مطالب مرتبط:
دلایل فراخوان برای تزریق واکسن فلج اطفال
دلایل فراخوان برای تزریق واکسن فلج اطفال
متولدین 95 تا مهر 97 باید واکسن فلج اطفال تزریق کنند
دلایل فراخوان برای تزریق واکسن فلج اطفال
دلایل فراخوان برای تزریق واکسن فلج اطفال
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 23 بهمن 1397 ساعت 09:452019-02-12پزشكي

ماجرای فراخوان متولدین 95 به بعد برای تزریق واکسن فلج اطفال چه بود؟


رییس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو به تاریخچه تولید و مصرف واکسن فلج اطفال در ایران اشاره کرد و درباره علت فراخوان اخیر برای واکسیناسیون نوع تزریقی این واکسن توضیح داد.

- دکتر علی واشقانی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به تاریخچه استفاده از واکسن فلج اطفال در کشور، گفت: واکسن خوراکی فلج اطفال برای اولین بار در سال 1354 در ایران تولید شد و از سال 1363 در برنامه ایمن سازی کشوری قرار گرفت.

بنابراین واکسن خوراکی فلج اطفال از جمله اولین واکسن هایی بود که در طرح کشوری واکسیناسیون قرار گرفت.

پوشش برنامه ایمن سازی کشوری در سال اول اجرایی برنامه در کشورمان 34 درصد بود، یعنی 34 درصد کودکان واجد شرایط، واکسن را دریافت می کردند.

پوشش 99 درصدی واکسیناسیون برای کودکان ایرانی وی با بیان اینکه بر اساس برنامه واکسیناسیون کشوری همه کودکانی که به دنیا می آمدند باید واکسن های تعیین شده در برنامه را دریافت می کردند، افزود: به تدریج با توسعه برنامه واکسیناسیون در کشور، پوشش این برنامه در سال 1392 به بیش از 99 درصد کودکان رسید و تقریباً می توانیم ادعا کنیم که تمام کودکانی که در ایران متولد می شوند، واکسن های تعیین شده در این برنامه، از جمله واکسن خوراکی فلج اطفال را دریافت می کنند.

آخرین گزارش ابتلاء به فلج اطفال در ایران واشقانی ادامه داد: با اجرای برنامه کشوری واکسیناسیون که واکسن خوراکی فلج اطفال هم در آن قرار داشت، آخرین موردی که از بیماری فلج اطفال در کشورمان گزارش شده، مربوط به سال 1379 بود.

به طوری که بعد از سال 1379 دیگر گزارشی از بروز فلج اطفال در کشورمان نداشتیم.

در عین حال در سال 1367 یا 1988 میلادی سازمان جهانی بهداشت مأموریت پیدا کرد که برنامه ریشه کنی فلج اطفال را در کل دنیا اجرا کند.

در آن سال ویروس فلج اطفال در 125 کشور دنیا گزارش شده بود، اما برنامه واکسیناسیون اجباری بر علیه فلج اطفال در کشورها انجام شد و در حال حاضر این ویروس فقط در دو کشور وجود دارد که متأسفانه این دو کشور همسایه ما هستند.

در حال حاضر ویروس فلج اطفال در افغانستان و پاکستان در گردش است و تا سال 2012 در نیجریه هم وجود داشت که همان سال در آنجا هم ریشه کن شد.

رییس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو با اشاره به میزان اثربخشی واکسن خوراکی ایرانی فلج اطفال در ریشه کنی این بیماری در کشورمان، گفت: از دیدگاه ایمنی و اثربخشی برنامه هایی که در قالب برنامه واکسیناسیون کشوری در ایران انجام شده است، بسیار اثربخش بوده اند.

باید توجه کرد که از سال 1379 تاکنون هیچ موردی از ویروس فلج اطفال در کشورمان مشاهده نکرده ایم و از طرفی در حال حاضر ویروس فلج اطفال در دو کشور همسایه ما وجود دارد و ریشه کن نشده است، اما همچنان خبری از فلج اطفال در ایران نیست.

این موضوع نشان می دهد که واکسن فلج اطفالی که در ایران تولید و در برنامه واکسیناسیون کشوری استفاده شده، از اثربخشی لازم برخوردار بوده که حتی با توجه به همسایگی با دو کشوری که هنوز ویروس در آن ها وجود دارد، ما موردی از فلج اطفال را مشاهده نکرده ایم و این نشان می دهد که واکسن خوراکی تولیدی ما از کیفیت مناسبی برخوردار بوده است.

واکسنی که دو ظرفیتی شد واشقانی در ادامه صحبت هایش درباره ماجرای فراخوان جدید برای واکسیناسیون کودکان متولد شده از سال 1395 به بعد که از سوی وزارت بهداشت اعلام شده است، گفت: فلج اطفال سه تیپ ویروس دارد.

در ابتدا واکسن خوراکی تولیدی ما هر سه نوع ویروس را داشت و مورد استفاده قرار می گرفت، اما ایران هم مانند سایر کشورها در قالب برنامه ریشه کنی فلج اطفال ملزم شد تا از نوع سه ظرفیتی واکسن خوراکی به نوع دو ظرفیتی آن پیش رود.

زیرا نوع دو فلج اطفال مدت ها بود که دیگر در دنیا گزارش نشده بود.

بنابراین سازمان جهانی بهداشت تصمیم گرفت که ویروس نوع دو را از واکسن خوراکی فلج اطفال حذف کند.

بر همین اساس واکسن خوراکی ایرانی هم علیه ویروس نوع یک و نوع سه افراد را واکسینه می کند.

در سال 2016 این موضوع اجرا شد و گفته شد که همه کشورها ملزم هستند که از واکسن سه ظرفیتی به دو ظرفیتی سوییچ کنند.

وی ادامه داد: حال از آنجایی که واکسن تزریقی فلج اطفال هم هر سه تیپ ویروس را دارد، کشورهایی که واکسن خوراکی سه ظرفیتی را به دو ظرفیتی تغییر دادند، باید در چهار ماهگی نوزادان یک واکسن فلج اطفال تزریقی هم برای کودکان تزریق کنند.

ما هم این برنامه را از نیمه آپریل 2016 یعنی چهار اردیبهشت سال 1395 اجرا کردیم.

یعنی از نوع سه ظرفیتی به دو ظرفیتی واکسن فلج اطفال سوییچ کردیم و یک واکسن تزریقی فلج اطفال هم به برنامه واکسیناسیون کشوری اضافه شد.

فراخوان جدید برای تزریق واکسن فلج اطفال واشقانی با بیان اینکه در سالی که این مأموریت سازمان بهداشت جهانی در کشورها اجرا شد، یکی از تولیدکنندگان واکسن تزریقی فلج اطفال نیز دچار مشکل شد، ادامه داد: بر همین اساس هم تأمین واکسن تزریقی فلج اطفال در 55 کشور دچار مشکل شد.

بعد از این واکسن را سهیمه بندی کردند و به صورت محدودتر در اختیار کشورها قرار گرفت و منابع تأمین واکسن تزریقی کمتر شد.

از اردیبهشت سال 1395 کودکان واکسن خوراکی دو ظرفیتی و یک واکسن تزریقی فلج اطفال در چهار ماهگی دریافت کرده اند، اما در همان اوایل سال 95 هم تأمین واکسن تزریقی فلج اطفال با مشکل مواجه شد.

البته این مشکل در 55 کشور اتفاق افتاد و بر همین اساس واکسن سهمیه بندی شد.

در ایران هم واکسن تزریقی را در مناطقی که اولویت بیشتری داشتند و استان هایی که هم مرز با افغانستان و پاکستان بودند، تزریق می کردند.

در حال حاضر که واکسن تأمین شده است، کودکان متولد سال 1395 به بعد در 9 استان فراخوان شده اند تا واکسن تزریقی فلج اطفال را دریافت کنند.

کودکانی که قبل از این تاریخ متولد شدند، نوع سه ظرفیتی را دریافت کردند و واکسیناسیون شان کامل است و نیازی به دریافت واکسن تزریقی فلج اطفال ندارند.

وی در ادامه صحبت هایش با تاکید بر اینکه واکسن خوراکی فلج اطفالی که در کشور ما تولید می شود، با کیفیت است و با استفاده از همین واکسن توانستیم فلج اطفال را از سال 1379 در کشورمان متوقف کنیم، گفت: از آن سال به بعد هیچ موردی از فلج اطفال در کشور ما مشاهده نشده است.

نکته مهم این است که ما در کنار دو کانون مهم فلج اطفال قرار داریم و با آن ها مراوده و رفت وآمد داریم.

این موضوع نشان می دهد که واکسن تولید شده در کشور ما با کیفیت است و نظارتی هم که ما در حوزه کنترل کیفی آن ها داریم، این اطمینان را ایجاد می کند که این واکسن ها به طور مناسب در کشور ما تولید و توزیع می شوند.

رییس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو تاکید کرد: باید بدانیم که در حوزه ایمنی واکسن ها، صِرف تولید مهم نیست، بلکه در کنار تولید باید نظارت بر شرایط توزیع واکسن ها هم مدنظر قرار دهیم.

واکسن ها حساس به نور و حرارت هستند.

بنابراین بعد از تولید واکسن کار ما تمام نمی شود، بلکه در تمام مراحل توزیع و مصرف واکسن هم باید نظارت کنیم تا واکسن در زمان مصرف با مشکل مواجه نشود و بتواند کیفیت خود را حفظ کند.

این موارد ذیل برنامه های نظارتی سازمان غذا و دارو قرار دارد و با توجه به همین موارد، در این مدت توانسته ایم کیفیت واکسن فلج اطفال را به صورت پایدار حفظ کنیم.

کنترل ایرانی با تاییدیه جهانی واشقانی با بیان اینکه برنامه ریشه کنی فلج اطفال در ایران، بسیار مورد توجه سازمان جهانی بهداشت قرار گرفته است، گفت: ما با واکسن خوراکی تولیدی خودمان توانستیم فلج اطفال را کنترل کنیم.

همه اینها نشان می دهد که برنامه های نظارتی مان به صورت دقیق پیش رفته و سیستم نظارتی ما مورد تأیید سازمان جهانی بهداشت است.

باید توجه کرد که فقط بخشی از برنامه ریشه کنی فلج اطفال در قالب واکسیناسیون انجام می شود، بخش دیگر این برنامه این است که حتی روی نمونه های آزمایشگاهی فلج اطفال هم باید نظارت کنیم که این کار انجام می شود.

زیرا اگر قرار باشد فلج اطفال در جامعه منتشر شود، بسیار خطرناک است.

بنابراین فقط بخشی از برنامه ما برای پیشگیری، واکسیناسیون است.

وی با بیان اینکه سازمان جهانی بهداشت سیستم داروهای بیولوژیک سازمان غذا و دارو را بازرسی و ارزیابی کرده است، افزود: سازمان جهانی بهداشت به اثربخش بودن سیستم نظارتی ایران در حوزه تولید و توزیع واکسن ها تاییدیه داده است.

از طرفی نتیجه کار هم نشان می دهد که واکسن های تولید ما کیفیت مناسبی دارند و ما توانستیم این بیماری را در کشور کنترل کنیم.

رییس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو در ادامه صحبت هایش درباره وضعیت واردات واکسن های تزریقی فلج اطفال، گفت: واکسن های تزریقی فلج اطفالی که تاکنون وارد کشور ما شده اند، از سوی دو تولیدکننده فرانسوی و هلندی بوده است.

اخیراً یک تولیدکننده هندی هم اضافه شده که مورد تأیید سازمان جهانی بهداشت هم قرار گرفته، اما ما از این شرکت وارداتی انجام نداده ایم.

بنابراین واکسن های تزریقی ما از دو تولیدکننده فرانسوی و هلندی هستند که کیفیت آن ها هم مورد تأیید تولیدکننده، وزارت بهداشت کشور مبدا و سازمان جهانی بهداشت بوده است.

وی ضمن رد برخی شایعات مبنی بر بی کیفیت و یا چینی بودن واکسن های تزریقی فلج اطفال، گفت: این اظهارات واقعیت ندارند.

به هر حال کیفیت واکسن های وارداتی مورد تأیید تولیدکننده، وزارت بهداشت کشور مبدا، وزارت بهداشت کشور و سازمان غذا و داروی ایران و سازمان جهانی بهداشت است.

از طرفی موفقیت های ما در برنامه ریشه کنی فلج اطفال نشان می دهد که هم کیفیت واکسن ها و هم نظارت وزارت بهداشت بر تولید، توزیع و واردات آن ها خوب بوده است.

واکسن تزریقی فلج اطفال در ایران تولید می شود؟ واشقانی درباره امکان تولید واکسن تزریقی فلج اطفال در کشور، گفت: برنامه انتقال تکنولوژی واکسن تزریقی فلج اطفال هم در کشور ما در حال انجام است.

در این زمینه با یکی از تولیدکنندگان واکسن تزریقی فلج اطفال دو سال است که برنامه انتقال تکنولوژی را دنبال می کنیم و چندین مرحله از سایت ما بازرسی کردند.

بر این اساس امیدواریم در آینده نزدیک این اتفاق بیفتد و خودمان واکسن فلج اطفال را در کشور خودمان تولید کنیم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: واکسیناسیون - واکسن خوراکی فلج اطفال - برنامه - کشور - واکسن - ایران - سازمان غذا و دارو - کشوری - کودکان - خوراکی - ویروس - گزارش - سازمان جهانی بهداشت - درصد - فراخوان - کودکان ایرانی - ایرانی - بیماری - اداره - اولین - تزریق - تولید - افغانستان - دارو - هایی - پاکستان - نیجریه - بهداشت - توسعه - ایمنی

آخرین اخبار سرویس:
3 سرطان شایع در میان مردان

حادثه کپسول اکسیژن در بیمارستان کوثر سمنان/ یک نفر جان باخت

مضرات دود شمع برای سلامتی

3 گام کلیدی برای حذف چربی های اضافه دور کمر

از کجا بفهمیم دچار عفونت کلیه شده ایم؟

جورچین خدمات علوم پزشکی سمنان تکمیل شد حادثه کپسول اکسیژن در بیمارستان کوثر سمنان/ یک نفر جان باخت

کودکان گیمر ایرانی چند نفر هستند؟

اجمالی/ حادثه در بیمارستان کوثر سمنان

دانشجویانی که حق تحصیل و استخدام ندارند/تجمع تکنسین های بلاتکلیف!

دانستنی های جالب علمی

نسخه خانگی برای درمان عفونت سینوس

کشف داروی جدید به تعویق انداختن روند پیری

پرونده 7 بیمار سخت درمان بررسی شد

59 درصد مردان 45 تا 60 ساله ایرانی دچار کمبود ویتامین D هستند

روش تحقیق رویکرد شناختی و روانی شناسی

پاورپوینت استارت دو میدانی و اصول دوهای سرعت

مبانی نظری و پیشینه پژوهش مهارتهای خودآگاهی و حل مساله در روابط زناشویی

دانلود پرسشنامه مهارت های مقابله ای ( ACSI-28 )

75 درصد مردان ایرانی اضافه وزن دارند

پرسشنامه سلامت عمومی (28- GHQ)

پاورپوینت عوارض بیهوشی

مشاور عالی وزیر بهداشت منصوب شد

پاورپوینت مراقبت های ویژه در اعمال جراحی مختلف

پرسشنامه افسردگی سما

کاهش بینایی و سردرد را جدی بگیرید

تولید پرخطر یک داروی روماتولوژی در ایران

دوچرخه سواری سیستم ایمنی بدن را جوان می کند!

مصرف ژلوفن عامل سرطان معده، سقط و فشار خون بالا

پاورپوینت سرطان

یک مرکز بهداشتی و 50 هزار نفر جمعیت بدون پرستار

نکته بهداشتی | شناخت ویتامین B12

تصویری متفاوت از ملاقات امپراتور ژاپن با ترامپ

احتمال ارتباط بین ویروس های روده و دیابت نوع 1

خواب درست با قلب و عروق چه می کند؟

زخم های بزرگ بر تن پروانه های کوچک

راهکارهای طلایی برای حذف چربی های اضافه دور کمر

آسکاریس

پاورپوینت ازدواج و آثار و فواید ازدواج از نگاه اسلام

پاورپوینت مگاکلون مادرزادی

دلایل احساس خواب آلودگی بعد از غذا خوردن

امکان استعلام اصالت فراورده های غذایی و آشامیدنی در سامانه TTAC فراهم می شود

مولکول

عکس هایی که زیبایی خانواده را منعکس می کنند

سفارش خواننده های معروف قبل از کنسرت

چرا زیاد می خوابیم؟

«اتاق پایش سلامت پل های تهران» تشکیل شود

پیشگیری از سرطان روده با برخی سبزیجات

بررسی علمی شیر مادر و مقایسه آماری داروی متوکلوپرامید و قطره گیاهی شیرافزا در تحریک ترشح شیر

خروج پزشکان از چرخه درمان به دلیل مسایل اقتصادی

بایدها و نبایدهای استفاده از ظروف یک بار مصرف

الگوی غذایی مردان مطلوب نیست

ضوابط بخش «فن آوری اطلاعات» بیست و چهارمین جشنواره قرآن و عترت اعلام شد

احتمال ارتباط بین ویروس های روده و دیابت نوع 1

30 تا 50 درصد سرطان ها عامل توارثی دارند

85 درصد موارد ایدز در مردان است

مشاور عالی وزیر بهداشت منصوب شد

مرحله دوم واکسیناسیون علیه فلج اطفال در سیستان آغاز شد

مطالعه ای طولانی، اما موثر برای کاهش بیماری های غیر واگیر

کوهورت طرحی برای کنترل بیماری های غیرواگیر + فیلم

خداحافظی با سکوت در عکس روز نشنال جئوگرافیک

توصیه هایی برای گرم کردن غذای کودکان

مرحله دوم واکسیناسیون علیه فلج اطفال در سیستان آغاز شد

قند و فشار خون صدها نفر در آستارا سنجش شد

تشخیص سریع نوعی باکتری در شیر خشک نوزادان

هیچ بیماری برای گرفتن خدمات تخصصی حوزه درمان به خارج از کشور اعزام نمی شود

مشاور عالی وزیر بهداشت در امور اجتماعی شدن سلامت منصوب شد

مشاور عالی وزیر بهداشت در امر اجتماعی شدن نظام سلامت منصوب شد

پیمایش ملی سلامت روان ایرانیان در سال آینده

تشکر لئوناردودی کاپریو از پکن با انتشار یک عکس

ماجرای کتک کاری مادر باردار در ورامین چه بود؟

بازدید رییس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران از بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی کیش

نسخه خانگی برای درمان عفونت سینوس

قلب دومتان را بیشتر تحویل بگیرید

بلاتکلیفی فارغ التحصیلان تکنسین سلامت دهان علوم پزشکی تربت حیدریه/ کار غیرقانونی دانشگاه که مورد تایید وزارت بهداشت نیست!

عطاری ها، مجاز به تجویز داروهای گیاهی و ترکیبی نیستند

آمار بالای ابتلای نوجوانان انگلیسی به اختلال تنش زای پس از رویداد

راهکارهای تغذیه ای برای افزایش شیر مادر

مشاور عالی وزیر بهداشت در امر اجتماعی شدن نظام سلامت منصوب شد

تعامل نظام پزشکی و وزارت بهداشت مشکلات نظام سلامت را کاهش می دهد

اتاق پایش سلامت پل های تهران» تشکیل شود

خوردنی هایی مفید برای درمان آکنه

30 تا 50 درصد سرطان ها عامل توارثی دارند

5 عامل تهدید کننده سلامت مردان

8 گام برای شادابی در محل کار

15 توصیه برای لاغری شکم در 10 روز

30 تا 50 درصد سرطان ها عامل توارثی دارند

افتتاح 50 پروژه جدید بهداشت و درمان در دانشگاه علوم پزشکی شیراز

14 نشانه که می گویند سرماخوردگی تان در واقع مشکل جدی تری است

تاثیر کیفیت خواب بر سلامت قلب و عروق

پیامد خطرناک تعارض منافع در سازمان غذا و دارو

بلاتکلیفی فارغ التحصیلان تکنسین سلامت دهان علوم پزشکی تربت حیدریه/ به شوشتر زدند گردن مسگری!

موفقیت محققان کشور در ردیابی مسیر دارورسانی به مغز

30 تا 50 درصد سرطان ها عامل توارثی دارند

فیلم| جهاد دانشجویان از «انقلاب» تا «گل حصار»

دستورالعمل وزیر بهداشت به دانشگاهها

134 هزار پرستار در سامانه ثبت ملی پرستاران ثبت نام کردند

عمل جراحی نادر قلب در بیمارستان افشار یزد با موفقیت انجام شد

30 تا 50 درصد سرطان ها عامل توارثی دارند

احتمال ارتباط بین ویروس های روده و دیابت نوع 1

درباره«بیماری مفصلی استیل بزرگسالان» چه میدانید؟

ماجرای فراخوان متولدین 95 به بعد برای تزریق واکسن فلج اطفال چه بود؟

ماجرای فراخوان متولدین 95 به بعد برای تزریق واکسن فلج اطفال چه بود؟