مطالب مرتبط:
رمزگشایی از آشکارسازی روابط اعراب و اسراییل
سیر تحول روابط ترکیه و اسراییل در چشم انداز تاریخی 1990 تا 2017
توافق رژیم صهیونیستی و لهستان برای عادی سازی روابط
رویترز: نخست وزیر اسراییل به دنبال فشار بر مکرون در موضوع ایران و حزب الله است
تصمیم آمریکا در صورت شکست مذاکرات احیای برجام/ برون سپاری امنیت خاورمیانه به اسراییل یک پلن B نامناسب است
-236 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 14 تیر 1401 ساعت 20:252022-07-05سياسي

پشت پرده روند علنی سازی روابط میان اعراب و اسراییل


پیام نفت: «سید جعفر رضوی» وضعیت حاکمیت‌های کوچک عربی و شرایط بحرانی اسراییل عادی سازی روابط را وارد فاز علنی کرد خبرگزاری قدس (قدسنا): تحولات اخیر منطقه به ویژه در موضوع عادی سازی علنی روابط میان رژیم صهیونیستی و حکومت های عرب حاشیه خلیج فارس این روزها در صدر اخبار جهان قرار دارد.

در همین رابطه و برای فهم علت این رخدادها با «سید جعفر رضوی» کارشناس مسائل فلسطین گفتگویی داشته ایم که مشروح آن را در اینجا می خوانید: قدسنا: روند آشکار سازی رابطه با رژیم صهیونیستی توسط رژیم های مرتجع عربی با چه هدفی فعال شده است؟ -رضوی: در پاسخ به سوال اول باید تاکید کنم که روند آشکار سازی روابط رژیم های عربی با رژیم صهیونیستی با اهداف مختلفی فعال شده است.

صهیونیست‌ها هم اکنون در سیاست خارجی خود در مرحله چهارم رابطه با کشورهای عربی و اسلامی قرار دارند.

اگر از سال 1948 تا الان بخواهیم محاسبه کنیم دوره اول دوره تخاصم بوده که در آن جنگ و درگیری میان اعراب و رژیم صهیونیستی رخ داد.

مرحله دوم مرحله صلح با کشورهای عربی بود که به منظور ایجاد امنیت برای رژیم صهیونیستی رخ داد، مرحله ای که تحت عنوان زمین در برابر صلح شناخته می شود.

مرحله سوم روابط پنهان و غیر علنی بود که تقریباً از سال 1994 به بعد شکل گرفت و در قرن بیست و یکم به اوج خود رسید.

اما مرحله چهارم که هم اکنون در آن قرار داریم مرحله آشکار سازی روابط عربی با رژیم صهیونیستی است.

صهیونیستها همواره هدف رسیدن به مرحله عادی سازی روابط با کشورهای عربی را دنبال می‌کردند، اینکه در مدتی طولانی روابط پنهانی برقرار کرده بودند را به این معنا می توان تعبیر کرد که روابط پنهانی گذشته مقدمه‌ای بر روابط علنی کنونی است و به همین دلیل هم این روابط به صورت مخفیانه جریان داشته است.

اما در شرایط کنونی که این روابط وارد فاز آشکارسازی شده است به دلیل شرایط منطقه ای، وضعیت رژیم صهیونیستی و همچنین اوضاع رژیم‌های عربی در منطقه است.

باید توجه داشته باشیم آن کشورهای عربی که هم اکنون وارد روند آشکار سازی روابط خود با رژیم صهیونیستی شده‌اند، کشورهایی هستند که از حیث حمایت و امنیت کاملاً محتاج به کشورهای بزرگ هستند و تحت عنوان کشورهای میکروسکوپی شناخته می‌شوند.

این حاکمیت ها به دلیل نداشتن مولفه های قدرت و همچنین مولفه های یک کشور یا state دچار ضعف سیاسی و ساختاری هستند، همچنین به این دلیل که این حاکمیت ها مشروعیت مردمی ندارند، نیاز دارند که خود را در شرایط مختلف منطقه حفظ کنند.

علتی که ما در برهه کنونی شاهد علنی سازی این روابط هستیم هم به این دلیل است که حاکمیت های کوچک عربی در شرایط کنونی به توافقاتی این چنینی نیاز دارند.

از طرفی این توافقات به وضعیتی که رژیم صهیونیستی با آن دست و پنجه نرم می کند نیز مرتبط است.

رژیم صهیونیستی توسط محور مقاومت در منطقه تحت الشعاع قرار گرفته است.

محور مقاومت در سال‌های اخیر توانسته داعش را شکست دهد و منطقه غرب آسیا تقریباً به طور کامل تحت نفوذ محور مقاومت قرار گرفته است، به همین دلیل برای این که با روند پیشرفت محور مقاومت هماوردی داشته باشند به این نتیجه رسیده‌اند که در شرایط کنونی نیاز به آشکار سازی روابط با رژیم های عربی کوچک دارد، در واقع هر دو طرف این توافقات برای آشکار سازی روابط خود انگیزه های متعددی داشته و دارند.

قدسنا: شواهد تاکید دارند که رژیم های عربی سال هاست که با صهیونیست ها ارتباط دارند اما این رابطه را آشکار نکرده اند.

اکنون چه در معادلات منطقه و بین المللی چه تغییراتی رخ داده است که این روند علنی شده است؟ -رضوی: در پاسخ به سوال دوم همانطور که اشاره کردم علت وضعیتی است که در منطقه رخ داده، به نظر من مهم‌ترین عامل در این رخداد وضعیت محور مقاومت است.

محور مقاومت از یک جریان کوچک که تحت عنوان جریان‌های اسلامی در فلسطین و یا در لبنان تحت عنوان مقاومت لبنان شناخته می شدند، امروز تبدیل به یک محور و یک بازیگر اصلی در منطقه شده است، به گونه ای که محور مقاومت می تواند روسیه را وارد معادلات منطقه‌ای کند و به طرف روس در منطقه قدرت بدهد و آن را به عنوان یک بازیگر مهم مطرح کند.

به اعتقاد من مهمترین مسئله ای که در منطقه شکل گرفته همان بازیگری محور مقاومت و نقش آفرینی قوی آن است که به قدرت اصلی در منطقه غرب آسیا تبدیل شده است.

از سوی دیگر با قدرت گرفتن محور مقاومت آمریکایی ها به نوعی طرح‌های خود را شکست خورده می بینند به ویژه اینکه طرح خاورمیانه جدید که قرار بود شکل منطقه را کاملاً تغییر دهد و کشورهای مهم و بزرگ منطقه را به کشور های کوچکتر بر اساس تقسیمات طایفه‌ای و مذهبی تجزیه کند کاملاً شکست خورده است پس رژیم صهیونیستی با مشاهده این شرایط آینده خود را در منطقه در معرض خطر می بیند.

به ویژه اینکه مشاهده می‌کنند آمریکایی‌ها در حال کاهش تمرکز خود از غرب آسیا به سمت و سوی شرق دور هستند، با خروج احتمالی آمریکایی از منطقه صهیونیستها معتقد هستند که تنها می مانند و در صورتی که خاورمیانه خالی از آمریکا شود در اختیار محور مقاومت قرار می‌گیرد.

همانطور که بارها این مسئله را در سوریه و عراق به آمریکایی‌ها گوشزد کرده اند و به آنها گفته اند که شما با خالی کردن نیروها از سوریه و عراق عملاً این دو کشور را تقدیم ایران کرده‌اید.

به همین خاطر در این مقطع انگیزه کافی برای اینکه آشکار سازی روابط میان رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای مرتجع عربی اتفاق بیفتد وجود داشته است.

قدسنا: نقش آمریکا در روند آشکار سازی روابط با اسراییل چیست؟ خصوصا که کشورهایی به نامزد اینکار شده اند که که اصطلاحا به آنها کشورهای ذره ای می گویند؟ -رضوی: کشورهای عربی منطقه با وجود اینکه سالهاست روابط پنهانی با رژیم صهیونیستی داشتند اما وارد فاز علنی سازی روابط نشده بودند.

برای تحقق این مرحله یک انگیزه پایانی نیاز بود که این روابط را به طور علنی برقرار کنند، این در حالی بود که عربها این عزم را درون رژیم صهیونیستی مشاهده نمی کردند، چرا که رژیم صهیونیستی یک رژیم بسیار کوچک و بدون قدرت واقعی است که توان بازیگری در منطقه را ندارد، هر چند که در برخی مسائل اثرگذار می‌شوند و در برخی مقاطع حضور پیدا می کنند، اما بازیگری قدرتمندانه ای ندارند.

کشورهای عربی نمی‌توانستند این روابط را تا کنون آشکار کنند و نیاز به حضور یک قدرت بزرگ تر داشتند، آمریکایی‌ها در این عرصه آن قدرت بزرگتر بودند و به عنوان کاتالیزور در روابط عربی و رژیم صهیونیستی ایفای نقش کردند تا کشورهای عربی انگیزه علنی سازی عادی سازی روبط را پیدا کنند.

به نظر می رسد حکام عربی وعده هایی از آمریکایی‌ها درباره نقش آفرینی در آینده منطقه دریافت کرده اند.

تضمین هایی که آمریکایی‌ها می‌توانند در ارتباط با ادامه حاکمیت سران عرب و استمرار حضور سیاسی آنها بدهند.

پس اگر آمریکا نبود این علنی سازی عادی سازی روابط شکل نمی گرفت، چون مرحله نهایی برقراری روابط علنی میان رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی نیاز به یک بازیگر اصلی داشت و آن بازیگر اصلی تنها می توانست آمریکا باشد.

قدسنا: پیامدهای این روند برای کشورهایی که وارد حوزه عادی سازی روابط می شوند چیست؟ -رضوی: کشورهایی که وارد روند عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی می‌شوند تجربه نشان داده که چند اتفاق برای آنها می‌افتد؛ اول اینکه از لحاظ اقتصادی آنها بعد از گذشت چند دهه به شدت وابسته می‌شوند و زیرساخت‌های اقتصادی آنها به گونه ای طراحی و جابجا می‌شود که این کشورها دیگر از لحاظ اقتصادی نمی توانند روی پای خود بایستند.

نمونه‌های این مسئله را می‌توانید در مصر و اردن و همچنین تشکیلات خودگردان فلسطین مشاهده کنید.

نکته دومی که در ارتباط با این کشورها رخ می‌دهد این است که امنیت آنها دیگر امنیت گذشته نخواهد بود، شما امروز مشاهده کنید مصر که در سال 1979 با اسراییل توافق صلح امضا کرده (یعنی حدود 41 سال پیش اولین توافقنامه صلح را امضا کرده) امروز از شاخص های اساسی امنیتی برخوردار نیست.

تغییراتی که در این کشور رخ می‌دهد و نفوذی که آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها در این کشور ایجاد کرده اند، امنیت را کاملاً از بین برده است.

در اردن نیز ما شاهد وضعیتی مشابه هستیم صهیونیست ها کاملاً رفت و آمد دارند و امنیت اردن را به مخاطره انداخته اند.

شرایط حکومت خودگردانی نیز از این هم بدتر است به عنوان نمونه محمود عباس رییس تشکیلات خودگردان اگر بخواهد از رام الله بیرون برود باید از ایستگاه‌های بازرسی صهیونیست‌ها عبور کند و برای عبور از هر ایست بازرسی عبور باید مجوز خود را ارائه دهد.

اینها بدین معناست که امنیت آن ها دیگر آن امنیت نخواهد بود که در اختیار آن ها قرار داشته باشد.

در حقیقت صهیونیستها با هر طرفی که ارتباط برقرار کردند امنیت را در داخل آن مجموعه از آن خود می کنند و در اختیار می گیرند و به نوعی این امنیت را از دسترس طرف مقابل خارج می کنند.

دومین مسئله‌ای که باید به آن اشاره کرد این است که طرف هایی که با رژیم صهیونیستی ارتباط برقرار می کنند به طور کلی استقلال خود را از دست می دهند و تبدیل به زیر مجموعه ای از اسراییل آمریکا و بلوک غرب در منطقه می شوند.

در واقع آنها خود را به بازیچه بلوک غرب در منطقه تبدیل می‌کنند همانگونه که شاهد بودید عربستان سعودی چگونه از امارات در یمن استفاده کرد، مصر را در جاهای مختلف چگونه به کار گرفتند.

اردن را آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها در منطقه چگونه به کار گرفته و از آن استفاده کردند و چطور امنیت و همه وجوه ساختاری آن را به سخره گرفتند.

نتیجه کلی و نهایی این خواهد بود که نوعی استعمار نوین توسط صهیونیست ها در هر کشوری که عادی سازی روابط رخ می دهد رقم می خورد و آنها به نوعی مستعمره آمریکا و غرب و رژیم صهیونیستی خواهند شد.


کلید واژه ها: رژیم صهیونیستی - صهیونیستی - روابط - سازی - رژیم - عادی سازی - عربی - رابطه - اعراب و اسراییل - حاشیه خلیج فارس - اسراییل - عادی سازی روابط - روند - رژیم های عربی - علنی - کشورهای عربی - شرایط بحرانی - سیاست خارجی - مرحله چهارم - اخبار جهان - خلیج فارس - قرار - جعفر - فعال - میان - عادی - کارشناس - اسلامی - فلسطین - بحرانی

آخرین اخبار سرویس:
دستگیری 4 نفر از سرشبکه های فرقه «عرفان حلقه» در پردیس

موکب المعصومه الکریمه در عراق برپا می شود

اجرای 40 پروژه آب رسانی توأم با حفظ امنیت پایدار و اشراف اطلاعاتی در مناطق مرزی خراسان رضوی

اوج ابتذال/ محمد هاشمی

توصیه نماینده ولی فقیه به زائرین اربعین / درباره مسائل عراق اظهارنظر نکنید

جزییات نشست برجامی امروز شورایعالی امنیت ملی

رییس فایزر علی رغم تزریق 4 دوز واکسن به کرونا مبتلا شد

بازداشت عامل پیش فروش آپارتمان با بیش از 100 شاکی

استخدام شرکت تاج سریر پارسیان

علاقه مند به توسعه روابط و همکاری ها با ایران هستیم

روایت نماینده مجلس از زنانی که طلاق می گیرند و درخواست صیغه 99 ساله می دهند!

پیکر حجت الاسلام شهیدی پور در قم آرام گرفت

اولین نشست رسمی قرارگاه جهادی بیانیه گام دوم انقلاب در کرمانشاه برگزار شد

جزییات حضور وزیر صمت در نشست کمیسیون اصل 90

مشاور سابق احمدی نژاد: اگر آمریکا از برجام خارج نمی شد دولت روحانی، برترین دولت پس از انقلاب می شد

آمادگی ایران برای صادرات تجهیزات و ماشین آلات کشاورزی به ترکمنستان

خوانندگی بازیگر معروف زن همراه حامد آهنگی!+ ویدئو

خبر خوش مسکنی/ تحویل 600 هزار واحد نهضت ملی مسکن تا آخر امسال

استخدام شرکت پخش سریر نشاط

اطلاعات جدید وزیر آموزش وپرورش در خصوص سامانه رتبه بندی معلمان | ویدئو

بازدید رییس جمهور از رصدخانه کشاورزی ایران

محفل انس با قرآن در یادواره شهدای توساسان و یادبود شهید مدافع حرم برگزار می شود

پیام تسلیت اداره کل قرآن و حدیث المصطفی در پی ارتحال استاد شهیدی پور

اصلاح الگوی کشت مورد توجه مسئولان قرار بگیرد

بررسی مسائل نخبگان، در مرکز بررسی های استراتژیک

انتخاب سفیر جدید جمهوری اسلامی ایران در بنگلادش

تیم اقتصادی کابینه به اصلاح جدی نیاز دارد

مجازات زنان بی حجاب چیست؟

«چاوشی» سفیر ایران در بنگلادش شد

مشارکت ماموران یگان ویژه چهارمحال و بختیاری در ساخت مسکن محرومان

مشارکت ماموران یگان ویژه چهارمحال و بختیاری در ساخت مسکن محرومان

«منصور چاوشی» سفیر ایران در بنگلادش شد

حبیب: روابط جهاد اسلامی و حماس قوی و مستحکم است

پیوند بین اندیشکده های استانی با نمایندگان به تمرکززدایی و حل مسائل کشور منتهی می شود

دیدار وزیر کار و بازرگانی موریس با امیرعبداللهیان

جزییات نشست کمیسیون امنیت ملی با حضور وزیر اطلاعات

نشست رییس قوه قضاییه با اصحاب رسانه | نقش قوه قضاییه در اعلام اختلاس ها و تامین امنیت سرمایه گذاری در کشور

رفع مشکلات اهالی رسانه با تصویب لایحه جامع روزنامه نگاری

خبرنگاران مدافعان مردم، نظام، اسلام و حقیقت هستند

انتصاب سفیر جدید ایران در بنگلادش

کمبود واکسن دریکی از آلوده ترین کشور جهان به ویروس آبله میمونی

نشست مسئولان عالی قوه قضاییه و وزارت اطلاعات برای مقابله با اقدامات تروریستی

فضای امروز رسانه، فضای جهاد است/ 60 فرمانده تجلیل می شوند

میخوای خودت رو بهتر بشناسی و بدونی بهترین ویژگی هات چیه؟ این تست رو جواب بده تا متوجه بشی

استخدام کارآموز برنامه نویس Front End به صورت دورکاری در تهران

انتقاد دبیر کل شورای مسلمانان انگلستان از تشدید اسلام هراسی

رسانه ها مطالبه گری به حق داشته باشند

نشست «شورای هماهنگی دفاع مقدس» در کرمان برگزار شد

تهیه پیش نویس اولیه بسته سیاستی نخبگان از سوی مرکز بررسی های استراتژیک

سند توسعه قرآنی در مازندران تنظیم می شود/ کمتر بودن هیات های قرآنی نسبت به هیات های مذهبی در استان

اهانت به شهدا دل هر مسلمان انقلابی را به درد می آورد

قشم ایر: مهمانداران با مسافران درگیر نشدند

هرکسی این چهار نشانه را داشت از او دوری کن / جدی بگیرید

دستگیری 4 نفر از سرشبکه های فرقه «عرفان حلقه» در پردیس

دستگیری 4 نفر از سرشبکه های فرقه «عرفان حلقه» در پردیس

مشارکت مأموران یگان ویژه چهارمحال و بختیاری در ساخت مسکن محرومان

تصاویر/ نشست هم اندیشی اصحاب رسانه با رییس قوه قضاییه

تصاویر/ تجلیل از بانوی محجبه ماجرای قطار تهران- یزد در گلزار شهدای رفسنجان

یک نماینده مجلس: افزایش و همسان سازی حقوق بازنشستگان در کشور ضروری است

استخدام شرکت ساینا شیمی بهشت

استخدام شرکت سانیا بالن

سفر رییس دیوان محاسبات عراق به ایران

روایت «پرستاری رهبر انقلاب از یک کمونیست در زندان»

کند شدن سرعت اینترنت بخاطر تحریم های آمریکاست

سفر رییس دیوان محاسبات عراق به تهران

استخدام 8 عنوان شغلی در یک شرکت بازرگانی و خدماتی معتبر در تهران

عیسی کلانتری: بدون احیای دریاچه ارومیه، هیچ حکومتی در ایران دوام نمی آورد/ محمد درویش: یک جایی باید تیر خلاص را بزنیم و حقایق را بگوییم

شاگردپروری در علوم قرآنی ویژگی مهم مرحوم شهیدی پور بود

امکان تعمیر نیروگاه های برق ترکمنستان توسط شرکت های توانمند ایرانی

امام جمعه آبادان با جمعی از آزادگان این شهرستان دیدار کرد

گزارش علی باقری در جلسه شورای عالی امنیت ملی

وزیر دادگستری در مجلس چه گفت/ واکنش نمایندگان

ماجرای درگیری مهمانداران با مسافران در پرواز نجف-تهران | مسافران پیاده نشدند | هواپیما آسیب دید؟

همسر شهید در گفتگو با تسنیم: تیسیر الجعبری در سالروز ازدواجمان، خبر شهادتش را به من داد

دولت طی سه روز آینده موضع نهایی خود را درباره حقوق بازنشستگان اعلام کند

تا دیروز به مذاکرات وین فحش می دادند، الان به استقبال برجام می روند

افزایش و همسان سازی حقوق بازنشستگان باید هر چه سریع تر تعیین تکلیف شود

پرونده تاج زاده زیر دست 2 الف است

“علیرضا خمسه” و دخترش با لباس شخصت های کارتونی/ عکس

تصمیمات مجمع تشخیص برای ساماندهی و تعیین تکلیف شرکت های دولتی

سازمان ملل: مذاکراتی برای حصول آتش بس گسترده در یمن در جریان است

استخدام سرپرست دفتر فنی در یک شرکت معتبر در کرمان

رییس قوه قضاییه:فساد مسری است و توسعه پیدا می کند

پشت پرده تعویق اصلاح حقوق بازنشستگان / افزایش حقوق به کجا رسید؟

عجیب ترین رسوم شناخته شده در دنیا

هفت روز بدون فوتی کرونا در خراسان جنوبی/ شناسایی 127 بیمار جدید

ادعای اعطای تابعیت لبنانی به زینب سلیمانی

همه کشور ها باید از فناوری صلح آمیز هسته ای برخوردار باشند

اصلاح قوانین برای استفاده از ظرفیت سمن ها و گروه های جهادی در اداره شهر/ عبور از فضای پیمانکاری در مدیریت شهری

این مسجد با نوجوانانش پویاست

افشاگری عجیب نماینده مجلس |دولت می خواست یارانه نقدی را پرداخت نکند

استخدام آمارنویس تولید در شرکت پاک لایه سان در قم

استخدام حسابدار در یک شرکت معدنی در تهران

اصلاح الگوی کشاورزی و دامپروری منطبق با اقلیم کشور

تشییع پیکر استاد شهیدی پور در قم

طرح نهضت ملی مسکن در 29 شهر استان خراسان جنوبی به صورت ویلایی احداث می شود

اخبار 20:30 شبکه دو سیما، 24 مرداد 1401

گزارش تصویری: تشییع پیکر حجت الاسلام شهیدی پور در شهر مقدس قم

قانون باید جایگاه تشکل های مردم نهاد و نوع ارتباط دستگاه های دولتی با آن را مشخص کند/ شورا به فکر برداشتن موانع از سر راه تشکل های مردم نهاد باشد

بازداشت مدیر شهرداری تهران در بی خبری عجیب شورای شهر

پشت پرده روند علنی سازی روابط میان اعراب و اسراییل

پشت پرده روند علنی سازی روابط میان اعراب و اسراییل