مطالب مرتبط:
گذر از تلاطم و حرکت به سوی اقتصاد با ثبات سرلوحه برنامه هاست
مدیران در مسیر اقتصاد مقاومتی برنامه محور حرکت کنند
مدیران در مسیر اقتصاد مقاومتی برنامه محور حرکت کنند
مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران در گفت و گو با فارس: حل مشکل مسکن نیازمند اقتصاد پایدار است/برنامه ثبات اجاره بهای مسکن هنوز در ابتدای راه
مهمترین برنامه من عبور از تلاطم و ایجاد ثبات اقتصادی است
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 30 مهر 1397 ساعت 22:552018-10-22اقتصادي

گذر از تلاطم و حرکت به سوی اقتصاد با ثبات سرلوحه برنامه هاست


ایرنا - گزینه پیشنهادی وزارت امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه ایجاد فهم مشترک و اجماع عمومی، زمینه ساز ایجاد عزم ملی و حمایت حداکثری از اجرای سیاست های اقتصادی است، - گفت: مهمترین هدف ما که سرلوحه و مسیر نهایی همه ارکان وزارت اقتصاد را مشخص خواهد کرد، گذر از تلاطم، به سوی اقتصاد باثبات است.

فرهاد دژپسند روز دوشنبه در گفت وگو با پایگاه اطلاع رسانی دولت در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اکنون مهمترین ضایعه اقتصاد ایران چیست؟ گفت: اقتصاد یک مقوله یا مفهوم خطی و مرحله­ای نیست که بتوان یک نقطه شروع و یک نقطه پایان برای آن متصور بود، یک کلاف با ارتباطات متعدد شبکه­ای و اثرات چندجانبه است که همین موضوع حل معضلات اقتصادی را نه تنها در ایران بلکه در همه جهان نسبت به دیگر حوزه­ها سخت­تر کرده است.

اما با این وجود نمی­توان انکار کرد که برخی مشکلات نمود بیشتری دارند و شاید حمله به این نقاط کور و حل آنها بتواند گشایش­های قابل توجه ایجاد کند.

دژپسند خاطر نشان کرد: در هر صورت مهم این است که ما به جای گشتن به دنبال نقاط کور و حل تک تک آنها که عمدتا دوباره به حالت تعادل ناقص قبلی برمی گردند، دنبال یک سری اهداف باشیم.

اگر اعتماد نمایندگان مجلس را در روز رای اعتماد داشته باشم بدون شک در حوزه اقتصاد کلان اهداف مشخصی اعلامی را که در برنامه من ارائه شده روی میز قرار داده و پس از آن به دنبال فراهم کردن شرایط و حل موانع خواهم بود.

گزینه پیشنهادی وزارت امور اقتصادی و دارایی تاکید کرد: ما با یک سری متغیر ثابت طرف نیستیم، بلکه ممکن است در مواجهه با شرایط نوع و کیفیت اهداف تغییر کند، اما اینکه سرفصل­ها آماده و قابل طرح هستند، درست است.

به عنوان نمونه اقدامات ما ناظر به این اهداف راهبردی خواهد بود، شکل گیری رشد پایدار و پویا با تاکید بر توسعه درون زا و برون نگر؛ بهبود وضعیت رفاهی مردم، افزایش قدرت خرید خانوار و تلاش برای کاهش نرخ تورم؛ شغل آفرینی پایدار و کنترل نرخ بیکاری؛ کاهش فقر و شکاف درآمدی و گسترش عدالت اقتصادی؛ ایجاد تعادل در بازارهای مختلف با تاکید بر کاهش نااطمینانی نسبت به آینده؛ تعامل سازنده با اقتصاد منطقه و جهان و تحکیم بنیان های اقتصاد داخلی و کاهش آسیب­پذیری اقتصاد ناشی از شوک­های داخلی و خارجی با اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی از جمله برنامه ها است.

دژپسند تصریح کرد: این ماهیت تعیین هدف است.

هر جای دنیا چه دولت­ها چه بنگاه­های بزرگ و چه نهادهای مدنی همگی اهدافی از این دست دارند.

اما چرا آنها می­توانند اجرا کنند و ما نه، موضوع دیگری است.

وی گفت: مشکل در نوع هدف نویسی نیست و اینکه دچار تکرار شده­ایم، به این خاطر است که نتوانسته­ایم زمینه سازی لازم را انجام دهیم.

بین کلمات گیر کرده ایم بدون آنکه هدف را به ایجاد یک سری پیش فرض، اعمال برخی اصلاحات و تدارک ابزارهای نوین تفسیر کنیم.

دژپسند در پاسخ به این سوال که چه تضمینی وجود دارد که شما بتوانید؟ اظهار داشت: تضمین خاصی نیست چون سیاستگذاری عرصه داد و ستد نیست بلکه نیازمند تدبیر است.

اگر با تدبیر جلو برویم و افرادی را به کار بگماریم که قابلیت برنامه ­ریزی داشته باشند، بدون شک این اهداف قابل دستیابی است.

وی خاطر نشان کرد: به عنوان نمونه من در تدوین هر 6 برنامه توسعه کشور حضور داشته ­ام و نقاط ضعف و قوت برنامه ریزی اقتصادی را با همه وجودم حس کرده­ام.

ما در همین روند برنامه­ ریزی پس از انقلاب هم برنامه خوب داشتیم و برنامه غیرخوب، هم بعضی جاها خوب اجرا کرده­ایم و بعضی جاها هم نه.

گزینه پیشنهادی وزارت امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: اگر نتوانسته باشیم تاکنون از این موضوع بهره برده و به اندازه کافی درس گرفته باشیم، پس باید دستهایمان را بالا بگیریم و اعلام شکست کنیم.

وضعیت بحرانی و سخت کنونی وقت خوبی است تا یکبار برای همیشه نسبت به توان سیاستگذاری اقتصادی و اجرای آن در کشور حداقل برای خودمات تکلیف روشن شود.

اگر بخواهم نظر کارشناسی خودم را بدهم به نظرم به طور حتم این کار شدنی است و ما از پس آن برخواهیم آمد.

دژپسند همچنین گفت: لازمه دستیابی به اهداف مذکور، حصول به یک فهم مشترک در مورد مسایل و چالش ها زمینه ساز ایجاد وفاق در مورد گزینه ها و سیاست ها میان دولت، سایر ارکان نظام و نخبگان و فعالان عرصه اقتصادی است.

هماهنگی در رویکرد سیاستهای اقتصادی آن است که مبنا و چارچوب منظم و برخوردار از پشتوانه نظری، راهنمای تصمیم گیری باشد.

وی افزود: شکل گیری این مبانی فکری هرچند در نقطه آغازین از اهمیت زیادی برخوردار است، اما تداوم آن در گرو مواجهه مستمر فکر و نظر با مصادیق عملی است.

رکن دیگر ضروری برای حصول اطمینان از هماهنگی، سازگاری تصمیمات مهم اقتصادی با یکدیگر است.

دژپسند اضافه کرد: هماهنگی در اجرا وجه دیگر حائز اهمیت در ارتقا کارایی و اثربخشی دولت است.

سه دستگاه اصلی و ستادی اقتصادی دولت شامل وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی، به عنوان دستگاه های اجرایی اصلی مرتبط با تصمیمات کلان اقتصادی نقش اصلی را داشته و باید در چارچوب مقررات قانونی و با هماهنگی کامل با ایفای وظایف اقدام کنند.

وی ادامه داد: دنبال یک صدای مشخص و انداختن همه مسئولیت­ها بر دوش یک فرد نباشیم.

به جای آن ببینیم برای عبور از این وضعیت به چه المان­هایی نیاز داریم و پس از آن در قالب یک فهم مشترک به همه تسری دهیم.

وی افزود: تشریح وضعیت اقتصادی موجود با هدف مدیریت انتظارات و جلوگیری از ایجاد انتظارات نامتعارف از دیگر اقداماتی است که نباید از آن غفلت کرد.

به نظرم می­رسد در این شرایط، برای ایجاد آرامش اقتصادی و مدیریت وضع موجود، باید در چهار زمینه تصمیمات عاجل و هماهنگ اتخاذ شود، اطمینان از تأمین کالاهای اساسی مورد نیاز مردم؛ ارائه راهکارهای مناسب برای تأمین منابع مالی موردنیاز اقتصاد ملی؛ مدیریت و هدایت نقدینگی برای جلوگیری از شکل گیری ابر تورم از طریق اتخاذ تدابیر و راهکارهای مناسب؛ رفع موانع تولید داخل و جلوگیری از بروز رکود تورمی با استفاده از فرصت صادرات به بازارهای خارج و جذب سرمایه های خارجی به ویژه با استفاده از ظرفیت های کشورهای هسایه و همسو.

دژپسند اظهار داشت: قطعا من نماینده یک تفکر هستم.

نه یک تفکر سیاسی یا یک مکتب اقتصادی، بلکه تفکر بازگشت به اصالت علم اقتصاد.

تفکری که مبنای آن ارائه تحلیل علمی و ساختن سیاست­های همه جانبه برای رسیدن به هدف است، پس تنها نخواهم بود و هر کس به اصول اولیه علمی اقتصاد اعتقاد داشته باشد و بتواند در مسیری که گفتم ارزش افزوده تولید کند در کنار ما قرار خواهد گرفت.

گزینه پیشنهادی وزارت امور اقتصادی و دارایی افزود: باید توجه داشت در شرایط کنونی راهبرد اصلاحات اقتصادی با رویکرد رشد اقتصادی پویا، پایدار و اشتغالزا ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

لذا این شرایط ایجاب می کند که سیاست های اقتصادی در یک فرایند منطقی و توالی زمانی مناسب با بهره­گیری از توانمندی­های اندیشمندان دانشگاهی و صاحب نظران مستقل و مجرب در جهت ایجاد تعادل در بازارهای مختلف و همچنین تعامل سازنده با اقتصاد جهانی و تحکیم بنیان های اقتصاد مقاومتی صورت پذیرد.

این راهبرد از طریق کارآمدی دولت، به ویژه شرکتهای دولتی، توسعه بخش خصوصی، سیاست­های مالی، پولی، بانکی، ارزی و تجاری هوشمند و سیاست های حمایتی، پی گرفته خواهد شد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این که آیا ناامیدی موجود در فضای اقتصادی کشور را دارای ریشه­ های منطقی اقتصادی می­بینید و اینکه راهی برای برون رفت از بحران وجود دارد؟ گفت: قطعا که وجود دارد.

همیشه همینطور بوده که ملتی که در بحران قرار گرفته تحت تاثیر برخی صداهای اجنبی امیدش متزلزل شود، من حداقل در کوچه و خیابان آن را نمی­بینم.

نمونه تاریخی هم دارد آیا کسی فکر می کرد بحران دهه 30 میلادی روزی تمام شود؟ اما آن روزها رفت و عصر جدیدی شکل گرفت، من فکر می کنم برای اقتصاد ایران هم یک نظم جدید در راه است و همان گره­ ها با یک صورت بندی جدید حل می شود.

اینجا وظیفه ما اقتصاددانان و سیاستگذاران است که این فرصت تاریخی را از دست ندهیم.

دژپسند افزود: در خصوص بخش اول اقتصاد هم باید بگویم مجموعه شرایط اقتصادی کشور چه به لحاظ کاستی های دیرینه، مزمن و پایدار و تشدید آن بر اثر تحریم های گسترده و بی انضباطی و ناکارآمدی ها، و چه به لحاظ درهم تنیدگی کلیت اقتصاد با بسیاری از شئونات اساسی جامعه و آرمان های متعالی کشور، ضرورت تمرکز ویژه و اهتمام سنجیده در این حوزه را ایجاب می کند.

وی اظهار داشت: اقتصاد ایران طی دوره­های قبل، شرایط متفاوتی را به لحاظ رویکردهای سیاستگذاری از یک طرف و شرایط محیطی از طرف دیگر تجربه کرده است.

تسلط نقش نفت و به تبع آن دولت در اقتصاد و تحمیل شرایط بودجه بر سایر اجزای سیاست های اقتصادی مانند سیاست های پولی، سهم بسیار کم در بازارهای بین­ المللی، تحریم و فشارهای بیرونی، روند رشد مشکلات اقتصادی را سرعت بخشیدند.

دژپسند خاطر نشان کرد: اینک در شرایطی که تولید، مصرف، سرمایه ­گذاری بخش خصوصی و بودجه دولت به میزان قابل توجهی به درآمدهای نفتی وابسته است، کاهش یک باره این نوع درآمدها پیامدهای نامناسبی را به دنبال دارد به ویژه در شرایطی که حجم نقدینگی در بیشترین مقدار تاریخی خود قرار دارد، تاثیر کاهش درآمد نفتی بر طرف عرضه بر پیچیدگی شرایط اقتصادی کشور اضافه می­کند.

وی تاکید کرد: بر این اساس به نظر می رسد که اقتصاد ایران در چند سال آینده، شاهد تحولاتی بزرگ در نقش نفت و دولت خواهد بود.

وابستگی بسیار بالای بودجه به نفت از یک طرف و کاهش یکباره و احتمالاً قابل تداوم این درآمدها در میان مدت از طرف دیگر و نیز فرسایش سرمایه اجتماعی، مدیریت آینده اقتصادی و سیاسی کشور را با آزمونی سرنوشت ساز مواجه ساخته است.

به گونه­ای که مقام معظم رهبری با نکته­ سنجی و درایت همیشگی خود جنگ اقتصادی را مطرح کردند و در این شرایط، طراحی و تدوین سیاست های اقتصادی در دولت از دشواری های خاصی برخوردار خواهد شد.

بنابراین مشکلات وجود دارد اما برای هر مشکلی هم انتخاب­های متعددی که بر آن فائق آمد.

مهم این است که چگونه انتخاب می­کنیم.


کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - امور اقتصادی - پایگاه اطلاع رسانی دولت - برنامه - پایگاه اطلاع رسانی - کاهش - نقاط کور - وزارت - نمایندگان مجلس - اقتصاد مقاومتی - دارایی - اقتصاد ایران - وزارت اقتصاد - اطلاع رسانی - افزایش قدرت - شرایط - گزینه - ایران - رای اعتماد - دولت - ارتباطات - جهان - مشکلات - دوشنبه - افزایش - انکار - توسعه - اطلاع - رسانی

آخرین اخبار سرویس:
خبری خوب برای بازیکنان استقلال

احتمال ورود خودروسازان روسی به ایران

شرکت اسکوئر انیکس بازی های جدید زیادی معرفی می کند!

فارس من | نگاهی به مراحل ثبت نام نماد اعتماد الکترونیکی

میزان آلودگی هوا 20 درصد کاهش یافته/ دنبال ثبت جهانی خیابان ولیعصر (عج) هستیم

اثر منفی تلاطم بازار خودرو بر سکون قیمت مسکن

700 مگاوات نیروگاه ­تجدید پذیر در کشور نصب شد

تامین آب شرب مردم از وظایف حاکمیت است

توزیع روزانه 150 تن گوشت قرمز و مرغ در بازار گلستان/ نانوایی ها مشکلی در تامین آرد ندارند

فارس گزارش می دهد بارش های اخیر مشکل کم آبی را حل نکرد/تاثیر باور مردم در صرفه جویی آب

پیگیری برای ثبت جهانی خیابان ولیعصر(عج)/ هرس 800 هزار نهال در هفته درختکاری

بهای نفت شاخص نیویورک کاهش یافت

افزایش 100 درصدی بیمه شالیزاری در محمودآباد

دلیل دهن کجی بازار به پیش فروش خودرو

گردشگری از مهمترین منابع ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری ها

خوزستان رتبه دوم بیکاری را در کشور دارد

دلیل افزایش 20 درصدی قیمت محصولات شوینده

دام دلالان برای متقاضیان مسکن مهر

مرغ 2 هزار تومان ارزان شد

شهردار تهران خبر داد ثبت جهانی خیابان ولیعصر (عج)/ هرس 800 هزار نهال در هفته درختکاری

تشکیل بزرگ ترین پرونده تخلف ارزی در خراسان رضوی/ محکومیت شرکت بازرگانی متخلف به استرداد وجوه

مدیریت زیان بیمه ها با حذف تخفیف بیمه شخص ثالث

هزینه تحریم ها بر اقتصاد روسیه چند دلار بود؟

ممنوعیت معامله طلا وجواهر در فضای مجازی

قیمت آزاد ارز در بازار تهران 3 اسفند97/ قیمت دلار اعلام شد

دام دلالان برای متقاضیان مسکن مهر

احتمال تولید لادا در ایران

هزینه وام مسکن زوج های تهرانی چقدر است؟

ونزوئلا از روسیه و اروپا سوخت گران وارد می کند

ابراهیمی: به جای واردات دام زنده با هواپیما به مردم کارت اعتباری بدهید

مردم مشارکت نکنند، طرح های مدیریت شهری عقیم می ماند

اثر منفی تلاطم بازار خودرو بر سکون قیمت مسکن

ممنوعیت معامله طلا وجواهر در فضای مجازی/طلای دست دوم و قسطی نخرید

تمامی بازارهای فرابورس ایران سبزپوش شدند

روند صعودی قیمت طلا هنوز به پایان نرسیده است!

وزارت اقتصاد پیش بینی کرد تورم حداکثر 27.8 و رشد اقتصادی منفی 2.5 درصد برای سال جاری

عملیات گازرسانی به هشت روستای آزادشهر آغاز شد

مرغ 2 هزار تومان ارزان شد

رییس فراکسیون کارگری مجلس خطاب به بانک مرکزی و مرکز آمار:شاخص قیمت ها را اعلام کنید تا مردم خودشان تورم را محاسبه کنند

سود علی الحساب با بانکداری اسلامی مطابقت ندارد/ تأثیر سود ماه‎شمار در مبارزه با پولشویی

وزارت اقتصاد پیش بینی کرد تورم حداکثر 27.8 و رشد اقتصادی منفی 2.5 درصد برای سال 97

کاهش 2 هزار تومانی قیمت مرغ!

مشکلات کارگارن روز به روز افزوده می شود/ شکاف 70درصدی بین حداقل دستمزد و هزینه های زندگی کارگران

اگر ارزی را به کالاهای اساسی بدهیم و بعد جلوی صادرات آن را بگیریم بر خلاف جریان عقلانی عمل کرده ایم؟

3 فروند هواپیما به ناوگان ایران ایر اضافه می شود

آخرین وضعیت حوزه برق و آب کشور

افزایش تولید مرغ در کشور/قیمت مرغ و جوجه یکروزه کاهش یافت

ورزش کارگری؛ انسجام اجتماعی، راندمان کاری

کارگران پاره وقت و ساعتی هم عیدی می گیرند

آغاز طرح ساماندهی ساحل بهمنشیر

راه اندازی کارگاه صنایع چوب در روستای مهماندوست دامغان

3 اسفند 97 | قیمت جهانی نفت

3 اسفند 97 | کاهش بهای نفت؛ افزایش قیمت طلا

45 درصد ناوگان تاکسیرانی کشور فرسوده است

چانگان cs75 ؛ در انتظار بهترین شاسی بلند سایپا

توزیع گوشت قرمز منجمد تنها در فروشگاه های منتخب

برون سپاری خدمات رفاهی صندوق بازنشستگی از سال آینده

ابراهیمی: به جای واردات دام زنده با هواپیما به مردم کارت اعتباری بدهید

احتمال تولید خودرو روسی لادا در ایران

سکته بازار خودرو در فصل داغ خرید و فروش

رشد 36 درصدی صادرات به جمهوری آذربایجان/ 706 هزار تن کالا صادر شد

هزینه تحریم ها بر اقتصاد روسیه

تولید نیمی از گلخانه‎‎های یزد توسط اتباع خارجی

کارگارن ایران، جز کم درآمد ترین کارگران دنیا!

بیشترین آمار بیکاری در خوزستان متعلق به کم سوادان است

ممنوعیت معامله طلا وجواهر در فضای مجازی/طلای دست دوم و قسطی نخرید

بیشترین آمار بیکاری در خوزستان متعلق به کم سوادان است

نرخ طلا و ارز در بازار آزاد امروز استانبول

برق رسانی به روستاهای بیش از 20 خانوار

طلا فضای بیشتری برای افزایش پیدا می کند

کمبود نهاده دامی نداریم

ارزش تولیدات معدنی 20 میلیارد دلار است

طلا امروز چقدر قیمت خورد؟

مقایسه بنچمارک گلکسی اس 10 با سایر پرچمدارهای موجود در بازار

نفت کثیف کالیفرنیا گران شد

کشت برنج خارج از شمال آزاد شد؛ با رعایت شرایط خاص

اتفاقات شیرین بودجه ای و افزایش انتظارها برای صعود تاریخی

نرخ ارز و قیمت خودرو بر بازار مسکن اثر گذاشت

آمار بالای بیکاری در خوزستان

پرداخت بیش از 200 میلیون بابت خودرویی که هنوز تحویل داده نشده است!

علت حذف تخفیف بیمه شخص ثالث خودرو

الحاق 3 فروند هواپیما به ناوگان ایران ایر تا پایان سال

برق رسانی به روستاهای با جمعیت مناسب

کاشت برنج در فارس مجاز است اما!

چگونه آمریکا به کمک تحریم ها صادرکننده بزرگ نفت شد؟

رشد 2.4 درصدی رفت و آمد جاده ای در 24 ساعت گذشته

پراید دیگر خودرو نیست؛ وسیله ای برای سنجش وضعیت مالی مردم

آستارا به شعبه اداره فروش اموال تملیکی نیاز دارد

تکمیل طرح های آبرسانی آزادشهر به 1500 میلیارد ریال نیاز دارد

خوزستان رتبه دوم بیکاری را در کشور دارد

سفر وزرای اطلاعات، نیرو و صمت به لامرد

افزایش قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی

عملیات احداث واحد کنسانتره نفلین سینیت در کلیبر آغاز شد

42 میلیون نفر تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند

آغاز ثبت نام بیمه تکمیل درمان رانندگان حمل و نقل عمومی از فردا

اثرمنفی تلاطم بازار خودرو بر سکون قیمت مسکن

42 میلیون نفر تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی هستند

فواید شگفت انگیز چای سبز

چرا تخفیف بیمه شخص ثالث حذف شد؟

بسته های حمایتی 200 هزار تومانی بین 16 میلیون خانوار توزیع شد

گذر از تلاطم و حرکت به سوی اقتصاد با ثبات سرلوحه برنامه هاست

گذر از تلاطم و حرکت به سوی اقتصاد با ثبات سرلوحه برنامه هاست