مطالب مرتبط:
ساخت سنسوری برای کمک به درمان ضایعات حاد نخاعی/آغاز فاز کارآزمایی بالینی
ساخت سنسوری برای کمک به درمان ضایعات حاد نخاعی
اولین مرکز درمان سکته حاد مغزی غرب کشور در دست ساخت است
خیرین برای ساخت مرکز «تحت حاد» ویژه معلولین ضایعه نخاعی همقدم شوند
اولین مرکز درمان سکته حاد مغزی غرب کشور در دست ساخت است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 30 دی 1397 ساعت 21:522019-01-20پزشكي

ساخت سنسوری برای کمک به درمان ضایعات حاد نخاعی


اخیرا تیمی از محققان دانشگاه بریتیش کلمبیای کانادا به سرپرستی یک پژوهشگر ایرانی با طراحی و ساخت یک سنسور پیشرفته نوری موفق به ابداع روش جدیدی در درمان آسیبهای حاد نخاعی شدند و با کسب نتایج امیدبخش در فاز مطالعات حیوانی این محققان امیدوارند در سال جدید .

- اخیرا تیمی از محققان دانشگاه بریتیش کلمبیای کانادا به سرپرستی یک پژوهشگر ایرانی با طراحی و ساخت یک سنسور پیشرفته نوری موفق به ابداع روش جدیدی در درمان آسیبهای حاد نخاعی شدند و با کسب نتایج امیدبخش در فاز مطالعات حیوانی این محققان امیدوارند در سال جدید میلادی از این سنسور در درمان بیماران مبتلا به ضایعات حاد نخاعی استفاده کنند.

دکتر بابک شادگان، استادیار دپارتمان ارتوپدی و عضو هیات علمی دپارتمان مهندسی پزشکی دانشگاه بریتیش کلمبیا و مدیر مرکز تحقیقات بایو فوتونیکس آیکورد، با طراحی و ساخت یک ریز سنسور نوری پیشرفته، امکان جدیدی را برای اندازه گیری و مانیتورینگ غیر تهاجمی تغییرات جریان خون٬ متابولیسم و فشار داخل بافتی نخاع فراهم کرده است.

این سنسور امکانات جدیدی را در درمان آسیب های نخاعی فراهم می کند.

نتایج تحقیقات دکتر شادگان و همکارانش به تازگی در کنگره جهانی نوروساینس 2018 در سان دیگو آمریکا ارائه شده است.

آسیب های نخاعی معمولا در سوانح رانندگی و یا حوادثی مانند افتادن از ارتفاع و یا ضربه های مستقیم ایجاد می شوند و علی رغم پیشرفت های علمی گسترده سالیان اخیر، تاکنون حوزه پزشکی نتوانسته است درمان های مناسبی برای بهبود کامل آسیب های نخاعی ارائه دهد.

زمانی که به نخاع آسیبی وارد می شود، ترمیم آن به راحتی سایر بافت ها صورت نمی گیرد؛ از این رو افرادی که دچار ضایعات نخاعی می شوند تا پایان عمر دچار عوارض ناشی از آسیب های نخاعی خواهند بود، به گونه ای که کنترل اندام های پایین تر از سطح آسیب دیده نخاعی مختل و از کنترل خارج می شوند.

از این رو در صورت بروز آسیب های حاد ستون مهره ها و نخاع، پس از انجام جراحی اورژانس٬ اقدامات درمانی برای افزایش ظرفیت ترمیم نخاع آسیب دیده محور درمان و تعیین کننده سطح معلولیت آینده بیمار خواهد بود.

دکتر بابک شادگان در گفتگو با ایسنا به بیان اصول درمان ضایعات نخاعی پرداخت و اظهار کرد: ستون مهره ها در آسیب های حاد معمولا دچار درجاتی از شکستگی و یا در رفتگی می شوند و در نتیجه نخاع که در داخل کانال ستون مهره ها قرار دارد، تحت فشار ناشی از قطعات شکستگی و یا در رفته مهره های ستون فقرات به صورت کامل و یا جزیی دچار له شدگی و یا پارگی می شود.

برای این منظور این آسیب ها منحر به درجات مختلفی از فلج و مختل شدن حس و حرکت و کنترل اندام های گوناگون بدن می شوند.

وی اولین اقدامات درمانی برای این بیماران را انجام عمل جراحی ذکر کرد و افزود: در این جراحی باید قطعات در رفته و شکسته شده در جای خود قرار گرفته و فیکس شوند.

بعد از این مرحله نخاع که در بین استخوان های ستون مهره ها دچار آسیب دیدگی شده است، می بایست مورد درمان قرار گیرد.

"مانیتورینگ و ارزیابی دائمی وضعیت خون رسانی"٬ "سطح اکسیژن" و "فشار داخل بافتی نخاع آسیب دیده" امکان اجرای اقدامات پزشکی و درمان های دارویی برای کاهش فشار بر روی نخاع و افزایش خون رسانی و ارتقای اکسیژن داخل بافتی به منظور ترمیم هرچه بیشتر نخاع آسیب دیده را عملی می کند.

اگرچه تاکنون تکنولوژی برای این امکان وجود نداشته است.

این محقق با اشاره به کاربرد فناوری های نوری در پزشکی، تاکید کرد: به کارگیری روشی از فناوری های نوری کمک می کند تا به دنبال اعمال جراحی که به صورت اورژانس انجام می شوند، امکان افزایش هدفمند و کنترل شده فشار جریان خون در هر بیمار به منظور ارتقای خونرسانی و تحویل اکسیژن کافی به نخاع آسیب دیده طی یک هفته اول بعد از جراحی فراهم شود که این فرایند نقش بسیار مهمی در ترمیم ضایعات حاد نخاع خواهد داشت.

شادگان خاطر نشان کرد: بر این اساس به همراه همکارانم در دانشگاه بریتیش کلمبیا٬ سنسور های نوری بسیار ظریفی (dminiaturize) با قابلیت نصب (implantation) بر روی نخاع را طراحی و تولید کرده ایم که با موفقیت بر روی نمونه های حیوانی تست شده و با توجه به نتایج مثبت تحقیقات اولیه امیدواریم بتوانیم در سال جدید میلادی این سنسور های نوری را بر روی اولین نمونه های انسانی تست کنیم.

نحوه عملکرد سنسور نخاعیاستادیار دپارتمان ارتوپدی دانشگاه بریتیش کلمبیا با اشاره به نحوه استفاده از این سنسور در بیماران مبتلا به ضایعات نخاعی، توضیح داد: جراح در حین فرآیند جراحی ستون مهره ها، این سنسور را بر روی محل آسیب دیدگی نخاع قرار می دهد.

بعد از نصب این سنسور٬ مانیتورینگ بافت نخاع آسیب دیده و اندازه گیری در لحظه (Real Time)، میزان جریان خون، فشار میان بافتی و میزان اکسیژن داخل بافت نخاع آغاز می شود.

شادگان با تاکید بر اینکه داده های به دست آمده از این سنسور بر روی صفحه نمایشگر به نمایش در می آید، گفت: از این طریق پزشکان می توانند با توجه به اطلاعات دقیق و در لحظه از وضعیت متابولیک و هموداینامیک نخاع٬ اقدامات درمانی پس از جراحی را برنامه ریزی و پایش کنند.

به گفته وی، خون رسانی بهینه و تامین اکسیژن مورد نیاز بافت آسیب دیده بدون افزایش فشار داخل بافتی، فاکتور های کلیدی در ترمیم نخاع آسیب دیده هستند.

وی مزیت این روش درمانی را منحصر به فرد و غیر تهاجمی بودن آن دانست و خاطرنشان کرد: پس از یک هفته تا 10 روز بعد از جراحی و قبل از ترخیص بیمار، پزشک معالج قادر خواهد بود تا با کشیدن "کاتتری" که سنسور بر روی آن قرار گرفته است، بدون نیاز به جراحی آن را از بدن بیمار خارج کند.

این محقق یادآور شد: این روش برای کلیه بیماران ضایعات نخاعی حاد که تحت عمل جراحی قرار می گیرند، قابل استفاده است؛ چراکه با انجام عمل جراحی است که امکان دسترسی به نخاع و نصب سنسور فراهم می شود.

فناوری بکار رفته در سنسور نخاعیعضو هیات علمی دپارتمان مهندسی پزشکی دانشگاه بریتیش کلمبیا در پاسخ به این سوال که فناوری به کار رفته در سنسور طراحی شده چیست و چگونه داده های کسب شده به جراح ارسال می شود، توضیح داد: فناوری پایه به کار برده شده در این سنسور٬ فناوری نوری "نیر "اینفرا رد" اسپکتروسکوپی" (Near-infrared spectroscopy) است.

وی اضافه کرد: این سنسور فرکانس های متعددی از نور در محدوده 650 تا 950 نانومتر را از سطح به داخل بافت نخاع ارسال می کند و سپس با اندازه گیری میزان جذب فوتون ها در هر فرکانس نوری توسط بافت نخاع و با استفاده از الگوریتم های ریاضی به کار رفته در نرم افزار سیستم٬ میزان هموگلوبین اشباع شده توسط اکسیژن و کل میزان هموگلوبین موجود در بافت اندازه گیری می شود.

این اطلاعات با انتقال وایرلس به نمایشگر های دیجیتال امکان دسترسی دائم به میزان خون رسانی و سطح اکسیژن داخل نخاع را برای پزشکان و کادر پرستاری فراهم می کند.

آنالیز سیگنال های نوری گرفته شده از بافت نخاع توسط نرم افزار سیستم امکان مانیتور کردن تغییرات فشار داخل بافتی نخاع را نیز فراهم می کند.

مجری طرح٬ حساسیت و دقت بالای دریافت اطلاعات را از دیگر قابلیت های این سنسور نام برد و اظهار کرد: سنسور ساخته شده یک سنسور پیشرفته و کوچک است که به یک سخت افزاری که شامل قطعات الکترونیکی پیشرفته است، متصل می شود تا میزان جذب فوتون های نوری توسط بافت به طور پیوسته با فرکانس یکصد هرتز اندازه گیری و مانیتور شود.

مدیر مرکز تحقیقات بایو فوتونیکس آیکورد، بررسی میزان اندازه گیری تغییرات برخی از آنزیم های سلولی را از دیگر کارکرد های سنسور نوری تولید شده عنوان کرد و افزود: ما با توسعه این فناوری در آینده علاوه بر مانیتور کردن وضعیت هموداینامیک نخاع قادر خواهیم بود تا اطلاعاتی در زمینه سلامت و کارکرد آینده بافت نخاع آسیب دیده نیز به دست آوریم که این خود از اهمیت زیادی در تخمین و پیش بینی وضعیت درمان و آینده بیماران آسیب های نخاعی برخوردار خواهد بود.

کاربرد های نوین تکنولوژی های نوری غیر تهاجمی در تشخیص و درمان بیماری ها و پایش درمان های پزشکی٬ حیطه تخصصی دکتر شادگان و تیم تحقیقاتی این پژوهشگر ایرانی در دانشگاه بریتیش کلمبیای کانادا است.

در کنار تحقیقات نوین پزشکی، دکتر شادگان چهره شناخته شده ای در رشته پزشکی ورزشی و رییس کمیسیون پزشکی و مبارزه با دوپینگ اتحادیه جهانی کشتی نیز است.


کلید واژه ها: درمان - محققان - جدید - پیشرفت - دانشگاه - کلمبیا - شادگان - طراحی - نتایج تحقیقات - سوانح رانندگی - دکتر - کانادا - صورت - نوری - ایرانی - مرکز تحقیقات - اندازه گیری - ترمیم - بیمار - پزشکی - ستون فقرات - هیات علمی - موفق - علمی - بافت - عضو هیات - رانندگی - بیماران - تهاجمی - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
پرونده «1000 سرویس بهداشتی» دوباره باز شد

فرماندار سنندج عنوان کرد؛ ضرورت تقویت سلامت جامعه با ترویج استفاده از نان سبوس دار

رازهایی برای داشتن ناخن هایی بلند، زیبا

خواص عجیب و فوق العاده «خیار»

دلایل تورم انگشتان دست را بشناسید

چند توصیه برای درمان خشکی چشم

آغاز ثبت نام آزمون ارشد گروه پزشکی از امروز

وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی حافظ سلامت مردم در سال نو

روغنی که کلسترول و قند خونتان را کاهش می دهد

عادات افراد مشهور؛داوینچی کم خوابی داشت،تولستوی گیاه خوار بود،بتهوون روی سرش آب یخ می ریخت

ارتباط مصرف سبزیجات پهن برگ با کاهش روند زوال شناختی

ضررهای آب های ویتامینه

هشدار درباره نوشیدنی های رژیمی

آمار ابتلا به سرطان در ایران

21روش خانگی موثر جهت درمان قطعی سرفه

کنترل قند، فشار و چربی خون، با این گیاه خوشمزه

مزایای بادام را بشناسید و آن را در رژیم روزانه قراردهید

این 7 ماده غذایی را هیچ وقت دوباره گرم نکنید/ اینفوگرافی

تضمین سلامت مو با این گزینه های غذایی

چند توصیه برای درمان خشکی چشم

سرطان در صدر بیماری های پرهزینه/ آمار ابتلاء به سرطان در ایران

نانودارو های ضددرد با خاصیت اعتیادآوری بسیار پایین ساخته شدند

رازهایی درباره میل جنسی در زنان

داستان بذرهای برنج تنبل...

سرطان در صدر بیماری های پرهزینه/آمار ابتلا در ایران

آرژنین، اسیدآمینه ای بی همتا!

پشت پرده ترشی و شور برای کودک

راهکارهای طب سنتی در پیشگیری و کنترل صرع (قسمت دوم)

توگی سر داغی (خراسان)

سهمیه بدون آزمون کارشناسی ارشد پزشکی حذف شد

15روش خانگی و راحت جهت پیشگیری از سردرد

جایگزینی عصاره یک گیاه دارویی در صنایع بهداشتی با نمونه های وارداتی

پیری را با این معجون جادویی به زانو درآورید

روشی مؤثر برای کنترل قند خون

جایگزینی عصاره یک گیاه دارویی در صنایع بهداشتی با نمونه های وارداتی

افزایش خطر سکته مغزی زنان با نوشیدنی های رژیمی

یک چهارم جمعیت کشور چاق هستند/آمار مرگ و میر بیماری های غیر واگیر

گیاهی شگفت انگیز و جادویی برای رفع استرس و خستگی

دانستنی های جالب علمی

علائم هشدار دهنده تومور مغزی را بشناسید

مواد غذایی که نباید 2 بار گرم شوند+ اینفوگرافی

نکته هایی برای ترک عادت ناخن جویدن

قابل توجه دیابتی ها/ روشی مؤثر برای کنترل قند خون

بیماری ایدز، سل هم می آورد

داستان بذرهای برنج تنبل...

لکه قهوه ای ناخوشایند روی پوست دست

تلاش محققان ایرانی برای رسیدن به درمان سرطان خون و لنفوم

درمان قطعی سرطان کشف شد!

راه کارهای خانگی برای درمان دردهای شکمی

امید به زندگی در آذربایجان غربی به 73 سال رسید

ورزش های مناسب جهت کاهش سطح کلسترول خون

عادات خوبی که شما را سالم نگه می دارد

همه فواید تمشک سیاه

کابوس شمشادها

چگونگی استفاده ایمن از مواد شیمیایی

آیا خوردن سیر با معده خالی صحیح است؟

صدری زاده: ایران در 40 سال گذشته پیشرفت های چشم گیری در شاخص های بهداشتی داشته است

تاثیر منفی مصرف سیگار بر بینایی

نخستین عمل جراحی نادر آنتی ریفلاکس در خوی انجام شد

تزریق امید در جامعه آسیبهای اجتماعی را کاهش می دهد

از ابتدای سال جاری تاکنون؛ 332 نفر؛ شمار قربانیان آنفولانزای خوکی در هند

چرا نباید هر روز حمام کنیم؟

آیا کم خوابی منجر به افزایش دردهای بدن می شود؟

10 درمان خانگی برای از بین بردن درد پاها

میوه ‍ ای که قلب را آسایش می دهد، بخیل را گشاده ‏دست و ترسو را دلیر می ‏‍ کند

وزیر بهداشت: وزارت بهداشت نباید بنگاهداری کند

332 نفر؛ شمار قربانیان آنفولانزای خوکی در هند

وزیر بهداشت: سال آینده سال سختی است

همه چیز در مورد ترک عادت ناخن جویدن

عوارض جبران ناپذیر جراحی زیبایی

برای ترک عادت ناخن جویدن اینجا کلیک کنید

چگونه کاغذ میتواند بریدگی عمیق در انگشتان ایجاد کند؟

اینجا آدم های سرشناسی روی ویلچر نشسته اند

همایش اصلاح سبک زندگی با مهندسی ژنتیک

نکته هایی برای ترک عادت ناخن جویدن

نخستین عمل جراحی نادر آنتی ریفلاکس در خوی انجام شد

وزارت بهداشت :اولویت کار وزارتخانه با شرکت هایی موثر و مفید ­

میوه ای که موهای سفید را سیاه می کند!

چند نکته درباره بریدگی انگشت با کاغذ

چطور آریتمیِ قلب را کنترل کنیم؟

انحلال معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، شایعه یا واقعیت؟

درمان قطعی سرطان کشف شد!

بررسی نگرش و میزان همکاری بیماران مراجعه کننده به درمانگاههای زنان بیمارستان های آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی تهران با دانشجویان پزشکی

این غذاها درد دوران قاعدگی را زیاد می کند

نفوذ آلاینده های پلاستیکی به بکرترین مناطق محیط زیست

فوایدی که مصرف خرما برای بدن شما دارد

رفع کم خونی با مصرف تخم مرغ

اگر کودکتان آبله مرغان گرفت چه باید بکنید؟ + علائم و درمان

عوارض خطرناک آمیزش جنسی با معده پر

کاهش وزن با مدیریت هورمون لپتین

دیابتی ها مراقب قند میوه ها باشند

زالو برای درمان چه بیماری هایی مفید است؟

اگر در هضم غذا مشکل دارید، بخوانید!

نمکی با استعفای ایازی موافقت کرد

داروهای خانگی برای درمان سریع خارش واژن

بلای دیابت روی پوست شما

درمان های خانگی سردرد کدامند؟

علت کمبود و فقر آهن و درمان های خانگی کم خونی

تاثیر سیستم ایمنی بدن مادر بر مغز کودک/رابطه مصرف سدیم و سرگیجه

پاورپوینت آفات مهم گیاهی

ساخت سنسوری برای کمک به درمان ضایعات حاد نخاعی

ساخت سنسوری برای کمک به درمان ضایعات حاد نخاعی