مطالب مرتبط:
شلیک موشک بالستیک به مقر نیروهای ائتلاف سعودی در ساحل غربی یمن
ارتش یمن از شلیک موشک به شهرک صنعتی «جیزان» سعودی خبر داد
شلیک مرگبار به مربی بدنسازی ؛ قاتل پیدا شد ! + عکس
شلیک چندین موشک به سوی فرودگاه طرابلس
شلیک 3 موشک زلزال به مراکز تجمع متجاوزان سعودی و مزدورانشان
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 4 مهر 1397 ساعت 01:552018-09-25سياسي

شلیک، شات، شهید!


روزی که فاجعه تروریستی در اهواز اتفاق افتاد روز عجیبی بود.

روزی بود که در آن تنها سلاح بچه های ما دوربین و شات بود اما دشمن با تفنگ های آماده شلیک آمده بود و حاصل تقابل شات و شلیک، - شهید شد.

این بچه ها شاید اسلحه در دست نداشتند، اما کاغذ، قلم، دوربین و رکوردر، تجهیزاتی بود که خبرنگارها و عکاس های حاضر در این حمله تروریستی را تا دندان مسلح کرده بود.

خبرنگاری که در میان رگبار سنگین گلوله ها، جسورانه رخ به رخ حادثه ایستاد و آن روز اولین کسی شد که از دل حادثه خبر را به سراسر جهان مخابره کرد و عکاسانی که همزمان با انگشت هایی که روی ماشه می رفت، هر بار با چکاندن شاسی دوربین تیر خلاص را به اندیشه کور تروریست ها زدند، همه قهرمان های واقع نگاری بودند که روز حادثه با شجاعت تمام، فرماندهی خط مقدم رسانه را به عهده گرفتند و تا عمق حادثه، خطر کردند تا سند رسوایی تروریست ها را در تاریخ ایران و جهان به نمایش بگذارند.

شایان حاجی نجف، خبرنگار 25 ساله خبرگزاری ایسنا خوزستان، کسی که نخستین عکس و خبر حادثه توسط او منتشر شد.

عکسی از او را می بینیم که در وسط گلوله باران شجاعانه از جوی آب پرش می کند تا رسالت جامعه رسانه را به جا بیاورد.

از او می خواهم تا از روز حادثه بگوید، همچنان که نگاهش به اطراف است، چند لحظه ای حادثه را برای خودش مرور می کند، سپس با این جمله آغاز می کند: "مرگ بر مرگ! هرچه از حادثه دور می شویم بیشتر به این که آن روز چه بر سر حاضرین آمده است پی می برم.

گروه ارکستر مارش نظامی بر طبل می کوبیدند و هنوز صدای شیپورها به گوش می رسید که نخستین رگبار گلوله نواخته شد، با شنیدن صدای گلوله نگاهم به جایگاه شخصیت ها افتاد، هنوز متوجه تحرک خاصی نشده بودم که جمعیت را به گلوله بستند.

این جا بود که خطوط رژه از هم پاشیده شد، در این لحظه من و یکی دیگر از همکارانم که در نزدیک ترین نقطه به جایگاه ایستاده بودیم با فریاد یکی از فرماندهان که مدام می گفت "بخوابید روی زمین" روی زمین دراز کشیدیم.

به هر طرف نگاه می کردیم گلوله می آمد، به همه جا گلوله اصابت می کرد و هر بار چیزی سد راه گلوله ها می شد، یا درخت، یا جدول خیابان، یا زمین و یا سینه ستبر یکی از شهدا که با چشم می دیدم یکی پس از دیگری به زمین می خورند.

تقریبا تمام جمعیت به جز کسانی که تیر خورده بودند پراکنده شده بود، اما من و همکارم در وسط خیابان میان سیل گلوله تنها مانده بودیم، در همان لحظات اول دوربین موبایلم را روشن کرده بودم و فیلم همه چیز را ثبت می کرد، صدای تیر هر لحظه داشت نزدیک تر می شد به گونه ای که آماده بودم تا یکی از گلوله ها به من اصابت کند، اینجا بود که تصمیم گرفتم به یک محل امن بروم تا برای رساندن خبر به مرکز رسانه ای خودم یعنی خبرگزاری ایسنا اقدام کنم، در همین لحظه با سردبیر مرکز ایسنا خوزستان تماس گرفتم و اولین خبر مبنی بر این که رژه نیروهای مسلح اهواز مورد حمله تروریستی قرار گرفته است را به او مخابره کردم و سپس عکس هایی که توانسته بودم ثبت کنم را برای دبیر سرویس عکس ایسنا خوزستان ارسال کردم.

" از گلوله که می گفت صدایش می لرزید، از او پرسیدم صدای گلوله ها را به یاد داری؟ ادامه می دهد "هنوز نمی دانم چرا گلوله هایی که از کنار گوشم زوزه می کشید و می رفت، هیچ کدام به من برخورد نکرد اما خوب به یاد دارم که با صدای هر تیر تصویر عزیزانم جلوی چشمم می آمد و فکرم به آن ها بود اما در آن لحظات تمام دغدغه ام نشان دادن مظلومیت مردم شهرم به دنیا بود.

" او در پایان همین طور که نفسش را بیرون می دهد، آه می کشد و می گوید "این حادثه دردی است که کم کم دارد در روح و جسم مان تکثیر می شود، همه قلبم برای درد اهواز و مردمش تیر می کشد.

با شروع تیراندازی بی شک تمام حاضرین در صحنه آرزو داشتند که این صدا مانند سال های قبل جزیی از برنامه رژه باشد، اما تداوم تیراندازی و فرمان نیروی های امنیتی به پناه گرفتن سربازها، از وقوع یک حمله تروریستی به رژه نیروهای مسلح در هفته دفاع مقدس خبر می داد.

" علی رضا محمدی، عکاس خبرگزاری ایسنا خوزستان، یکی دیگر از اعضای رسانه بود که روز حادثه به همراه دیگر همکارانش برای پوشش خبری این مراسم به محل رژه نیروهای مسلح در اهواز اعزام شده بود.

او که لحنی آرام و شمرده دارد در ابتدای مصاحبه می گوید: "تمام آن چه را که دیده ام در عکس هایم به ثبت رسانده ام، اکنون حرف زیادی برای گفتن ندارم.

" با اصرار توانستم مدتی را با او هم کلام شوم.

"سومین گروه از رژه روندگان که عبور کرد، صدای شلیک اولین گلوله به گوشمان رسید، این جا من نزدیک جایگاه در محلی که برای بازدید مردم عادی مهیا شده بود قرار داشتم، هنوز تمام وسعت دید من از دریچه دوربین بود، زیرا فکر می کردیم که مانند سال گذشته این هم بخشی از برنامه است، این را از طبیعی بودن چهره ها می شد فهمید، اما با افزایش حجم و مدت زمان تیراندازی به تروریستی بودن حادثه پی بردیم.

" از او می پرسم در این لحظه واکنش ات چه بود؟ می گوید "خب بی شک در این لحظه همه ما شوکه شده بودیم، به گونه ای که من حتی قادر به حرکت نبودم و پس از گذشت چندین ثانیه تصمیم گرفتم به سمت روبروی جایگاه بروم و از همان جا شروع به عکاسی کنم.

پشت یک آمبولانس پناه گرفته بودم و اولین تصاویر را به خاطر اشرافی که به جایگاه داشتم از همان محل ثبت کردم.

از نخستین چیزهایی که به یاد دارم تلاش نیروهای ارتش برای تامین امنیت مردم عادی بود که با وجود آتش سنگین گلوله ها، پناه مردم می شدند و یکی یکی آن ها را به سمت در پادگان هدایت می کردند.

از دیگر تصاویری که به یاد دارم زخمی هایی است که هم رزم هایشان عاجزانه فریاد می زدند "آمبولانس آمبولانس".

به یاد دارم در جایی یک نظامی دست خانم مسنی را گرفته بود و با وجود سرعت گلوله هایی که هر آن می توانست سینه اش را بشکافد، پناه پیرزن شده بود و آرام عرض اتوبان را برای رسیدن به پادگان قدم برمی داشت که همین باعث شد این لحظه را با لنز دوربینم ثبت کنم.

این تنها یک نمونه از جان گذشتگی نیروهای امنیتی ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و دیگر دلاورمردان در روز حادثه بود که به چشم دیدیم.

هر کدام دست یک انسان بی پناه را گرفته و به محلی امن می برد.

با پایان یافتن مهلکه به سرعت خودمان را به محل خبرگزاری ایسنا رساندیم و عکس ها را همان طور که بود در خروجی سایت قرار دادیم که خوشبختانه باعث شد تا شاهد بازتاب بی نظیر عکس ها در سطح ایران و جهان باشیم و خدا را شاکرم که توانستیم به موقع و در کوتاه ترین زمان، ابعاد این فاجعه تروریستی را منتشر کنیم.

" علی در پاسخ به این پرسش که اگر روزی باز هم چنین شرایطی را تجربه کنی آیا همانند قبل دست به دوربین خواهی برد یا پیش از هر چیز خودت را از مهلکه دور خواهی کرد؟ می گوید "جالب است بگویم که در روز حادثه من برای تهیه گزارش در نقطه ای دیگر از اهواز ماموریت داشتم اما به دلیل لغو شدن برنامه، ماموریت یافتم تا به محل رژه نیروهای مسلح بروم، با این وجود باید بگویم که اگر روزی باز هم در چنین حادثه ای قرار بگیرم، بی شک عکاسی نخستین اولویت من خواهد بود، زیرا من یک عکاس هستم و کاری غیر از عکاسی از دستم برنمی آید و رسالتم چیزی جز این نخواهد بود.

من از دو جهت، هم ناراحت و هم خوشحالم که در این حادثه تروریستی حضور داشتم، ناراحت از این منظر که صبح قبل از شروع تیراندازی، علی کمایی یکی از دوستانم که پشت ویلچر یکی از جانبازان بود از من خواست تا از او عکسی را ثبت کنم و این آخرین تصویری بود که از علی ثبت شد، زیرا مدت کوتاهی پس از آن، علی با اصابت چندین گلوله به شهادت رسید و از این جهت خوشحالم که در همان روز از سربازی عکس گرفتم که روز بعد با حضور در بیمارستان از زنده بودن او مطلع شدم.

با نگاه به گذشته اهواز و حملات تروریستی رخ داده در این شهر، مانند سلسله بمب گذاری های دهه 80، این حادثه دلخراش هم مانند گذشته باعث بر هم زدن آرامش شهر شد تا یک بار دیگر طعم تلخ حمله های تروریستی با اهداف جدایی طلبانه را بچشیم.

بی شک پیام مهم این حادثه به کسانی که خوزستان را به عنوان طعمه ای برای اهداف سیاسی، فرقه ای و بعضا مطامع شخصی قلمداد می کنند، این است که خوزستان به عنوان منطقه ای که پذیرای گوهر و فرصت تکثر قومی، زبانی و فرهنگی در ایران است، سال هاست که افراد مختلفی را با ظرفیت های قومی، فرهنگی و زبانی متفاوت در خود جای داده است، لذا سالیان دراز است که خوزستان تمام نبردهای قومیتی که هیچ ریشه ای در عقاید ملی، مذهبی، عرفی، سنتی و فرهنگی ما ندارند را به حاشیه رانده است.

بهراد قاسمی یکی دیگر از عکاسان حاضر در محل حادثه است که روایتش از حادثه را از دریچه دوربین خود تعریف می کند "ساعت هفت و نیم صبح بود که برای گرفتن کارت شناسایی در محل رژه حاضر شدیم.

سپس در محل استقرار خبرنگاران قرار گرفتیم، این جا شخصیت ها یکی پس از دیگری در جای خود می نشستند.

بعد از سخنرانی چند تن از فرماندهان، با دستور فرمانده ارتش، رژه نظامی سربازان شروع شد.

آخرین دسته از سربازان سپاه در حال عبور از جلوی جایگاه بودند که تیراندازی تروریست ها شروع شد.

ابتدا همه با این خیال که تیراندازی حرکتی نمادین است، واکنشی به آن نشان ندادند اما با غیر عادی شدن حجم تیراندازی به یک باره صفوف رژه گسسته شد و متوجه تروریستی بودن این حمله شدیم.

در این لحظه نگاهم به جایگاه بود اما بعد از آن سربازان و مردم بی پناه را می دیدم که هر کدام به یک طرف پناه می برند با این وجود من بر خلاف جهتی که همه به سمت آن می دویدند، همزمان که عکس می گرفتم شروع به قدم برداشتن کردم.

با شروع عملیات تروریستی با خودم گفتم بالاخره من هم در چنین شرایطی قرار گرفتم انگار که قبلا انتظار قرار گرفتن در چنین لحظه ای را کشیده باشم.

حین دویدن سربازان، یکی از آن ها به من برخورد کرد که همین باعث شد به روی زمین پرت شوم و شیشه عینکم هم شکسته شود.

" از بهراد می پرسم در آن شرایط چه چیزی بیش از همه باعث شد تا به عکاسی فکر کنی؟ پاسخ می دهد "احساس بدی که داشتم این بود که صدای تیر هر لحظه داشت نزدیک تر می شد اما چیزی در ذهنم رژه می رفت و می گفت باید وظیفه ای را که بر دوشم قرار دارد، یعنی عکاسی از این مراسم را، هر طور شده به پایان برسانم، اینجا بود که برخاستم و هر آنچه را که از دریچه دوربین به چشمم می آمد ثبت می کردم.

عکاسی در شرایطی که از هر طرف گلوله می آمد سخت ترین تجربه ای بود که تا به امروز فکرش را می کردم اما با یاری خدا توانستم از این آزمون، سربلند بیرون بیایم.

" اگر بخواهیم از دید ژورنالیستی، عکاسی و خبررسانی در شرایط جنگ را با پوشش خبری در حملات تروریستی مقایسه کنیم، یکی از مهم ترین تفاوت ها این است که در شرایط جنگ، ژورنالیست نسبت به خطرات موجود در صحنه آگاه است و عمدتا تفکیک نیروهای دشمن از نیروهای خودی برایش سهولت دارد اما در حملات تروریستی ضمن غافلگیرانه بودن حادثه، تشخیص تروریست ها از مردم عادی حاضر در صحنه بسیار دشوار است و نکته دیگر این که در وقوع عملیات های تروریستی به علت تدابیر شدید امنیتی، عموما فعالیت و تردد عناصر رسانه با مشکلات زیادی از جمله درخواست اکید نیروهای امنیتی از عکاسان و خبرنگاران برای ترک صحنه همراه است.

مرتضی یاقوتی، عکاسی که او هم مانند دیگر همکارانش برای پوشش مراسم رژه نیروهای مسلح به محل وقوع حادثه اعزام شده بود.

به گفته خودش در همان لحظات اولیه حمله تروریستی دوربین او توسط نیروهای امنیتی ضبط می شود، به همین دلیل به غیر از چند سکانس، هیچ تصویر دیگری با واقع نگاری او به یادگار نمی ماند.

روایت متفاوت او از حادثه را می خوانیم "آرزو داشتم روایت من نیز مانند دیگر بچه ها از دریچه دوربینم مستند می شد اما متاسفانه تا ابد این خاطره را همراه خودم خواهم داشت که در این حادثه هیچ گاه نتوانستم آن طور که باید رسالتم را به پایان برسانم.

به یاد دارم اولین عکسم را از شهید علی کمایی که به لنز دوربینم خیره شده بود گرفتم، این را روز بعد با پس گرفتن دوربینم متوجه شدم.

" مرتضی باد به گلو انداخت تا بغضش را پنهان کند، اما تلاشش بیهوده بود و صدایش مدام می لرزید.

ادامه می دهد "با به گوش رسیدن صدای رگبار گلوله به یاد رژه سال قبل افتادیم به همین خاطر چشم چشم می کردیم تا محل این تیراندازی را برای گرفتن عکس شناسایی کنیم اما با گذشت چند ثانیه، حقیقت رخ واقعی خودش را نشان داد.

با فریادِ هدف جایگاه است، بخوابید همه روی زمین خوابیدیم و هر طور بود خود را به سمت درختچه های کنار خیابان رساندیم.

در همین لحظه تصمیم به عکاسی گرفتم و با برخاستن از جا، اولین عکسم را از حادثه به ثبت رساندم.

" وقتی از او پرسیدم بزرگترین حسرتت از روز حادثه چیست، می گوید "تمام حسرت من صحنه هایی است که به چشم دیدم اما نتوانستم آن را ثبت کنم.

" او با اشاره به قرار داشتن در محل تجمع نیروهای امنیتی، می گوید "ای کاش من هم مانند دیگر همکارانم به سمت دیوار پادگان ارتش می رفتم اما متاسفانه در زمان درگیری همه از هم جدا شدیم و من در محل تجمع نیروهای امنیتی که مدام بر سرم فریاد می کشیدند "عکس نگیر" واقع شده بودم و به هر نقطه ای که برای گرفتن عکس زوم می کردم، دست نیروها لنز دوربینم را می پوشاند که در نهایت یکی از آن ها موفق شد دوربینم را از من بگیرد و تحویل مقامات بدهد، از این جا به بعد تمام لحظه های حادثه برایم به هزاران حسرت ابدی بدل شدند.

من از زمانی که عکاس خبری شدم تا کنون پیش خودم مرگ را به جان خریده ام و همیشه در محافل گفته ام که جانم را بگیرید اما دوربینم را نه!" مرتضی جابریان دیگر عکاس روز حادثه، از آن روز می گوید: "صبح روز حادثه در خانه کاری برایم پیش آمده بود و تقریبا از رسیدن به مراسم رژه و پوشش خبری آن ناامید شده بودم که با یکی از همکاران تماس گرفتم و پرسیدم مراسم شروع شده است یا خیر، که او پاسخ داد می توانی خودت را به مراسم برسانی، هر جور بود خودم را به محل رژه رساندم که ابتدا اندکی هم برای گرفتن کارت معطل شدیم اما هر طور بود در محل استقرار نیروهای نظامی قرار گرفتم، چندین فریم عکاسی کردم، چند گردان رژه رفته بودند و یک گردان دیگر باقی مانده بود که تیراندازی شروع شد.

اول فکر کردیم همانند سال های پیش، مدت کوتاهی تیراندازی می کنند، بنابراین اعتنایی نداشتیم و پیش خودمان خیال مانور در سر داشتیم، که به یک باره تمام جمعیت در هم ریخت و هر کس به گوشه ای پناه می برد.

از هر گوشه صدای تیر به گوش می رسید، پیکر شهدا روی زمین افتاده بود و به هر جا نگاه می کردی، خون بود.

سعی کردم برای عکاسی خودم را به پیکر شهدا و تروریست ها برسانم اما با ممانعت نیروهای امنیتی مواجه شدم، به همین دلیل سعی داشتم زیرکانه تصاویری را از تروریست ها و یا پیکر شهدا بگیرم.

" سپس با مهدی پدرام خو به صحبت نشستم، او که عکس های خوبی را از خود به یادگار گذاشته است، در بیان روز حادثه می گوید "بی شک در تمام تجمعات نظامی و امنیتی احتمال وقوع حادثه وجود دارد، که این حادثه هم از آن مستثنی نبود، اما در حادثه تروریستی اهواز ما با تروریست هایی مواجه شدیم که همانند دیگر نیروها، لباس نظامی مشابه به تن داشتند، به همین خاطر تا واکنش نیروهای امنیتی، زمان نسبتا خوبی سپری شد.

صبح روز حادثه طبق معمول در محل حاضر شدیم تا برای پوشش رسانه ای مراسم رژه نیروهای مسلح در اهواز اقدام کنیم.

مدتی پس از استقرار ما بود که حملات سنگین مهاجمان به سوی سربازان بی سلاح و مردم بی دفاع آغاز شد، در اینجا ضمن حفظ جانم سعی کردم تا به بهترین شکل جزییات این حادثه ناگوار را از دریچه دوربین ثبت کنم.

اعتقاد دارم که آن روز ترس و شجاعت دو پارامتری بودند که من را برای قدم گذاشتن در میدان نبرد راهنمایی می کرد.

" محمد آهنگر، عکاس خبرگزاری ایکنا خوزستان نیز آن روز در محل رژه حضور داشت.

او نیز می گوید "من از ساعت 6 صبح در محل برنامه حضور داشتم.

محدودیت هایی برای حضور خبرنگاران و عکاسان وجود داشت که همگی باید حتما با کارت به مراسم وارد می شدند.

شروع رژه از ساعت 8:30 صبح بود و رژه تازه به بخش های میانی رسیده بود که حدود ساعت 9 این اتفاق افتاد.

عکسی که از من منتشر شده که به حالت سینه خیز مشغول عکاسی هستم، مربوط به حدود یک دقیقه قبل از شدت گرفتن حمله تروریست ها است.

فریاد می زدند: "بخوابید روی زمین" از همان زمان من فعالیت خبری ام را شروع کردم.

نظم رژه به هم ریخت از سمت راست و چپ مان صدای تیر می آمد و خیلی عجیب که نمی دانستیم تیراندازی از کدام جهت است.

چند نفر فرار می کردند؛ چند نفر قایم شدند و من هم فکر کردم که بهترین فرصت برای عکاسی است.

صدایی مدام در گوشم می پیچید که عکس نگیر .

.

در آن لحظات رعب و وحشت هم ایجاد شده بود که دارند از پشت هم تیراندازی می کنند، نمی دانم هدف تیراندازی به سمت جایگاه بود یا نه اما این مردم بودند که هدف گلوله ها قرار می گرفتند و روی زمین می افتادند.

اولش ما فکر می کردیم که مانور است، سپس نگاهم به سمت جایگاه افتاد که دیدم قضیه جدی است و همه شخصیت ها و محافظان در حال تحرک بودند و همه مردم و سربازها داشتند فرار می کردند.

عکاس ها روی زمین دراز کشیدند که تیر نخورند.

حدود پنج دقیقه در حالت سینه خیز عکاسی کردیم.

بعد رفتیم، پشت یک آمبولانس و به کارمان ادامه دادیم.

همه دنبال پناهی می گشتند تا در تیرراس گلوله ها نباشند، به همراه شایان حاجی نجف خبرنگار ایسنا و محمد حسن عامری عکاس میزان، ناخواسته جایی هدایت شدیم که از مردم دور شدیم.

در یک پادگان که نه اجازه خروج داشتیم و نه اجازه ای که بتوانیم خودمان را در کنار مردم ببینیم.

هنگامی که در پادگان بودیم، در آن زمان دو تصویربردار صدا و سیما در کنارمان بودند که دوربین های آن ها را گرفتند و با خود بردند و من وقتی با این صحنه مواجهه شدم برای لحظاتی خودم را در یک محوطه ای رساندم که نتوانند دوربینم را ضبط کنند.

این حادثه حس و نگاهم را نسبت به شغلم عوض کرد.

فکر می کنم منتشر شدن این عکس ها باعث می شود، برخی به خودشان بیایند.

تجربه عجیب و سختی برایمان بود.

ما عکاسان خبری مجرم نیستیم و از مرگ و گلوله نمی ترسیم و همه دیدند که چطور در آن لحظه عکس ها از متن سبقت گرفتند و مظلومیت مردم را نشان دادند.

خوشبختانه توانستیم مظلومیت قربانیان تروریسم در ایران را نشان بدهیم.

" شاید این ها تنها بخشی از روایت هایی باشد که چند تن از قهرمانان بزرگ عرصه رسانه در روز 31 شهریور 97 از خود به یادگار گذاشتند، شاید اگر تلاش و جسارت این دلاورمردان نبود، هیچ گاه ابعاد این فاجعه تروریستی در سطح جهان منتشر نمی شد.

خبرنگاران و عکاسان خبری حاضر در حادثه تروریستی حمله به رژه نیروهای مسلح در اهواز با در دست گرفتن جان خود، رسالت مقدس خبرنگاری را به اوج رساندند و سربلند از دل حادثه بیرون آمدند، امید که اهمیت این مهم یعنی ماموریت خطیر خبرنگاران و عکاسان خبری حاضر در حادثه تروریستی اهواز، برای مسوولین ذی ربط قابل لمس باشد و تقدیر شایسته ای از این تیم رسانه ای صورت بگیرد.

گزارش: آرش حاجی نجف – ایسنا خوزستان انتهای پیام
کلید واژه ها: گلوله - حادثه - تروریست - دوربین - خبرنگار - زمین - حمله تروریستی - خیابان - نخستین - لحظه - رسانه - جمعیت - شهید - خبرگزاری - عکاس - جهان - اندیشه - رسوایی - نمایش - باران - اسلحه - اهواز - فاجعه - تاریخ - انگشت - ایسنا - دندان - اولین - نظامی - جامعه

آخرین اخبار سرویس:
گردشگری معنوی محدود به شهرهای زیارتی نشود

چین، میزبان ولیعهد سعودی

گره گشایی از مشکلات مردم با تعامل بیشتر دستگاه های قضایی و اجرایی

همایش سیاسی بسیجیان نیروهای مسلح استان بوشهر

2700 تشکل اجتماعی ثبت شده در حوزه زنان/3 میلیون زن سرپرست خانوار داریم

مجریان سال تحویل تلویزیون چه کسانی هستند؟

برخورد با دستفروشان مترو در دستورکار شهرداری قرار دارد

تصاویر/ ششمین یادواره شهدای روحانی استان کرمان در گلزار شهدای علی بن جعفر(ع) قم

مواد منفجره برای عملیات انتحاری از کجا وارد شده؟/ چرا پایگاه اشرار را موشک باران نمی کنید؟

اختصاص 1.5 میلیارد دلار به توسعه اشتغال روستایی

بهبود خدمات رفاهی بازنشستگان کشوری در سال آینده

فرانسه مخالفت با «صهیونیسم» را جرم تلقی می کند

جلسه بعدی مجمع تشخیص درباره پالرمو، 11 اسفند است/ CFT هنوز در دستورکار قرار نگرفته

پس دانش آموز را هم دانشاموز بنویسیم؟!

استاندار تهران: هیچ نظری درباره اقدام فرمانداری پاکدشت ندارم!

اهتمام جدی نیروی انتظامی در استرداد مجرمان متواری

استخدام برنامه نویس اندروید در یک استارت آپ

جانشین فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) همدان: دیپلماسی التماسی نتیجه ای جز ذلت ندارد

ضرورت تصویب هرچه سریع تر FATF

یادواره شهدای وزارت امور خارجه در اهواز

فرمانده سپاه قدس گیلان: سپاه دولت دوم نیست رفع کننده تهدیدهاست

مدیرعامل موسسه خیریه ائمه اطهار اردبیل: تعدد موسسات خیریه باعث کاهش اعتماد مردم شده است/توانمندسازی ایتام و نیازمندان جزو اولویت ها است

5 عضو شورای یکی از توابع کردستان به اتهام تحصیل مال نامشروع به حبس محکوم شدند/ تبرئه شدن افشاکنندگان فساد

دریادار خانزادی: رزمایش دریایی ولایت97 در تنگه هرمز تا شمال اقیانوس هند برگزار می شود

فارس من| استاندار تهران: تمام توان را برای شروع عملیات اجرایی مترو غرب تهران در سال 98 به کار می گیریم

با حضور سرلشکر قاسم سلیمانی یادواره 1747 شهید شهرستان بابل آغاز شد

نگاهی به اقدامات اخیر مخالفان دولت

گرفتار آبگرفتگی

مسعودی در تذکر شفاهی: دولت از مختار السلطنه قاجار مبارزه با گران فروشی را بیاموزد

پشیمان نیستیم

بررسی مسائل و مشکلات مددجویان تحت پوشش بهزیستی در شهرستان حمیدیه

لزوم پاسداشت هنرمند برجسته قلعه تلی توسط شهردار و اعضای شورای شهر/ استاد نوری دِین خود را به باغملک ادا کرده است

گسترش صنایع دستی حفظ هویت و ایجاد فرصت برای نسل جوان را به دنبال دارد

استفاده از ظرفیت های مردمی راهکار حل بحران آب/ تشکل های اجتماعی ایفای نقش کنند

اطلاعات دقیق سپاه از شمار کشته های آمریکا در جنگ عراق افغانستان/ آماری مخالف ادعای آمریکا

رونمایی از کتاب فرهاد فخرالدینی همراه با اجرای ارکستر سازهای ملی ایران

توربین های بادی قابل حمل در زاهدان ساخته شد

مجلس با واگذاری بخشی از املاک وزارت راه به دانشگاه تهران مخالفت کرد

نامه دستور روحانی درباره سهامداران پدیده را دیده ام

اختلاف نظر کشورهای جهان در جزییات پیوستن به توافقنامه پاریس

مصری در تذکر شفاهی: رزمندگان معسر نیاز به حمایت دولتی دارند

پیگیری سوژه مردم: نبود مترو، مشکل مردم شهریار، اندیشه، مارلیک، فردیس و ملارد فارس من| استاندار تهران: تمام توان را برای شروع عملیات اجرایی مترو غرب تهران در سال 98 به کار می گیریم

شورای پدافند غیرعامل باید آسیب ها را شناسایی و اعلام کند

رونمایی از ساز باس ، ابزار جدید موسیقی آذربایجانی

روایت یک حدیث جدید توسط نادر قاضی پور نماینده مجلس! +فیلم

نوروزی در تذکر شفاهی: پروژه های مربوط به سفر 6 سال پیش رییس جمهور به اطراف تهران معطل اعتبار است

ظهر امروز صورت گرفت تجلیل از دکتر شیبانی به عنوان الگوی سلامت معنوی اسلامی

قانون اساسی با استیضاح رییس جمهور چگونه برخورد کرده است؟

غرب و آمریکا با اسلام هراسی و ایران هراسی درصدد تضعیف اسلام هستند

یادواره شهدای نیروی انتظامی در نوشهر برگزار شد

3 عضو باند واردات زعفران تقلبی در مشهد بازداشت شدند

گزارش رویترز از تغییر مدیریت شرکت تابعه MTN در ایران

درخشش همسران شاهد و ایثارگر البرزی در مسابقات قرآنی بنیاد شهید

مسابقات قرائت استعداد های قرآنی کشور

مدیریت امروز جامعه نیازمند درس گرفتن از شهداست

سند دانشگاه اسلامی از اسناد مظلوم کشور است

رونمایی از نشریه «رایحه» ویژه علامه کرمی در اهواز

رمانان المپیک و جهان چکیده کشتی هستند

رونمایی از کتاب«عروس حضرت قرآن»

روحیه انقلابی طلبی با وابستگی به دنیا منافات دارد

امر به معروف و نهی از منکر نقش مهمی در سلامت معنوی جامعه دارد

خبری خوش برای دانشجویان!

نماینده ولی فقیه در سپاه قدس: آینده نظام اسلامی کاملا روشن و نورانی است

امنیت کاربران فیس بوک تأمین می شود

تصاویر/ نشست مدیران مدارس علمیه استان اصفهان

ظریف: مناقشه نظامی فزاینده بین ایران و اسراییل نمی بینم، اما نمی توان چنین احتمالی را رد کرد

دیدار صالحی با اسقف اعظم ارامنه

پاورپوینت مدیریت جامع کیفیت TQM

احتمال میانجیگری چین بین ایران و عربستان سعودی

بازگشت خواننده زیرزمینی معروف به ایران

دبیر شورای عالی بسیج جامعه پزشکی: دکتر شیبانی عمر خود را برای استقرار نظام اسلامی وقف کرد

سردار خرم: مجموعه های مختلف باید هم افزا به مناطق محروم خدمت کنند

مهدی بنایی در نشست «تأملی در کتاب «درباره غرب» دکتر رضا داوری اردکانی»: غرب با تذکر به «در تاریخ بودن» به تجدد می رسد و داوری با آن، از غرب پرسش می کند

جهان در آستانه ظهور تمدن اسلامی است

مادران و همسران 70 شهید کاغذ پارس هفت تپه تجلیل شدند

ماجرای ازدواج مریم کاویانی با رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه دولت احمدی‎نژاد

جلسه علنی مجلس

188مددجوی زندانی چهارمحال و بختیاری مشمول عفو مقام معظم رهبری

ترامپ می خواهد به عربستانی که صندوق رأی ندیده است فناوری هسته ای بدهد

حال آیت الله نوری همدانی مساعد است

جهان در آستانه ظهور تمدن ناب اسلامی است

توسعه جامعه در گرو تامین امنیت است

نامه نگاری درباره پدیده شاندیز درگیر تایید مجلس و تکذیب دولت

اخبار مشروح 13 پنج شنبه، 2 اسفند 1397

بعضی کشاورزان به علت نبود راه امکان دسترسی به مزارع را ندارند

شهادت در باور مردم ایران جایگاه عمیق و غنی دارد/ ایثارگران؛ شایسته بهترین خدمات

فیلم/ قسمت اول مستند «روایت رهبری»

صدوسی ونهمین شماره نشریه «رایحه» ویژه علامه کرمی رونمایی شد

حضور بیش از 60 مروج معنویت در دومین نشست ملی گردشگری معنوی

مراسم نکوداشت استاد همایون خرم در دانشگاه صنعتی اصفهان

سایپا روزانه 400 دستگاه خودرو اینترنتی می فروشد

واکنش 2 عضو کابینه به برخورد سپاه با کشتی های صیادی چینی

تصاویر/ آخرین مرحله از دوره آموزشی «ولایت فقیه و کارآمدی حکومت دینی» در اهواز

مجوز مجلس به دولت برای واگذاری زمین های مسکن مهر

مریم کاویانی ازدواج با دیپلمات سرشناس را تایید کرد

2 پدیده ارزشمند جهان اسلام انقلاب ایران و بیداری اسلامی بود

اجرای طرح کتابخانه گردی در مهریز آغاز شد

اختتامیه جشنواره استانی ققنوس امروز در دانشکده اصول الدین قم برگزار می شود

رسانه ای که باید ملی باشد

معاون هماهنگ کننده نیروی زمینی سپاه: در جنگ با تروریست ها هستیم

شلیک، شات، شهید!

شلیک، شات، شهید!