مطالب مرتبط:
رشد63درصدی پرداخت وام خرید مسکن/ کاهش 12 درصدی تسهیلات ساخت
افزایش وام مسکن بعید است
وام مسکن اعضای هیأت علمی دانشگاه ها دو و نیم برابر شد
تمدید وام 10 میلیون تومانی بدون سپرده مسکن
وام مسکن یک شمشیر دولبه است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 5 اسفند 1397 ساعت 00:022019-02-23اقتصادي

وام مسکن هست ولی کم است


با وجود صعود نجومی نرخ متوسط نرخ مسکن، وام مسکن همان رقم قبلی است تا نسبت به نرخ کل خانه سهم بسیار کمی داشته باشد.

- گسترش نیوز - رویای خانه دار شدن زوج های جوان، با فرارسیدن آخرین ماه سال 97 دست نیافتی شده است.

زوج های جوانی که سال 96 سودای خرید خانه در سال 97 را در سر می پروراندند، ناتوان تر و ناامیدتر از گذشته در انتظار اتفاقات پیش رو در، یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی در بهمن ماه سال گذشته پنج میلیون و 507 هزار تومان معامله شده است.

به عبارت دیگر، متوسط نرخ یک مترمربع واحد مسکونی در بهمن 97 نسبت به مدت مشابه سال گذشته، افزایش دوبرابری داشته است.

  تاملی کوتاه بر آمار و ارقام ارائه شده از سوی دولت، گویای این نکته است که اگر یک زوج جوان در بهمن ماه سال گذشته برای خرید یک واحد مسکونی 60 مترمربعی باید حدود 330 میلیون تومان پرداخت می کردند، امسال برای خرید همان واحد مسکونی باید 640 میلیون تومان پرداخت کنند.

رشد سرسام آور نرخ مسکن که دستاورد سوءمدیریت مدیران و نبود سیاست های حمایتی در حوزه مسکن است، موجب شده قدرت خرید مسکن به ویژه میان زوج های جوان روزبه روز کاهش یابد.

  کاهش 36 درصدی سهم وام مسکن در خرید خانه دولت به عنوان متولی اصلی تامین مسکن و وزارت راه و شهرسازی و بانک مسکن به عنوان مجریان و عاملان تامین مسکن اقشار مختلف جامعه، موظف به سیاستگذاری در این حوزه با هدف افزایش قدرت خرید خانوارها و ارائه تسهیلات مناسب به متقاضیان خرید مسکن متناسب با رشد تورم هستند.

بدیهی است که یکی از ابزارهای مورد استفاده متولیان این بخش، ارائه وام های مسکن به اشکال و شیوه های مختلف است تا هر زوج جوانی بتواند با توجه به شرایط درآمد و هزینه های زندگی خود، برای دریافت وام مسکن اقدام کند.

درحال حاضر متقاضیان خرید مسکن می توانند از طریق وام های اوراق دار یا وام صندوق پس انداز یکم، اقدام به دریافت وام مسکن کنند.

متقاضیان دریافت وام های اوراق دار باید اوراق مربوطه را از بازار "سرمایه خریداری کنند.

با خرید این اوراق دیگر نیازی به در انتظار ماندن برای دریافت وام نیست.

  درواقع زوج های تهرانی برای دریافت وام 100 میلیون تومانی مسکن باید 200 برگه تسهیلات مسکن به نرخ 11 میلیون و 400 هزار تومان خریداری کنند.

مضاف بر این متقاضیان باید 20 میلیون تومان وام جعاله از طریق خرید 40 برگ تسه خرید بهادار به نرخ دومیلیون و 280 هزار تومان پرداخت کنند تا درمجموع وامی معادل 120 میلیون تومان برای خرید مسکن دریافت کنند.

اما برای دریافت وام پس انداز مسکن یکم در شهر تهران، یک زوج جوان باید برای دریافت 160 میلیون وام کمک خرید مسکن، نیمی از مبلغ وام را به مدت یک سال نزد بانک عامل سپرده گذاری کنند و پس از پایان دوره سپرده گذاری می توانند اصل پول را به همراه دوبرابر آن به عنوان وام دریافت کنند.

بدیهی است سپرده گذاری یک ساله در بانک، آن هم در شرایطی که اقتصاد کشور هر روز با نوسانات شدید قیمتی مواجه است، ریسک خرید مسکن با استفاده از وام را افزایش می دهد.

  با یک حساب سرانگشتی، این نتیجه به دست می آید که اگر سال گذشته یک زوج جوان با دریافت وام 120 میلیون تومانی قادر به تامین 36 درصد از نرخ یک مترمربع واحد مسکونی بودند، امسال با دریافت همان میزان وام (120 میلیون تومان) تنها توانایی تامین 18 درصد از نرخ یک مترمربع از واحد مسکونی را در تهران دارند.

این آمار نگران کننده علاوه بر اینکه نشان دهنده کاهش قدرت خرید مسکن در کشور است، گویای این نکته است که مسئولان و متولیان بخش مسکن باید به دنبال راهکار مناسبی برای افزایش قدرت خرید متقاضیان مسکن باشند.

  بی برنامه گی وزارت مسکن در پرداخت وام اگرچه نباید از نقش سوءمدیریت وزیر پیشین مسکن در بحرانی شدن بازار "مسکن چشم پوشی کرد، اما این وزارتخانه در دوره تصدی وزیر جدید نیز نتوانسته است کارنامه موفقی از عملکرد خود در حوزه مسکن به ویژه مسکن یکمی ها نشان دهد.

وزیر مسکن به تازگی نیز اعلام کرده است قصد و برنامه ای برای افزایش وام مسکن ندارد زیرا وی بر این باور است که این اقدام موجب افزایش بیش از پیش نرخ مسکن می شود و اقشار کم درآمد برای تامین مسکن بیشتر دچار مشکل می شوند.

این در حالی است که کارشناسان حوزه مسکن بر این باورند که شاید افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن منجر به افزایش نرخ مسکن شود، اما افزایش نیافتن سقف تسهیلات و بالا نرفتن قدرت خرید و تقاضای بیشتر از رشد نرخ مسکن، می تواند به شدت خطرآفرین باشد.

رییس کمیسیون عمران مجلس به تازگی با بیان اینکه کاهش قدرت خرید و کاهش میزان تقاضای خرید مسکن منجر به رکود ساخت وساز خواهد شد، از رویه وزارت راه و شهرسازی در بخش مسکن گلایه کرده و گفته است: با توجه به افزایش نرخ مسکن، میزان کنونی سقف تسهیلات (80 میلیون تومان) کفاف خرید مسکن را برای خانه اولی ها نمی دهد.

از این رو سقف تسهیلات مسکن باید به گونه ای افزایش یابد که وام دریافتی برای متقاضیان حداقل 60 تا 70 درصد نرخ یک واحد مسکونی را پوشش دهد.

ناگفته نماند اگر قرار باشد نرخ تسهیلات خرید مسکن افزایش پیدا کند، باید مدت بازپرداخت آن نیز افزایش یابد تا میزان بازپرداخت اقساط برای خانه اولی ها و جوانان امکان پذیر باشد.

  انصراف 60 هزار نفر از دریافت تسهیلات مسکن به دنبال کاهش سهم وام مسکن در خرید خانه متقاضیان وام و عدم افزایش میزان تسهیلات مسکن، بسیاری از سپرده گذارانی که سرمایه خود را با هدف دریافت وام و خرید مسکن نزد بانک مسکن سپرده گذاری کرده بودند، از ادامه سپرده گذاری در این بانک منصرف شدند.

براساس آماری که از سوی مدیرعامل بانک مسکن ارائه شده است، تا پایان دی ماه امسال بیش از 60 هزار نفر از دریافت تسهیلات مسکن از محل سپرده صندوق یکم انصرف دادند.

  از سوی دیگر بانک مسکن به دنبال تاکید نمایندگان مجلس مبنی بر لزوم افزایش سقف وام مسکن تا 300 میلیون تومان اعلام کرده است درحال حاضر امکان افزایش سقف وام مسکن وجود ندارد، چراکه اولا نرخ سود وام مسکن برای دوره های بازپرداخت طولانی جواب نمی دهد و ثانیا منابع مالی بانک بسیار محدود است و منابع صندوق پس انداز یکم مصرف شده و به اتمام رسیده است.

در نتیجه سیاستگذاری بانک بر این مبنا قرار گرفته که به جای پرداخت وام بیشتر به یک نفر، به تعداد افراد بیشتری وام پرداخت شود!   6678 میلیارد تومان؛ مطالبات غیرجاری بانک مسکن صحبت های مدیرعامل بانک مسکن در حالی مطرح می شود که براساس آمار به دست آمده، مطالبات غیرجاری این بانک از 10 هزار و 264 میلیارد تومان در سال 95 به 6 هزار و 678 میلیارد تومان در پایان سال 96 رسیده است.

اگرچه مطالبات غیرجاری بانک مسکن طی دو سال پیاپی کاهش نسبی را تجربه کرده است، اما همچنان این میزان از مطالبات غیرجاری می تواند موجب عدم تحقق درآمد های پیش بینی شده بانک ها و ایجاد اخلال در درآمدهای بانکی و مدیریت نقدینگی شود، در نتیجه بانک را مجبور به تامین مالی با سود های بالا کرده و درنهایت بر سود و زیان بانک تاثیر می گذارد.

در این میان مدیریت افراد غیرمتخصص و عدم مصرف تسهیلات در محل موردنظر را می توان به عنوان دو عامل مهم در رشد مطالبات غیرجاری بانک ها عنوان کرد.

  آخرین گزارش بانک مسکن از عملکرد صندوق پس انداز مسکن یکم تا پایان دی ماه امسال نشان می دهد آمار کل تسهیلات پرداختی از محل صندوق پس انداز مسکن یکم از ابتدای تاسیس این صندوق به 91 هزار و 85 فقره رسیده است.

به عبارت دیگر، در طول سه سال و نیم از تولد این صندوق، کمتر از 100 هزار خانواده با استفاده از تسهیلات آن صاحب خانه شده اند.

این در حالی است که در این مدت بیش از دومیلیون و 200 هزار تقاضای جدید (بیشتر زوجین) در
کلید واژه ها: مسکن - خرید - خرید مسکن - وام مسکن - جوان - اوراق - وزارت راه و شهرسازی - خرید خانه - خانه - تسهیلات - هزینه های زندگی - انتظار - افزایش - تسهیلات مسکن - آمار و ارقام - افزایش قدرت - تامین - جوانی - بانک مسکن - وزارت راه - دولت - کاهش - خانه دار - شهرسازی - دستاورد - تهرانی - مدیران - درآمد - وزارت - بازار

آخرین اخبار سرویس:
وام مسکن چقدر هزینه دارد؟

مازندران در سفرهای نوروزی رکورد زد

رشد قیمت مسکن متوقف شد

قیمت نفت آمریکا 32 درصد زیاد شد؛ برنت در کانال 68 دلاری

ورود 543 هزار خودرو به جاده های خراسان رضوی

عقب نشینی گسترده دلار

وزیر اسبق بازرگانی از ریشه مشکلات اقتصادی گفت/ 3 رویکرد برای رونق تولید

رشد 58 درصدی گردشگر در محور شرق اصفهان

کاهش معاملات مسکن به یک سوم/رشد قیمت تقریبا متوقف شد

پورشه به کارکنانش برای رونق اقتصادی 9700 یورو پاداش می دهد

کشف کوله پشتی با میلیاردها تومان طلا، ارز و وجه نقد در اصفهان

نفت به بالاترین رکورد 2019 صعود کرد

تردد پُرحجم در برخی محور های مواصلاتی استان اصفهان

جمع آوری 282چادر مسافر نوروزی از بوستان های شهر اصفهان

قیمت تسلا مدل Y اعلام شد

رشد قیمت مسکن متوقف شد

کشف کوله پشتی با میلیاردها تومان طلا، ارز و وجه نقد در اصفهان

ایران در سال 97 چگونه بود؟

قیمت نفت آمریکا از 60 دلار فراتر رفت

ممکن است در سال جدید کارت سوخت احیاء شود/ دولت اراده کند قیمت بنزین 4 برابر می شود

آمادگی برای پایش و مقابله با بیماری های گیاهی در تعطیلات نوروزی

تحویل سال

هیچکس فکر نمی کرد دلار 13 هزار تومان بشود؛ پیش بینی حداکثر روی 6500 بود/ ناگفته هایی از روابط خانوادگی رهبر انقلاب با فامیل ها/ در دفتر رییس جمهوری چه می گذرد؟/ نامه نگاری درباره رویارویی با حریفان اسراییلی!

انجام 58 هزار میلیارد تومان تراکنش مالی در سامانه ستاد

هشدار / از پرواز و قطار جا نمانید!

یک اقتصاددان در گفت وگو با فارس: مسیر رونق تولید از بهبود فضای کسب وکار می گذرد/ با رونق تولید تورم کاهش می یابد

قنات قصبه گناباد شاهکار آبی منحصر به فرد در جهان

هزار واحد مسکونی در مناطق روستایی گنبدکاووس آسیب دید

دلار کم ارزش شد

عقب نشینی گسترده دلار

3 میلیارد دلار در بودجه 98 برای تامین دارو مصوب شده است

پیش شرط های حمایت از تولید داخلی/نقشه راه سال٩٨مشخص شد

  عید معتکفان درمساجد

اعلام میزان خسارت های سیل اخیر مازندران ؛ به زودی

ترامپ 5 میلیارد دلار از اموال ونزوئلا را سرقت کرده است

 سهم درآمد های نفتی به یک سوم منابع عمومی دولت کاهش یافت

مازندران در سفرهای نوروزی رکورد زد

در سال رونق تولید ، موسسات مالی عمومی و بانک ها به کمک واحدهای تولیدی بشتابند

میزان کاهش وقوع قتل در سال 97

هزار واحد مسکونی در مناطق روستایی گنبدکاووس آسیب دید

قانون، گریبان زمین خواران فارس را می گیرد

سفر ارزان از شمال تا جنوب

تابانیوز:هفت سین نمایشگر اندیشه ناب ایرانی

543 هزار خودرو وارد جاده های خراسان رضوی شده اند

تمامی پروازهای نوروزی با ساعت جدید انجام خواهند شد

توانایی تولید داروهای بیوتکنولوژی را داریم/ در آسیا دوم هستیم

تمرکز بر کنترل تورم آدرس غلط بود/ دولت هرچه سریع تر نقشه راه رونق تولید را تدوین کند

قانون، گریبان زمین خواران فارس را می گیرد

بازار خرید شب عید در بندرعباس

جشن بزرگ 20 هزار نفری شب نوروز در سنندج

ارزش دلار کاهش یافت

نیلوفر رخشان دلبری شکوفه های سامانی از مسافران نوروزی

آداب سفر سالم از نگاه طب سنتی

اعلام میزان خسارت های سیل اخیر مازندران

آشنایی با روش تهیه مینی شکلات های فندقی

هزینه هایی که حمل و نقل را گران کرد

هشدار به مسافران؛ از پرواز و قطار جا نمانید

ادامه روند نزولی قیمت دلار

فدرال رزرو: نرخ بهره امسال افزایش نمی یابد

هرروز یک نماهنگ یک روستا معرفی روستای کویجان استان یزد در مجموعه «مردم بالادست»

استقبال 20 شهرستان مازندران از مسافران نوروزی

مرگ؛ نتیجه تیراندازی به پلیس رزن

برداشت بیش از 60 هزار تن هندوانه در جاسک

تحقق شعار «رونق تولید» اقتصاد و توسعه کشور را بیمه می کند

پرواز تهران - بجنورد به تهران بازگشت

کاهش معاملات مسکن به یک سوم/رشد قیمت تقریبا متوقف شد

بخشودگی وام کشاورزان خراسان شمالی در دست انداز کمبود اعتبار

عقب نشینی گسترده دلار

مادورو: دولت ترامپ از ما 5 میلیارد دلار دزدیده است

هزینه برگزیت بر اقتصاد اسپانیا

پیامدهای ساخت سد لاسَک گیلان

تورم سال 97 حدود 27 درصد

افزایش 2.3 تردد در محورهای برون شهری نسبت به دیروز

نصب اولین خودپرداز «بیت کوین» در دبی

استقبال از بهار در ترکمنستان

کلم پلوی شیرازی؛ غذای شب عید شیراز

2966 کلاس درس در استان بوشهر آماده اسکان مسافران نوروزی است

یک تن گوشت مرغ احتکار شده در قم کشف شد

گردشگری زیارتی، محور توسعه پایدار قم است

8920 پرونده در تعزیرات حکومتی قزوین تشکیل شد

مادرو آمریکا را به سرقت متهم کرد

فیفا تولد دایی را تبریک گفت

پلیس: توقیف 1700 خودروی متخلف/ 84 درصد تخلفات مربوط به سبقت و سرعت غیرمجاز

احتمال قطع گاز روستاهای کالپوش میامی

نرخ تورم سال 97 اعلام شد

تولید بهره ورانه یکی از شاخص های اصلی رشد و توسعه کشور است

اطلاعیه مهم بانک شهر در خصوص تغییر ساعت

عقب نشینی گسترده دلار

رییس سازمان بسیج اصناف استان همدان مطرح کرد اصناف در خط مقدم مبارزه با جنگ اقتصادی/ «رونق تولید» با »حمایت از کالای داخل» میسر می شود

بیانیه وزارت صنعت در راستای حمایت از تولید و اشتغال

دو عامل در فروش آثار هنری تاثیرگذار است

روز خوب بورس های آسیایی

روزانه 114 امدادگر هلال احمر همدان خدمات رسانی می کنند

خطری مردم بندرترکمن را تهدید نمی کند

سخنگوی ستاد اجرایی خدمات سفر خراسان رضوی خبر داد ورود بیش از 3 میلیون و 600 هزار نفر زائر و مسافر به خراسان رضوی طی 5 روز گذشته

صفحه فارسی AFC عید نوروز را تبریک گفت + تصویر

معدوم سازی 216 کیلو گرم گوشت چرخ کرده منجمد غیرقابل مصرف

بازدید شریعتمداری از موسسه خیریه ریحانه همزمان با آغاز سال نو

58 درصد رشد گردشگر در محور شرق اصفهان

واکنش وزارت کشاورزی به پیاز 9هزارتومانی

وام مسکن هست ولی کم است

وام مسکن هست ولی کم است