مطالب مرتبط:
زباله دزدان کوچک
ریختن زباله در حاشیه روستاهای گناوه مشکل ساز شده است
تیراندازی به راننده خودروی حمل زباله در ماهشهر
جمع آوری مخازن زباله پایتخت
برش هایی از فیلم شاعر زباله ها
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 25 اسفند 1397 ساعت 04:022019-03-16پزشكي

زباله دزدان کوچک


بارها کودکان و نوجوانان نحیف و ژنده پوشی را که کیسه های بزرگ اقلام بازیافتی را به دوش می کشند و زباله دزدی می کنند، دیده ایم! زباله هایی که سرنوشت نامعلومشان موجب نگرانی و بروز خطر برای سلامت شهروندان شده.

- " بارها کودکان و نوجوانان نحیف و ژنده پوشی را که کیسه های بزرگ اقلام بازیافتی را به دوش می کشند و زباله دزدی می کنند، دیده ایم! زباله هایی که سرنوشت نامعلومشان موجب نگرانی و بروز خطر برای سلامت شهروندان شده.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازتیتربرتر، فرقی نمی کند که بالای شهر باشد یا پایین شهر! کودکان زباله دزد را این روزها در همه جای اصفهان می توان دید! آنها در میان کیسه های زباله که خارج از نوبت در کنار کوچه و خیابان رها می شوند به دنبال بطری های پلاستیکی، کیسه های نان، حتی کاغذ و مقوا و دیگر اقلام بازیافتی می گردند.

اما تلخ تر از این منظره، سرنوشت نامعلوم بطری های پلاستیکی و نان خشک هایی است که آنها جمع می کنند، که گاهی تبدیل به زردچوبه و خوراک دام می شوند و گاهی سر از کارگاه های زیرپله ای تولید ظروف یکبار مصرف در می آورند.

سالها است که مواد به درد بخور در کیسه های رها شده در کنار کوچه و خیابان های شهر، زباله دزدها را به تخلیه محتویات موجود در کیسه های زباله کشانده است و باعث شده از نمد زباله های سرگردان و تفکیک نشدن زباله ها، کلاهی هم نصیب آنها شود.

خانه تکانی های شب عید، هر سال حجم زباله های شهری را 20 تا 30 درصد افزایش می دهد.

زباله های تولید شده در اصفهان از 800 تن در شبانه روز به 1600 تن در روز می رسد.

امسال گرچه هنوز از این موج دورریز شهروندان خبری نیست اما نوسانات نرخ ارز باعث شده زباله دزدها در اصفهان رفت و آمد بیشتری داشته باشند.

اما در روزهای پایانی سال که مردم خانه تکانی کرده و میزان دور ریختنی ها بیشتر می شود، بازار آشغال دزدها در شهر رونق بیشتری می گیرد.

کاهش حجم زباله ها در پی گرانی های اخیر معاون فنی و پردازش سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان با اشاره به افزایش 20 تا 30 درصدی زباله های شهر در فاصله 15اسفندماه تا پایان هر سال، به ایسنا می گوید: امسال به دلیل شرایط اقتصادی و افزایش قیمت ها، با کاهش زباله روبرو شده ایم.

اما پیش بینی مان این است که با شروع خانه تکانی ها از آخر همین هفته، کم کم نزدیک به 200 تا 300 تن به حجم زباله های روزانه شهر نیز افزوده شود.

مجید قاسمی- ایجاد ایستگاه های ثابت و کانکس های قابل تغییر جمع آوری بازیافت را بخشی از گام های مثبتی می داند که در سال های گذشته برای جمع آوری و جداسازی پسماندهای خانگی شهر انجام شده است و ادامه می دهد: با این حال در زمینه جمع آوری پسماند از در خانه شهروندان هنوز مشکلاتی وجود دارد که امیدواریم با فرهنگسازی برای تشویق مردم به تحویل زباله های تفکیک شده به ایستگاه های ثابت این کمبود نیز برطرف شود.

او با اشاره به رتبه برتر اصفهان در زمینه جداسازی پسماند در کشور، یادآور می شود: روزانه بین 10 تا 15 درصد زباله های کلان شهر اصفهان از مبدا تفکیک می شود که در کشور، عدد قابل ملاحظه ای است با این حال نمی توان گفت جایگاه عالی و ممتازی داریم چون تا رسیدن به نقطه مطلوب هنوز راه زیادی در پیش است.

رشد زباله دزدی و تهدید جدی سلامت مردم قاسمی اظهار امیدواری کرد افزایش اختیارات سازمان پسماند باعث تسلط بیشتر بر مدیریت پسماند خشک در اصفهان شود و ادامه می دهد: با وجود کاستی هایی که در شبکه جمع آوری پسماند قابل بازیافت شهر وجود دارند، می توان گفت همکاری مردم با ایستگاه های ثابت، خودروهای جمع آوری پسماند در کنار همکاری دستگاه های دولتی و کسبه شهر برای مدیریت پسماند باعث می شود بخش قابل قبولی از زباله های قابل تفکیک شهر جمع آوری شود.

البته قبول داریم که درصورت رسیدگی به کمبود ناوگان جمع آوری پسماند و دیگر مشکلات پیمانکاران، می توان حجم بیشتری از پسماند را جمع آوری کرد.

او وضعیت اقتصادی موجود را باعث افزایش ارزش اقتصادی پسماند و گسترش پدیده زباله دزدی در اصفهان می داند و می افزاید: متاسفانه زباله دزدی در ماه های گذشته افزایش یافته و به دلیل مشکلات اقتصادی، بعضی از شهروندان رو به جمع آوری پسماند قابل تفکیک از کیسه های زباله آورده اند تا از این طریق امرار معاش کنند.

معاون فنی و پردازش سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان از بسیج نیروهای گشت سازمان بازیافت برای برخورد با پدیده زباله دزدی خبر می دهد و می گوید: جمع آوری بازیافت و جداسازی پسماند قابل استفاده از مبدا، موضوع مهمی است که به بهداشت و سلامت جامعه مربوط می شود.

چرا که شهرداری اقلام بازیافتی را به مکان های مجاز و مورد تایید تحویل می دهد تا عملیات بازیافت و پردازش روی آنها انجام شود اما درصورتی که این پسماند توسط افراد ناشناس و خارج از چارچوب، جمع آوری شود این خطر وجود دارد که برای استفاده های غیربهداشتی و نادرست استفاده شوند.

مانند تبدیل نان خشک های غیراستاندارد و کپک زده به خوراک دام یا زردچوبه که احتمال بیماری دام و سرایت آن به انسان را به دنبال دارند و این تخلف ها، سلامت جامعه را به خطر می اندازد.

سهم 15 تا 20 درصدی زباله دزدها این مقام مسئول برخورد با زباله دزدی را یکی از سرفصل های اصلی وظایف سازمان پسماند معرفی می کند و یادآور می شود: سازمان از تمام اختیارات قانونی خود استفاده کرده و از مراجع قضایی نیز کمک می گیرد تا با در اختیار گرفتن ضابطان قضایی بتواند با این پدیده مبارزه کند و امیدواریم به زودی و با واگذاری مدیریت پسماند خشک از سازمان خدمات شهری به پسماند، بتوانیم در این زمینه موفق تر عمل کنیم.

قاسمی افزایش 15 تا 20 درصدی پسماند تحویلی به ایستگاه های ثابت و خودروهای سیار جمع آوری پسماند در ماه های گذشته را نتیجه برخورد با پدیده زباله دزدی می داند و می گوید: با نزدیک شدن به شب عید، به طور معمول دورخیز زباله دزدها برای جمع آوری اقلام بازیافتی از کیسه های زباله نیز بیشتر می شود به همین دلیل به شهروندان توصیه می کنیم با توجه به جدول های جمع آوری زباله و بیرون گذاشتن کسیه ها در ساعت 11 شب، امکان سوء استفاده های احتمالی را از بین ببرند.

درآمدی برای کودکان و نوجوانان فقیر صبح یکی از روزهای سرد اسفندماه در یکی از محله های خیابان 22 بهمن به دو کودک خردسال بر می خورم که دو کیسه بزرگ پر از پلاستیک، شیشه و حتی کارتن و چوب های دور ریخته را جمع کرده و به دوش می کشند.

هر دو پسر بچه هایی هستند که هنوز سن شان به دبستان هم نرسیده است.

سراغشان که می روم راهشان را کج می کنند و بی اعتنا از کنارم می گذرند.

چند روز بعد، در یکی دیگر از محله های شمال شهر هم دو نوجوان را می بینم که دو کیسه بسیار بزرگ از زباله را به دوش گرفته اند.

از آنها می پرسم داخل این کیسه ها چه دارید و پسر کوچکتر که دنبال راهی برای یک استراحت کوتاه است، می ایستد، گونی را زمین می گذارد و با خنده می گوید: هر چیزی که از داخل زباله ها به درد بخور باشه، پلاستیک، نان خشک، کاغذ حتی چوب .

و بعد به دوستش که بی اعتنا به راهش ادامه می دهد اشاره می کند: بیشتر این ها را شب ها جمع می کنیم اما روزها هم می شود در بعضی جاها از این جور چیزهای به درد بخور پیدا کرد .

پرسش ها که به فروش محموله بازیافتی و درآمدش می رسد، خداحافظی می کند و به دنبال دوستش می دود.

کوچه پس کوچه های سلامت شهر محیط زیست شهری به محدوده جغرافیایی گفته می شود که زندگی تجمع شهروندان است و یکی از نیازهای بسیار حیاتی شهر، مدیریت پسماند و از آن مهم تر کنترل میزان تولید و دفع زباله های پلاستیکی است.

قانون مدیریت پسماندها که مجلس شورای اسلامی در اردیبهشت ماه 1383 تصویب و همان سال به و برای اجرا به وزارت کشور ابلاغ کرد نیز بر این موضوع تاکید دارد که مدیریت اجرایی تمام پسماندها غیر از صنعتی و ویژه در شهرها و روستاها و حریم آنها به عهده شهرداری و دهیاری ها و در خارج از حوزه و وظایف شهرداری ها و دهیاری ها به عهده بخشداری ها است.

حسین امیری معاون خدمات شهری شهرداری اصفهان نیز با اشاره به مساحت 45 هکتاری محدوده خدمات قانونی کلانشهر اصفهان می گوید: این معاونت روزانه 45 میلیون مترمکعب فضای شهری را نظافت می کند و در هر روز 1200 تن زباله به کارخانجات زباله و بازیافت منتقل می شود که این خدمات توسط 310 خودرو و 4500 نیرو در بخش خدمات شهری انجام می شود.

این حجم زباله که در ماه های اخیر به روزی هزار تن رسیده است، نیازمند یک همت و همکاری همگانی برای جمع آوری و جداسازی مواد قابل بازیافت است.

خوشبختانه اصفهان یکی از استان های پیشتاز در مدیریت پسماند بوده و نخستین کارخانه کمپوست در این شهر راه اندازی شده است اما همچنان چرخ جداسازی اقلام قابل استفاده در پسیماندهای خانگی به دلیل واگذاری خودروهای سیار جمع آوری اقلام بازیافتی به بخش خصوصی و کافی نبودن ایستگاه های ثابت، می لنگد و این کمبودها باعث گسترش زباله دزدی و پیامدهای دیگر تفکیک نشدن بیش از 80 درصد زباله های خانگی شده است.

واگذاری قسمت کم سود به بخش خصوصی یکی از ابزارهای تشویق شهروندان به تفکیک زباله های قابل بازیافت در سالهای گذشته، راه اندازی خودروهایی بودند که هر ماه چند نوبت در محله ها می گشتند و اقلام بازیافتی را تحویل گرفته و در ازای آن، کیسه های زباله یا نمک به شهروندان می دادند.

با همین یک راه کار ساده، بسیاری از شهروندان تشویق به جداسازی پلاستیک، کاغذ و شیشه از سطل زباله های تر شده بودند اما کم کم این خودروها به بخش خصوصی واگذار و رفت و آمدشان در محله ها کمتر شد.

مهدی ریاحی معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان نیز مشکل اصلی مدیریت پسماند شهر اصفهان را استفاده نکردن از توانایی بخش خصوصی می داند و می گوید: بخش های درآمدزا برای شهرداری بدون فراخوان و مشارکت باقی می ماند و قسمت های هزینه بر و کم سود به فراخوان بخش خصوصی گذاشته می شود.

بر همین اساس بخش خصوصی نیز استقبال چندانی برای سرمایه گذاری در بخش پسماند نمی کند.

کاهش هزینه ها و نظافت بیشتر شهر او با اشاره به این که اولویت سازمان حفاظت محیط زیست درخصوص مدیریت پسماند در سطح شهر اصفهان "آموزش تفکیک از مبدا" و بستر سازی در جامعه برای اثربخش بودن آموزش ها و فرهنگ سازی ها است، ادامه می دهد: اگر در طراحی شهری انواع سطل زباله های "خشک، تر، فلزی و پلاستیکی" در سطح شهر پیش بینی نشود، شهروندان بستری برای عمل به آموزش ها نمی بیند.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان با تاکید بر اینکه شهرداری اصفهان در مرحله نخست باید بر فرهنگ سازی و آموزش تفکیک از مبدا و ایجاد بستر آن در جامعه سرمایه گذاری کند، می گوید: این یک اقدام زیربنایی است که کشورهای توسعه یافته جهان نتیجه مطلوبی از آن گرفته اند و شهر اصفهان نیز به این سمت و سو حرکت کرده است، وقتی یک شهروند تفکیک پسماند از مبدا را فرا گرفت در حقیقت یک پاکبان شهرداری محسوب می شود.

از این رو پیامدهای مثبتی برای شهرداری اصفهان از جمله کاهش هزینه های نظافت شهری دنبال دارد و برای آیندگان نیز ثمربخش خواهد بود.


کلید واژه ها: زباله - اصفهان - افزایش - کودکان - نوجوانان - گرانی - ظروف یکبار مصرف - شهرداری اصفهان - روزهای پایانی - سازمان مدیریت - پسماند - هایی - خانه - خیابان - افزایش قیمت - تولید - سلامت - کاهش - دزدی - درصد - بزرگ - پیش بینی - اقتصادی - شهرداری - نرخ ارز - کارگاه - مدیریت - شرایط - گزارش - ایسنا

آخرین اخبار سرویس:
ارائه خدمات درمانی در مناطق محروم جهرم

زنان بالای 40 سال از مصرف این غذاها غافل نشوند!

12 ویژگی برای تبدیل شدن به یک مرد جذاب

نوشیدنی که دشمن درجه یک چاقی و التهاب است

نیاز همیشگی بیماران تالاسمی به تزریق خون

پیشگیری از اختلالات مغزی کودک با مصرف ویتامین B در دوره بارداری

نیاز همیشگی بیماران تالاسمی به تزریق خون

3 خوراکی برای پیشگیری از گرفتگی عروق

3 خوراکی برای پیشگیری از گرفتگی عروق

عادت های غذایی اشتباه بوشهری ها/ خرما موجب افزایش قند خون می شود

نحوه ارایه خدمات شیمی درمانی به مبتلایان سرطان در نوروز

شرایط مناسب برای نگهداری گیاهان در تراریوم چیست؟

12 نکته برای کاهش وزن در نوجوان ها

عید و زیبایی

مالابیج گیلان

ریشه اضافه وزن های نوروزی کجاست؟

مادر باردار پشت برف مانده است

چگونه ورزش کنیم تا لاغر شویم؟

3 خوراکی برای پیشگیری از گرفتگی عروق

با مصرف خرما باهوش ترباشید

عوارض شام نخوردن برای بدن

چرا بچه دار شدن در 50 سالگی خطرناک تر است؟

نحوه ارایه خدمات شیمی درمانی به مبتلایان سرطان در نوروز

علل ریزش ابروها و علائم آن

شرایط مناسب برای نگهداری گیاهان در تراریوم چیست؟

کودکان هموفیلی را دریابید

چاقی و دخانیات از علل مهم بروز سکته های قلبی

سلامتی و سالم بودن چه علامت هایی دارد؟

شرایط مناسب برای نگهداری گیاهان در تراریوم چیست؟

سرماخوردگی شما ویروسی است یا باکتریایی؟

خواص خوراکی های هفت سین

چه زمانی باید نگران سلامت چشم ها باشیم؟

ابراز نگرانی واردکنندگان و صادرکنندگان مواد غذایی در انگلیس درباره برگزیت

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی خبر داد آماده باش دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی در چهارشنبه آخر سال

در ایام نوروز صورت می گیرد ارائه خدمات دندانپزشکی شیفت شب در اسدآباد

هسته این میوه سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند

خیار و خواص ضدآلزایمری آن

10 بیماری چشمی که از آن بی خبر هستید

12 نکته برای کاهش وزن در نوجوان ها

کشف راز لاغر بودن

اشتباهاتی که دردتان را بدتر می کند

رایحه درمانی چیست و چه فوایدی دارد؟

دلایل شکم درد بعد از رابطه جنسی

اگر این نشانه ها را دارید فوراً به پزشک مراجعه کنید؛ از خروپف تا پا درد

معرفی مدیرعامل جدید شرکت راه آهن/ افزایش سقف تسهیلات واحدهای مسکونی روستایی

سالم ترین قسمت این میوه هسته ی آن است

ورزش سخت و کوتاه مدت خطر ابتلا به دیابت را در افراد چاق کاهش می دهد

کم پشتی مو در زنان و 7 باور غلط!

اثرات مخرب آلودگی هوا بر سلامت کودکان

معاون روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی گلستان خبر داد مادر باردار آزادشهری در انتظار بازگشایی مسیر برف گیر روستای «کاشی دار»/ مراقبت پزشکی در درمانگاه روستایی

بیماری خطرناک که سلامت مردان را تهدید می کند

صدا و نوردرمانی راه دیگری برای درمان آلزایمر

توصیه های غذایی برای زنان بالای 40 سال

مرگی از جنس زوال عقل!

تاثیر پیاده روی تند در کاهش فشار خون

وقتی خواب حمله می کند!

آنتی بیوتیک را با این نوشیدنی نخورید

وقتی خواب حمله می کند!

ویروس پرحاشیه

عدم تاثیر آسپرین در پیشگیری از سکته

تایید تعرفه خدمات دارویی در سال 1398 توسط وزیر بهداشت

روش هایی کاربردی برای جلوگیری از چاقی در نوروز

بیماری هایی که سراغ چپ دست ها می رود

با ترفندهایی ساده و کم هزینه، خانه خود را برق بیندازید

بیش از 6.5 تن مواد غذایی فاسد در همدان معدوم شد

آیا در مورد رژیم پالئو تا بحال شنیده اید؟

پیام زیبا و معنادار ستاره تراکتورسازی برای عادل فردوسی پور

تازه های سلامت در مجله پزشکی

بیش از 6.5 تن مواد غذایی فاسد در همدان معدوم شد

خوراکی هایی برای تقویت سیستم ایمنی

سیستم ایمنی بدن انسان آمادگی رویارویی با محیط بهداشتی دنیای مدرن را ندارد

اسکی بازی رییس جمهور فرانسه

روزانه یک تن زباله عفونی در مهاباد بی خطرسازی می شود

تعداد پذیرش بیمار در خراسان رضوی کاهش نداشته است

4 دستگاه آمبولانس جدید کهگیلویه و بویراحمد رونمایی شد

توصیه جدید پزشکان درباره آسپرین

وقتی خواب حمله می کند

روزانه یک تن زباله عفونی در مهاباد بی خطرسازی می شود

12 توصیه کاربردی برای ثابت نگه داشتن وزن در تعطیلات نوروز

تعداد پذیرش بیمار در خراسان رضوی کاهش نداشته است

افرادی با ناهنجاری های عجیب

کنترل سرطان پروستات با مصرف قهوه/ املت فوق العاده خطرناک

دردهای طولانی مدت و دلایل آن

آیا خوردن شکلات باعث بروز آکنه می شود؟

تحقیق و مقاله ای در مورد انار

وقتی خواب حمله می کند!

ارائه خدمت به مبتلایان سکته مغزی و قلبی در نوروز 98

قابلیت کشش در تیرهای مقاوم سازی شده بتن مسلح با استفاده از نوارها و پارچه های (CFRP )

بیمارستان ها در ارائه خدمات درمانی ایام نوروز کوتاهی نکنند

بیماری دردناک که به جان پاهایتان می افتد

عذرخواهی شهردار برازجان از پاکبان ها!

آمادگی مراکز سلامت فارس برای خدمت رسانی به مسافران نوروزی

توصیه جدید پزشکان درباره آسپرین

حقایقی مورد سلامتی تان که بهتر است بدانید

چگونه شاد باشیم و شاد بمانیم ؟

سوالات استخدامی نظافتچی و نیروی خدماتی

کمیته پسماند شهرستان دیر فعال شود

125 پزشک در طرح سلامت نوروزی ملایر فعالیت می کنند

سوالات استخدامی وزارت بهداشت و علوم پزشکی-سوالات تشریحی تالیفی (اطلاعات عمومی،سیاسی،اجتماعی)

سوالات استخدامی وزارت بهداشت و علوم پزشکی-سوالات تالیفی (اطلاعات عمومی،سیاسی،اجتماعی) - تشریحی

زباله دزدان کوچک

زباله دزدان کوچک