مطالب مرتبط:
راهکار های طلایی برای رهایی از شر خروپف
تنها راهکار حفظ منابع آبی، مدیریت مصرف است
راهکار های طلایی برای خلاص شدن از شر لکه های سیاه پوست
راهکار های مدیریت شهری برای ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی
راهکار جالب برای مدیریت اضطراب
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 30 مرداد 1397 ساعت 03:022018-08-20سياسي

راهکار های طلایی امیرالمومنین(ع) برای موفقیت در مدیریت


در میان نظام نامه های مدیریتی و حکومتی هیچ آیین نامه و دستورالعملی به زیبایی عهده نامه مالک اشتر نیست.

- های حکومتی و مدیریتی همچون مبانی، اصول و روش های صحیح حکومت داری است؛ بند اول: اصلاح رابطه خود و خدا اساسی ترین بنیان در حکومت و مدیریت در فرهنگ و اندیشه علوی و البته در نگرش قرآنی، اولین و اساسی ترین بنیان در مسیر موفقیت حکومت داری و مدیریت، اصلاح رابطه بین خود و خداست، چرا که نوع عملکرد و نگرش هر انسانی بخصوص متولیان اجرایی و حکومت داری بسته به این رابطه مهم و اساسی است.

انسان تا زمانی که رابطه بین خود و خدای خویش را اصلاح نکند، و خود را در دایره مغناطیس الهی قرار ندهد، افکار و عملکرد او مصون از حربه و حیله های شیطانی نخواهد بود.

از این رو مولی الموحدین در توصیه و سفارش خود به مالک اشتر او را متوجه این نکته حساس کرده و به لوازم این رابطه مهم امر می کند: انسان تا زمانی که رابطه بین خود و خدای خویش را اصلاح نکند، و خود را در دایره مغناطیس الهی قرار ندهد، افکار و عملکرد او مصون از حربه و حیله های شیطانی نخواهد بود او را فرمان می دهد به تقوای الهی، و مقدم داشتن طاعت خدا، و پیروی آنچه را که خداوند در کتابش از واجبات و سنّت های خود امر فرموده، که کسی جز به پیروی آنها خوشبخت نمی شود، و جز به انکار و ضایع نمودن آنها بدبخت نمی گردد بند دوم: استفاده از عناصر و نیرو های خود ساخته در مدیریت و حکومت داری دومین و مهمترین سفارش کاربردی و اساسی در شیوه حکومت داری و مدیریت استفاده از عناصر و نیروهای تربیت یافته است، این چنین افرادی به واسطه خودسازی و کنترل نفس، هیچ گاه بر مرکب قدرت و شهوت سوار نمی شوند، و دوره ی مدیریت را فرصتی برای خدمت رسانی" و دستگیری از دیگران دانسته و هیچ گاه در پی ریاست طلبی و خودکامگی، و چپاول بیت المال نمی روند.

امام علی(علیه السلام) لزوم خودسازی در بستر مدیریت و حکومت داری را به مالک اشتر این چنین توصیه می فرماید: نفس را به وقت خواسته های نابجا درهم شکند، و آن را به هنگام سرکشی ها باز دارد، که نفس امر کننده به بدی است مگر خداوند رحم نماید.

این توصیه و سفارش مهم در خود نکته های مهمی را به همراه دارد، انسان مصلح و اصلاح طلب در درجه اول باید خود را اصلاح کند، وقتی او اصلاح شد می تواند دنیای خود و دیگران را نیز اصلاح کند، این چنین افرادی می توانند منتظر امدادهای غیبی الهی نیز باشند.

بند سوم: عمل صالح و خدمت به مردم بهترین اندوخته حکومتی و مدیریتی برخی مدیران و صاحبان منصب و قدرت، زمان مدیریت و ریاست را بهترین موقعیت برای زراندوزی و جمع آوری مال و مکنت دنیوی و و اندوخته او عمل صالح و خدمت به مردم باشد، کما اینکه حضرت در سفارش خود به مالک اشتر این چنین سفارش فرمودند: پس باید محبوبترین اندوخته ها در نزد تو عمل صالح باشد.

بنا براین بر هواهایت مسلط باش، نسبت به خود از آنچه بر تو حلال نیست بخل بورز بند چهارم: گفتگوی علمی با دانشمندان و فرزانگان یکی از مهمترین و اساسی ترین کارها در مدیریت و حکومت داری استقبال از نظرات و راهکارهای صاحبان علم و تجربه است، گاهی اوقات در مسیر رقابت های فرصت مغتنمی است که باید از آن به نحو صحیح استفاده کرد به همین جهت حضرت به مالک اشتر این چنین توصیه و سفارش می فرماید: و با دانشمندان فراوان گفتگو کن و با حکیمان فراوان سخن در میان نه، در آنچه کار شهرهایت را استوار دارد و نظمی را که مردم پیش از تو بر آن بوده اند برقرار.

محور مدیریت صحیح دانش و دانایی است در اندیشه و سیره مدیریتی علوی محور مدیریت صحیح دانش و دانایی است، زیرا اساس هر تصمیم و اقدام برنامه درست، دانش جامع و عمیق است، و این دانایی نیز جز با همفکری و بهره گیری از آرا و نظرات صاحبان علم و تجربه تحصیل نمی شود.

[5] بند پنجم: لزوم مشارکت عمومی و سهیم کردن مردم در سازندگی کشور برای پشرفت و مدیریت و سازندگی جامعه لازم است که دولتمردان و کارگزارن دولتی طبقات مختلف مردم را در سازندگی کشور سهیم کنند، در واقع در نگاه علوی مشارکت همگانی در جامعه از ضروریات رهبری و مدیریت خردمندانه است، از این رو در سفارش خود به مالک اصلاح و پیشرفت کارها را در جامعه منوط به حضور اقشار مختلف غیردولتی دمیده شود؛ اتفاقی که فعالان غیردولتی و صاحبان سرمایه با امید بسیار و سال ها در انتظار آن به سر می بردند.

بند ششم: توجه خاص و ویژه به صنعت" گران و بازرگانان امام علی(علیه السلام) بعد از ذکر طبقات مختلف اجتماعی سامان یافتن و رونق کار آنان را در گرو رونق فعالیت صنعت گران و بازرگانان معرفی می فرماید: و کار این جمله استوار نشود جز با بازرگانان و صنعتگران که فراهم می شوند و با سودی که به دست می آرند، بازارها را بر پای می دارند.

و کار مردم را کفایت می کنند، در آنچه دیگران مانند آن نتوانند.

در واقع در نگاه علوی صنعت گران و تجار مظهر فعالیت های اقتصادی و کسب و کار" مورد نیاز جامعه هستند، بی گمان بسامانی آنان بسامانی طبقات مختلف اجتماعی می شود و همین روست که در آموزه های علوی این جایگاه مهم و اساسی معرفی می شود.

بند هفتم: لزوم نظارت، بازرسی و پیگری: هر انسانی و هر سازمان انسانی نیازمند نظارت، بازرسی و پیگیری امور است.

نظارت بر عملکرد کارگزاران و مسئولان، بازرسی امور و پیگیری کارهای انجام شده، و انجام نشده، نظارت و بازرسی بر امور اقتصادی و بازار سرمایه همه همه، از جمله کارهای اساسی است، که باید مورد توجه متولیان امر قرار داشته باشد.

این موضوع از جمله امور مهمی است که در منظومه سیاسی و اقتصادی" امام علی(ع) به خصوص در سفارش به مالک نمایان است.

در واقع در نگاه علوی صنعت گران و تجار مظهر فعالیت های اقتصادی و کسب و کار مورد نیاز جامعه هستند، بی گمان بسامانی آنان بسامانی طبقات مختلف اجتماعی می شود و همین روست که در آموزه های علوی این جایگاه مهم و اساسی معرفی می شود.

عوامل نابسمانی اقتصادی و ویرانی سرزمین ها امام علی(ع) بعد از موضوع امور مالیات به علل و عوامل نابسامانی اقتصادی و ویرانی سرزمین ها اشاره می کند که طبیعتاً عامل انسانی و مدیریتی دارد: به همین جهت می فرماید: دارندگان زمین" تنها و تنها تنگدست می شوند به سه دلیل عمده: 1-زر اندوزی و اشرافی گری والیان و متولیان امر: وَ إِنَّمَا یُعْوِزُ أَهْلُهَا لِإِشْرَافِ أَنْفُسِ الْوُلَاهِ عَلَی الْجَمْع 2-بدگمانی به ماندگاری در کار، (شاید مقصود عدم امنیت شغلی باشد) وَ سُوءِ ظَنِّهِمْ بِالْبَقَاء 3- کم بهره گیری آنان از عبرتها و پندهاست: وَ قِلَّهِ انْتِفَاعِهِمْ بِالْعِبَر بند هشتم: نظارت بر بازار و جلوگیری از اختلال اقتصادی گروه ها و سازمان های اقتصادی همچون صنعتگران و بازرگانان هر چند نقش مهمی و اساسی در توسعه و سازندگی کشور دارند ولی این قشر مهم جامعه به نوبه خود دارای آفت و آسیب های نیز می باشند.

که در عهدنامه مالک اشتر این چنین به این آسیب ها اشاره شده است.

1- ضِیقاً فَاحِشا : تنگ نظری بیش از اندازه: شاید اشاره به این مطلب داشته باشد که بیشتر منافع خویش را می بییند.

2- شُحّاً قَبِیحا : بخلی زشت؛ به عبارتی شاید اشاره به این باشد که تنها در پی گرد آوری ثروت و انبوه کردن آن هستند.

3- احْتِکَاراً لِلْمَنَاف : گرایش به احتکار برای بدست آوردن سود دارند.

4- وَ تَحَکُّماً فِی الْبِیَاعَات : (این مطلب اشاره به این موضوع دارد که این دسته خواهان فرمانروایی کردن و بدست گرفتن اختیارات مرکز خرید و فروشند) به عبارت ساده تر: گروه ها و سازمان های اقتصادی مایلند که چنان قدرت اقتصادی داشته باشند که هر گونه خواستند عمل کنند، و قیمت کالا ها را بنا بر گرایش بهره کشانه تعیین وضعیت کرده و نرخ های جدید را بر بازار تحمیل کنند.

بند نهم: تنظیم عادلانه بازار اقتصادی با وجود آسیب های و آفت هایی که می تواند گریبان گیر صنعت گران و بازرگرانان و فعالان اقتصادی باشد، دولت وظیفه آسان و با ترازوی های دادگری صورت گیرد، و قیمت ها به گونه ای باشد که حق هیچ یک از دو گروه یعنی فروشنده و مصرف کننده کم گذاشته نشود.

بند دهم: برخورد جدی و قاطع با مفسدان در اندیشه امام علی(ع) مجازات مفسدان و خطاکران مالی و اداری به عنوان آخرین راه حل معرفی شده است.

در واقع آنجا که با وجود تأمین همه جانبه، ملایمت، نیک رفتاری، و کرامت انسانی کجی ظهور می کند و انحرافی به وجود می آید و به حقوق و دارایی مردم تجاوزی صورت می گیرد بدون هیچ گونه تساهل و تسامحی مفسد و مجرم مجازات می شود و حتی در مواردی به مردم معرفی می شود.

علاوه بر این که مجرم و مفسد اقتصادی، می بایست اموال مردم را پس دهد، می بایست هیچ گاه از او در بدنه اقتصادی و اداری استفاده نشود.

بند یازدهم: جهت دهی صحیح مالیاتی از قدیم ایام برخی دولتمردان و حکمرانان بدون این که توسعه اقتصادی و آبادانی در جامعه به وجود آورند برای تأمین هزینه های جاری خود به دریافت مالیات از مردم پناهنده می شدند؛ مالیات های نا عادلانه ای که تنها ثمره آن نارضایتی و جدایی مردم از حکومت را به دنبال دارد.

از این رو امام علی(ع) بهترین راهکار را در پیش پای مالک قرار می دهد ایشان آبادانی کشور را مقدم بر مالیات معرفی می کند، به عبارتی ابتدا دولت می بایست زمینه توسعه و آبادانی را فراهم کند سپس اقدام به اخذ مالیات" نماید.

وَ لْیَکُنْ نَظَرُکَ فِی عِمَارَهِ الْأَرْضِ أَبْلَغَ مِنْ نَظَرِکَ فِی اسْتِجْلَابِ الْخَرَاجِ لِأَنَّ ذَلِکَ لَا یُدْرَکُ إِلَّا بِالْعِمَارَه؛ باید اندیشه ات در آبادی زمین از تدبیرت در جمع آوری مالیات بیشتر باشد، زیرا مالیات جز با آباد کردن زمین به دست نمی آید
کلید واژه ها: مدیریت - حکومت - اصلاح - رابطه - انسان - توصیه - موفقیت - نامه - بهترین - اصلاح طلب - نیرو - نگرش - کاربردی - دستگیری - زیبایی - خوشبخت - مدیران - اندیشه - تربیت - فرهنگ - طلایی - همراه - انکار - اولین - نظام - صالح - آیین - بسته - امام - مردم

آخرین اخبار سرویس:
صدرا در گفت وگوی تفصیلی با فارس: سازوکارهای اجرایی بیانیه رهبر انقلاب مشخص شود/ باید در برخی حوزه ها کارآمدی نظام را بالا ببریم

آیت الله مومن عمر با برکتش را در ترویج معارف اهل بیت(ع) صرف کرد

زیر گذر آزادی کرمان افتتاح شد

دولتمردان رویکرد دفاع مقدس و شهدا را تسری دهند

شهرداری به سمت پروژه های مردم محور می رود

تله کابین کرمان آخر اسفند ماه به صورت آزمایشی بهره برداری می شود

پیکر شهید مدافع حرم «وحید یوسفی» در سیرجان تشییع شد

قانون شوراهای اسلامی شهر باید اصلاح شود

یاداشت مهمان متعصبان روشنفکر یا روشنفکران متعصب

آغاز ساخت 12 هزار واحد مسکونی برای مددجویان سیستان و بلوچستان

ذاکری در گفت وگو با فارس: چهارمین برنامه راهبردی توسعه ارتباطات بین المللی درحال انجام است

مرتضی آقاتهرانی در دستخط: اگر? خود آمریکا هم بگوید آقاتهرانی گرین کارت ندارد، باز می گویند گرین کارتت چه شد!

تکلیف اموال تملیکی مشخص شود

دیدار هیات رییسه فراکسیون حج و زیارت مجلس با رییس سازمان حج

به همت گروه جهادی شهید حسین عرب خزاعی جهادگران گرمابخش خانه یک محروم شدند/ فعالیت 25 جهادگر

متن کامل گزارش آژانس با تایید پایبندی ایران به برجام

معاون هماهنگ کننده سپاه: پاسخ ما به تروریست ها «بسیار بسیار محکم» خواهد بود

عملیات تاخت آب خاکی تکاوران نیروی دریایی ارتش در سواحل مکران

عمان خواستار توسعه روابط با ایران در زمینه علم و فن آوری شد

اتهام آمریکایی بازداشت شده،جاسوسی نیست/جزء 20کشور اول مهاجر فرست نیستیم/«اسدی» تفهیم اتهام شد

خبرنگاران 21 کشور دنیا بهمن ماه به ایران آمدند + لیست اسامی

اضافه برداشت آب از دشت های ممنوعه خراسان شمالی

رییس جمهور در استفاده از حقوق قانونی خود کوتاهی می کند/در صورت نپیوستن به FATF مسئولیت تبعات آن را بپذیریم/مهلت «FATF» برای ایران یا اروپا؟!

یک شهید و 41 زخمی در چهل و هشتمین جمعه راهپیمایی حق بازگشت

اطلاعات فروشی و آینده فروشی به FATF خیانت است نه شفافیت

رژیم غذایی پرقند و چرب عامل افزایش احتمال عفونت شدید

جوانان؛ میدان داران اصلی گام دوم انقلاب

ویدئو / پنج توانایی شگفت انگیز زنبور عسل

عضو مجلس خبرگان رهبری: مسؤولان بیانیه گام دوم را به عنوان سند بالادستی تلقی کنند

بیانیه «گام دوم انقلاب» و ماموریت های امروز حوزه و روحانیت

احکام قطعی محکومان شورای شهر و شهردار مرودشت صادر شد

تلاش دولت پنهان برای نفوذ در تئاتر/بزرگترین مشکل تئاتر حضور اشباح و سانسور است

فواید شناسه 16 رقمی برای راستی آزمایی نهادهای گردشگری/جزییات تسهیلات پلیس پس از 12 سال

عمر البشیر دولت سودان را منحل کرد

آغاز ساخت 12 هزار واحد مسکونی برای مددجویان سیستان و بلوچستان

انتظار نماینده تهران برای آب شدن مناسبات یخ زده ایران و چین

نماینده نجومی بگیر، دلیل استیضاح روحانی را اعلام کرد

آژانس اتمی بار دیگر تعهد ایران به برجام را تأیید کرد

مهمترین اخبار 8 ساعت گذشته؛ از خبردار ایستادن اروپا به احترام سردار تا خبری که خیال پرسپولیسی ها را راحت کرد

ضایعه نخاعی پیچیده ترین نوع معلولیت

رفع نگرانی رهبر انقلاب درباره معیشت و سرمایه مردم با اجرای اقتصاد مقاومتی

شوخی علی انصاریان با ماجرای عقد خانم بازیگر استقلالی

مقاومت مردم مقابله دشمنان با ایران را خنثی می کند

حضور دشمن در آب های منطقه مخل امنیت است

90میلیارد تومان از محل درامد مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری کرمان اختصاص یافت

اختیارات شوراهای اسلامی شهرهای کرمان افزایش یابد

آخرین روز نهمین نمایشگاه مدیریت شهری و روستایی

افزایش چشمگیر اخراج پناهجویان از آلمان

کاهش آمار ازدواج با غربی شدن جوامع

عمو پورنگ از عشق هندی اش رونمایی کرد + عکس

کنسرت محمد معتمدی در تبریز

آرین غلامی: هدیه سردار سلیمانی بهترین مدال دوران زندگیم بود

دانلود آهنگ جدید علی آرام بنام بزن بارون

دانلود آهنگ جدید امید شعبانی بنام شطرنج

نویسنده و رمان نویس حوزوی: تقویت امید به آینده، رسالت هنرمندان و نویسندگان در دهه پنجم انقلاب است

اجرای کنسرت محمد معتمدی در تبریز

اضافه برداشت آب از دشت های ممنوعه خراسان شمالی

اختتامیه هشتمین دوره مسابقات سراسری حفظ قرآن کریم

لزوم تکمیل پروژه های نیمه کاره شهرستان های رباط کریم و بهارستان توسط دولت

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | شنبه 4 اسفند 97

دانلود آهنگ جدید امین عباس آبادی بنام سیاهچال چشات

چرا در حادثه تروریستی زاهدان نیروهای امنیتی حتی یک تیر هوایی شلیک نکردند؟

نجفی توانا: عدم مبارزه با فساد علاوه بر اقتصاد به کل جامعه آسیب می رساند

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | شنبه 4 اسفند 97

مرتضی مزینانی چند قولِ معاونانه

محسن کرمعلی وداع با پیکر آیت الله مومن

پیشخوان خبر صفحه اول روزنامه های امروز خراسان جنوبی

پیام تسلیت آیت الله نعیم آبادی درپی ارتحال آیت الله مومن قمی

«بابانوئل» کجا، «ماه پیشونی» و «عمونوروز» کجا!

آغاز طرح بهسازی خیابان لاله زار در نوروز

رییس قوه قضاییه: آیت الله مومن یار امام (ره) بود

وداع شریعتی با استانداری خوزستان تکذیب شد

لیست تغییر ائمه جمعه| امام جمعه زاهدان هم استعفا کرد| آیت الله سلیمانی: بنده اولین شهید این تفکر زیبا هستم

دانلود آهنگ جدید داوود رهان بنام قفل چشات

دانلود آهنگ جدید حمید تولایی بنام مدهوش و بی قرار

اف.راجر دولین نقش هوش و ثروت در ظهور و افول تمدن غرب

عمر البشیر در سودان وضعیت اضطراری اعلام کرد

نخستین حضور زیردریایی فاتح و ناوشکن سهند در رزمایش ولایت 97

رییس سازمان خصوصی سازی منتخب وزرای اقتصاد نبوده است

تصاویر| مراسم ختم خواهر آیت الله هاشمی

دانلود آهنگ جدید مهدی یراحی بنام انگار

جزییات 6خبر ویژه امروز شنبه چهارم اسفندماه 1397

تحلیل عباس هُشی از بیانیه رهبری درباره آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی رفع نگرانی رهبر انقلاب درباره معیشت و سرمایه مردم با اجرای اقتصاد مقاومتی

تصاویر| رزمایش ولایت 97

برگزاری المپیاد سالیانه زبان های خارجی در قزاقستان

گفت وگوی تفصیلی فارس با یک استاد دانشگاه/2 از عملکرد سیاسی نهادهای بین المللی تا خروج برنامه ریزی شده آمریکا از توافقنامه پاریس

فیلم | اردشیر زاهدی: اپوزیسیون های خارج نشین خیلی خوش خیالند!/ کسی که از خارجی ها علیه مردم خود پول می گیرد، خائن است

پیکر یدالله ثمره دوشنبه تشییع می شود

آغاز ساخت 12 هزار واحد مسکونی برای مددجویان سیستان و بلوچستان

توصیه امام صادق(ع) درباره زیارت اهل قبور

زندگی ایده آل نمی خواهیم، معیشت کارگران را حفظ کنید

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس اصفهان در 24 ساعت گذشته

ترتیل صفحه 586 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

این عبارات غیبت است: بماند! از من نپرس!

تصاویر| همایش خودروهای کلاسیک و اسپورت

متن کامل گزارش آمانو درباره اجرای برجام در ایران

فیلم/ تذکر پژمان فر به ادعای نادرست رییس دفتر رییس جمهور

ائمه جمعه مراکز استانها چند سال دارند؟

3 پیشنهاد نمکی به رییس سازمان نظام پزشکی

پیام تسلیت مخبر به مناسبت درگذشت آیت الله مؤمن

راهکار های طلایی امیرالمومنین(ع) برای موفقیت در مدیریت

راهکار های طلایی امیرالمومنین(ع) برای موفقیت در مدیریت