مطالب مرتبط:
لزوم ایجاد یک شبکه در دانشگاه ها به منظور بررسی مشکلات جامعه
لزوم ایجاد یک شبکه در دانشگاه ها به منظور بررسی مشکلات جامعه
نشست بررسی مشکلات دانشکده های اقماری دانشگاه بوعلی برگزار شد
حل مشکلات جامعه در گروی پیوند بین دانشگاه و دستگاه اجرایی است
بررسی درگیری های حزبی و مشکلات داخلی دولت آمریکا، در برنامه «ما مردم» کانال اردوی شبکه سحر
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 23 اسفند 1397 ساعت 13:322019-03-14سياسي

لزوم ایجاد یک شبکه در دانشگاه ها به منظور بررسی مشکلات جامعه


معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، با اشاره به لزوم ایجاد یک شبکه در دانشگاه ها برای بررسی مشکلات جامعه، گفت: دانشگاه باید نسبت به محیط پیرامونی خود حساسیت داشته باشد و امروزه یک نهاد به تنهایی نمی تواند مسائل و مشکلات را حل کند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازتیتربرتر، دکتر غلامرضا غفاری در نخستین نشست "شبکه ملی جامعه و دانشگاه" که در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد، اظهار کرد: دانشگاه ها به تدریج حسب کارکردهای جدید وظایف جدیدی را دنبال کرده اند؛ اگر شروع کار دانشگاه ها را بحث های فلسفی در نظر بگیریم کم کم این بحث ها جدا از مسائل نظری به مسائل علمی تبدیل شد.

وی، افزود: در فرازی دیگر، دانشگاه خصلتی مبادله ای را پیدا می کند و در پی آن است که هم از درون و هم از بیرون سیستم مبادله ای داشته باشد؛ امروز از درون دانشگاه که به بیرون نگاه می کنیم، می بینیم که شاید شایسته تر باشد که دانشگاه را با جامعه پیوند دهیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، با بیان اینکه دانشگاه ها باید نسبت به مسائل پیرامونی خود حساسیت داشته باشد، تصریح کرد: در آغاز وقتی دانشگاه ها شکل گرفتند، مختص گروه نخبگان بودند و طبقه ممتاز با دانشگاه سروکار داشتند؛ در نقطه شروع دانشگاه نیز بحث های دانشگاه بیشتر وجه نظری داشت و کمتر وجه عملی آن مشهود بود و دانشگاه اساساً نهادی محسوب می شد که در آنجا بحث بر سر اندیشه و آن هم اندیشه ناب بود.

وی، افزود: دانشگاه باید یک نگاه سیستمی داشته باشد و باید با بخش های مختلف بیرونی پیوند پیدا کند در این صورت چنین دانشگاهی اجتماعی محسوب می شود یعنی دانشگاهی که هم خادم و هم نقاد جامعه است.

دکتر غفاری خاطرنشان کرد: مسائلی که امروز با آن مواجه هستیم دیگر مسائل ساده و عادی و یک بعدی نیست، بلکه چند بعدی شده است.

چرا امروزه در دانشگاه از این صحبت می شود که دانش ما باید یک دانش چند رشته ای باشد؟ زیرا مسائل ما مسائلی هستند که یک رشته از عهده حل آن ها بر نمی آید بلکه رشته های مختلف باید در کنار یکدیگر قرار گیرند و آن را مورد ارزیابی قرار دهند.

وی با بیان اینکه یک سازمان و یک دانشگاه به تنهایی نمی تواند مشکلات را حل کند، افزود: اینجا است که وجود یک شبکه و وارد ساختن عوامل مختلف یک ضرورت است و به همین خاطر در دانشگاه های نسل جدید این نکته مورد توجه است که دانشگاه باید یک نگاه سیستمی و شبکه ای داشته باشد.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، با بیان اینکه باید از نیروهایی تحت عنوان کنشگران مرزی استفاده کنیم، تصریح کرد: کنشگر مرزی کسی است که توانایی پیوند زدن را دارد.

نخبگان دانشگاهی، اساتید دانشگاه، مدیران اصناف و مدیران NGOها و سازمان های غیر دولتی به دلیل اینکه جمعی را در اختیار دارند و توان این را دارند که انرژی یک جمع را در راستای یک مساله بسیج کنند نقش کنش گر مرزی را دارند.

وی، افزود: شبکه جامعه و دانشگاه در پی این است که فراتر از توانمان به میدان بیاییم و مجموعه های دیگر را نیز در کنار هم داشته باشیم و با استفاده از خرد جمعی بتوانیم در درجه اول مسائلی را که در پیرامون ما هستند را مورد توجه قرار دهیم.

دکتر غفاری با تاکید بر اینکه در دنیای جدید اساساً از جامعه به عنوان جوامع ریسکی یاد می شود، ادامه داد: هرچه جوامع پیچیده تر می شوند مخاطرات نیز بیشتر می شود.

مخاطرات در حوزه زیست محیطی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی تفاوتی ندارد؛ به طور مداوم و پیوسته بر ریسک ها و مخاطره های ما افزده می شود مگر اینکه بتوانیم جلوی تغییرات را بگیریم که این مساله نیز یک امر نشدنی است.

وی ادامه داد: اگر نسبت خود را با تغییرات و تحولات مشخص نکنیم تغییرات و تحولات ما را وادار می کنند برخی مسائل را بپذیریم و در این صورت ما قدرت نظارت و کنترل و ورود را نخواهیم داشت.

دکتر گفت: خوزستان نیز مثل همه استان ها دارای ویژگی ها و مسائل و مشکلاتی است؛ به طور مثال دانش آموزانی که از این استان در سال تحصیلی 97-96 در کل کشور در کنکور شرکت کردند عملاً 32.

4 درصد آن ها در دانشگاه پذیرفته شدند و در رتبه بندی، خوزستان در مجموع رتبه 19 را در بین 31 استان کشور کسب کرد.

وی ادامه داد: خوزستان در رشته ریاضی رتبه 26، در رشته علوم تجربی 24، در رشته علوم انسانی 22، در رشته زبان رتبه 3 و در رشته هنر رتبه 14 را به دست آورده است.

وی افزود: با توجه به اینکه خوزستان یک استان صنعتی می باشد در حوزه آموزشی نیاز است به لحاظ سیاست های آموزشی رتبه بالاتری از این داشته باشد.

دکتر غفاری خاطرنشان کرد: در مسیر تحقق اهداف این کارگروه به همدلی میان تمامی مسئولان استانی نیاز است که امیدواریم این امر تحقق یابد.

شبکه ملی جامعه و دانشگاه سیاست گذاری مشارکتی را دنبال می کند مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز گفت: شبکه ملی جامعه و دانشگاه محصول بازنگری در الزام هایی است که لازمه جامعه امروز می باشد؛ ایده دانشگاه اجتماعی در وزارت علوم پیگیری می شود که شامل دانشگاهی است که مشکلات جامعه را می داند و اهل گفت و گو است و سعی دارد از طریق ساختارسازی با جامعه ارتباط برقرار نماید.

محمدهادی عسکری، اظهار کرد: شبکه ملی جامعه و دانشگاه سیاست گذاری مشارکتی را دنبال می کند و تمامی اعضای پروژه باید به اهداف اشراف داشته و بتوانند اهداف را پیش ببرند.

به همین دلیل دانشگاه بهترین جا برای انجام این طرح است.

وی، افزود: باید زیست دانشگاهی را به رسمیت بشناسیم؛ دانشگاه یک زیست جهان است و با توسعه یافتگی در ارتباط است و نیاز است با توجه به شرایطی که در آن هستیم به سمت پرورش کنشگران مرزی برویم.

مدیرکل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، خاطرنشان کرد: این شبکه توانسته است در برخی از استان ها 12 گزارش راهبردی مبتنی بر مساله شناسی و سیاسی را ارائه دهد؛ کارگروه های فرهنگی و اجتماعی، آب، محیط زیست و کشاورزی و اقتصاد و صنعت و گردشگری در این شبکه وجود دارد و با ظرفیت های استان می توان به سمت تحقق اهداف شبکه پیش رفت.

دانشگاه ها در قبال جامعه مسئول هستند رییس دانشگاه شهید چمران اهواز نیز بیان کرد: آیین نامه شبکه جامعه و دانشگاه سال 1397 ابلاغ شد و امروز نخستین نشست آن برگزار می شود.

دکتر خواجه، اظهار کرد: ایده تشکیل این شبکه ایجاد سازوکار لازم برای تحقق مسئولیت دانشگاه است؛ دانشگاه باید پیوند ساختار خود را با جامعه تقویت کند و ظرفیت های خود را برای حل مشکلات جامعه به کار گیرد.

وی افزود: از این رو نیاز است با همدلی میان تمامی اقشار جامعه بالاخص نخبگان هم اندیشی صورت گیرد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازاداره کل روابط عمومی وزارت علوم، در پایان این نشست که با حضور جمعی از اعضای هیأت علمی و فعالان حوزه های مختلف فرهنگی و اجتماعی برگزار شد، دکتر مهدی قمشی به عنوان مسئول کارگروه آب، محیط زیست و کشاورزی، دکتر افقه به عنوان مسئول کارگروه اقتصاد، صنعت و گردشگری و ندا شفیعی به عنوان مسئول کارگروه اجتماعی شبکه معرفی شدند.


کلید واژه ها: دانشگاه - اجتماعی - جامعه - مشکلات - شبکه - امروز - فرهنگی - وزارت - معاون - رشته - اندیشه - حساسیت - جدید - نخبگان - غفاری - دکتر - شروع - نخستین - برگزار - اهواز - چمران - گزارش - صورت - خادم - علمی - محیط - شهید

آخرین اخبار سرویس:
فرمند در گفت وگو با فارس: دولت گام عملی برای رونق تولید بردارد/ لزوم تغییر نگرش مردم و سازمان بازرسی به تولید

از سوی آیت الله وحید خراسانی صورت می گیرد اعزام هیأتی برای بررسی وضعیت سیل زدگان مناطق شمالی کشور

اعزام هیأتی برای بررسی وضعیت سیل زدگان مناطق شمالی کشور

آماده باش ناوگان ترابری نیروی هوایی ارتش برای کمک رسانی به سیل زدگان

ارسال پیامک به مردم استان های در معرض خطر وقوع سیل

خدمت بی منت گروهای جهادی در سیستان وبلوچستان

ظریف به پویش هلال احمر پیوست

نقش آفرینی بارز و ویژه یگان های مهندسی نیروی زمینی سپاه در مناطق سیل زده

برگزاری مسابقات بین المللی قرآن سرمایه گذاری فرهنگی است

مسابقات بین المللی قرآن بانوان معنویت بخش است/ گسترش استقبال بانوان از برنامه های قرآنی

خدمات مجموعه های ستاد اجرایی برای سیل زدگان

همه باید در کمک به سیل زدگان استان های شمالی، احساس مسئولیت کنند

زندگی در مناطق سیل زده به حالت عادی بازگشت

حمله مسلحانه به دفتر حزب سعادت

طی 2 روز آینده بازسازی منازل را آغاز می کنیم

حضور کم رنگ مسئولین اجرایی در صحنه محسوس است

فرمان حضرت آقا جهشی را در امداد رسانی ایجاد کرد / 7 استان معین جهت بهسازی امشب وارد استان می شوند

اصفهان آمادگی امداد رسانی به سیلزدگان شمال را دارد

نمایشگاه موشکی سپاه در یادمان بیت المقدس+ فیلم

مهلت 5 روزه سازمان هواپیمایی کشوری به 5 شرکت هواپیمایی بهره بردار فوکر 100

از سوی آیت الله وحید خراسانی صورت می گیرد اعزام هیاتی برای بررسی وضعیت سیل زدگان مناطق شمالی کشور

همزمان با خدمات نوروزی صورت گرفت بازدید آیت الله ملک حسینی از اورژانس 115 جاده ای کهگیلویه و بویراحمد

معاون اول رییس جمهور بازسازی مناطق سیل زده باید طی دو ماه به اتمام برسد

2 روستای نکا همچنان محصور در برف است

تا بازگرداندن آرامش به مردم در گلستان مستقر هستم/ خسارات سیل تا 10 روز آینده برآورد می شود

بیانیه فراکسیون نمایندگان ولایی درباره ضرورت توجه بیشتر دولت به نیازهای مردم سیل زده

مسابقات قرآن بانوان گامی مهم در مقابله با بحران معنویت/ مسابقات در تحقق گام دوم انقلاب نقش محوری دارند

ضرورت تامین امنیت کامل مناطق سیل زده

مازندران از بحران سیل خارج شد

رییس سازمان بازرسی: گزارش سیل اخیر و میزان قصور دستگاه ها تقدیم رییس قوه قضاییه می شود

وصل شدن آب و برق روستاهای سیل زده مازندران

علی دایی: امیدوارم دولت کاری کند نیاز به من و امثال من نباشد

پرهیز از وایز پول با عنوان کمک به سیل زدگان به حساب اشخاص

ظریف به پویش هلال احمر پیوست +عکس

تاکید بر ضرورت اهتمام بیشتر دولت در توجه به نیازهای مردم سیل زده

دابسمش طنز یک بسیجی جهادگر خطاب به مسئولان

بیانیه حزب اراده ملت به مناسبت سال نو توجه به تولید شاه کلید حل مشکلات کشور است

جهانگییری

حزب اعتماد ملی در بیانیه ای مطرح کرد شاهد حضور پررنگ مسئولان اصلی در کمک رسانی به سیل زدگان نبودیم/ اعتراض مردم به مسئولان را به حق می دانیم

امام جمعه قم: خدمات نوروزی مدیریت شهری هر سال بهبود پیدا کرده است/رضایت مندی مردم از وضعیت استراحت گاه های نوروزی

دامادی در گفت ؤگو با فارس: تغییر محسوس خدمات دهی به سیل زدگان با حضور نیروهای مسلح/ دولتی ها اجرای وعده هایشان را فراموش نکنند

جشنواره بین المللی نوروز در پاکستان

بیمارستان صحرایی نیروی زمینی سپاه فردا در منطقه سیل زده مستقر خواهد شد

دولت وظایف غیر حاکمیتی را به بخش خصوصی واگذار کند

موفقیت نیروی انتظامی برای نظام افتخارآمیز است

مشارکت سپاه هفت استان در بازسازی مناطق سیل زده گلستان

سپاه 7 استان در بازسازی مناطق سیل زده گلستان مشارکت می کنند

ظرفیت های فومن زمینه ساز حضور مداوم گردشگران باشد

2 روستای نکا همچنان محصور در برف است

راهیان نور امتداد حرکت دفاع مقدس است

تلاش می کنیم آرامش را به مناطق سیل زده بازگردانیم

دستورات سازمان مدیریت بحران به فرمانداران سراسر کشور برای مقابله با سیل

برقراری نظام ارزشمند خادمیاری در همه عرصه های کشور

به زودی گزارش قصور دستگاه های مربوطه در سیل اخیر تقدیم آیت الله رییسی می شود

بیانیه ستاد حقوق بشر ایران درباره مصوبه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد

حقایق عجیب درباره مقبره حافظ

مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری قم مطرح کرد اکران بیش از 5 هزار مترمربع بنر نوروزی در 400 سازه شهری

مشارکت سپاه هفت استان در بازسازی مناطق سیل زده گلستان

ظرفیت های فومن زمینه ساز حضور مداوم گردشگران باشد

برگزاری دوره های آموزش گروههای خادمیاری در مشهد

بازدید آیت الله سعیدی از استراحت گاه نوروزی فدک

پرهیز از وایز پول با عنوان کمک به سیل زدگان به حساب اشخاص

تشکیل قرارگاه امدادرسانی برای کمک به سیل زدگان/ لزوم مدیریت توزیع امکانات در مناطق سیل زده

موفقیت نیروی انتظامی برای نظام افتخارآمیز است

کنار مردم گلستان و مازندران هستیم

نمادهای مترو به شهر آمدند

اساتید و طلاب آران و بیدگل به دیدار روحانیون پیشکسوت رفتند+ عکس

سفر به تاریخ با حضور در امامزاده سید عبدالله(ع) روستای کارشک

سپاه برای کمک به سیل زدگان آتش به اختیار است

ما دور ایران می گردیم

نیروی زمینی سپاه یک ست بیمارستان صحرایی در منطقه سیل زده گلستان مستقر می کند

راهیان نور امتداد حرکت دفاع مقدس است

طی 2 روز آینده بازسازی منازل را آغاز می کنیم/ خدمات دهی 15 استان به سیل زدگان گلستان، مازندران و خوزستان

نمایندگان مردم مازندران خواستار اجرایی شدن وعده دولت شدند

بازدید فرماندار لاهیجان از نحوه ارائه خدمات نوروزی

نخستین محموله سپاه روح الله استان مرکزی به گلستان ارسال شد

نمایندگان مردم مازندران خواستار اجرایی شدن وعده دولت شدند

استاندار خراسان رضوی از بیمارستان امدادی مشهد بازدید کرد

نمایشگاه موشکی سپاه در یادمان بیت المقدس

حضور سپاه، بسیج و ارتش در مناطق سیل زده

ارسال کمک های آذربایجان شرقی به مناطق سیل زده گلستان

خبرگزاری ایلنا به جلسه ستاد مدیریت بحران دعوت نشد

در بیانیه فراکسیون نمایندگان ولایی مطرح شد تاکید بر ضرورت اهتمام بیشتر دولت در توجه به نیازهای مردم سیل زده

امروز در شرایط حادثه زمان دعواهای سیاسی نیست

طی 2 روز آینده بازسازی منازل را آغاز می کنیم/ خدمات دهی 15 استان معین به سیل زدگان گلستان، مازندران و خوزستان

گلستان مشکلی در پذیرایی از گردشگران ندارد

بازدید فرماندار لاهیجان از نحوه ارائه خدمات نوروزی

وزیر کشور: تخلیه آب منطقه آق قلا اولویت اول است

لزوم تخصیص اعتبار برای مناطق حادثه خیز میانه

دیدار فرمانده نیروی انتظامی با آیت الله وحید خراسانی

تلخی ها و شیرینی های سال 97 از زبان امام جمعه زاهدان

بازسازی منازل سیل زده طی 2 روز آینده

آقای جهانگیری! برکناری استاندار کافی نیست؛ مدیریت لاکچری را تعطیل کنید

استاندار خراسان رضوی از بیمارستان امدادی مشهد بازدید کرد

نخستین محموله سپاه روح الله استان مرکزی به گلستان ارسال شد

نمایندگان مردم مازندران خواستار اجرایی شدن وعده دولت شدند

نقش مسابقات بین المللی قرآن در ایجاد وحدت و مودت میان مسلمانان

سردار پور جمشیدیان: نیروی زمینی سپاه یک ست بیمارستان صحرایی در منطقه سیل زده گلستان مستقر می کند

خبرگزاری ایلنا به جلسه ستاد مدیریت بحران دعوت نشد

دستمزد 3 میلیون و 800 هزار تومانی شوک زیادی به اقتصاد کشور وارد می کرد/ ضرورت ورود دولت برای تامین سبد معیشت کارگران

لزوم ایجاد یک شبکه در دانشگاه ها به منظور بررسی مشکلات جامعه

لزوم ایجاد یک شبکه در دانشگاه ها به منظور بررسی مشکلات جامعه