مطالب مرتبط:
تولد دوباره دماوند بر ویرانه های آتشفشان قدیمی/ تامین اعتبار کلید گشایش قفل مجهولات دماوند
تنظیم بازار میوه شب عید بدون تامین اعتبار کلید خورد
تنظیم بازار میوه شب عید بدون تامین اعتبار کلید خورد
تنظیم بازار میوه شب عید بدون تامین اعتبار کلید خورد
تنظیم بازار میوه شب عید بدون تامین اعتبار کلید خورد
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 23 مرداد 1397 ساعت 23:152018-08-14اجتماعي

تولد دوباره دماوند بر ویرانه های آتشفشان قدیمی/ تامین اعتبار کلید گشایش قفل مجهولات دماوند


به اعتقاد محقق ایرانی موسسه فناوری کالیفرنیا مخروط دماوند قدیمی در حدود 450 هزار سال پیش در سمت شمال و شرق دستخوش یک فروریزش مهیب و ویرانی بزرگ شد و بخش های دماوند قدیم از جاده هراز تا پناهگاه تخت فریدون هویدا است و 100 هزار سال بعد از این فروپاشی، - دماوند جدید با فوران هایی، آغاز و از 450 هزار تا 7 هزار سال قبل مخروط فعلی دماوند بر ویرانه های قبلی آن بر پا شد و بر اساس شواهد دماوند یک آتشفشان فعال است که زمان فوران آن مشخص نیست.

دکتر جمشید حسن زاده، محقق بخش علوم زمین شناسی و سیاره ای موسسه فناوری کالیفرنیا در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، آتشفشان دماوند را باشکوه ترین کوه ایران و یکی از پدیده های طبیعی و یکی از شاخص های زمین شناسی سرزمین ما ایران توصیف کرد که نه تنها در ایران بلکه در خاورمیانه بلندترین کوه به شمار می رود و گفت: ارتفاع این آتشفشان از سطح دریا 5 هزار و 671 متر است و در میان آتشفشان های ایران مانند "سهند"، "سبلان"، "تفتان" و "بزمان" تنها آتشفشانی است که قله آن شکل مخروطی نزدیک به کامل دارد.

آتشفشان هایی با این شکل مخروطی در مناطقی چون آلاسکا و ژاپن وجود دارد.

حسن زاده با اشاره به تاریخچه این آتشفشان، خاطر نشان کرد: در سال های گذشته با همکاری محققان و اساتید خارجی مطالعاتی را در زمینه سن یابی آتشفشان دماوند، اجرایی و برای این منظور از جبهه های مختلف این کوه چندین بار به این قله صعود کردیم و در این مطالعات دریافتیم که این کوه دارای لایه های مختلفی از جریان های گدازه و مواد حاصل از انفجار که به آنها نهشته های"پامیس" (پوکه معدنی) می گویند، است.

این محقق پژوهشگاه فناوری کالیفرنیا با بیان اینکه ساختمان مخروطی آتشفشان دماوند تا 3 هزار متر از این مواد تشکیل شده است، اظهار کرد: بستر این آتشفشان نه از دریا بلکه از محیط کوهستانی ناهموار با ارتفاع 3 هزار متر آغاز شده است که بر روی آن حدود 2500 تا 3 هزار متر مواد بر روی هم انباشته و از این طریق آتشفشان دماوند تشکیل شده است؛ از این رو در این مطالعات ما ناچار بودیم از پایین تا بخش های بالایی کوه، این لایه ها را مطالعه کنیم.

ترکیبات شیمیایی سنگ های آتشفشان دماوند این محقق آتشفشان شناس مطالعات ترکیبات شیمیایی را از دیگر بخش های این مطالعات ذکر کرد و یادآور شد: نتایج این مطالعات نشان داد که فراون ترین نوع سنگ موجود در این منطقه "تراکی آندزیت " با 63 تا 67 درصد سیلیس (SiO2) و بعد از آن سنگ "بازالت" است که در ارتفاعات کم و در اطراف "پلور" پراکنده شده است.

حسن زاده با بیان اینکه مطالعات انجام شده نشان می دهد که سنگ های بازالتی یافت شده در این منطقه در برهه ای کوتاه ظاهر شدند، سن این سنگ ها را 1.

2 میلیون سال ذکر کرد و ادامه داد: منشا این سنگ ها مخزن ماگمایی که آتشفشان دماوند را خلق کرده است، نیست؛ بلکه از منبع مذاب دیگر و مستقل از آتشفشان دماوند ایجاد شده است، ولی مذاب های "تراکی آندزیتی" از مخزن اصلی ماگمایی این آتشفشان منشا گرفته است.

به گفته وی، سن "تراکی آندزیت ها"ی قدیم تا جدید از 1.

8 میلیون تا 7 هزار سال قبل است.

این محقق در خصوص منشا بازالت های موجود در آتشفشان دماوند، توضیح داد: ماگمای این گونه سنگ ها از ذوب بخشی در عمق های مختلف گوشته (جبه) زمین بوجود آمده و مذاب های حاصل بدون هیچ توقف قابل توجه از عمق زیاد به سطح این آتشفشان آمده اند.

وی سنگ های تشکیل دهنده مخروط این آتشفشان را نوع "تراکی آندزیت" معرفی کرد و ادامه داد: این سنگ ها که به شکل روانه گدازه و پوکه معدنی در این آتشقشان یافت می شوند، از مخزنی سرچشمه گرفته اند که حیات دراز مدتی در درون پوسته زمین داشته است.

به این معنی که ماگمای حاصل از ذوب گوشته زمین (جبه) درون پوسته انباشته شده و بر اثر تبلور تدریجی، مذاب های پر بلوری با ترکیب های این سنگ ها حد واسط تراکی آندزیتی حاصل شده و در مدت زمانی نزدیک به دو میلیون سال به سطح زمین فوران کرده است.

حسن زاده گفت: از آنجایی که مخروط آتشفشانی دماوند را سنگ های تراکی آندزیتی تشکیل می دهند، در این مطالعات از حدود 30 لایه سازنده توالی آتشفشانی نمونه برداری شد و مورد سن یابی قرار گرفتند.

قدیمی ترین نمونه های جمع آوی شده 1.

8 میلیون سال و جوان ترین آن 7 هزار سال سن داشتند.

تایید فعال بودن آتشفشان دماوند این محقق خاطرنشان کرد: بر اساس تعریف آتشفشان شناسان جهانی، آتشفشان های فعال آتشفشان هایی هستند که بعد از دوره "یخچالی" (10 هزار سال اخیر که دوران "هولوسن " نامیده می شود) فعال بوده اند.

وی اضافه کرد: بر این اساس آتشفشان دماوند با یک فوران تثبیت شده 7 هزار ساله، یک آتشفشان فعال محسوب می شود و این گفته به این معنی است که این آتشفشان در آینده هم می تواند فعال باشد، ولی زمان فوران و فعالیت آن برای ما مشخص نیست و این سوال که "زمان این فوران چه موقعی است" ما را وادار به انجام مطالعات بیشتر کرده است.

مراحل تحول 1.

8 میلیون ساله دماوند حسن زاده با تاکید بر اینکه بر اساس نتایج به دست آمده از مطالعات ما، حیات این آتشفشان دارای دو دوره منفک از همدیگر بوده است، ادامه داد: مخروط دماوند قدیمی که شکل گیری آن از 1.

8 میلیون سال قبل آغاز شده بود، در حدود 450 هزار سال پیش در سمت شمال و شرق دستخوش یک فروریزش مهیب و ویرانی بزرگ شد و بر اثر آن بخش های داخلی آتشفشان در سطح زمین هویدا شد.

lین محقق موسسه فناوری کالیفرنیا اظهار کرد: اکنون می توان بخش هایی از دل دماوند قدیمی که مملو از مواد گوگردی است، در جاهایی چون دره "گزانه" از "جاده هراز" تا پناهگاه "تخت فریدون" و زیر یخچال های طبیعی "یخار" در شرق قله دماوند در سطح زمین مشاهده کرد.

به گفته وی، مواد گوگرد دار داخل این آتشفشان اکنون به شکل سنگ هایی به رنگ های زرد، نارنجی و قرمز در نواحی چون روستای "وانا" در مسیر جاده "هراز" پراکنده است.

این سنگ ها و خاک حاصل از آنها مملو از سولفید است که بر اثر هوازدگی در محیط، بوی باروت متصاعد می کنند و در ضمن اسید سولفوریک طبیعی نیز از آن تولید می شود.

این محقق اضافه کرد: 100 هزار سال بعد از آن فروریزش و فرسایش بزرگ، سازندگی مجدد این آتشفشان با برقراری فوران های جدید آغاز شد و از 450 هزار تا 7 هزار سال قبل مخروط فعلی دماوند بر ویرانه های قبلی آن بر پا شد.

این محقق آتشفشان شناسی با استناد به نتایج مطالعاتش اعلام کرد که جریان گدازه های مربوط به 7 هزار سال پیش در دامنه غربی دماوند در نزدیکی پناهگاه "سیمرغ" که راه کوهنوردی است، دیده می شوند.

شکل اصلی این روانه های گدازه آن چنان به خوبی حفظ شده است که گویا همین اواخر جریان آتشفشانی رخ داده است.

محقق موسسه فناوری کالیفرنیا در پاسخ به این سوال که آیا برای این مطالعات حفاری های عمقی انجام شده است یا خیر، گفت: حفاری عمقی به دلیل پر هزینه بودن و فقدان اعتبارات پژوهشی انجام نشده، ولی روش هایی در زمین شناسی وجود دارد که بدون انجام حفاری می توان اطلاعات مورد نظر را به دست آورد.

وی افزود: بررسی دره هایی که از طریق فرسایش یا بریدگی رودخانه ها ایجاد شده و یا مناطقی که بر اثر فعالیت گسل ها موجب اختلاف سطح شده است، می تواند به ما برای دستیابی به لایه های زیرسطحی یاری کند.

این محقق ادامه داد: قدیمی ترین لایه های این آتشفشان در مسیر رود "هراز" از جایی که به سمت "پلور" و اولین تونل در راه "آبسک" و همچنین در دره "تلو" که در مسیر کوهنوردی به سمت پناهگاه "تخت فریدون" است، سنگ های قدیمی و پایه ای این آتشفشان یافت می شود.

مطالعات آزمایشگاهی بر چینه های هزاران ساله این محقق، با اشاره به اقدامات انجام شده از لایه های دماوند در آزمایشگاه، توضیح داد: سنگ های برداشت شده در آزمایشگاه برش خورده و تا به ضخامت 30 میکرون نازک می شوند تا بتوان آن ها را در زیر میکروسکوپ با نور "پلاریزه" مورد مطالعه قرار داد.

از این بررسی ها، مواد کانی همچون "فلدسپات"، "بیوتیت"، "آمفیبی بول"، "پیروکسن"، "اکسیدهای آهن-تیتانیوم" و اکسیدهای آهن در این سنگ ها شناسایی شد.

وی با بیان اینکه این سنگ ها همچنین حاوی کانی دیگری به نام "آپاتیت" است، گفت: ترکیب کانی این سنگ ها شامل "فسفات کلسیم" و اندکی "اورانیوم" و "توریم" است.

از این رو برای ما اجازه سن یابی دقیق به روش "واپاشی اورانیم-توریم به هلیم" را فراهم می کند.

حسن زاده تاکید کرد: اعدادی که برای سن لایه ها در این مصاحبه ارائه شد، از این طریق بوده است.

این محقق در پاسخ به این سوال که آیا آتشفشان دماوند بعد از فوران 7 هزار سال گذشته فعالیت دیگری داشته است یا خیر، توضیح داد: اسطورِه "دیوسپید" به این پرسش ربط پیدا می کند.

این ارتباط از جمله در قصیده "دماوندیه" ملک الشعرای بهار منعکس شده است که مطلع آن می گوید: "ای دیو سفید پای در بند" "ای گنبد گیتی ای دماوند" آغاز شده است و در این قصیده از دماوند با عنوان "دیو سفید" یاد شده است.

حسن زاده توضیح می دهد که "بهار" این ارتباط را از شاهنامه فردوسی گرفته است؛ چراکه فردوسی در داستان لشکرکشی کیکاوس به مازندران می گوید دیو سفید با ایجاد ابری سیاه بر سر سپاهیان کیکاوس و فروریختن بارانی از سنگ به پاسداری از سرزمین مازندران می پردازد.

شعر فردوسی حکایت از وقوع یک فعالیت آتشفشانی انفجاری دارد و می توان نتیجه گرفت این اسطوره ها سر نخ هایی برای رخداد یک آتشفشان احتمالا جوان تر از 7 هزار سال به ما می دهد.

رخدادی که مردم شاهد آن بودند و سینه به سینه نقل کرده اند تا به فردوسی رسیده و او از آن به زیبایی در شاهنامه سخن گفته است.

وی با بیان اینکه استدلال من این است که فعالیت آتشفشانی انفجاری منعکس شده در اسطوره دیو سفید 2 تا 3 هزار سال پیش باید باشد، یادآور شد: برای یافتن خاکستر مربوط به این فعالیت اخیر نمی توان تنها به مخروط دماوند بسنده کرد، بلکه باید در جاهای دیگری مانند دریاچه های اطراف جستجو کرد.

حسن زاده، "فیروزکوه"، "آمل" و "نکا" را از مناطق مناسب برای یافتن لایه های جوان تر دماوند دانست و افزود: در حفاری چاه های آب در ناحیه "نکا" قطعات "پامیس" داخل رسوبات جوان یافت شده است و به نظر می رسد این پاره سنگ ها با جریان آب و فرسایش خاک به اینجا رسیده باشند، اما آنها هنوز مورد سن یابی قرار نگرفته اند.

محقق موسسه فناوری کالیفرنیا دریاچه "تار" در 10 کیلومتری شرق دماوند را از مناسب ترین مناطقی دانست که خاکستر حاصل از فوران های انفجاری دماوند می تواند در آن نهشته شده و محفوظ مانده باشند و بر ضرورت انجام حفاری در این دریاچه تاکید کرد.

وی همچنین کرانه دریای خزر را از دیگر مناطق مساعد برای نهشته شدن سنگ های آتشفشانی دماوند دانست و گفت: شرکت نفت در این مناطق حفاری هایی داشته است و اگر مغزه های این حفاری ها را در اختیار دارند، بهتر است آتشفشان شناسان را مطلع کنند.

ما بسیار علاقه مند به سن یابی این مغزه ها هستیم.

حسن زاده ادامه داد: در صورتی که با حمایت های مالی و فنی بتوان از رسوبات دریاچه تار نمونه گیری انجام داد، از مطالعات مغزه ها علاوه بر اطلاعاتی در زمینه آتشفشان شناسی می توان اطلاعاتی در خصوص زلزله های قدیمی و تغییرات اقلیمی نیز به دست آورد.

حسن زاده با بیان اینکه دریاچه تار بر روی گسل فعال "مشا" واقع شده است، گفت: این دریاچه در دامنه شمالی "زرین کوه" بر اثر کوه ریزش ناشی از زلزله (یا زلزله هایی) بزرگ شکل گرفته است و اگر قدیمی ترین رسوب این دریاچه سن یابی شود، زمان وقوع زلزله، عوامل مسدود شدن مسیر رودخانه و ایجاد این دریاچه مشخص می شود.

وی ادامه داد: تاکنون درباره اثرات زیست محیطی آتشفشان دماوند مطالعه نشده است، در حالی که سوالات زیادی وجود دارد.

مثلا اینکه وضعیت شیمی آب رود "هراز" در اثر فعالیت آتشفشانی چگونه تغییر می کرده است؟ آیا آب آن اسیدی می شده است؟ آیا جنگل ها برای مدتی می مردند؟ آیا مراتع نابود می شدند یا خیر؟ این محقق با بیان اینکه این گونه پژوهش ها میان رشته ای است و همکاری محققان آتشفشان شناس، زلزله شناس و اقلیم شناسان را می طلبد، خاطر نشان کرد: انجام این مطالعات برای ما یک وظیفه ملی است؛ چون آتشفشان دماوند برای ما سمبل ملی است.

با این حال مطالعات زیادی بر روی آن انجام نشده و لازم است نهادهایی چون وزارت علوم، ریاست جمهوری و وزارت نیرو در این زمینه گام بردارند.

وی با اشاره به وجود سدهایی چون "لار"، "نمرود"، وجود راه های اصلی و شهرها و روستاهای پرجمعیت در اطراف آتشفشان دماوند، یادآور شد: این منطقه از جمله مناطقی پر رونق از لحاظ فعالیت اقتصادی است، از این رو باید به مطالعات این آتشفشان اهمیت داده شود.

حسن زاده با تاکید بر اهمیت این مطالعات، گفت: در حال حاضر اطلاعاتی در زمینه بازگشت فعالیت این آتشفشان در اختیار نداریم و این مطالعات ما را در یافتن پاسخ سوالاتمان یاری خواهد کرد.

ما باید تقویمی از فوران های 10 تا 20 هزار سال گذشته این آتشفشان در اختیار داشته باشیم تا بتوانیم زمان فوران بعدی این آتشفشان را برآورد کنیم.

همانطور که بر اساس دوره بازگشت زلزله می توانیم فعالیت گسل ها را پیش بینی کنیم، درباره آتشفشان هم همین طور است.

وی اضافه کرد: آتشفشانی که در گذشته فورانی را داشته که مواد آتشفشانی آن تا "نکا" پرتاب شده است، در صورتی که در زمان ما رخ دهد، فاجعه انسانی را رقم خواهد زد؛ چون تاثیرات زیست محیطی آن گسترده و ویرانگری آن در دراز مدت باقی خواهد ماند؛ چراکه بر اثر فعال شدن این آتشفشان بخش های بزرگی از "البرز" در زیر قشری از خاکستر داغ مدفون می شود، چرخه طبیعی غذا مختل شده و حیات در معرض تهدید جدی قرار خواهد گرفت.

از این رو مطالعات آتشفشان دماوند مطالعاتی از روی تفنن و تفریح نیست، بلکه جنبه کاربردی در سطح ملی دارد.

ارائه پروپوزالی برای اجرای مطالعات دماوند این محقق از تهیه پروپوزالی برای انجام مطالعاتی بر روی آتشفشان دماوند خبر داد و گفت: با همکاری محققانی از سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور طرحی برای مطالعه این آتشفشان تهیه شده و در آن همه این سوالات مطرح شده است.

وی با بیان اینکه در برخورد با این پروپوزال اولین سوالی که مطرح شد، مربوط به منبع اعتبارات این پروژه بوده است، اظهار کرد: ما به عنوان مدرس دانشگاه تولید ثروت نداریم و باید اعتبارات پژوهشی در اختیار قرار داده شود تا بتوان این تحقیقات ملی را به اجرا در آورد.

حسن زاده اجرای این طرح در قالب پروژه های بین المللی را منوط به توسعه همکاری های بین المللی دانست و یادآور شد: در گذشته مطالعات بر روی دماوند از جمله تعیین سن 30 نمونه در قالب پروژه مشترک بین المللی بود، ولی بعد از آن انجام این همکاری ها مشکل شد و در حال حاضر باید به اعتبارات داخلی تکیه داشته باشیم.


کلید واژه ها: آتشفشان - دماوند - کالیفرنیا - ایران - زمین شناسی - فناوری - زمین - حسن زاده - شیمیایی - قدیم - دریا - آتشفشان فعال - محقق ایرانی - موسسه - فوران - قدیمی - خاورمیانه - نشان - هایی - کوهستانی - زاده - بلندترین - پژوهشگاه - خبرنگار - ساختمان - انفجار - مطالعه - آلاسکا - محققان - باشکوه

آخرین اخبار سرویس:
رویدادهای خبری از نگاه دوربین

تبادل تجربه مدرسه داری در نمایشگاه مدارس غیردولتی

رابطه بین منبع کنترل رفتار و میزان تحصیلات معلمان مدارس راهنمایی و دبیران دبیرستان های استان تهران

امضای تفاهم نامه همکاری بین خانه مطبوعات و کانون وکلای آذربایجان غربی

ایجاد بیش از 35 هزار نفر اشتغالزایی در بقاع متبرکه نیشابور

گرد و غبار شدید هوای ریگان را در وضعیت خطرناک قرار داد/ مشکلات تنفسی برخی شهروندان

کاهش دمای هوای سمنان از امشب+ فیلم

استاندار خوزستان:خدمت به زائران اربعین یک توفیق الهی است

تحقق هر دانش آموز یک مهارت در گچساران

فرماندار قم: ادارات قم برای پذیرایی از زائرین در ایام نوروز آماده شوند

معاون دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش: سالانه 30 هزار میلیارد ریال اعتبار برای رتبه بندی معلمان نیاز است

تحقق هر دانش آموز یک مهارت در گچساران

طرح رتبه بندی معلمان در یک دوره 25 ساله اجرا می شود

پلیس راه یزد رتبه اول کاهش تلفات جاده ای کشور را کسب کرد

نمایشگاه مدیریت شهری و روستایی کشور در بندرعباس گشایش یافت

وضع هوای ریگان بار دیگر در وضع خطرناک قرار گرفت

آخرین مهلت ثبت نام در کنکور ارشد

بارش برف پراکنده و مه گرفتگی در محور های خراسان رضوی

جویا طی پیامی؛ در گذشت پدر رئیس پزشکی قانونی شهرستان دهلران را تسلیت گفت

تکرار ماجرای «دهقان فداکار» این بار در هشترود/ کشاورز به یاری آقامعلم آمد

73 درصد دانش آموزان قزوینی در مسابقات قرانی مشارکت دارند

بارش برف در شهر سلامی (شهرستان خواف)

بارش برف پراکنده و مه گرفتگی در محورهای خراسان رضوی

ترافیک شهر سرسام آور است

رییس مرکز پیش بینی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی بیشترین برف و باران استان در مشهد بارید

وضع هوای ریگان بار دیگر در وضع خطرناک

ایجاد پاتوق محله در مسیل باختر

زواره اصفهان، اسفند امسال میزبان ماراتُن نجومی مِسیه است

استاندار اردبیل: تحرک و ورزش در بین دانش آموزان فرهنگ سازی شود

زواره اصفهان، اسفند امسال میزبان ماراتُن نجومی مِسیه است

«حالا خورشید» تعطیل می شود

هدف گذاری برای مدارسی عاری از خشونت

استخدام شرکت آنیل پک / اصفهان

استاندار خوزستان در جمع خادمان حسینی: کاستی های پیش آمده در خدمت به زوار اربعین حسینی را باید برطرف کنیم

استاندار اردبیل: تحرک و ورزش در بین دانش آموزان فرهنگ سازی شود

پروازهای فارس به عتبات عالیات افزایش یافت

پاورپوینت بررسی سنگهای دگرگونی

پروازهای فارس به عتبات عالیات افزایش یافت

افتتاح 2هزار کانون خادمیاری رضوی در 31 استان کشور

توسعه شاخص های فرهنگی در کهگیلویه و بویراحمد عزم جدی می طلبد

تصاویر هوایی و اختصاصی فارس از طبیعت بهاری استان ایلام در آخرین ماه سال

18هزار موتورسیکلت اسقاطی در پارکینگ های ستاد فرمان امام خاک می خورد

خدمات رسانی خیران آبرسان به 300 روستای فارس

سرشماری 1400رأس قوچ و میش در مراکان

استخدام پرسنل خدمات و نظافت در گروه نرم افزاری پیوست-تهران

این بار دهقان فداکار در روستای خلیفه کندی حاتم هشترود

توسعه شاخص های فرهنگی در کهگیلویه و بویراحمد عزم جدی می طلبد

1678 پایگاه در جشن نیکوکاری برپا می شود

سرشماری 1400 رأس قوچ و میش در مراکان

آغاز بکار ستاد اسکان نوروزی فرهنگیان استان البرز

پاورپوینت بررسی پرورش قارچ

دو میلیون فقره جریمه معاینه فنی در محدوده کم آلاینده پایتخت

توسط بنیاد بیماری های نادر اولین کارگاه آموزشی «آشنایی با بیماری های نادر» برای مسئولان آموزش و پرورش برگزار شد

متقاضیان نقل و انتقال خودرو، روز آخر برای پرداخت جرائم معوق اقدام نکنند/ استعلام خلافی خودرو از طریق پیامک

اطلاعیه سازمان نظام وظیفه درباره مشمولان کارشناسی ارشد اعزامی اول اسفند ماه

نمایشگاه مدیریت شهری و روستایی کشور در بندرعباس گشایش یافت

باران و وزش باد در هفته آینده برای خوزستان پیش بینی می شود

کشاورزان استان اردبیل تسهیلات امهال وام می گیرند

افتتاح 2 هزار کانون خادمیاری رضوی در 31 استان کشور

آبدانان شهری با تنوع غذاهای بومی و محلی

برای مدیریت پسماند از ظرفیت سازمان های مردم نهاد استفاده شود

سلفی با آسمان آبی آبی آبی/ سال دیگر هم هوای پاک و سالم رکورد می زند؟

بهره مندی 15 هزار کشاورز استان اردبیل از تسهیلات امهال وام کشاورزی

با نحوه طراحی سوالات و منابع درسی کنکور 98 آشنا شوید

استخدام فست فود کلیز / همدان

استخدام نظافتچی در مرکز نگهداری از سالمندان یاس زرین/ تهران

تصاویر هوایی و اختصاصی فارس از طبیعت بهاری استان ایلام

مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل: طرح ایران مهارت در سراسر استان اردبیل اجرا می شود

در کنار « زاینده رود »

سلفی با آسمان آبی آبی آبی

مجوز تردد زائران از مرز خسروی را صادر شد

مناسب سازی مکان های مذهبی میبد برای معلولان بررسی شد

اعمال محدودیت ترافیکی در کرج در پایان هفته

چهار مدرسه در نمین احداث می شود

مناسب سازی مکان های مذهبی میبد برای معلولان بررسی شد

استاندار اردبیل: منشور سلامت استان اردبیل در حال تدوین است

نصب دوربین پلیس در نقاط جرم خیز محلات

ورزشکاران معلول شیروان از میادین دور هستند

چهار مدرسه در نمین احداث می شود

اعمال محدودیت ترافیکی در کرج در پایان هفته

فارغ التحصیلان چه رشته هایی می توانند شهردار شوند؟

فیلم | مسئولان این جوان مستعد را از دست ندهند

دامپزشکان مسلمان ترکیه به حیوانات آسیب دیده کمک رسانی می کنند

پاورپوینت مختصات و نیازمندی های مصالح

افتتاح موسسه خیریه وغیر انتفاعی حامی کودکان سندروم داون

کارت پستال وفات حضرت ام البنین (س)

خدمت رسانی کاروان سلامت هلال احمر قزوین به 4هزار نفر

سگ های ولگرد را یک معضل زیست محیطی در شهرستان تفت

برگزاری جشن تکلیف سه هزار دانش آموز دختر در حرم امام راحل

هوای تمام کلان شهرها پاک و قابل قبول است

استاندار گیلان: نسبت به ایثارگران و آزادگان غفلت کرده ایم

دست سازه هایی از جنس محبت

حضور هزاران قمی در راهیان نور نوروز98

فضای کالبدی مدارس مولفه مهم و تأثیرگذار در فرایند تعلیم و تربیت است.

خدمت رسانی کاروان سلامت هلال احمر قزوین به 4 هزار نفر

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش کردستان: یک درصد اعتبارات ادارات به ورزش همگانی اختصاص یابد

بارش برف در شهرستان تفتان خاش

استاندار گیلان: نسبت به ایثارگران و آزادگان غفلت کردیم

معاون پرورشی اداره کل آموزش و پرورش آذربایجان غربی: 24 همایش منطقه ای تجلیل از تلاشگران حوزه پرورشی در آذربایجان غربی برگزار می شود

رهاسازی جغد و تخریب کومه های غیرمجاز در رشت و لنگرود

تولد دوباره دماوند بر ویرانه های آتشفشان قدیمی/ تامین اعتبار کلید گشایش قفل مجهولات دماوند

تولد دوباره دماوند بر ویرانه های آتشفشان قدیمی/ تامین اعتبار کلید گشایش قفل مجهولات دماوند