مطالب مرتبط:
مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران خبرداد: اجاره قطعات برای دریافت برچسب معاینه فنی
پدیده زنانه شدن سالمندی در ایران
170 نفر در شیروان بیمه بیکاری دریافت می کنند
استخدام فروشنده خانم جهت فروشگاه لباس زنانه در همدان
تلاش مدیران استان در راستای رفع موانع بیکاری است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 بهمن 1397 ساعت 09:252019-02-19اقتصادي

«بیکاری» با برچسب زنانه


توسعه کشور در حوزه آموزش و کاهش نسبت جنسی دانشجویان در دانشگاه ها طی چند دهه اخیر و افزایش حضور زنان در مقاطع تحصیلی عالی حقیقتی بود که نشان داد زنان در رقابت با مردان توفیق داشتند تا درجات ممتاز در مقاطع عالیه را کسب کنند، - این درحالیست که با وجود رشد قابل توجه دانش آموختگان دختر در دانشگاه ها، سهم زنان شاغل تحصیل کرده از بازار کار کمتر از50 درصد است؛ این چالش به حدی جدی است که واکنش معصومه ابتکار- معاون امور زنان و خانواده زنان ریاست جمهوری را بدنبال داشته تا جایی که با ابراز نگرانی از نرخ بیکاری این تحصیل کردگان اعلام کرد دختران تحصیل کرده دو تا سه برابر پسران تحصیل کرده، بیکارند .

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، سهم مشاغل عمومی و دولتی در بازار کار به کمتر از 17 درصد کاهش یافته و حضور زنان در مشاغل عمومی و دولتی روندی رو به کاهش داشته؛ به طوری که در سال 75، 57.

9 درصد زنان شاغل در بخش خصوصی و 41.

8 درصد در بخش عمومی مشغول به کار بوده اند اما در سال 94، 74.

2 درصد زنان شاغل در بخش خصوصی و 25.

8 درصد در بخش عمومی فعالیت داشته اند.

در چهار دهه اخیر قانون گذار با بهره گیری از بینش اسلامی در رابطه با جایگاه زنان؛ بر حمایت از حقوق قانونی آنها، حق برخورداری از زندگی شایسته، سلامت جسمانی و روانی، آزادی اندیشه، مصونیت از تعرض و عدم امنیت، حق برخورداری از عدالت اجتماعی در اجرای قانون بدون در نظر گرفتن جنسیت و… تاکید کرده و در همین راستا شاهد اتفاقات مثبتی در زمینه قوانین این حوزه در کشور بوده ایم.

این در حالیست که در آخرین گزارش مجمع جهانی اقتصاد درباره رفع شکاف جنسیتی، ایران در مجموع 149 کشور در رتبه 142 و جز 10 کشور با بیشترین شکاف جنسیتی قرار گرفته است.

براساس پیش بینی گزارش شکاف جنسیتی سال 2018 برای کل شاخص ها، 108 سال تا رفع نابرابری ها زمان لازم است که در حوزه اقتصاد 202 سال، سیاست 107 سال و در آموزش 14 سال به فرصت نیاز است تا نابرابری های جنسیتی در جهان رفع شوند.

دی ماه سال جاری بود که لیلا فلاحتی-مدیرکل امور بین الملل معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در این باره اظهار کرده بود: در مجموع زیرشاخص های اقتصاد، سیاست، آموزش و سلامت، ایران بیشترین شکاف را در مشارکت اقتصادی و سیاسی دارد، همانطور که اکثر کشورهای جهان نیز بیشترین شکاف جنسیتی را در این حوزه ها دارند.

جمهوری اسلامی ایران رتبه 143 در مشارکت اقتصادی و رتبه 141 را در حوزه مشارکت سیاسی از مجموع 149 کشور در جهان به خود اختصاص داده است، چراکه بیشترین چالش ایران در زیر شاخص اقتصاد، مربوط به مشارکت پایین زنان در بازار کار بوده و باعث شده کشورمان هرسال جزو کشورهایی به حساب بیاید که بیشترین شکاف جنسیتی را دارند.

وی همچنین درباره دستاوردهای جمهوری اسلامی در زیرشاخص های آموزش و سلامت گفته بود: ایران در این حوزه ها با کسب رتبه 103 دستاوردها و پیشرفت های خوبی داشته است.

اگر به عدد خام گزارش شکاف جنسیتی نگاه کنیم متوجه می شویم عدد 1 به معنای برابری کامل است.

در حال حاضر مقدار کلی عدد در حوزه آموزش ایران 969/0 است که در مقایسه با سال 2017 از 965/0 به عدد فعلی رسیده است.

شاید از نظر عددی تفاوت 4 هزارم عدد قابل توجهی نباشد اما این به آن معناست که در شرایط کنونی در تحصیلات ابتدایی و متوسطه به برابری رسیده و تعداد کمی در ایران جز افراد بازمانده از تحصیل هستند.

کاهش نرخ نسبت جنسی دانشجویان آموزش که یکی از عوامل تأثیرگذار بر توسعه، پیشرفت، ارتقای سلامت و پیشرفت هر جامعه ای است، سازمان های بین المللی در برنامه های توسعه ای و پیشرفت های منطقه ای خود، تاکید بسیاری بر افزایش سطح سواد جامعه دارند.

بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری طی سال های بعد از انقلاب اسلامی میزان تحصیل کردگان افزایش و نسبت جنسی بین دانشجویان کاهش یافت، به طوری که در سال 65 نسبت جنسی برابر با 221.

6 بوده که این نرخ در سال 95 به 115.

8 رسیده است؛ این امر نشان دهنده فراهم شدن شرایط اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی جهت ادامه تحصیل زنان و دسترسی آنان به سطوح بالاتر علمی است.

باسوادی بیش از 85 درصد زنان ایرانی ایران در اوایل انقلاب اسلامی با مشکل بی سوادی روبرو بود به طوریکه در سال 55 میزان باسوادی زنان 35 و مردان 58.

6 درصد بوده است، اما باگذشت زمان در سال 95 نرخ سواد زنان به 84.

2 و مردان به 91 درصد رسید.

ناگفته نماند که در سال 55 میزان باسوادی زنان روستایی یک سوم میزان باسوادی زنان شهری بود که در حال حاضر حدود 85 درصد از زنان ایرانی باسواد هستند و در این میان رشد سوادآموزی زنان در مناطق روستایی بیش از مناطق شهری بوده است.

همچنین در سال 95 با رسیدن میزان باسوادی زنان روستانشین به حدود 73 درصد شاهد کمترین اختلاف با زنان شهرنشین که 88 درصد بوده، هستیم.

کاهش 36 واحدی نرخ بازماندگی از تحصیل دختران 6 تا 14 ساله یکی از شاخص هایی که میزان و کارایی نظام آموزشی را نشان می دهد، نرخ بازماندگی از تحصیل گروه سنی 6 تا 14 ساله است.

بر اساس آمارهای موجود پیش از انقلاب اسلامی حدود یک سوم دختران 6 تا 14 ساله از تحصیل محروم بودند به حدی که در سال 55 نرخ بازماندگی از تحصیل دختران 38.

6 درصد بود اما این نرخ در سال 95 به سه درصد رسید.

یعنی از سال 55 تا 95 نرخ بازماندگی از تحصیل دختران ایرانی حدود 36 واحد کاهش یافت.

همچنین میزان امید به تحصیل در میان جمعیت زنان در سال 79، 11.

2 و در مردان 12.

3 بوده که این نرخ در سال 92 در میان جمعیت زنان به 15 و در بین مردان به 15.

3 درصد رسیده است.

پوشش تحصیلی دانش آموزان دختر در حوزه پوشش تحصیلی دانش آموزان دختر، نیز طی 40 سال اخیر در کلیه مقاطع تحصیلی آموزش عمومی بهبود یافته و در سال 95 در مقطع ابتدایی به پوشش 100 درصدی نزدیک شده ایم.

در مقطع متوسطه حدود سه چهارم دانش آموزان 12 تا 14 ساله و بیش از نیمی از دانش آموزان 15 تا 18 ساله دختر در دوره تحصیلی خود قرار دارند.

میزان پوشش تحصیلی واقعی دانش آموزان دختر در سال 55 در مقطع ابتدایی 57.

8، متوسطه اول 27.

9 و متوسطه دوم 19.

6 بوده این در حالیست که در سال 95 این نرخ در مقطع ابتدایی به 96.

9، مقطع متوسطه اول به 73.

2 و متوسطه دوم به 55.

7 افزایش یافته است.

78 درصد زنان دانش آموخته دانشگاهی مدرک لیسانس و بالاتر دارند به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، نرخ زنان دانش آموخته دانشگاهی نشان دهنده حضور پررنگ زنان در عرصه های علمی و پژوهشی طی سال های بعد از انقلاب است.

ایران طی این سال ها به سطحی رسیده که از لحاظ زیرساختی و تعداد دانش آموختگان تحصیلات عالی به استاندارد جهانی نزدیک شده و میزان دانش آموختگان زن بالغ بر 17 برابر رشد داشته که این میزان در مردان حدود هفت برابر افزایش پیدا کرده است.

در سال 55، 38.

1 درصد زنان دانش آموخته دانشگاهی دارای مدرک فوق دیپلم، 52.

5 درصد دارای مدرک لیسانس و 9.

5 درصد دارای مدرک فوق لیسانس و بالاتر بودند، اما در سال 95، 21.

9 درصد دارای مدرک فوق دیپلم 65.

2 درصد مدرک لیسانس و 12.

8 درصد مدرک فوق لیسانس و بالاتر دارند؛ یعنی در حال حاضر حدود 78 درصد زنان دانش آموخته دانشگاهی مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر دارند.

سهم زنان شاغل دارای تحصیلات عالی در سال 55، 5.

2 درصد بوده که این نرخ در سال 95 با 46.

9 درصد نشان از رشد افزایشی این نرخ دارد و حدود 9 برابر رشد داشته کرده ایم.

همچنین سهم زنان شاغل میان قانون گذاران، مقامات عالی رتبه و مدیران در سال های 55 تا 95 حدود پنج برابر رشد کرده و 17.

3 درصد از مناصب تصمیم گیری در سال 95 در اختیار زنان بوده است.

درحالیکه طی این 40 سال شاهد افزایش سطح تحصیلات زنان هستیم، تعداد زنان عضو هیأت علمی از سه هزار و 508 نفر در سال 75، به 17 هزار و 747 زن در سال 95 رسیده است.

با این وجود همچنان شکاف زیادی بین زنان و مردان عضو هیأت علمی وجود دارد.

وضعیت و نرخ اشتغال و بیکاری زنان به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، آمارهای وضعیت زنان در برخی حوزه های آموزش و بهداشت نشان می دهد که آنها طی این 40 سال در این حوزه ها رشد چشمگیری داشته و توانسته اند موفقیت های بسیاری کسب کنند.

اما آیا با وجود این پیشرفت ها توانسته اند در حوزه امور اقتصادی نیز موفق باشند؟ نرخ مشارکت اقتصادی زنان طی این سال ها حدود سه دهم درصد رشد داشته است، به طوری که در سال 55، این نرخ تنها 12.

9 درصد بوده و در سال 95 به 13.

2 درصد رسیده است.

با توجه به افزایش حضور زنان تحصیل کرده و توانمند در عرصه اقتصادی، افزایش سهم زنان کارفرما یکی از شاخص های سنجش ارتقای زنان شاغل در کشور است.

در سال 75 سهم زنان کارفرمای بخش خصوصی 0.

96 درصد بوده که در سال 90 به یک درصد رسیده است؛ یعنی سهم زنان کارفرمای بخش خصوصی از کل زنان شاغل تنها 0.

04 درصد افزایش داشته است.

همچنین در سال 95 به ازای هر هزار زن شاغل 34 زن مدیر بوده اند.

اشتغال زنان نیز که حکایت از میزان بهره گیری از توانمندی های بانوان دارد نشان می دهد که در سال 55 نرخ اشتغال زنان ایرانی 83.

6 درصد و نرخ بیکاری 16.

4 درصد بوده است.

در سال 95 نرخ اشتغال 77.

4 درصد و نرخ بیکاری به 22.

6 درصد رسیده است.

‏این درحالیست که فلاحتی- مدیر کل امور بین الملل معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری دی ماه سال جاری میزان مشارکت رسمی زنان ایرانی در بازار کار را 9/17 درصد اعلام کرده و گفته بود: زیرا زنانی که در بخش غیر رسمی اقتصاد ایران فعالیت دارند علاقه ای جهت ثبت و به رسمیت شناخته شدن فعالیت اقتصادی شان ندارند.

چراکه برای ثبت فعالیت اقتصادی خود باید مکان و مالکیت داشته باشند و بعد از دریافت پروانه کسب ملزم به پرداخت مالیات و حق بیمه می شوند.

البته عواملی مانند عدم ثبات اقتصادی و تحریم ها در زیرشاخص اقتصاد شکاف جنسیتی مؤثر هستند.

با توجه به اینکه ایران در منطقه خاورمیانه قرار دارد، در گزارش شکاف جنسیتی پیش بینی شده به 153 سال فرصت نیاز است تا نابرابری میان زنان و مردان برطرف شود.

اشتغال زنان و ایجاد فرصت های برابر شغلی برای آنان همواره یکی از دغدغه های فعالان اجتماعی و جامعه زنان بوده است، اگرچه زنان در برخی شاخص ها در این حوزه رشد کرده اند اما وقتی این آمار، با آمار اشتغال مردان مقایسه می شود بیش از پیش عمق مسیر سخت و طولانی پیش روی زنان مشخص می شود.

حال سوالی که مطرح می شود این است که چرا جامعه زنان با وجود پیشرفت های مختلف و بعد از گذشت 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی هنوز در حوزه اشتغال و مشارکت اقتصادی وضعیت خوبی ندارند؟.

دکتر سیمین کاظمی جامعه شناس و کارشناس در حوزه مسائل زنان به ایسنا می گوید: انقلاب اسلامی برای زنان دستاوردهایی داشت و در بعضی حوزه ها باعث رشد آنها شد، اما دستاوردهای انقلاب برای زنان به چند حوزه خاص محدود ماند و در سایر حوزه ها پیشرفت قابل توجهی حاصل نشده است؛ چنانکه بعد از انقلاب اسلامی دولت انقلابی به طور آگاهانه و هدفمند تلاش کرد تا برخی شاخص های حوزه سلامت زنان را بهبود ببخشد.

برای مثال شاخص مرگ و میر مادران به طور چشمگیری کاهش پیدا کرد.

از طرف دیگر وقوع انقلاب موجب تسهیل و بهبود آموزش زنان شد؛ به طوری که با افزایش اعتماد بخش سنتی و مذهبی جامعه به فضای عمومی و با افزایش مدارس دخترانه، تحصیل دختران عمومیت یافت و موانع تحصیلی دختران به خصوص زنان طبقات فرودست و ساکن مناطق پیرامونی و شهرهای کوچک کمتر شد.

نرخ ترک تحصیل که در دوران پهلوی بسیار شایع بود، بعد از انقلاب اسلامی کاهش یافت و به تدریج ورود زنان به دانشگاه ها بیشتر شد تا جایی که حالا در برخی رشته ها زنان دانشجو در اکثریت هستند.

وی می افزاید: همچنین در حوزه های مذهبی نیز مشارکت زنان بعد از انقلاب اسلامی روندی رو به رشد داشت، به طوری که آنها توانستند پا به پای مردان در مراسم و مناسک مذهبی مشارکت و فعالیت داشته باشند.

اما این دستاوردها به همین چند حوزه محدود ماند و زنان مشخصاً در برخی حوزه های مشارکت اقتصادی و سیاسی و برخی حقوق فردی و اجتماعی همچنان دچار محرومیت هستند.

کاظمی ضمن ارائه تحلیلی از وضعیت زنان در بعد از انقلاب اسلامی، به مقدمه قانون اساسی اشاره و تاکید می کند: در این مقدمه، زن به عنوان انسانی مستقل تعریف نمی شود، بلکه هستی و هویت فردی و اجتماعی او به خانواده پیوند خورده است؛ به عبارتی دیگر نقش زن ذیل خانواده تعریف شده و والاترین نقش او مادری است.

‏‬ وی ضمن اشاره به پیشرفت ها در عین حال به ادامه برخی کاستی ها هم اشاره می کند و می افزاید: در طول همه سال ها همین دیدگاه و خط مشی در حوزه زنان دنبال شده است.

در این دیدگاه، بهداشت، آموزش و مشارکت مذهبی زنان منافاتی با رویکرد زن در خانواده ندارد، اما اگر زن بخواهد به عنوان انسان مستقل در حوزه های مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مشارکت کند، بر خود کنترل داشته باشد و وارد حوزه اشتغال شود، آن وقت است که حضور اجتماعی زنان و مشارکت مستقل آنها در تقابل با رویکرد زن در خانواده تلقی می شود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، با توسعه کشور و اجرای سیاست تمرکززدایی، سهم مشاغل عمومی و دولتی در بازار کار به کمتر از 17 درصد کاهش یافته و حضور زنان در مشاغل عمومی و دولتی روندی رو به کاهش داشته؛ به طوری که در سال 75، 57.

9 درصد زنان شاغل در بخش خصوصی و 41.

8 درصد در بخش عمومی مشغول به کار بوده اند اما در سال 94، 74.

2 درصد زنان شاغل در بخش خصوصی و 25.

8 درصد در بخش عمومی فعالیت داشته اند.

در همین راستا کاظمی با تاکید بر اینکه بنا به تغییرات اجتماعی بخشی از زنان ایرانی توانسته اند علی رغم وجود برخی تمایلات، در برخی حوزه های زندگی اجتماعی فعالیت کنند، معتقد است این فعالیت البته با دشواری ها و موانعی همراه بوده است، به طور مثال علیرغم اینکه ورود به حوزه اشتغال یک مطالبه عمومی زنان است اما به اعتقاد او دولت ها در راه اشتغال زنان به اشکال و با ابزارهای مختلف موانعی ایجاد کرده اند؛ از این رو زنان مجبورند عمدتاً به اشتغال در بخش خصوصی روی آورند که شرایط آن مبتنی بر بهره کشی و استثمار نیروی کار زنان است.

این جامعه شناس مسائل زنان در عین حال با اشاره به تفاوت دوره انقلاب با دوره پهلوی در حوزه زنان خاطرنشان می کند که در دوره پهلوی برخی اصلاحات برای تغییر وضعیت زنان انجام شد اما این اصلاحات عمدتاً ویترینی و محدود بود و بیشتر زنان طبقات مرفه و متوسط شهری از مواهب آن برخوردار شدند؛ اما دستاوردهای انقلاب اگر چه معدود بودند، اما عمومیت بیشتری داشتند.

زنان به عنوان عضوی از جامعه می توانند نقش پررنگی در توسعه و رشد کشور داشته باشند.

یکی از شاخص های توسعه یافتگی در تمام کشورها، نرخ مشارکت زنان است که با بالارفتن آن، میزان توسعه یافتگی کشورها نیز افزایش می یابد.

برای دستیابی به توسعه پایدار و ایجاد اشتغال باید به نقش اجتماعی و اقتصادی زنان توجه کرد؛ چرا که به کارگیری ظرفیت های زنان ضمن پیشگیری از آسیب های اجتماعی و کاهش فقر و نابرابری، موجب درآمدزایی و اشتغال زایی در جامعه می شود.

بی تردید مشارکت و حضور زنان می تواند در شرایط امروز و تحولات اقتصادی و اجتماعی آینده کشور مؤثر باشد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: زنان - اقتصاد - کشور - جنسی - بازار کار - زنان شاغل - تحصیل - درصد - ریاست جمهوری - شکاف - ایران - شاغل - جمهوری - امور زنان - جهان - مجمع جهانی اقتصاد - گزارش - آموزش - قانون - بازار - خانواده - اقتصادی - دانشگاه - جمهوری اسلامی - شاخص - بیکاری - رتبه - کاهش - عالی - اسلامی

آخرین اخبار سرویس:
خرید و فروش گوشی در بازار موبایل نصف شد

عرضه ارز صادرکنندگان در بازار شدت گرفت

چگونه می توان آب را نجات داد؟

تولید آزمایشی معدن مس طارم آغاز شده است

سال 97 سکه 285 درصد گران شد/ پنجم مهرماه، قله بازار سکه تهران/ اوج جهش قیمت سکه 345 درصد بود/ ذخایر طلا خارج شد، اما سکه های بانک مرکزی رنگ بازار را ندیدند/ بازار سکه با حباب 500 هزار تومانی بسته شد

ردیابی آفت سرخرطومی خرما در جنوب کرمان ادامه دارد

بودجه 2 هزار میلیارد ریالی شهرداری آبادان به تصویب شورا رسید

آمار مصدومان چهارشنبه سوری به 119 نفر رسید

مقایسه اولین وآخرین قیمت خودرو تولید داخل درسال 97

سکه طرح جدید به 4میلیون و 660 هزار تومان رسید

پیگیری راه اندازی جایگاه سوخت فولادمحله + فیلم

وزیر اقتصاد در کمیسیون اقتصادی ایران و چین ایران نگاه ویژه ای به توسعه روابط با چین دارد

700 تن گوشت قرمز در اردبیل توزیع شد

بخشنامه دستمزد سال 98 کارگران ابلاغ شد

بخشنامه دستمزد سال 98 کارگران ابلاغ شد

چین برای صادرات ایران خط اعتباری ویژه ایجاد می کند

تاثیر بحران مالی در سطح دنیا

ثبت نهاد متناظر اینستکس در ایران با عنوان «سازوکار تأمین مالی و تجارت ایران و اروپا»

عکس/ اعلام نرخ بیمه پایه شخص ثالث برای سال 98

ساخت راه آهن میاندوآب - سقز در بودجه 98 اعتبار گرفته است

انتشار1300 میلیارد تومان اوراق مشارکت در شب عید

ثبت 103 میلیون تردد در محورهای مواصلاتی اردبیل

مقبره الشعرای تبریز در شان شهریار ایران نیست- پیمان پاکزاد**

تمامی مطالبات کارکنان شهرداری پرداخت شده است/ برقراری انضباط مالی در شهرداری

قیمت سکه و ارز در آخرین روز فعالیت بازار تهران در سال 97+جدول

پاورپوینت بررسی بلوز و کبسول

پاورپوینت بررسی طرح توجیهی تولیدات فرآورده های لبنی

از سوی وزارت اقتصاد اعلام شد فهرست خدمات بانک ها و بیمه ها در ایام نوروز

دولت برای بررسی مشکلات اقتصادی مناطق آزاد کارگروه ویژه تشکیل داد

ورود 570 تن شکر به کرمان؛ امشب

مهدی بلوریان بازدید وزیر راه و شهرسازی از خدمت رسانی نوروزی جاده ای و هوایی

چهارهزار سبد کالا نوروزی بین مددجویان بهزیستی تهران توزیع شد

شهروندان از مصرف قارچ های وحشی و خودرو خودداری کنند

15هزار تخلف صنفی در اصفهان ثبت شد

نظارت بر اصناف دامغان در نوروز تشدید می شود

سه اولویت بانک مرکزی برای سال آینده از نگاه همتی

جاده کندوان مسدود شد

بهای جدید بلیت سینماها اعلام شد

پاورپوینت بررسی داده کاوی (Data Mining)

کفترباز چینی 14 میلیارد تومان بابت یک کبوتر پول داد!

تسلط بر بازار ارز و حفظ ارزش پول ملی در حد توان؛ 2 دستاورد مهم بانک مرکزی

تداوم ارائه خدمات ارزی از سوی صرافی های بانکی در ایام عید

افزایش فروش قطعات قلابی آسانسور در بازار

اختلال اینترنتی بانک ملی رفع شد

پیام وزیر نفت به مناسبت شصت وهشتمین سالگرد ملی شدن صنعت نفت

جریمه 2 شرکت هواپیمایی؛ هزینه هر ساعت پرواز 450 هزار تومان

حال و هوای خرید عید

توزیع 90 میلیارد ریال اعتبار بین طرحهای در دست ساخت

مهدی بلوریان بازدید وزیر راه و شهرسازی از خدمت رسانی نوروزی جاده ای و هوایی

چهارهزار سبد کالا نوروزی بین مددجویان بهزیستی تهران توزیع شد

اختلال اینترنتی بانک ملی رفع شد

مقایسه اولین وآخرین قیمت خودرو تولید داخل درسال 97

توزیع 700 سبد غذایی به خانواده های ایتام و نیازمند

دست گرمی شب عید با اسکناس های خشک

سیاست های مسکن در اروپا

ثبت نهاد متناظر اینستکس در ایران

وام 2 میلیون تومانی معیشت برای آسیب دیدگان سیل

پاورپوینت بررسی معماری شیوه رازی

اعلام قیمت جدید محصولات ایران خودرو/ دنا پلاس 137 میلیون شد

اتاق اصناف: قیمت مرغ در میدان بهمن 10500 تومان شد

افزایش فروش قطعات قلابی آسانسور در بازار

از مقایسه فرودگاه امام خمینی با فرودگاه های دنیا تا ایجاد شهر فرودگاهی امام

فراوانی میوه با قیمت مناسب/گرانی سیب زمینی و پیاز

15هزار تخلف صنفی در اصفهان ثبت شد

شهروندان از مصرف قارچ های وحشی و خودرو خودداری کنند

نظارت بر اصناف دامغان در نوروز تشدید می شود

576 تن شکر وارد کرمان شد

مجتبی محرمی:استقلال خوب شده،اما پرسپولیس دربی را می برد

رییس سازمان صمت گیلان: لازمه تعادل و نظم بازار نظارت است

576 تن شکر وارد کرمان شد

گازرسانی 16 خانوار بهزیستی لاهیجان با کمک خیرین انجام شد

توسعه پایدار و ایجاد اشتغال از برنامه های دولت در بانه است

اختلال اینترنتی بانک ملی رفع شد

ورود بیش از یک میلیون و 238 هزار زائر به مشهد

از شیادی در فروش بلیت هواپیما تا بازار سیاه در ترمینال جنوب!

پاورپوینت بررسی کاویتاسیون

پاورپوینت بررسی بادگیرها

پیشرفت صنعت کشاورزی و آلودگیهای محیط زیست (ترکیبات آلی کلره)

فراوانی میوه با قیمت مناسب

شاخص کل بورس اوراق بهادار رشد کرد

کارگروه ویژه بررسی مشکلات اقتصادی مناطق آزاد تشکیل و فعال شد

اعلام آمار مصدومان چهارشنبه سوری در کشور

شاغلان دیروز، دستفروشان امروز

تحقیق درباره شغل راننده قطار (لوکوموتیوران)

پایان سالی بی نظیر برای سهامداران بانک تجارت

شور و حال مردم در آستانه عید نوروز 98 در ایران

کاهش تولید جهانی گندم و غلات دانه درشت

چین برای صادرات ایران خط اعتباری ویژه ایجاد می کند

گازرسانی 16 خانوار بهزیستی لاهیجان با کمک خیرین انجام شد

بابا جواد

توسعه پایدار و ایجاد اشتغال از برنامه های دولت در بانه است

ساختمان شهرداری لوندویل آستارا به بهره برداری رسید

میزان میوه شب عید البرز 50 درصد افزایش یافت

ثبت رکورد تولید محصولات سایپا در اسفند 97

گرمای اسکی در سرمای زمستان

هلاوه ملاوه آیین سنتی مناطق کردنشین برای استقبال از بهار

کبوتر یک میلیون یورویی!/ تصاویر

ساختمان شهرداری لوندویل آستارا به بهره برداری رسید

میزان میوه شب عید البرز 50 درصد افزایش یافت

تامین آرد مورد نیاز در ایام تعطیلات نوروزی

«بیکاری» با برچسب زنانه

«بیکاری» با برچسب زنانه