مطالب مرتبط:
15دستاورد پنجساله کشاورزی؛ از خودکفایی شکر تا طرح های آبی
وزیر جهاد کشاورزی: از حمایت از تولیدات داخلی تا خودکفایی در گندم و شکر
اجرای بزرگترین طرح کشاورزی بوشهر با 1600 میلیاردتومان اعتبار
افزایش 2 برابری اجرای طرح آبیاری نواری در مزارع کشاورزی
مدیریت بهینه منابع آبی با اجرای طرح آبخیزداری
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 17:052018-08-21اقتصادي

15دستاورد پنجساله کشاورزی؛ از خودکفایی شکر تا طرح های آبی


دولت یازدهم برنامه هایی را در بخش کشاورزی آغاز کرد و در دولت دوازدهم تاکنون به 15 دستاورد در زمینه احیای زمین، انتقال آب، خودکفایی در شکر، - افزایش ضریب خوداتکایی در بسیاری از مواد غذایی، پرورش آبزیان، مکانیزاسیون، فرآوری و گلخانه رسیده است.

به نقل از سه شنبه تارنمای وزارت کشاورزی، در پنج سال گذشته با شناسایی و فعال سازی ظرفیت های موجود کشور روش های سازگار با اقلیم از جمله ارتقای بهره وری آب از طریق سیستم های نوین آبیاری، توسعه گلخانه ها، انتقال فصل کشت از بهار به پاییز و کشت نشایی صورت گرفت.

توسعه مکانیزاسیون، تغییر الگوی کشت، پرورش ماهی در قفس، احیای دشت خوزستان و ایلام و انتقال آب دشت سیستان و بلوچستان از دیگر اقدام های این دوره بود.

خودکفایی در گندم و شکر، توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی، انتقال فناوری های نوین به مزارع، استفاده از بذور پربازده و همچنین مقابله با ریزگردها سرلوحه برنامه های وزارت جهاد کشاورزی بود.

با اجرای برنامه های وزارت جهاد کشاورزی بهره وری آب سالیانه 6 درصد و در مجموع 30 درصد افزایش یافت؛ زیرا در سال 1392 به ازای مصرف هر مترمکعب آب حدود 920 گرم محصول تولید می شد که این میزان با 400 گرم افزایش به یک هزار و 320 کیلوگرم به ازای مصرف هر مترمکعب آب رسید.

یکی از روش های بهره وری آب، توسعه سامانه های نوین آبیاری است که با پرداخت بلاعوض 85 درصد از هزینه های اجرای این سامانه ها، سطح اراضی تجهیز شده از یک میلیون و 290 هزار هکتار در سال 1392 با افزایش 534 هزار هکتاری به یک میلیون و 824 هزار هکتار رسید و براساس برنامه تا پایان امسال به 2 میلیون و 100 هزار هکتار افزایش می یابد.

** حجم گلخانه های کشور به 13 هزار و 559 هکتار رسیدتوسعه گلخانه ها از برنامه های وزارت جهاد کشاورزی برای انتقال مکان کشت از فضای باز به فضای مدیریت شده به منظور افزایش بهره وری تولید و کاهش مصرف آب است تا ضمن مدیریت آفات و بیماری ها، مصرف آب در مقایسه با فضای باز تا 90 درصد کاهش و میزان تولید تا 10 برابر افزایش یابد.

طبق آمارها در سال 1392 سطح گلخانه های کشور هشت هزار و 800 هکتار بود که این میزان اکنون به 13 هزار و 559 هکتار رسیده و ساخت گلخانه در سطح 2 هزار و 763 هکتار برای امسال پیش بینی شده است.

در سه ماهه نخست امسال 736 هکتار گلخانه در کشور ساختته شده است که با احداث هر هکتار گلخانه 10 اشتغال مستقیم به ویژه برای متخصصان رشته های کشاورزی ایجاد می شود.

بنابراین با چهار هزار و 759 هکتار گلخانه ساخته شده در پنج سال گذشته در واقع برای بیش از 47 هزار نفر اشتغالزایی شده است.

** 355 هزار هکتار از طرح احیای دشت خوزستان و ایلام تحویل بهره برداران شدبزرگ ترین طرح تاریخ کشاورزی کشور در دولت تدبیر و امید با عنوان طرح احیا و توسعه 550 هزار هکتار اراضی خوزستان و ایلام در فاز اول در سطح 355 هزار هکتار به پایان رسید و به بهره برداران تحویل داده شد.

مقدمات آغاز مرحله دوم این طرح در دست اقدام است.

** 27 هزار هکتار از طرح انتقال آب سیستان عملیاتی شد اجرای طرح تامین و انتقال آب با لوله به 46 هزار هکتار از اراضی دشت سیستان از دیگر طرح های شاخص حوزه آب و خاک در دولت یازدهم بود که تاکنون در سطح 27 هزار هکتار شبکه شامل شبکه های اصلی و فرعی به اتمام رسیده و از 17 ایستگاه پمپاژ نیز 14 ایستگاه اجرای و آماده بهره برداری شده است.

همچنین اجرای عملیات احداث شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی در استان های غرب کشور از دیگر طرح های حوزه آب و خاک در دولت تدبیر و امید است.

این عملیات در 10 استان و به وسعت 227 هزار هکتار در دست اجراست و تاکنون 116 هزار هکتار آن آماده بهره برداری شده که 38 هزار هکتار از این اراضی زیر کشت رفته است و بقیه پیش از پایان سال به اتمام می رسد.

** اجرای 800 هزار هکتار آبخیزداری و آبخوانداری آبخیزداری و آبخوانداری را از بهترین شیوه های حفاظت خاک، ارتقاء پوشش گیاهی و تقویت سفره های زیرزمینی و آبخوان ها است که در سال 92 عملیات آبخیزداری در سطح 390 هزار هکتار انجام شد و در سال 96 با اجرای طرح اقتصاد مقاومتی به 800 هزار هکتار یعنی دو برابر رسید.

برای اجرای این طرح در سال 97 نیز برای اولین بار 200 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای این امر اختصاص یافته است.

** خرید 9 میلیون تن گندم و خودکفایی در تولید شکر با اقدامات فنی و انتقال یافته های نوین کشاورزی به مزارع، امسال با وجود کاهش 22 درصدی بارندگی در مقایسه با پارسال و تداوم خشکسالی، خرید تضمینی گندم نسبت به سال زراعی قبل افزایش یافت.

تاکنون 9 میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شده و کشور همچنان از واردات این محصول اساسی بی نیاز است.

در بحث تولید شکر نیز با توسعه کشت پاییزه و نشایی چغندرقند و همچنین بکارگیری بذور مقاوم و پربازده، ضمن کاهش سطح زیرکشت،با افزایش تولید و کاهش سه برابری مصرف آب، تولید شکر از 1.

2 میلیون تن در سال 1392 به 2 میلیون تن در امسال رسیده و این تولید تا مرز خودکفایی رفته است.

** رشد ضریب خوداتکایی کشور در تولید روغن به 18 درصد کاهش وابستگی کشور به روغن از دیگر برنامه های راهبردی وزارت جهاد کشاورزی است.

با تمهیدات اندیشیده شده، تولید دانه های روغنی در سه سال اخیر به بیش از نیم میلیون تن افزایش یافت و تولید دانه روغنی کلزا در سه سال گذشته با دستیابی به 340 هزار تن بیش از هفت برابر شد.

همچنین با حمایت از توسعه کشت دانه های روغنی، ضریب خوداتکایی کشور در روغن از 6 درصد در سال 1392 به 18 درصد افزایش یافته است.

در افق 1404 این میزان از خوداتکایی باید به 70 درصد برسد.

** نصب 475 قفس پرورش ماهی در دریاهای شمال و جنوب کشورطبق سیاست انتقال کشت آبزیان از خشکی به دریا برای سازگاری با اقلیم، ظرفیت پرورش یک میلیون تن ماهی در دریا وجود دارد که این میزان معادل مجموع صید و پرورش آبزیان فعلی کشور است.

بنابراین برای اجرای طرح آبزی پروری دریایی، تاکنون 475 قفس در دریای شمال و جنوب و آب های داخلی با ظرفیت 30 هزار تن نصب شده و پیش بینی می شود این ظرفیت امسال به حدود 50 هزار تن برسد.

در پنج سال گذشته تولید میگو از 12 هزار تن در سال 1392 به بیش از 32 هزار تن در سال 1396 افزایش یافت که 2.

5 برابر افزایش تولید را نشان می دهد و امسال پیش بینی می شود این میزان به 40 هزار تن برسد.

** تخصیص 72 هزار میلیارد ریال اعتبار برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی از ابتدای دولت یازدهم تاکنون برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی 6 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است که با ایجاد 6 خط اعتباری 72 هزار میلیارد ریال تسهیلات برای توسعه مکانیزاسیون فراهم و در اختیار کشاورزان قرار گرفت.

تاکنون بیش از 90 هزار دستگاه انواع تراکتور و کمباین و 200 هزار دستگاه انواع ادوات کشاورزی تحویل کشاورزان شده تا جایی که ضریب نفوذ مکانیزاسیون کشاورزی از 1.

18 اسب بخار در ابتدای سال 1392 به 1.

62 اسب بخار در حال حاضر افزایش یافته است.

امسال با تامین 20 هزار میلیارد ریال (12300 میلیارد ریال از محل تسهیلات خط اعتباری و 7700 میلیارد ریال تسهیلات ارزان قیمت توسعه اشتغال روستایی) ضریب مکانیزاسیون به 1.

72 اسب بخار برسد.

**700 شرکت دانش بنیان در بخش کشاورزی ایجاد شددر دولت یازدهم با واگذاری یافته های تحقیقاتی به بخش خصوصی، شرکت های دانش بنیان کشاورزی از 263 مورد در سال 1392 به 583 شرکت در سال1396 افزایش یافت.

این میزان اکنون به 700 شرکت رسیده است.

**افزایش ظرفیت فرآوری محصولات کشاورزی به 54 میلیون تن یکی از مشکلات بخش کشاورزی فرآوری محصولات است اما ظرفیت جذب مواد خام صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی از 32 میلیون تن در سال 1392 به 54 میلیون تن در سال 1396 رسید.

در ابتدای سال1392 تعداد 440 واحد سردخانه با ظرفیت 840 هزار تن ساخته شده بود که تاکنون این میزان به 998 واحد و ظرفیت 2 میلیون و 440 هزار تن رسید.

به عبارت دیگر، این میزان سه برابر افزایش یافت.

** مقابله با ریزگردها در 320 هزار هکتار از زمین های خوزستان برای اجرای طرح مقابله با ریزگردها 320 هزار هکتار در قالب هفت کانون بحرانی در استان خوزستان انتخاب شد و با ساخت کانال انتقال آب به مناطق فوق بحرانی به طول 60 کیلومتر، بیش از 20 هزار هکتار نهالکاری تا پایان فروردین ماه امسال به پایان رسید.

همچنین در 15 هزار هکتار عملیات مالچ پاشی اجرا و در بیش از هفت هزار هکتار اراضی منطقه هور منصوری عملیات مرطوب سازی انجام شد.

ایجاد ایستگاه پمپاژ اضطراری روی رودخانه کارون با ظرفیت 12.

5 مترمکعب بر ثانیه، بهره برداری از بیش از 70 سازه و عبور از جاده های اصلی و روستایی، خطوط لوله های نفت، گاز و لوله های آب، ساخت 140 کیلومتر کانال های فرعی و ایستگاهای پمپاژ مورد نیاز و همچنین احداث کانال انتقال به رودخانه جراحی به طول 23 کیلومتر برای آبیاری نخیلات شادگان از دیگر اقدامات وزارت جهاد کشاورزی برای مقابله با ریزگردها در خوزستان است.

امسال علاوه بر نگهداری سطح کشت شده، توسعه کشت در دستکم 20 هزار هکتار و ادامه مرطوب سازی زمین ها و همچنین تکمیل کانال ساخته شده برای آبرسانی به مناطق جدید کشت شده در نظر گرفته شده است.


کلید واژه ها: کشاورزی - افزایش - بهره وری - برنامه - انتقال - توسعه - وزارت - سیستان و بلوچستان - مصرف - کشور - درصد - میزان - تولید - دستاورد - مدیریت - نوین - اشتغال - آبیاری - جهاد - دولت یازدهم - کاهش مصرف - ریزگردها - بلوچستان - دولت - کاهش - پیش بینی - خوزستان - فناوری - سیستان - بیماری

آخرین اخبار سرویس:
اجرای طرحهای توسعه متوازن حوزه آب در لرستان

روزهای شلوغ خودپردازهای بانکی/توزیع اسکناس‎ های نو آغاز شد

پیش بینی قیمت سکه و قیمت دلار شنبه چهارم اسفند 97/12/4

خودرو های تمام خودران به زودی روانه بازار می شوند/ در اتومبیل خود بخوابید و به مقصد برسید

موج افزایش قیمت کالاها/از گرانی گوشت و مرغ تا افزایش پی در پی قیمت پراید

اجرای پروژه زیرگذر میدان آزادی کرمان با 108 میلیارد تومان

قیمت نفت افزایش یافت

اینفوگرافی / وضعیت کنونی متولدین دهه 60

رشد 7.3 درصدی تولید میعانات گازی/ پارس جنوبی نقطه قوت تولید میعانات در کشور

دمنوش های لاغری غیرمجاز کشف شدند

کارت اعتباری خرید مصالح در تولید مسکن اثر چندانی ندارد

تفریح لاکچری «بهرام رادان» در خارج از کشور/ عکس

پیشنهاد افزایش یک میلیون تومانی دریافتی کارگران

توازن عرضه و تقاضای نیروی انسانی شهرداری با راه اندازی یک سامانه

نان یزدی ها بیش از اندازه نمک دارد

افزایش وام مسکن در دستور کار نیست

نان یزدی ها بیش از اندازه نمک دارد

اوضاع بورس در هفته ای که گذشت

برای خرید خانه 80 متری در تهران چقدر باید هزینه کرد؟

فارس گزارش می دهد استانی فاقد سرمایه گذار و مدیر صنعتی/آنهایی که صنعتگری را با پیمانکاری اشتباهی گرفته اند

دولت قانون مدیریت یکپارچه مناطق آزاد را دوباره ابلاغ کند/140 میلیون دلار ارز تخصیصی به مناطق آزاد برای واردات

حقایق در مورد مجتمع مداری میر در سی و سومین سالگرد پرتاب آن

ناکارآمدی دولت از سبد کالا تا صف توزیع گوشت

سعیدی: انتظار بود دولت بر بازار خودرو نظارت درست و حسابی داشته باشد

تعلیق ایران از لیست سیاه FATF تا 4 ماه دیگر

بیست یکمین نمایشگاه بین المللی لوازم خانگی

چالش بودجه ای مدارس خارج از کشور در سال آینده

آغاز طرح بهسازی خیابان لاله زار در نوروز

تعجب مهراب قاسمخانی بعد از 10 روز بستری بودن در بیمارستان+عکس

افزایش وام مسکن در دستور کار نیست

امضای تفاهم نامه 2 میلیون دلاری میان ایران و هند

چالش بودجه ای مدارس خارج از کشور در سال آینده

سعیدی: انتظار بود دولت بر بازار خودرو نظارت درست و حسابی داشته باشد

طلا فضای بیشتری برای افزایش پیدا می کند

قیمت پرفروش ترین انواع چرخ گوشت در بازار/ جدول

صاعقه های ارزی در جهان

واردات بیش از 70 میلیون دلار عدس به کشور+ جدول

یورو بر روی ریل صعودی

تخفیف 50 تا 70 درصدی طرح ترافیک برای آژانس ها و وانت بارها

توصیه به شالیکاران برای آماده سازی شالیزارها/ ذخیره آب سد شهید رجایی به 67 میلیون مترمکعب رسید

چالش بودجه ای مدارس خارج از کشور در سال آینده

قیمت طلا به بالاترین رقم 10 ماه اخیر رسید

چین و آرامکو قرارداد 10 میلیارد دلاری امضا کردند

مصر 4 میلیارد دلار اوراق قرضه به دلار منتشر کرد

پرداخت مالیات با فن آوری بلاک چین!

بهترین شهرهای آسیایی برای کار و زندگی

تأثیر افزایش معاملات، نرخ ارز و قیمت خودرو بر بازار مسکن

توصیه به شالیکاران برای آماده سازی شالیزارها/ ذخیره آب سد شهید رجایی به 67 میلیون متر مکعب رسید

نفت کثیف کالیفرنیا گران شد

مهلت چهار ماهه FATF برای تسلیم ایران!

شهردار بیرجند مطرح کرد تحویل اتوبوس های جدید شهرداری بیرجند در دست انداز پلیس/ حل مشکل تا پایان سال

گاردین: ظریف می خواهد اروپا از اصلاح طلبان در برابر خواست مردم ایران حمایت کند

پنجشنبه آخر سال صورت می گیرد فعالیت 60 دستگاه اتوبوس در همدان

یک صحنه ورزشی باعث سقوط ارزش کفش نایکی شد+فیلم

مدیر تنظیم بازار سازمان جهادکشاورزی کردستان: روزانه 5 تُن گوشت قرمز منجمد در کردستان توزیع می شود

صفحه اول روزنامه های ورزشی چاپ 4 اسفند

اسلامی: پاسخگویی به تقاضای مسکن اقشار کم درآمد و متوسط اولویت دارد

استقبال بانک مرکزی از تصمیم گروه ویژه اقدام مالی

دروازه عتبات عالیات آخرین حلقه راه آهن غرب/ وعده جدید دولت

تخفیف 50 تا 70 درصدی طرح ترافیک و حلقه دوم برای آژانس ها و وانت بارها

خبر تکمیل می شود... تصاویر صفحه نخست روزنامه های امروز کشور

اثر منفی تلاطم بازار خودرو بر سکون قیمت مسکن

سهام چین جهش کرد

قیمت نفت باز هم افزایش یافت

روز قرمز بازارهای جهانی

خداحافظی با موتورهای 8 و 12 سیلندر در نسل آینده بی ام و سری 7

پیام صریح شفر به مهاجم گران قیمت تیمش

قیمت محصولات هیوندای در بازار

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 4 اسفند

درس اموخته های جهانی ، نقشی نو در زمان بحران | مهارت های کوچینگ برای مدیران

معاون برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی شهردار مشهد: ساماندهی حریم شهر مشهد باید تبدیل به دغدغه مدیران شود

خورشت قیمه با گوشت؟ نه، با قارچ بخورید

قیمت مرغ بازهم کاهش می یابد

یوسفی : باید با حفظ منافع نظام به بازارهای جهانی متصل شویم

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار، امروز شنبه 97/12/4 + تغییرات

قیمت برخی خودروهای پرفروش وارداتی در بازار

تفاهمنامه 2 میلیون دلاری ایران و هند در حوزه کارآفرینی

طلا از سبد هدایای روز زن حذف شد

دولت 5 دهک جامعه را خانه دار می کند

90میلیارد تومان از محل درامد مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری کرمان اختصاص یافت

آغاز طرح پیش فروش 2 مرحله ای کراس اوور جک + با قیمت قطعی

رییس کمیته امداد سوادکوه خبر داد کمک 4 میلیارد تومانی به مددجویان سوادکوهی

90میلیارد تومان از محل درامد مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری کرمان اختصاص یافت

کاهش 2 هزار تومانی قیمت مرغ؟

افزایش تولید نفت آمریکا بالا رفتن قیمت ها را محدود کرد

راهکار کواکبیان برای مقابله با قاچاق سوخت

بهره برداری و آغاز عملیات اجرایی چند طرح گازرسانی با حضور استاندار گلستان

استقبال بانک مرکزی از تصمیم گروه ویژه اقدام مالی

پیش بینی ها از رشد اقتصاد منفی 5.5 درصدی برای سال 98

اولین تلفن هوشمند تاشو جهان توسط سامسونگ معرفی شد

لیست انواع ورق گالوانیزه در بازار + قیمت

قیمت محصولات هیوندای در بازار

خرید گوشت کوب برقی چقدر هزینه دارد؟

قیمت انواع شیشه شور در بازار

قیمت نخود در بسته بندی مختلف چقدر است؟

قلوه گاه شتر در بازار چند؟

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی: نیاز کشور سالی 600 تا 800 هزار واحد مسکن است

مرحله جدید فروش فوری محصولات ایران خودرو

طرح بهسازی و آسفالت معابر 20 روستای شوشتر اجرا شد

مردم کدام استان های ایران از همه شادترند؟

15دستاورد پنجساله کشاورزی؛ از خودکفایی شکر تا طرح های آبی

15دستاورد پنجساله کشاورزی؛ از خودکفایی شکر تا طرح های آبی