مطالب مرتبط:
تشریح جزییات داوری فیلم های جشنواره فیلم فجر از زبان داروغه زاده
ناگفته های دبیر اسبق از جشنواره ی فیلم فجر زیر بمباران
چرا در جشنواره های معتبر برخلاف جشنواره فیلم فجر هر دوره شاهد اعتراض به داوری ها نیستیم؟
روزنامه اصولگرا: جشنواره فیلم فجر امسال، اعتبار داوری را برگرداند/جایزه ها با انصاف داده شد
2 هدف از سپردن داوری جشنواره فجر به تهیه کننده فیلم ضدایرانی
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 بهمن 1397 ساعت 02:502019-02-18فرهنگي

ناگفته های محمود کلاری از داوری فیلم فجر / «از برخی اظهارنظرها متعجب شدم»


محمود کلاری با تاکید بر اینکه در هیچ جشنواره ای برگزیده شدن یک فیلم، الزاماً دلیل بر برتری مطلق آن نیست درباره سختی های داوری در سی وهفتمین دوره جشنواره فیلم فجر، - ناگفته های محمود کلاری از داوری فیلم فجر / از برخی اظهارنظرها متعجب شدم محمود کلاری با تاکید بر اینکه در هیچ جشنواره ای برگزیده شدن یک فیلم، الزاماً دلیل بر برتری مطلق آن نیست درباره سختی های داوری در سی وهفتمین دوره جشنواره فیلم فجر، اهدای جوایز و ندادن حتی یک دیپلم افتخار اظهار نظر کرد.

این فیلمبردار باسابقه سینما که در کارنامه پُر و پیمان کاری اش آثار مهم و برجسته ای از سینمای ایران را مانند مادر ، سرب ، ای ایران ، لیلا ، گبه ، از کرخه تا راین ، باد ما را خواهد برد و جدایی نادر از سیمین فیلمبرداری کرده، امسال یکی از هفت داور سی وهفتمین جشنواره فیلم فجر بود؛ جشنواره ای که تعداد فیلم های با کیفیتش نسبت به چند دوره اخیر جشنواره فجر قابل توجه بود و همین موضوع داوری سختی را به همراه داشت.

کلاری در گفت وگویی با ایسنا درباره ارزیابی اش از آثار بخش سودای سیمرغ این دوره جشنواره و نیز داوری این بخش بیان کرد: به گمانم در این دوره هم میان دست اندرکاران و کارشناسان و هم میان دانشجویان سینمایی و سینمادوستان نقطه نظر مشترکی مبنی بر ارتقای سطح کیفی چشمگیر فیلم ها نسبت به سال های قبل وجود داشت.

به طور قطع من هم چنین باوری دارم و مضامین و ژانرها و فرم های ساختاری اختیار شده حکایت از رشد قابل توجه فیلم های این دوره از جشنواره دارد؛ به همین دلیل داوری یا بهتر بگویم مقایسه آثار به نمایش درآمده با یکدیگر و انتخاب پنج عنوان برای کاندیداتوری در هر رشته کاری بسیار دشوار و پیچیده بود.

او افزود: سطح کیفیت فیلم ها در بخش های تخصصی مختلف به حدی چشمگیر و برجسته بود که پاره ای از آن ها می توانستند در هر یک از دوره های قبل جوایز متعددی را از آن خود کنند.

به طور معمول در جشنواره های مختلف تعداد بسیار معدودی فیلم هستند که با فاصله از بقیه، نظر داوران و منتقدان و مخاطبان را به خود جلب می کنند و به دلیل محدودیت جوایز فستیوال های دیگر، کار داوران ساده می شود.

وی دراین باره به یکی از تجربیات داوری خود در خارج از کشور اشاره کرد و گفت: من پیش از این به عنوان داور در چند فستیوال در نقاط مختلف دنیا حضور داشتم که آخرین مورد 2 سال قبل در کشور کره جنوبی بود.

ما در هفته اول فستیوال و پس از دیدن نیمی از فیلم های بخش مسابقه اصلی به اتفاق بقیه داوران در مورد یک فیلم به راحتی به اشتراک نظر رسیدیم و در ادامه یک فیلم دیگر را هم برگزیدیم و کارمان تمام شده بود.

شاید باور نکنید که نشست نهایی و اعلام رأی ما در کمتر از نیم ساعت به نتیجه رسید و باید توجه داشته باشید که فستیوال بین المللی پوسان در کشور کره جنوبی در حال حاضر مهمترین جشنواره فیلم در آسیا است.

این را هم گفتم که اهمیت و حساسیت جشنواره سی وهفتم فیلم فجر را به دلیل حضور آثار برتر و قابل اعتنای متعدد یادآور شوم.

این فیلمبردار که یکی از جوایز مهم فیلمبرداری جهان را هم برای فیلم جدایی نادر از سیمین کسب کرده است، ادامه داد: اما اینجا در جلسه نهایی جشنواره فجر برای اعلام آرا پس از دیدن فیلم ها و حتی دوباره دیدن بعضی از آن ها و 12 ساعت بحث و گفت وگو در مواردی به نتیجه نرسیدیم و ادامه نشست به روز بعد موکول شد.

گاهی برای انتخاب یکی از کاندیداها و مواردی که به دو عنوان می رسیدیم و یکی با یک رأی، انتخاب و دیگری با یک رأی، انتخاب نمی شد تصمیم گرفتن واقعاً پیچیده و دشوار می شد.

شاید اگر جایزه مشترک در جشنواره پیش بینی شده بود می توانست حداقل در موارد محدودی کارساز باشد چیزی مثل آنچه که در یک دوره جشنواره فیلم کن رخ داد و نخل طلا به طعم گیلاس ساخته آقای عباس کیارستمی و اره ماهی ساخته فیلمساز ژاپنی به طور مشترک اهدا شد.

کلاری درباره اینکه چرا با این شرایط دیپلم افتخار داده نشد بویژه آنکه برخی نقطه نظرها بر این تاکید داشت که امسال بعضی فیلم ها دیده نشدند؟ گفت: بله من هم شنیده ام و باید بگویم که شخصاً از شنیدن برخی از این نقطه نظرات بسیار متعجب شدم.

چون مثلاً فیلمی که در چند مورد از جمله کارگردانی و بهترین فیلم نامزد شده بود چگونه می توانست توسط هیئت داوران دیده نشده باشد یا فیلمی که جایزه ویژه هیئت داوران را از آن خود کرده چطور مورد توجه قرار نگرفته است؟! او اضافه کرد: در تمام فستیوال های جهان جایزه ویژه هیأت داوران اهمیت و ارزشی هم سنگ با بهترین فیلم دارد و حتی از نظر ارزش های هنری، ویژه قلمداد می شود، بنابراین غالباً اظهارنظرها اینگونه بودند که فارغ از جنبه های تبلیغاتی وجانبدارانه بیشتر متکی بر مبنای سلیقه و نقطه نظر شخصی بودند که با احترام به تمامی این اظهارنظرها باید توجه داشته باشیم که نهایتاً یک هیئت هفت نفره داوری با درک و شناخت و سلیقه و تجربیات مختلف هستند که آرای نصف بعلاوه یک یعنی 4 رأی آن ها منتهی به انتخاب تنها یک فیلم می شود.

البته شاید عادلانه نباشد ولی به هر حال بخشی از قاعده ی پذیرفته شده ی این بازی است.

وی گفت: پیش از این در مقاطع مختلف بارها گفته ام که به عقیده من برگزیدن یک فیلم، نه تنها در جشنواره فجر که شاید در هیچ جشنواره ای الزاماً دلیل برتری مطلق آن نمی تواند باشد یا عدم انتخاب فیلمی دیگر چیزی از اهمیت و اعتبار آن (اگر داشته باشد) کم نمی کند.

کلاری ادامه داد: اما در مورد دیپلم افتخار باید بگویم ما در هیأت داوری در این باره بسیار بحث کردیم که با نتیجه ای که دیدید همراه شد.

در دوره های مختلف جشنواره فجر بارها شنیده بودیم که وقتی به یک کاندیدا سیمرغ و به دیگری دیپلم افتخار داده می شود عمدتاً این استنباط به وجود می آید که می خواهند از نفر دوم دلجویی کنند به همین دلیل دیپلم افتخار در نزد عموم چندان خوشایند نبود و در مواردی اسباب دلخوری دریافت کننده را نیز به وجود می آورد و از آن مهم تر اعتبار برنده اصلی را هم با تردید همراه می کرد.

او درباره اینکه سطح فیلمبرداری فیلم های این دوره از جشنواره را چطور دیده؟ پاسخ داد: بدون تردید سطح کیفی فیلمبرداری در سینمای ایران پیشرفت چشمگیر و قابل ملاحظه ای داشته است.

فیلمبرداری فیلم های جشنواره سی و هفتم به نظر من عموماً در حد استانداردهای سینمای پیشرفته دنیا بودند و به نظر می رسد همکاران ما درک و شناخت دقیق تر و کامل تری از ویژگی های کاربردی دیجیتال پیدا کردند و با فراهم شدن امکانات جدید و به روز شدن ابزار مثل دوربین و لنزهای پیشرفته و حتی نور، هم سطح با سینمای پیشرفته جهان، زمینه برای خلاقیت های زیبایی شناسانه فیلمبرداران با استعداد ما فراهم شده است.

وی افزود: البته نقشه کالریست ها (Colorist) یا متخصصان با استعداد این عرصه را در جلوه گر ساختن و کامل کردن اندیشه های زیبایی شناسانه فیلمبرداران در مرحله نهایی بعد از فیلمبرداری یا اصطلاحاً پست پروداکشن نباید نادیده گرفت.

به گمانم این عزیزان به شناخت قابلیت های کاربردی بیشتری در این عرصه دست پیدا کردند.

این عضو هیأت داوری فیلم فجر در پاسخ به اینکه خودش چه معیاری برای انتخاب فیلم بردار برتر داشته است؟ گفت: در مورد معیارهای انتخاب فیلم بردار برتر از نظر من، شاید جامع ترین و کامل ترین تعریف همانی باشد که فیلمبردار صاحب نام و شناخته شده سوئدی سون نیک ویست که تصاویر درخشان او در آثار برگمان همیشه در خاطر سینمادوستان ماندگار است، در این زمینه دارد.

او می گوید، فیلمبردار خوب کسی است که به خلق فضای فیلم کمک می کند و بیشتر فیلم های این دوره از جشنواره را می توانیم مشمول این تعریف بدانیم به همین دلیل حقیقتاً برای من سخت ترین قسمت داوری در همین بخش بود.

کلاری در پایان در پاسخ به اینکه آیا با این تعریف می شود پیش بینی کرد که در آینده فیلمبرداران مطرحی در سطح سینمایی دنیا داشته باشیم؟ بیان کرد: جای تردید نیست که این اتفاق عملاً افتاده است و دنیا به سینمای ایران و اهمیت جایگاه آن از طریق فستیوال ها و مجامع فرهنگی و هنری و موزه ها و حتی مراکز مهم آموزشی واقف شده و تمامی اجزا و تخصص های بخش های مختلف این سینما از جمله فیلمبرداری را مورد توجه خاص قرار داده است، از همین رو فیلمبرداران توانمند و خلاق کشورمان روز به روز در عرصه های جهانی حضور چشمگیرتری پیدا خواهند کرد و این به طور قطع از برکات همین سینماست؛ سینمایی که در همه دنیا اهمیت و اعتباری بیشتر از داخل کشور دارد.

ایسنا، پرستو فرهادی انتهای پیام
کلید واژه ها: جشنواره - فیلم - داور - جشنواره فیلم فجر - جشنواره فیلم - فستیوال - سینما - جدایی نادر از سیمین - دیپلم افتخار - سینمای ایران - کاندیداتوری - سودای سیمرغ - جشنواره فجر - ایران - فیلمبرداری - دانشجویان - کره جنوبی - کشور - منتقدان - کارنامه - انتخاب - مسابقه - جدایی - همراه - نمایش - ایسنا - رشته - مادر - لیلا - نادر

آخرین اخبار سرویس:
جشن عیدانه در قزوین آغاز شد

خبرگزاری صدا و سیما در نوروز 98

جشن عیدانه در قزوین آغاز شد

نوروز در خوی

افتتاحیه دومین جشنواره فرهنگ و سنن ایرانی در قزوین

نوروز، مهمانِ کهن شهر خوی باشیم

7000 سال هنر فلز کاری به روایت موزه آذربایجان

نمایش فرهنگ غنی و آداب و رسوم کهن مردم خاش در ورودی شهر

استقبال کم نظیر گردشگران نوروزی از مجموعه نیاوران

عیدی یک میلیارد تومانی «ارشاد» برای «سینماگران» به چه کسانی رسید؟

آزاده نامداری: افراد را در قالب حرفه آنان نقد کنیم، نه زندگی شخصی شان

آزاده نامداری: افراد را در قالب حرفه آنان نقد کنیم، نه زندگی شخصی شان

حمام پورناک پلدشت میزبان گردشگران نوروزی است

آمیزه ای از هنر و معماری ایرانیان باستان

کانون پرورش فکری خوزستان هفت واحد سیار فرهنگی راه اندازی کرد

عملکرد ارشاد چه بوده که بگویم راضی هستم یا نه

«مشهد» برجسته ترین پدیده فرهنگی کشور

اکران فیلم جدید تارانتینو در کن / روزی روزگاری در هالیوود

آغاز جشنواره ملی فرهنگ و سنن ایرانی در قزوین

از کار در یک رستوران تا فوق ستاره شدن

استقبال کم نظیر گردشگران نوروزی از مجموعه نیاوران

مصاحبه جنجالی با شقایق دلشاد + فیلم

تاق بستان نمادی از فرهنگ و تمدن ایران زمین

مسافرت 125هزار و 500 گردشگر به چهارمحال و بختیاری+ فیلم

نخستین فیلم های میلیاردی سال 98

رقابت رحمان 1400 و متری شیش و نیم برای تصاحب گیشه نوروزی

کشف اثری دیگر از ون گوگ

سکانسی از سریال «دلنوازان»

خوانندگی زیبای شروین در مسابقه عصرجدید + فیلم

فینالیست قسمت نهم مسابقه عصرجدید جمعه 2 فروردین + فیلم

فعالیت 411 فروشگاه صنایع دستی در استان زنجان

فیلم استان آذربایجان غربی نوروز 98 مسافر ارومیه باشید

حریره ، شهری گویا و خموش در جزیره مرجانی کیش

مسافرت 125هزار و500 گردشگر به چهارمحال و بختیاری+ فیلم

فیلم لحظه هولناک جاری شدن سیل ویرانگر شمال

292 هزار و 375 نفر از مکان های تاریخی فارس دیدن کردند

فیلم|مسافران نوروزی در ساحل بندر دیلم

نظر وزیر ارشاد درباره فیلم سینمایی «غلامرضا تختی»

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران خبر داد بازدید 2 هزار و 240 گردشگر از موزه های مازندران

فیلم| مسافران نوروزی در ساحل بندر دیلم

ناشران نباید نگاه قومیتی داشته باشند

ایران، افغانستان و هالند فلم مشترک می سازند

پارک جمشیدیه، بهترین انتخاب برای تفریح تهرانی ها!

فیلم| حضور مسافران نوروزی در ساحل بندر دیلم

تمسخر یک بازیگر برای بازی در نقش همسر مدافع حرم

آیین افتتاحیه جشنواره کرمانشاه پایتخت ملی نوروز

موزه مردم شناسی استان اردبیل

افتتاحیه جشنواره کرمانشاه پایتخت ملی نوروز

292 هزار و 375 نفر از مکان های تاریخی فارس دیدن کردند

از ساخت «گشت ارشاد 3» سهیلی تا «راند چهارم» امینی

  جشنواره بازیهای بومی –محلی درخدابنده

موزه مهاباد

تسمخر یک بازیگر برای بازی در نقش همسر مدافع حرم

رونمایی از نخستین تیزر رسمی نمایش «هوراشیو» در اولین روز اجرا

روایت مجری تلویزیون از وسط روستاهای محصور در سیل آق قلا و گمیشان

تسمخر یک بازیگر برای بازی در نقش همسر شهید مدافع حرم

تسمخر یک بازیگر برای ایفای نقش همسر شهید مدافع حرم

نخستین فیلم بهبود پایتخت دومین فیلم پرفروش سال شد

حریره ، شهری گویا و خموش در جزیره مرجانی کیش

باید باهم حرف بزنیم+ فیلم

اثر تاریخی تاق بستان کرمانشاه ثبت جهانی می شود

شنبه گردش، سنت دیرینه طبیعت گردی درچهارمحال و بختیاری +فیلم

کمیدین محبوب آی فیلم2: آدم شادی هستم/ زندگی را سخت نگیریم

اثر تاریخی تاق بستان کرمانشاه ثبت جهانی می شود

تپه تاریخی ازبکی نظرآباد میزبان جشن نوروزگاه شد

مدیر منطقه 3 شهرداری قزوین: جشنواره عیدانه در قزوین برگزار می شود

دیگر حوصله سفر کردن و رفتن به شهرستان را ندارم/ وزارت ارشاد عملا هیچ کاره است

سیاوش حقیقی درباره مردم افغانستان فیلم می سازد

پست تبریک نوروز شیلا خداداد چه بود؟ +فیلم

شنبه گردش؛ سنتی دیرینه طبیعت گردی درچهارمحال و بختیاری +فیلم

عیدی 1000000000 تومانی ارشاد به چه کسانی رسید؟

زمان پایان فصل ششم «خندوانه»

از ساخت «گشت ارشاد 3» سهیلی تا «راند چهارم» امینی

تپه تاریخی ازبکی نظرآباد میزبان جشن نوروزگاه شد

کمک رسانی الناز کمپانی و عادل مجللی به سیل زدگان(فیلم)

نادر فلاح « آلفرد » می شود

نخستین فیلم های میلیاردی سال 98

فیلم روز/ تبریک متفاوت مهتاب کرامتی به مناسبت عید نوروز

برگزاری همایش پدران آسمانی در شهرکرد+فیلم

برگزاری جشنواره عیدانه از امروز در قزوین برپایی کنسرت رایگان برای اولین بار در استان

برنامه کنسرت های نوروزی حامد همایون اعلام شد/ اجرا در مازندران، اصفهان و کیش

تصاویر / نقاشی هایی که خودشان کشیده می شوند!

کشف اثری جدید از «ون گوگ»

جایزه استاندار گلستان که هنگام سیل به خارج رفته چیست؟

شهر تاریخی حریره

برگزاری جشنواره عیدانه از امروز در قزوین/ برپایی کنسرت رایگان برای اولین بار در استان

کشف اثری دیگر از «ون گوگ»

جشنهای نوروزگاه در خراسان رضوی آغاز شد

کرمانشاه ظرفیت های لازم پایتخت نوروزی ایران را دارد

پیشنهاد می کنم از تجارب طالبان استفاده کنید

پیشنهاد نوروزی؛ عید خود را با این کتاب ها سر کنید

فیلم| استقبال بروجنی ها از مسافران نوروزی

بازدید گردشگران و مسافران نوروزی از برج سه گنبد

«عاشق پیشه» روی آنتن شبکه مستند

18 اقامتگاه بوم گردی در شهرستان طبس فعال است

موزه شوش

بوشهر میزبان جشنواره فرهنگی هنری «روز ملی خلیج فارس» شد

نوای موسیقی سنتی ایرانی در ژاپن طنین انداز شد

همزمان با ایام تعطیلات نوروزی؛ کردستان میزبان سه جشنواره فرهنگی و هنری ملی خواهد بود

جشنهای نوروزگاه در خراسان رضوی آغاز شد

ناگفته های محمود کلاری از داوری فیلم فجر / «از برخی اظهارنظرها متعجب شدم»

ناگفته های محمود کلاری از داوری فیلم فجر / «از برخی اظهارنظرها متعجب شدم»