مطالب مرتبط:
نماینده اصول گرای مجلس: روحانی دعوت های ما برای حضور در مجلس رد کرده بود/ برای ما افتخار نیست که بگوییم رییس جمهور را به مجلس آوردیم
تلاش ترامپ برای احیای «ناتوی عربی»/ تشکیل سازمان «مبارزه با مفاسد اقتصادی» توسط کمیسیون قضایی مجلس/ روایت رحیمی از اظهارات رییس جمهور درباره رفع حصر/ تلاش جهانگیری برای حضور خاتمی در جلسه بزرگان نظام
اطلاعات دقیقی داریم که رییس جمهور آمریکا تلاش داشته ارتش این کشور را وادار به حمله نظامی به ایران کند/ باید آماده باشیم
رییس جمهور تلاش کرد تا از حضور در جلسه طرح سوال طفره برود / استیضاح وزیر کار، یک سناریوی سیاسی بود
«سوال از روحانی» با حضور نمایندگان رییس جمهور در جلسه کمیسیون اقتصادی بررسی شد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 25 مرداد 1397 ساعت 16:252018-08-16سياسي

قاچاق و فساد اخلاقی کمر سیاست در کشور را شکسته است/ مایلیم در جلسه ای به دعوت رییس جمهور حضور داشته باشیم


آنچه رانت در کشور را گسترش داده از مافیای رسانه ای هم برخوردار است.

ناراحت کننده ترین واکنش از سوی سازمان برنامه و بودجه صورت گرفت که امیدوارم ناشی از کم تجربگی و خامی باشد.

- --> کد خبر: 657330 1397/05/25 17:22:56 استاد دانشگاه علامه گفت: آنچه رانت در کشور را گسترش داده از مافیای رسانه ای هم برخوردار است.

ناراحت کننده ترین واکنش از سوی سازمان برنامه و بودجه صورت گرفت که امیدوارم ناشی از کم تجربگی و خامی باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار خبرنگار اقتصادی ایلنا، فرشاد مومنی استاد دانشگاه علامه و رییس موسسه دین و اقتصاد در نشست هم اندیشی اقتصادی امروز پنجشنبه 25 مرداد در جمع اساتید دانشگاهی اظهار کرد: طیفی از اقتصاددانان که عموماً جزو استثنائات دانشگاه های کشور هستند طی سه دهه گذشته از موضع انجام وظیفه شخصی و ادای دین به مردم و کشور وظیفه عمومی نظارت تخصصی بر فرآیندهای تصمیم گیری در حوزه تخصصی خود را انجام می دادند گرچه مزاحمت هایی پدید می آمد اما هنگامی که صدای مفرد شنیده نمی شد و یا چنین احساسی پدید می آمد که بنابر شنیده نشدن است به تدریج این احساس در بین اقتصاددانان پدید آمد که باید تلاش های دسته جمعی صورت گیرد.

وی افزود: شاید نقطه شروع چنین تلاش هایی به دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی بر می گشت که برای اولین بار یک نامه با 100 امضا در اعتراض به سیاست های شبهه ناک در حیطه مسائل نفتی مطرح شد که در دوره احمدی نژاد استمرار پیدا کرد و چون شدت ولنگاری ها به طرز غیرمتعارفی افزایش پیدا کرد، نامه های جمعی اقتصاددانان زایش چشمگیری پیدا کرد.

در دوره آقای روحانی در بین دوستان این تصور وجود داشت که ما که تجربه دولت قبل از روحانی را دیدیم می توانیم یک فرصت دهیم با این توجیه که شدت خرابی ها و به هم ریختگی هایی به یادگار گذاشته دولت احمدی نژاد به اندازه ای بود که حکایت از این داشت تا دو دهه بعد از مسئولیت او این کشور باید تاوان خطاها را بپردازد.

مومنی در ادامه تصریح کرد: با این توجیه تا پایان دوره اول مسئولیت آقای روحانی، اقتصاددانان همان مواضع منفرد را دنبال کردند که تلاش های بایسته ای هم صورت گرفت.

استاد دانشگاه علامه خاطرنشان کرد: فرق آقای روحانی با احمدی نژاد در این بود که احمدی نژاد در مقابل انتقادها برآشفته می شد در دوره آقای روحانی ایشان مرتب مطالبه ارزیابی انتقادی می کرد اما از نظر ارزیابی این دو دوره با هم متشابه بود تنها تفاوت در این است که هنوز تهدیدات امنیتی نسبت به منتقدان انجام نشده است که در این خصوص سپاسگزاریم.

اما در عمل هیچ تفاوتی مشاهده نمی شود به همین خاطر اقتصاددانان تلاش کردند در واکنش به این شرایط که بسیار خطیر است یک نامه دسته جمعی خطاب به آقای روحانی بنویسند.

وی افزود: اینکه چقدر موفق بوده ایم جامعه باید داوری کند اما آنچه بین ما گذشته این بوده که مسئله ما ادای دین به مردم و حقوقی که مردم نسبت به دانایان دارند و ادای دین به بقا و بالندگی کشور بوده است و تلاش کردیم وارد زد و خوردهای جناحی نشویم.

مومنی افزود: از نظر من زمانی که به جهت گیری های اقتصادی کشور نقدی وارد است، این نقد به ساختار قدرت است در برخی مسائل بنیادین و اتکا به مبانی نظری می توان نشان داد که مسئولیت برخی ارکان دیگر قدرت از قوه مجریه بیشتر است بنابراین تمام تلاش ما این بود که از کادر ملاحظات کارشناسی و اخلاقی خارج نشده و امیدواریم توفیقی هم داشته باشیم.

این استاد دانشگاه علامه در ادامه تصریح کرد: دو پدیده کمر سیاست و اخلاق را در جامعه شکسته؛ یکی قاچاق و دیگری فساد اخلاقی است.

اما تنها طرف حساب قوه مجریه نیست اگرچه به اعتبار ویژگی های خاص مربوط به قوه مجریه یک رکن تعیین شده و مهم است.

کارنامه ای که سه دهه گذشته رقم خورد از یک سلسله روند بحران ساز پرده برمی دارد که برآیند طرز اندیشه و طرز ساختار قدرت است و معطوف به قوه مجریه نیست.

مومنی عنوان کرد: واقعیت این است که از همان سال اول مسئولیت آقای روحانی، نگرانی های بسیار جدی برای ما در اداره کشور پدید آمد در سال 94 کتابی را منتشر کردم تحت عنوان اقتصاد سیاسی توسعه در ایران امروز که در فصل پایانی آن با اتکا به بسته سیاستی دولت روحانی مطرح کردم که با این بسته متوجه می شویم که دولت جدید نسبت به دولت قبلی درباره اصل مناسبات تفاوتی با هم ندارند.

متاسفانه در آن دوره توجه جدی به آن نشد و جهت گیری های رانتی و فسادآور استمرار پیدا کرد.

با توجه به تجربه ای که نشان می دهد دولت ها در دو دوره دوم بر دنده خلاص می گذارند سال 96 کتابی منتشر کردم با عنوان عدالت اجتماعی آزادی و توسعه در ایران امروز که در آنجا راجع به این مسئله که در شرایط خطیر قرار داریم و اگر دولت خود را بی توجه به جامعه کند کشور دچار هزینه های غیر قابل جبران خواهد شد، صحبت کردم.

وی افزود: نگرانی های بسیار شدیدی که برای ما پیش آمده بود کشور را در آستانه انواع و اقسام بحران ها قرار داده بود.

هر روز نگرانی های من بیشتر می شد و به نظرمان رسید که اکنون زمانی است که کل ساختار ملت باید بایستد و به آنچه در سه دهه اخیر پدید آمده نگاه کند.

مومنی گفت : یکی از نکاتی که متوجه شدیم این بود که در این سه دهه در مورد هر سیاستی که ساختار قدرت انرژی و وعده بیشتری داد شدت بحران سازی ها بیشتر بود و این بدان معناست که یک بحران اندیشه بنیادی گریبان گیر منابع ملی شده است.

از سال 84 تا امروز دائما هشدار می دهیم که سطوح متفاوتی از کار افتادگی ها در کشور ظاهر شده است به طوری که شاخص ها هم کارکرد خود را از دست داده و از آن طرف دائماً نوعی احساس بی پناهی و رها شدگی از سوی عامه مردم و تولیدکنندگان در حال شروع است.

رییس موسسه دین و اقتصاد تصریح کرد: کنار این مسائل مشاهده کردیم که با یک روندهای خطرناک حاکمیت زدایی از ساختار قدرت روبرو هستیم که به ویژه در بازار پول و سرمایه می توان به وضوح دید و با یک روند بسیار نگران کننده مسئولیت پذیری ساختار قدرت مواجه هستیم.

مثل آموزش سلامت مردم و زیرساخت های فیزیکی که شدت آن بیشتر است.

ما فکر کردیم به اعتبار اینکه کشور در معرض دگردیسی های بسیار خطرناک قرار گرفته زمان آن است که هشدار دهیم.

کشور در حال رفتن به سوی یک گذار خطرناک از یک دولت خام فروش به یک دولت آینده فروش در حرکت است.

وی افزود: دولت دائما به صورت فزاینده در این ده سال بیشتر از دو دهه قبل از خود برای امور جاری نیازمند وام گیری داخلی و خارجی شده است.

از آن تکان دهنده تر این مسئله است در نیمه اول سال 90 برای اولین بار سهم رانت ناشی از سیاست های نادرست از سهم رانت ایجاد شده از محل نفت بیشتر شده است که اگر در زمان خود برخورد مناسب با این پدیده نکنیم هزینه های غیرقابل برگشتی گریبانگیر کشور و نظام ملی خواهد شد.

مومنی تاکید کرد: ما فکر کردیم که باید این تذکر را مطرح کنیم تا کشور دوباره به این وضع نیفتد.

مسئله نظام جمهوری اسلامی برای ما مهم تر بود که این نامه را نوشتیم.

هیچ عنصری از نظر قدرت توضیح دهندگی نابسامانی های ایرانی به اندازه سلطه ربا بر مناسبات اجتماعی ما در حال حاضر تعیین کننده نیست برای ما بسیار غم انگیز است که در خصوص یکسری موارد مذهبی غیرمتعارف، غیرت ملت به جوش می آید و باعث هتاکی هایی می شود.

چطور در خصوص زایش غیرمتعارف و فاجعه آفرین پول تا این درجه بی تفاوتی مشاهده می کنیم؟ وی افزود: ما در این نامه به صورت اجمالی نشان داده ایم که کانون اصلی این به هم ریختگی ها با منشأ ربوی به بانک های به اصطلاح خصوصی باز می گردد.

ماجرای اصلی در اینجا این است که اجازه کار به بانک های به اصطلاح خصوصی در ایران نقطه عطفی است که در باطن به یک رانت برای افراد دخیل در قدرت می رسد .

رییس موسسه دین و اقتصاد گفت: این بانک ها بر خلق پول از هیچ استوار هستند که تبدیل ربا به موتور خلق ارزش افزوده در اقتصاد داشتند افرادی به اسم بازارگرایی با به ابتذال کشاندن اقتصاد عمل کردند که هر بحرانی را که در کشور می گیریم به سلطه بانک های به اصطلاح خصوصی پر پول کشور می رسیم.

وی عنوان کرد : رکن دیگر فعالیت های رانتی به نام تولید بوده که گلوی اقتصادی کشور را فشار می دهند که بی ارتباط به همان بانک ها نیستند و ما شاهد حاکمیت زدایی در بازار سرمایه هم هستیم.

در ده سال گذشته به بدترین نقاط عطف اقتصاد ایران نگاه می کنیم در شرایط بحرانی بازار مافیای بازار یک تحرکات خاص انجام می دهد و پس از رد و بدل شدن امتیازها اوضاع به روند قبل خود باز می گردد.

من بسیار متاسفم برای سیستمی که به رییس جمهور پشتیبانی اقتصادی و کارشناسی می دهد که در دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد هم وجود داشت و با وجود مشکلات بازار ایشان با خیال راحت نسبت به بازار صحبت می کرد که نشان از بی اطلاعی ایشان از بازار دارد و باید با نهایت خضوع بگوییم از دل این کوزه انتظار بیشتری نسبت به چیزی که برون می تراود نداریم.

مومنی افزود:کانال اصلی ماجرا حرکت به سمت بهبود اصلاح رابطه دولت و ملت است.

مسئله شفافیت، عدالت و مشارکت مردم در سرنوشت خود عناصر گواهی بر رفع مشکلات کشور است.

عناصر قدرت باید به کارنامه سه دهه گذشته نگاه کنند تا بتوانند مشکلات را کارشناسانه رفع کنند.

اگر می فهمیم که اشتغال یک متغیر سیستمی است پس معلوم می شود که در طرح توزیع منافع اشکالات اساسی وجود دارد در این سه دهه که ما بحران اشتغال را پیش رو داشتیم اشتغال در فعالیت های واسطه گری 5 برابر افزایش را نشان می دهد که نماد مجسمی است که نظام تصمیم گیری به مردم پشت کرده و به رباجویان روی کرده است.

این زمینه سهل انگاری هایی که علیه تولید صورت گرفته برخوردهای غیر متعارفی است که در تجارت خارجی ما انجام شده است که به زودی داده هایی را با مردم و مسئولین در میان خواهیم گذاشت.

وی افزود: پیشنهاد مشخص ما در این نامه برنامه بازآرایی رابطه دولت و ملت بوده است و هر سهل انگاری و تاخیر در این ماجرا می تواند برای کشور هزینه های بالایی به وجود بیاورد.

مولفه دیگر این است که تعداد بحران ها افزایش پیدا کرده در چنین شرایطی رویکرد جزیره ای و جزیی نگر محکوم به شکست است و کشور به یک برنامه اندیشیده و استفاده از حداکثر ظرفیت های دانایی نیاز دارد.

محور سوم این است که آن سازه ذهنی که به نام بازارگرایی اما به شیوه مبتذل انجام شده که مسئولیت های پیامدها را بر عهده نمی گیرد کوته نگر است باید دست بردارد و به یک سطح دیگری از اندیشه برگردد.

مومنی در رابطه با واکنش های افراد به نامه خطاب به روحانی تسریح کرد: واکنش هایی که نسبت به این نامه پدیدار شده در طیف اقتصاددانان که با بازارگرایی مبتذل کار می کنند این گونه بوده است که برای فهم صلاحیت این افراد و شناخت اینها کفایت می کند.

این افراد در خصوص بحران ناهماهنگی در نظام تصمیم گیری به مناسبات کمونیستی و گرایش پوپولیستی رسیدند و ما را متهم به آن کردند اما ما به این افراد تنها می گوییم از دل اندیشه هایی که تربیت می کنید توسعه ای پدیدار نخواهد شد و تاکنون حتی یک تجربه توسعه در این زمینه در دنیا وجود نداشته است.

زمانی که اقتصاد در یک دوره ای طولانی خوب عمل نمی کند از طریق دستکاری مولفه ها نمی توان آن را اصلاح کرد نسبت به این توصیه واکنش نشان داده و آن را غیراقتصادی و غیرکارشناسی دانستند.

وی افزود: آنچه رانت در کشور را گسترش داده از مافیای رسانه ای هم برخوردار است.

ناراحت کننده ترین واکنش از سوی سازمان برنامه و بودجه صورت گرفت که امیدوارم ناشی از کم تجربگی و خامی باشد.

مومنی گفت: آنها با ما تماس گرفتند که چنین جلسه ای گذاشته شود و ما گفتیم امکان دسترسی به همه افراد به خاطر تعطیلی دانشگاه ها وجود ندارد و مخاطب این نامه آقای رییس جمهور است و ما نمی توانیم با تک تک دستگاه های دخیل در این بحث جلسه بگذاریم به اعتبار اینکه مخاطب نامه ریی جمهور است گفتیم برای کار نمایشی هم که شده زیبنده است که دعوت کننده رییس جمهور باشد و کل تیم اقتصادی هم حضور داشته باشند اما بدون هماهنگی با ما بر حرف قبلی خود اصرار ورزیدند و مسئله را هم عمومی کردند.

ما فقط می گوییم لطف کنید پای دانشگاهی ها را به این سیستم غیرمتعارف باز نکنید ما هنوز هم مایل هستیم در جلسه ای که به دعوت رییس جمهور باشد حضور داشته و توضیحات لازم را هم بدهیم.


کلید واژه ها: اقتصاد - احمدی نژاد - استاد دانشگاه - دانشگاه علامه - دانشگاه - روحانی - سازمان برنامه - کشور - احمدی - نامه - صورت - دولت احمدی نژاد - اقتصادی - خبرنگار - برنامه - هایی - ریاست جمهوری - به هم ریختگی - فرشاد مومنی - وظیفه عمومی - فساد اخلاقی - رسانه - وظیفه - بودجه - احساس - واکنش - محمد خاتمی - رییس جمهور - تصمیم گیری - رانت

آخرین اخبار سرویس:
رفع نگرانی رهبر انقلاب درباره معیشت و سرمایه مردم با اجرای اقتصاد مقاومتی

شوخی علی انصاریان با ماجرای عقد خانم بازیگر استقلالی

مقاومت مردم مقابله دشمنان با ایران را خنثی می کند

حضور دشمن در آب های منطقه مخل امنیت است

90میلیارد تومان از محل درامد مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری کرمان اختصاص یافت

اختیارات شوراهای اسلامی شهرهای کرمان افزایش یابد

آخرین روز نهمین نمایشگاه مدیریت شهری و روستایی

افزایش چشمگیر اخراج پناهجویان از آلمان

کاهش آمار ازدواج با غربی شدن جوامع

عمو پورنگ از عشق هندی اش رونمایی کرد + عکس

کنسرت محمد معتمدی در تبریز

آرین غلامی: هدیه سردار سلیمانی بهترین مدال دوران زندگیم بود

دانلود آهنگ جدید علی آرام بنام بزن بارون

دانلود آهنگ جدید امید شعبانی بنام شطرنج

نویسنده و رمان نویس حوزوی: تقویت امید به آینده، رسالت هنرمندان و نویسندگان در دهه پنجم انقلاب است

اجرای کنسرت محمد معتمدی در تبریز

اضافه برداشت آب از دشت های ممنوعه خراسان شمالی

اختتامیه هشتمین دوره مسابقات سراسری حفظ قرآن کریم

لزوم تکمیل پروژه های نیمه کاره شهرستان های رباط کریم و بهارستان توسط دولت

روزنامه استخدامی استان خراسان شمالی و شهر بجنورد | شنبه 4 اسفند 97

دانلود آهنگ جدید امین عباس آبادی بنام سیاهچال چشات

چرا در حادثه تروریستی زاهدان نیروهای امنیتی حتی یک تیر هوایی شلیک نکردند؟

نجفی توانا: عدم مبارزه با فساد علاوه بر اقتصاد به کل جامعه آسیب می رساند

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | شنبه 4 اسفند 97

مرتضی مزینانی چند قولِ معاونانه

محسن کرمعلی وداع با پیکر آیت الله مومن

پیشخوان خبر صفحه اول روزنامه های امروز خراسان جنوبی

پیام تسلیت آیت الله نعیم آبادی درپی ارتحال آیت الله مومن قمی

«بابانوئل» کجا، «ماه پیشونی» و «عمونوروز» کجا!

آغاز طرح بهسازی خیابان لاله زار در نوروز

رییس قوه قضاییه: آیت الله مومن یار امام (ره) بود

وداع شریعتی با استانداری خوزستان تکذیب شد

لیست تغییر ائمه جمعه| امام جمعه زاهدان هم استعفا کرد| آیت الله سلیمانی: بنده اولین شهید این تفکر زیبا هستم

دانلود آهنگ جدید داوود رهان بنام قفل چشات

دانلود آهنگ جدید حمید تولایی بنام مدهوش و بی قرار

اف.راجر دولین نقش هوش و ثروت در ظهور و افول تمدن غرب

عمر البشیر در سودان وضعیت اضطراری اعلام کرد

نخستین حضور زیردریایی فاتح و ناوشکن سهند در رزمایش ولایت 97

رییس سازمان خصوصی سازی منتخب وزرای اقتصاد نبوده است

تصاویر| مراسم ختم خواهر آیت الله هاشمی

دانلود آهنگ جدید مهدی یراحی بنام انگار

جزییات 6خبر ویژه امروز شنبه چهارم اسفندماه 1397

تحلیل عباس هُشی از بیانیه رهبری درباره آغاز دهه پنجم انقلاب اسلامی رفع نگرانی رهبر انقلاب درباره معیشت و سرمایه مردم با اجرای اقتصاد مقاومتی

تصاویر| رزمایش ولایت 97

برگزاری المپیاد سالیانه زبان های خارجی در قزاقستان

گفت وگوی تفصیلی فارس با یک استاد دانشگاه/2 از عملکرد سیاسی نهادهای بین المللی تا خروج برنامه ریزی شده آمریکا از توافقنامه پاریس

فیلم | اردشیر زاهدی: اپوزیسیون های خارج نشین خیلی خوش خیالند!/ کسی که از خارجی ها علیه مردم خود پول می گیرد، خائن است

پیکر یدالله ثمره دوشنبه تشییع می شود

آغاز ساخت 12 هزار واحد مسکونی برای مددجویان سیستان و بلوچستان

توصیه امام صادق(ع) درباره زیارت اهل قبور

زندگی ایده آل نمی خواهیم، معیشت کارگران را حفظ کنید

پربیننده ترین اخبار خبرگزاری فارس اصفهان در 24 ساعت گذشته

ترتیل صفحه 586 قرآن باصدای استاد پرهیزکار+صوت و متن آیات

این عبارات غیبت است: بماند! از من نپرس!

تصاویر| همایش خودروهای کلاسیک و اسپورت

متن کامل گزارش آمانو درباره اجرای برجام در ایران

فیلم/ تذکر پژمان فر به ادعای نادرست رییس دفتر رییس جمهور

ائمه جمعه مراکز استانها چند سال دارند؟

3 پیشنهاد نمکی به رییس سازمان نظام پزشکی

پیام تسلیت مخبر به مناسبت درگذشت آیت الله مؤمن

البشیر در سودان حالت فوق العاده اعلام کرد

برای او که مومن به انقلاب بود!

تصاویر| نماز جمعه تهران

خوشحالی مهناز افشار از ازدواج مریم کاویانی با یک سیاستمدار +تصویر

گرامیداشت یاد و خاطره شهدای مناطق سده و جمشیدآباد

کاهش آمار ازدواج با غربی شدن جوامع

البشیر با انحلال دولت یک سال حالت فوق العاده در سودان اعلام کرد

البشیر دولت سودان را منحل کرد

وظایف و اختیارات مجلس خبرگان رهبری در قانون اساسی چیست؟

نماینده ولی فقیه در کرمان: مساجد باید پررونق و جوان گرا باشند

البشیر یک سال حالت فوق العاده در سودان اعلام کرد

متن کامل چهاردهمین گزارش آژانس درباره راستی آزمایی اجرای برجام

خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام هستیم؛ این یعنی کودتا؟

«کیهان کلهر» خود را برای اجرای زنده در ایران آماده می کند

«بیژن کامکار» و «علی اکبر بهاری» گنجینه ی زنده ی بشری شدند

265 هنرجو به مرحله ی دومِ نخستین فراخوان آکادمی موسیقی پورناظری راه یافتند

محرومیت سنگین برای باشگاه چلسی توسط فیفا

سردار قاسمی: فتنه 98، اقتصادی و معیشتی است/همه اقشار را درگیر خود می کند/شهیدان مدافع وطن نتیجه دیپلماسی لبخند است/باید لیبرالیسم را دفن کنیم تا موفق شویم

ماجرای زوجی که 28 بار تقاضای طلاق دادند!

آمریکا در برابر اقتدار ایران اسلامی به زانو درآمده است

اردوی زیارتی سیاحتی طلاب بقعه متبرکه سبز قبا(س) فومن

بهترین روش برخورد با همسر خودشیفته

گزارش آژانس درباره پایبندی ایران به برجام

دانلود مستند روایت رهبری قسمت سوم/روایتی از انقلاب که تا کنون ندیده اید+فیلم

گزارش تصویری : مراسم وداع با پیکر آیت الله مومن

البشیر: سودان امروز در مرحله سخت و پیچیده ای در تاریخ خود قرار دارد

هزینه ای که کشورهای عربی برای ناوشکن های خارجی می پردازند

تصویر| آیت الله جنتی وارد 93 سالگی شد

شورای امنیت اجرای مرحله نخست توافق الحدیده را خواستار شد

کارمندان با چه تضمینی باید فساد رییس خود را گزارش کنند؟

قاسمی: فتنه 98 در حوزه اقتصادی و معیشتی است

فقدان آیت الله مومن، فقیه انقلابی و خدمتگزار صدیق و مردمی، موجب تاثر و تحسر است

پیروزی ترابزون اسپور با حسینی

مریخ نوردی؛ جاذبه شگفت انگیز گردشگری در چابهار

حضرت آیت الله صافی گلپایگانی درگذشت آیت الله مومن را تسلیت گفت

آمار ازدواج با غربی شدن جوامع کاهش می یابد

رهبر انقلاب پاسخ دادند: به کدام انگیزه ازدواج کنیم؟ مال و جمال یا کمال؟!

چند سال باقی مانده است؟ تاریخ پایان جهان مشخص می شود

پیام تسلیت شهردار تهران در پی درگذشت آیت الله مؤمن

روایاتی درباره استقبال کردن از زائر اهل بیت

قاچاق و فساد اخلاقی کمر سیاست در کشور را شکسته است/ مایلیم در جلسه ای به دعوت رییس جمهور حضور داشته باشیم

قاچاق و فساد اخلاقی کمر سیاست در کشور را شکسته است/ مایلیم در جلسه ای به دعوت رییس جمهور حضور داشته باشیم