مطالب مرتبط:
بی بی سی: ترامپ فرمان اجرایی #تحریم ها علیه ایران را امضا کرد. آیا می دانید چه تحریم هایی باز می گردند؟ ببینید
آیا چین بازار انرژی ایران را تصاحب خواهد کرد؟
فولاد مبارکه قویتر از همیشه ایران خودرو را حمایت خواهد کرد
آیا ترامپ سناریوی کره شمالی را درباره ایران تکرار می کند؟
ایران خودرو برای جلوگیری از افزایش قیمت فداکاری کرد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 27 مرداد 1397 ساعت 17:322018-08-18اقتصادي

آیا کروز میتواند ایران خودرو را تصاحب کند ؟ / چه کسی پشت فرمان ایران خودرو می نشیند


با وجود اینکه شرکت کروز در مقابل سازمان گسترش و صندوق بازنشستگی کشوری یک شرکت خصوصی تلقی می شود اما برخی قطعه سازان بخش خصوصی با مالکیت و حضور کروز در هیأت مدیره ایران خودرو مخالفند در این میان نظر شورای رقابت هم تا حد زیادی با آنها همسو است شورای رقابت .

- " با وجود اینکه شرکت کروز در مقابل سازمان گسترش و صندوق بازنشستگی کشوری یک شرکت خصوصی تلقی می شود اما برخی قطعه سازان بخش خصوصی با مالکیت و حضور کروز در هیأت مدیره ایران خودرو مخالفند در این میان نظر شورای رقابت هم تا حد زیادی با آنها همسو است شورای رقابت به دلیل ساختار مالکیت عمودی، با حضور کروز در هیأت مدیره و ترکیب سهامداری ایران خودرو مخالفت کرده است.

قطعه سازان می گویند شرکت کروز از یک طرف در تملک تک بعدی 2خانواده است و از سوی دیگر می تواند با در اختیار گرفتن سهام ایران خودرو ارتباط همکاری قطعه سازان را با شرکت ایران خودرو قطع کند.

مطابق اطلاعات موجود هم اکنون 100درصد از سهام شرکت کروز به شرکت توسعه صنایع وینارت تعلق دارد و 100درصد از سهام این شرکت هم تحت مالکیت 2خانواده علیپور و کشاورز است.

روزنامه همشهری در صفحه اقتصاد خود نوشت : قرار است فردا - یکشنبه 28مرداد - سهامداران ایران خودرو با حضور در مجمع عمومی عادی به طور فوق العاده هیأت مدیره جدید را برگزینند.

در این شرایط رقابت بر سر کنترل اکثریت کرسی های هیأت مدیره و در نهایت تعیین یا تثبیت مدیرعامل به اوج می رسد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری، هیأت مدیره ایران خودرو از 5عضو تشکیل شده و هر گروهی که 3عضو آن را در اختیار داشته باشد می تواند در اعمال سیاستگذاری ها و نصب مدیرعامل نقشی پر رنگ تر ایفا کند.

در 4دهه گذشته سازمان گسترش به نمایندگی از دولت از قدرت کافی برای ایفای چنین نقشی برخوردار بوده است.

اما در مجمع فردا برای نخستین بار تسلط دولت بر مدیریت ایران خودرو به چالش کشیده می شود.

از چند سال پیش در ترکیب سهامداران عمده شرکت ایران خودرو یک مالک جدید هم حضور یافته؛ گمانه زنی ها نشان می دهد شرکت قطعه سازی کروز دست کم 18درصد از سهام ایران خودرو را در اختیار دارد هرچند گفته می شود میزان مالکیت این شرکت در ایران خودرو در ماه های اخیر به میزان نامعلومی افزایش یافته است.

کروز از طریق شرکت های وابسته اش در سال های اخیر یک صندلی از 5صندلی هیأت مدیره ایران خودرو را در اختیار داشته است.

محمد علیپور فطرتی و حمید کشاورز ازجمله صنعتگران فعال در بخش خصوصی هستند که کروز را در اوایل دهه 60خورشیدی پایه گذاری کرده اند.

تخمین ها و برآوردها نشان می دهد کروز 12تا 30درصد از قطعات مورد نیاز ایران خودرو را برای ساخت اتومبیل تولید می کند.

برخی برآوردها نشان می دهد شرکت کروز احتمالا در روز 28مرداد و در پایان مجمع عادی به طور فوق العاده ایران خودرو دست کم صاحب 2کرسی از 5صندلی هیأت مدیره ایران خودرو خواهد شد و حالاپرسش اصلی آن است که صندلی سوم هیأت مدیره ایران خودرو به چه کسی خواهد رسید؟ صندلی سوم تعیین کننده ترکیب موازنه قوا در هیأت مدیره بزرگ ترین شرکت خودروساز ایران خواهد بود.

چگونگی مالکیت کروز در ایران خودرو شرکت کروز به طور مستقیم در شرکت ایران خودرو سهامدار نیست، بلکه این شرکت از طریق تاسیس 2شرکت زیر مجموعه تحت نام های تدبیر سرمایه آراد و وینارت به طور غیرمستقیم سهام شرکت ایران خودرو را خریده است.

سهم این شرکت که در چند سال گذشته کمتر از 10درصد بود در 3سال گذشته از طریق خرید سهام خرد در بورس تهران آرام آرام افزایش یافته است.

کروز حالا میزان مالکیتش را در ایران خودرو در بدبینانه ترین حالت به 18درصد رسانده است.

البته با توجه به نقص های موجود در نحوه نمایش ترکیب سهامداران عمده در سامانه های بورس برای رونمایی از میزان دقیق مالکیت کروز در سهام ایران خودرو باید در انتظار مجمع فردا باقی ماند.

به نظر می رسد سهام متعلق به کروز و مالکان آن به طور مستقیم و غیرمستقیم با وزن سهام متعلق به سازمان گسترش و نوسازی و صندوق بازنشستگی کشوری که اولی ماهیت دولتی و دومی شبه دولتی دارد؛ برابری می کند.

به این ترتیب گمان می رود جریان مجمع فوق العاده ایران خودرو در روز یکشنبه 28مرداد ماه به گونه ای پیش رود که تعیین مالکان 5صندلی هیأت مدیره ایران خودرو با تنش هایی همراه شود زیرا دارنده 3کرسی از این 5کرسی می تواند خود را به عنوان مالک اصلی ایران خودرو معرفی کند.

اعتراض قطعه سازان به کروز با وجود اینکه شرکت کروز در مقابل سازمان گسترش و صندوق بازنشستگی کشوری یک شرکت خصوصی تلقی می شود اما برخی قطعه سازان بخش خصوصی با مالکیت و حضور کروز در هیأت مدیره ایران خودرو مخالفند در این میان نظر شورای رقابت هم تا حد زیادی با آنها همسو است شورای رقابت به دلیل ساختار مالکیت عمودی، با حضور کروز در هیأت مدیره و ترکیب سهامداری ایران خودرو مخالفت کرده است.

قطعه سازان می گویند شرکت کروز از یک طرف در تملک تک بعدی 2خانواده است و از سوی دیگر می تواند با در اختیار گرفتن سهام ایران خودرو ارتباط همکاری قطعه سازان را با شرکت ایران خودرو قطع کند.

مطابق اطلاعات موجود هم اکنون 100درصد از سهام شرکت کروز به شرکت توسعه صنایع وینارت تعلق دارد و 100درصد از سهام این شرکت هم تحت مالکیت 2خانواده علیپور و کشاورز است.

در عین حال سهامداران شرکت وینارت، که همگی از خانواده مالکان کروز یعنی خانواده های کشاورز و علیپور هستند، مالک 100درصد از سهام شرکت تدبیر سرمایه آراد هم هستند و این شرکت دست کم 18درصد از سهام ایران خودرو را در اختیار دارد.

قطعه سازان همچنین مدعی اند شرکت کروز در تلاش است از طریق خرید سهام ایران خودرو انحصار ساخت قطعات اتومبیل در ایران را در دست بگیرد، زیرا این شرکت از طریق مالکیت عمودی در ایران خودرو و کسب 3کرسی در هیأت مدیره ایران خودرو قادر خواهد بود از اطلاعات مربوط به قرارداد های داخلی و خارجی ایران خودرو قبل از هر شخص دیگری دست یابد و روند تولید قطعات را به نفع خود تمام کند.

البته مالکان کروز همه این ادعاها را رد می کنند.

در این میان شورای رقابت هم با این عقیده هم نظر است و می گوید مالکیت شرکت کروز در ایران خودرو، با توجه به اینکه این شرکت بخش زیادی از قطعات اولیه شرکت ایران خودرو را تولید می کند، مطابق با قانون تمرکز یا مالکیت عمودی است و به ایجاد انحصار در صنعت خودرو سازی منجر می شود.

اقدامات اجرایی شورای رقابت هفته گذشته رضا شیوا، رییس شورای رقابت در نامه ای به شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار و هاشم یکه زارع، مدیرعامل ایران خودرو از آنها خواست تا مانع برگزاری مجمع فوق العاده 28مرداد ماه ایران خودرو شوند تا موضوع احتمال ایجاد انحصار شرکت کروز در بازار بررسی شود.

در یکی از این نامه ها اشاره شده است که واگذاری کرسی های بیشتر در هیأت مدیره ایران خودرو به کروز غیرقانونی است اما مالکان کروز هم معتقدند براساس قانون تجارت، شورای رقابت قانوناً نمی تواند برگزاری یک مجمع را لغو کند.

این در شرایطی است که مجمع فوق العاده شرکت ایران خودرو در نوبت دوم برگزار می شود و مطابق قانون تجارت امکان لغو نوبت دوم مجمع فوق العاده وجود ندارد و مجمع ایران خودرو می تواند حتی با حضور تعداد کمی از سهامداران تشکیل و انتخابات هیأت مدیره برگزار شود.

همزمان با صدور نامه شورای رقابت برای لغو مجمع فوق العاده 28مردادماه شرکت ایران خودرو، ابتدا چهارشنبه شب شایعه لغو مجمع منتشر  شد اما بعداز آنکه مدیران کروز به این رویه اعتراض کردند، مشخص شد شورای رقابت از قدرت قانونی برای صدور دستور لغو مجمع برخوردار نیست .

آگاهان به مسائل قانون تجارت معتقدند مطابق این قانون هیچ کس نمی تواند برگزاری مجمع را لغو کند مگر با صدور یک دستور یا حکم قضایی.

بنابراین به احتمال قریب به یقین مجمع صاحبان سهام ایران خودرو فردا تشکیل خواهد شد مگر آنکه در دقیقه 90 اتفاق های دیگری پیش آید.

سرنوشت صندلی سوم با توجه به سهم 18درصدی شرکت کروز در ایران خودرو این شرکت به احتمال فراوان مالکیت 2صندلی از 5صندلی ایران خودرو را در اختیار خواهد گرفت اما احتمالا سرنوشت صندلی سوم هیأت مدیره ایران خودرو به ارائه یک نامه قضایی که گفته می شود در دستان مدیران کروز است، موکول خواهد شد.

اسفند ماه سال قبل زمانی که مجمع فوق العاده شرکت ایران خودرو برای تعیین اعضای هیأت مدیره برگزار شد نمایندگان کروز نامه ای را به مجمع ارائه کردند که طبق آن از شرکت های سپهر ایرانیان کیش، نگار نصر سهم و سرمایه گذاری سمند، که به نمایندگی از دولت، سهامدار ایران خودرو هستند سلب حق رأی شد.

به دنبال این واقعه دولتیان دست به کار شدند و در بهار امسال نسبت به این تصمیم قضایی اعتراض کردند و در رأی جدید حکم قبلی باطل شد و حضور شرکت های نامبرده شده در مجمع ایران خودرو و ارائه رأی بلامانع تشخیص داده شد.

برخی گمانه زنی ها حاکی است نمایندگان شرکت کروز بار دیگر نسبت به رأی صادر شده در محاکم قضایی اعتراض کرده اند ولی هنوز از سرنوشت رأی نهایی صادر شده خبری در دست نیست در چنین شرایطی چنانچه رأی دادگاه به نفع شرکت کروز صادر شده باشد با احتمال بسیار زیاد با ارائه این رأی در مجمع عمومی 28مرداد ماه، برگ برنده در اختیار شرکت کروز قرار خواهد گرفت.


کلید واژه ها: ایران خودرو - خودرو - ایران - شورای رقابت - صندوق بازنشستگی کشوری - مدیره - شرکت ایران خودرو - سهام - شورای - بازنشستگی - مدیرعامل - روزنامه همشهری - همشهری - علیپور - کشاورز - صندوق - کشوری - ترکیب - میزان - فوق العاده - قطعه سازی - جدید - نمایندگی - دولت - اطلاعات - روزنامه - یکشنبه - افزایش - ساختار - مدیریت

آخرین اخبار سرویس:
با توافق اوپک جلوی نفت 25 دلاری را گرفتیم

رییس بسیج سازندگی: 20 هزار پروژه محرومیت زدایی در زمینه آب و اشتغال تعریف کرده ایم

پیشنهاد پلکانی شدن افزایش دستمزد کارگران

این پارک با بیشتر پارک های ایران فرق می کند

استقبال گسترده از نمایشگاه بین المللی مد و لباس چابهار/ حضور لورنزو موگانتی در جشنواره امسال

قطعه سازان نیز از سوء مدیریت خودروسازان متضرر شده اند/ دولت پاسخگوی سیاست گذاری در خودروسازی باشد

پیش بینی قیمت نفت در بودجه 98 محقق می شود؟

از 18 هزار فارغ التحصیل بیکار یزد 200 نفر کارورز شده اند

تازه ترین اقدامات وزارت نیرو برای تامین برق

استقبال گسترده از نمایشگاه بین المللی مد و لباس چابهار/ حضور لورنزو موگانتی در جشنواره امسال

گسترش مبارزه با برندهای محرز پوشاک قاچاق به استان ها

بورس بازی بلدید؟

بلایی که تحریم ها سر بازار نفت آورد

شکست ورشکستگان در ورشو /شیفت انتظارات در بازار نفت /سناریوهای افزایش مزد

تا حصول نتیجه لازم برای دفاع از حق مردم لحظه ای سکوت نخواهم کرد/ تخلف دولت محرز است

گفت و شنود/ قیمت خرید!

جزییات تسهیلات بانک مرکزی برای صادرکنندگان

ایران پانزدهمین اقتصاد بزرگ جهان می شود

برای عبور از بحران اقتصادی نیاز به نقشه راه و برنامه داریم

واردات ابریشم خام به 188 تن رسید/آلمان بزرگترین صادرکننده به ایران+جدول

بورس بازی بلدید؟

چرا آمریکا دنبال تصویب لوایح مرتبط با FATF در ایران است؟

کره جنوبی در ماه ژانویه 228 تن نفت خام از ایران خرید

افزایش رشد اقتصادی فرانسه

تولید اسنک از ذرت حیوانی تکذیب شد!

سنگ آهن 18 دلار گران تر از قبل پیش بینی شد

کند شدن فعالیت های اقتصادی آمریکا ارزش دلار را کاهش داد

احتمال حذف دلار از مبادلات روسیه و آرژانتین

مگر می توان در مازندران برنج نکاشت...

مدیرعامل سازمان تعاون روستایی استان زنجان: میزان توزیع میوه شب عید در زنجان افزایش می یابد/ افزایش قیمت کاذب میوه در آستانه عید

کره ای ها طلسم واردات از ایران را شکستند

قیمت نفت 65 دلار را رد کرد

چشم سرمایه گذاران به دنبال مذاکرات واشنگتن- پکن

جزییات تسهیلات بانک مرکزی برای صادرکنندگان

مگر می توان در مازندران برنج نکاشت...

کاری جز رفع نیاز صنایع نخواهیم داشت

رییس سازمان تعزیرات به فارس خبر داد اجرای طرح ویژه نوروزی تعزیرات برای مقابله با گران فروشی گوشت و مرغ

چه افرادی نباید کافیین مصرف کنند؟

دور باطل افزایش تورم و فقر طبقه متوسط

بلایی که تحریم ها سر بازار نفت آورد

هجوم بحران جدید به اوپک

گران فروشی نفت تحریمی توسط چینی ها

پیگیری سوژه مردم: سی سخت شهری که بیمارستان ندارد فارس من| دلیل رکود در روند ساخت بیمارستان سی سخت از زبان استاندار

بانک مرکزی ترکیه به دنبال اقدامات نقدینگی است

نشست «نقش زنان در حمایت از تولید ملی»/ یک چهارم درآمد خانوار صرف «ظاهر زنان» می شود/ زنان استراتژیست اقتصاد خانواده اند

فارس از وضعیت فامنین گزارش می دهد دست سرد «موازی کاری» بر سر «سایت اداری»/ ادارات عَلَم شدند

سومین تولیدکننده فروکتوز در جهان

فرار مالیاتی با ترخیص موبایل‎های مسافری

«دختران مجرد» بیمه می شوند

عکاسان موفق به شکار بی ام و M8 گرن کوپه شدند

گفت وگوی تصویری فارس با وزیر اسبق صنعت غضنفری: گوشت 40 هزار تومانی 100 هزار تومان می شود اما کسی با مردم حرف نمی زند

افتتاح چند طرح عمرانی در نی ریز

رونمایی از دستگاه ATM بیت کوین ایرانی

قیمت محصولات رنو در بازار

افزایش تولید روزانه 14.2میلیون مترمکعب گاز در کشور

گران فروشی نفت تحریمی توسط چینی ها

5 واگن جدید ناوگان خط 2 قطار شهری وارد مشهد شد

قیمت طلا، قیمت سکه، قیمت دلار، امروز شنبه 27 بهمن 97 + تغییرات

اعتراض جمعی از روزنامه نگاران و چهره های ورزشی گیلانی؛ آقای کریمی، باید پاسخ گو باشید نه مدعی!

قیمت مسکن در 26 بهمن 97

درآمد دولت از مالیات بر حقوق ها چقدر است؟

معاون ترامپ ایران را به نازی ها تشبیه کرد

مشکل صادرات گندم روسیه و قزاقستان به ایران حل شد

صفحه اول روزنامه های سیاسی اقتصادی و اجتماعی سراسری کشور چاپ 27بهمن

رانت 50هزار میلیاردی ارز دولتی

جمهوری کالمیکیای روسیه دام زنده به ایران صادر می کند

چگونگی گسترش بازار صنایع دستی ایران در ژاپن بررسی شد

تامین گوشت قرمز از زمین، هوا و دریا

برق سودان قطع شد

جزییات تسهیلات بانک مرکزی برای صادرکنندگان

توزیع گوشت گرم گوساله 64 هزار تومانی در فروشگاه های مشهد

آب برخی مناطق اندیمشک شنبه قطع می شود

کره ای ها طلسم واردات از ایران را شکستند

قیمت نفت در سال جاری به 70 دلارمی رسد

بلیت چارتری 800 هزار تومانی برای پرواز قشم-تهران

ورود مجلس به پروازهای چارتری

قیمت روز مسکن 1397/11/26 + جدول

فعالیت های حفاری در بخش نفت شیل آمریکا کُند شد

گسترش مبارزه با برندهای محرز پوشاک قاچاق به استان ها

گوشت کیلویی 26میلیون تومان +عکس

چرا بهترین زمان برای خواب، از ساعت 23 تا 6 صبح است؟

صیادان چینی آب های ایران، عامل برکناری رییس سازمان شیلات

مردم را بیش از این نگران‎ نکنید

قاسمی: نگاه ایران به تاجیکستان خویشاوندی است

جزییات ثبت سفارش مجدد کالاهای گروه 4 در مناطق آزاد

توزیع گسترده برنج، روغن و تخم‏‏‎مرغ با قیمت مصوب

تاریخ واریز سود 175 هزار تومانی سهام عدالت

مدیرعامل آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد ایجاد 10 هزار فرصت شغلی با احداث سد آبریز کهگیلویه

توقف در حاشیه رودخانه کرج ممنوع

احتمال وضع عوارض برای صادرات تخم مرغ

جوی درست کرده اند که اگر کسی از FATF دفاع کند، فکر می کنند اجنبی است / اگر لوایح FATF تصویب نشود، تاجرهای عراقی یا افغانی هم حاضر نخواهند بود از ما چیزی بخرند / بهترین های علم اقتصاد را هم به ایران دعوت کنید، در یک اقتصاد بسته، هیچ کاری نمی توانند انجام دهند

خودروهای با ثبت سفارش جعلی تحویل سازمان اموال تملیکی می شود

قیمت مرغ در ایام پایانی سال نوسانی نخواهد داشت

بلایی که تحریم ها سر بازار نفت آورد

بازداشت سفیر سابق آفریقای جنوبی در ایران

دومین سکوی فازهای 22 تا 24 پارس جنوبی نصب شد

گسترده ترین اعتصاب 7 سال گذشته در برلین

عملیات اجرایی سالن ورزشی توسط یک سمن در میاندوآب آغاز شد

تحلیل رییس کل بانک مرکزی از علت شوک ارزی

کره ای ها طلسم واردات از ایران را شکستند

آیا کروز میتواند ایران خودرو را تصاحب کند ؟ / چه کسی پشت فرمان ایران خودرو می نشیند

آیا کروز میتواند ایران خودرو را تصاحب کند ؟ / چه کسی پشت فرمان ایران خودرو می نشیند