مطالب مرتبط:
دانلود آهنگ جدید میلاد صادق زاده بنام باور نکن
حال دارو خوب است، اما تو باور نکن!
باور ژاپنی ها در مورد ایران؛ ویتنام حداکثر مساوی می گیرد
شادی غیر قابل باور کلوپ بعد از به ثمر رسیدن گل
خبری باور نکردنی ! ستاره پرسپولیسی که در آزمون وفاداری 20 گرفت از پرسپولیس جدا می شود!
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 بهمن 1397 ساعت 12:052019-02-19پزشكي

حال ما خوب است، اما تو باور نکن


دنیا برای برخی ها هر روز رنگ دیگری به خود می گیرد، زلزله که می شود یکی از آن ها زمین را از ویرانی نجات می دهد، به گونه ای که ما متوجه نمی شویم، - برای یکی هر روز عید است و دیگری ماه ها در سوگ به سر می برد، کسی از دنیای بیگانه ی آنها خبر ندارد، این تفاوت هاست که آن ها را از سایرین جدا کرده، چرا که روانشان دچار اختلال شده است.

روح نیزهمانند جسم مریض می شود و نیاز به مراقبت دارد، با این تفاوت که پذیرش یک بیمار روانی در جامعه برای عموم بسیار دشوار است، افسردگی، اضطراب، وسواس، اختلال دوقطبی و اسکیزوفرنی از جمله بیماری های اختلال روانی محسوب می شوند.

*مرکز درمان و توانبخشی بیماران روانی مزمن برای آشنایی با دنیای افرادی که برای برخی خطرناک تلقی می شوند و آسمان دنیای خود را رنگ دیگری می بینند، سری به یکی از مراکز جامع درمان و توانبخشی بیماران روانی مزمن تبریز می زنیم.

وارد مرکز که می شوم بوی نان تازه به مشامم می رسد، نانوایی در گوشه ای از حیاط نان می پزد، به گفته ی او، بوی نان فضایی آرامش بخش را برای بیماران ایجاد می کند و اکثر بیماران از تناول نان تازه لذت می برند.

دختری با موهای ژولیده گوشه ای از حیاط ایستاده و از همان ابتدای ورودم خیره نگاهم می کند، سنگینی نگاهش را حس می کنم گویی مرا تهدیدی ناشناخته می داند، لبخندی می زنم انگار با تبسم من نگاه نگرانش آرام می شود، از فاصله ای یک متری چندین بار به سبک ژاپنی ها تا کمر خم می شود، سلام می دهد و بی درنگ به سویم می دود و می گوید " تو خوبی، بیا باهم قایم موشک بازی کنیم تا کسی ما را پیدا نکند".

مردان و زنانی را می بینم که هر کدام به دلیل اختلالات روانی، در این مرکز حضور دارند و برخی از آن ها روی نیکمت های حیاط نشسته و برخی نیز گوشه ای از حیاط ایستاده اند، کنار درب داخلی مرکز یکی از بیماران با لباسی مرتب و آراسته به دیوار تکیه داده است تا مرا می بیند، مودبانه دست روی سینه گذاشته و سلام می کند، با تبسمی جواب سلامش را می دهم، شانه ای از جیب کتش در می آورد و چندین بار سر بی مویش را شانه می زند.

مرکز درمان بیماران روانی مزمن ساختمانی سه طبقه از دو بخش مجزا ویژه ی آقایان و بانوان تشکیل شده است، طبقه ی اول این ساختمان پر از آثار هنری از جمله عروسک ها، سفال، قالی و مجسمه های خمیر چینی و غیره است و کلاس های مختلف آموزشی از جمله هنرهای دستی، شمع، تابلوهای معرق، قالی بافی و کلاس ورزش نیز در این قسمت از مرکز برای بیماران برگزار می شود.

به همراه یکی از روانشناسان و کار درمانان مرکز برای بازدید از بخش های مختلف به طبقات سوم و دوم می رویم، وارد طبقه سوم که می شوم، یکی از بیماران که مردی مسن است با دیدن دستگاه ضبط صوت در دستم به سمتم آمده و می پرسد خانم خبرنگاری؟ بدبینانه نگاهم می کند، می پرسد: می خواهی از من عکس بگیری؟ فریاد می زند، نمی توانی عکس مرا جایی پخش کنی من هنوز تکلیفم با خودم و اینجا مشخص نیست.

به او توضیح می دهم که عکسی از او نگرفته ام و برای این که قانع شود تک تک عکس ها را نشانش می دهم.

یکی از کار درمان های مرکز می گوید که با او بحث نکنم حالش برای مصاحبه مساعد نیست، او فردی بسیار شکاک و بدبین است، با این که چند سالی می شود به این مرکز مراجعه می کند و پرونده هم دارد ولی هنوز هم فکر می کند که تکلیفش مشخص نیست.

*حال و هوای بیماران روانی مزمن به سمت اتاق مشاوره می رویم و برای مصاحبه با بیماران اختلال روانی در اتاقی منتظر می شوم، بلافاصله یکی از آن ها وارد اتاق می شود.

می خواهم سر به بیابان بزنم او پیرمردی 75 ساله است، بی قراری از نگاه هایش بیداد می کند وهر ثانیه یکبار ساعت مچی اش را نگاه می کند.

به او می گویم خبرنگار هستم و می خواهم با او مصاحبه ای انجام دهم.

خیلی جدی نگاهم می کند و با تکان دادن انگشتش تاکید می کند: "لطفا سوالتان طولانی نباشد وقت زیادی برای تلف کردن ندارم، می خواهم بعد از ظهر سر به بیابان بزنم".

دلیل حضورش را در مرکز می پرسم.

با بی حوصلگی می گوید: طبق تشخیص پزشکم حدود 10 سالی می شود از بیمارستان رازی به این مرکز منتقل شده ام، سال 56 به خدمت سربازی اعزام شدم که در پادگان در جریان تظاهراتی شرکت کردم ولی بعد از آن به من آمپول تزریق کردند و بعد از آن ماجرا مریض شدم و هر روز بدون هیچ دلیلی عصبانی می شوم، این افکار اعصاب و ذهنم را بهم می ریزد و نمی توانم بخوابم.

یک لحظه شاد می شود و با هیجانی که نزدیک هست چشمانش از حدقه در بیاید ادامه می دهد: من راننده تریلی ام، اگر این دیوانه ها مدارک رانندگی ام را بهم پس دهند، اینجا نمی مانم و دوباره دل به بیابان می زنم.

وی با بیان خاطراتی از دوران جوانی اش، می گوید: دوران جوانی ام، چندین بار عکس شاه، فرح و ولیعهد را پاره کرده بودم، روی دیوارها مرگ بر شاه می نوشتم تا این که ساواک مرا گرفت و شکنجه کرد.

وقتی حرف از گذشته می زند، حالش بد شده و بی قرار می شود و یک لحظه گویی افرادی در تعقیبش هستند، با نگرانی می گوید: به کسی نگویید که با من حرف زدید و با عجله از اتاق خارج می شود.

کاردرمان با تایید سخنان آقای جباری، می گوید: زمان شاه ایشان را دستگیر کرده و زیر شکنجه های عوامل شاه، آسیب های روحی و روانی و شوک به او وارد شده که این عوامل سرآغازی برای بیماری اوبوده است.

بعد از 10 دقیقه ، مردی که کت و شلواری شیک بر تن دارد، وارد اتاق می شود و بعد از احوال پرسی شاعرانه با دوستش، منتظر پرسیدن سوالاتم می شود.

نمی دانم چرا مجنون عشق شده ام آقای میرزایی 45 ساله است، خودش را مجنون عشق معرفی می کند و زیر لب می خواند: آمدی جانم به قربانت ولی حالا چرا؟ به گفته ی خودش از سال 79 مریض شده است البته او بیماری اش را نتیجه تلقین دیگران می داند، می گوید: حال ما خوب است، اما تو باور نکن، یک روز شاد هستم، روز دیگر انگار از دیوارهای شهر غصه می بارد.

وی در ادامه می گوید: طبق تشخیص پزشکم از بیمارستان رازی به این مرکز منتقل شده ام و هر روز باید چند ساعتی در این اداره (مرکز توانبخشی) حضور داشته باشم.

از او می پرسم چرا مجنون عشق شده اید؟ با لحنی آکنده از آرامش می گوید: از همان اول مجنون بوده ام شاید هم از نسل مجنون هستم ولی دقیق به خاطر نمی آورم که چگونه مجنون عشق شده ام.

حتی نمی دانم بیماری ام چیست، حس می کنم آواره ام؛ چرا که هر روز به این اداره آمده و بعد به خانه باز می گردم.

او با لحنی جدی ادامه می دهد: می دانی مشغله ی شغلی زیادی دارم، مدیریت چندین شرکت و کارخانه که کار آسانی نیست!.

از او در مورد شغل هایش می پرسم، با قاطعیت می گوید: بنده مدیرعامل شرکت آتی سازان نوین تبریز، مهندس خودرو ساز، عمران و کامپیوتر هستم البته حضور در این اداره را در اولویت قرار داده ام! و وقت زیادی برای رسیدگی به شغل های دیگرم ندارم!.

پیرمردی با تیپ و ظاهری امروزی وارد اتاق می شود.

آقای خسروشاهی 60 ساله است، برخلاف سنش مردی بسیار قبراق، سرزنده و شاداب است و از موقع ورود، فضای اتاق را با صدای خنده هایش عوض می کند.

پیراهنی رنگی با یک شلوار جین و دستمال گردن سبز رنگ، ظاهر او را از بقیه متفاوت نشان می دهد.

وقتی متوجه می شود، یک خبرنگار هستم مشتاقانه مقابلم روی صندلی نشسته و میزان تحصیلاتم را می پرسد، بی وقفه حرف می زند بدون این که سوالی بپرسم خودش را معرفی می کند و می گوید: من نیز دارای مدرک فوق دیپلم فلسفه، دکترای الهیات و جامعه شناسی از دانشگاه آمریکا هستم!، البته چندین واحد هم در رشته ی مهندسی شیمی پاس کرده ام ولی با توجه به این که پنج سالی در آمریکا ساکن بودم امکان تحصیل در این رشته را نداشتم به همین دلیل بی خیال رشته ی مهندسی شیمی شدم.

وی بیان می کند: از 16 سالگیم سردردها و علائم بیماریم شروع شد، این دردها به طوری شدید بودند که حس می کردم سرم را با دستمالی محکم بسته اند، البته اکنون مشکل خاصی ندارم، فقط گاهی به شدت عصبانی می شوم و نمی توانم خودم را کنترل کنم.

حالم از افراد عادی هم بهتر است خسروشاهی حضور در مرکز را برای خود نعمت بزرگی می داند و می گوید: هر روز اول وقت می آیم، همراه دوستانم نرمش می کنیم و بعد صبحانه می خوریم و بعد هم به کلاس های آموزشی مانند نقاشی و کاردستی می رویم، تمامی این کارها وقتم را می گیرد.

وی ادامه می دهد: زمانی که داروهایم را مصرف می کنم بسیار خوب و سرحال می شوم به صورت شبانه روزی 24 دارو مصرف می کنم، این داروها مرا آرام کرده و اکنون نیز بسیار سرحال هستم و حتی حالم از افراد عادی هم بهتر است.

آقای دهقانی نیز یکی دیگر از بیماران این مرکز است، 17 سالیست که دچار بیماری اعصاب و روان از نوع اسکیزوافکتیو شده و از سال 84 نیز به این مرکز مراجعه می کند.

بعد از این که خودش را معرفی می کند، بی مقدمه می گوید: با شروع جام جهانی فوتبالیست شدم و با عشق فوتبال زندگی می کنم.

از او می پرسم تاکنون فوتبال بازی کرده اید؟ با ناراحتی پاسخ می دهد: پایم حتی توپی را از نزدیک لمس نکرده است، زمان مدرسه نیز گوشه گیر و منزوی بودم.

به این نتیجه رسیدم که اگر به فوتبال عشق نورزم باید درگیر سیاست، اقتصاد و مسائل فرهنگی بشوم که هیچ علاقه ای به این مسائل ندارم.

از اتاق مشاور خارج می شوم، وارد اتاقی می شوم که چند تن از بیماران مشغول درست کردن عروسک هستند.

نزدیک یکی از بیماران خانم می شوم.

بدون این که نگاهم کند، با چسب، گل های سفیدی را روی لباس عروسک می چسباند، زیر لب ترانه ای زمزمه می کند .

یکی دیگرازخانم ها لبخند می زند و توری صورتی رنگ را روی سر عروسک ها می کشد، دوباره می خندد و اینبار قهقه می زند، کمی بعد ساکت می شود و گویی اندوه وجودش را می گیرد.

به طبقه بالا می رویم، وارد اتاق فرش که می شویم، چند بیمار به همراه مربی خود فرش ابریشم می بافند و در آرامشی وصف نشدنی به همراه موسیقی به کار مشغولند.

در اتاق دیگر 8 نفر نیز مشغول عروسک سازی هستند، موسیقی شادی پخش می شود و بیماران با شور و ذوق کار می کنند و آواز می خوانند.

تاکنون علل اصلی بیماری اختلال روانی مشخص نشده است نسیم زمانی، روانشناس بالینی در گفت وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، با بیان این که به مجموعه بیماری دوقطبی و انواع اسکیزوفرنی، اختلال روانی گفته می شود، بیان می کند: ریشه ی بیماری های روانی در سازمان روانی انسان است و عوامل موثر در بیماری های روانی از جسم و روان ناشی می شود، اختلالات روانی را نمی توان به طور کامل درمان کرد ولی تا حدودی می توان از این بیماری پیشگیری و آن را کنترل کرد.

وی، کنترل بیماری اختلال روانی را در بهبودی عموم و عملکرد روزمره بیماران موثر می داند و می گوید: بیمارانی که کنترل می شوند می توانند کارهای روزمره خود را انجام داده و نسبتا از روابط اجتماعی خوبی برخوردار شوند ولی بیمارانی که کنترل نمی شوند از روابط اجتماعی خوبی برخوردار نبوده و به تنهایی از عهده ی انجام کارهای شخصی خود بر نمی آیند.

وی با بیان این که تاکنون علل اصلی بیماری اختلال روانی مشخص نشده است، ادامه می دهد: البته عوامل اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در بروز بیماری های روانی موثر است، در برخی موارد که فرد به طور ارثی دچار بیماری دو قطبی یا اسکیزوفرنی است در حین مواجه با حادثه ای از جمله شکست در کنکور، فوت عزیزانش و طلاق دچار شوک و اختلالات روانی می شود.

این روانشناس بالینی با بیان این که واکنش جامعه نسبت به بیماران اختلال روانی غیر عادی است و حتی خانواده ی برخی بیماران نمی توانند همزیستی با آن ها را بپذیرند، می گوید: مردم این بیماران را در جامعه دیوانه می نامند و از رفتار و طرز فکر آن ها می ترسند در حالی که هیچ کدام از این بیماران ترسناک نیستند.

وی ادامه می دهد: همانطور که قلب یا قسمتی از جسممان می تواند دچار اختلال شود، ممکن است قسمتی از مغز بیماران روانی نیز دچار اختلال می شود و این دلیل بر این نیست که این افراد ترسناک هستند فقط برخی از آن ها پرحرف تر، کم خواب تر هستند و یا این که راجع به موضوعاتی صحبت می کنند که واقعیت ندارد.

وی با بیان این که عمده ترین بیماران این مرکز را بیماران اسکیزوفرنی و دو قطبی تشکیل می دهد، اظهار می کند: اسکیزوفرنی ها دنیا را با رنگ دیگری می بینند، از واقعیت و دنیای واقعی خارج شده و برای خود دنیای خاصی دارند.

زمانی ادامه می دهد: برخی از بیماران اسکیزوفرنی نیز دچار توهمات و هذیان های مختلف از جمله توهمات بزرگ منشی، خودشیفتگی و شکاکی هستند، به عنوان مثال یکی از این بیماران ادعا می کرد که زلزله را او متوقف می کند ولی ما متوجه نمی شویم.

وی با بیان این که معتقدم آمار بیماران اختلال روانی در جامعه افزایش یافته و روز به روز تعداد پرونده ها زیاد می شود، می گوید: این مرکز دارای 180 پرونده ی بیمار اختلال روانی است که 100 نفر از بیماران به صورت روزانه ویزیت شده و 80 نفر نیز توسط اکیپ درمان مرکز در منزلشان درمان می شوند.

سحر رحیمی، کار درمان جامع درمان و توانبخشی بیماران روانی مزمن در گفت وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، با بیان این که بیماران اعصاب و روان دوره های عود و فروکش دارند، اظهار می کند: زمان عود بیماری بیماران در بیمارستان ها بستری می شوند.

وی با بیان این که این مرکز برای درمان و توانبخشی بیماران اعصاب و روان مزمن تاسیس شده است، ادامه می دهد: تیم درمانی انواع فعالیت های کاری و هنری را در این مرکز باتوجه به علایق بیماران انجام می دهند تا با مهارت آموزی و هنر، فرد اجتماعی تر شده و نقش های از دست رفته ی بیماران، تقویت شود و علائم بیماری افراد فروکش کند، حتی استعداد برخی نیز در زمینه های مختلف شکوفا می شود.

وی با بیان این که این مرکز اجتماعی کوچک بوده و بیمار را برای ارتباط اجتماعی با دیگران آماده می کند، ادامه می دهد: بیماران این مرکز قبلا در بیمارستان رازی بستری بوده و با اتمام بستری به کانون خانواده بازگشته اند و اکنون نیز حدود چهار ساعت از صبح تا ظهر، بعد از سپری کردن اوقات فراغت خود با مشاوران در این مراکز به خانه و نزد خانواده خود باز می گردند.

این کار درمان جامع درمان و توانبخشی بیماران روانی مزمن بیان می کند: فعالیت های هنری و مهارت ها بر اساس بیماری هر فرد انجام می شود، به عنوان مثال بیماری که سطح تمرکزش پایین است، نمی تواند کارهای هنری جزیی و ریزه کاری را انجام دهد، یا بیماری که دچار وسواس است، هنر سفال سازی را به او آموزش می دهیم تا علائم وسواس با لمس خاک در او کاهش یابد.

50 درصد بیماران روانی مزمن تحت پوشش بهزیستی آذربایجان شرقی هستند محسن ارشدزاده، مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی در گفت وگو با ایسنا، منطقه آذربایجان شرقی، با بیان این که نگهداری بیماران روانی مزمن در منازل بسیار دشوار است، اظهار می کند: سازمان بهزیستی کشور متولی برنامه های حمایتی، توانبخشی و نگهداری شبانه روزی بیماران روانی مزمن است.

وی با اشاره به استقرار شش مرکز شبانه روزی بیماران روانی مزمن به صورت مجزا ویژه ی آقایان و بانوان در استان، می گوید: حدود 500 نفر بیمار روانی مزمن به صورت شبانه روزی در مراکز استان نگهداری می شوند و چهار هزار نفر بیمار روانی مزمن نیز تحت حمایت بهزیستی هستند.

وی با بیان این که حدود 50 درصد بیماران روانی مزمن تحت پوشش و برنامه های بهزیستی استان هستند، ادامه می دهد: اداره کل بهزیستی استان خدماتی برای 500 نفر بیمار روانی مزمن در قالب برنامه های توانبخشی روزانه، خدمات در منزل، برنامه های حرفه آموزی و کارگاه های تولیدی ارائه می دهد و همچنین سه هزار و 500 نفر بیمار مزمن روانی را حمایت مالی می کنیم.

مدیرکل بهزیستی استان ادامه می دهد: شناسایی بیماران مزمن روانی دارای دستورالعمل خاصی است که بیماران براساس آن، خدمات بهزیستی را دریافت می کنند، هر بیمار باید دارای سابقه ی بستری در بیمارستان روانپزشکی بوده و پزشکان متخصص، مقاوم بهدرمان بودن بیمار را تایید کنند، بعد از بررسی وضعیت بیمار توسط کمیسیون پزشکی، فرد تحت پوشش خدمات بهزیستی قرار می گیرد.

وی با بیان این که طبق پیمایش و پژوهش وزارت بهداشت و درمان، 23 درصد افراد جامعه دارای انواع متخلف اختلالات هستند، اظهار می کند: البته طبق این پژوهش اختلالات رفتاری و شخصیتی و روانی بیماری محسوب نمی شود و تنها افراد اندکی به صورت جدی دچار بیماری بوده و باید تحت درمان قرار گیرند.

ارشدزاده با بیان این که دولت برای نگهداری بیماران روانی مزمن هزینه ای به عنوان یارانه پرداخت می کند، می گوید: اکثر مراکز توانبخشی و نگهداری بیماران مزمن روانی توسط افراد خیر و با مشارکت مردم مدیریت شده و مابقی هزینه ها نیز توسط دولت تامین می شود.

گزارش از: لیلا جلیلی، خبرنگار ایسنا در آذربایجان شرقی
کلید واژه ها: بیماران - بیمار - اختلال - درمان - توانبخشی - ساختمان - بوی نان - سلام - اختلال روانی - تفاوت - آثار هنری - ساختمانی - اختلالات - نانوایی - مراقبت - ویرانی - خطرناک - بیماری - بانوان - برگزار - فضایی - آرامش - ژاپنی - تبریز - دیوار - عروسک - همراه - مجسمه - زلزله - جامعه

آخرین اخبار سرویس:
بحران هویت چیست؟ شاید شما هم دچارش باشید!

چاقی در کودکان، معضلی جهانی/ بسیاری از کودکان چاق تبدیل به بزرگسالان چاق می شوند

جلوگیری از سنگ کلیه با مصرف آب لیمو

مادران افسرده، فرزندان افسرده تربیت میکنند

درمان های خانگی چشم درد؛ روغن کرچک را امتحان کنید

تأثیر دمای چای داغ بر افزایش شانس بروز سرطان مری

کدام خوراکی ها چربی های بدن را می سوزانند؟

ویتامین های ضروری برای چشم

راهکارهای طب سنتی ایرانی برای رهایی از آلرژی های بهار

دلایل بروز چاقی در کودکان /توصیه به والدین

محققان اتریشی: تمیزی بیش از حد منجر به مقاومت آنتی بیوتیکی می شود

نمکی : حتی یک مورد بیماری عفونی در مناطق سیل زده مشاهده نشده / دارو و پوشک بچه به اندازه موجود است

آنفلوآنزا ریسک سکته مغزی را افزایش می دهد؟!

تست های که برای مردان ضروری است

تاثیر سرطان زنان بر روابط جنسی آن ها چگونه است

شخصیت شناسی از روی انگشت شصت

راهکارهای ساده و موثر برای تقویت قوای جنسی/ صحبت کردن درباره مسائل جنسی می تواند به بهبود رابطه شما و همسرتان کمک کند

خطر از بیخ گوش «گنبد قابوس» گذشت

دوچرخه سواری بازیگر زن در خیابان های تهران

شکستن قولنج چه عوارضی دارد؟

تمیزی بیش از حد منجر به مقاومت آنتی بیوتیکی می شود

همسانی زنان با مردان در حیثیت انسانی

بایدها و نبایدهای محافظت از دندان ها در ایام نوروز

نکات مهم چگونگی مصرف دارو در مسافرتهای نوروزی

چه غذاهایی را نباید در هواپیما بخورید؟!

ارسال 15تن مواد غذایی برای سیل زدگان گلستان

علائم سنگ کیسه صفرا + راهکار درمانی طب سنتی

رییس فوریت های پزشکی آذربایجان غربی: بازرس اورژانس کشور از پست ایمنی و سلامت مسافران نوروزی شهرستان های آذربایجان غربی بازدید کرد

بیماری هایی که فکر می کنید دارید، اما در واقع ندارید!

تمیزی بیش از حد منجر به مقاومت آنتی بیوتیکی می شود

حمله گاو خشمگین به زن قرمزپوش

حدود 2.5 تن گوشت غیربهداشتی در همدان کشف شد

چگونه ذهن ناآرام خود را آرام کنیم و به خواب برویم؟

حدود 2.5 تن گوشت غیربهداشتی در همدان کشف شد

معدوم سازی هزار و 614 کیلوگرم مواد غذایی غیر قابل مصرف در طرح سلامت نوروزی

11 عادتی که عامل پیری ظاهرتان هستند

کیک کنجدی، میان وعده ای مناسب برای کودکان

معاون وزیر بهداشت: پیشگیری از بیماری ها یکی از اولویت های اصلی دولت و وزارت بهداشت است

ارسال 15 تن مواد غذایی برای سیل زدگان گلستان

6 تن مواد غذایی غیر بهداشتی در زنجان معدوم شد

6 تن مواد غذایی غیر بهداشتی در زنجان معدوم شد

نخستین ایثار ماندگار سال 98 یزد در اهدا عضو انجام شد

روند ابتلا به بیماری ویروسی در قروه کاهش یافت

رابطه چای داغ با یک نوع سرطان

نخستین ایثار ماندگار سال 98 یزد در اهدا عضو انجام شد

امید برای درمان بیماری پارکینسون

تاکنون گزارشی از بروز بیماری عفونی ناشی از سیل نداشتیم

این نکات را رعایت کنید تا سفرهوایی تان به کابوس تبدیل نشود

تصمیم وزارت بهداشت برای افزایش خدمت رسانی در تعطیلات

یک روش ساده برای از بین بردن اعتیاد به الکل +عکس

با تمیزی بیشتر میکروب ها مقاوم تر می شوند!

غذا ها و نوشیدنی هایی برای کنترل قند خون

اورژانس 115 اصفهان 4700 ماموریت انجام داده است

ترمیم بافت لثه و استخوان ناشی از پیوره با روش جدید

آشنایی با عوامل خطر سکته مغزی

بازدید جهانگیری از مناطق سیل زده استان گلستان با بالگرد

شناسایی یک درمان موثر برای بیماری های کبدی

خادمان سلامت بیمارستان لارستان

توزیع کیسه جمع آوری زباله و نان میان گردشگران

کد 724 در ایام نوروز در بیمارستان امام حسین (ع) فعال است

ضرورت مشارکت بیشتر مردم در بهداشت و پیشگیری

چند راهکار برای درمان بواسیر + الزامات تغذیه ای

بررسی عملکرد پروتیین ها با کمک یادگیری ماشینی

ضرورت مشارکت بیشتر مردم در بهداشت و پیشگیری

از بین بردن اعتیاد به الکل در موش با تاباندن نور لیزر به مغز

دلایل بروز چاقی در کودکان

توصیه های بهداشتی و تغذیه ای در سفر | ظرف هایتان را با آب نهر نشویید

افراد بالای 40 سال، این مواد غذایی را بخورند

فعال بودن 14 بیمارستان خراسان جنوبی در ایام نوروز

زنان باردار در سفرهای نوروزی چه نکاتی را باید رعایت کنند؟

کاهش وزن سریع با چالش 10 روزه

بایدها و نبایدهای تغذیه ای در ایام نوروز

توصیه های ساده ولی مهم درباره مواجهه با سیلاب

وزیر بهداشت عصر امروز به مناطق سیل زده می رود

روند ابتلا به بیماری ویروسی در قروه کاهش یافت

هشدارهای نوروزی به والدینی که کودکان دیابتی دارند

در طول سفر ظرف هایتان را با آب نهر نشویید

کاهش 14 درصدی ماموریت اورژانس مازندران در تصادفات جاده ای

لزوم جلوگیری از طغیان بیماری های گیاهی

دیدار کدام افراد در نوروز ممنوع است؟

روند ابتلا به بیماری ویروسی در قروه کاهش یافت

ترفندهایی برای جلوگیری از دعوای کودکان

2 تن مواد غذایی فاسد و تاریخ گذشته در ماکو معدوم شد

ترکاندن جوش ها ممنوع!

توصیه های ساده و مهم سیلابی

مشکل تامین دارو نداریم

42مرکز دیالیز خراسان رضوی در نوروز آماده ارائه خدمت هستند

ضرورت مشارکت بیشتر مردم در بهداشت و پیشگیری

ادای احترام عروس سلطنتی به قربانیان نیوزیلند

نشانه هایی واضح برای شناسایی چند بیماری رایج

42مرکز دیالیز خراسان رضوی در نوروز آماده ارائه خدمت هستند

عادات عیدانه ای که به پوست آسیب می رساند

بهترین نوشیدنی برای بیماران دیابتی

رژیم غذایی مناسب برای جلوگیری از سرطان

درخواست بیماران تالاسمی از وزارت بهداشت در سال 98/ در برخی شهر ها با کمبود مقطعی خون روبه رو هستیم

تعطیلی رادیولوژی و سرگردانی بیماران درمیامی

مسافران و شهروندان زنجانی در دریافت خدمات درمانی مشکل ندارند

در طول سفر ظرف هایتان را با آب نهر نشویید

توصیه های ساده و مهم سیلابی

آشنایی با روش تهیه برشتوک دو رنگ

حال ما خوب است، اما تو باور نکن

حال ما خوب است، اما تو باور نکن