مطالب مرتبط:
ازدواجی که با چانه زنی شروع شود به طلاق ختم می شود/مشکل طلاق خود ما هستیم
ازدواجی که با چانه زنی شروع شود به طلاق ختم می شود/مشکل طلاق خود ما هستیم
ازدواجی که با چانه زنی شروع شود به طلاق ختم می شود/مشکل طلاق خود ما هستیم
اگر عربستان آرام بنشیند، دولت لبنان تشکیل می شود/ چانه زنی سیاسی مشکل اصلی بیروت و بغداد
حکم دادگاه لاهه، قدرت چانه زنی ایران برای حفظ برجام را افزایش می دهد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 27 مهر 1397 ساعت 03:452018-10-19سياسي

ازدواجی که با چانه زنی شروع شود به طلاق ختم می شود/مشکل طلاق خود ما هستیم


در نشست عوامل و پیامدهای نرخ رشد طلاق با حضور اساتید دانشگاه بر شناخت درست از ماهیت طلاق و نقش فردی و خانواده ها بر حل این مشکل تأکید شد.

.

- در نشست عوامل و پیامدهای نرخ رشد طلاق با حضور اساتید دانشگاه بر شناخت درست از ماهیت طلاق و نقش فردی و خانواده ها بر حل این مشکل تأکید شد.

به نقل از ایسنا، محمد اعتمادی فرد امروز پنجشنبه در نشست عوامل و پیامدهای نرخ رشد طلاق در نخستین کنگره ملی خانواده با بیان اینکه درمورد مسئله طلاق باید ابتدا از ماهیت طلاق شناخت درستی داشته باشیم و متاسفانه در فضای مجازی اطلاعات نادرستی منتقل می شود، اظهار کرد: طلاق همواره وجود داشته و مسئله نرخ طلاق نیست زیرا الگو و منطق طلاق که در سال ها ما را همراهی می کند تقریبا ثابت است و مسئله اصلی این است که ما باید درک درستی از مفهوم دقیق طلاق پیدا کنیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: اولین مانعی که برای فهم دقیق طلاق وجود دارد درک تفاوت بین نرخ طلاق و علت مسائل و پیامدهای طلاق است.

اعتمادی فرد با بیان اینکه در امر طلاق نباید درگیر جنجال ها و غوغاهای رسانه ای شد، اظهارکرد: در مواردی سایت ها جنجال هایی درباره شکسته شدن رکورد طلاق ایجاد می کنند این درحالیست که طلاق همواره وجود داشته و تمام مسئله همین است که باید این امر را بپذیریم.

وی افزود: نکته اول این است که از فرط دغدغه برای خانواده در دام طلاق قرار نگیریم و حواسمان باشد که زمینه ساز آن نیز نباشیم.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه برخی افراد میانسال درباره طلاق اینطور روایت می کنند که جوانان حال حاضر آماده زندگی نیستند و ازدواج هایشان منجر به طلاق می شود، گفت: ما نمی توانیم این جوانان که تعدادشان زیاد شده و در معرض طلاق قرار گرفته اند را ملامت کنیم زیرا با افزایش آمار ازدواج با افزایش آمار طلاق نیز رو به رو می شویم.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با تأکید بر اینکه درباره طلاق ما با جریان طلاق سر و کار داریم، ادامه داد: به عبارت دیگر پیوند ساختاری این مسائل در حال وقوع است.

برای مثال اگر جامعه دچار بیکاری شود باید منتظر باشیم که این موضوع خود را در خانواده نیز نشان دهد، ناراضی بودن جامعه نیز یکی از دیگر مواردی است که به این پدیده دامن می زند، جامعه ما جامعه ای است که همواره ناراضی است و این نارضایتی نسبت به دهه های قبل افزایش پیدا کرده.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که این نارضایتی خانواده ها را نیز درگیر می کند و انتظاراتی را ایجاد می کند که باعث رشد طلاق می شود، پس اگر می خواهیم مسئله طلاق را در نظر بگیریم باید به شرایط آنومیکی که در جامعه به وجود آمده توجه کنیم.

وی ادامه داد: نمی توان انتظار داشت که همواره درگیر مناقشات اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و غیره باشیم اما با موضوع طلاق سر و کار نداشته باشیم.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران همچنین با اشاره به طلاق های زودهنگام در سالهای اول ازدواج گفت: طبیعی است کسی که زودتر ازدواج کرده راحت تر طلاق می گیرد و کسی که سالها از ازدواجش گذشته است به علت وابستگی های موجود طلاق سخت تری را خواهد داشت برای همین بیشتر از وقوع چنین پدیده ای جلوگیری می کند.

اعتمادی فرد در مورد صدور بیانیه و ابلاغیه ها نیز در مورد طلاق تصریح کرد: مسئله ای که طی سالیان اتفاق می افتد را نمی توان با یک بیانیه و ابلاغیه حل کرد و باید در نظر گرفت که مشکل طلاق خود ما هستیم و باید از خودمان برای حل مسئله طلاق شروع کنیم و تقوا به این معنی است که آدم ها حق مقابل و دیگران را بشناسند و به رفتار خود با دیگران دقت کنند.

وی ادامه داد: در سال های گذشته درباره صدور طلاق سختگیری هایی انجام شد که برای مثال حل پرونده های طلاق با تاخیر انجام می شد و با این روش آمار طلاق کاهش یافت اما بعد از مدتی شاهد افزایش چشمگیر آن بودیم و می توان گفت که علت اصلی این مسئله آزادشدن فنری است که برای مدتی فشرده شده بود.

بنابراین مواجهه با طلاق هم باید به شکل درست باشد و آداب طلاق را به افراد یاد بدهیم.

این استاد دانشگاه افزود: اگر قرار است مشکل طلاق حل شود نباید از دیگری شروع کنیم بلکه باید از خودمان شروع کنیم زیرا هر کس خود باید مشکل خود را حل کند اما در حال حاضر ما در یک فضای ناراضی زندگی می کنیم که همه به هم برچسب می زنیم.

وی با اشاره به اینکه ما باید به نحو درستی نگران مسئله طلاق باشیم گفت: اگر قرار است طلاق کاهش پیدا کند صرفا با نگرانی های رسانه ای کاذب نمی توانیم پاسخ درستی به این مسئله بدهیم.

اعتمادی فرد با اشاره به اینکه دو دسته عامل در ایجاد دغدغه ها تاثیرگذار هستند گفت: عوامل غیر اجتماعی و اولیه از جمله روانشناختی اقتصادی و غیره در دسته اول وجود دارند و دسته دوم نیز عمدتا عوامل اجتماعی است که به عوامل اولیه بدل می شود، این دسته از عوامل اگر هم حل شود، برای افراد جامعه مسئله هستند؛ چراکه افراد با تصور اینکه این مسئله همواره وجود دارد به تفکرات خود ادامه می دهند و این مسئله نشان دهنده این است که عامل مورد نظر تبدیل به یک مشکل اجتماعی شده است.

وی فاصله ایده آل های ذهنی و نگرشی با واقعیت های رفتاری و نارضایتی عمومی را از عوامل اجتماعی مهم عنوان کرد و افزود: در حال حاضر بین ایده آل های ذهنی و نگرشی افراد با واقعیت های اجتماعی رفتاری تفاوت قابل توجهی وجود دارد.

برای مثال اگر ویژگی های یک همسر مناسب را از فردی بپرسیم ممکن است بگوید که اخلاق و رفتار برای وی از اهمیت ویژه ای برخوردار است اما اگر مسائل و عوامل اجتماعی را از او بپرسیم اولین عاملی که عنوان می کند عوامل اقتصادی است، بنابراین می توانیم نتیجه بگیریم که واقعیت ها و ایده آل های ذهنی ما فاصله بسیار زیادی از یکدیگر دارند که همین مسئله باعث ایجاد معضلی مهم می شود.

دکتر محمد تقی کرمی عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی نیز در این نشست تصریح کرد: مخاطب ما درک شهودی و انضمامی از میدان دارد برای مثال اگر یک خانم 30 ساله را در نظر بگیریم که در یک ساختمان 12 طبقه زندگی می کند و ممکن است دو نفر خانم مطلقه در این ساختمان زندگی کنند و این چیزی است که میدان آن فرد درک می کند که طلاق رو به افزایش است و به نظر می رسد که این فرد تجربه ای را دارد که پدران و مادران نداشتند، این در حالی است که به عقیده من طلاق را باید نسبت به میزان ازدواج های هر سال بسنجیم .

اگر نسبتی که از جامعه متاهل کم می شود با نسبتی که زیاد می شود یکسان باشد این مسئله اعداد و ارقام هستند.

وی گفت: طلاق به خودی خود نمی تواند مسئله باشد و حتی مجزا مورد مطالعه قرار بگیرد، اما عده ای خود طلاق را مسئله می دانند.

عده ای دیگر نیز طلاق را به علت پیامدهای یک مسئله نگاه می کنند؛ اما مشکل ما در بحث طلاق خود ماهیت طلاق بود؛ زیرا افراد معاهده را امضا می کنند و بعد به این نتیجه می رسند که ادامه این مسیر برای آنها ممکن نیست و امکان بقا وجود ندارد و در آن صورت از یکدیگر جدا می شوند اما مشکل اینجاست که بعضی از ساختارهای قدیمی و جدید که در کنار یکدیگر نقش آفرینی می کنند با یکدیگر سنخیت ندارند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: البته من نگران جامعه ایرانی نیستم چون به عقیده من خود این جامعه از درون از خود مراقبت می کند و این را نیز می توان از الگوهای خانواده مبداء بعد از ازدواج حمایتهای تحصیلی خانواده و غیره متوجه شد، در واقع خانواده ایرانی در فقدان کارکردهای حکومتی، دولتی، اجتماعی و اقتصادی از خود مواظبت می کند و کم کاری های آنها را جبران می کند؛ اما طلاق برای خانواده ایرانی دردآور است، به این دلیل که در زمان جدا شدن یک زوج دو نسل و چندین خانواده درگیر این مسئله می شوند همان طور که در حال حاضر شاهد هستیم افرادی هستند که 25 سال پیش طلاق گرفتند و همچنان برای حل مسئله مهریه به دادگاه مراجعه می کنند ضمن اینکه سالیان سال پیامدهای این طلاق گریبانگیر خانواده ها است.

کرمی با بیان اینکه منطق طلاق عاطفی و طلاق قضایی متفاوت است و در طلاق عاطفی است که زوجین تصمیم می گیرند مسیر را ادامه بدهند، گفت: ما در ذهنیت درباره مسئله ازدواج کاملا در یک شکاف هستیم و با وضعیت ساختاری موجود و به تعبیر گیدنز معنای رابطه برای ما تغییر کرده است و با معنای نوین و مدرنی رو به رو هستیم؛ اما معنایی مثل مهریه، زندان، دادخواست به شکل گذشته باقی مانده است.

کرمی همچنین با بیان اینکه خانواده جایی است که دولت باید از آن فاصله بگیرد و در صورت ارائه خدمات به آن نزدیک شود، اظهار کرد: در همه جای دنیا دولت هرچه در روابط خصوصی مداخله کرده وضعیت آن رابطه بدتر شده است.

بنابراین با بیانیه های صادره برای مسئله طلاق نمی توان این مسئله را کاهش داد.

وی همچنین گفت: نرخ خام طلاق در جامعه رو به افزایش است و متاسفانه طلاق در روستاها نیز افزایش معناداری پیدا کرده است.

شهلا کاظمی پور عضو هیئت علمی دانشگاه تهران نیز با حضور در این نشست اظهار کرد: با وجود پیشرفت در زمینه تفکر همچنان طلاق برای خانمها یک انگ اجتماعی محسوب می شود و با وجود اینکه باید تعداد زنان و مردانی که طلاق گرفتند با یکدیگر برابر باشد اما این گونه نیست و تعداد زنان مطلقه 5 الی 6 برابر بیشتر از مردان است که طلاق گرفتند.

وی با بیان اینکه اصطلاحی تحت عنوان طلاق عاطفی مطرح است گفت: هر طلاق آشکار به طور متوسط 10 سال طلاق عاطفی را در پشت سر خود دارد و این مسئله باید مورد مطالعه قرار بگیرد.

یکی دیگر از دلایل افزایش طلاق این است که زنان در حال حاضر از پشتوانه مالی برخوردارند و برای ادامه زندگی خود نیاز به وجود همسری ندارند و می توانند به صورت مستقل زندگی کنند.

بنابراین طلاق های عاطفی تبدیل به طلاق های آشکار می شوند.

کاظمی پور با بیان اینکه اگر قرار است طلاق را کاهش دهیم باید خانواده را به یک خانواده سالم سوق دهید، گفت: ما با بخشنامه و آیین نامه نمی توانیم مسئله طلاق را از جامعه کم کنید و من معتقدم که برای این مسئله باید روی ازدواج نیز تمرکز و پایه ازدواج را تصحیح کرد.

وی با بیان اینکه ما باید تغییرات اجتماعی را بپذیریم، گفت: ازدواجی که با چانه زنی شروع شود به طلاق ختم می شود و دولت باید قبل از ازدواج پشت جریان مهریه باشد تا متوجه شود آیا جوان قدرت پرداخت مهریه را دارد یا خیر؟ عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه کانون خانواده ها به سمت فردگرایی سوق پیدا کرده است، افزود: در حال حاضر شاهد کمرنگ شدن نقش همکاری و همدلی در خانواده ها هستیم که همین امر باعث کاهش محبت میان خانواده ها شده است.

کاظمی پور ادامه داد: تفاوت بین تفکر مدرن و سنت بین جوانان است، به طوری که اگر از آن ها بپرسید 70 درصد آن ها می خواهند از طریق دوستی ازدواج کنند اما زمانی که به کانون خانواده وارد می شوند با همین مسئله به سختی کنار می آیند.

وی افزود: سیل جامعه پذیری در بین خانوم ها بسیار بیشتر از آقایان است، این در حالی است که مردها بعد از ورود به زندگی مشترک متعصب تر نیز می شوند که می توان این مسئله را عاملی برای ایجاد طلاق عاطفی دانست و از نظر من تنها راه حل این موضوع اشباع شدن جامعه و افراد برای شکل گیری یک اعتماد بین اعضای خانواده است.

وی با بیان اینکه برای ازدواج باید جمعیت در معرض آن را حساب کنیم، ادامه داد: تعداد مجردین زن بین سال های 85، 90 و 95 از این قرار بوده است که در سال 85، هفت میلیون نفر، سال 90 بیش از شش میلیون نفر و سال 95 به بیش از پنج میلیون نفر رسیده است.

کاظمی پور با اشاره به اینکه طلاق یک مسئله مهم است و خانواده ها را درگیر می کند، گفت: یکی از دغدغه های دولتمردان افزایش فرزندآوری در ایران است که طلاق یکی از عوامل ممانعت از فرزندآوری است.


کلید واژه ها: طلاق - خانواده - دانشگاه - دانشگاه تهران - درست - جامعه - افزایش - ازدواج - نارضایتی - اعتمادی - استاد دانشگاه - جوانان - مشکل - آمار ازدواج - تهران - درگیر - فضای مجازی - هیئت علمی - علمی - آمار - چانه زنی - اطلاعات - نخستین - بیکاری - امروز - زندگی - پدیده - اولین - تفاوت - مجازی

آخرین اخبار سرویس:
اینفوگرافی / ایران و FATF؛ از احمدی نژاد تا روحانی

شناخت موجودات زنده

دردسرهای ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی

مدل های زیبای پیراهن و کفش دخترانه

دلایل اختلاف زوجین پس بچه دار شدن چیست؟

اوقات شرعی پنجم اسفند در سمنان

مذاکره ایران و پاکستان درباره تروریست ها

توصیه سردارکمالی به واجدین جامانده «جریمه ریالی سربازی»

صلاحیت رانندگان اسنپ زیر نظر ناجا تایید می شود

گام دوم انقلاب زمینه سازی مقدمات ظهور است

از منظر امام علی(ع) این افراد دورترین مردم از موفقیت هستند

فیلترشکن ها بلای جان سایت ها شدند

دادگاه برادر رییس جمهور علنی خواهد بود

یک قطار گردشگری جدید در راه است

گریه های آیت الله جنتی در مراسم تشییع و تدفین آیت الله مومن

لوایح پالرمو و CFT نیاز به دو سوم رأی در مجمع تشخیص دارد

بکوشید از فرزندان آخرت باشید، نه دنیا: برگی از نهج البلاغه

تاج الدین: امسال در مورد حداقل دستمزد کارگران روزه شک دار نمی گیریم

بودجه سال آینده را باید هر چه سریع تر تعیین تکلیف کنیم

عناوین روزنامه های سیاسی 5 اسفند 97/ چهار واقعیت آخرین بیانیه FATF +تصاویر

ایام ولادت حضرت زهرا(س) هیات کجا برویم؟

تاج الدین: امسال در مورد حداقل دستمزد کارگران روزه شک دار نمی گیریم

غریب آبادی: اجرای کامل تعهدات تمامی طرف ها مبنای تداوم برجام است

فارس گزارش می دهد شش نکته مهم بیانیه جدید FATF درباره ایران

راهکارهایی برای کاهش وابستگی بیمه های تکمیل درمان به دولت

عراقچی: درباره خروج آمریکا از برجام مقصر نیستیم

استخدام نیروی خانم و آقا در بوفه بیمارستان کوثر سمنان

تصاویر/ سفر جمعی از دانشجویان و فعالان فرهنگی عراق به خوزستان

رویکرد انتصابات در تشکیلات دفتر رهبری به سمت جوان گرایی است

روش های کاربردی مؤثر برای رفع رسوب کتری و سماور

اینکه آمریکا احساس کرد در برجام ضرر کرده و از آن بیرون رفت، تقصیر ما نیست

نقض برخی هشدار های رهبری در خصوص الزامات مذاکرات برجام

استخدام تیم فروشگاهی پوشاک خانواده در بابلسر

دختر شاهزاده سعودی سفیر عربستان در آمریکا شد

آزادی اندیشه نخستین زیربنای رشد و توسعه فناورانه است

ایجاد مراکز شتابدهنده برای امیدبخشی به استارتاپ ها

مهلتی که خداوند به بنده گناهکار خود می دهد

تعریف زیبای امام سجاد(ع) از منتظران ظهور

چرا همه با بهنوش بختیاری بد شدند؟!

در حاشیه؛ حصیر آباد

پزشکان محترم! از برج عاج پایین بیایید لطفاً

پالرمو ابهامات زیادی دارد

رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان قم : نیمی از مهندسان کشاورزی قم بیکارند

در نخستین دیدار چهره به چهره دکتر رحیمی صورت گرفت دستور استاندار فارس برای پیگیری بدون اتلاف وقت مطالبات مردمی

چهارمین نمایشگاه مد و لباس فجر استان خراسان رضوی

ادعای عجیب مهاجم گلزن پرسپولیس

علی اکبر همتی طبیعت شکوفه باران «محلات» سمنان

بهره برداری مراحل اول و دوم مسجد جامع بندرعباس

یادواره شهدای دانشجو

مجلس مخالف ادامه استفاده از ارز 4 هزار و 200 تومانی برای واردات است

نظر رییس کمیسیون فرهنگی مجلس درباره فیلم آشغال های دوست داشتنی

بیانیه راهبردی رهبری؛ نقشه راه آینده است

مهلت پشتیبانی اپلیکیشن ها از اندروید 9

رونمایی از جدیدترین دستاوردهای قوه قضاییه در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات

پیام تسلیت مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه به مناسبت ارتحال ملکوتی آیهالله مؤمن (ره)

امروز جمهوری اسلامی در کنار گوش اسراییل حضور معنوی دارد

تهدید معیشت مردم با تفنگ بی فشنگ FATF

با حکم استاندار سمنان مدیرکل دفتر اتباع و مهاجرین خارجی استانداری سمنان منصوب شد

یادداشت/ احسان سهرابی چرابرای همه پرسی بابت ماندن یا خروج از برجام جامه درّانی نمی کنید؟

چاپ اول خاطرات رهبر انقلاب 3 روزه تمام شد

اروپا و مسیر دشوار تدوین نظام امنیتی تازه

نشست اتحادیه عرب و اروپا در غیاب قطر

طنین مارش نظامی در فرمانداری های سودان

بازار گرم جراحی های زیبایی در آستانه نوروز

نقشه ترامپ برای تغییر چپ ها در امریکای لاتین

ارزش بازار اپلیکیشن ها به 120 میلیارد دلار می رسد

سکته مغزی ناقص هشداری برای سکته دائمی است

جزییات لایحه برابری حقوق زنان و مردان در حوزه دیه و طلاق

نبرد پنهان گروسمان با استالینیسم

درگیری با دلال ارز به جنایت ختم شد

نسخه عجیب زن آرایشگر

حوادث جهان

آبروداری قانونی برای مجرمان

مسیر خصوصی سازی

دستگیری باند 15 نفره دزدان خانه های پایتخت

شلیک مرگ به باجناق با دستور همسر

بزنگاه تقابل کوارون و ترامپ!

بخش خصوصی برای عبور از چالش ها دست به دامن دولت می شود

جشنواره های فجر را به صاحبان اصلی اش بسپاریم

دانش آموزان در ایران 13 هزار و 900 ساعت درس می خوانند!

رییس انجمن کلام اسلامی حوزه: اهمیت اقتصاد نباید ما را از توجه به فرهنگ در دهه پنجم غافل کند

پراید 51 میلیون تومانی هم خرید و فروش شد

بانک های چین و هند هم برای واردات دارو همکاری نمی کنند

ایرانی ها هزینه تحریم را با سلامت شان می پردازند

هیچ عابری بدون زبرا به خانه نمی رود

بیانیه دیده بان شفافیت و عدالت خطاب به سران قوا

به مناسبت سالروز ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی کتاب «حقوقِ اقتصاد مقاومتی» چاپ شد

برگزیت در بستر شکاف در حزب کارگر

تلنگر تهدیدآمیز شمخانی برای قطع صادرات نفت

مراکز معاینه فنی در ایام نوروز باز هستند

مخالفت مجلس با مستثنی کردن یارانه بگیرها

خبر مربوط به فیلترینگ اینستاگرام تکذیب شد

ورود جامعه مدنی به هیات اجرایی/ترکیب جدید هیات نظارت/انتخابات تمام الکترونیکی

اصول 15 و 16 قانون اساسی در ساحت عمل مبتنی بر ناسیونالیزم باستان گرا است

نظام اعتقادی بدون دین خودبنیادترین نظام ها است

چند نکته مهم و خواندنی درباره نمایشگاه کتاب مسقط

قداست و یکپارچگی زبان ها در دیدگاه قرآن/ تفاوت زبان ها؛ دست مایه ای برای وفاق

ثبت سفارش در وزارت صنعت محل توزیع رانت شده است

آغاز به کار جبهه جوانان مقاومت با حضور آیت الله جنتی و جوانان 50 کشور

همایش همسران موفق با حضور دکتر انوشه در هتل پارسیان کرمانشاه به روایت تصویر

ازدواجی که با چانه زنی شروع شود به طلاق ختم می شود/مشکل طلاق خود ما هستیم

ازدواجی که با چانه زنی شروع شود به طلاق ختم می شود/مشکل طلاق خود ما هستیم