مطالب مرتبط:
دفن بهداشتی دو تن لاشه طیور در استان قزوین
استاندار قزوین: بیش از 91 درصد جمعیت روستایی استان از نعمت شبکه های آب شرب بهداشتی برخوردارند
استاندار قزوین بیش از 91 درصد جمعیت روستایی استان از نعمت شبکه های آب شرب بهداشتی برخوردارند
قزوین دومین استان تولیدکننده فندق در کشور است
ورود صندوق توسعه ملی به طرح انتقال آب استان قزوین
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 23 بهمن 1397 ساعت 09:502019-02-12پزشكي

دستاوردهای بهداشتی استان قزوین؛ آنچه بودیم و آنچه شدیم


مدیر مرکز مدیریت شبکه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: در چهار دهه گذشته سه انقلاب در حوزه بهداشت اتفاق افتاده که اولین آن استقرار نظام شبکه در سطح کشور بوده است.

- هاشم علیجانی مدیر مرکز مدیریت شبکه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: در چهار دهه گذشته سه انقلاب در حوزه بهداشت اتفاق افتاده است که اولین آن درواقع استقرار نظام شبکه در سطح کشور بود به این صورت که اوایل انقلاب نظام شبکه که مطالعات آن از سال ها قبل صورت گرفته شده بود به شکل ساختاری تعریف و با سطح بندی خدمت اجرا شد.

مدیر مرکز مدیریت شبکه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین خاطرنشان کرد: خانه بهداشت خط مقدم نظام شبکه بهداشتی بود که در آن یک بهورز خدمت ارائه می کرد؛ بهورزان افرادی از درون خود اهالی منطقه و بومی بودند که پس از دو سال آموزش، خدمات اولیه را به اهالی منطقه خود ارائه می دادند.

وی ادامه داد: بر اساس ضوابط در برخی روستاها یک خانه بهداشت تعریف شد که هر خانه بهداشت تعدادی روستای قمر را تحت پوشش قرار می داد و چند خانه بهداشت نیز زیرمجموعه یک مرکز بهداشتی درمانی قرار می گرفتند که مرکز بهداشتی روستایی اولین واحد ارائه دهنده خدمت بود که در آن پزشک و اعضای تیم سلامت مستقر بودند.

بهره مندی دورترین روستاها از خدمات بهداشتی علیجانی مطرح کرد: بدین صورت سیستم ارجاع و سطح بندی خدمت انجام می شد و به گونه ای طراحی شده بود که همه مناطق روستایی در سطح استان به نوعی از خدمات اولیه برخوردار شوند به همین جهت خدمات اولیه ازجمله واکسیناسیون کودکان نیز در دورترین روستاها انجام شد و کودکی نبود که واکسن دریافت نکرده باشد.

وی عنوان کرد: بهورز بهداشت محیط، ایمن سازی، آموزش بهداشت، مراقبت مادران باردار را در درون روستا انجام می داد و اگر در حد خودش نبود به مرکز بهداشتی درمانی ارجاع می داد تا پزشک ادامه خدمات را انجام دهد و این روند گام بزرگی در ارتقای شاخصه های بهداشتی بود.

مدیر مرکز مدیریت شبکه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین تصریح کرد: با اجرای برنامه های نظام شبکه؛ شاخص امید به زندگی از 55 سال در پیش از انقلاب اسلامی به 77.

9 سال ارتقا پیدا کرده است؛ شاخص مرگ ومیر مادران در پیش از انقلاب 237 مرگ در 100 هزار تولد زنده بود که الان به کمتر از 20 در 100 هزار تولد زنده رسیده است؛ درصد پوشش غربالگری بیماری ها در بحث بیماری های هیپوتیروییدی و پی کی یو در نوزادان وجود نداشت ولی الان برای همه نوزادان انجام می شود.

وی گفت: میزان ابتلاء به دیفتری در استان پیش از انقلاب 53 مورد بود که اکنون به صفر رسیده است، پیش از انقلاب 15 هزار و 843 مورد ابتلاء به سرخک و سرخجه داشتیم که در حال حاضر به صفر رسیده است.

علیجانی اضافه کرد: پیش از انقلاب 14 خانه بهداشت با 25 بهورز در استان فعال بودند که در حال حاضر این رقم به 260 خانه بهداشت با 487 بهورز در سطح استان افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: در سطح استان تا پیش از انقلاب هفت مرکز بهداشتی روستایی فعال بودند که در حال حاضر 41 مرکز روستایی فعالیت دارند، همچنین شش مرکز بهداشتی شهری تا پیش از انقلاب فعال بودند و در حال حاضر این رقم به 49 مرکز رسیده است.

مدیر مرکز مدیریت شبکه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین اظهار کرد: پزشک به عنوان اولین فرد ارائه دهنده خدمت ارجاعی است؛ پیش از انقلاب 13 پزشک در مراکز بهداشتی استان خدمات ارائه می دادند ولی در حال حاضر 154 پزشک در مراکز بهداشتی شهری و روستایی خدمات ارائه می دهند که عمدتاً نیز در مراکز روستایی مستقر هستند.

وی اشاره کرد: تا پیش از انقلاب در مراکز بهداشتی روستای ماما مستقر نبود ولی در حال حاضر 187 ماما در تمامی مراکز بهداشتی استان وجود دارند که مراقبت های مادران باردار را انجام می دهند؛ پیش از انقلاب تنها سه دندان پزشک در مراکز بهداشتی مستقر بودند ولی در حال حاضر 53 دندان پزشک در مراکز بهداشتی مستقر شدند که عمدتاً نیز در مراکز بهداشتی روستایی مستقر هستند.

علیجانی گفت: تمام این خدمات باعث شد که شاهد بهبود شاخص ها در حوزه های بهداشت باشیم و ازنظر WHO رشد شاخص های ما در حوزه بهداشت زبانزد خاص و عام بوده است و در جایگاه خوبی قرار داریم.

اجرای بیمه روستایی انقلابی دیگر در حوزه بهداشت وی اعلام کرد: اجرای بیمه روستایی و پزشک خانواده در سال 74 اتفاق افتاد و انقلابی دیگر در حوزه بهداشت بود گرچه هنوز تا اجرای کامل برنامه پزشک خانواده به تعریف استاندارد آن فاصله داریم ولی دستاوردهای بزرگی برای روستاها داشته است؛ با اجرای این طرح تمام روستاییان و شهرهای زیر 20 هزار نفر تحت پوشش برنامه قرار گرفتند و از خدمات رایگان بهره مند شدند.

مدیر مرکز مدیریت شبکه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین مطرح کرد: با اجرای بیمه روستایی و پزشک خانواده در تمام مراکز به ازای هر 4000 نفر یک پزشک و در تمام مراکز ماما مستقر و داروخانه راه اندازی شد و عملاً دیگر لازم نیست تا روستاییان برای گرفتن خدمات به شهر مراجعه کنند.

وی یادآور شد: با اجرای برنامه تحول سلامت نیز شاهد رشد چشمگیری در حوزه بهداشت بودیم به گونه ای که در بُعد کمی و کیفی شاهد ارتقا شاخصه ها هستیم و بعد از گذشته سه دهه از نظام شبکه نیاز بود که یک پوست اندازی انجام شود.

علیجانی عنوان کرد: تلاش بهورزان و پزشکان باعث شد که بیماری های واگیر تحت کنترل قرار گرفت و به صفر رسید و بعدازآن شاهد بیماری های غیرواگیر بودیم و در برنامه تحول سلامت مقرر شد ضمن حفظ برنامه واگیر رویکرد خود را به غیرواگیر افزایش دهیم و در همین راستا ابزارهای لازم تعبیه و کارشناس روانشناس بالینی و کارشناس تغذیه به اعضای تیم سلامت اضافه شد.

تلاش حوزه بهداشت برای ارتقای شاخصه های بهداشتی وی تصریح کرد: در سال های اخیر دستاوردهای زیادی را در کنترل بیماری های غیر واگیر داشتیم اما آنچه مهم است حوزه بهداشت تمام تلاش خود را برای بهبود زندگی و ارتقای شاخصه های بهداشتی انجام می دهد اما تا زمانی که سطح سواد سلامت مردم ارتقا پیدا نکند نمی توانیم با برنامه ها و سیاست های پیش بینی شده جلو رفته و آن ها را محقق کنیم.

مدیر مرکز مدیریت شبکه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین خاطرنشان کرد: در تمامی مراکز غربالگری فشارخون، دیابت رایگان انجام می شود تا بتوانیم از مرگ ومیرهای ناشی از بیماری های غیر واگیر را کنترل کرده و به حداقل برسانیم.

وی تأکید کرد: در تحول سلامت به دلیل افزایش جمعیت شهری، افزایش مهاجرت از روستاها به شهر و افزایش جمعیت حاشیه نشینی بر روی مراکز بهداشتی شهری تمرکز کردیم و در تلاش هستیم تا با آموزش سلامت به مردم شیوه درست و در حقیقت سبک زندگی درست را ارائه دهیم.

علیجانی اعلام کرد: 5000 داوطلب رابط سلامت در استان فعالیت دارند و هر یک از آنان 40 خانوار از همسایگان را تحت پوشش دارند؛ این رابطان هر چیزی را که در حوزه بهداشت فرامی گیرند علاوه بر خانواده به همسایه های خود نیز منتقل می کنند.

وی افزود: طی پنج سال گذشته در برنامه تحول سلامت در حوزه بهداشت 66 پروژه جدید در سطح استان به بهره برداری رسید، 11 هزار و 931 مترمربع به بناهای موجود در مراکز بهداشتی اضافه شد و 17 هزار و 771 مترمربع نیز در دست احداث داریم.

مدیر مرکز مدیریت شبکه بهداشت دانشگاه علوم پزشکی قزوین در پایان یادآور شد: 842 روستای دارای سکنه در استان وجود دارد، استان قزوین یک میلیون و 274 هزار و 496 نفر نیز جمعیت دارد که از این تعداد 284 هزار و 750 نفر روستایی و بقیه شهری هستند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: بهداشت - دانشگاه علوم پزشکی - شبکه - روستا - مدیر - دانشگاه - قزوین - پزشک - مدیریت - روستاها - پزشکی - نظام - روستای - علوم - خانه - استان - اولین - روستایی - نوزادان - انقلاب اسلامی - مادران باردار - بیماری - صورت - شاخص - امید به زندگی - واکسیناسیون - آموزش - منطقه - کشور - زنده

آخرین اخبار سرویس:
عوارض جسمی و روانی ازدواج زیر 13 سال برای دختران

هشدار سازمان بهداشت جهانی درباره استفاده از سیستم صوتی گوشی های هوشمند

پاورپوینت روانشناسی رشد (کودکی)

کلنگ ساخت بیمارستان محلی شهر ازندریان زده شد

ژله مایع و روان پرتغال تازه

موادخوراکی مفید در کاهش قندخون دیابتی ها

خوراکی های منجمد

38 خانه بهداشت به روستاییان نقده خدمات عرضه می کند

سلامت، رکن اساسی توسعه پایدار است

کنترل قند خون با ساده ترین ترفندهای خانگی

پاورپوینت آشنایی با سیستم HACCP

دبیر اجرایی سومین همایش چشم پزشکی مطرح کرد کاربرد سلول های بنیادی در درمان بیماری های چشمی

بیماری هایی که خبر از سرطان می دهند

سرفه های خشک خبر از چه بیماری هایی می دهد؟

ساخت پروتز آناتومیک سر رادیوس برای پایداری آرنج

سیب زمینی هایی که طعم مرگ می دهند!

راههای جلوگیری از خارش پوست درفصل زمستان

باشگاه های بدنسازی حق فروش هورمون ندارند

سازمان غذا و دارو: داروی بیماران خاص سهمیه ای شد

عوارض کشیدن دندان های عقل !

تشریح علت کمبود مقطعی داروی بیماران خاص مازندران

دفترچه های بیمه درمانی تأمین اجتماعی حذف می شود

ارتباط قندخون با خطر شکستگی در دیابت نوع یک

پیامدهای استفاده زیاد از مواد آرایشی

ارتباط قندخون با خطر شکستگی در دیابت نوع یک

نیروی متخصص نیاز مبرم شبکه بهداشت و درمان ماهشهر است

نجات جان مادر باردار بانه ای گرفتار در برف

عرضه هورمون رشد در داروخانه های منتخب کشور

موز هدیه ای برای سلامت بدن شما

چه گیاهانی را در اتاق خواب مان بگذاریم؟

کشف و معدوم سازی 1277 کیلوگرم مواد غذایی فاسد و پلمپ 13 واحد تهیه و توزیع مواد غذایی متخلف در 9ماهه سال 97

داروی بیماران خاص مازندران هم هست و هم نیست!

رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران در گفت وگو با فارس: 98 درصد پزشکان زینت النسخه تجویز نمی کنند

خواص دمنوش سماق برای کاهش وزن

15 گزینه غذایی که تسکین دهنده انواع دردها هستند

عرضه هورمون رشد تنها در داروخانه های منتخب

مزایای فوق العاده چای سبز

هورمون رشد در داروخانه های منتخب عرضه می شود

عوارض جسمی و روانی ازدواج زیر 13 سال برای دختران

تنقلات سالم و ارزان، مناسب برای آخر زمستان

درمان کولیت با گیاهان دارویی

آشنایی با دلایل عرق کردن در خواب

جشن ازدواج در کتابخانه، سبکی جدید در ایتالیا

بسترهای لازم برای جذب بیماران خاص قم به ورزش فراهم شود

ارتباط قندخون با خطر شکستگی در دیابت نوع یک

7عادت بد غذایی که شکم تان را بزرگ می کند

حذف دفترچه های بیمه

با عرق کاسنی پوستی زیبا و شاداب داشته باشید

مقصر MS چندشکلی بودن این ژن است؟

66 بیمار پروانه ای درفارس خدمات سلامت دریافت می کنند

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو: هورمون رشد در داروخانه های منتخب عرضه می شود

عوامل خطرآفرین برای بیماری آب سیاه

دفترچه های بیمه درمانی تأمین اجتماعی حذف می شود

محرک های انتزاعی، مراکز لذت مغز را فعال می کنند

سلامت، رکن اساسی توسعه پایدار است

علت ترس از تاریکی و راه های غلبه برآن

کاهش خطر سکته با مصرف سبزیجات پهن برگ

بیماری تب مالت در کمین انسان و دام

خدمات دانشگاه علوم پزشکی مشهد در تعطیلات نوروزی

کشف کارگاه تولید دارو های نیروزای تقلبی در اصفهان

برگزاری بیست و دومین نمایشگاه بین المللی ایران هلث با حضور 600 شرکت داخلی و خارجی

واقعیت مجازی بیماری اوتیسم را درمان می کند؟

استفاده زیاد از مواد آرایشی چه پیامدهایی دارد؟

بی توجه به فعالیت های دانشجویی، دانشگاه را مستعد آسیب می کند

چگونه قند خون را کنترل کنیم؟

وجود توده های کلسیم در مغز نشانه پارکینسون است

عوارض جسمی و روانی ازدواج زیر 13 سال برای دختران

اصفهان با ژاپن درباره سرطان معده تحقیقات مشترک انجام می دهد

هشدار سازمان بهداشت جهانی درباره استفاده از سیستم صوتی گوشی های هوشمند

دفترچه آزمون ارشد پزشکی منتشر شد

عوامل خطرآفرین برای بیماری آب سیاه

مزایای شگفت انگیز «چای سبز»

ارتقای «علوم سامانه های زمین» با استفاده از هوش مصنوعی

نگهداری پرندگان زینتی در محیط های بسته ممنوع/خطر آلرژی انسان در تماس با پرندگان جدی است

«ایدز» واکسن دارد؟

عواملی که مرگ مازندرانی ها را زودرس می کند

تقویت بدن با رژیم غذایی رنگین کمانی

شرط استفاده دولت از صندوق توسعه ملی مشخص شد

شربت عسل با پیاز بهترین درمان سرفه های شدید و خشک

پژوهشگران مشهدی موفق به ساخت پروتز آناتومیک شدند

نخود مانع تغییر DNA

علل ایجاد خشکی چشم را بشناسید

ارایه خدمات رایگان پزشکی و دندانپزشکی در کوار

عرضه هورمون رشد تنها در داروخانه های منتخب

عوارض جسمی و روانی ازدواج زیر 13 سال برای دختران

خوراکی های خوشمزه ای که خونتان را مسموم می کنند+ علائم و درمان مسمومیت خونی

درمان کم خونی با «نان برساق لکی»/ این نان خوشمزه قاتل درد های استخوانی است

چگونگی کنترل قند خون

استقلالی سابق در بستر بیماری

38 خانه بهداشت به روستاییان نقده خدمات عرضه می کند

دانش آموزان با آسیب های داروهای قاچاق آشنا می شوند

این خوراکی ها حاوی آنتی اکسیدان هستند

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان اردبیل خبر داد امحاء مقادیر انبوهی لوازم آرایشی و بهداشتی و خوراکی و نوشیدنی

فارس منتشر کرد از ادغام معاونت ها تا تاکید وزیر بهداشت بر شفافیت عملکرد شرکت های زیرمجموعه

طراحی و ساخت پروتز آناتومیک سر رادیوس در دانشگاه علوم پزشکی مشهد

بیمارستان نمازی شیراز به غیراورژانسی ها خدمات نمی دهد!/ پرستاران 7 ماه کارانه پرداخت نشده دارند

فارس من| وزارت بهداشت: پذیرفته شدگان آزمون دفاتر خدمات سلامت از سال آینده فعالیت شان را آغاز می کنند

تقویت بدن با رژیم غذایی رنگین کمانی!

آشنایی با منابع حاوی آنتی اکسیدان ها

علف هفت بند، برای درمان آسم مفید است

دستاوردهای بهداشتی استان قزوین؛ آنچه بودیم و آنچه شدیم

دستاوردهای بهداشتی استان قزوین؛ آنچه بودیم و آنچه شدیم