مطالب مرتبط:
بانک مرکزی: حجم ذخایر نقدی و موجودی حساب های بانک مرکزی در سطح «بسیار مطلوب» قرار دارد
موجودی شهرداری در بانک مرکزی، قرمز شده است!
هشدار بانک مرکزی: مراقب دلالان نوسان گیر باشید! اگر ارز می خواهید از بانک ها و صرافی های مجاز بخرید/حجم ذخایر نقدی و موجودی حساب های بانک مرکزی در سطح «بسیار مطلوب» قرار دارد/بنا به شرایط و سیاست کلان کشور از منابع ارزی استفاده می کنیم
بانک مرکزی: حجم ذخایر نقدی و موجودی حساب های بانک مرکزی در سطح «بسیار مطلوب» قرار دارد / بنا به شرایط و سیاست کلان کشور از منابع ارزی استفاده می کنیم
همه وام های ارزی و ریالی در دوره قالیباف خرج شد/موجودی شهرداری در بانک مرکزی به رنگ قرمز در آمد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 اسفند 1397 ساعت 15:212019-02-22اقتصادي

بانک مرکزی چند نوع موجودی دارد؟


مجلس تصویب کرد بانک مرکزی 50 درصد سود خود را به شکل زودهنگام و علی الحساب مالیات بدهد.

دو مسئله تورم و کسری بودجه ابعاد مالیات از بانک مرکزی را چالش برانگیز می کند.

- رویداد24" بر اساس ماده 4 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت کلیه شرکت های دولتی و بانک ها که در بودجه کل کشور برای آن ها سود ویژه پیش بینی می شود موظف به واریز مالیات علی الحساب و سود سهام علی الحساب بودجه مصوب به صورت یک دوازدهم در هر ماه می باشند.

نمایندگان در بهمن ماه در اصلاحیه بودجه 97 بانک مرکزی را موظف کردند همانند شرکت های دولتی، اما با تخفیف 50 درصدی سود سهام و مالیات علی الحساب پیش بینی شده را تا 15 بهمن تصفیه کند.

بانک مرکزی چند نوع موجودی دارد؟ بانک مرکزی دو نوع موجودی دارد: 1.

یکی مبالغی که متعلق به خود او نیست و موظف به نگه داری آن می باشد همانند ذخیره قانونی که بانک ها در نزد بانک مرکزی موجود دارند و به عنوان درآمد برای بانک مرکزی محسوب نمی شود 2.

از سوی دیگر بانک مرکزی همانند سایر شرکت ها درآمد ها و سود ها و هزینه هایی را در ترازنامه برای خود رقم می زند همانند سود حاصل از فروش و تسعیر ارز، بهره ای که از بانک ها بابت نرخ اضافه برداشت دریافت می کند، شرکت هایی وابسته به بانک مرکزی که برای آن درآمد زایی دارند همانند شاپرک.

هزینه های بانک مرکزی نیز به مانند سایر شرکت ها هزینه پرسنل و.

دانست؛ بنابراین ما به تفاوت این سود و هزینه مشمول مالیات می شود.

تا قبل از اجبار مجلس بانک مرکزی بر خلاف همه شرکت های دولتی این مالیات را در آخر سال مالی پس محاسبه سود و زیان پرداخت می کرد، اما بر اساس این طرح بانک مرکزی موظف می شود همانند سایر شرکت های دولتی دیگر مالیات خود را زودتر موعد بپردازد.

بدین گونه که مالیات خود را اول هر ماه به شکل علی الحساب پرداخت کند و در آخر سال مالی با توجه به ترازنامه و صورت و سود وزیان محقق شده میزان مالیات را تسویه و کم و زیاد آن حساب بشود.

همتی: عملکرد ارزی بانک مرکزی 2,400 میلیارد تومان منفی است این طرح از همان ابتدا با مخالفت بانک مرکزی مواجه شد.

همتی خطاب به نمایندگان گفته بود: 18 هزار و 600 میلیارد تومان سود از بابت خرید و فروش ارز برای بانک مرکزی پیش بینی شده و همین باعث افزایش 6 تا 7 درصدی پایه پولی و نقدینگی در پایان سال می شود چراکه نتیجه عملکرد ارزی بانک مرکزی 2,400 میلیارد تومان منفی است لذا ما اصلاً چنین درآمدی نخواهیم داشت و گذاشتن چنین مبلغی در بودجه بانک مرکزی اشتباه است و منجر به افزایش پایه پولی می شود.

البته در همین جلسه محمد حسینی سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس سخنان همتی را رد و اذعان کرد درآمد های پیش بینی شده برای بانک مرکزی محقق می شود.

تورم؛ مهم ترین دلیل مخالفان مهم ترین انتقادی که به این طرح وارد است و رییس کل بانک مرکزی نیز به آن اشاره داشته بحث رشد پایه پولی و تورم زایی است چراکه بانک مرکزی مجبور است برای تهیه این مبلغ، پول چاپ کند.

این پول، اما اصطلاحاً پول پر قدرتی خواهد بود و با توجه به ضریب فزاینده ای که دارد می تواند تا شش - هفت برابر نقدینگی ایجاد کند.

به گفته برخی کارشناسان این کار مستلزم نقدینگی حدود سه تا 3.

5 درصد و ایجاد تورم است؛ و تزریق این حجم از نقدینگی باعث ایجاد سه تا 3.

5 درصد تورم اضافه خواهد شد بیانیه بانک مرکزی: تا محقق نشود پرداخت نمی کنیم بانک مرکزی، اما بر مواضع خود پافشاری می کند در بیانیه ای اعلام کرد اگر هم شورای نگهبان این طرح را تصویب کند ما زیربار آن نمی رویم و اعلام کرده است: بانک مرکزی به علت حساسیتی که نسبت به تأثیرات انتشار پول پرقدرت در نقدینگی دارد هرگونه پرداخت را موکول به تحقق سود خواهد کرد؛ لذا بانک مرکزی تلاش می کند با تأمین میزان بیشتری از ارز مورد نیاز متقاضیان در هفته های پیش رو و درحد میزان تحقق، نسبت به پرداخت مابه التفاوت حاصله اقدام کند.

یک راه حل: تفکیک درآمد های عملیاتی و سود ده بانک مرکزی از مجموعه درآمد هایی هایی که بانک مرکزی عایدش می شود می توان آن بخشی که سوده و دارای ارزش افزوده است را مشمول و غیر آن را به خاطر غیرواقعی بودن و خطر خلق پول از مالیات معاف کرد؛ بنابراین پرداخت خط اعتباری به بانک ها و تنزیل اسناد و سود شرکت های وابسته به بانک مرکزی، که این ها درآمد های عملیاتی محسوب می شود در اصل کالا یا خدماتی تولید شده است می تواند مشمول مالیات شود و مشکلی برای بانک مرکزی ایجاد نخواهد کرد.

اما از سوی دیگر درآمد هایی همچون رشد تجدید ارزیابی دارایی های خود مالیات پرداخت کند جزو فعالیت غیر سودده و عملیاتی محسوب می شود بنابراین خطر نقدینگی و پایه پولی را به همراه دارد چرا که فقط ارزش این دارایی ها افزایش یافته و درآمدی از بخش واقعی اقتصاد به دست نیامده است؛ بنابراین در واقع اگر تجدید ارزیابی دارایی های بانک مرکزی وضع بشود، بانک مرکزی باید پول جدید تزریق کند و بانک های مرکزی در دنیا نیز از پرداخت چنین مالیاتی معاف هستند.

درآمدزایی زودهنگام برای خزانه؛ رد پای دولت در پیشنهاد این طرح یکی از فواید این طرح درآمدزایی زودهنگام برای خزانه است.

چراکه در حالت سابق می بایست سال مالی بانک مرکزی به اتمام می رسید و سپس بعد از بررسی ترازنامه ای و تشخیص سود مالیات بانک مرکزی پرداخت می شد در حالی که در این حالت زودتر مالیات هنگفت بانک مرکزی در جیب خزانه می رود.

یک نکته دیگر آن است که عمده فایده این طرح متوجه دولت برای کسری بودجه خود و مزیت ویژه ای را برای مجلس و دیگر قوا و نهاد ها را به همراه ندارد بنابراین احتمالا می توان دولت را به عنوان عمده ذی نفع در این قضیه قلمداد کرد و پیشنهاد این طرح از سوی دولت محتمل دانست.

کسری بی سابقه بودجه 97 بانک مرکزی ایران روز یکشنبه 21 بهمن ماه گزارش 9 ماهه امسال اقتصاد کشور را منتشر کرد که بر اساس آن تراز عملیاتی و سرمایه ای ایران در این دوره بیش از 45 هزار میلیارد تومان کسری داشته است، این رقم بی سابقه است چراکه بر اساس قانون بودجه 97 پیش بینی شده بود که کسری بودجه تنها 24.

4 هزار میلیارد تومان باشد.

جمع بندی؛ مثبت بودن اخذ مالیات از بانک مرکزی با 2 شرط.

اما در جمع بندی می توان گفت: درست است که بانک مرکزی به عنوان یک شرکت سهامی تلقی می شود و هر شرکت سهامی به خاطر مزیت گردش سرمایه خود مایل است مالیات را آخر سال مالی پرداخت کند تا اینکه به شکل علی الحساب و یک دوازدهم، ولی این نکته را باید مد نظر داشت که بانک مرکزی به علت جایگاه تنظیمی و نظارتی خود با سایر شرکت ها فرق اساسی دارد و هدفش قاعدتا بنگاه داری و بیزینس نیست؛ بنابراین به دغدغه رییس کل بانک مرکزی در زمینه رشد پایه پولی و تورم نباید بی توجه بود؛ بنابراین پیشنهاد کارشناسی آن است که اولا؛ حجم انباشت شده مالیات های پرداخت نشده بانک مرکزی در ماه های گذشته به صورت دفعی و یکباره وارد چرخه اقتصاد نشود بلکه به شکل تدریجی تزریق شود.

ثانیا؛ حتی المقدور از درآمد های سود ده و مولد بانک مرکزی که به آن اشاره شد مالیات دریافت شود تا مالیات بر اساس یک ارزش افزوده محاسبه شود تا موجب نقدینگی و خلق پول نشود.

از سوی دیگر باشرایط تحریم پیش رو و کاهش فروش نفت پیش بینی کسری بودجه 98 را دور از انتظار نمی کند لازم تا حد توان دولت خزانه خود را از منابع مختلف از جمله منابع بانک مرکزی تقویت و درآمدزایی زودهنگام برای خزانه خود رقم بزند.


کلید واژه ها: بانک مرکزی - مرکزی - بانک - مالیات - مالی - بودجه - پیش بینی - میلیارد - دولت - هزینه - درآمد - خرید و فروش ارز - کمیسیون برنامه - افزایش - درصد - مجلس - بینی - قانون - خرید و فروش - کسری بودجه - سهام - زیان - هایی - همتی - صورت - منفی - فروش - نقدینگی - برنامه - اشتباه

آخرین اخبار سرویس:
سیل به150 واحد مسکونی و دامی عشایر خراسان شمالی خسارت زد

مدیر مرکز مدیریت راه های فارس اعلام کرد ثبت 20 هزار سفر در استان فارس

کاهش 15 درصدی تلفات جاده ای طی نوروز

بازدید معاون عمرانی وزیر کشور از مناطق سیل زده خراسان شمالی

معاون وزیر کشور: کاهش 15 درصدی تلفات جاده ای طی نوروز

راه پیشرفت دانشجویان، مهارت آموزی است- 1

رییس سازمان شیلات کشور خبر داد تکثیر مصنوعی مولدها اولویت اصلی سازمان شیلات

فولاد، مزیت صادراتی سال 98

90 میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی در استان مرکزی پرداخت شد

صدور 7858 مجوز دهیاری در دولت های یازدهم و دوازدهم

گشایش مشکل های اقتصادی کشور به رونق تولید وابسته است

اصلاح ساختار اداری نقش مهمی در رونق تولید دارد

وصل مجدد برق و گاز در کالپوش

مرگبارترین روزهای تعطیلات نوروزی + نمودار

90 میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی در استان مرکزی پرداخت شد

گشایش مشکل های اقتصادی کشور به رونق تولید وابسته است

چهره متفاوت ارگ بم برای بازدیدکنندگان نوروز 98/ 40 درصد ارگ از دسترس گردشگران خارج است

اولویت گروه ملی در سال 98 رونق تولید وتامین معیشت کارگران است

اقبال گردشگران نوروزی به آثار تاریخی و سوغاتی های کرمان

اصلاح ساختار اداری نقش مهمی در رونق تولید دارد

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان غربی خبر داد افزایش 14 درصدی اقامت در هتل ها و مهمانپذیرهای آذربایجان غربی

سال 97 چگونه بر بازار خودروهای وارداتی گذشت؟

براثر سیل شمال کشور اتفاق افتاد کاهش 46 درصد گذر مسافران نوروزی از خراسان شمالی

آمار ورود مسافران نوروزی به کیش افزایش یافت

عصر جدید چین با راه ابریشم نوین

مرسدس GT جدید براس مراسم اسکار

مابه التفاوت ارز مرجع و آزاد به حساب مردم واریز شود/ باید از دست ارز چندنرخی فسادآور خلاص شد

نسخه کوپه پورشه کاین رونمایی شد

فعالیت دکل های حفاری نفتی آمریکا باز هم کاهش یافت

بودجه سال 99 باید بر اساس خط ابلاغی رهبر انقلاب پایه ریزی شود

معاون وزیر کشور: کاهش 15 درصدی تلفات حوادث جاده ای طی نوروز

آمار ورود مسافران نوروزی به کیش افزایش یافت

آنچه بر قیمت دلار در سال 97 گذشت

بازدید معاون عمرانی وزیر کشور از مناطق سیل زده خراسان شمالی

اینفوگرافی / نگاهی به آمار زنان سرپرست خانوار

توزیع میوه های نوروزی در بازارهای کوثر ادامه دارد

آخرین خبر از روشنایی در مناطق سیل زده

الزامات تحقق شعار سال

آیا میدانید؛ ایران از کدام کشورها بیشترین خرید را داشته است؟

بازدید معاون عمرانی وزیر کشور از مناطق سیل زده خراسان شمالی

یزد از حالت ویژه خارج شد

روپیه هند از بدترین عملکرد آسیا به بهترین عملکرد رسید

کالاهای غیر ضروری در سبد وارداتی کشور

اینفوگرافی / نگاهی به آمار زنان سرپرست خانوار

انحصار واردات خوردرو در دست کسانی است که رانت اطلاعاتی دارند/ قیمت خودرو در سال 98 کاهش نمی یابد

جک S3 بخریم یا نه؟

آسمان ابری همراه با رعد و برق

ناگفته های سردار مومنی از پیچیده ترین پرونده سال های اخیر نیروی انتظامی

خسارت 1000 میلیاردی به جاده های استان گلستان

جریمه 76 میلیاردی متخلفان در مرحله نخست طرح نوروز 98 در تهران

معاون وزیر رفاه برای رسیدگی به سیل زدگان عازم گلستان می شود

پنج روایت از تحولات سینمای 97/ معمای بی پاسخ پول های مشکوک

محدودیت ها و ممنوعیت های ترافیکی از 4 فرودین ماه تا پایان تعطیلات نوروز

آغاز به کار پایگاه بیمه شدگان درمان کشور در نیمه اول امسال

مردم ایران طی سال های اخیر چقدر با قطار و هواپیما به مسافرت رفته اند؟

تورم سال 98 در چه سطحی است؟

یزد از حالت «ویژه» خارج شد

مسیر طولانی که برای اجرای 48 طرح کلان ملی طی شد/عدم اختصاص اعتبار از سال 94

بازدید مدیرعامل صنایع شیر ایران از کمپ اسکان سیل زدگان استان گلستان

سلیمی در گفت وگو با فارس: لزوم رونق تولید با کاهش سود بانکی و ضابطه مند شدن صادرات و واردات

افزایش خروجی سد دز

ناگفته های جانشین سابق فرمانده ناجا از پیچیده ترین پرونده سال های اخیر نیروی انتظامی

پایان خوش بورس با رشد 21 هزار واحدی شاخص در 1 ماه

رقابت و فرصت جویی 600 شرکت آلمانی برای حضور گسترده در عراق

شرکت های دانش بنیان در فعالیت های اقتصادی مهجور هستند

دلار ارزان تر شد

طلای سیاه گران تر می شود

بازار ماهی فروشان آبادان

ساخت خانه سالمندان در شهرهای استان مورد حمایت است

فعالیت دکل های حفاری نفتی آمریکا باز هم کاهش یافت

پیگیری سوژه مردم: دستفروش های استان سمنان فارس من| قول های ساماندهی دستفروش های سمنان در حد حرف باقی ماند

راه حل مشکلات اقتصادی کشور

حلبی سازی؛ هنری کاربردی از گذشته تا امروز/ افتخارم کسب روزی حلال است

واردات روان نویس به 77 تن رسید + جدول

در سال 1397 برای اولین بار شرکت شیمی تکس آریا از زیان به سود رسید

حلبی سازی؛ هنری کاربردی از گذشته تا به امروز/ افتخارم کسب روزی حلال است

سهم کشورها از اقتصاد جهان +اینفوگرافی

بانک مرکزی انگلیس نرخ بهره را 0.75 درصد اعلام کرد

جک S3 بخریم یا نه؟

سازش در پرونده اختلاف قومی-طایفه ای//////////////////////////////ویژه عید

فراز و فرودهای ارز دانشجویی در سالی که گذشت/تداوم دغدغه های ارزی دانشجویان در سال 98

ارزآوری 394 میلیون دلاری با صادرات پسته

حلبی سازی؛ هنری کاربردی از گذشته تا به امروز/احیا کردن شغل پدری ام موجب موفقیت در این حرفه شد

رشد 21 هزار واحدی شاخص در 1 ماه؛ پایان خوش بورس

مدیر عامل شرکت پایانه های نفتی ایران عنوان کرد آماده باش برای جلوگیری از وقفه در صادرات نفت/آمادگی برای مقابله با طوفان

رییس سازمان جهاد کشاورزی اردبیل خبر داد پیش بینی برداشت 280هزارتن گندم از دو شهرستان گرمی و بیله سوار

مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران: 500 میلیون متر مکعب آب پشت سد کوثر جمع شده است

بسیج تمام امکانات وزارت تعاون برای کمک به سیل زدگان

رشد اقتصادی آرژانتین منفی شد

خسارت 1000 میلیاردی به جاده های استان گلستان

هشدار افزایش بی سابقه میزان آب رودخانه کارون

آشفته بازار موبایل در سال 97 با جولان گوشیهای مسافری

حقوقهای نجومی و افزایش تورم آفت نظام پرداخت حقوق در کشور

اصلاح نظام بانکی اولین قدم برای تحقق رونق تولید است

قیمت ارز در صرافی ملی امروز 98/01/04

نشانه های خرابی ترمز را بشناسیم

تکذیب حضور تعدادی از استانداران و فرمانداران در خارج از کشور

پست اینستاگرامی نرگس کلباسی از مناطق سیل زده +عکس

عملیاتی شدن کارت اعتباری مصالح ساختمانی حداکثر تا اواسط بهار

نفت سفید مورد نیاز مناطق سیل زده تامین شد

بانک مرکزی چند نوع موجودی دارد؟

بانک مرکزی چند نوع موجودی دارد؟