مطالب مرتبط:
بهشهر میزبان یادواره شهدای ورزشکار مازندران و شهدای مدافع حرم/ دستاوردهای مختلف انقلاب، مستندسازی شود/ دهه فجر فرصتی برای بیان خدمات نظام و دولت است
دهه 80، اوج ساخت سریال های عاشورایی بود/ «شب دهم» و «مختارنامه» همچنان پرطرفدارند
نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری: انقلاب اسلامی ایران «کلمه الله» است/ دهه فجر نقطه اوج برجسته ساز انقلاب
فرهنگی: آقای رییس جمهور رکود تورمی در دولت شما به اوج رسید
آیا وزرا با استعفایشان پشت دولت را خالی کردند؟ استعفاهای جنجالی در دهه 60، 80 و 90
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 بهمن 1397 ساعت 07:222019-02-19فرهنگي

اوج و فرود چهار دهه سینماسازی و سینماداری/ دولت تاجر خوبی نیست


تجارت ناموفق دولت و حضور مشروط بخش خصوصی در شهرهایی که بازگشت مالی تضمین شده دارند، از جمله مواردی است که 4 دهه سینماسازی ایران را تحت تأثیر خود قرار داده است.

- خبرگزاری مهر-گروه هنر-نیوشا روزبان: سینمای ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شکل و فرم جدیدی در محتوا پیدا کرد و طی گذشت 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی توانست، جایگاه مناسبی را در سینمای جهان بدست آورد.

اما همه سینمای ایران فیلم هایی نیست که باعث افتخار این سینما شده است، صنعت سینما از اجزای مختلفی تشکیل شده که سالن های سینمایی به عنوان یکی از مهمترین سخت افزارهای زیرساختی آن محسوب می شود.

افزایش سالن های سینمایی در سطح کشور به معنای افزایش مخاطب و رونق چرخه اقتصادی سینمای ایران است، اما مساله این است بعد از گذشت سال ها، بحث سالن سازی در کشور هنوز هم با مشکلاتی مواجه است؛ هرچند طی سال های گذشته نهضت سالن سازی در کشور با استقبال بسیار خوبی همراه بوده اما در قیاس با ظرفیت بالقوه مخاطبان سینما، همچنان با کمبود سالن سینما در کشور مواجه هستیم.

در همین راستا از محمد قاصد اشرفی رییس انجمن سینماداران، محمود کاظمی مدیرعامل موسسه بهمن سبز و علی سرتیپی سینمادار دعوت کردیم تا ضمن حضور در خبرگزاری مهر در میزگردی با موضوع وضعیت سالن سازی در سینمای ایران به طرح دیدگاه های خود در این زمینه بپردازند.

بخش نخست این میزگرد که به ارائه گزارش ها و روایت های تاریخی و آماری رییس انجمن سینماداران و نیز مدیرعامل موسسه بهمن سبز اختصاص دارد را در ادامه می خوانید.

4 دهه سینماسازی؛ آنچه گذشت محمد قاصد اشرفی رییس انجمن سینماداران در ابتدای این نشست، گفت: پیش از شروع هر صحبتی باید بگویم که فعالیت من در حوزه سینما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی آغاز شد و پیش از آن هیچ فعالیتی در این زمینه نداشته ام.

با پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت در حوزه سینماداری را آغاز کردم.

در آن زمان دوستان ما در هیات مدیره انجمن سینماداران از تجربه های خود در این حوزه برای ما می گفتند و آماری را از تعداد سالن های سینما در اختیار انجمن گذاشته بودند.

وی با اشاره به اینکه با توجه به این آمار و با تحلیل و بررسی سالن های سینمایی قبل و بعد از انقلاب اسلامی ایران، می توان گفت پیش از انقلاب اسلامی 571 سینما به صورت تک سالن در سراسر کشور وجود داشت، توضیح داد: بعد از انقلاب اسلامی به تدریج بخشی از این سینماها از نمایش فیلم محروم شدند و حتی تعدادی از آنها در جریان برخی تندروی ها به واسطه آتش سوزی ها از بین رفتند.

این شرایط تا سال 68 ادامه داشت و پس از آن بود که روند جدیدی در حوزه سالن سازی آغاز شد.

اشرفی تأکید کرد: در واقع می توان گفت تا سال 1368 سالن سینمایی در کشور ساخته نشد چرا که کسی چه در حوزه دولتی و چه در حوزه خصوصی جرئت ورود به این عرصه را پیدا نمی کرد.

تنها کسی که در آن زمان برای سالن سازی پیش قدم شد، زنده یاد هوشنگ کاوه مالک سینما عصرجدید بود که در سال 68، 2 سالن به سالن اصلی عصرجدید اضافه کرد.

این سینمادار ادامه داد: موج ساخت و ساز سالن های سینمایی در کشور از سال 80 آغاز شد، در واقع این روند با حضور محمدمهدی حیدریان در معاونت سینمایی شکل گرفت و در دهه 90 به اوج خود رسید و امروز شاهد حضور پررنگ نهادهایی مانند حوزه هنری در زمینه سالن سازی هستیم.

می توان گفت این موج و البته افزایش فروش بلیت در سینماهای کشور، سبب شد تا بخش خصوصی نیز نسبت به این امر امیدوار شود و به میدان سرمایه گذاری در این زمینه ورود پیدا کند.

لزوم توجه به سینماسازی در شهرستان ها اشرفی در جمع بندی روایت خود از وضعیت سینماسازی در 4 دهه گذشته تصریح کرد: امروز مساله مهم در زمینه سالن سازی این است که پیش از هرچیز باید به سالن سازی در شهرستان ها توجه شود و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید سرمایه گذاران را به سمت استان های دیگر راهنمایی کند، چرا که تهران با توجه به تعداد سالن های سینمایی و پروژه های نیمه کاره ای که در آن وجود دارد و به زودی به ناوگان سینمایی اضافه می شوند، دیگر به ساخت سالن سینما در تهران نیازی نیست.

موج ساخت وساز سالن های سینمایی در کشور از سال 80 آغاز شد، در واقع این روند با حضور محمدمهدی حیدریان در معاونت سینمایی شکل گرفت و در دهه 90 به اوج خود رسید و امروز شاهد حضور پررنگ نهادهایی مانند حوزه هنری در زمینه سالن سازی هستیممحمود کاظمی مدیرعامل موسسه بهمن سبز نیز در ابتدای صحبت های خود گفت: پیش از هر چیز معتقدم که در چهلمین سال انقلاب اسلامی باید یک اتفاق خوب و مناسب برای سینمای ایران رخ دهد، همان سینمایی که از ابتدا بنیانگذار جمهوری اسلامی اعلام کرد که با آن مخالف نیستیم.

وی ادامه داد: در دهه 70، مجتمع خدمات سینمایی حوزه هنری بحث سینماسازی را آغاز کرد که البته استارت این کار توسط زنده یاد هوشنگ کاوه خورده بود و توسط حوزه هنری ادامه پیدا کرد.

در واقع حوزه هنری بازسازی سالن های سینمایی را از دهه 70 آغاز کرد و تا امروز توانسته است تعداد بسیاری از سینماهای خود را در سراسر کشور، بروز کرده و از تک سالنه خارج کند.

در همین راستا، موسسه بهمن سبز روند ساخت سینماها توسط حوزه هنری را از سال 92 برعهده گرفت و در این مدت 5 ساله برنامه مناسبی برای توسعه بازسازی و ساخت سالن های سینمایی صورت گرفت.

مدیرعامل موسسه بهمن سبز تاکید کرد: حوزه هنری طی این سال ها یک کار جهادی در ساختمان سازی و بروزرسانی سینماها انجام داد و این امر نشان می دهد که این نهاد به عنوان بزرگترین سینمادار ایران اهداف خود را به خوبی دنبال می کند و البته تهیه کنندگان سینمایی نیز تمایل به استفاده از سینماهای این نهاد را دارند.

این را هم نباید فراموش کرد که با تمام تلاش هایی که در حوزه ساخت سینما صورت می گیرد، باز هم نوبت اکران به بسیاری از فیلم ها نمی رسد و آنهایی که به اکران می رسند، بخش خصوصی کمتر تمایل به اکران آنها در سینماهای خود دارد به همین دلیل بسیاری از تهیه کنندگان تمایل دارند تا از سینماهای حوزه هنری استفاده کنند.

کاظمی افزود: ناوگان سینمایی حوزه هنری تمام تلاش خود را کرده است تا از گونه های مختلف سینمایی در حوزه اکران استفاده کند.

می توان گفت حوزه هنری در حال حاضر با 98 سینما و 152 پرده نمایش در 22 استان، 51 شهر، 68 تک سالن، 21 دو سالنه، 5 تا سه سالنه، 2 تا 5 سالنه، یک 8 سالنه و یک 9 سالنه دارد که در کل شامل 57204 صندلی است.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه تا امروز 23 سینما، 40 سالن، 11 هزار صندلی توسط این موسسه بازسازی شده است، توضیح داد: البته این بازسازی به این معنا نیست که تنها یک سالن در اختیار ما قرار می گرفت تا دستی به آن بکشیم و آن را به روز کنیم، بلکه ممکن بود سالنی که در اختیار ما قرار می گرفت، سقف نداشته باشد و می توانستیم آسمان را ببینیم.

البته نباید این را فراموش کرد که علاوه بر بازسازی، 10 سینما ساخته و وارد چرخه اکران شده است.

تمام این موارد را گفتم تا یادآور شوم که با تمام تلاش هایی که در حوزه ساخت و ساز داشته ایم، هنوز به آمار 571 سینمای قبل از انقلاب اسلامی نرسیده ایم، می توان گفت هرچقدر هم سینما بسازیم باز هم جا برای فعالیت و ساخت و ساز وجود دارد.

اکران 80 فیلم از 130 تولید سالانه کاظمی بیان کرد: در طول سال 130 فیلم در سینمای ایران تولید می شود که در نهایت 80 فیلم به مرحله اکران می رسد، این در حالی است که اگر تعداد سینماهای کشور بیشتر بود، بی شک فرصت بیشتری برای اکران فیلم ها به وجود می آمد.

تاکید می کنم که موج سینماسازی در کشور آغاز شده است، اما در این زمینه مشکل بزرگی که وجود دارد این است که سرمایه گذار بخش خصوصی به این فکر می کند که ساخت سالن سینما تنها در تهران می تواند سوددهی داشته باشد، به همین دلیل ترجیح می دهند تا سالن های مورد نظر خود را در تهران بسازند.

مشکل بزرگی که وجود دارد این است که سرمایه گذار بخش خصوصی به این فکر می کند که ساخت سالن سینما تنها در تهران می تواند سوددهی داشته باشد، به همین دلیل ترجیح می دهند تا سالن های موردنظر خود را در تهران بسازندوی افزود: البته به تازگی بخش خصوصی به سمت ساخت سالن در شهر مشهد رفته است.

اما همین بخش خصوصی هیچ تمایلی ندارد تا در شهرهای کوچکی که سالن سینما ندارد، دست به ساخت بزنند.

در این شرایط می توانم بگویم که بخش خصوصی بیشتر به فکر خودشان و بازگشت سرمایه شان هستند و به فکر مردم نیستند.

کاظمی ادامه داد: مساله این است که چرا بخش خصوصی که ادعای کار فرهنگی دارد، نباید در شهرهای فاقد سالن سینما مانند فولادشهر، شهر گس، آبادان، بیجار، میمه، بروجرد و بسیاری دیگر از شهرها سینما بسازد.

اینکه چه بخش خصوصی و چه بخش دولتی تنها دم از فرهنگ بزنند، مهم نیست بلکه باید عمل کرد.

مهم این است که هیچ برنامه ریزی مناسبی برای اوقات فراغت جوان های این کشور در نظر ندارند.

چرا نمی توانیم در این شهرها سینما بسازیم تا یک مکان تفریحی مناسب برای جوان های این شهرها فراهم کنیم.

وقتی در چنین شهرهایی وارد می شوم همیشه از مسئولان می پرسم جوان های این شهر چه سرگرمی دارند و آنها می گویند که بضاعت ما هم همین است.

این کارشناس حوزه سینماداری تاکید کرد: این موسسه از سال 92 که سینماهای حوزه هنری را تحویل گرفته است، 815 هزار نفر در 6 ماه اول سال به سینماها جذب کرد، این رقم در سال 93 به 2 میلیون 768 هزار 350 نفر، در سال 94 با آغاز بازسازی ها 3 میلیون و 199 هزار و  336 نفر، سال 95 این رقم به 5 میلیون و 618 هزار و 654 نفر، سال 96 به 4 میلیون 566 هزار و در 9 ماه سال 97، توانستیم سال 95 پرفروش مخاطبان سینما را رد کنیم و این امر باعث افتخار بهمن سبز است.

البته در این مدت از ارشاد استان ها و سینماشهر نیز کمک هایی گرفته ایم.

اما چرا دولتمردان ما برای بخش سالن سازی بودجه مناسبی را در نظر نمی گیرند و آن را در اختیار نهادهایی که در این زمینه فعال هستند قرار دهند.

قیمت تمام شده هر صندلی سینما؛ 9 میلیون تومان مدیرعامل موسسه بهمن سبز بیان کرد: چرا باید بودجه محدودی برای سالن سازی در اختیار موسسه سینماشهر گذاشته شود تا همه به سمت این موسسه هجوم ببرند.

این را می دانید که برای ساخت یک سالن سینما قیمت تمام شده هر صندلی بالای 9 میلیون تومان است، این در حالی است که پیش از این قیمت تمام شده 4 یا 5 میلیون تومان بود، حال تصور کنید موسسه سینما شهر با بودجه محدود تا چه اندازه می تواند در این زمینه موفق عمل کند.

کاظمی در بخش دیگری از صحبت های خود تاکید کرد: موسسه سینماشهر در ابتدا قرار بود تجهیزات سینمایی را وارد کشور کند، اما حالا بودجه برای تجهیز سالن های سینمایی می دهند.

به عنوان مثال بهمن سبز نزدیک به 10 میلیارد هزینه برای ساخت 9 سالن در سینمای ساحل صرف کرده است، آن وقت موسسه سینماشهر به ما می گوید که بیشتر از یک میلیارد و نیم نمی تواند به ما بودجه دهد! اگر قرار است این موسسه تجهیزات سینمایی در اختیار ما قرار دهد که این کار را انجام دهد، اگر نه که بگویند تا ما بدانیم.

در گذشته برای ساخت سالن سینما قراردادی بود که بر اساس آن یک سوم بودجه توسط سازنده، یک سوم توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یک سوم از استان مورد نظر تامین می شد که البته این یک سوم هم تعریف نشده است.

البته نمی شود به این بخش خورده گرفت، چرا که بودجه محدودی در اختیار دارند و باید همه موارد را مدنظر قرار دهند.

در گذشته برای ساخت سالن سینما قراردادی بود که بر اساس آن یک سوم بودجه توسط سازنده، یک سوم توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یک سوم از استان مورد نظر تامین می شد که البته این یک سوم هم تعریف نشده استوی بیان کرد: معتقدم در این زمینه کمیسیون فرهنگی مجلس می تواند ورود پیدا کند و یک اتفاق خوبی را برای سینمای ایران رقم بزنند، البته اگه برای سینمای ایران ارزش قائل هستند.

مساله این است که فیلمسازان ما و آثارشان در تمام دنیا مطرح هستند و بهتر است قدمی برای سینماهای کشور برداریم.

مدتی پیش یک تیم از سوریه برای بازدید به ایران آمدند و مجموعه های سینمایی شهر اصفهان را دیدند و بسیار تعجب کردند.

می خواهم بگویم که ما در حوزه سالن سازی نسبت به بسیاری از کشورها بیشتر اطلاعات داریم اما مساله این است که با بودجه لازم برای این امر وجود داشته باشد.

قاصداشرفی در پاسخ به این پرسش که چرا دولت برای ساخت سالن سازی در سینما دیر به فکر افتاد، گفت: باید این را قبول کرد که دولت تاجر خوبی نیست، به همین دلیل باید بستر لازم برای سرمایه گذاری را فراهم کند.

نباید فراموش کرد که هر زمان دولت تصمیم به انجام کاری گرفت، نتوانست بازدهی خوبی برای جامعه داشته باشد.

معتقدم دولت باید بدون حضور مستقیم، بستر لازم برای ورود و سرمایه گذاری بخش های مختلف مانند بانک ها را در حوزه ساختمان سازی فراهم کند.

در حال حاضر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بحث سالن سازی را توسط موسسه سینماشهر انجام می دهد و از این طریق می خواهد با یک بودجه بسیار محدود کل سینمای ایران را پوشش دهد، که این امر اصلا صحیح نیست، بلکه باید شرایط حضور بانک ها را در این عرصه فراهم کند و با معرفی افراد به بانک ها تسهیلات لازم را در اختیار متقاضیان قرار دهند.

وی بیان کرد: البته به خاطر دارم که در دوره ای دولت تلاش کرد تا چنین طرحی را اجرایی کند، در همین راستا سینمادارانی که قصد بازسازی سینمای خود و ساخت یک سالن جدید را داشتند به بانک ها مراجعه کردند و متاسفانه بانک ها در این زمینه همکاری لازم را انجام ندادند.

در سال 79 که سینماشهر هنوز فعالیت خود را به صورت جدی آغاز نکرده بود، قرار بود کسانی که به دنبال ساخت و یا بازسازی سالن هستند، تسهیلاتی را از بانک ها دریافت کنند.

اما با توجه به اینکه بانک های مورد نظر حمایتی در این زمینه انجام نداد، تعداد کمی از متقاضیان موفق به دریافت وام شدند که البته این وام سال ها بعد به آنها اختصاص داده شد.

به عنوان مثال برای بازسازی سینما ماندانا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی من را به یک بانک معرفی کرد و نزدیک به 5 سال طول کشید تا وام مورد نظر به من پرداخت شود، در واقع بعد از پایان ساخت سالن این مبلغ پرداخت شد، که البته چنین حمایتی، حمایت به شمار نمی رود.

مدیر انجمن سینماداران تاکید کرد: در حال حاضر هرچند سینماشهر در زمینه تامین و تجهیز سالن های سینمایی ورود پیدا می کند، که این امر درست نیست، معتقدم دولت باید راه سرمایه گذاری را تسهیل کند و گرفتاری برای سرمایه گذار فراهم نکند.

یکی از مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد این است که موسسه سینماشهر چگونه می تواند با بودجه محدودی که دارد سالن های سینمایی سراسر کشور را حمایت کند؟ در حال حاضر تنها شهرهای بزرگ در کشور مانند اصفهان، شیراز، خراسان رضوی از نظر سالن سازی در شرایط خوبی قرار دارند اما بسیاری از استان های کشور از این داشتن سینما محروم هستند.

اگر دقیق تر بگویم که 290 شهر در کشور وجود دارد که اصلا سالن سینما ندارد، تاکید می کنم که شهر نه شهرستان.

وی با اشاره به اینکه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صنوف سینمایی را به رسمیت نمی شناسد، توضیح داد: اگر صنوف سینمایی به رسمیت شناخته می شد، در بخش سالن سازی، هرکسی که به دنبال دریافت مجوز برای ساخت سالن بود، به صنف مربوطه معرفی می شد تا صنف براساس نیاز کشور برنامه ریزی مناسبی را برای ساخت و ساز و یا بازسازی سالن های سینمایی برنامه ریزی کند.

ادامه دارد.


کلید واژه ها: سینما - انقلاب اسلامی - پیروزی انقلاب اسلامی - انجمن سینماداران - سینمای ایران - اسلامی - سالن - ایران - بعد از انقلاب - کشور - خبرگزاری - مدیرعامل - آمار - افزایش - سینمای جهان - مخاطب - موسسه - دولت - هایی - محمد - قبل و بعد - فیلم - آتش سوزی - اقتصادی - تاریخی - ناموفق - همراه - نمایش - گزارش - مدیره

آخرین اخبار سرویس:
نمایشگاه نوروزی صنایع دستی در دهدشت برپا شد

چند درصد مردم از تلویزیون سریال می بینند؟

خواننده «بر طبل شادانه بکوب» درگذشت

نمایشگاه نوروزی صنایع دستی در دهدشت برپا شد

چرخنده مجری شد!

خواننده «بر طبل شادانه بکوب» درگذشت

وضعیت مترو تئاتر شهر در آخرین ساعات سال 97

خواننده «بر طبل شادانه بکوب» درگذشت

ذخیره گاه جنگلی ارس در آبیک به ثبت فهرست آثار ملی رسید

معرفی کتاب مفتون و فیروزه

برخورد عجیب یک کارگاه با قاتل مرموز

ثبت 35 اثر ناملموس و تعیین حریم 42 اثر تاریخی در فهرست ملی

خواننده «بر طبل شادانه بکوب» درگذشت

امید جعفری خواننده «بر طبل شادانه بکوب» درگذشت

فیلم/ آیین چراغ بران در امام زادگان شهرکرد

1397 | سال بد دوبله

«مگر ما چند نفر بودیم» ادای دینی به قزاق هاست/ گدای سوژه جنگم

فیلم | مراسم آیینی «نو اوستی» در اردبیل

سوتی بچه مهران غفوریان در برنامه زنده عید علیخانی + فیلم

فیلم | مراسم آیینی (نو اوستی)

فارس گزارش می دهد استقبال بانوان اردبیلی از سال نو با آیین نو اوستی + فیلم

بعد از تو عادل کیست!!!!! +عکس

کارگردان زنجانی: «ائل سایاقی» 11 و 12 فروردین از شبکه مستند پخش می شود

مجموعه خبری 28 اسفندماه 97

سیلاب گنبد، برنامه های نوروزی را تحت تاثیر قرار داد

نمایشگاه جاذبه های گردشگری استان در نگارخانه خطایی اردبیل

در طرح امداد فرهنگی شادی به کودکان اهدا می شود

اعتکاف،تحویلی از جنس معنویت

عذرخواهی سرپرست سازمان سینمایی بابت یک وعده عمل نشده

شوخی بازیگر سریال «مریم مقدس» با تحفه های روز مرد

سال 98 بدون نود مبارک

راهیابی هندی و هرمز به جشنواره کودک و نوجوان سوئد

ساعت پخش مسابقه برنده باش در نوروز 98

ناصر ممدوح: 97 سال بد دوبله/ 4 دوبلور از دست دادیم

الهام چرخنده بعد از 6 سال به تلویزیون بازگشت+تصویر

سوپراستار سینمای ایران پدرش را در روز پدر از دست داد +عکس

ناصر ممدوح: در سال 97، چهار دوبلور از دست دادیم

ناصر ممدوح: در سل 97، چهار دوبلور از دست دادیم

فیلم/ گنبد جبلیه کرمان بنایی سنگی و پر رمز و راز

تصویربرداری «نون.خ» سوم فروردین به پایان می رسد

برنامه های نوروزی موزه رضاعباسی اعلام شد

کاروان راهیان نور همدان در آستانه نوروز

تلخ وشیرینی ها وآه وآرزوها

آوای ماندگار موسیقی نوروز نامه اثر ملی- معنوی لحظه تحویل سال +فیلم

نمایشگاه هنرمندان اردکان افتتاح شد

نمایشگاه هنرمندان اردکان افتتاح شد

پخت فطیر، رسم دیرین  آخرین روز سال انگورانیها

الهام چرخنده مجری شبکه افق شد

فیلم| نماهنگ بی علی نمی خواهم

نوروز 98 در کرمان/5 فیلم/گنبد جبلیه کرمان بنایی سنگی و پر رمز و راز

سال بد دوبله!

افتتاح بازارچه دائمی صنایع دستی و هنرهای دستی یاسوج

تبریک عید نوروز 1398 توسط مامه تیام به زبان فارسی + ویدئو

نوبل ریاضی برای اولین بار به یک زن رسید

الهام چرخنده مجری شبکه افق شد

استوری جالب پیمان معادی از پشت صحنه «متری شیش و نیم»

چاقو، سلاح دیروز ، هنر امروز

خاطرات تلخ و شیرین سال 97

مجری معروف بیمارستانی شد

نگاه های سلیقه ای عاملِ ویرانیِ صنعت نشر

دختر خواننده معروف خودکشی کرد+ عکس

روایت اهالی روستای آب بید ایذه از قطع 2ساله آنتن دهی در این منطقه

مجموعه تلویزیونی «­زوج یا فرد»؛ طنز موقعیت

همه چیز در مورد مرگ تختی + فیلم

رابعه اسکویی به صحنه بازگشت

جدیدترین مصاحبه «محسن یگانه» در سال نو خورشیدی

ویژه برنامه های شبکه کودک در نوروز 98/ از پخش فیلشاه تا دورت بگردم ایران

تلخ و شیرین های 97.....

حریم 15 اثر تاریخی تبریز ثبت شد

چهارشنبه سوری نشانی از پاکی ایرانیان

پایان فیلمبرداری تله فیلم ترانه آتش

پست های بازیگران ایرانی برای روز پدر+تصاویر

حریم 15 اثر تاریخی تبریز ثبت شد

جشنواره فجر 37 زیر تیغ نقد دولت/ ایرانی که روی پرده سینما دیدیم

مردم چهارمحال و بختیاری در تکاپوی نوروز +فیلم

فیلم/ روایت اهالی روستای آب بید ایذه از قطع 2ساله آنتن دهی در این منطقه

پیام نوروزی سفیر انگلستان به زبان فارسی و تاکید بر تقویت روابط با ایران + فیلم

دریافت پیشنهاد های اجرا در مرکز تئاتر مولوی

اکران 7 فیلم نوروزی در سنندج

بدآموزی ظاهر رضا شفیعی جم در برنامه زنده

الهام چرخنده مجری تلویزیون شد

سال 98 را با تئاتر و موسیقی سپری کنید+ جدول

پولسازترین بازیگر ایران عزادار شد

اجرای بیش از 50 برنامه در تفرجگاه آبشار بافق +فیلم

شهرام شکوهی کنسرت برگزار می کند

سنت باستانی نوروزخوانی در سطح شهر نکا

نمایش فرهنگ غنی و آداب و رسوم مردم خاش

انتقاد صریح مجید اخشابی: پشت هر خواننده جدید، تهیه کننده ای نشسته و در حال چرتکه انداختن است

پیام تبریک نوروزی مدیرعامل موسسه خانه کتاب

شهر بادگیرها در انتظار بهار +فیلم

تازه ترین تصاویر از میترا حجار و مهراوه شریفی نیا در «بر سر دوراهی»

بدآموزی ظاهر رضا شفیعی جم در برنامه زنده

هر شب با اخبار ورزش استان سمنان+ فیلم

خدمتی از جنس جهاد و ایثار+فیلم

تبریک عید نوروز زبان آموزان فارسی در بوسنی و هرزگوین

مهدی فتحی ستاره بی بدیل سریال امام علی (ع)

چگونه در عید وزن اضافه نکنیم

جواد عزتی به سوگ پدر نشست

رنگین کمان سریال های جدید و قدیمی نوروز در تلویزیون+ جزییات

ویدئو / پنج فیلم پرفروش هفته - 29 اسفند 97

اوج و فرود چهار دهه سینماسازی و سینماداری/ دولت تاجر خوبی نیست

اوج و فرود چهار دهه سینماسازی و سینماداری/ دولت تاجر خوبی نیست