مطالب مرتبط:
هر ساعت 21 طلاق در سال 96/ یک سوم ازدواج ها به طلاق ختم شد
یک سوم ازدواج های ایران در سال 96 منجر به طلاق شد/ هر ساعت 21 طلاق
یک سوم ازدواج های ایران در سال 96 منجر به طلاق شد| هر ساعت 21 طلاق
یک سوم ازدواج های ایران در سال 96 منجر به طلاق شد| هر ساعت 21 طلاق
یک سوم ازدواج های ایران در سال 96 منجر به طلاق شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 بهمن 1397 ساعت 10:462019-02-19سياسي

هر ساعت 21 طلاق در سال 96/ یک سوم ازدواج ها به طلاق ختم شد


رییس کانون سردفتران ازدواج و طلاق با بیان اینکه در سال 96 در ایران ساعتی 21 واقعه طلاق و 70 ازدواج به ثبت رسید، گفت: در کل نزدیک به یک سوم ازدواج های ایران در سال 96 منجر به طلاق شد.

- " علی مظفری صبح امروز (چهارشنبه) در نشست خبری با اهالی رسانه به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب جهت تبیین دستاورد های مهم و کلان قوه قضاییه در حوزه ازدواج و طلاق، اظهار کرد: این نشست به نمایندگی از قوه قضاییه برگزار می شود.

تیرماه 1395 مسئولان عالی رتبه قوه قضاییه دیداری با مقام معظم رهبری داشتند که در آن دیدار تذکراتی در رابطه با افزایش طلاق توافقی در جامعه توسط مقام معظم رهبری داده شد و خواسته شد تا با اتخاذ تدابیری روند صعودی طلاق توافقی کاهش یابد.

پس از دستور مقام معظم رهبری طی جلسات کارگروهی آسیب شناسی شد و علل مختلف مانند عوامل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و …در رابطه با طلاق توافقی با محوریت شورای انقلاب فرهنگی، معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و کانون سردفتران ازدواج و طلاق بررسی شد.

وی یکی از علل افزایش طلاق در کشور را مشکلات قانونگذاری دانست و عنوان کرد: تا قبل از سال 1371 زوجین برای طلاق توافقی نیازی به مراجعه به دادگاه خانواده نداشتند و مستقیم به دفاتر طلاق می رفتند و طلاق خود را ثبت می کردند.

قانون گذار برای ایجاد مانع با تصویب قانون گرفتن گواهی عدم سازش از دادگاه های خانواده و پیش بینی داوری برای جلوگیری از سرعت این روند اقدام کرد.

اما متأسفانه این راهکار قانونی نه تنها جلوی کار را نگرفت بلکه منجر به استفاده شخصی دادگاه ها شد به این معنی که پیش از این خویشاوندان نسبی و سببی زوجین باید به عنوان داور حضور پیدا می کردند.

دادگاه واحد داوری تشکیل داد و با پرداخت هزینه از ناحیه زوجین بخش حضور نمایندگان سبب و نسبی زوجین در جلسات حذف شد و این اقدام منجر به درآمدزایی برای مجتمع های قضایی شد و نقض غرض قانونگذار برای کاهش طلاق توافقی شد.

رییس کانون سردفتران ازدواج و طلاق، خاطرنشان کرد: این روند تا سال 1391 ادامه پیدا کرد تا اینکه قانون حمایت از خانواده تصویب شد و با ایجاد راهکاری به عنوان ایجاد واحد های مشاوره در کنار دادگاه های خانواده در قانون پیشبینی شد.

این پروسه زمانی در حال حاضر به مدت 2 ماه و طی 5 جلسه به طول می انجامد که در این زمان باید علت و عوامل مؤثر در طلاق بررسی شود و سپس گواهی عدم سازش صادر خواهد شد.

وی، افزود: با بررسی و آسیب شناسی علل طلاق مشخص شد در مواردی که دلایل شخصی عامل طلاق زوجین بود چند دلیل عمومیت بیشتری داشت.

مانند اینکه زوجین جایگاه ازدواج را به صورت کامل برای خود روشن نکرده بودند و تصورشان این بود که همانند رابطه دوستی پیش از ازدواج، رابطه شأن ادامه پیدا می کند از طرف دیگر کاهش مسئولیت پذیری زوج و زوجه، ورود تشریفات و تجملات به موضوعات ازدواج از دیگر علل اولویت دار طلاق زوجین بود.

بر اساس تحقیقات 90 درصد افرادی که ازدواج های آن ها تابع شرایط سنتی بوده است درگیر پروسه طلاق نمی شدند و در مقابل سنت ها و انتظارات برای تجمل گرایی منجر به طلاق می شد.

مورد دیگر اینکه زوجین تصور درستی در مورد سختی زندگی و انتخاب شریک زندگی خود نداشتند.

تأثیر اشتغال منفی زن در زندگی مشترک و عدم تطابق زوج و زوجین در رابطه با این موضوع نیز یکی دیگر از عوامل طلاق زوجین بود.

طی بررسی ها ظهور و بروز افکار فمینستی از دیگر عوامل مؤثر در طلاق های زوجین محسوب می شد.

مظفری، افزود: سال 91 اعلام کردم ساعتی 16 طلاق در کشور در حال وقوع است و نهاد های مختلف به اعلام این آمار اعتراض کردند.

ما نباید از بیان واقعیت ها بترسیم.

اگر منظور مخالفین نظام هستند که آن ها همیشه وجود دارند.

ما باید ابتدا واقعیت و مشکل را بپذیریم تا بتوانیم آن را حل کنیم.

در سال 96 میزان طلاق به ساعتی 21 طلاق در کشور رسید.

از ابتدای سال 97 روند طلاق با وجود 20 سال روند صعودی، روند نزولی پیدا کرد.

مظفری با اشاره به اینکه یکی از تصمیمات مهمی که در قوه قضاییه و شورای عالی انقلاب فرهنگی گرفته شد تا طلاق توافقی کاهش یابد این است که زوجین از زمان ثبت ازدواج و حتی قبل از ثبت تحت حمایت از سیستم دولتی قرار می گیرند و تا زمانی که خدای ناکرده قصد جدایی دارند کنترل خواهند شد، گفت: به زودی سامانه ای در قوه قضاییه رونمایی خواهد شد که به موجب آن پرونده زندگی زوجین و تمامی اطلاعات شخصی زوجین وارد آن سامانه خواهد شد و صرفاً قابل رؤیت برای زوجین خواهد بود.

به این نحو نیست که هر کاری می کنند کسی متوجه نخواهد شد.

این سایت حدود 100 صفحه زیرشاخه دارد و هر اطلاعاتی اعم از کلیپ های مشاوره و روانشناسی، حقوقی و …به صورت رایگان در زیرساخت سایت طراحی شده است.

موضوع دیگر این است که مصوب شد که پیش از ثبت ازدواج زوجین در 4 رشته و طی 6 ساعت دوره های آموزشی در مراکز بهداشت ببینند که این دوره ها شامل روانشناسی روابط طرفین، اطلاعات حقوقی ازدواج، مهارت زندگی و احکام خانواده می شود.

رییس کانون سردفتران ازدواج و طلاق، ادامه داد: در انتخاب استاد هر یک از 4 رشته بهترین، زبده ترین افراد انتخاب شدند که بتوانند مطالب را به نحو احسن به زوجین اطلاع رسانی کنند.

هیچ گاه در این موارد از دانشجو و افراد کم تجربه استفاده نشده است.

در رابطه با حدفاصل ازدواج هم که در سامانه ای که گفته شد موارد رصد خواهد شد و در زمان تصمیم به جدایی دستورالعمل قوه قضاییه پیرو قانون حمایت خانواده ابلاغ و اجرایی شد و این دستورالعمل از ابتدای آذر ماه در تهران اجرایی شد.

زوجین پیش از مراجعه به دادگاه باید به مراکز غربالگری در بهزیستی مراجعه کنند و در آن مراکز باید 5 جلسه برگزار شود و علت طلاق بررسی شود.

اگر واقعاً زوجین با وجود مشاوره از ادامه طلاق منصرف نشدند می توانند گواهی عدم سازش بگیرند و به دادگاه خانواده مراجعه کنند.

طبق گزارش سخنگوی بهزیستی اعلام شد 35 درصد از مراجعین به بهزیستی از ادامه طلاق توافقی منصرف شدند.

مظفری، گفت: در پروسه مراجعه زوجین به دادگاه خانواده متوجه شدیم که برخی از دفاتر ثبت ازدواج و طلاق کار طلاق را تسریع می کنند متوجه شدیم در برخی دفاتر طلاق، سردفتر در محل دفترخانه حضور ندارد و افراد غیر مسئول به عنوان حرکت کاسبی از این اقدام استفاده می کنند.

متوجه جدیت موضع شدیم قریب به یک سال است که از سازمان ثبت تقاضا کردیم برای هر دفترخانه سقف و سهمیه ثبت طلاق مشخص شود.

یکی از اقدامات آتش به اختیار قوه قضاییه و سازمان ثبت همین است.

رییس کانون سردفتران ازدواج و طلاق، بیان کرد: یک سال است تمام مقدمات این اقدام و کارشناسی ها و موارد فناوری در رابطه با آن انجام شده است و به زودی تعیین سقف برای ثبت ازدواج و طلاق در دفاتر ثبت اجرایی خواهد شد.

مورد دیگر اینکه دفاتر طلاق باید حداقل فاصله دو کیلومتری را از دادگاه های خانواده رعایت کنند.

تقاضای دیگر ما از سازمان ثبت اسناد و املاک این بود که اثر انگشت سردفتر طلاق را در جهت انجام واقعه طلاق اجباری کنیم.

جمیع این موارد منجر به این شد که روند صعودی طلاق در ابتدای سال 97 روند نزولی داشته باشد.

3 ماهه اول سال 97 به نسبت 3 ماهه سال 96،6 درصد روند نزولی و 6 ماهه اول سال 97 به نسبت 6 ماهه سال قبل 12 درصد روند نزولی داشته است.

وی، عنوان کرد: ماده 80 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی کشور دولت را مکلف به تهیه طرح جامع کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی با اولویت اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی، کودکان کار و مفاسد اخلاقی کرده است.

در تمام این اقدامات قوه قضاییه محوریت کار به دست شورای عالی انقلاب فرهنگی افتاد و برای جلوگیری از موازی کاری این شورا محور قرار گرفت و تجربیات دو ساله کاهش طلاق در قوه قضاییه عیناً به این شورا منتقل شد.

سال 96 بحران آمار طلاق در تهران به هر 2 ازدواج، یک طلاق رسیده بود.

رییس کانون سردفتران ازدواج و طلاق، تصریح کرد: در زمینه ازدواج یکی از اقدامات دیگر این بود که در جلسات مختلف درخواست کردیم که وام ازدواج به 30 میلیون تومان برای هر یک از زوجین به تصویب برسد.

در سال 96، 10 استان تهران، خراسان رضوی، اصفهان، فارس خوزستان، آذربایجان شرقی، مازندران، البرز، گیلان و آذربایجان غربی دارای آمار طلاق بالا بودند.

استان های سمنان، چهارمحال و بختیاری و یزد کمترین آمار طلاق را در سال 96 داشتند.

10 استان برتر در ازدواج نیز تهران، خراسان رضوی، خوزستان، فارس، اصفهان، آذربایجان شرقی و غربی، کرمان، مازندران و سیستان و بلوچستان بودند و کمترین ازدواج ها نیز در استان های سمنان، ایلام و خراسان جنوبی بوده است.

مظفری در پاسخ به سوال ایسنا در رابطه با آمار ازدواج و طلاق در سال 97، نیز گفت: در سه ماه اول سال 97، 42 هزار طلاق به ثبت رسیده است و در 6 ماهه سال 97، 80 هزار طلاق و 307 هزار ازدواج به ثبت رسیده است.

وی، افزود: در سال 96 در ایران ساعتی 21 واقعه طلاق و 70 ازدواج به ثبت رسید.

در کل نزدیک به یک سوم ازدواج های ما در ایران در سال 96 منجر به طلاق شد و تمام دستگاه ها مسئول شدند به این موضوع رسیدگی کنند.

بیش از 10 دستگاه تأثیرگذار در این امر به کار گرفته شد و کانون سردفتران ازدواج و طلاق به عنوان مجری انتخاب شده است و سیاست گذاری برعهده شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

مظفری در پایان با بیان یکی از مشکلات صنفی سردفتران ازدواج و طلاق، گفت: سردفتران ازدواج و طلاق با توجه به اینکه بیشتر از علما و روحانیون هستند، اما متأسفانه علی رغم اینکه تمامی دیون خود را در طول انقلاب به کشور ارائه کردند، اما متأسفانه هیچ نوع بیمه و بازنشستگی و حمایت شغلی ندارند.

امیدواریم نمایندگان محترم مجلس به اهمیت این موضوع پی ببرند که واقعاً اگر می خواهند از فساد جلوگیری کنند نیاز ها را تأمین کنند.


کلید واژه ها: طلاق - طلاق توافقی - مقام معظم رهبری - ازدواج - قوه قضاییه - قانون - دادگاه - خانواده - قضایی - افزایش طلاق - قانون حمایت از خانواده - رهبری - اجتماعی - دادگاه خانواده - راهکار - افزایش - داور - دیدار - رابطه - ایران - نشست خبری - ساعت - سازش - کاهش - نمایندگی - بینی - پیش بینی - دستاورد - مسئولان - پیشگیری

آخرین اخبار سرویس:
رهاسازی یک اردک سرحنایی در طبیعت + فیلم

عملی خالصانه در لابلای زرق و برق های دنیا

میرزاده در گفت وگو با فارس: حذف بروکراسی، گرایش به کالای ایرانی و تمرکززدایی از پایتخت بخشی از الزامات تحقق شعار سال98

تلاش ملی برای امدادرسانی به سیل زدگان و جبران خسارت ها

رفتار هایی که مردان را در ابتدای رابطه از شما دور میکند

سالاریان: سال 98 اقتصاد ایران باید شفاف شود

دلایل سیل های مخرب شمال کشور؛ از جنگل تراشی تا راه آهن آق قلا ؟

رییس نهاد نمایندگی رهبری: با سستی و کاهلی برخی مسئولان در ماجرای سیل اخیر برخورد شود

عیادت امام جمعه شیراز از مصدومان/ عکس

شیر صادرات نفت را برای همیشه ببندیم/سال سختی در پیش نخواهیم داشت!

بررسی سیل اخیر، در کمیسیون اصل نود مجلس

سوریه خواستار برگزاری نشست شورای امنیت درباره «جولان» شد

روش فردوسی، الگویی مناسب برای هم زیستی بین تمایلات دینی و ملی گرایانه

کاردار ایران: مواضع تهران و بیروت درباره تحولات منطقه نزدیک است

خللی در حرکت قطارها ایجاد نشده است

چند ساعت برای رسیدن به زنجان کافی است؟

رییس جمهور امروز به گلستان و مازندران سفر می کند

برخی مسئولان و نمایندگان سنگ آمریکا را به سینه می زنند/ دولت و مجلس موانع تولید را رفع کنند

دلایل سیل های مخرب شمال کشور؛ از جنگل تراشی تا راه آهن آق قلا ؟

دلایل سیل های مخرب شمال کشور؛ از جنگل تراشی تا راه آهن آق قلا ؟

نشانه های کمبود اعتماد به نفس در خودتان را بشناسید

هیئتی که محل «هیهات مناالذله» نباشد هیئت نیست/ منبری ها و مداحان بند بند بیانیه گام دوم را بخوانند

بررسی سیل اخیر، در کمیسیون اصل نود مجلس

بررسی سیل اخیر، در کمیسیون اصل نود مجلس

«چرخش اسلامی» پیش روی آینده سیاسی اندونزی است

از سفرهای نوروزی در مازندران چه خبر؟

فعالیت های جهادی دانشجویان و بازدید سرزده امام جمعه شیراز از محله سیل زده سعدی

جزییات آزمون آنلاین ضمن خدمت فرهنگیان 98

تسلیت فرمانده ناجا در پی درگذشت تعدادی از هموطنان در حادثه سیل

درخواست ارتش الجزایر برای کناره گیری بوتلفیقه از قدرت

جلسه مدیریت بحران خوزستان لحظاتی پیش آغاز شد

روابط ایران و عراق راهبردی و تاریخی است

امام جمعه گرگان: حادثه سیل بزرگ بود ولی همه پای کار هستند

آیت الله العظمی نوری همدانی: رسمیت شناختن بلندی های جولان اوج دیوانگی آمریکاست

مردم شیراز این بار هم حماسه ای از مهربانی آفریدند

نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران استان خوزستان با حضور دبیر شورای عالی امنیت ملی

تصاویر/ دیدار جداگانه مدیر حوزه های علمیه و استاندار قم با آیت الله العظمی نوری همدانی

استکبار در پی تضعیف روحیه انقلابی مردم یمن است

استکبار در پی تضعیف روحیه انقلابی مردم یمن است

حمایت نظام بانکی از سیل زدگان

امام جمعه گرگان: حادثه سیل بزرگ بود ولی همه پای کار هستند

مبارز جنبش انصار الله یمن: مردم انقلابی یمن از روحیه ظلم ستیزی خود دست برنمی دارند/ بسیج کشورهای اسلامی در برابر جبهه استکبار ضروری است

دولت عراق رایگان شدن روادید ایرانیان را تصویب کرد

آذری جهرمی در اوج خبرهای بد یک خبر خوب داد!

حضرت آیت الله نوری همدانی: رسمیت شناختن بلندی های جولان اوج دیوانگی آمریکاست

بررسی سیل اخیر، در کمیسیون اصل نود مجلس

اصلی ترین ابزار های ارتباطات غیرکلامی و تاثیرات آن ها

روحانی در گفت وگوی تلفنی نخست وزیر عراق: تضییع حقوق ملت های فلسطین و سوریه و بویژه درباره بلندی های جولان، برای امنیت منطقه بسیار خطرناک است

3 نفر از سرنشینان قایق واژگون شده در گمیشان مفقود هستند

طغیان مسیل اصلی شهر مشهد

تسلیت فرمانده ناجا درپی درگذشت تعدادی از هموطنان در حادثه سیل

آب گرفتگی هفت نقطه حساس سرپل ذهاب/ تقسیم کار ارتش در مناطق سیل زده

با صدور پیامی امام جمعه اراک درگذشت جمعی از هموطنان در سیل را تسلیت گفت

خبر خوب وزیر ارتباطات از دریاچه ارومیه

آخرین خبر از دو مرزبان گروگان گرفته شده

راه نجات کشور اقتصاد مقاومتی و دانش بنیان است

طغیان زاینده رود

آیا حدیث کسا به مفاتیح اضافه شده؟

راهنمای سفر به اردبیل و شیراز

انقلاب اسلامی راه نجات از اقتصاد ضعیف و وابسته و فاسد دوران طاغوت را به ما نشان داد، ولی عملکرد های ضعیف، اقتصاد کشور را از بیرون و درون دچار چالش ساخته است

رییس جمهور امروز به گلستان و مازندران سفر می کند

تصاویر/ بازدید امام جمعه بابل از مناطق سیل زده

تسلیت لاریجانی در پی درگذشت تعدادی از هموطنان در حادثه سیل شیراز

ملزومات رونق تولید؛ از برنامه صحیح تا مردِ عمل/بسیج عمومی مردمی در حوزه اقتصادی

فرمانده سپاه: رییس جمهور به گلستان سفر می کند

تأکید قرآن بر استمرار اعمال خیر و خداپسندانه گذشتگان در جامعه

آغاز اجرای طرح رتبه بندی با معلمان قدیمی

ادعای جالب شفر در ارتباط با داوری ها و فغانی!

فرمانده پادگان ابوذر سرپل ذهاب: آب گرفتگی هفت نقطه حساس سرپل ذهاب/ تقسیم کار ارتش در مناطق سیل زده

آماده باش کامل شرکت توزیع نیروی برق خوزستان

نماینده سابق جنوب بوشهر دارفانی را وداع گفت

نخستین پرواز سبزوار به کیش انجام شد

حضور مدیرکل و مشاور امور زنان استاندار در ستاد بحران استانی الزامی شده است

لغو کنسرت محمدرضا گلزار به خاطر سیل و واکنش هوادارانش + عکس

با رعایت این نکات سفر لذت بخشی داشته باشید

همدلی بانک توسعه تعاون با سیل زدگان استان های گلستان و مازندران

گذر تجارت نو از ارزیابی 90 درصدی خسارت های مناطق سیل زده

کنگره در شکستن وتوی ترامپ ناکام ماند

فرمانده ارتش الجزایر خواستار برکناری بوتفلیقه شد

فرمانده کل سپاه از سفر رییس جمهور به گلستان خبر داد

نماینده مردم سلماس در مجلس: برای رونق تولید باید روش و نوع آن را تغییر داد

گفتمان مهر طبیعت بجای گفتمان قهر طبیعت !!

بخشنامه فوری معاون حقوقی وزارت تعاون درباره حضور کلیه مدیران استان ها در محل خدمت

آماده باش کامل شرکت توزیع نیروی برق خوزستان

آمادگی صندوق جهت رسیدگی سریع به پرونده های حوادث سیل شیراز

احمدی در گفت وگو با فارس مطرح کرد چهار اولویت اساسی طرح راهبردی دانشگاه تربیت مدرس

تردید افکار عمومی آمریکا درخصوص انتشار ناقص گزارش مولر

پاسخ معصومه ابتکار به برخی اتهامات علیه پدرش

جهانگیری از مدیریت بحران سیلاب در استان مرکزی تقدیر کرد

نماینده سابق جنوب بوشهر دارفانی را وداع گفت

نخستین پرواز سبزوار به کیش انجام شد

جمع آوری کمک برای سیل زدگان فقط از طریق هلال احمر و کمیته امداد/ مردم تخلفات را گزارش کنند

اعلام اسامی نجات یافتگان و مفقودان قایق واژگون شده گمیشان

رییس جمهور فردا در سفر گلستان همه را از خجالت درآورد

پیام تسلیت رییس کانون سردفتران در پی جان باختن تعدادی از هموطنان در سیل های اخیر

واکنش همایون شجریان به حوادث اخیر/درخواست وزیر کشور از مراجع قضایی برای برخورد با شایعه سازان/توییت عجیب حسام الدین آشنا

پارک های ساحلی اهواز زیر آب می روند

تشریح اقدامات امدادی در مناطق سیل زده

حضور امام جمعه شیراز در محله سیل زده سعدی

سه یادداشت در باب پیشینه شعر کوتاه

هر ساعت 21 طلاق در سال 96/ یک سوم ازدواج ها به طلاق ختم شد

هر ساعت 21 طلاق در سال 96/ یک سوم ازدواج ها به طلاق ختم شد