مطالب مرتبط:
رفتارهای انسانی در حیوانات؛ از مراسم تدفین تا مست کردن پس از شکست عشقی [قسمت اول]
روزیاتو: با حیوانات خانگی آشنا شوید که ثروت عظیم صاحبانشان را به ارث بردند
معاون بنیاد شهید مطرح کرد لزوم توسعه فرهنگ ایثار در جامعه/ایثار ریشه در اخلاق و رفتارهای انسانی دارد
تجدید میثاق کارکنان بنیاد شهید و امور ایثارگران با آرمان های امام راحل/معاون بنیاد شهید: ایثار ریشه در اخلاق و رفتارهای انسانی دارد
امام جمعه رشت: پرستاری، جمع تمام رفتارهای نیک انسانی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 23 بهمن 1397 ساعت 21:322019-02-12پزشكي

روزیاتو: رفتارهای انسانی در حیوانات؛ از خندیدن به جوک های بی مزه تا اجیر کردن قاتل


هر چه دانشمندان به تحقیقات بیشتری دست می زنند به این نتیجه می رسند که جانوران دیگر نیز رفتارهایی شبیه انسان دارند و روز به روز از برتری مطلق انسان به آن ها کاسته می شود.

- برای قرن ها، ما انسان ها یاد گرفته ایم فکر کنیم که از هر موجود زنده دیگری یا حتی از انسان های دیگر (دیگر نژادها) بهتر و برتریم.

ما توانمندی هایی داریم که ما را از دیگر حیوانات متمایز می سازند؛ چیزهایی مانند زبان، درست کردن ابزار و افتادن در استفراغ خودمان که در نتیجه شکست عشقی خوردن و زیاده روی در مصرف مشروبات الکلی رخ می دهد.

اما هر چه دانشمندان به تحقیقات بیشتری دست می زنند به این نتیجه می رسند که جانوران دیگر نیز رفتارهایی شبیه انسان دارند و روز به روز از برتری مطلق انسان به آن ها کاسته می شود.

هنوز با اسب هایی که بتوانند بیوگرافی خود را بنویسند، راسوهایی که بتوانند آینده را پیش بینی کنند یا پانداهای کونگ فو کار فاصله زیادی داریم.

اما وقتی که می فهمیم برخی از حیوانات نیز مراسم تدفین دارند، قاتل اجیر می کنند و به او دستمزد می دهند بیش از پیش گرفتن قیافه برتری مطلق نسبت به همتایان باله دار، خز دار و پر دارمان برای ما دشوار می شود.

برخی جانوران، حتی آن هایی که بسیار مورد توجه نیستند نیز می توانند رفتارهایی شبیه انسان از خود بروز دهند، چیزی که ما انسان ها هنوز نتوانسته ایم آن را درک کنیم.

6- شامپانزه ها با نیزه شکار می کنند شامپانزه ها بسیار باهوش و گاهی اوقات نیز شیطان صفت هستند اما موضوع به همین دو ویژگی ختم نمی شود.

آن ها نه تنها گاه انسان ها را کشته و می خورند بلکه از ابزار برای شکستن دانه ها استفاده کرده و برخی نیز از ابزارهایی شبیه نیزه برای شکار بهره می برند.

این رفتار در میان گروهی از شامپانزه ها که در سنگال زندگی می کردند دیده شده است.

مانند کلاغ های کالدونیای جدید، این گروه از شامپانزه ها نیز نه تنها از ابزارهای دم دستی برای کشتن شکار خود استفاده می کنند بلکه سلاح های خاصی را برای اهدافی خاص طراحی می کنند.

دیده شده که شامپانزه ها شاخه های درختان را شکسته، برگ های آن را جدا کرده و سپس با دندان هایشان نوک شاخته را تیز کرده اند و سپس از آن برای کشتن گونه های کوچک میمون های در حال خواب استفاده کرده اند.

تاکنون این رفتار تنها در گروهی خاص از شامپانزه ها دیده شده است، به همین دلیل شاید این رفتار در نتیجه تکامل و شبیه آنچه که برای نیاکان ما در ابتدای شروع به شکار با استفاده از ابزارهای دست ساز رخ داده باشد.

بدین ترتیب می توان گفته که به غیر انسان، شامپانزه ها نیز توان تولید سلاح را دارند.

7- اورانگوتان ها برای کشتن رقبا قاتل اجیر می کنند ما در مورد قبل ثابت کردیم که شامپانزه ها می توانند بسیار شیطان صفت باشند اما در این مورد باید بگوییم که شیطان صفت بودن تنها به انسان ها و شامپانزه ها محدود نمی شود.

اورانگوتان ها نیز می توانند رفتارهای شیطانی انجام داده و طبق نقشه قبلی دست به قتل بزنند.

اما قتل با نقشه قبلی چیزی نیست که در میان جانوران عجیب باشد زیرا یک دسته گرگ که برای کشتن یک گوزن به راه افتاده و نقشه می کشند نیز مرتکب قتل با برنامه ریزی قبلی می شوند.

اما در مورد برخی دیگر از جانوران نه تنها این کار از قبل برنامه ریزی می شود بلکه مقدمات آن فراهم شده، به صورت مشارکتی انجام گردیده و قاتل دستمزد دریافت می کند.

در سال 2016، محققان شاهد قتل یک اورانگوتان ماده توسط یک اورانگوتان ماده جوان تر و همدست نر او بودند.

بیشتر بخوانید: 10 روش بارداری و تولید مثل عجیب طبیعت که چیزی در مورد آن ها نشنیده اید [قسمت اول]" نکته تکان دهنده در مورد این ماجرا این نبود که اورانگوتان ها به ندرت دست به خشونت می زنند، بلکه این بود که اورانگوتان ماده جوان از اورانگوتان نر به عنوان یک قاتل اجیر شده استفاده کرده بود.

ظاهراً دو اورانگوتان ماده رقیب یکدیگر بوده و ماده جوان، با اجازه عشقبازی ندادن به اورانگوتان نر او را ترغیب به کشتن اورانگوتان ماده مسن تر کرد.

در نهایت این دو با همدستی هم اورانگوتان ماده مسن را به قتل رسانده و پس از آن بود که اورانگوتان نر اجازه یافت با اورانگوتان ماده عشقبازی و آمیزش نماید.

اگر چه منابع مورد نیاز اروانگوتان ها بسیار کم است و آن ها مجبورند برای بدست آوردن این منابع با هم رقابت کنند اما با توجه به این که خشونت اورانگوتان علیه اورانگوتان به ندرت رخ می دهد، چنین عملی از جانب اورانگوتان ماده باعث شگفتی محققان شده بود.

8- شیرهای دریایی بچه های یتیم را به فرزندی می پذیرند تمامی موجودات زنده دارای غریزه تلاش برای زنده ماندن هستند، از توانایی درک خطر تا تلاش برای خوردن غذای بیشتر برای چاق شدن و در امان ماندن از سرما.

اما عجیب ترین تلاش غریزی حیوانات برای زنده ماندن، تلاش آن ها برای فرزند دار شدن است.

از آن جا که زندگی ما موقتی است، مهم ترین چیزی که می توانیم انجام دهیم- دستکم تا جایی که طبیعت برایمان اهمیت داشته باشد- این است که ژن هایمان را به نسل های بعدی منتقل کنیم.

غریزه فرزند دار شدن در برخی از حیوانات چنان قوی است که آن ها را به بزرگ کردن و مراقبت از نوزادان دیگران وا می دارد، تا جایی که گاهی اوقات این نوزادان مربوط به گونه های جانوری دیگر هستند.

در واقع طبیعت طوری حیوانات را تکامل داده که میلی سیری ناپذیر برای مراقبت از نوزادهای دوست داشتنی و درمانده داشته باشند و این میل چنان قوی است که از ژنتیک واقعی نیز فراتر می رود.

سیل های خرطوم دار شمالی، نوزادان خود را در سواحل شلوغ بزرگ می کنند و گاهی اوقات این نوزادان از پدر و مادر واقعی خود جدا می افتند.

اما اغلب اوقات این نوزادان توسط سیل های ماده ای که فرزندان خود را از دست داده یا گم کرده اند به فرزندی پذیرفته می شوند، جالب تر این که برخی اوقات حتی سیل هایی که هیچ وقت بچه دار نشده و در واقع بدون جفت یا مجرد هستند نیز این نوزادان را به عنوان فرزند خود می پذیرند.

فرزند خواندگی در گونه های جانوری دیگری مانند پرندگان و نخستی ها نیز دیده می شود.

به فرزند خواندگی پذیرفتن گونه های جانوری دیگر نیز دیده شده که اغلب در اسارت رخ می دهد اما در سال 2004 محققان دریافتند که چنین اتفاقی در حیات وحش نیز رخ می دهد، جایی که گروهی از میمون های کاپوچین یک نوزاد بسیار کوچکتر میمون مارموزت را به فرزند خواندگی پذیرفته بودند.

9- شامپانزه ها از روی ادب به جوک های بی مزه دوستانشان می خندند شامپانزه ها بسیار شیطان و غیرقابل پیش بینی هستند اما دستکم یک قابلیت دارند که انسان ها نتوانسته اند در آن به مهارت دست یابند: توانایی خندیدن مودبانه به جوک های بی مزه دیگران.

اینکه شامپانزه ها می توانند بخندند چیز عجیب و غیرمنتظره ای نیست زیرا بسیاری از جانوران این کار را انجام می دهند.

مطالعات نشان داده که موش ها وقتی که قلقلک داده شوند صدایی شبیه قهقهه و چهچهه از خود بروز می دهند.

این بسیار حیرت انگیز است نه تنها به این دلیل که هیچ وقت فکر نمی کردید موش ها هم بخندند بلکه به این دلیل که انسان ها برای یافتن تحقیقات علمی تا قلقلک دادن موش ها نیز پیش رفته اند.

مطالعاتی که در دانشگاه پورتسموث انجام شده نشان داده که شامپانزه ها دو نوع متفاوت خندیدن دارند- خندیدن ناگهانی و خودانگیخته و خنده ناشی از اتفاقی در اطراف یا خنده تحریکی.

این دو صداهای کاملاً متفاوتی دارند، درست مانند تفاوت خنده ای که هنگام تماشای یک کمدی خنده دار می کنید و خنده ای دروغین که هنگام شنیدن یک جوک بی مزه از خود نشان می دهید.

محققان بر این باورند که خنده تحریکی شامپانزه ها در نتیجه شنیدن صدای خنده دیگر شامپانزه های ایجاد شده و استراتژی است برای تعامل اجتماعی با دیگر شامپانزه ها.

بیشتر بخوانید: اختاپوس پس از جفت گیری اعتصاب غذا می کند تا بمیرد" 10- میمون های برفی برای کاهش استرس خود حمام آب داغ می گیرند بعد از یک روز کاری طولانی و خسته کننده در شرکت، چه چیزی خستگی شما را بدر می کند؟ اگر شما نیز می گویید یک حمام داغ باید بگوییم که میلیون ها نفر در سراسر جهان نیز پاسخی مشابه به این سوال می دهند و البته گونه ای نادر از میمون های ژاپنی.

میمون های برفی در آب و هوای سرد زندگی می کنند و بخش زیادی از روز خود را در چشمه های آب گرم این منطقه می گذرانند.

دلیل آن ساده است، هوای محل زندگی این میمون ها بسیار سرد و برفی است و به دلیل لخت بودن بخش هایی از بدن، میمون های برفی برای گرم کردن خود چاره ای جز حمام کردن در این چشمه ها ندارند.

اما مشخص شده که این کار یک کاربرد دیگر نیز برای این میمون ها دارد و آن این است که حمام آب گرم استرس و اضطراب این میمون ها را به میزان 20 درصد کاهش می دهد.

محققان دریافتند که سطح هورمون کورتیزول میمون هایی که مرتباً در این چشمه ها حمام می کنند بسیار کمتر از میمون هایی است که این کار را نمی کنند.

محققان از طریق بررسی مدفوع میمون های برفی به این نتیجه شگفت انگیز دست پیدا کردند.

در این مطلب در دو قسمت در مورد ویژگی ها و رفتارهای شبه انسانی جانوران صحبت کردیم اما این رفتارها تنها منحصر به 10 موردی که گفته شد نیست.

برخی دیگر از این رفتارها عبارتند از روحیه قهرمانی و تلاش برای نجات موجودات دیگر توسط دلفین ها، توانایی نه گفتن به دیگران در میمون های بونوبو، گدایی کردن میمون های فیلیپینی، توانایی آشپزی در شامپانزه ها، توانایی تشخیص و شناسایی چهره و همچنین پرخوری در اثر استرس در میمون های ریسوس و در آخر توانایی درک سیستم های عددی و مالی در میمون های کاپوچین.

بیشتر بخوانید:
کلید واژه ها: شامپانزه ها - انسان - هایی - رفتار - انسان ها - حیوانات - مصرف مشروبات الکلی - شکار - مشروبات الکلی - شکست - مراسم تدفین - موجود زنده - قاتل - پیش بینی - کونگ فو - درختان - خندیدن - دستمزد - خوردن - آینده - مراسم - سنگال - شیطان - تکامل - زندگی - دندان - میمون - طراحی - سلاح - شروع

آخرین اخبار سرویس:
مضرات دود شمع برای سلامتی

3 گام کلیدی برای حذف چربی های اضافه دور کمر

از کجا بفهمیم دچار عفونت کلیه شده ایم؟

جورچین خدمات علوم پزشکی سمنان تکمیل شد حادثه کپسول اکسیژن در بیمارستان کوثر سمنان/ یک نفر جان باخت

کودکان گیمر ایرانی چند نفر هستند؟

اجمالی/ حادثه در بیمارستان کوثر سمنان

دانشجویانی که حق تحصیل و استخدام ندارند/تجمع تکنسین های بلاتکلیف!

دانستنی های جالب علمی

نسخه خانگی برای درمان عفونت سینوس

کشف داروی جدید به تعویق انداختن روند پیری

پرونده 7 بیمار سخت درمان بررسی شد

59 درصد مردان 45 تا 60 ساله ایرانی دچار کمبود ویتامین D هستند

روش تحقیق رویکرد شناختی و روانی شناسی

پاورپوینت استارت دو میدانی و اصول دوهای سرعت

مبانی نظری و پیشینه پژوهش مهارتهای خودآگاهی و حل مساله در روابط زناشویی

دانلود پرسشنامه مهارت های مقابله ای ( ACSI-28 )

75 درصد مردان ایرانی اضافه وزن دارند

پرسشنامه سلامت عمومی (28- GHQ)

پاورپوینت عوارض بیهوشی

مشاور عالی وزیر بهداشت منصوب شد

پاورپوینت مراقبت های ویژه در اعمال جراحی مختلف

پرسشنامه افسردگی سما

کاهش بینایی و سردرد را جدی بگیرید

تولید پرخطر یک داروی روماتولوژی در ایران

دوچرخه سواری سیستم ایمنی بدن را جوان می کند!

مصرف ژلوفن عامل سرطان معده، سقط و فشار خون بالا

پاورپوینت سرطان

یک مرکز بهداشتی و 50 هزار نفر جمعیت بدون پرستار

نکته بهداشتی | شناخت ویتامین B12

تصویری متفاوت از ملاقات امپراتور ژاپن با ترامپ

احتمال ارتباط بین ویروس های روده و دیابت نوع 1

خواب درست با قلب و عروق چه می کند؟

زخم های بزرگ بر تن پروانه های کوچک

راهکارهای طلایی برای حذف چربی های اضافه دور کمر

آسکاریس

پاورپوینت ازدواج و آثار و فواید ازدواج از نگاه اسلام

پاورپوینت مگاکلون مادرزادی

دلایل احساس خواب آلودگی بعد از غذا خوردن

امکان استعلام اصالت فراورده های غذایی و آشامیدنی در سامانه TTAC فراهم می شود

مولکول

عکس هایی که زیبایی خانواده را منعکس می کنند

سفارش خواننده های معروف قبل از کنسرت

چرا زیاد می خوابیم؟

«اتاق پایش سلامت پل های تهران» تشکیل شود

پیشگیری از سرطان روده با برخی سبزیجات

بررسی علمی شیر مادر و مقایسه آماری داروی متوکلوپرامید و قطره گیاهی شیرافزا در تحریک ترشح شیر

خروج پزشکان از چرخه درمان به دلیل مسایل اقتصادی

بایدها و نبایدهای استفاده از ظروف یک بار مصرف

الگوی غذایی مردان مطلوب نیست

ضوابط بخش «فن آوری اطلاعات» بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت اعلام شد

احتمال ارتباط بین ویروس های روده و دیابت نوع 1

30 تا 50 درصد سرطان ها عامل توارثی دارند

85 درصد موارد ایدز در مردان است

مشاور عالی وزیر بهداشت منصوب شد

مرحله دوم واکسیناسیون علیه فلج اطفال در سیستان آغاز شد

مطالعه ای طولانی، اما موثر برای کاهش بیماری های غیر واگیر

کوهورت طرحی برای کنترل بیماری های غیرواگیر + فیلم

خداحافظی با سکوت در عکس روز نشنال جئوگرافیک

توصیه هایی برای گرم کردن غذای کودکان

مرحله دوم واکسیناسیون علیه فلج اطفال در سیستان آغاز شد

قند و فشار خون صدها نفر در آستارا سنجش شد

تشخیص سریع نوعی باکتری در شیر خشک نوزادان

هیچ بیماری برای گرفتن خدمات تخصصی حوزه درمان به خارج از کشور اعزام نمی شود

مشاور عالی وزیر بهداشت در امور اجتماعی شدن سلامت منصوب شد

مشاور عالی وزیر بهداشت در امر اجتماعی شدن نظام سلامت منصوب شد

پیمایش ملی سلامت روان ایرانیان در سال آینده

تشکر لئوناردودی کاپریو از پکن با انتشار یک عکس

ماجرای کتک کاری مادر باردار در ورامین چه بود؟

بازدید رییس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران از بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی کیش

نسخه خانگی برای درمان عفونت سینوس

قلب دومتان را بیشتر تحویل بگیرید

بلاتکلیفی فارغ التحصیلان تکنسین سلامت دهان علوم پزشکی تربت حیدریه/ کار غیرقانونی دانشگاه که مورد تایید وزارت بهداشت نیست!

عطاری ها، مجاز به تجویز داروهای گیاهی و ترکیبی نیستند

آمار بالای ابتلای نوجوانان انگلیسی به اختلال تنش زای پس از رویداد

راهکارهای تغذیه ای برای افزایش شیر مادر

مشاور عالی وزیر بهداشت در امر اجتماعی شدن نظام سلامت منصوب شد

تعامل نظام پزشکی و وزارت بهداشت مشکلات نظام سلامت را کاهش می دهد

اتاق پایش سلامت پل های تهران» تشکیل شود

خوردنی هایی مفید برای درمان آکنه

30 تا 50 درصد سرطان ها عامل توارثی دارند

5 عامل تهدید کننده سلامت مردان

8 گام برای شادابی در محل کار

15 توصیه برای لاغری شکم در 10 روز

30 تا 50 درصد سرطان ها عامل توارثی دارند

افتتاح 50 پروژه جدید بهداشت و درمان در دانشگاه علوم پزشکی شیراز

14 نشانه که می گویند سرماخوردگی تان در واقع مشکل جدی تری است

تاثیر کیفیت خواب بر سلامت قلب و عروق

پیامد خطرناک تعارض منافع در سازمان غذا و دارو

بلاتکلیفی فارغ التحصیلان تکنسین سلامت دهان علوم پزشکی تربت حیدریه/ به شوشتر زدند گردن مسگری!

موفقیت محققان کشور در ردیابی مسیر دارورسانی به مغز

30 تا 50 درصد سرطان ها عامل توارثی دارند

فیلم| جهاد دانشجویان از «انقلاب» تا «گل حصار»

دستورالعمل وزیر بهداشت به دانشگاهها

134 هزار پرستار در سامانه ثبت ملی پرستاران ثبت نام کردند

عمل جراحی نادر قلب در بیمارستان افشار یزد با موفقیت انجام شد

30 تا 50 درصد سرطان ها عامل توارثی دارند

احتمال ارتباط بین ویروس های روده و دیابت نوع 1

درباره«بیماری مفصلی استیل بزرگسالان» چه میدانید؟

شایع ترین بیماری کشور را بشناسید

بسیج جامعه پزشکی سازمان تامین اجتماعی به مناطق محروم شرق کشور اعزام می شود

روزیاتو: رفتارهای انسانی در حیوانات؛ از خندیدن به جوک های بی مزه تا اجیر کردن قاتل

روزیاتو: رفتارهای انسانی در حیوانات؛ از خندیدن به جوک های بی مزه تا اجیر کردن قاتل