مطالب مرتبط:
سلطانی فر بعد از ملاقات های جداگانه با مدیران عامل استقلال و پرسپولیس دستور وزیر ورزش و جوانان برای ایجاد دو کمپ مجهز برای سرخابی ها با مشارکت بخش خصوصی
وزیر بهداشت: تاکنون در مقابل خبرنگاران کم نیاورده ام
رفیعی، ترابی و شیری از نظر اخلاقی نباید مقابل پرسپولیس بازی کنند/ وزیر بیکار نیست که وارد ریز مسائل پرسپولیس و استقلال شود/ خبر نداشتم بازیکن ها از من حمایت کردند!
یادداشت معاون اجتماعی وزیر بهداشت به مناسبت روز تشکل ها و مشارکت اجتماعی
وزیر دارایی فرانسه: حفظ استقلال اروپا مقابل آمریکا ضرورت است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 2 آبان 1397 ساعت 06:562018-10-24سياسي

استقلال و مشارکت نهادهای مدنی به رسمیت شناخته شود/مقابل وزیر بهداشت محکم تر بایستید‍!


نمایندگان تشکل های کارگری، کارفرمایی و انجمن های مدنی در دیدار با محمد شریعتمداری، مهم ترین مطالبات خود را مطرح و خواستار توجه به آنها شدند.

- --> کد خبر: 684002 1397/08/02 07:00:00 نمایندگان تشکل های کارگری، کارفرمایی و انجمن های مدنی در دیدار با محمد شریعتمداری، مهم ترین مطالبات خود را مطرح و خواستار توجه به آنها شدند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، امروز، اول آبان ماه، نمایندگان 30 تشکل های کارگری و انجمن های مردم نهاد با حضور در خبرگزاری کار ایران در دیدار با محمد شریعتمداری (وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی) به بیان دغدغه ها و مطالبات خود پرداختند.

دغدغه ی اصلی این فعالان مدنی، بالا رفتن سطح مشارکت نهادهای مدنی و البته بهبود معیشت مردم است.

در ابتدای کار، فاطمه قاسم زاده (رییس هیئت مدیره شبکه یاری کودکان کار) با بیان اینکه در ایران تغییرات زیادی در مدیریت ها شاهد هستیم، گفت: این تغییرات مداوم موجب می شود که سازمان های مردم نهاد در سیاست گذاری عاجز باشند.

اگر بناست سیاستگذاری کنیم باید در جریان تغییرات قرار گیریم.

وی با اشاره به لایحه حمایت از حقوق کودکان که تصویب آن در مجلس 10 سال است که به طول انجامیده، گفت: مجلسی که برای تصویب یک لایحه مهم 10 سال وقت می گذارد چگونه می خواهد از کودکان حمایت کند.

نگاه به کودکان در جامعه ما قیم مابانه است رحیمی دیگر عضو هیئت مدیره شبکه یاری کودکان با تاکید بر اینکه زیر ساخت های لازم در وزارت رفاه برای حمایت از سازمان های مردم نهاد وجود ندارد، با اشاره به نگاه هایی که به مسئله حمایت از کودکان وجود دارد، افزود: نگاه به کودکان در جامعه ما قیم مابانه است.

این نگاه کودک را متعلق به پدر می داند.

وی افزود: انجمن ها مرغ عزا و عروسی هستند و این ابداع کمکی به پیشبرد مسائل نمی کند.

مسئولان وقتی می خواهند رای بیاورند یاد انجمن ها می افتند و به سراغ آنها می روند و در حمایت از جایگاه آنها صحبت می کنند اما همین که که کار تمام شد، یادشان می رود که چه کرده اند.

نهادهای مدنی و انجمن های صنفی مورد بی مهری قرار می گیرند شهریار شمس مستوفی (عضو هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران) هم با انتقاد از رویکرد وزارت کار در مواجه با تنها انجمن مستقل روزنامه نگاری کشور، گفت: نهادهای مدنی و انجمن های صنفی مورد بی مهری قرار می گیرند.

نمونه آن انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران است.

از سویی روزنامه با بحران مواجه هستند و از سویی گرفتار خود تحریمی.

اینها موجب شده تا روزنامه ها مرجعیت خود را از دست بدهند.

وی افزود: سه جانبه گرایی به شدت با مشکل رو به روست.

توجه داشته باشید که تنها در هنگام تعیین دستمزد سه جانبه گرایی رعایت می شود.

در کل به انجمن های صنفی آنقدر بی توجهی شده است که زمانی که دولت در بحث سه جانبه گرایی به آنها رجوع می کند توان دفاع از حقوق صنفی اعضای خود را ندارد.

مثال آن انجمن صنفی کامیون داران است که در زمان اعتصاب ضعیف عمل کردند و قدرت چانه زنی بالایی نداشتند.

عضو هیات مدیره انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران با بیان اینکه در دوران ریاست جمهوری آقای خاتمی فضا برای فعالیت سازمان های مردم نهاد باز شد، گفت: متاسفانه پس از آن دوره های بدی آمد.

امیدواریم با تقویت سه جانبه گرایی، حمایت از نهادهای مدنی و حمایت جدی از صنف روزنامه نگاران اجحافی که به حقوق صنفی روزنامه نگاران می شود، به پایان برسد.

واریز منابع درمان سازمان تامین اجتماعی به خزانه داری فاجعه آفرین است محمد عطاردیان (رییس هیات مدیره کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایان) هم با حق الناس خواندن منابع سازمان تامین اجتماعی گفت: متاسفانه منابع سازمان تامین اجتماعی به حساب خزانه داری دولت می رود که کانون ما به شدت با آن مخالفت کرد.

وی افزود: کار وزارت بهداشت به جایی رسید که بر اموال وزارت بهداشت دست گذاشته است.

از همین رو کانون عالی انجمن های صنفی کارفرمایی و کارگری پیشنهاد اصلاح در قانون را داده است که من آن را به آقای شریعتمداری ارائه می کنم.

واریز منابع درمان سازمان تامین اجتماعی به خزانه داری فاجعه آفرین است.

هفت ماده قانون کار به اتباع بیگانه اختصاص دارد ولی فقط دو ماده مربوط به حقوق معلولان تدوین شده محمود کاری (مدیرعامل انجمن ندای معلولین ایران) در ارتباط با حقوق معلولان گفت: وزارت کار رعایت حقوق معلولان را نکرده است؛ در قانون کار نیز تنها دو ماده 108 و 119 به معلولان و حقوق آنها اختصاص یافته که این دو ماده نیز تاکنون اجرایی نشده است.

وی غفلت در حقوق معلولان را هم در حوزه قانونگذاری و هم در حوزه اجرا می داند و می گوید: هفت ماده قانون کار به اتباع بیگانه اختصاص دارد ولی فقط دو ماده مربوط به حقوق معلولان تدوین شده؛ همین دو ماده نیز اجرا نشده است؛ نه مراکز آموزش برای معلولان طراحی شده و نه فرضت اشتغال برای آنها به وجود آمده است.

کاری؛ آمارهای مربوط به معلولان را نیز نادرست و غیرواقعی توصیف کرد و گفت: وقتی ممالک پیشرفته تا مرز 15 درصد معلول دارند، چطور ممکن است آمار معلولان ما فقط 3.

4 درصد باشد؟ این فعال حقوق معلولان، 200 هزار تومان کمک هزینه معلولان را ناکافی دانست و افزود: این مبلغ کفاف هزینه های سه روز زندگی را نمی دهد؛ اگر برای معلولان اشتغال ایجاد کنند و حداقل دستمزد مصوب وزارت کار را به آنها بپردازند، بخش اعظم مشکلات حل می شود.

معلولان نمی خواهند که بهزیستی کفیل و قیم آنها باشد؛ خودشان توانمندند و می خواهند کار کنند اما کمبود فرصت های اشتغال، غیرقابل کتمان است.

670 هزار تومان، هزینه پوشکِ سالمندان و معلولان کم توان هم نمی شود سعید سعدآبادی (فعال حقوق معلولان و رییس انجمن معلولان) نیز، وضعیت شغلی 25 هزار شاغل در مراکز نگهداری معلولان را سخت توصیف کرد و افزود: یارانه دولت برای نگهداری معلولان، فقط ماهی 670 هزار تومان است؛ این مبلغ، هزینه پوشکِ سالمندان و معلولان کم توان هم نمی شود؛ بارها وعده های گوناگون داده اند اما هیچ زمان اوضاع به صورت عینی و ملموس بهبود پیدا نکرده؛ برای هر پرونده مددکاری که تعدادشان 300 هزار پرونده در سراسر کشور است، فقط ماهی 12 هزار تومان می پردازند؛ با این مبلغ چطور می شود مددکاری مفید انجام داد؟ در ادامه اکبر شوکت (رییس انجمن صنفی کارگران ساختمانی سراسر کشور و عضو هیات مدیره کانون عالی انجمن های صنفی کشور) وضعیت انجمن های صنفی را نسبت به دولت های نهم و دهم روبه بهبود توصیف کرد و گفت: فقط در بخش ساختمان، حدود 400 انجمن صنفی کارگری داریم که با حق عضویت و بدون کمک دولت اداره می شوند.

او به ضعف قانونگذاری در زمان احمدی نژاد پرداخت و گفت: سوءمدیریت ها، منابع مالی تامین اجتماعی از محل پروانه های ساختمان را به یک سوم کاهش داده است؛ از آن سو، بیمه گروه های خاص مثل رانندگان و قالیبافان، بار مالی بر دوش تامین اجتماعی گذاشته است؛ اینها مشکلاتی است که باید حل شود.

سبد معیشت کارگران را به رسمیت بشناسید شوکت، خطاب به شریعتمداری از ظرفیت بالای تشکل های صنفی دفاع کرد و گفت: شرکای اجتماعی را به میدان بیاورید و از ظرفیت آنها استفاده کنید؛ انتظار ما علاوه بر تقویت شرکای اجتماعی و تقویت مشارکت آنها، به رسمیت شناختن سبد معیشت کارگران و اجتناب از آمارهای غیرواقعی تورم در مذاکرات مزدی ست.

این فعال کارگری صریحاً به دست اندازی های وزارت بهداشت به منابع مالی تامین اجتماعی اشاره کرد و گفت: مقابل وزیر بهداشت محکم تر بایستید و نگذارید که بیش از این از جیب کارگران، خرج طرحِ ناکامِ تحول سلامت کنند.

یک پزشک ساده ی تامین اجتماعی ماهی 60 میلیون تومان درآمد دارد او با بیان اینکه تاکنون 20-30 هزار میلیارد از بودجه دولت خرج تحول سلامت شده، تصریح کرد: سالانه 10 هزار میلیارد از جیب کارگر به جیب پزشکان منتقل می شود؛ سوال اینجاست که ما کارگران، چه تحولی را در تحول سلامت شاهد بوده ایم؟! وزیر بهداشت با افزایش تعرفه های پزشکی، کاری کرده که یک پزشک مامای ساده در تامین اجتماعی، ماهی 60 تا 70 میلیون تومان درآمد داشته باشد و این عادلانه نیست.

در ادامه محسن باقری (عضو هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران) با اشاره به اهمیت سه جانبه گرایی گفت: روح حاکم بر قانون کار و تامین اجتماعی، سه جانبه گرایی ست که در زمان سرپرستی بندپی بر وزارت کار، کاملاً مخدوش شده است؛ در این دوران علیرغم درخواست رسمی نمایندگان کارگری، شورای عالی کار برگزار نشد؛ لذا درخواست موکد ما احیای سه جانبه گرایی ست.

وی وضعیت تامین اجتماعی را نگران کننده دانست و گفت: انتصاباتی در سازمان تامین اجتماعی صورت گرفته که منابع سازمان را کاهش داده؛ بایستی این مشکل مرتفع شود.

رفع نظارت استصواب وزارت کار، خواسته ی کارگران است باقری، استقلال تشکل های کارگری را یکی دیگر از خواسته ها دانست و گفت: در حال حاضر برگزاری انتخابات تشکل ها و تایید صلاحیت اعضا، برعهده وزارت کار است و وزارت کار نیز هرگز به صرافت نیفتاده این مشکل را حل کند؛ یکی از مهم ترین خواسته های ما کارگران، حفظ استقلال و آزادی تشکل های صنفی و رفع نظارت استصوابیِ وزارت کار است.

پس از آن، محمدرضا تاجیک (رییس مجمع عالی نمایندگان کارگری استان تهران) رشته صحبت را در دست گرفت و در حمایت از حقوق کارگران به حجم وسیع مطالبات انباشته ی تاریخی اشاره کرد و گفت: مثلث معیشت، امنیت شغلی و تشکل یابی، شاکله ی اصلی مطالبات کارگران است که تاکنون به هیچکدام از اضلاع این مثلث توجه نشده است.

ترمیم 800 هزارتومانیِ دستمزد، جدی گرفته شود وی بحث ترمیم دستمزد را مهم و لازم الاجرا دانست و گفت: افزایش 19.

5 درصدی دستمزد، در ماه های آغازین سال به علت رشد افسارگسیخته ی تورم زایل شد؛ لذا ما درخواست داریم فوراً شورای عالی کار تشکیل شده و محاسبات کمیته دستمزد مبنی بر کاهش 800 هزار تومانی قدرت خرید کارگران اِعمال شود.

موضوع بعدی در صحبت های تاجیک، بحران تامین اجتماعی ست؛ او در این رابطه گفت: مشکلات منابع تامین اجتماعی، دغدغه کارگران و بازنشستگان است؛ بایستی دست اندازی ها به این منابع متوقف شده و دولت بدهی های خود را به سازمان بپردازد.


کلید واژه ها: محمد شریعتمداری - کودکان - روزنامه - کودک - شریعتمداری - مدنی - روزنامه نگاران - مردم نهاد - حمایت - لایحه حمایت از حقوق کودکان - استان تهران - مطالبات - مردم - مدیره - دیدار - روزنامه نگاری - محمد - وزیر بهداشت - تهران - جامعه - ایران - وزارت - استان - مجلس - وزیر - رفاه - شبکه - خبرگزاری - مسئولان - خبرنگار

آخرین اخبار سرویس:
مسئولین رفع مشکلات مردم را اولویت جدی خود قرار دهند

همزیستی شاه گیش و گاوکوسه در عکس روز نشنال جئوگرافیک

رزمایش بزرگ دریایی «ولایت 97» آغاز شد

برگزاری آیین نیایش کلیمیان در شوش خوزستان

فارس من| فرماندار پاکدشت عذرخواهی کرد+عکس

اولین حضور زیردریایی فاتح و ناوشکن سهند در رزمایش «ولایت97»

پیام تسلیت روحانی به مناسبت درگذشت آیت الله مؤمن

عزای عمومی در قم در پی ارتحال آیت الله مومن

گُل فروشان در دام پلیس

قرار غیرعلنی بودن دادگاه حسین فریدون صادر نشده است

لاریجانی در پیام تسلیتی: آیت الله مؤمن همواره منشأ ثمر بودند

طبخ وتوزیع پنج تن سمنوی سنتی در کاشان

پیام تسلیت رییس قوه قضاییه در پی رحلت آیت الله مومن

رزمایش بزرگ دریایی «ولایت 97» آغاز شد

مطهری نژاد: نگاه ما به مهدویت باید قرآن محور و مسئله محور باشد

فرمانده کل ارتش از تیپ 45 نیرو مخصوص نزاجا بازدید کرد

1100 اصله درخت چنار در خیابان ولیعصر (عج) کاشته شد

آیت الله محمد دانش زاده قمی به حق، مومن نام گرفته بودند/ نقش مهم ایشان در شکل گیری قوه قضاییه

در هر کوششی که اصل عضویت ایران در FATF را زیر سوال ببرد شائبه خیانت می بینم/ اگر FATF را نپذیریم ایران را کشوری همدل با قاچاق مواد مخدر و تروریسم معرفی کردیم

شنتوپ کاندیدای حزب حاکم برای ریاست مجلس ترکیه

ساماندهی و احیای درختان چنار خیابان ولیعصر

اعلام آمار داوطلبان آزمون ارشد در مهلت مجدد ثبت نام

واکنش جدید واعظی به پژمانفر: مقابل توسعه فضای مجازی سنگ اندازی کردید و به من کارت زرد دادید/ به آن کارت زرد افتخار می کنم

رییس سازمان اتمی: ایران نظری به ثروت عربستان ندارد/ آماده مذاکره با آنها هستیم

شرط بهره مندی مشمولان غایب از کسرخدمت ایثارگری چیست؟

گروه فشار علیه دولت/ پشت پرده تحرکات مشکوک علیه رییس‎جمهور چیست؟ آیا دولت مسبب همه مشکلات است؟/رمزگشایی از اقدامات و طرح های ضد دولتی جبهه مخالفان

تجلیل از روحانیون ممتاز عرصه تبلیغ در قزوین+ عکس

آیت الله جنتی: مرحوم آیت الله مؤمن خنثی کننده نقشه دشمنان بودند

قصه عشق عمو پورنگ، روی آنتن زنده

امضای تفاهمنامه 2 میلیون دلاری میان ایران و هند در حوزه کارآفرینی

کاشت دوباره درختان گیلاس و آلبالو در تهران

کاشت 40 اصله درخت چنار در بلندترین خیابان مشجر کشور

آغاز رزمایش دریایی ولایت 97

حقوق کارگران ایرانی جزو کمترین حقوق کارگران دنیاست

رأی گیری انتخابات نمایندگان معلمان در شورای عالی آموزش و پرورش تمدید شد

آیت الله محمد دانش زاده قمی به حق، مومن نام گرفته بودند/ ایشان در شکل گیری قوه قضاییه نقش مؤثری داشتند

نماینده سوریه در سازمان ملل خواهان پایان استعمارگری در جهان شد

وزیر آموزش و پرورش:زمان رأی گیری انتخابات نمایندگان معلمان در شورای عالی آموزش و پرورش یک هفته تمدید شد

اولین دوره آموزشی خادمیاران امام رضا(ع) در فیروزکوه

شنبه در قم عزای عمومی اعلام شد

فارس من| فرماندار پاکدشت عذرخواهی کرد+عکس

سردار سلامی: مقیاس انتقام ایران درگیری با چهار تروریست نیست

نکوداشت نماینده دور اول مردم لاهیجان در مجلس

احیای چنارهای خیابان ولیعصر(عج) با کاشت 40 درخت آغاز شد

فرمانده نیروی دریایی سپاه: در برابر مردم مسئولیم

ولایتی درگذشت آیت الله مومن را تسلیت گفت

قوانینی در مجلس باید برای عملیاتی شدن بیانیه رهبری تصویب شود/ نباید شخصی 10 شغل داشته باشد و یک جوان تحصیلکرده بیکار بماند

کمیته ویژه بررسی و عملی کردن بیانیه گام دوم انقلاب تشکیل شود

مقاومت نشان داد که اگر ما بایستیم همه قدرت ها را می شکنیم/ روز به روز قدرت جمهوری اسلامی زیاد می شود

فیلم/ اسلام از زبان رهبر سیاهان مسلمان آمریکا

امیری:
 
 به عنوان معاون پارلمانی دولت از لاریجانی تا نگهبان مجلس در ارتباط هستم/ نشست کمیسیون های تخصصی با رییس جمهور برگزار خواهد شد

سردار سلامی: مقیاس انتقام ایران درگیری با 4 تروریست نیست

رییس کل سازمان نظام پزشکی منصوب شد

با کمک پلیس فتا صفحه جعلی اینستاگرامی لیلا حاتمی بسته شد

آیت الله نمازی: مرضیه هاشمی با اعتقاد و ایمان دشمن را به زانو در آورد

پاورپوینت هتل 5 ستاره هلیکس دبی

پاورپوینت تلفیق GIS و AHP با روش مارینونی

نیروگاه شهید سلیمی نکا محیط زیست را به خطر می اندازد

پاورپوینت طرح جامع تهران (1385)

همزیستی شاه گیش و گاوکوسه در عکس روز نشنال جئوگرافیک

صبح امروز با حضور شهردار تهران صورت گرفت 1100 اصله درخت چنار در خیابان ولیعصر (عج) کاشته شد

وزیر آموزش و پرورش: زمان رأی گیری انتخابات نمایندگان معلمان در شورای عالی آموزش و پرورش یک هفته تمدید شد

پیگیری سوژه مردم فارس من| فرماندار پاکدشت عذرخواهی کرد+عکس

برای او که مومن به انقلاب بود!

فانی:اولویت اول امروز،بازسازی سرمایه اجتماعی تخریب شده باشد

نکوداشت نماینده دور اول مردم لاهیجان در مجلس

واکنش جدید واعظی به پژمانفر: در مخالفت با توسعه فضای مجازی به من کارت زرد دادید/ به آن کارت زرد افتخار می کنم

آغاز ساخت 12 هزار واحد مسکونی برای مددجویان سیستان و بلوچستان

5 میلیون نفر طی یک دهه آینده به حاشیه تهران اضافه می شود/ حاشیه نشینی در تهران 1405 و یک توصیه سیاستی

سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ملایر خبر داد اجرای جنگ شادی در ملایر

احیای چنارهای خیابان ولیعصر(عج) با کاشت 40 درخت آغاز شد

آیین نیایش کلیمیان در شوش خوزستان برگزار شد

سفیر ایران با وزیر خارجه کوبا دیدار و گفت و گو کرد

پیام تسلیت یادگار امام در پی درگذشت آیت الله مومن

نخستین حضور زیردریایی فاتح و ناوشکن سهند در رزمایش ولایت 97

روایت رییس الوزرا از کودتای اسفند 1299

کمیته ویژه بررسی بیانیه گام دوم انقلاب تشکیل شود

زمان و مکان تشیع پیکر آیت الله مؤمن مشخص شد

آغاز سیزدهمین دوره مسابقات قرآنی «مدهامتان» در آذربایجان غربی

آیت الله جنتی: مقاومت آمد تا درس آزادی به مردم دنیا بدهد

آیا مدارک تحصیلی برخی وزرا شبهه دارد؟

اظهارات سردار سلامی درباره انتقام از تروریست ها

به حل مسائل شهرسازی کشور کمک کنید

فرمانده نیروی دریایی سپاه: در برابر مردم مسئولیم

دشمن جنگ نرم را از داخل خانه های ایران شروع کرد/ اسراییل نا امن ترین نقطه دنیاست

ایران هیچ نظری به سرزمین و ثروت های عربستان ندارد؛ آماده مذاکره با ریاض هستیم

معیشت مؤمنانه| چه خطری مسئولان کشور را تهدید می کند؟

نشست کمیسیون های تخصصی مجلس با روحانی برگزار می شود

آیت الله جنتی: به مقاومت می گویند تروریست ؛ اوف بر شما بی حیاها که این قدر شرف ندارید

دو خبر کوتاه از املش

اعلام عزای عمومی در قم

صدیقی: برای شکم خون نداده ایم مردم با شکم گرسنه در 22 بهمن شرکت کردند

ثبت نام برای مشمولان غایب بالای هشت سال بسته شد

اقدام شهرداری تهران برای ثبت جهانی خیابان ولیعصر (عج) /درختکاری در اراضی جنوبی البرز

اقرار چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

مراسم تشییع پیکر آیت الله مؤمن فردا در قم برگزار می شود

سفر رییس جهاد دانشگاهی به اهواز

حضور زیردریایی فاتح در رزمایش ولایت 97

اعلام عزای عمومی در قم

بودجه های قرآنی جوابگوی شرایط جدید جهان اسلام نیست

استقلال و مشارکت نهادهای مدنی به رسمیت شناخته شود/مقابل وزیر بهداشت محکم تر بایستید‍!

استقلال و مشارکت نهادهای مدنی به رسمیت شناخته شود/مقابل وزیر بهداشت محکم تر بایستید‍!