مطالب مرتبط:
اتفاقات شیرین بودجه ای و افزایش انتظارها برای صعود تاریخی
اتفاقات شیرین بودجه ای و افزایش انتظارها برای صعود تاریخی
افزایش بودجه اربعین استان ایلام به 20 میلیارد تومان/ اربعین امسال یک حماسه تاریخی بود
پرسپولیس 3 chr(8211) الدحیل 1 ؛ صعود شیرین شاگردان برانکو در جهنم آزادی با کامبک تاریخی
بودجه استان فارس افزایش یافته است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 اسفند 1397 ساعت 11:522019-02-22اقتصادي

اتفاقات شیرین بودجه ای و افزایش انتظارها برای صعود تاریخی


کرمانشاه رشد اعتبارات و کاهش میزان مالیات 2 اتفاق خوبی است که در بودجه 98 برای استان کرمانشاه افتاده و در صورت پیگیری یک صدا و تکرار آن، می تواند به «رشد اختصاص اعتبارات» و قرار گرفتن کرمانشاه در کنار استان های ثروتمند بینجامد.

- به گزارشتیتربرتر؛" کرمانشاه رشد اعتبارات و کاهش میزان مالیات 2 اتفاق خوبی است که در بودجه 98 برای استان کرمانشاه افتاده و در صورت پیگیری یک صدا و تکرار آن، می تواند به رشد اختصاص اعتبارات و قرار گرفتن کرمانشاه در کنار استان های ثروتمند بینجامد.

، با وجود وقوع زلزله مهیب آبان 96، در بودجه سال 97 کرمانشاه اتفاقات خوبی نیفتاد و رشد اعتبارات این استان در بیشتر بخش ها پایین تر از میانگین کشوری بود.

در اعتبارات هزینه ای سال 97، این استان رتبه ای بهتر از هجدم کشور پیدا نکرد و در اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای (عمرانی) استانی در رتبه دهم(چهار رتبه پایین از میانگین کشوری) قرار گرفت.

در زمینه رشد اعتبارات موضوع 27 صدم درصد مالیات بر ارزش افزوده هم کرمانشاه تا انتهای جدول و رتبه 30 کشور پایین آمد و تلاش ها برای جذب اعتبارات قانون استفاده متوازن از امکانات کشور به جایگاهی بهتر از سیزدهم کشور ختم نشد.

در سال 98 اما بیشتر مدیران و نمایندگان مجلس استان پای کار آمدند و موفق شدند با پیگیری و مطالبه هم صدا یک جهش مناسب را در رشد اعتبارات استان رقم بزنند؛ از جمله 16 پله صعود در اعتبارات هزینه ای، رشد پنج پله ای در اعتبارت عمرانی استانی، جهش 16 درصدی اعتبارات عمرانی ملی و ارتقای هشت پله ای در جذب اعتبارات قانون استفاده متوازن.

این صعود خوشایند در جدول بودجه ای کشور و آوردن سهم بیشتری از کیک بودجه به استان پُرمشکل کرمانشاه، بی شک حاصل پیگیری مستمر، هم افزایی و همفکری مدیریت ارشد استانداری، سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی با همکاری بخشی از مدیران اجرایی است.

**تکرار رشد یعنی سهم شایسته از کیک بودجههم میزان رشد و هم میزان اختصاص اعتبارات (کل بودجه استان) در بودجه بسیار مهم هستند و مسئولان هر استان تلاش دارند با کسب رشدهای جهشی در بهره مندی از بودجه، بتوانند در جدول اختصاص اعتبارات هم جایگاه بهتری و بالاتری پیدا کنند.

رشد اعتبارات کرمانشاه در بودجه 98 البته تغییری در رتبه استان در اختصاص اعتبارات نسبت به سال های 96 و97 ایجاد نکرده و کرمانشاه همچنان در میزان اعتبارات هزینه ای در جایگاه 11 و در جدول اعتبارات ارزش افزوده و عمرانی استانی در سکوی 15 کشور ایستاده اما در زمینه میزان اعتبارات متوازن با یک پله صعود به رتبه 13 در بودجه 98 آمده است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمانشاه در این باره عنوان کرد: میزان اختصاص اعتبار نمی تواند بیانگر جایگاه بودجه ای استان کرمانشاه باشد بلکه رشدها مهم است زیرا مقایسه میزان اعتبارات استان کرمانشاه با استان خوزستان که 75 درصد نفت و میعانات گازی کشور را تولید می کند یا استان فارس با 27 شهرستان درست نیست.

حبیب الله وفایی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: بخش عمده ای از منابع عمومی استان ها براساس قانون تخصیص ارزش تولید نفت و گاز در آن استان است که سهم ما در این بخش 58 میلیارد و استانی مانند خوزستان نزدیک به هزار میلیارد است.

به اعتقاد وفایی منطقی ترین و مهمترین شاخص برای مقایسه اعتبارات استان ها بررسی میزان رشد آنهاست به ویژه اینکه تداوم میزان رشد اعتبارات در چند سال متوالی به معنی بهبود رتبه استان در اختصاص اعتبارات آن استان نیز هست.

هرچند انتظار قرار گرفتن کرمانشاه در جمع 10 استان اول کشور در زمینه اختصاص اعتبار بلندپروازانه به نظر می رسد اما این انتظار و امیدواری وجود دارد که با تدوام رشد جهشی اعتبارات استان در چند سال متوالی، کرمانشاه به جایگاه مناسب و شایسته خود در اختصاص اعتبارات برسد و دست کم در سکوی 11 یا 12 کشور بنشیند.

**رشد بودجه 98 استان چگونه اتفاق افتاد؟حبیب الله وفایی از پنجم شهریور 97 سکان سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمانشاه را در دست گرفت؛ یعنی حدود سه ماه پیش از بسته شدن لایحه بودجه 98.

وی با بیان اینکه از لحظه ورود به کرمانشاه من و همکارانم کمربندها را برای بودجه 98 بستیم، گفت: با پیشنهاد بنده و دستور استاندار ستاد بودجه 98 در استان تشکیل شد و با حمایت ویژه مدیریت ارشد استان و نمایندگان کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی پیگیر افزایش سهم استان در بودجه 98 شدیم.

وفایی قرار گرفتن استان کرمانشاه در جایگاه پنجم جدول میزان رشد اعتبارات عمرانی استانی را حاصل پیگیری و رایزنی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور دانست و گفت: رشد 55 درصدی در اعتبارات عمرانی ملی کرمانشاه دیگر اتفاق خوبی بود که در لایحه 98برای استان افتاده درحالی که در سال 97 در همین حوزه نسبت به سال 96، 30 درصد کاهش داشتیم.

رشد 65 درصدی اعتبارات بخش آب استان کرمانشاه دیگر اتفاق خوبی است که وفایی به آن اشاره و اضافه کرد: پیگیری برای افزایش اعتبار چند طرح مهم استان از جمله اعتبار قطار سبک شهری از 56 به 200 میلیارد تومان، اعتبار طرح سد گاوشان به 70 میلیارد تومان، افزایش اعتبار ساماندهی رودخانه آبشوران تا 30 میلیارد تومان و افزایش اعتبار ساماندهی رودخانه قره سو تا 90 میلیارد تومان با جدیت و همکاری نمایندگان استان در مجلس در حال پیگیری است.

وفایی همچنین خبر داد که تخصیص اعتبارات عمرانی ملی و ملی استانی کرمانشاه در سال 97 به صورت 100 درصد تخصیص پیدا کرده است.

**کرمانشاهی ها در سال 98 مالیات کمتری می دهندرییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمانشاه درآمد سرانه، نرخ تورم، بیکاری، مشارکت اقتصادی و نسبت اشتغال را از مهم ترین شاخص های اقتصادی استان برشمرد و گفت: اقدامات و تصمیم گیری ها باید پس از بررسی این شاخص ها و بر مبنای آنها صورت گیرد.

وفایی افزود: یکی از علائمی که نشان می دهد حال عمومی اقتصاد کرمانشاه مساعد نیست درآمد پایین در استان است؛ اکنون درآمد سرانه در کرمانشاه 60 درصد متوسط کشور است.

او پایین بودن درآمد را به این معنی دانست که مردم قدرت کمتری در تامین معیشت و رفاه خود و نیز دادن مالیات و عوارض دارند.

وفایی میزان درآمد دولت در هر استان را مبنای اعطای اعتبارات مازاد به آن استان عنوان و اظهار کرد: طبق ماده 26 قانون برنامه ششم اگر استانی مازاد درآمد داشته باشد، امکان دریافت بودجه مازاد را هم دارد و طبعا استان های کم درآمدی مانند کرمانشاه شانس کمی در جذب این بودجه دارند.

وی از تلاش برای بهره مندی استان کرمانشاه از اعتبارات مازاد در بودجه 98 خبر داد و درباره وضعیت مالیات دهی کرمانشاهی ها هم گفت: برخی عنوان می کنند که میزان مالیاتی که در استان دریافت می شود، از سایر استان ها بیشتر است در حالی که طبق لایحه بودجه 98 میانگین درآمدهای دولت از استان ها 18 درصد است اما به دلیل وقوع زلزله آبان 96 این عدد در استان کرمانشاه حدود 10 دیده شده که به معنی پرداخت کمتر مالیات و عوارض از سوی مردم است.

استان کرمانشاه با 2 میلیون نفر جمعیت دارای 32 شهر و 2 هزار و 622 روستا است.


کلید واژه ها: کرمانشاه - استان - بودجه - کشور - میزان - نمایندگان مجلس - استان کرمانشاه - سازمان مدیریت و برنامه ریزی - ارزش افزوده - رتبه - مالیات بر ارزش افزوده - مالیات - مجلس شورای اسلامی - جدول - هزینه - ثروتمند - مدیران اجرایی - سازمان مدیریت - مدیریت - مدیران - برنامه ریزی - کشوری - قانون - صورت - مجلس - کاهش - درصد - مسئولان - برنامه - دارایی

آخرین اخبار سرویس:
محکومیت حمله انتحاری داعش در برنامه نوروز کابل

ارائه خدمات ارزی از روز شنبه در صرافی های منتخب

اختصاص 20 میلیارد تومان جهت مدیریت بحران اولیه به 4 استان سیل زده/ اسکان اضطراری بیش از 6200 نفر از هموطنان گلستانی

طراحی گران ترین خودروی دنیا چقدر سخت بوده است؟

حل مشکل گاز برخی مناطق قائم شهر تا فردا

پیش بینی قیمت مسکن در سال 98

اختصاص 20 میلیارد تومان جهت مدیریت بحران اولیه به 4 استان سیل زده

رشد 60 درصدی تردد مسافر از پایانه مرزی پلدشت

رییس سازمان مدیریت بحران کشور ازمناطق سیلزده مازندران بازدیدکرد

برداشت 3 تن ماهی گرمابی در طبس

معاون نظارت و بازرسی صمت البرز: شناسایی و پلمب چهار رستوران در جاده کرج به چالوس

بودجه 97 بدون کسری بسته شد

آب برای همه

می توانستیم آب، برق و سوخت مجانی به مردم بدهیم/ تا 4 ماه دیگر گزارش اصلاح ساختار کشور و بودجه ارائه می شود/ 79میلیارد دلار یارانه پنهان می دهیم که عمدتا سهم ثروتمندان است/ زندگی پولدارها در ایران، توسط فقرا تامین می شود/ چرا مجلس می خواهد به هر ایرانی روزانه یک لیتر بنزین بدهد؟/ امکان ا

برداشت سیب زمینی از مزارع شهرستان منوجان

6 راه حل فوری برای مدیریت بازار خودرو

بیش از 39 هزار تن میوه تنظیم بازار عید توزیع شد

اسکان اضطراری 6 هزار گلستانی ها

سامانی خبر داد اختصاص 20 میلیارد جهت مدیریت بحران اولیه به 4 استان سیل زده

مهم ترین رویدادهای خبری اصفهان در هفته ای که گذشت

شعار سال؛ زمینه ساز پیشرفت

جابجایی بیش از 191 هزار مسافر از طریق پایانه های مسافربری

رییس سازمان مدیریت بحران کشور ازمناطق سیلزده مازندران بازدیدکرد

افزایش 7.5 درصدی بارشها در خراسان جنوبی

افزایش 9 میلیمتری متوسط بارندگی سال زراعی در بردسکن

اختصاص 20 میلیارد تومان به چهار استان سیل زده

سامانی خبر داد اختصاص 20 میلیارد تومان جهت مدیریت بحران اولیه به 4 استان سیل زده/ اسکان اضطراری 6 هزار گلستانی ها

هیچ فلسطینی حاضر به پذیرفتن طرح معامله قرن نیست

حسن یزدانی: سکوت صدا و سیما جفا در حق مردم سیل زده است

حفظ جان مردم اولویت مهم مدیریت بحران بوده است/ اختصاص 20 میلیارد تومان جهت مدیریت بحران اولیه به 4 استان سیل زده

سوخت رسانی به مناطق سیل زده با همه توان ادامه دارد

شوری آب ایران روند افزایشی دارد

تحقق 97 درصدی درآمدهای مالیاتی سال 97

40 متهم قاچاق کالا در هرمزگان دستگیر شدند

بهره مندی 39 درصدی روستاهای لرستان از اجرای طرح هادی

سوخت رسانی به مناطق سیل زده در حال انجام است

نرخ انواع ماشین لباسشویی در بازار تهران؟ + جدول

رونق تولید بدون نگاه خردمندانه به آب بدست نمی آید

سرد شدن تب و تاب استفاده از کارت های سوخت

توزیع گوشت گرم گوسفندی و گوساله در استان

اختصاص 5 میلیارد تومان اعتبار به سیل زدگان مازندرانی

توزیع بیش از 39 هزار تن میوه شب عید

روز وداع

آغاز فرایند پرداخت خسارات سیل از سوم فروردین

پیش بینی اعتبارات ویژه برای شهرداری ها و دهیاری ها

اختصاص 20 میلیارد تومان جهت مدیریت بحران اولیه به 4 استان سیل زده

عرضه های اولیه امسال فرابورس ایران 15تایی شد

امیدواریم صنعت دارو در سال رونق تولید به خودکفایی برسد

اعطای کمک های مالی بلاعوض به سیل زدگان گلستان

امام جمعه فولادشهر تأکید کرد لزوم تنظیم سیاست های ارزی برای واقعی شدن نرخ ارز

اشغال 80 درصدی هتل های استان اردبیل در نخستین روز سال جدید

آب آشامیدنی 265 روستای سیلزده مازندران وصل شد

اشغال 80 درصدی هتل های استان اردبیل در نخستین روز سال جدید

آب آشامیدنی 265 روستای سیلزده مازندران وصل شد

شاخص بورس 296 واحد عقب نشینی کرد

800 میلیارد ریال خسارت به تاسیسات زیربنایی مراوه تپه وارد شد

اقامت در مهمان پذیرهای آذربایجان غربی 42 درصد افزایش یافت

سیل 150 میلیارد ریال به راه های مانه و سملقان خسارت زد

نگهداری از باتری خودرو در تعطیلات نوروز

رشد بیش از 2ونیم برابری امداد و نجات هلال احمر

اختصاص 20 میلیارد تومان جهت مدیریت بحران اولیه به 4 استان سیل زده

سرد شدن تب و تاب استفاده از کارت های سوخت

ساعت های هوشمند به حفظ سلامتی کمک می کند

نظارت شبانه روزی کارشناسان دامپزشکی

رشد بیش از 2 ونیم برابری امداد و نجات هلال احمر

ساخت و ساز در اطراف روستا ها و اراضی زراعی و باغی تا 18 فروردین ممنوع است

800 میلیارد ریال خسارت به تاسیسات زیربنایی مراوه تپه وارد شد

رونق تولید بدون نگاه خردمندانه به آب بدست نمی آید

20 میلیارد تومان به 4 استان سیل زده اختصاص داده شد

رشد 260 درصدی امداد و نجات هلال احمر

کاهش 59 درصدی جرائم شهرستان یزد

افزایش 50 درصدی اسکان مسافران فرهنگی در مدارس

ایجاد دو شکاف در خط راه آهن آق قلا جهت هدایت آب به دشت

قیمت بلیت سینماها در سال 98

گلایه معدنی ها از شدت خودتحریمی ها!

سرمایه گذاران خارجی در مناطق آزاد کم شدند

اقامت در مهمان پذیرهای آذربایجان غربی 42 درصد افزایش یافت

جاذبه های گردشگری اصفهان

توزیع بیش از 39 هزار تن میوه تنظیم بازار عید تاکنون

معاون آب و آبفای وزیر نیرو : رونق تولید بدون نگاه خردمندانه به آب بدست نمی آید

خصولتی سازی در ایران محکوم به شکست است

سیل 150 میلیارد ریال به راه های مانه و سملقان خسارت زد

سرمایه گذاران خارجی در مناطق آزاد کم شدند

قیمت بلیت سینماها در سال 98

پزشکی قانونی مازندران: 5 کشته در سیل اخیر

استان مرکزی استانی برتر در احیای واحدهای صنعتی

تحقق شعار سال با حمایت از تولید ملی

گندم نوبرانه 98 آمد

سرعت بومرنگ آشنا بیشتر شد/ نه 63 درصدی مخاطبان توییتر به سلطان حاشیه

سیل، سه هزار و 380 میلیارد ریال خسارت به خراسان شمالی وارد کرد

سردار اشتری خبر داد کاهش 15 درصدی جان باختگان تصادفات جاده ای در نوروز

ارائه خدمات ارزی از روز شنبه در صرافی های منتخب

نایب رییس جامعه هتل داران ایران: خانه مسافرهای غیرمجاز ساماندهی شوند

سفرهای نوروزی و ضرورت رعایت نکات ایمنی

اعلام اولویت های سازمان بنادر در سال 98

افزایش 20 درصدی نرخ بلیت شناور های مسافری

پیش بینی سرمایه گذاری در بازارهای مالی سال 98

بیشترین خودرو هایی که در گوگل سرچ می‎شوند کدامند؟

افزایش شدت رانش در مناطق بالادست میاندورود/خسارت سیل در حال بررسی است

اما جمعه سیمرغ: اقتصاد به دلیل عملکرد برخی مسؤولان معطل مانده است/خسارت 40 میلیاردی سیل به سیمرغ

اتفاقات شیرین بودجه ای و افزایش انتظارها برای صعود تاریخی

اتفاقات شیرین بودجه ای و افزایش انتظارها برای صعود تاریخی