مطالب مرتبط:
روزنامه ها و موسسات دولتی خریدهای ویژه ای در مورد کاغذ انجام داده اند
فروش 60 میلیون دلار ارز دولتی توسط یک دلال در بازار آزاد
دریافت کنندگان ارز دولتی برای دارو و تجهیزات پزشکی معرفی شوند
سامانه جامع گمرکی مبنای قیمت گذاری کالاها برای تخصیص ارز دولتی
گزارش فارس از متن و حاشیه نشست علنی خانه ملت ارز در بقالی؛ دولتی های بازنشسته در بیکاری
5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 3 مرداد 1397 ساعت 12:462018-07-25اقتصادي

کاغذ با ارز دولتی در بازار نایاب است/با رمل و استطرلاب روزنامه درمی آوریم/ پایان زودهنگام در انتظار روزنامه های خصوصی و مستقل است


«وضع اقتصادی نشریات خیلی خراب است؛ ما با رمل و استطرلاب روزنامه درمی آوریم» این را یکی از مدیرمسئولان روزنامه ها می گوید که معتقد است این افزایش عجیب قیمت کاغذ یعنی تا پایان سال به سمت پایان زودهنگام رسانه های چاپی و خصوصی مستقل در ایران می رویم.

- --> کد خبر: 648480 1397/05/03 12:47:39 وضع اقتصادی نشریات خیلی خراب است؛ ما با رمل و استطرلاب روزنامه درمی آوریم این را یکی از مدیرمسئولان روزنامه ها می گوید که معتقد است این افزایش عجیب قیمت کاغذ یعنی تا پایان سال به سمت پایان زودهنگام رسانه های چاپی و خصوصی مستقل در ایران می رویم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، آشفته بازار قیمت ارز در ماه ها و به خصوص هفته های اخیر دامن رسانه های چاپی را هم گرفته است؛ کاغذی که طبق گفته وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جزو کالاهای اساسی محسوب شده و نه با ارز رسمی 4 هزار و 200 تومان بلکه با قیمت 3هزار و 800 تومان قرار بود وارد کشور شود، نایاب شده و روزنامه ای اگر بخواهد این روزها کاغذ بخرد باید سراغ بازار آزاد و دلالانی برود که همان کاغذ را به جای 4هزار و 370 تومان، کیلیویی 6هزار و 200 تومان می فروشد.

کاغذ با ارز دولتی در بازار نایاب است اسرافیل عبادتی (مدیرمسئول روزنامه کار و کارگر) که به دلیل نایاب شدن کاغذ در بازار دولتی و قیمت بالای کاغذ بازار آزاد نتوانسته امروز (3مرداد) این روزنامه را منتشر کند، درباره بحران جدید روزنامه ها که پیدا نکردن کاغذ است، گفت: دو روز است هیچ کاغذی در بازار پیدا نمی کنم آنهایی هم که کاغذ داشته اند در انبارهایشان احتکار کرده اند و حاضر نیستند تحویل دهند حتی همان شرکتی که اغلب از او کاغذ می خریدیم و ارز دولتی هم گرفته است، یک کیلو کاغذ به کسی نمی دهد.

چند روز است زنگ می زنیم می گویند کاغذ نداریم.

عبادتی با بیان اینکه به نظر می رسد اغلب شرکت های واردکننده کاغذ با ارز دولتی، کاغذها را احتکار کرده اند، گفت: کاغذ در بازار آزاد موجود است اما کیلویی 6هزار و 200 تومان عرضه می شود؛ درحالی که تا همین چند روز پیش همین آقا کاغذ را 4هزار و 370 تومان می فروخت.

دوماه قبل از آن که اصلا قیمت کاغذ کیلویی 2 هزار و 200 تومان بود.

مهدی رحمانیان (مدیرمسئول روزنامه شرق) هم با بیان اینکه وضع اقتصادی نشریات خیلی خراب است؛ ما با رمل و استطرلاب روزنامه درمی آوریم گفت: ما قبلا کاغذ را 2 هزار و 200 تومان یا حداکثر 2 هزار و 300 تومان و با چک های چهار، پنج ماهه می خریدیم.

اما الان کاغذ را که گیر نمی آوریم هیچ، اگر هم پیدا کنیم باید آن را با قیمت 5 هزار و 400 تومان و به صورت نقد خریداری کنیم.

یعنی افزایش بیش از دو و نیم برابری داشته است.

رحمانیان خاطرنشان کرد: تقریبا بعد از عید دچار این بلیه هستیم که قیمت کاغذ ناگهان 3 هزار تومان شد، بعد سه هزار و 500 و کمی بعدتر چهار هزار تومان.

همین طور پشت سر هم افزایش قیمت داشتیم و الان یک ماهی هست که تقریبا بالای 5 هزار تومان برای هر کیلو کاغذ باید بپردازیم.

چه سرنوشتی در انتظار مطبوعات است؟ مهدی رحمانیان با بیان اینکه متاسفانه کاغذ ما وارداتی و وضعیتش متاثر از ارز و البته متاثر از فساد است گفت: کسانی بوده اند که ارز دولتی برای واردات کاغذ گرفته اند اما یا کاغذ نیاورده یا کمتر وارد کرده اند یا اینکه انبار کرده اند و بسیار گران می فروشند.

درواقع مشکلاتی مانند عدم نظارت و فساد که در بقیه امور کشور وجود دارد اینجا هم هست.

رحمانیان با پیش بینی شرایط پیش روی مطبوعات گفت: من استنباطم این است که منهای روزنامه های دولتی و نهادهای عمومی مانند شهرداری که از بودجه دولتی و عمومی ارتزاق می کنند از بقیه روزنامه ها شاید حدود 4-5 مورد آنها باقی بماند.

اگر قرار باشد این روند نابسامان ادامه پیدا کند ما به سمت پایان زودهنگام رسانه های چاپی و خصوصی مستقل در ایران می رویم و باید با دنیای رسانه خداحافظی کنیم.

اسرافیل عبادتی (مدیرمسئول کاروکارگر) هم با بیان اینکه ارز 30 درصد اما متاسفانه کاغذ 100 درصد گران تر شد گفت: الان هم چند شرکتی که ارز دولتی می گیرند هیچ کدام کاغذ نمی فروشند و مدعی هستند دولت دروغ می گوید و به ما ارز نمی دهد! وزارت ارشاد هم پاسخگو نیست.

من نمی دانم یک شبه چطور کاغذ تمام شد؟ متاسفانه در این زمینه نه تعزیراتی در کار است نه بازرسی.

عبادتی با اشاره به اینکه ما در هر نوبت معمولا کاغذ یک ماهه مان را می خریدیم؛ اما این اواخر که کاغذ کمیاب بود همه روزنامه ها برای نیاز 15 روزه مان کاغذ می خریدیم که بازار را بهم نزنیم گفت: حتی تیراژها را پایین آورده و تعداد صفحات را کم کردیم تا مصرف پایین بیاید با تمام این احوال بازهم متاسفانه کاغذ در بازار عرضه نمی شود.

این مدیرمسئول ادامه داد: با قیمت 6 هزار و 200 تومانی کاغذ بازار آزاد برای تیراژ روزانه 4 هزارتایی، باید دست کم 7 تن کاغذ بخری که می شود ماهی 50 میلیون تومان.

یعنی یک نسخه از روزنامه 12 صفحه ای با قیمت 6 هزار و 200 تومانی کاغذ فقط قیمت همین کاغذش هزار تومان می شود.

با این هزینه، فروش، هزینه چاپ، لیتوگرافی، توزیع و تحریریه مقرون به صرفه نیست و باید خیلی از روزنامه ها تعطیل کنند.

حالا خیلی از روزنامه ها برای چند روز آینده کاغذ در انبارهایشان دارند و متوجه بحران نشده اند همین ها اگر فردا وارد بازار آزاد شوند احتمالا قیمت کاغذ بالاتر از این هم می رود.

چه باید کرد؟ منصور مظفری (مدیرمسئول روزنامه آفتاب یزد) هم درباره مشکلات پیش روی نشریات با افزایش قیمت کاغذ و دلیل بروز این اتفاقات، گفت: مطبوعات در حال حاضر با مشکلات عدیده ای دست و پنجه نرم می کنند و بنده تمامی اتهامات را متوجه دولت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به خصوص معاونت مطبوعاتی می دانم.

نه شخص معاون بلکه معاونت؛ یعنی سیستم غلط و فسادانگیزی که در وزارت ارشاد وجود دارد.

مظفری ادامه داد: متاسفانه ارز 4200 تومان و 3800 تومان در اختیار یکسری دلال قرار دارد، کاغذ وارد کشور شد، داخل انبارها گذاشتند و معلوم نیست دست چه کسی است که ما بتوانیم نشریاتمان را چاپ کنیم.

از موضوع کاغذ که بگذریم بحث های حمایتی دیگر وزارت ارشاد مطرح است که از طریق دولت پول خرج می شود اما معلوم نیست کجا هزینه می شود.

مدیرمسئول آفتاب یزد خاطرنشان کرد: بحث آگهی های دولتی فاجعه است و طبق پیش بینی کارشناسان رسانه اگر بخواهیم خوش بینانه بررسی کنیم، تا آخر امسال فقط چند روزنامه دولتی به اضافه چند روزنامه ای که دست دلالان قرار دارند باقی خواهند ماند.

روزنامه هایی که مستقل، مردمی و تاثیرگذار هستند تا آخر امسال دیگر وجود نخواهند داشت.

بلکه روزنامه هایی باقی می مانند که یا دست شان در جیب خزانه بیت المال است یا در اختیار دلالان آگهی قرار دارند که اتفاقا وزارت ارشاد بیشتر به آنها بها می دهد و آگهی های دولتی سراسر کشور در اختیار آنها قرار دارد.

اسرافیل عبادتی (مدیرمسئول کاروکارگر) هم با بیان اینکه دولت برآوردی از مصرف کاغذ در ایران دارد و باید ارز و فروشندگانش را پیش بینی می کرد و آدم های صالحی را مشخص می کرد تا به این مشکل برنمی خوردیم گفت: اما متاسفانه برنامه ای در کار نیست.

همین طوری کسی می رود به یک نفر ارز دولتی می دهند و به دیگری نمی دهند یا خیلی ها از این آشفته بازار سوءاستفاده کرده و کاغذ را مستقیم به بازار آزاد می دهند و درنتیجه امروز با این بازار بلبشو مواجهیم.

مهدی رحمانیان (مدیرمسئول روزنامه شرق) هم با تاکید بر اینکه قطعا می توان وضعیت کنونی را کنترل کرد گفت: هر دردی، درمانی دارد اما باید از راهش وارد شد.

این درد هم لاعلاج یا حتی صعب العلاج نیست اما نیازمند نظارت و کنترل از طریق دستگاه های دولتی و حکومتی است که در این زمینه وزارت فرهنگ و ارشاد و وزارت صنعت، معدن و تجارت دستگاه های ذی مدخل اند یعنی آنها می توانند بازار را کنترل کنند.

روشن است که روزنامه ها و مجلات مان چقدر کتاب نیاز دارند و دولت می توانست بازار را کنترل کند؛ دولت کاغذ روزنامه را جزو کالاهای اساسی قرار داده و با این تصمیم تا اینجای کار را خوب پیش آمده اما از اینجا به بعد باید کنترل و مدیریت کند که ظاهرا این اتفاق تا الان نیفتاده است.

خود وزارت ارشاد می گوید کارهایی کرده است و من امیدوارم اتفاقی بیفتد تا از این شرایط خارج شویم.


کلید واژه ها: کاغذ - روزنامه - بازار - قیمت - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - اقتصادی - وزیر فرهنگ و ارشاد - رسانه - کالاهای اساسی - افزایش - آزاد - ایران - کاغذی - عجیب - قیمت ارز - خبرنگار - انتظار - اسلامی - منتشر - بحران - ارشاد - گزارش - امروز - فرهنگ - جدید - کشور - مهدی - وزیر

آخرین اخبار سرویس:
آغاز فروش رنو مگان دیزلی + قیمت

سبد شلوغ کانسپت های فولکس واگن

همه چیز در مورد ابهامات فیش حقوقی اردیبهشت معلمان

سند دار شدن 200هزار هکتار از اراضی ملی استان خراسان شمالی

استخدام مدیر بازرگانی ، مدیر فنی / مهندسی در تبریز

استخدام کارشناس طراحی و گرافیست خانم با مزایا در تهران

جزییات عرضه 2.1میلیارد یورو در سامانه نیما

استخدام کارشناس فروش آشنا به سرور و هاستینگ یا شبکه-تهران

استخدام فروشنده خانم با تجربه جهت مانتو فروشی در تهران

استخدام کارشناس فروش مسلط به زبان انگلیسی در تهران

ابزاری کارآمد برای مبارزه با دلالان در بازار خودرو

نسخه TRD تویوتا سوپرا در راه است

منتظر پورشه کاین کوپه هیبریدی باشید

سازمان حمایت همچنان مرجع قیمت گذاری خودرو است

اگر از اتوبوس شهری استفاده می کنید، بخوانید

ورود نهادهای نظارتی به مراکز خرید و فروش خودرو

راهکارهای کاهش مصرف برق

سامانه رجستری موبایل مسافری برای قاچاقچیان بازگشایی نمی شود

گواهی سپرده طلای آب شده عرضه می شود

استخدام کارشناس فنی(برق،عمران)،کارشناس حسابداری در مازندران

مدیر هوآوی: سیستم عامل تخصصی هوآوی امسال آماده می شود

140هزار خودرو به زودی عرضه می شود

چینی ها گوشی های آیفون را کنار می گذارند/هوآوی جایگزین اپل می شود

استخدام کارشناس فروش مسلط به فروش تلفنی با مزایا-تهران

قیمت سکه امروز چهارم خرداد98 به 4میلیون و 800 هزار تومان رسید

لبخند پسته به باغداران/ پیش بینی افزایش 90 درصدی تولید طلای سبز

استخدام کارشناس فروش حضوری خانم در تهران

33 حلقه چاه غیرمجاز در تهران با دستور قضایی مسدود شد

الزام تمامی نیروگاه های کشور به استفاده از پساب تصفیه شده

استخدام مدیر کارخانه،مدیر تولید،مدیربرنامه ریزی،مدیر فنی-تهران

استخدام مدیر بازاریابی آقا دارای سابقه و تجربه مدیریتی-گیلان

توسعه روابط اقتصادی فارس و اکراین

سامانه رجستری موبایل مسافری قطعا برای قاچاقچیان بازگشایی نمی شود

سراب امید به کاهش قیمت با ترخیص خودروها از گمرک

مقصر زمین گیر شدن 160 هزار خودرو در خودروسازی ها کیست؟

اینفوگرافی / نرخ اجاره مسکن در چند محله تهران

اعلام جدیدترین آمار ایدز در کشور

از کشف نخستین چاه نفت در ایران تا سقوط قیمت سکه به زیر یک میلیون تومان

استخدام رییس حسابداری با سابقه کار و مزایا در بندرعباس

استخدام حسابدار خانم مسلط به سیستم مالی تدبیر و حسابداری صنعتی

بازار اجاره در اغما

استخدام کارشناس فنی مدرک کارشناسی برق در شرکت هوشمند سازان

استخدام کارشناس فروش خانم با روابط عمومی قوی در تهران

زیباترین مدل های نقش حنا

بازار مسکن برای خواب عمیق آماده می شود

این نوشیدنی گیاهی موهای زائد را ریشه کن می کند

43درصد آمریکایی ها از عهده تامین هزینه غذا و اجاره بها برنمی آیند

استخدام کارشناس تامین اقامت در مجموعه سفرهای علی بابا-فارس

استخدام کارشناس فروش آقا ( دامپروری-تغذیه دام) در تهران

استخدام مدیر مالی خانم با سابقه کاری در وردآورد-البرز

استخدام کارشناس فروش دارای روحیه کاری تیمی در تهران

استخدام کارشناس تبلیغات و کارشناس بازاریابی در تهران

استخدام کارشناس فنی،کارشناس فروش،کارشناس حسابداری در بوشهر

تمام بافندگان کشور بیمه می شوند

استخدام کارمند فروش خانم با مزایا در محدوده یوسف آباد

استخدام مدیر فروش حرفه ای،حسابدار فوق حرفه ای در تهران

استخدام مدیر فروش حرفه ای آقا با شرایط استخدامی عالی در تهران

استخدام کارشناس فروش مسلط به زبان انگلیسی در تهران

استخدام کارشناس فروش آشنا با دانش فروش در تهران

استخدام کارشناس فرهنگی و امور دفتری جهت فعالیت در موسسه فرهنگی

استخدام کارشناس فروش،بازاریاب با مزایا در تهران

استخدام کارشناس فروش خانم با مزایا در تهران

استخدام بازاریاب آقا مسلط به مناطق تهران با مزایا در تهران

سهم فناوران در بودجه 98 چقدر است؟ / پیشرفت سریع، نیازمند شکوفایی فناوری

مهلت 2 ساله برای ثمردهی وام های 4 درصدی

گام های بلند زنان قزوین در عرصه کارآفرینی

روش هایی برای پیشگیری از خرابی ناخواسته خودرو

هزینه اینترنت در کدام شهرها گران تر است؟

درآمد خوب زباله گردهای بجنورد!

اکبریان: شرکت های خودروسازی در صورت عدم اجرای مصوب مجلس به دادگاه معرفی می شوند

احیای فرش دستباف تویسرکان چه شد؟

افزایش قیمت خرید و اجاره مسکن عرصه را بر مستاجران تنگ کرد

برای خرید آپارتمان در کرج چقدر باید هزینه کرد؟

زمزمه های آغاز بازار متشکل ارزی/ سامانه نیما حذف نمی شود

آموزش و پرورش: 400 هزار تومان پس از اعمال افزایش حقوق فرهنگیان کسر شد

مردم با چه اعتمادی از «شهروند» خرید کنند؟

اکبریان: شرکت های خودروسازی در صورت عدم اجرای مصوب مجلس به دادگاه معرفی می شوند

نمایشگاه بین المللی رونق بخش اقتصاد شهر

صف کشتی های خارجی در بندر امام برای تخلیه کالای اساسی + فیلم

تمام نانوایی هایی کشور یارانه ای شدند

سود کلان واسطه ها در خلاء حضور تعزیرات

خودروهای الکتریکی از 200 سال پیش وجود داشتند!

خوش بینی بازار جهانی به افزایش قیمت طلا

پیشنهاد یک اقتصاددان برای عبور از بحران اقتصادی

20 تخته فرش نفیس خراسان شمالی در انبار خاک می خورد!

درآمد خوب زباله گردهای بجنورد!

واردات 37 تن موم زنبور عسل به کشور

قیمت لاشه سمند اعلام شد/ خبر خوش برای رانندگان تاکسی

استخدام کارشناس فنی (لیسانس نساجی یا صنایع) در البرز

نگرانی کلزاکاران گلستانی از واردات بی رویه

استخدام کارشناس حسابداری در یک شرکت معتبر محدوده ونک

چرا قیمت تجهیزات پزشکی با ارز دولتی 4 برابر شده است

استخدام منشی با حداقل مدرک دیپلم -تهران

واردات 332 قلم تجهیزات پزشکی ممنوع است

انباشت 160 هزار دستگاه خودرو در کارخانه ها

جدیدترین جدول نرخ سکه و ارز

استخدام جوشکار برق جهت همکاری در اصفهان

استخدام کارشناس فروش،طراح و گرافیست،بسته بند-اصفهان

استخدام تولید کننده محتوا شبکه اجتماعی مسلط به فتوشاپ در تهران

آخرین جدول قیمت خودروهای داخلی

کاغذ با ارز دولتی در بازار نایاب است/با رمل و استطرلاب روزنامه درمی آوریم/ پایان زودهنگام در انتظار روزنامه های خصوصی و مستقل است

کاغذ با ارز دولتی در بازار نایاب است/با رمل و استطرلاب روزنامه درمی آوریم/ پایان زودهنگام در انتظار روزنامه های خصوصی و مستقل است