مطالب مرتبط:
آمریکایی ها هنوز از اشتباهات خود درس عبرت نگرفته‎اند/ تهدیدات ترامپ جنبه روانی دارد
دشمنان از 40 سال تاریخ انقلاب درس عبرت نگرفته اند
آمریکایی ها هنوز از اشتباهات خود درس عبرت نگرفته اند/ تهدیدات ترامپ بیشتر جنبه روانی دارد
آمریکا از شکست های40سال گذشته خود برابر ایران درس عبرت نگرفته است
بزرگداشت حماسه 9دی یادآوری درس ها و عبرت ها است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 4 اسفند 1397 ساعت 16:002019-02-23اجتماعي

هنوز از زلزله های گذشته درس عبرت نگرفته اند


سرپرست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری می گوید: تجربه آموزی از بناها و بافت های تاریخی در زمان وقوع زلزله، متاسفانه برای مسئولان درس عبرت نشده؛ - آن ها بار دیگر در محدوده تخریب شده سرپل ذهاب بعد از زلزله کرمانشاه، در حال بازسازی و احداث واحدهای مسکونی جدید هستند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، بهروز عمرانی در آیین افتتاح دومین همایش تخصصی دوسالانه توانمندسازی میراث معماری و شهری در برابر زلزله که شنبه چهارم اسفند در موزه ملی ایران برپا شد، سرپل ذهاب شهر حلوان قدیم را از کانون های زلزله خیز منطقه زاگرس معرفی کرد که در سده چهارم و ششم هجری قمری زلزله های ویرانگری در آن رخ داده و گفت: امروز شهر حلوان در حاشیه شهر کنونی سر پل ذهاب قرار دارد که در زلزله سال گذشته کمترین آسیب به شهر سرپل ذهاب وارد آمد، اما تقریبا تمام واحدهای ساختمانی مسکن مهر ویران شد و بیشترین تلفات انسانی در این واحدهای مسکونی به وجود آمد.

به گفته وی، این در حالی است که به نظر می رسد نکته تجربه آموزی از بناها و بافت های تاریخی مورد توجه قرار نگرفته است، چون متاسفانه مسئولان از این تجربه تاریخی درس نگرفته اند و بار دیگر در همین محدوده تخریب شده در حال بازسازی و احداث واحدهای مسکونی جدید هستند.

او گفت: فلات ایران با داشتن توالی بسیار طولانی، استقرارهای انسانی و بیش از صدها هزار اثر باستانی قابلیت بالقوه زیادی برای مطالعات دیرین لرزه شناسی دارد اما دانش ما در زمینه زلزله های قدیمی بسیار ناچیز است، حتی یکی از دلایل این اتفاق نبود توجه کافی به بحث زلزله در زمان فعالیت های باستان شناختی و عملیات پیگردی در مرمت بناهای تاریخی است.

سرپرست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به این که ایران به واسطه موقعیت جغرافیایی، شرایط اقلیمی و وضعیت زمین شناختی از جمله کشورهای حادثه خیز جهان است و از نظر جغرافیایی در منطقه ای قرار گرفته که صفحه های تکتونیک به همدیگر برخورد و باعث ایجاد تغییراتی در پوسته زمین می شوند، افزود: هر چند فلات ایران با داشتن توالی بسیار طولانی استقرارهای انسانی و بیش از صدها هزار اثر باستانی قابلیت بالقوه زیادی برای مطالعات دیرین لرزه شناسی دارد، اما متاسفانه دانش ما در زمینه زلزله های قدیمی بسیار ناچیز است.

حتی شاید یکی از دلایل این امر نبود توجه کافی به مبحث زلزله به هنگام فعالیت های باستان شناختی و عملیات پیگردی در مرمت بناهای تاریخی باشد.

عمرانی با بیان اینکه به نظر می رسد بخش اعظم سکونتگاه ها در زلزله تاریخی در کنار گسل ها تشکیل شده اند، افزود: به عنوان مثال یکی از گسل های اصلی زاگرس در منطقه بین دینور و نهاوند قرار دارد که محوطه های گودین و گیان در این گسل قرار گرفته اند.

حتی تعداد زیادِ گورها و نبود آشکار استقرارهای بعدی نشان از تغییرات سیاسی ـ اقتصادی دارد که پس از زمین لرزه مورد بحث قرار گرفت.

او گفت: در طول تاریخ بیش از یک هزارساله شهر تبریز، با وجود افزایش سطوح جمعیتی تمایلی به همجواری با گسل فعال شمال تبریز نداشته اند و زلزله های مکرر سال های سوم، پنجم و هفتم هجری درباره پرهیز ساخت و ساز در کناراین گسل فعال آموخته بود.

وی کوتاه و متقارن کردن را از دیگر درس های زلزله و راهکارهای شان در برابر نیروی ویرانگر زلزله دانست و افزود: غفلت از اصول مهندسی بومی و تمرکز بخش اعظم ساخت وساز و صرف سرمایه ملی در کنار این گسل در حال شکل گیری بود، این در حالی است که فعالیت مجدد گسل یادشده نیز دور از انتظار نیست.

سرپرست پژوهشگاه با بیان اینکه بناها و بافت تاریخی نکته های بسیاری برای بازگویی دارند، افزود: در بررسی پس از زلزله ماسوله مشخص شد که کنج ساختمان ها با استفاده از چوب کام و زبانه پوشانده شده بود و اتفاقا پس از زلزله گوشه ها و ساختمان ها سالم باقی مانده بودند.

در تبریز نیز در طول تاریخ به تجربه با ترفندهای متعدد مانند سبک سازی و کاربرد کلاف های چوبی به ایستایی بنا منجر می شود و با این وجود زلزله های سهمگین به حیات خود از یک سو و تداوم حیات اقتصاد فلات ایران به جهت واقع شدن در مسیر جاده ابریشم از سوی دیگر پرداختند.

او گفت در جریان دومین همایش تخصصی توانمندسازی بناها و شهرها در برابر زلزله علاوه بر کاربرد شیوه های مرمتی و بهسازی لرزه ای درباره موضوع رفتار تاریخی هوشمندانه ساکنان فلات ایران، چرایی افول و سقوط سکونت گاه ها و درس آموزی از این تجارب تلاش کنند و در عین حال برای حفاظتِ جانِ ساکنان این سکونت گاه ها و بازدیدکنندگان از ابنیه و بافت هایی مانند بازارها، مساجد در قبل و بعد از زلزله چاره اندیشی شود.

او افزود: امیدوارم با به دست ؛وردن تجربه کشورهای خطرپذیر و گرفتن رویکرد پیشگیرانه و طرح های آماده سازی مناسب بتوان خسارت های ناشی از زلزله را به حداقل ممکن کاهش داد و در عین حال با مطالعه کالبدهای آسیب دیده از زمین لرزه ها از نظر ضعف های احتمالی تکنیکی در اقدام مرمتی آتی ترفیع این ضعف ها مبنای عمل قرار گیرند.

میراث شهری یکی از ارکان اصلی میراث فرهنگی است علی رضا انیسی - دبیر علمی دومین همایش تخصصی توانمندسازی میراث معماری و شهری در برابر زلزله - نیز در این آیین با بیان اینکه موضوع زلزله و خطرات ناشی از آن برای مردم و آثار تاریخی بعد از زلزله بم در کشور مورد توجه قرار گرفت، بیان کرد: سازمان میراث فرهنگی با توجه به گستردگی آثار تاریخی در ایران با امکاناتی که در اختیار دارد اقداماتی را انجام داده است.

او با اشاره به برگزاری اولین همایش تخصصی زلزله در سال 1395 در دانشگاه تهران گفت: این همایش با توجه به نظر کارشناسان حاضر با وجود مشکلات فراوان به شایستگی برگزار شد و مورد استقبال قرار گرفت.

در واقع این نوع همایش ها به دلیل تخصصی بودن مخاطبانی خاصی دارند، بنابراین در کمیته علمی تلاش کردیم جریانی را شکل دهیم که تنها متخصصان و علاقه مندان در آن حاضر شوند و در نهایت نتایج آن برای عموم بازگو شود.

انیسی گفت: در این همایش با توجه به افزایش تعداد مقالات ارتقای تنوع و محتوا چشمگیر است، به گونه ای که بسیاری از مقالات با توجه به زمان بندی محدود امکان ارائه پیدا نکردند.

با این وجود برای پی بردن به این که توان علمی و فنی جامعه در این حوزه تا چه اندازه است، این همایش ها برگزار می شوند.

او میراث شهری را یکی از ارکان اصلی در این همایش دانست و افزود: ایران با وجود آثار تاریخی فراوان در یکی از زلزله خیزترین نقاط جهان قرار گرفته است، بنابراین برگزاری این دست همایش ها می تواند در حفاظت میراث فرهنگی کمک قابل توجهی کند .

او در ادامه با بیان این نکته که زلزله تنها بناها را تخریب نمی کند بلکه باعث از هم پاشیده شدن جوامع نیز می شود، افزود: در اثر وقوع زلزله افراد جامعه مهاجرت کرده و میراث ناملموس نیز به مخاطره می افتد که این امر در آینده نزدیک آسیب های زیادی را وارد می کند.

وی پژوهش، حفاظت و معرفی را سه رکن میراث فرهنگی دانست و گفت: در حوزه پژوهش، تا زمانی که شناختی از موضوع نداشته باشیم، نمی توانیم راهکاری ارایه دهیم، بنابراین پژوهشگاه می تواند در این حوزه کمک رسان باشد.

از سوی دیگر در حوزه توانمندسازی آثار تاریخی نیز باید موضوعات زلزله، توانمندسازی و میراث معماری و شهرسازی را به صورت تخصصی بشناسیم.

در سه دهه اخیر پیشرفت های زیادی در خصوص موضوع زلزله مطرح شده ولی با این حال هنوز نمی توانیم آن را پیش بینی کنیم.

دبیر علمی دومین همایش تخصصی توانمندسازی میراث معماری و شهری در برابر زلزله اظهار کرد: هرچند ما در بحث زلزله به عنوان موضوعی تخصصی نمی توانیم وارد شویم، اما در موضوع توانمندسازی باید به یک ادبیات مشترک با سایر رشته ها برسیم، چون حجم مداخلات ما در این حوزه بسیار محدود است و نباید خدشه ای به اصالت اثر وارد کنیم.

انیسی با بیان اینکه در ایران با آثار تاریخی متعدد و متنوعی از نظر مصالح ، اقلیم و .

مواجه هستیم، افزود: در بحث توانمندسازی نباید سنت های گذشته را در مواجهه با زلزله کنار گذاشته و فقط به یک مقوله مهندسی اکتفا کنیم.

هر چند تکنیک ها و دانش ها در این حوزه عوض شده اند، اما منطق مقابله با زلزله باید در تداوم گذشته باشد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: زلزله - تاریخی - میراث فرهنگی - ایران - پژوهشگاه - زمین - میراث - باستانی - مسئولان - بازسازی - گردشگری - موزه ملی ایران - طولانی - فرهنگی - قدیم - منطقه - تخریب - قدیمی - ساختمانی - بافت - جدید - لرزه - مسکن مهر - افتتاح - معماری - همایش - بهروز - گزارش - حاشیه - امروز

آخرین اخبار سرویس:
مدیرکل آموزش و پرورش کردستان: چهار هزار و 328 نفر روز در مراکز اقامتی آموزش و پرورش اسکان یافتند

تصاویر هوایی بالگرد اورژانس 115 از مناطق سیل زده آق قلا

تصاویر اختصاصی خبرگزاری فارس از سرریز شدن سد «وشمگیر» در استان گلستان

مهاجرت حیوانات

وقوع 2 خورشیدگرفتگی و ماه گرفتگی تا پایان 98

تحویل سال 1398 هجری شمسی در حافظیه شیراز

در ایام نوروز «خیمه های معرفت» در بقاع متبرکه همدان دایر می شود

گزارش فارس از سیل خراسان شمالی؛ سیل با خراسان شمالی چه کرد؟ / از تخریب 995 خانه تا تلف شدن دام عشایر

آذربایجان غربی سرزمین تاریخ و طبیعت

برق، آب و ارتباط مخابراتی چند روستای گلستان همچنان قطع است

آخرین وضعیت بارش برف و باران و مه گرفتگی در جاده های کشور

استاندار زنجان: از ارائه جزیره ای خدمات سفر اجتناب شود

26 هزار کودک بی سرپرست تحت پوشش بهزیستی قرار دارد

اصلاح شبکه برق میامی 24 ساعت طول می کشد

برگزاری بیش از 50 کارگاه پیشگیری از طلاق طی سال 97 در استان بوشهر

آخرین ابرماه سال 2019

استاندار زنجان: از ارائه جزیره ای خدمات سفر اجتناب شود

اصلاح شبکه برق شرق استان سمنان 24 ساعت طول می کشد

26 هزار کودک بی سرپرست تحت پوشش بهزیستی قرار دارد

اصلاح شبکه برق میامی 24 ساعت طول می کشد

ترافیک در پنج جاده کشور پر حجم است

ترافیک نیمه سنگین در محور های شرقی تهران

بحران سیل در چهارمین روز مسیر ریلی سوادکوه به قائم شهر همچنان مسدود است/ رانش متعدد کوه در محور سوادکوه

تصاویر/ آذربایجان غربی سرزمین تاریخ و طبیعت

گذری به امامزاده پیربلی کوه راک

حضور میلیونی زائران در حرم حضرت امیرالمومنین (علیه السلام)+ تصاویر

ترافیک محورهای سمنان پرحجم و روان است

ترافیک محورهای سمنان پرحجم و روان است

بیش از چهار هزار مسافر در مراکز فرهنگیان همدان اسکان یافتند

ترافیک در محورهای خوزستان پر حجم اما روان است

بیش از چهار هزار مسافر در مراکز فرهنگیان همدان اسکان یافتند

ترافیک در محورهای خوزستان پر حجم اما روان است

جاده دسترسی 7 روستای بالادست میاندورود بازگشایی شد

تداوم فعالیت سامانه بارشی در سمنان تا عصرجمعه

پس از 4 روز جاده دسترسی 7 روستای بالادست میاندورود بازگشایی شد

باغ گیاه شناسی ملی ایران

تردد در مسیر راه آهن شمال از سر گرفته شد

آداب و رسوم عید نوروز در آذربایجان شرقی

احداث مدرسه در کامیاران

افرادی که در لحظه تحویل سال سرکار هستند

کرال پشت

رانندگی ایمن؛ تضمین سفری لذتبخش

آخرین وضعیت ترافیکی محورهای هراز، فیروزکوه و امامزاده هاشم

سرکشی رییس جمهور از مراکز آماده باش نوروزی

اطلس تصادفات جاده ای کشور تهیه شد

پایگاه های محیط زیست به کوادکوپتر و دوربین مدار بسته تجهیز می شود

70 درصد مسیرهای روستایی مازندران بازگشایی شد

ترافیک در محورهای مازندران سنگین و نیمه سنگین است

ترافیک در محورهای مازندران سنگین و نیمه سنگین است

آخرین وضعیت امداد رسانی به کالپوش

استاندار مهمان سفره هفت سین مرزبانان

تجلیل از پاکبانان شیروانی

تردد در مسیر راه آهن شمال از سر گرفته شد

تحویل سال 1398 هجری شمسی در حافظیه شیراز/گزارش تصویری

تالابها محل زمستان گذرانی 30 نوع پرنده مهاجر

1 میلیون و 210 هزار مسافر نوروزی، مهمان مدارس

لحظه تحویل سال با پاکبانان

فریدونکنار؛ شهر درنای سیبری

ترافیک نیمه سنگین در محور های شرقی تهران/ بارش برف در امامزاده هاشم(ع)

حاشیه زاینده رود را به پارکینگ خودرو تبدیل نکنیم

اسکان موقت بیش از 3 هزار حادثه دیده سیل در گلستان

استخوان های یعقوب برگشت حالا منتظر رضا هستم!

زیبایی های سفر به روستای باستانی لار

فرمانده پلیس راه ویژه شرق استان تهران خبر داد ترافیک نیمه سنگین در محور های شرقی تهران/ بارش برف در امامزاده هاشم(ع)

بارش باران و رگبار در سواحل جنوبی کشور طی جمعه و شنبه

تلفات تصادفات جاده ای از ابتدای طرح نوروزی

زیبایی های سفر به روستای باستانی لار

آخرین وضعیت راه ها؛ بارش برف و باران در جاده های 8 استان

رصد جاده های استان با دوربین های پایش تصویری

فعالیت 26 پست ایمنی مسافران نوروزی در استان بوشهر آغاز شد

20 مرکز اقامتی در پیرانشهر برای اسکان مسافران نوروزی آماده است

بارش برف، جاده بجنورد-جنگل گلستان را لغزنده کرده است

ادامه بارش باران در چهار شهر خراسان رضوی

پیام تبریک نوروز آژانس فضایی اروپا

آمادگی شهرداری برای استقبال از مسافران نوروزی

آماده باش جمعیت هلال احمر قزوین برای خدمات دهی به مسافران نوروزی

جهادگران، پای سفره هفت سین مناطق محروم

فعالیت 26 پست ایمنی مسافران نوروزی در استان بوشهر آغاز شد

کاخ چهلستون، یادگار پایتختی قزوین در دوره صفوی

70 درصد مسیرهای روستایی مازندران بازگشایی شد

اینجا کسی حق ندارد بچه ها را دعوا کند

20 مرکز اقامتی در پیرانشهر برای اسکان مسافران نوروزی آماده است

بارش برف، جاده بجنورد-جنگل گلستان را لغزنده کرده است

تهیه اطلس تصادفات جاده ای

آذربایجان غربی تا 2 روز آینده جوی پایدار و آرام خواهد داشت

آسمان چهار شهر خراسان رضوی بارانی شد

2 میلیون و 348 هزار تردد نوروزی در آذربایجان غربی ثبت شد

آسمان چهار شهر خراسان رضوی بارانی شد

آخرین وضعیت ترافیکی جاده ها

آذربایجان غربی تا 2 روز آینده جوی پایدار و آرام خواهد داشت

کنکور 98 | بهترین شیوه مطالعه برای داوطلبان کنکوری در ایام نوروز

پذیرش 4 هزار و 337 مسافر در ستادهای اسکان فرهنگیان استان همدان

مسجد مقدس جمکران در لحظه تحویل سال 98+عکس

اسکان بیش از 19هزار مسافر نوروزی در مدارس سمنان

زیبایی های قلعه بابک را بیشتر بشناسید+ تصاویر

تجهیز پایگاه های محیط زیست به کوادکوپتر و دوربین مدار بسته

مشکلات بارش شدید برف و انسداد راه ها در کالپوش

رخدادهای نجومی در سال 98 / دو خورشیدگرفتگی در یک سال

میزبانی بقاع متبرکه خراسان جنوبی از 12 هزار نفر در لحظه تحویل سال

اسکان بیش از 19 هزار مسافر نوروزی در مدارس سمنان

هنوز از زلزله های گذشته درس عبرت نگرفته اند

هنوز از زلزله های گذشته درس عبرت نگرفته اند