مطالب مرتبط:
سوال نمایندگان از وزیر خارجه درباره سهم ایران از دریای خزر تقدیم هیات رییسه شد
آیا سهم ایران در دریای خزر کم شد؟
سهم 50 درصدی ایران از دریای خزر/ چه کشورهایی حق حضور در خزر را خواهند داشت؟
حق ایران از دریای خزر چه قدر است؟
سهم ایران از دریای خزر چقدر است؟/ هرمیداس باوند: 20 درصد می خواهیم
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 31 مرداد 1397 ساعت 04:352018-08-22سياسي

چقدر از دریای خزر متعلق به ایران است؟


کافی است آنهایی که ادعا می کنند 50 درصد از آب های دریای خزر برای ما است، نقشه را ببینند،حتی در کتاب های جغرافیایی که نگاه می کنیم، دریای خزر به صورت کامل نیست.

- به نقل از نامه نیوز گفت و گو برای رسیدن به یک توافق جامع بین کشورهای ساحلی دریای خزر بیش از بیست سال است که ادامه داشته و هنوز نتیجه مشخصی در این باره در مورد مسائل اصلی و کلیدی به دست نیامده است.

پنج کشور ساحلی دریای خزر پس از سالها بحث در این مورد به کنوانسیونی دست پیدا کردند تا برخی مسائل توافق شده را محوری برای گفت و گوهای بعدی قرار دهند.

اما این کنوانسیون باعث شکل گیری بحثهای رسانه ای بسیاری در مورد چند و چون این موضوع شد.

اصل ماجرا چیست و چه روندی تا به حال طی شده است؟در این باره با بهرام امیر احمدیان کارشناس مسائل قفقاز و آسیای میانه به گفت وگو نشستیم که مشروح آن را از نظر می گذرانید:آیا ما در گذشته حق پنجاه درصدی از خزر داشتیم؟این که آنهایی که ادعا می کنند 50 درصد از آب های دریای خزر برای ما است، کافی است نقشه را ببینند.

ما حتی در کتاب های جغرافیایی که نگاه می کنیم، دریای خزر به صورت کامل نیست.

چرا؟ چون بالاتر از مرزهای شمالی ایران ما دیگر کاری به آن سرزمین ها نداریم و برای ما نیست و اصلا نمی خواهیم یاد بگیریم.

نقشه ایران را می کشیم، در آن جا که نقشه ایران را می کشیم، دریای خزر محدود می شود و چون یک گودی است در شمال ایران بین گوش گربه و دریای خزر، آن وقت یک مقداری این دریا می رود بالا، ولی اگر ما در ساحل دریای خزر قدم بزنیم، در سمت غرب و جنوب غربی برویم به سمت کوه های تالش و ادامه دهیم دریای خزر را، می رسیم به نقطه آستارا.

آیا ما می توانیم از آستارا بالاتر برویم؟ما از نقطه آستارا نمی توانیم بالاتر برویم.

هنوز دریا ادامه دارد.

یعنی اگر ما بخواهیم ادامه دهیم، شاید به اندازه 90 برابر این که ما الان داریم، باید برویم بالا.

آیا به ما اجازه می دهند برویم بدون ویزا؟ نمی توانیم برویم، پس حقوق آن ها است.

آیا ما می توانیم از آستارا رد شویم و برویم به سمت شمال و برویم با آب ها کار داشته باشیم؟ آن آب برای کسی دیگر است، ساحلش برای کسی دیگر است.

اینهایی که ادعا می کنند 50 درصد آب برای ما است، یک نقشه بگذارند جلویشان و این نقشه دریای خزر را نصف کنند.

طولی که نمی توانند نصف کنند، عرضی، از عرض دریای خزر نصف کنند و ببینند 50 درصد که در جنوب است، شامل چیست؟ شامل بخش جمهوری اسلامی ایران است، بعد شامل جمهوری آذربایجان است در غرب و جمهوری ترکمنستان در شرق.

ما باید در این صورت که دریا مال ما شد، به این دو جمهوری بگوییم شما اصلا از آب سهمی ندارید.

بنابراین این ها که می خواهند بیایند به سمت آب، مرز ما است و به طور مثال که 50 درصد دست ما است.

ما باید آن جا مرزبانی داشته باشیم، اجازه ندهیم این ها بیایند به دریا و ماهی گیری کنند؛ مگر به اذن ما، مگر با ویزایی که از ما می گیرند.

باید آن جا آب های سرزمینی ایران باشد.

آیا چنین چیزی امکان پذیر است؟ در کجای دنیا این اتفاق افتاده که یک کشوری در ساحل مقابلش نتواند از آب استفاده کند؟مثالی که می توانم بزنم، بین ایران و عثمانی بوده در شط العرب.

این مرز را طوری تعریف کرده بودند که وقتی ایران خاکش تمام می شود و به شط العرب می رسد، مرز تمام است و ایران حق استفاده از آب را ندارد.

بنابراین ایران راجع به این کلی دوندگی کرده تا قرارداد 1975 امضا شده که خط مرزی بین ایران و عراق تالوگ است، خط تالوگ است.

می گفتند عراق که به آب دسترسی ندارد، این را بدهیم به او.

ایران می گفته دلیل نمی شود، این آب ها مشترک است.

ما درست است در جنوب دو هزار کیلومتر خط ساحلی داریم؛ خلیج فارس و دریای عمان، ولی این دلیل نمی شود که از آب های خودمان در این جا استفاده نکنیم.

آن وقت ما به نقطه مقابل که می رسیم، در دریای خزر می گوییم آذربایجان و ترکمنستان حق استفاده از آب را ندارند، چون 50 درصد برای ما است.

چه کسی گفته 50 درصد؟ هیچ مستند حقوقی ندارد.

بله، از نظر احساسی ما می توانیم بگوییم آسیای مرکزی، قفقاز و شبه قاره و همه این ها جزء فرهنگ ایران و برای ما است، ولی الان حقوق بین الملل چه می گوید؟ ما تایید کردیم وقتی که جمهوری آذربایجان و جمهوری ترکمنستان و دیگر کشورهای بازمانده از اتحاد شوروی در سازمان ملل وقتی شناسایی خواستند،ما در مجمع عمومی سازمان ملل به آن ها رأی دادیم و به رسمیت شناختیم حاکمیت آن ها را.

حاکمیت آن ها شامل مرزهای آبی هم می شود، بخشی از دریای خزر هم خواهد شد.

بنابراین آن کسانی که سهم قائل شدند، تا پیش از تعیین خط مبدأ و در حقیقت سهمی که از دریا می خواهیم بگیریم، یعنی در حقیقت بعد از خط مبدأ باید تقسیم کنیم.

بر چه اساسی؟ یک اصول بین الملل است که چگونه ما آب ها را می توانیم تقسیم کنیم؟ بعد از این که معین شد بستر و زیر بستر و تهدید حدود، آن وقت تهدید حدود که تمام شد، تازه ما می توانیم حدود را اندازه بگیریم و بگوییم ما چند درصد سهم می بریم.

نمی توانیم پیش از تهدید حدود، یعنی از خط مبدأ به سمت دریا و حدودی که معین کردیم بر اساس رویه های موجود حقوق بین الملل دریاها، آن وقت است که ما می توانیم بگوییم سهم ما چقدر شده است.

الان بنشینیم و بگوییم سهم ما 20 درصد است، سهم ما 30 درصد است، شاید بیشتر شود، پس اجازه دهید ما تعیین حدود کنیم.

ولی یک عده برمی گردند به خط خلیج حسنقلی به آستارا که حتی اسم این را هم اشتباه می گویند، این حسینقلی نیست.

حتی من در مطبوعات دیدم که نوشته اند حسینقلی خان.

اسم آن محل خلیج حسنقلی است.

در خلیج حسنقلی خط مرزی ما تمام می شود، نقطه مرزی ما تمام می شود و ترکمنستان شروع می شود.

در دوره شوروی از این نقطه یک خط راست کشیده بودند به آستارا.

اسم این بود خط آستارا حسنقلی.

چرا کشیده بودند؟ خط صاف کشیده بودند، در صورتی که آب های ایران و کشورهای دیگر را تقسیم کنند، خط مستقیم نیست، چون آن خط تبعیت می کند از شکل ساحل، از شکل ساحلی که باید خطوطی به نقاطی رأس شود که ترسیم شود.

مثلا ممکن است پله ای باشد.

در آن موقع گفتند که کشتی های ایران از آن جا رد نشود، ولی چون کشتی به صورت مارپیچ نمی تواند حرکت کند و صاف می رود، هواپیما چون به خط مستقیم می تواند حرکت کند، بنابراین باید یک خطی می کشیدند.

هرچند که ایران در دوره قبل از ایران و جمهوری اسلامی ایران این خط را به رسمیت نشناختند و اگرچه در قبل از ایران در حکومت شاهنشاهی هم این را به رسمیت نشناخته بودند، ولی اعلام هم نکرده بودند که نمی پذیریم، چون آن قدرت را نداشتند.

جمهوری اسلامی ایران گفته ما اصلا این خط را نمی شناسیم، به این خط یک خط موهوم می گویند.

بنابراین این را هم مطرح می کنند، ما حالا بر اساس آن چیزی که نوشته شده، باید خط مبدأ را به توافق برسیم.

نوشته اند که از پایین ترین نقطه جزری که در منهای 28 متر است، راجع به این اختلاف است.

می گویند ممکن است 27 متر بهتر باشد یا هر چیز دیگر.

می گویند چون دریای خزر سطحش از دریاهای آزاد 28 متر پایین تر است، بنابراین خط مبدأ بر این استوار است و باید از این تبعیت کند.

بعد که خط مبدأ را تعیین کردند، تهدید حدود می شود، یعنی مرزهای دریایی ما مشخص می شود، ولی بر اساس کنوانسیون گفته شده 15 مایل دریایی آب های سرزمینی ما یا هر کشور دیگر است، بعد مترتب بر آن چیزی که گفته شده است.

15 مایل برای هر پنج کشور مشخص است؟ یعنی همه آن ها 15 مایل؟بله، کنوانسیون نوشته 15 مایل دریایی.

بنابراین مادامی که این کنوانسیون مورد ایراد است، کشورها می توانند استدلال های عقلی و منطقی و حقوقی شان را مطرح کنند ، در آن جا گنجانده شده است.

هر نوع مسائلی که می خواهد اضافه شود یا بر این کنوانسیون ایراداتی وارد است، می توانند کشورها آن را مطرح کنند و آن را بررسی کنند و در حقیقت پروتکل های الحاقی برایش بیاورند و در پروتکل های الحاقی مسئله را مطرح کنند، مسئله بسته نشده هنوز.

در حالی که ما می دانیم کنوانسیون محیط زیست دریای خزر معروف به کنوانسیون تهران توسط پارلمان های کشورها هم تدوین شده است.

این خیلی مهم تر از هر چیز دیگر است، چون اگر این دریا آلوده شود ، اگر مسائل و مشکلات محیط زیستی بیاورد، در آن جا پستانداران دریایی است، در آن جا ماهیان و آبزیان و اقلیم هر چیزی که است، خیلی مهم است برای ما و آسیب پذیر است، چون در آن جا دارند فعالیت های استخراج نفت انجام می دهند، چون گردش آب هم از شمال به جنوب است، ایران را می تواند تحت تاثیر قرار دهد، کما این که از قبل هم انجام داده، ما باید به این مسائل بپردازیم.

محیط زیست، اقتصاد، شیلات، حمل و نقل دریایی، خطوط لوله و این مسائل فراموش شده و همه پرداخته اند به این که سهم ما چقدر است؟ سهم ما چقدر است، بستگی به شکل ساحل ما دارد.

بدون شکل ساحل که نمی شود در نظر گرفتن آن و به کار بردن رویه های موجود که نمی شود چیزی تعیین کرد.

اختلافات در حال حاضر چگونه است؛ قزاقستان و ترکمنستان بیشتر می گویند سهم هر کس بر اساس متراژ ساحل اندازه گرفته شود و آن تهدید حدود بر اساس محدوده ساحلش باشد، آنطوری اندازه گیری شود و ایران و روس ها روشهای دیگری را پیش می کشند.

این اختلافات به کجا رسیده است؟در بین کشورهای ساحلی دو به دو مثل روسیه و قزاقستان و روسیه و آذربایجان و آذربایجان و قزاقستان؛ یک مذاکراتی صورت گرفته است.

ما هم باید همین که در وزارت خارجه هم روی این تاکید می شود، ما هم باید مسائل خودمان را با آذربایجان که هم مرز هستیم و با جمهوری ترکمنستان مسائل خودمان را حل کنیم.

جمهوری آذربایجان خیلی نرمش نشان داده و همکاری های خوبی با ما دارد.

روابط ما خیلی بهتر شده با جمهوری آذربایجان، به ویژه در جاهایی که مشترک بوده و ذخایر مشترک بوده، قرار شده که مشترک بهره برداری شود.

ما باید در این موضوع به شکل تعاملی رفتار کنیم؛ همسایه را که نمی توانیم از بین ببریم، نمی توانیم آن ها را هم به زور وادار کنیم.

ما باید یک راه منطقی پیدا کنیم و با این همسایگانمان کنار بیاییم و مسائل خودمان را با مذاکره حل کنیم.

همینطوری که این مذاکره ای که بعد از 22 سال به بار نشسته و این کنوانسیون را امضا کردیم، آن جا هم ما می توانیم.

آن مسئله که از کجا شروع کنیم و برویم جلو، خط مبدأ هنوز کاملا تصویب نشده؛ نوشته شده در این جا خط مبدأ را بعدا تعیین خواهند کرد و برای تهدید حدود، اول خط مبدأ لازم است.

مثلا یک جزایری است در دریای خزر، خط مبدأ از کجا باید باشد؟ این مورد مذاکره آینده است که خط مبدأ را راجع به این کار کنند، بعد دوباره یک کنوانسیونی در تعیین خط مبدأ و تهدید حدود انجام خواهد شد، ولی فعلا راجع به این صحبت نشده است.

با چه روشی اگر این خط مبدأ اندازه شود، درصد ایران بین حدود 11 درصد، 16 درصد تا 19-18 درصد به دست می آید؟ این ها روش تقسیم بندی شان به چه شکل است که این عددها به دست می آید و ما بر چه اساسی می گوییم باید ما 20 درصد داشته باشیم؟ این ها روش شکل دادنش چگونه است؟یک مسئله خیلی پیچیده و ریاضی است که خط مبدأ را چگونه انتخاب می کنند.

این بحثش خیلی بحث فنی است.

روی عمق هم تاثیر دارد؟همان که عرض کردم، چون خط مبدأ باید از پایین ترین نقطه ای که آب می رود و خشکی نمایان می شود تا آن حدی که آب پایین می رود؛ مثل می گویند جزر.

چون دریای خزر دریای بسته ای است، جزر و مدش خیلی شدید نیست.

آن نقطه ای که آب دریا پایین می رود، آن نقطه، از نقطه مبدأ شروع می شود، ولی این نقاط ممکن است با همدیگر قوس داشته باشد.

بنابراین باید بحث شود که یک خط مبدأ مستقیم بین کدام خط به خط بکشند، کدام نقطه به کدام نقطه که یک فرمول پیچیده ای دارد در حقوق دریاها و بر اساس آن است.

بعضی ها هم مطرح می کنند و می گویند خط مبدأ را ما شروع کنیم از همان خط حسنقلی آستارا را به هم وصل کنیم، این جا بشود خط مبدأ ما، ولی پایین این خط خیلی از سطح دریا قرار می گیرد و انقدری نیست که بشود آن را به عنوان خلیج تعریف کرد، چون خلیج خط مبدأش از دو نقطه بالای آن قلمرو است، شروع می شود.

ولی در این جا هم بحث است؛ خیلی ها عقیده دارند که ما می توانیم این خط را؛ یک چیزی که ما در دریای خزر می توانیم عنوان کنیم و در بعضی از این تقسیمات هم مطرح شده، خط انصاف است.

یعنی بگوییم ما ساحلمان مقعر است، گود است، بنابراین در بدترین نوع تقسیم دریا، برای کشورهایی است که گود هستند.

بهترین شرایط برای کشورهایی است که برجستگی دارند.

هر سه تا کشور آذربایجان، ارمنستان و قزاقستان ساحلشان خوب است و سهم بیشتری می برند.

شبه جزیره آبشاران در باکو آمده و رفته در دریا، این برایش مثبت است.

حالا ما می توانیم ادعا کنیم چون در درازای تاریخ، سیطره ما در دریا بیش از همه بوده، هنوز ما صحبت می کنیم که در سال 1724 پترو کبیر آمده داغستان را از ایران گرفته و جنگ و دعوا آن جا و آن جا برای ما بوده و به ایران تعلق داشته، بنابراین از لحاظ تاریخی چون ما موضوعیت داشتیم، می توانیم ادعا کنیم به ما انصاف دهید، با ما با انصاف برخورد کنید.

این که این فرمول ما را محدود می کند، شما نباید به این بسنده کنید.

چون ما کشور قدیمی هستیم، تنها کشور کهن در ساحل دریای خزر هستیم، آن موقع که آن ها کشور نبودند، ما امپراتوری بودیم، بنابراین حق ما بیشتر از این است.

می توانیم این را بقبولانیم.

دارند صحبت می کنند، اگر هم موافقت نکردند، ما زور نمی توانیم بگوییم.

حق انصاف بستگی به حُسن نیت طرفین دارد.

در هر حال برای رفع اختلافات لازم است زبان مذاکره به کار ببریم، با زور هیچ چیز درست نمی شود.

ما اگر بخواهیم زور کنیم، نتیجه ای نخواهد داد، باید این زور خودمان را اعمال کنیم، نیرو باید داشته باشیم، قدرت داشته باشیم، پول داشته باشیم، زمان داشته باشیم.

برای چی؟ برای به دست آوردن سطح آب؟ عمیق ترین نقطه آب ها پیش ما است، در ساحل ایران است.

اگر ما بخواهیم از ساحل دریای خزر نفت استخراج کنیم، باید یک سکویی بزنیم که هزار متر برود پایین و برسد به کف دریا.

یک سازه شناور که آب مدام می رود بالا و پایین.

آن را بزنیم آن جا و استخراج کنیم، در حالی که در شمال 10 درصد این هم عمق ندارد.

آن ها یک سکویی می زنند و راحت و اینقدر شناور نیست که تلاطم داشته باشم.

هزینه ها را بالا می برد استخراج نفت.

مسائل دیگری است که به نظر من دریای خزر باید دریای دوستی و صلح باشد، چون در غیر این صورت می شود دریای تنش.

پنج تا کشور در آن هستند، اگر نخواهند با هم توافق کنند، باید دائما آن جا نظامی گری شود.

باید توجه کنیم در این کنوانسیون گفته آن جا دریا، دریای نظامی نیست، به کشورهای خارجی هم اجازه نمی دهند به آن جا بیایند.

این خیلی خوب است که، به سمت صلح دارد پیش می رود.

حمل و نقل دارد، کشتیرانی دارد، شیلات دارد.

ما هنوز در دریای خزر نتوانستیم کشتی مسافری راه بیندازیم.

ایرانی هایی که می خواهند بروند آستاراخان کار کنند، تجارت کنند، باید از تهران پرواز کنند بروند مسکو، از مسکو برگردند با یک پرواز و بیایند جنوب، در صورتی که با کشتی می توانستند بروند این مسیر را.

کشتی تفریحی بین بنادر؛ پنج، شش تا بندر بزرگ است در قزاقستان، ترکمنستان، ایران، آذربایجان، روسیه.

به این بنادر سفر کنند، بسیار جاذبه های گردشگری دارد و می تواند اشتغال ایجاد کند.

کشتیرانی مسافری مشترک بسازند، تاسیس کنند و خیلی چیزهای دیگر که ما اینها را فراموش کردیم.

به نظر من می رسد این کار کارشناسی نیست.

یک گروه کارشناسی از خبرگان حقوق بین الملل دریاها جمع شوند و بعد بیایند مسئله را حل کنند.

ولی جالب این است که در طی این مدتی که این مسئله عنوان شده در طی یکی، دو هفته، اینقدر مطلب گفته شده که آدم فکر می کند شاید بیش از کل کادر وزارت خارجه در بیرون از وزارت خارجه راجع به دریای خزر دارند حرف می زنند، در صورتی که در وزارت امور خارجه، بخشی را اختصاص دادند به دبیرخانه دریای خزر.

آنجا دارند کار می کنند، مسائل را عنوان می کنند و یک اداره ای است، ولی در بیرون هر کسی برای خودش شده صاحبنظر و دارد اعمال نظر می کند.

به نظر من می رسد که متمرکز در جایی بنشینند و این را نقد و بررسی کنند، نه از روی بخل و کینه، بلکه از روی کار کارشناسی و متخصصان جمع شوند و بگویند اینجاها را ما باید دوباره بازنگری کنیم، پروتکل باید بنویسیم و.

وگرنه این که کلیتش خیلی خوب است و هر کسی ایراد دارد، بگوید کجایش مشکل دارد و اصلا این کنوانسیون را بخواند.


کلید واژه ها: دریای خزر - دریا - ایران - جمهوری - آستارا - نقشه - درصد - ساحل - جمهوری آذربایجان - جمهوری اسلامی - صورت - شمال - توافق - ساحلی - ترکمنستان - آذربایجان - کشور - جنوب - کتاب - کارشناس - اسلامی - رسانه - میانه - قفقاز - نیوز - تالش - نامه - گربه - حقوق

آخرین اخبار سرویس:
معاون حشدالشعبی عراق: وحدت رمز پیروزی جبهه مقاومت اسلامی است

مادورو، مرز ونزوئلا با برزیل را بست

ظفرقندی به عنوان رییس کل سازمان نظام پزشکی منصوب شد

پیام وزیر کشور در پی درگذشت آیت الله مؤمن

برای او که مومن به انقلاب بود!

آیت الله اراکی: دهه پنجم انقلاب آغاز فروپاشی آمریکاست

نمایشگاه بین المللی جایگاه داران سوخت و صنایع وابسته

نامزد نمایندگی کنگره آمریکا خواستار برگزاری انتخابات دوباره شد

آغاز رهاسازی آب از سد سیلوه به سمت دریاچه ارومیه

با کمک پلیس فتا صفحه جعلی اینستاگرامی به نام لیلا حاتمی بسته شد

الهلال فاتح دربی عربستان

اجلاسیه شهدای کارمند استان کردستان

همایش بزرگ جوانان محور مقاومت

سومین گردهمایی ملی فعالان حرکت های جهادی

ماجرای 18 هزار موتورسیکلت اسقاطی در پارکینگ های ستاد فرمان امام چیست؟

کاهش خسارات حوادث در تحقق اقتصاد مقاومتی موثر است

نماینده مقاومت اسلامی یمن: سربازان جبهه مقاومت در خط ولایت حرکت می کنند

آیت الله جنتی: آمریکا و رژیم صهونیستی روبه افول هستند/با وجود فشارهای اقتصادی زیر بار ذلت نمی رویم

وزیر کشور درگذشت آیت الله مؤمن را تسلیت گفت

آیت الله محمد مومن درگذشت +سوابق

ما دلقکان تورهای شاد یا مترجم های سیاح نیستیم

صالحی: ایران توان تکنولوژیکی بازگشت به قبل برجام را دارد

پیام وزیر کشور در پی درگذشت آیت الله مؤمن

رییس جمهور ارتحال آیت الله مؤمن را تسلیت گفت

تصاویر/ جلسه همفکری و هم اندیشی نخبگان و فعالان رسانه ای حوزه

ابلاغ بیانیه گام دوم انقلاب توسط استاندار قم به دستگاه های اجرایی

کارهای امروز مسئولین ما با فریاد استقلال خواهی مردم منافات دارد

شهید عزیز به زودی روی آنتن/گلایه پدر شهید حدادیان از شورای شهر تهران + عکس

هتل «انرژی مثبت» در نزدیکی مدار قطب شمال+فیلم

با حضور بیش از سه هزار نفر صورت گرفت تجلیل از خانواده شهید مغنیه در شهر مقدس قم

همایش عشایر کوچرو کشور در لالی برگزار شد

نظام سازی مبتنی بر قرآن پیش نیاز اصلاح ساختار جامعه است

پل میانگذر در خشک شدن دریاچه ارومیه نقش ندارد

تجلیل از خانواده شهید مشهدی در فرهنگسرای گلستان

اطلاعیه ستاد اجرایی فرمان امام (ره) درباره پارکینگ های موتورسیکلت های اسقاطی

یادواره 1747 شهید شهرستان بابل

اگر حق محرومان ضایع شود،اولین کسانی که باید پاسخگو باشد علما هستند

هم تکلیف امریکاواروپا روشن است و هم تکلیف ایران

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس: عزمی برای رونق پرواز فرودگاه همدان نمی بینیم/ با مدیران ناکارآمد تعارف نداریم

در گفت وگو با فارس مطرح شد حقوق 12 میلیونی معاونین شهردار تهران

روایت مقام سابق اف بی آی از تمایل دولتمردان آمریکایی به برکناری ترامپ

سه پرده از زندگی یک آیت الله تمجید حسن روحانی از تدریس آیت الله مومن

مدیرکل ارشاد استان اصفهان: نیکوکاری در حوزه فرهنگ از ضروریات است/ پیشگامی اصفهان در امور خیریه

آینده جمهوری اسلامی در دست تربیت یافتگان مکتب قرآن است

رییس جمهور ارتحال آیت الله مؤمن را تسلیت گفت

مجوز دولت برای ورود سپاه به موضوع مقابله با قاچاق کالا

لزوم شناسایی و شکوفایی استعدادهای قرآنی در کشور

کودکمان را در روزهای بارانی چگونه سرگرم کنیم؟

تغییر فصل ترانسیلوانیا را از این زاویه بی نظیر ببینید!

رییس جهاد دانشگاهی: تکیه بر توان داخلی و اقتصاد دانش بنیان، راه نجات کشور در شرایط فعلی است

آیت الله جنتی: نشانه های افول صهیونیست ها و آمریکا نمایان است

انتقاد «ثریا» به «جدایی نادر از سیمین»

عربستان سعودی بزرگترین حامی تروریسم است

انار کوهدشت به نام برند ساوه صادر می شود

سردار سلیمانی: حتما انتقام حمله تروریستی زاهدان را می گیریم

شهیدان احیاگران واقعی تشیع در جهان هستند

محتشمی پور: ظریف آمریکایی است

باید به بدحجاب محبت کنیم

رییس اتاق بازرگانی اصفهان: مردم را به حضور در جبهه اقتصاد تشویق کنیم

همایش عشایر کوچرو کشور در لالی برگزار شد

نظام سازی مبتنی بر قرآن پیش نیاز اصلاح ساختار جامعه است

پل میانگذر در خشک شدن دریاچه ارومیه نقش ندارد

ظفرقندی به عنوان رییس کل سازمان نظام پزشکی منصوب شد

جمهوری اسلامی ستون جریان مقاومت است

دو سوم موسسات قرآنی در کشور فعال هستند

تصاویر/ نشست علمی طلاب غیرایرانی در مدرسه علمیه امام المنتظر قم

آغاز به کار سومین همایش ملی «ریحانهالنبی» در فارس

پرتاب موشک از زیر سطح برای اولین بار اجرایی می شود

وزارت کار مانع از اشتغال نیروهای غیربومی در خوزستان شود

پیام تسلیت وزیر کشور در پی درگذشت آیت الله مؤمن

اظهارات نماینده ای که 23هزار رای دارد: من و امضاکنندگان طرح استیضاح رییس جمهور،هرکدام مان صدهزار نفریم!

پیام وزیر کشور در پی درگذشت آیت الله مؤمن

جمهوری اسلامی ستون جریان مقاومت است

فهرست نمایندگان دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری

اطلاعیه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) درباره پارکینگ های موتورسیکلت های اسقاطی

سردار سلامی: در نگاه مادی گرایانه، علم علیه بشریت به کار گرفته می شود

فریادهای ترامپ انسان های کنجکاو بیشتری را روانه ایران می کند

انتقاد دیرباز از یک مجری در برنامه زنده/روایت عاشقی کامبیز روی صحنه!

نظر رهبرانقلاب درباره «تجسس در تلفن همراه همسر»

برخورد به موقع و سریع با جرائم مهمترین وظیفه و اولویت پلیس است/خبرنگاران یاران صادق پلیس و مردم

نماینده مردم شهرستان های جنوبی کرمان در مجلس خواستار شد لزوم اعمال تعرفه گرمسیری برق در جنوب کرمان

آمریکا در اوج ذلت و اسلام در اوج قدرت است

با کمک پلیس فتا صفحه جعلی اینستاگرامی به نام لیلا حاتمی بسته شد

فیس تو فیس با چهره های اصیل هندی

انتقاد دیرباز از یک مجری در برنامه زنده

برخی کمبودها به دلیل عدم مدیریت منابع است

کاربست ویژه پلیس برای بیانیه گام دوم انقلاب تدوین می شود

واکنش تند نماینده میانه نسبت به اظهارات واعظی

میزان بودجه دولت برای توسعه سیستان و بلوچستان

پیام تسلیت رییس جمهور به مناسبت ارتحال آیت الله مؤمن

حجت الاسلام طائب: اقتصاد مقاومتی با وابستگی به آمریکا صورت نمی گیرد

چهار طرح بیمارستانی در قائمشهر به بهره برداری رسید

فرمانده منطقه انتظامی شهرستان لنده: برخورد به موقع و سریع با جرائم مهمترین وظیفه و اولویت پلیس است/خبرنگاران یاران صادق پلیس و مردم

رییس جمهور درگذشت آیت الله مومن را تسلیت گفت

محمد جواد مشهدی گزارش تصویری// سفر استاندار خراسان رضوی به سرخس

گزارش افتخار آمیز و غرور آمیزی برای جامعه جهانی داریم

فعالیت قرآنی باید بیش از پیش توسعه یابد

شورای حقوقی و اجتماعی زنان سیستان و بلوچستان برگزار شد

دبل سردار آزمون مقابل فنرباغچه

راهنمایی گردشگری یک شغل نیست، یک فعالیت است

چقدر از دریای خزر متعلق به ایران است؟

چقدر از دریای خزر متعلق به ایران است؟