مطالب مرتبط:
آشنایی با سازمان هواپیمایی، مدارس و آزمون های بین المللی خلبانی در ایران
کندو: برگزاری آزمون ها و اعطای گواهینامه های رسمی بین المللی مایکروسافت و سیسکو در ایران [رپورتاژ آگهی]
قهرمانی نماینده تنیس ایران در رقابت های بین المللی ارمنستان
کرسی های بی تاثیر بین المللی در ورزش ایران
بانک صادرات ایران موفق به دریافت گواهینامه بین المللی مدیریت انرژی شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 21 شهریور 1397 ساعت 19:022018-09-12اقتصادي

روزیاتو: آشنایی با آزمون های بین المللی خلبانی در ایران


اگر شما قصد داشته باشید تا به عنوان مهماندار، سر مهماندار، خلبان، کمک خلبان، مهندس پرواز و امثالهم در شرکت های هواپیمایی خصوصی یا دولتی مشغول  به فعالیت بشوید، - سازمان هواپیمایی کشوری از جمله سازمان های دولتی پر سابقه کشور است که همانطور که از نامش پیداست، مسئولیت امور ساماندهی، مدیریت و نظارت بر حمل و نقل هوایی کشور را بر عهده دارد.

اگر شما قصد داشته باشید تا به عنوان مهماندار، سر مهماندار، خلبان، کمک خلبان، مهندس پرواز و امثالهم در شرکت های هواپیمایی خصوصی یا دولتی مشغول  به فعالیت بشوید، اخذ تاییدیه و دریافت گواهینامه صلاحیت حرفه ای از سازمان هواپیمایی کشور الزامی است.

همچنین اشخاص حقوقی که قصد راه اندازی خط هوایی دارند نیز می بایست مجوزهای لازم را از این سازمان اخذ کنند.

در سالهای اخیر به دلیل تاخیرات و سقوط شماری از هواپیماهای کشورمان، سازمان هواپیمایی کشور در کانون توجه رسانه ها قرار گرفت.

با پیوستن ایران به کنوانسیون شیکاگو در سال 1328 و تصویب قانون هواپیمایی کشوری توسط مجلس شورای ملی؛ به منظور اجرای این قانون و ماده 5 اصلاحی آن در سال 1367 سازمان هواپیمایی کشوری تأسیس و به عنوان نماینده حاکمیت، متولی این بخش از حمل و نقل به منظور جابجایی بار و مسافر شده است.

 سرویس دانستنی های روزیاتو برای آشنایی مخاطبان، امروز نگاهی دارد به وظایف و خدمات گسترده سازمان هواپیمایی کشور.

با ما همراه باشید.

سایت سازمان هواپیمایی کشوری درباره سازمان هواپیمایی کشوری در سال 1328 با تصویب قانون هواپیمایی کشوری به صورت اداره کل مستقلی با نام اداره کل هواپیمایی تاسیس گردید.

متعاقباً، براساس ماده (4) قانون تغییر نام وزارت راه و ترابری مصوب 1353 این اداره کل از وزارت راه منتزع و با نام سازمان هواپیمایی کشوری به وزارت جنگ سابق، انتقال یافت.

مجدداً، در سال 1357 طبق مصوبه شورای عالی انقلاب سازمان هواپیمایی کشوری به وزارت راه منتقل گردید و نهایتاً به موجب ماده (5) قانون هواپیمایی کشوری اصلاحی 1367 به صورتی سازمانی مستقل به نام سازمان هواپیمایی کشوری وابسته به وزارت راه و ترابری تاسیس گردید.

امروزه وزارت راه و ترابری به وزارت راه و شهرسازی تغییر نام یافته است و مسئولیت این وزارتخانه در دولت دوم روحانی با دکتر آخوندی است.

در آذر ماه 1323 شرکت سهامی هواپیمایی ایران که یک شرکت خصوصی بود با سرمایه عده ای از بازرگانان برای حمل و نقل هوایی کشوری تشکیل و از سال 1325 شروع به فعالیت نمود شرکت مذکور برای اولین با سرویس های منظمی بین برخی مراکز استان ها برقرار نمود .

در سال 1337 شرکت هواپیمایی دیگری به نام شرکت هواپیمایی پارس که ان نیز با سرمایه عده ای از تجار تشکیل شده بود به فعالیت حمل و نقل هوایی منحصرا بین ایران و کشورهای خارجی و بیشتر در زمینه حمل بار پرداخت .

در سال 1345 مطابق با قانون تاسیس شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و مقررات بهره برداری هوایی کشوری دولت با خرید سهام شرکت های هواپیمایی ایران و پارس ، شرکت هواپیمایی ملی ایران (ایران ایر) را برای حمل و نقل مسافر و بار و محمولات پستی تاسیس نمود.

ایران ایر در نقاط مختلف جهان شعبه دارد.

معروف ترین دفاتر ایران ایر در خارج از کشور در خیابان شانزلیزه پاریس و خیابان کونگز گاتان استکهلم سوئد است.

تصویر دفتر ایران ایر در خیابان شانزلیزه پاریس وظایف سازمان هواپیمایی کشوری  ایجاد، توسعه، بهره برداری و نگهداری فرودگاه ها و دستگاه های ناوبری و مخابراتی که مخصوص تنظیم رفت وآمد هواپیماها و تأمین بی خطری پرواز آنها است و به طور کلی هر نوع نظارت و مساعدتی که به منظور پیشرفت هواپیمایی کشوری و تأمین بی خطری پرواز لازم باشد.

نظارت در فعالیت هواپیمایی کشوری طبق مقررات مربوط به منظور جلوگیری از وقوع مخاطرات و رقابت های مضره بین متصدیان حمل و نقل هوایی و حفظ مصالح عمومی  تربیت متخصصین فنی هواپیمایی کشوری با هماهنگی دستگاه های ذی ربط اهتمام در پیشرفت و توسعه هواپیمایی کشوری و تشویق صنایع مربوط مطالعات و تحقیقات علمی و فنی در مسائل مربوط به هواپیمایی کشوری و ایجاد تسهیلات و تشویق افراد و مؤسسات صلاحیت دار به انجام این امور و تهیه موجبات آن.

تهیه طرح موافقت نامه و قراردادهای هواپیمایی با دول خارجی که طبق مقررات به وسیله دولت تقدیم مجلس شورای اسلامی میشود.

سیاست گذاری و برنامه ریزی و تعیین خط مشی های فنی، اقتصادی، بازرگانی بین المللی حمل و نقل هوایی کشور.

 سیاست گذاری و برنامه ریزی در مورد نوع ، تعدد جایگاه دستگاه هایی ناوبری و کمک ناوبری و ارتباطی در فرودگاهها و نظارت بر عملکرد فرودگاهها ‎  سیاست گذاری و برنامه ریزی در زمینه آموزش و تربیت پرسنل متخصص هواپیمایی برای کلیه موسسات هواپیمایی سیاست گذاری و برنامه ریزی در امور مخابراتی و صدور دستورالعمل های مربوطه به امور مخابرات و مبادله پیامها و دستگاه های مورد نیاز در فرودگاهها.

  برنامه ریزی در خصوص برقراری سیستم هایی برق اضطراریی و روشنایی باندها و نظارت بر نصب و بهره برداری صحیح از سیستم ها و تجهیزات مربوطه .

‎‎‎  صدور دستورالعمل های مورد نیاز در امور ایمنی زمینی، آتش نشانی و آموزشی پرسنل و نظارت برحسن اجرای آن .

‎تدوین استاندارد پرواز، نظارت بر شرکت هایی هواپیمایی از نظر تایید صلاحیت و رعایت نکات و استانداردهای ایمنی و صدور گواهینامه ها و تدوین و تنظیم مقررات مربوطه .

‎  تنظیم و تدوین مقررات و دستورالعمل های مربوط به کنترل فضای کشور و صدور اجازه پرواز و جلوگیری از آن و نظارت بر واحدهای مراقبت پرواز فرودگاه ها.

‎‎‎ تأیید انواع هواپیما هایی که میتوانند در ایران به فعالیت حمل و نقل هوایی بپردازند.

  تهیه طرح موافقت نامه ها و قراردادهای بین المللی و مبادله آنها.

‎‎‎  تهیه و تدوین دستورالعمل های امنیتی، حفاظتی با رعایت مقررات و استانداردهای بین المللی و داخلی مربوطه و نظارت بر اعمال آنها.

‎‎‎ عضویت و ارتباط با سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری (ICAO) و سایر سازمان های جهانی ذیربط با رعایت مقررات مربوطه .

‎‎‎  بررسی سوانح و حوادث هواپیمایی و اعمال مجازات های لازمه طبق مقررات مربوطه .

‎‎‎ استخدام در سازمان هواپیمایی کشوری  بر اساس مواد 41، 42و 44 قانون مدیریت خدمات کشوری استخدام افراد در دستگاههای اجرایی مستلزم داشتن شرایط عمومی استخدام، شرایط احراز مشاغل، مدرک تحصیلی دانشگاهی مرتبط و بر اساس مجوزها و پس از پذیرفته شدن در امتحانات عمومی و تخصصی ( از طریق انتشار آکهی) امکان پذیر است.

لازم به ذکر است که جذب نیرو در شرکت های هواپیمایی نیز به صورت مستقل از این سازمان برنامه ریزی شده و صورت می پذیرد.

یعنی اگر شما بخواهید در شرکت های خصوصی هواپیمایی کشور استخدام شوید، برای برخی از رده های شغلی مثل مهمانداری و خلبانی، می بایست تاییدیه این سازمان را اخذ کنید.

فهرست اختصارات و تعاریف سازمان هواپیمایی کشوری  معمولا اصطلاحات تخصصی مورد استفاده در دفاتر سازمان، در فصل ابتدایی دستورالعمل های تخصصی و آیین نامه های اجرایی مرتبط با آن واحد تخصصی درج میگردد که در سامانه قوانین و مقررات پورتال سازمان موجود است و البته برای آشنایی بیشتر با لغات و اصطلاحات تخصصی صنعت، لغت نامه های بسیاری به زبان انگلیسی برای استفاده تخصصی ذینفعان وجود دارد.

اگر به اطلاعاتی در این زمینه نیاز دارید، درخواست خود را از طریق کانال های روزیاتو در شبکه های اجتماعی ارسال کنید.

رییس سازمان هواپیمایی کشوری را چه کسی منصوب مینماید؟ طبق قانون هواپیمایی کشوری، رییس این سازمان تنها معاون وزیر راه و شهرسازی در بخش حمل و نقل هوایی است و با پیشنهاد وزیر و تأیید و ابلاغ هیئت محترم وزیران به مدت سه سال منصوب میگردد.

مدارس آموزش خلبانی مجاز کدامند؟ اسامی کلیه مؤسسات آموزش هوانوردی و آموزشگاه های خلبانی مورد تأیید و مجاز را می توان از طریق تماس تلفنی با دفتر گواهینامه ها، امتحانات و امور پزشکی سازمان به شماره : 66078700 (داخلی: 401 و 416) اخذ نمود.

مدت اعتبار آزمون های خلبانی چقدر است؟ در مقاطع PPL ، CPL، IR و TYPE به مدت یک سال و در مقطع ATPL به مدت هفت سال می باشد.

منبع سئوالات آزمون های خلبانی کدام است؟ منبع سئوالات بوکلت های ارائه شده از طریق وبسایت سازمان بوده ولیکن ممکن است بخشی از سئوالات آزمون، خارج از بوکلت انتخاب گردد.

نحوه ثبت نام در سازمان چگونه است؟ ثبت نام آزمون های خلبانی، صرفاً از طریق مدارس و شرکت های هواپیمایی انجام میگیرد.

برای آشنایی با جدید ترین فهرست مراکز صلاحیت دار برگزاری کلاس ها و آزمون های خلبانی می بایست به سایت سازمان هواپیمایی کشوری مراجعه کنید.

اگر قصد طی کردن دوره های مربوطه در خارج از کشور را دارید، حتما لیست دانشگاه های مورد تایید اداره کل دانش اموختگان وزارت علوم در خارج از کشور را پیش از ثبت نام در مراکز آموزشی آنسوی مرزها تهیه کنید.

  امکان محرومیت از شرکت در آزمون وجود دارد؟ کسب نمره F و غیبت در آزمون، موجب یک دوره محرومیت از شرکت در آزمون های بعدی میگردد.

ازکجا می توان قوانین و مقررات سازمان هواپیمایی کشوری را بدست آورد؟  با مراجعه به سامانه قوانین و مقررات سازمان به آدرس http://www.

cao.

ir/rules میتوان به آن دسته از قوانین و مقررات مورد نیاز خود دست یافت.

چگونه می توان درباره یکی از مقررات سازمان هواپیمایی کشوری اظهار نظر کرد؟ میتوانید باآدرس ایمیل Rulemaking@cao.

ir مکاتبه فرمایید.

از کجا می توان فرم های سازمان هواپیمایی کشوری را دریافت نمود؟ فرم ها و چک لیست های مورد استفاده را میتوان به دو روش زیر از سامانه قوانین و مقررات سازمان بدست آورد با مراجعه به سند مورد نظر در حوزه کاری خود فرم های مرتبط با آن سند را دانلود نمود.

 با مراجعه مستقیم به بخش فرم ها و چک لیستها در سامانه قوانین و مقررات و داشتن شماره فرم آن را انتخاب نموده و دانلود نمود.

آدرس سازمان هواپیمایی کشوری: تهران – فرودگاه مهرآباد – به سمت ترمینال پروازهای داخلی 4 و 6 – سازمان هواپیمایی کشوری شیوه دسترسی: از مترو ایستگاه آزادی استفاده کنید.


کلید واژه ها: سازمان هواپیمایی کشور - سازمان هواپیمایی - هواپیمایی - سازمان هواپیمایی کشوری - کشور - کشوری - وزارت راه - وزارت - شرکت های هواپیمایی - قانون - حمل و نقل - وزارت راه و شهرسازی - دولت - عالی - هوایی - اداره - ایران - هواپیمایی ایران - ماده - امروز - پرواز - شورای - سرویس - بین المللی - صورت - شهرسازی - انتقال - آخوندی - مدیریت - شیکاگو

آخرین اخبار سرویس:
ضرورت به کارگیری ظرفیت زنان در شورای عالی فضای مجازی

آیا سرفیس گو مناسب نقاشان و طراحان است؟

تماس مردم با خط اعتیاد افزایش پیدا کرد

قیمت جدید حبوبات اعلام شد

تصاویر / رودخانه های خشک شده نیشابور

219 میلیون دلار کالا به روسیه صادر شد

سایت ثبت گوشی مسافری به زودی بسته می شود

باید منتظر قاچاق کارگر هم باشیم!

صادرات نفت ایران افزایش یافت

کاهش 20درصدی ارزش معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن

نیروهای تعلیقی به کار بازگشتند

صحبت های تازه وزیر کار درباره دستمزد/ شریعتمداری: دستمزد افزایش معقولی داشته باشد

استخدام نیروی خانم جهت نظافت خوابگاه دخترانه در تهران

استخدام طراح سایت آشنا به شبکه های اجتماعی در تهران

استخدام راننده با کامیونت جهت پخش مهر آفتاب در اصفهان

استخدام تعدادی نیروی خدماتی خانم و آقا جهت انجام امور نظافتی

متقاضیان واقعی مسکن انگشت شمارند/جدیدترین قیمت مسکن+ جدول

استخدام طراح مسلط به کرل در تهران محدوده منیریه

استخدام کارگر ساده انبار جهت کار در انبار در تهران

تلاطم نرخ ارز و یک زاویه از چند ضلعی بازار ارز

استخدام نیرو جهت اداره مغازه تایپ و تکثیر با تجربه کاری-مشهد

تبرئه بازپرسی که دستور فیلتر تلگرام را داد

استخدام مسئول سفارشات جهت شرکت معتبر در اصفهان

گوشت با جلسه گذاشتن ارزان نمی شود

استخدام ذوب ریز (آشنا به امور ذوب،ریخته گری،قالب گیری)-همدان

استخدام کارمند خانم مسلط به کامیپوتر و فتوشاپ در تهران

استخدام تعدادی کارگر ساده جهت همکاری در چاپ و صحافی

استخدام طراح آشنا به فتوشاپ در محدوده شرق تهران

استخدام CNC کار ام دی ف در شهر مشهد

استخدام مدیر تولید و برنامه ریزی،ذوب ریز در همدان

چهارشنبه یکم اسفند | افزایش قیمت رسمی یورو و پوند

دستمزد کارگران معقول افزایش یابد

استخدام ظرفشور جهت کار در رستوران و فست فود در اصفهان

10 هزار میلیارد تومان از بدهی های صنعت برق تسویه شد

نرخ انواع فرنگی جات در میادین+ جدول

اقتصاد ایران باید به سمت خصوصی سازی حرکت کند

باید سرمایه گذار خصوصی را به تولید انیمیشن جذب کرد

به همت یک شرکت دانش بنیان داخلی فرآورده های زیستی مدرن در خاورمیانه تولید شد

حمایت از توسعه گردشگری حلال در اولویت استاندارد است

20 واحد توزیع غیر مجاز گاز ال پی جی در ساوجبلاغ شناسایی شد

چرا مردم برای خرید خودرو هیجان دارند؟

قالیباف راست می گوید یا میرلوحی؟ میزان دقیق بدهی شهرداری چقدر است؟

توصیه مالی مهم به معلمان در آستانه بازنشستگی

ایجاد 164 هزار واحد کوچک خرد و خانگی در کشور

اثرات منفی خشکسالی بر سلامت روان کودکان استرالیایی

تاثیر روش های بهینه مدیریتی بر کنترل سیلاب ها

شناسایی 18 نوع ماده معدنی در لرستان

راه اندازی وارانت و فروش استقراضی مشروط به رفع محدودیت ها

219 میلیون دلار کالا به روسیه صادر شد

رشد اندک سهام آسیایی با از سرگیری مذاکرات تجاری

روش فروش گوشت تنظیم بازاری تغییر می کند، عرضه اینترنتی تصویب نشد!

دستمزد کارگران افزایش یابد/اجازه تضعیف تشکلهای کارگری را نمی دهم

افزایش بهای گاز و برق برای سال آینده/ اخذ ماهانه 300 تومان از مشترکان برق و گاز برای بیمه خسارات

فروش فوری مرحله دوم سایپا از امروز اول اسفند97

وزیر کار: دستمزد کارگران باید افزایش معقولی داشته باشد

بازار گوشت به سمت تعادل گام برمی دارد؟

پرداخت عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی آغاز شد

استخدام چند نفر نیرو در آبمیوه و بستنی فروشی مهتاب

بیت کوین معجزه قرن؛ دیگر نیازی به بانک ندارید!

استخدام کارگر ساده جهت لوازم خانگی در قم

استخدام آشپز ماهر یا نیمه ماهر جهت فست فود در قم

استخدام کارشناس تولید محتوا بصورت تمام وقت جهت مرکز آهن در اصفهان

امسال اپل چه محصولاتی معرفی می کند؟

پرداخت عیدی بازنشستگان تأمین اجتماعی آغاز شد

توزیع گوشت تنظیم بازاری فقط بین یارانه بگیران

استخدام فروشنده خانم برای یک مانتو فروشی در قم

استخدام دفتر سلام پیک

فروش فوری مرحله دوم محصولات ایران خودرو اسفند 97

سهام عدالت در دست مردم معامله پذیر می شود

استخدام چند ردیف شغلی در شرکت تولیدی بازرگانی رویال گستر

توزیع گوشت بر اساس فهرست یارانه بگیران

شرکت مس حامی معادن کوچک است

بزرگترین اَبَر ماه 2019/ گزارش تصویری

استخدام کارشناس برنامه ریزی و کنترل پروژه جهت یک شرکت در اصفهان

پسته خارجی بخریم، ارزون تره!

پراید گرون تر، فروش بیشتر!

مدیرکل بیمه ایران در مازندران: بیمه ها سالانه 500 میلیارد تومان خسارت در مازندران پرداخت می کنند/75 درصد واحدهای مسکونی مازندران فاقد بیمه هستند

استاندار زنجان: عمق حفاری های برخی معادن از چاه هم بیشتر است/ برخی فقط خوب صحبت می کنند

اظهارت متناقض مدیران شهری فراهانی: کسری بودجه هزار میلیاردی داریم/میرلوحی: ماهانه 1100 میلیارد تومان پول به خزانه می آید

حضور فولاد مبارکه و شرکتهای تابعه در بیست و یکمین دوره سمپوزیوم سالانه فولاد کیش

بیش از 300 تن میوه عید در شاهرود ذخیره شد

قیمت انواع حبوبات بسته بندی در میادین میوه و تره بار اعلام شد

افزایش کسری تجاری ژاپن در ماه ژانویه

درآمد 80 هزار تومانی متکدیان یزد در هر ساعت

چهارشنبه یکم اسفند | رکوردشکنی قیمت طلا به سمت 1350 دلار

گوشت با جلسه گذاشتن ارزان نمی شود

آغاز پرداخت «عیدی» مستمری بگیران تأمین اجتماعی + جزییات

تعداد دکل های مخابراتی در مشهد کاهش می یابد

مقایسه قدرت خرید خانه در ایران با کشورهای دیگر

تاکسی برقی دریایی هم از راه رسید

واکنش عسگراولادی به بیانیه بانک مرکزی می خواهد سربه سر من بگذارد

استاندار خراسان رضوی از شرکت ایران خودروی خراسان بازدید کرد

یک مقام مسئول در گفت وگو با فارس عنوان کرد تأمین مالی جمعی در فرابورس معطل مقررات جدید/نقش کم رنگ رتبه بندی ها در بازار بدهی

استخدام سرپرست کارگاه مسلط به مسلط به فاز 2 اجرایی - دماوند

تکمیل کنارگذر فاروج سردرگم دریافت کاربری است

استخدام مهندس عمران جهت کار در کارگاه تهران

محدودیت اعتبار بخشودگی وام کشاورزان را مشکل کرده است

70 میلیارد ریال تسهیلات دانشجویی در دانشگاه لرستان پرداخت شد

استخدام یکنفر مهندس نقشه برداری جهت همکاری در تهران

تیترها از گرانی و دلالان خودرو گفتند

روزیاتو: آشنایی با آزمون های بین المللی خلبانی در ایران

روزیاتو: آشنایی با آزمون های بین المللی خلبانی در ایران