مطالب مرتبط:
احتمال تغییر در لیست کالاهای اساسی/ تجارت تهاتری می تواند تحریم ها را دور بزند/ احتمال حذف مابه التفاوت ارزی برای خودرو
احتمال تغییر در لیست کالاهای اساسی/ احتمال حذف مابه التفاوت ارزی برای خودرو
احتمال تغییر در لیست کالاهای اساسی | حذف مابه التفاوت ارزی برای خودرو
احتمال تغییر در لیست کالاهای اساسی
شریعتمداری: لیست کالاهای اساسی رسما اعلام می شود
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 26 مرداد 1397 ساعت 03:002018-08-16اقتصادي

وابستگی 70 درصدی کشور به تجهیزات تجدیدپذیر خارجی/حذف تجدیدپذیرها از لیست کالاهای اساسی


شرکت های سرمایه گذار خارجی در حوزه انرژی های خورشیدی در شرایطی از کشور خارج می شوند که به گفته فعالان این عرصه، تا سال 1404 باید 5000 مگاوات نیاز برقی کشور از طریق نیروگاه های تجدیدپذیر تامین شود، - این در حالی است که این نیروگاه ها تا 75 درصد در تامین قطعات وابستگی به خارج دارند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایسنا، بر اساس آمارهای منتشرشده از سوی سازمان انرژی های نو، ایران دارای 300 روز آفتابی است که این عدد نشان از پتانسیل بالای کشور در حوزه انرژی های تجدیدپذیر دارد.

این پتانسیل به گونه ای است که به باور مدیر کل" آژانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر " ایران بازار آینده انرژی است و زمینه های سرمایه گذاری فراوانی در بخش انرژی های تجدید پذیر در ایران وجود دارد.

وجود این پتانسیل زمینه ای را فراهم کرده که علاوه بر ایجاد شرکت های دانش بنیان در زمینه تولید قطعات نیروگاه های خورشیدی، حضور سرمایه گذاران خارجی را در کشور به دنبال داشته است با این وجود به گفته عضو هیات مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران، افزایش بی رویه نرخ ارز و سیاست های ناگهانی موجب کاهش جذابیت این بازار نزد سرمایه گذاران شده است.

از سوی دیگر یکی از شرکت های خارجی، سرمایه پروژه ساخت نیروگاه خورشیدی در ایران را به دلیل تلاطمات بین المللی متوقف کرد.

پروژه ساخت نیروگاه خورشیدی به ارزش 500 میلیون یورو (570 میلیون دلار) در ایران در حالی متوقف شد که قرار بود این نیروگاه با ظرفیت 600 مگاوات به عنوان ششمین نیروگاه خورشیدی بزرگ جهان معرفی شود.

فعالان عرضه انرژی های تجدید پذیر با اشاره به ناتوانی تولید کنندگان داخلی در عرضه قطعات استاندارد نیروگاه های خورشیدی و وابستگی 70 تا 75 درصدی کشور به قطعات خارجی، معتقد هستند که کاهش جذابیت های سرمایه گذاری خارجی در نیروگاه های تجدید پذیر، کشور را در تحقق هدف تامین 5000 مگاواتی برق ناکام خواهد کرد.

تجدیدپذیرها در گره کور "خود تحریمی"ها سید محمدجواد موسوی، عضو هیات مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران، در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه بخش عمده ای از سرمایه گذاری های خارجی که در این مدت وارد کشور شدند، بیشتر در حوزه انرژی بوده است، افزود: بخشی از این سرمایه گذاری در حوزه انرژی های فسیلی شامل نفت و گاز و بخش دیگر سرمایه گذاری ها مربوط به انرژی های تجدید پذیر می شود.

وی انرژی های تجدید پذیر را یکی از منابع پایدار در سطح دنیا معرفی کرد و یادآور شد: از این رو توجه بسیاری از کشورها به سمت این نوع انرژی ها است و زمانی که موضوع توسعه پایدار، کاهش گازهای گلخانه ای و کاهش کربن مطرح می شود، تحقق این اهداف را در گرو توسعه انرژی های تجدید پذیر می دانند.

موسوی ادامه داد: از این رو در کشور هر مقدار انرژی های تجدید پذیر توسعه یابد، امتیازات محیطی، توسعه اشتغال، انتقال فناوری به کشور و جذب منابع ارزی را به دنبال خواهد داشت؛ چراکه هر میزان بستر را برای سرمایه گذاران خارجی فراهم کنیم، منفعت آن برای کشور است چرا که ارز وارد کشور خواهد شد.

عضو هیات مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران با اشاره به توقف ساخت نیروگاه خورشیدی در ایران از سوی یکی از شرکت های سرمایه گذار خارجی افزود: در این پروژه قرار بود 600 مگاوات برق خورشیدی تولید شود که این میزان، میزان بالایی است و خروج این شرکت ها از کشور کمبودهایی در زمینه های اشتغال زایی، انتقال فناوری و تولید انرژی در کشور در پی دارد.

موسوی، با تاکید بر اینکه خروج سرمایه گذاران خارجی، بسیاری از معادلات را برهم می زند، یادآور شد: از این رو به نظر می رسد حفظ و توسعه این نوع شرکت ها اگر فراهم شود برای کشور ارزشمند خواهد بود.

وی همچنین به اثرات بحران های سیاسی در دسترسی کشور به قطعات مورد نیاز نیروگاه های خورشیدی اشاره کرد و گفت:متاسفانه ما با برخی بحران های داخلی نیز مواجهیم.

سیاست گذاری های غلط و غیر مترقبه باعث می شود که معادلات اقتصادی کشور دچار چالش شود.

موسوی با تاکید بر اینکه در چنین شرایط ما دچار نوعی "خود تحریمی" می شویم، اظهار کرد: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند اگر تمرکز ما بر مسایل داخلی باشد بسیاری از معضلات ما حل خواهد شد ولی سیاست های اقتصادی غلط و روش های نادرست تصمیم گیری به ویژه در زمان های بحرانی باعث می شود که تبعات این سیاستگذاری نادرست را متحمل شویم.

تکرار تجربیات تلخ عضو هیات مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران، با تاکید بر اینکه بسیاری از کشورهای خارجی اقدام به سرمایه گذاری در ایران کرده اند، یادآور شد: برخی از شرکت های آلمانی، ایتالیایی و یونانی به ویژه بر روی توسعه انرژی های خورشیدی سرمایه گذاری های مستقیم انجام دادند.

وی خاطر نشان کرد: این در حالی است که سیاست های اقتصادی غلط موجب فرار آنها از کشور شده است؛ چراکه این شرکت ها به ایران آمده اند و برای تولید انرژی خورشیدی در حد 40 تا 50 مگاوات در یکی از استان های کشور سرمایه گذاری کرده اند اما در شرایط فعلی که قیمت ارز افزایش بی رویه ای یافته، می خواهند درآمد حاصل از فروش برق را دریافت کنند، به شرکت اعلام شده که با ارز آزاد محاسبه می شود.

موسوی با تاکید بر اینکه با چنین شرطی درآمد این شرکت ها به یک سوم کاهش می یابد، ادامه داد: این وضعیت رغبت شرکت ها را برای سرمایه گذاری کاهش می دهد ضمن آنکه اگر این شرکت ها موضوع را به دیگر همکاران خود در خارج از کشور منتقل کنند، بازتاب بسیاری منفی برای کشور خواهد داشت.

موسوی با بیان اینکه ما در پروژه های تجدید پذیر دچار خود تحریمی هستیم، تاکید کرد: در این وضعیت، سرمایه گذار خارجی رغبتی برای سرمایه گذاری در ایران ندارد.

حضور موثر دستگاه های فعال در کاهش بحران ها عضو هیات مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران، با اشاره به ضرورت حضور موثر نهادهای مسوول مانند وزارت نیرو در کاهش بحران های حوزه تجدید پذیرها، گفت: قرار دادهای خرید تضمینی (PPA) مستقیما با وزارت نیرو منعقد می شود و نرخ های خرید تضمینی در توسعه این حوزه بسیار موثر است.

به گفته وی خرید تضمینی برق تجدید پذیر بر مبنای نرخ ارز روز بود ولی با افزایش بی رویه قیمت ارز، هنوز نرخ خرید تضمینی با نرخ های قبلی است.

وی با بیان اینکه ما به دنبال تعدیل نرخ خرید تضمینی برق تجدید پذیر هستیم، اظهار کرد: یا کالای ما که برق تجدید پذیر است، جز کالاهای اساسی قرار گیرد و ارز حمایتی 4200 تومانی به آن تعلق گیرد و یا نرخ های خرید تضمینی افزایش یابد تا جذابیت برای سرمایه گذاران خارجی و داخلی ایجاد شود.

موسوی تاکید کرد: اگر این امر اتفاق نیفتد سود سرمایه گذاری کاهش می یابد که این امر عدم جذابیت در سرمایه گذاری را کاهش خواهد داد.

غیبت تجدید پذیرها در اولویت کالاهای استراتژیک عضو هیات مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران، ادامه داد: متاسفانه در فهرست 26 گانه ابلاغی دولت برای اختصاص ارز دولتی، نامی از انرژی های تجدید پذیر نیست و این در حالی است که در روزهای پیک مصرف برق که کشور با بحران تامین برق و خاموشی ها مواجه بودیم بخش عمده ای از این کسری ها توسط نیروگاه های تجدید پذیر تامین می شد.

وی برق تولیدی این نیروگاه ها را بالغ بر 620 مگاوات در ساعت عنوان کرد و یادآور شد: حال محاسبه شود که اگر بستر سرمایه گذاری با ارز کالای اساسی فراهم شود، این نیروگاه ها می توانند به راحتی کل کسری 3 تا 4 هزار مگاوات برق مصرفی را تامین کنند.

موسوی با تاکید بر اینکه برق تجدید پذیر جز اقلام اساسی کشور لحاظ نشده است، ادامه داد: این امر موجب کاهش توجیه اقتصادی این نوع پروژه ها خواهد شد.

وی از سوی دیگر با تاکید بر اینکه کلیه سرمایه گذاری های انرژی های تجدید پذیر از سوی بخش خصوصی انجام شده است، افزود: به هیچ وجه دولت سرمایه گذاری مستقیمی در این حوزه ندارد و تنها در قرار داد خرید تضمینی حمایت می کند که در این زمینه نیز با چالش افزایش نرخ ارز مواجه هستیم.

نیاز کشور به فناوری های وارداتی موسوی به بیان وضعیت توسعه فناوری انرژی های خورشیدی در کشور پرداخت و گفت: در حال حاضر 70 تا 75 درصد از تجهیزات نیروگاه های خورشیدی وارداتی است.

وی این میزان را شامل پنل های خورشیدی، اینورتر و بخشی از کابل ها دانست و ادامه داد: تعدادی از شرکت های تولید کننده تجهیزات خورشیدی در کشور ایجاد شده است که این شرکت ها قادر به تامین نیازهای داخل نیستند ضمن آنکه این شرکت ها موفق به کسب استانداردهای مورد نیاز این تجهیزات نیز نشده اند.

عضو هیات مدیره انجمن انرژی های تجدیدپذیر ایران، اضافه کرد: بر اساس اسناد بالا دستی تا افق 1404 باید 5000 مگاوات برق مورد نیاز کشور از نیروگاه های تجدید پذیر تامین کنیم ولی میزان تولید برق تجدید پذیر ما با همه فعالان این صنعت به 200 مگاوات نمی رسد.

وی ادامه داد: ما جلسات زیادی با مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت و سایر نهادهای مربوط در این زمینه داشتیم ولی متاسفانه نتیجه روشنی از آن به دست نیامد ضمن آنکه تجهیزات نیروگاه های خورشیدی نیز با وجود آنکه مواد اولیه احداث نیروگاه محسوب می شوند به عنوان کالای اساسی لحاظ نشده است.

موسوی محصول خروجی این نیروگاه ها را برق دانست و یادآور شد: برق جز کالاهای اساسی است.

همانطور که در تابستان امسال شاهد بودید تمام صنعت و بیمارستان ها و مراکز حیاتی با نبود برق قادر به انجام عملکردهای خود نیستند در حالی که با تقویت نیروگاه های خورشیدی به راحتی می توان کسری و نیاز کشور به برق را تامین کرد.

این فعال حوزه انرژی تجدید پذیر، عدم نیاز به آب زیاد را از مهمترین مزایای نیروگاه های خورشیدی عنوان کرد و افزود: نیروگاه های سیکل ترکیبی ضمن آنکه نیاز به سرمایه گذاری های کلان دارد، در یک جا باید متمرکز باشد ولی نیروگاه های خورشیدی را می توان به صورت پراکنده احداث و به سرعت به بهره برداری رساند.

وی با بیان اینکه یک نیروگاه 10 مگاواتی خورشیدی در مدت چهار تا پنج ماه به بهره برداری می رسد، خاطر نشان کرد: اگر در 10 نقطه کشور این نیروگاه ها احداث شود ظرف کمتر از یک سال می توان هزار مگاوات برق را به شبکه متصل کرد در حالی که این مدت برای نیروگاه های سیکل ترکیبی چهار تا پنج سال زمان نیاز دارد.

موسوی خاطر نشان کرد: از آنجایی که این انجمن وابسته به اتاق بازرگانی است، انتظار داریم همه بخش ها و وزارت نیرو و مجلس حمایت کنند و امیدواریم وزارت صنعت با توجه به بخشنامه بانک مرکزی موضوع تولید برق تجدید پذیر را در لیست کالاهای اساسی بگنجاند تا ما بتوانیم مواد اولیه احداث نیروگاه های خورشیدی که شامل پنل، اینورتر و همچنین توربین های بادی می شود با ارز حمایتی وارد کشور کنیم تا هزینه تولید برق در کشور کاهش یابد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: سرمایه گذار - انرژی - نیروگاه - سرمایه گذاری - سرمایه - نیروگاه خورشیدی - خورشیدی - کشور - ایران - سرمایه گذاران - وابستگی - بین المللی - سرمایه گذاری خارجی - عضو هیات - تامین - خبرنگار - کالاهای اساسی - تولید کنندگان - درصد - مدیر - جذابیت - مدیره - بازار - پروژه - تولید - استاندارد - کاهش - نرخ ارز - افزایش - آژانس

آخرین اخبار سرویس:
برگزاری گردهمایی سراسری مسئولین شعب مشهد و دوایر ستادی بانک ایران زمین

علت افزایش بی رویه ی قیمت خودرو چیست ؟

برگزاری گردهمایی سراسری شعب استانهای مازندران، گلستان و سمنان بانک ایران زمین

استخدام ویزیتور مواد غذایی در شرکت بهپخش آراد

رهاسازی آب سد ساروق تکاب به سمت دریاچه ارومیه آغاز شد

صادرات گوشت مرغ ممنوع می شود

جنجال تصویر یک مرغ در فضای مجازی+عکس

افزایش 55درصدی صادرات از گمرک بازرگان

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی چهارمحال و بختیاری: دستگاه های اداری از یک ناکارآمدی رنج می برند/ مقاومت اساسی برای واگذاری پروژه ها به بخش خصوصی

سوخت رسانی در جنوب آذربایجان غربی بدون وقفه ادامه دارد

ایران خودرو تحویل روزانه خودرو را آغاز کرد

استخدام اپراتور سیستم،پروموتور با مزایا در اصفهان

کاسبی عجیب با زندانیان بزرگ

علت افزایش بی رویه قیمت خودرو چیست؟

برای تأمین قطعات با مشکل مواجه هستیم

گفتگو ظریف و وزیر خارجه آلمان

نمایشگاه بهاره 13 اسفند در اراک برپا می شود

20 میلیارد ریال برای عمران بخش مرکزی ابرکوه اختصاص یافت

فرماندار آستارا دهیاران را به احیای گردشگری روستاها فراخواند

فرماندار آستارا دهیاران را به احیای گردشگری روستاها فراخواند

در دیدار با فرماندار مطرح شد اعتراض اصناف به برگزاری نمایشگاه های فصلی در دهدشت

خدمت به مردم خوب کردستان توفیق بزرگی برای نظام بانکی است

20 میلیارد ریال برای عمران بخش مرکزی ابرکوه اختصاص یافت

نمایشگاه بهاره 13 اسفند در اراک برپا می شود

استاد دانشگاه: ایران در گروه 15 کشور احساسی دنیا

اتفاق عجیب در بازار سکه/ بازار ارز و سکه در انتظار تعیین تکلیف پالرمو

دلار در صرافی ها چقدر قیمت خورد؟

15 اسفند؛ آخرین مهلت برخورداری از بخشش جرائم مالیاتی در البرز

نخستین محموله وارداتی مرغ در راه ایران/ عرضه از هفته آینده

استخدام یکنفر خانم در زمینه فروش کاغذ و مقوا در تهران

سوناتای 2020 یا یک کوپه چهار در؟ + عکس

استخدام کارگر ساده بخش خدمات جهت یک شرکت در محدوده کرج

استخدام همکار نجار نیمه ماهر و ساده جهت کار در نجاری

استخدام فروشنده حضوری در شرکت لبنی رامک

در دیدار با فرماندار مطرح شد اعتراض اصناف دهدشت به برگزاری نمایشگاه های فصلی

آیا خرید انصاری فرد اشتباه بود؟

افت ارزش ارز در بازار بین بانکی/ خریداران خودرو بخوانند/ توقف شاخص در پله 157 هزار واحدی

بارش های اخیر در هرات خطر خشکسالی را کاهش داده است

روش محاسبه میزان عیدی پایان سال 97

مدیرعامل صندوق توسعه ملی کشور: نرخ تسهیلات مناطق محروم 4 درصد کمتر از مناطق برخوردار است

20 میلیارد ریال برای عمران بخش مرکزی ابرکوه اختصاص یافت

نمایشگاه بهاره 13 اسفند در اراک برپا می شود

70 درصد اتوبوس های شهری فرسوده هستند

​خرید بلیط هواپیما ویژه نوروز

جمعی از کارگران فولاد زرند به وضعیت استخدامی ها در این شرکت گلایه دارند

ایران خودرو تحویل روزانه خودرو را آغاز کرد

مدیر عامل هما: برای نوروز پرواز چارتری نداریم

بازار 10هزار میلیارد تومانی لوازم خانگی ایران، خواب است

ارزان شدن شیرینی در راه است؛ اختصاص شکر دولتی به قنادی ها

افزایش پیشنهاد شاهزاده عربستان برای خرید منچستریونایتد

استخدام مهندس برق (الکترونیک) در یک شرکت معتبر- شرق البرز

70 درصد اتوبوس های شهری فرسوده هستند

فروش ویژه خودروهای ام وی ام با شرایط اقساطی

کیش پایلوت اجرای طرح های محیط زیستی کشور

بررسی آسیب اجتماعی کودک کار و تاثیرآن بر امنیت اجتماعی کلان شهرها

شاخص کل فرابورس ایران به مرز 1950 واحدی رسید

جمعی از کارگران فولاد زرند به وضعیت استخدامی ها در این شرکت گلایه دارند

استاندارفارس:بانک ها مشارکت بیشتری درتوسعه استان داشته باشند

صادرات آثار فاخر جشنواره مد و لباس فجر به سه کشور همسایه

استخدام حسابدار (مدرک لیسانس حسابداری) در تهران

مواد اولیه در صنعت لوازم خانگی باید با نرخ مناسب تری به دست تولید کنندگان برسد

یک تیر و دو نشان اروپا در تجارت با ایران

قیمت آپارتمان های بالای 100 متر در تهران + جدول

نرخ 47 ارز بین بانکی در 27 بهمن ماه 97 + جدول

مدیرکل دامپزشکی کرمانشاه: بازار گوشت سفید و قرمز در کنترل ناظران باشد

فرمول تحقیرکننده اینستکس حتی نفت در برابر غذا هم نیست

پرداخت تسهیلات اشتغالزایی در گناباد

250 میلیارد ریال برای ایجاد فرصت های اشتغال در اردبیل اختصاص یافت

رشد 46 درصدی حجم استخدام کسب وکارهای دیجیتال

استاندارفارس:بانک ها مشارکت بیشتری درتوسعه استان داشته باشند

نوسانات قیمت لوازم خانگی در بازار/ترمز افزایش قیمت ها کشیده شد

شرایط صدور مجوز فعالیت نانوایی ها در قم تسهیل شود

استاندارفارس:بانک ها مشارکت بیشتری درتوسعه استان داشته باشند

250 میلیارد ریال برای ایجاد فرصت های اشتغال در اردبیل اختصاص یافت

اهدای خون در سردشت 10 درصد افزایش یافت

سمپاشی هوایی زمین های کشاورزی در هندیجان با پهپاد آغاز شد

افزایش لحظه به لحظه قیمت در بازار خودرو/ پراید از 45 میلیون تومان عبور کرد

واردات 100 قلم کالا توسط مرز نشینان مجاز شد

نرخ مصوب هر کیلو شیرینی تر 26 هزار تومان

رشد 46 درصدی حجم استخدام کسب وکارهای دیجیتال

رییس فوریت های پزشکی آذربایجان غربی: امسال بیش ترین حوادث گازگرفتی در تالارهای آذربایجان غربی بوده است

شرایط صدور مجوز فعالیت نانوایی ها در قم تسهیل شود

شیرهایی در خدمت اقتصاد+ فیلم

آفت مالچ پاشی در خوزستان +تصاویر

فروش 35 تن گوشت قرمز به صورت اینترنتی/قیمت ها به زودی شکسته خواهد شد

فارس گزارش می دهد ساکنان کوی سلطانی اهواز در انتظار اقدام آبفا

250 میلیارد ریال برای ایجاد فرصت های اشتغال در اردبیل اختصاص یافت

یارانه سوخت به حساب 3 هزار و 222خانوار مرزنشین سلماس واریز شد

اهدای خون در سردشت 10 درصد افزایش یافت

ممنوعیت جذب نیروی سفارشی در شهرداری ها ممنوع باید بپذیریم شرایط خوبی نداریم

دام زنده و ادامه آشفتگی بازار گوشت در کهگیلویه و بویراحمد

60 درصد جمعیت خوی تحت پوشش فاضلاب هستند

میزان منابع به مصارف بانک های استان فارس مطلوب نیست مبلغ اندکی از سپرده ها در استان هزینه می شوند

رونمایی از نخستین محصول با فناوری ویرایش ژنی

60 درصد جمعیت خوی تحت پوشش فاضلاب هستند

دام زنده و ادامه آشفتگی بازار گوشت در کهگیلویه و بویراحمد

یارانه سوخت به حساب 3 هزار و 222خانوار مرزنشین سلماس واریز شد

سمپاشی هوایی زمین های کشاورزی در هندیجان با پهپاد آغاز شد

قیمت مرغ از 15 هزار تومان گذشت

هشدار معاون بهزیستی در رابطه با تعطیلی مراکز نگهداری معلولان و سالمندان

وابستگی 70 درصدی کشور به تجهیزات تجدیدپذیر خارجی/حذف تجدیدپذیرها از لیست کالاهای اساسی

وابستگی 70 درصدی کشور به تجهیزات تجدیدپذیر خارجی/حذف تجدیدپذیرها از لیست کالاهای اساسی