موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - نظام رتبه بندي معلمان - لايحه رتبه بندي معلمان - سند تحول بنيادين آموزش و پرورش - فراكسيون فرهنگيان مجلس - سند تحول بنيادين - آموزش و پرورش - فرهاد مجيدي - مهران غفوريان - ليگ قهرمانان آسيا - عباسعلي - تعاوني ها - دو قلوها - ارگ بهارستان - شهرستان ملارد - رضا ناصري - گل شمعداني - مايلي سايرس - ماهيدشت كرمانشاه - اسفنديار رحيم مشايي - مسابقات پاراتيراندازي - پيمان فخري - سفير امارات

مطالب مرتبط:
هفت خان ثبت نام دانش آموزان افغان در مدارس/ نوبت دهی دیرهنگام دفاتر کفالت؛ مهم ترین خان
هفت خان ثبت نام دانش آموزان افغان در مدارس/ نوبت دهی دیرهنگام دفاتر کفالت؛ مهمترین مشکل
هفت خان ثبت نام دانش آموزان افغان در مدارس/ نوبت دهی دیرهنگام دفاتر کفالت؛ مهم ترین خان
هفت خان ثبت نام دانش آموزان افغان در مدارس/ نوبت دهی دیرهنگام دفاتر کفالت؛ مهمترین مشکل
هفت خان ثبت نام دانش آموزان افغان در مدارس
-113 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 5 مهر 1400 ساعت 21:302021-09-27اجتماعي

هفت خان ثبت نام دانش آموزان افغان در مدارس/ نوبت دهی دیرهنگام دفاتر کفالت؛ مهم ترین خان


عدم ادامه تحصیل برخی دانش آموزان افغانستانی از مقطع سوم ابتدایی به بعد منجر به این شده است که برخی مدارس برای ثبت نام دانش آموزان افغانستانی به ویژه در مقاطع پایین تر سخت گیری هایی داشته باشند.

- هفت خان ثبت نام دانش آموزان افغان در مدارس/ نوبت دهی دیرهنگام دفاتر کفالت؛ "مهم ترین خان" " عدم ادامه تحصیل برخی دانش آموزان افغانستانی از مقطع سوم ابتدایی به بعد منجر به این شده است که برخی مدارس برای ثبت نام دانش آموزان افغانستانی به ویژه در مقاطع پایین تر سخت گیری هایی داشته باشند.

مدیر خانه کودک شوش با اشاره به ناهماهنگی های موجود در تمدید و یا دادن برگه حمایت تحصیلی جدید به دانش آموزان اتباع افغان برای ثبت نام در مدارس ایران، گفت: درحالی آمار میزان برگه های حمایت تحصیلی داده شده به دانش آموزان افغانستانی منتشر می شود که به علت نوبت دهی دیرهنگام دفاتر کفالت یعنی نوبت دهی در شهریور سال جاری، گروهی از این کودکان وارد چرخه آموزش نشدند چراکه ظرفیت مدارس برای ثبت نام دانش آموز تکمیل شده بود.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، پروین یاری در نشست ماهانه انجمن حمایت از حقوق کودکان که درباره موانع ثبت نام کودکان مهاجر افغانستانی در مدارس ایران به صورت پخش زنده از اینستاگرام برگزار شد، اظهار کرد: ناهماهنگی های موجود در تمدید برگه حمایت تحصیلی و یا گرفتن برگه جدید برای بچه های مهاجر، دیر اعلام کردن چگونگی روند گرفتن مدارک و اطلاع رسانی نامناسب به خانواده ها موانعی را برای ثبت نام دانش آموزان افغانستانی در مدارس ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: از سال 94 با فرمان مقام معظم رهبری می بایست روند ثبت نام بچه های مهاجر افغانستانی در مدارس تسهیل می شد اما اینطور پیش نرفت و در سال های گذشته مشاهده کردیم بخشنامه هایی که صادر می شد نواقص زیادی داشت.

از جمله آن وجود نواقصی در مدارک هویتی والدین یا مدارک اقامتی برای گرفتن برگه حمایت تحصیلی از دفاتر کفالت و یا تمدید یک ساله این برگه ها بود.

این برگه ها نیاز به تمدید یک ساله دارند که برای تمدید آن حتما باید والدین حضور داشته باشند که خود مشکلاتی ایجاد می کند.

از سوی دیگر اثبات محل سکونت آنها نیاز به ارائه اجاره نامه ، کارت اقامت و استشهاد محلی دارد و باید محل سکونت آنها اثبات شود تا بتوانند برای بچه ها برگه حمایت تحصیلی بگیرند.

یاری با بیان اینکه در شرایط عادی و بدون در نظر گرفتن شرایط پاندمی کووید 19، ارائه کارنامه مدرسه با مهر آموزش و پرورش برای تمدید برگه های حمایت تحصیلی لازم است، تصریح کرد: بسیاری از بچه ها در مدارس خودگردان درس خوانده اند و کارنامه ای با مهر آموزش و پرورش ندارند که این مسئله خود مانعی برای گرفتن برگه حمایت تحصیلی است.

از سوی دیگر چگونگی اطلاع رسانی این روند برای گرفتن برگه حمایت تحصیلی به خانواده ای که دسترسی به این اطلاعات ندارد نیز مهم است.

وی شلوغ بودن، تعداد کم و وقت دهی دیرهنگام دفاتر کفالت را از دیگر مشکلات گرفتن برگه حمایت تحصیلی دانست و افزود: در سال جاری بخشنامه جدیدی تحت عنوان "اصلاح بخشنامه ثبت نام کودکان مهاجر در مدارس" ابلاغ شد که برخی اسم آن را بخشنامه "بازگشت به فرمان رهبری" گذاشته اند.

این بخشنامه شامل 9 بند است که بسیاری از موارد به ویژه موارد مربوط به مدارک هویتی را پوشش می دهد.

برای مثال طبق یکی از بندها اگر یکی از اعضا خانواده در حال تحصیل در مدرسه باشد و برگه حمایت تحصیلی گرفته باشد باقی بچه ها نیز می توانند این برگه را دریافت کنند، اما باز هم در عمل می بینیم این بخشنامه هم برخی از مشکلات به ویژه مشکلات پیرامون کارت اقامت و محل سکونت را داشت.

مدیر خانه کودک شوش درباره جزییات بخشنامه یاد شده گفت: البته این بخشنامه یک بند برای بچه هایی که هیچ مدرک هویتی هم ندارند داشت که طبق آن باید در فرمانداری ها درباره چگونگی روند ثبت نام دانش آموزان تصمیم گیری می شد.

اما پس از آن، بخشنامه دیگری برای ثبت نام بچه های بدون برگه هویتی ابلاغ شد، اما آنقدر دیرهنگام بود که مدارس دیگر ظرفیت پذیرش دانش آموز به ویژه در پایه های اول را نداشتند.

وی افزود: اگرچه امسال اصلاحیه بخشنامه زود ابلاغ شد، اما نوبت دهی دفاتر کفالت در شهریور ماه بود.

از سوی دیگر بخشنامه دوم که مربوط به کودکان 6 تا 9 سال بود دیرتر از اصلاحیه بخشنامه نیز ابلاغ شد و با نوبت دهی دیرهنگام دفاتر کفالت برای گرفتن برگه حمایت تحصیلی عملا ظرفیت مدارس برای پذیرش دانش آموز به ویژه در پایه های اول و دوم پر شده بود.

در حالی که بسیاری از خانواده ها از خرداد و تیر برای ثبت نام مدارس مراجعه و با تکمیل ظرفیت مواجه می شود؛ چطور با دادن برگه حمایت تحصیلی در شهریور ماه انتظار دارند بچه ها بتوانند در مدرسه ثبت نام کنند؟ ثبت نام این بچه ها در مدارس واقعا دوندگی زیادی دارد.

پروسه طولانی برای گرفتن برگه حمایت تحصیلی وجود دارد و خیلی اوقات خانواده ها به بالغ بر 10 مدرسه رجوع می کنند اما ظرفیت هایشان پر است.

یاری با تاکید به لزوم برطرف کردن مشکلات موجود در روند ثبت نام و گرفتن برگه حمایت تحصیلی دانش آموزان افغانستانی توسط آموزش و پرورش و با اشاره به تجربه خود در روند ثبت نام یک کودک افغانستانی در مدرسه که به پیش از پاندمی کووید 19 مربوط می شود، یادآور شد: مدیران مدارس هم سیاست های خاص خود را دارند و با اینکه آموزش وپرورش اعلام می کند باید بچه های افغانستانی را ثبت نام کنند، اما مدیران مدارس را در وضعیتی قرار می دهند که اولویت آنها با ثبت نام چه گروهی از دانش آموزان باشد و در روند ثبت نام دانش آموزان افغانستانی در مدارس شاهد این برخوردهای سلیقه ای هم هستیم.

مدیر خانه کودک شوش در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به موانع و مشکلاتی که پاندمی کووید 19 برای تحصیل دانش آموزان افغانستانی ایجاد کرده، گفت: سال گذشته با توجه به پاندمی کووید 19 عملا هیچ دفتر کفالتی باز نبود و هیچ برگه حمایت تحصیلی تمدید نشد و به همین علت گروهی از بچه ها سال گذشته از حضور در مدارس جا ماندند.

برخی از خانواده ها تنها یک گوشی داشتند که باید از همان برای تحصیل فرزند خود نیز استفاده می کردند و این کار را خیلی سخت می کرد و عملا بخشی از امکانات آموزشی از دسترس کودکان خارج شد.

از این رو در پایه اول ابتدایی برای بچه های افغانستانی خیلی ریزش داشتیم.

بعضا خانواده های کم جمعیت ایرانی امکان رسیدگی به آموزش فرزند خود را دارند ولی این امکان برای کودکان مهاجر افغانستانی وجود نداشت.

در کنار مشکلات پیرامون معیشیت خانواده ها، نداشتن گوشی هوشمند، همراه نبودن خانواده با دانش آموز و نداشتن سواد استفاده از پلتفرم آموزشی، نبود آموزش رسمی مدارس و استفاده از اپلیکیشن شاد برای کودکان افغانستانی نیازمند گذرواژه ای بود که برای برخی از کودکان مهاجر افغانستانی ممکن نبود.

تنها پیشنهاد ما به آنها در این ایام استفاده از آموزش های تحصیلی صدا و سیما بود.

وی معتقد است که با توجه به پایدار نبودن شرایط خانواده مهاجر و مجبور بودن کودکان به کار در زمان پیش و یا پس از مدرسه، برخی از خانواده های مهاجر نیاز به آموزش فرزندان را حس نمی کنند و می گویند همین که فرزندم سواد داشته باشد کافی است و ممکن است از پایه سوم، چهارم و یا پنجم به بعد بچه ها به مدرسه نروند.

به گفته یاری، عدم ادامه تحصیل برخی دانش آموزان افغانستانی از مقطع سوم ابتدایی به بعد منجر به این شده است که برخی مدارس برای ثبت نام دانش آموزان افغانستانی به ویژه در مقاطع پایین تر سخت گیری هایی داشته باشند.

مدیر خانه کودک شوش با اشاره به روی کار آمدن دولت طالبان در کشور افغانستان و افزایش موج جمعیت مهاجران افغانستانی به ایران که امکان گرفتن برگه حمایت تحصیلی را ندارند، خاطر نشان کرد: نزدیک یک دهه است که شاهد حضور بیشتر کودکان افغانستانی در مدارس هستیم و انطباق آموزشی در این راستا خیلی مهم است چراکه اگر کودکی این آموزش را برای خود مفید نبیند نمی خواهد از آن بهره مند شود.

وقتی با ظرفیتی از کودکان مهاجر مواجه ایم باید محتوای آموزشی را منطبق با گروه مهاجرین کنیم.

انتظار می رود تصمیم سازان، کنشگران، سازمان های مردم نهاد و سازمان های مرتبط با توجه به زیست خانواده های مهاجر، آموزش رسمی آنها را متناسب سازی کنند.

تا زمانی که برای کودکان مهاجر طراحی درستی انجام نشود و محتوای آموزشی و شیوه ارائه خدمات آموزشی به کودکان مناسب نباشد؛ می توان گفت عملا این گروه از کودکان از آموزش محروم و فراموش شده اند .

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، در بخش دیگر این نشست قدسیه کلهر، مددکار اجتماعی خانه کودک ناصر خسرو نیز با اشاره به مشکلات مهاجران برای گرفتن حمایت تحصیلی، اظهار کرد: در برخی موارد مهاجران کارت اقامتی از شهر دیگری دارند ولی در تهران ساکن اند و اینگونه کدی برایشان صادر نمی شود، چراکه کارتشان در شهری که صادر شده اعتبار دارد.

در این بین اما افرادی هم داشتیم که با پیگیری و مراجعه به فرمانداری توانستند برگه تردد یک ساله بگیرند، اما بعضا خانواده های مهاجر به علت عدم آگاهی نمی دانند چگونه باید این مسائل را پیگیری کنند.

مددکار اجتماعی اجتماعی خانه کودک ناصر خسرو ادامه داد: بچه هایی که کارت اقامت و پاسپورت دارند با مشکلات کمتری مواجه اند، اما بچه هایی که برگه حمایت تحصیلی می گیرند چون سال به سال این برگه ها را باید بگیرند با مشکلاتی مواجه اند.

امسال اداره اتباع دو بار فراخوان برای گرفتن مدارک داد.

یک بار در تیرماه و دیگری در مرداد ماه که با تکمیل ظرفیت مدارس مواجه شدیم .

در مواردی مدارس بچه ها را برای تعیین سطح به آموزش و پرورش ارجاع داده که پس از تعیین سطح ظرفیت مدارس تکمیل شده بود چراکه به ویژه در فراخوان دوم این مدارک دیر به بچه ها رسید.

وی با بیان اینکه حتی ممکن است روند ثبت نامی دانش آموزان افغان در دو مدرسه کنار هم و نزدیک به هم متفاوت باشد ، افزود: برخی مدارس با توجه به فضای آموزشی و ظرفیت خود برای ثبت نام دانش آموزان افغانستانی سلیقه ای برخورد می کنند.

برخی مدارس اولویتی برای ثبت نام این کودکان ندارند و مدیران مدارس بعضا دلایل منطقی هم دارند.

این مدیران به ویژه برای ثبت نام مقطع اول ابتدایی به تکمیل ظرفیت مدرسه اشاره می کنند.

مهاجران ما بیشتر در مناطق 12 تا 17 تهران هستند و تراکم جمعیت هم در همین مناطق است.

در چنین شرایطی می گردیم و در مناطق دیگر مدرسه ای برای تحصیل این بچه ها پیدا می کنیم.

کلهر در بخش دیگر سخنان خود درباره شهریه دریافتی مدارس از دانش آموزان افغانستانی، ادامه داد: در برخی جاها این شهریه ها با هم مساوی اما در برخی جاها هم شهریه های بیشتری از بچه ها گرفته می شود.

در این راستا ما در خانه کودک سعی می کنیم وارد گفتگو با مدارس شویم تا این شهریه را از طریق حامیان مالی پرداخت کنیم و در حد توان از این بچه ها حمایت کنیم و با ارتباطاتی که با مدارس می گیریم این مسائل را تسهیل می کنیم.

وی در ادامه به بیان مشکلاتی که پاندمی کووید 19 برای آموزش دانش آموزان افغانستانی ایجاد کرده است، پرداخت و گفت: در شرایط پاندمی کووید 19 که آموزش مجازی بود و اغلب اوقات بچه ها می بایست صوت برای دبیران خود ارسال می کردند، گوشی های دانش آموزان افغانستانی خیلی پر قدرت و با کیفیت نبود و این حجم از مطالب را ساپورت (حمایت) نمی کرد.

از سوی دیگر اگر خانواده ای یک گوشی داشته باشد بعضا در ساعت آموزش کسی که گوشی برای او بود در کنار دانش آموز حاضر نبود و این مسائل منجر به افت تحصیلی این دانش آموزان شد.

از سوی دیگر آموزش مجازی توسط خانواده ها جدی گرفته نمی شد و خانواده ها باید به این باور برسند که آموزش می تواند مجازی هم پیش برود.

به گفته این مددکار اجتماعی در شرایط کرونا بعضا اولویت تحصیل فرزندان در خانواده های افغانستانی با دختران بود چراکه پسران کار می کنند و خانواده ها ترجیح می دانند دخترانشان درس بخوانند و پسران کار کنند.

کلهر در ادامه با اشاره به افزایش مهاجرت اخیر افغانستانی ها به ایران، به ارائه پیشنهاداتی برای رفع مشکلات موجود در تحصیل افغانستانی ها در ایران پرداخت و گفت: سال های قبل برای آموزش بچه های افغانستانی مدارس خودگردانی داشتیم که توسط نخبگان افغانستانی اداره می شد.

می توان دوباره این مدارس را اجرا کرد.

از سوی دیگر ناهماهنگی هایی بین سازمان های متولی این امر یعنی آموزش و پرورش، وزارت کشور و اداره اتباع وجود دارد.

اگر فراخوانی برای ارائه مدارک می دهیم باید فکر ظرفیت مدارس را بکنیم تا سرخوردگی پیش نیاید.

خانواده ها روند را طی و برگه های حمایت تحصیلی را گرفته اند اما وارد چرخه آموزشی نشده اند.

باید این هماهنگی بین سازمان های متولی ایجاد شود.

در این راه می توان از تجربه سایر کشورها هم استفاده کرد.

سایر کشورها اردوگاه هایی مجهز به امکانات آموزشی، پزشکی و.

برای اسکان مهاجران ایجاد می کنند و ما می توانیم از این تجربه استفاده کنیم.


کلید واژه ها: دانش آموزان افغان - دانش آموزان افغانستانی - دانش آموزان - ثبت نام دانش آموزان - افغانستانی - افغان - ثبت نام - دانش - مدارس - ادامه تحصیل - تحصیل - دانش آموزان اتباع - مهم ترین - ابتدایی - هفت خان - نوبت - خانه کودک شوش - اتباع افغان - حمایت - ادامه - مقاطع - خانه کودک - ویژه - گیری - برگه - هایی - تمدید - منتشر - اتباع - اشاره

آخرین اخبار سرویس:
بارش پراکنده باران در برخی استان ها

افتتاح نخستین پانیسون مطالعاتی در همدان

استخدام کارشناس شیمی با بیمه و بیمه تکمیلی در کارخانه چرم خاوران

آغاز آموزش حضوری در همه مدارس عراق از ماه آینده

تصاویر| بحران آب در روستاهای کرخه

محله محوری در انجام فعالیت های ورزشی در اولویت قرار گیرد/ مساجد مهمترین کانون فعالیت های اجتماعی و فرهنگی

آغاز واکسیناسیون اتوبوس سیار شهرداری منطقه 8

اجرای طرح بقچه کتاب در یزد

بازگشایی مدارس، مستلزم همکاری خانواده ها

(تصاویر) گردو تکانی در حاشیه زاینده رود

حضور 50 درصد از دانش آموزان استثنایی در مدارس

دستورالعمل برگزاری آزمون مکاتبه ای کارکنان شهرداری های استان ابلاغ شد

اولویت افرایش ضریب ایمنی ماشین آلات مکانیزه بزرگراهی در منطقه

بازگشایی حضوری و ترکیبی مدارس شهری و پرجمعیت تا آخر آبان

حذف تردد خودروهای سنگین از معابر حمل ونقلی منطقه 18

استانداران و شهرداران برای جمع آوری معتادان متجاهر اقدام کنند

نتایج آزمون ارشد اعلام شد/ لینک

دومین گردهمایی کشوری کلوپ کمپینگ و کاروانینگ

برترین عکس های سال آب و هوا را تماشا کنید

آزمون جامع رشته های قرآنی برگزار می شود

آزمون جامع رشته های قرآنی از سوی کانون خدمت رضوی منطقه 4 برگزار می شود

خوی پربارش ترین شهر آذربایجان غربی

تهرانی ها منتظر کاهش دمای 10 درجه ای باشند

(تصاویر) مانور نجات در مناطق صعب العبور گلستان

پلیس راهور گیلان: برگ سبز خودرو، سند رسمی

آزادراه تهران-شمال ساعت 24 امشب بازگشایی می شود

مصداق های اشتباه در انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد شامل چه مواردی است؟

اساسنامه جدید انجمن اولیا و مربیان تصویب شد

احتمال آلودگی هوای تهران در آبان و آذر به دلیل بارش کم (فیلم)

تهران بارانی می شود

پالت های رنگی و لاکچری مناسب پاییز

«آموزش و پرورش» بالاترین سرمایه خانواده ها است

هواشناسی به اصفهانی ها هشدار داد

سردار رحیمی از علت تاخیر پلیس 110 گفت

سلامت شهروندان موضوعی راهبردی است

کاشت 3 میلیون و 200 هزار بوته گل پاییزی در مشهد مقدس

رفع چالش های محیط زیستی تهران در گرو مشارکت شهروندان

علوان، بِتهُوون موسیقی خوزستان

رفع چالش های محیط زیستی شهر، مشارکت آگاهانه، موثر و مسئولانه شهروندان را می طلبد

پیش بینی دمای هوا در شهر های کهگیلویه و بویراحمد

کاهش دمای تهران تا 10 درجه

هشدار هواشناسی: کاهش دما در اصفهان

رنگ آمیزی بیش از 500 مترمربع سرعتکاه در معابر سطح شهر

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در طرح جهش تولید مسکن (فیلم)

نتایج نهایی آزمون کارشناسی ارشد 1400 اعلام شد

یادواره شهدای فرهنگی و دانش آموز «زرین آباد» برگزار شد

هواشناسی هشدار داد: افزایش ارتفاع موج در دریای خزر تا 3 متر

تداوم وزش باد و برخاستن گردوخاک در خوزستان

تخریب بنای غیرمجاز در عرصه باستانی سیلک

تصویب طرح ایجاد و تسهیل جایگاه های کوچک سوخت رسانی در شهر تهران

مهلت ثبت نام برای شرکت در کارگاه ساخت و رنگ آمیزی سیارات منظومه شمسی

طرح قرنطینه هوشمند از آبان ماه در استان فارس اجرا می شود

ارائه آموزش های فنی و حرفه ای به کودکان کار در زنجان

سرپرست وزارت آموزش و پرورش خبر داد: بازگشایی حضوری و ترکیبی مدارس شهری

کشف حمام قدیمی در بافت تاریخی و فرهنگی شیراز

سرای محلات خانه دوم شهروندان هستند

هندورابی؛ جزیره آقازاده ها!

استخدام مسئول دفتر در انتشارات مشاوران آموزش در تهران

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش با حقوق و مزایای عالی در البرز

سرپرست آموزش و پرورش: مدارس تا آخر آبان بصورت حضوری و ترکیبی باز می شوند

هشدار وقوع سیلاب در استان گلستان؛ مردم به رودخانه ها نزدیک نشوند

هشدارسازمان هواشناسی: افزایش ارتفاع امواج در خزر تا 3 متر

زخم های عمیق بر تن دریاچه زریوار

نگرانی از تکرار مرگ پرندگان مهاجر در مازندران/ تالاب ها باحضور پرندگان پایش می شوند

کاهش کیفیت هوای تهران

استخدام کارگر ساده، مهندس مکانیک، باطری ساز و کارشناس تحقیق و توسعه/تبریز

استخدام 2 عنوان شغلی در شرکت مهندسی سپهر رایان سپنتا در گوهردشت کرج

بازگشایی حضوری و ترکیبی مدارس شهری و پرجمعیت تا آخر آبان

ویدئو | شاد نصفه نیمه سال تحصیلی را شروع کرد

روش های از بین بردن لکه آب از سطح چوبی

باران شدید و کاهش دما؛ احتمال آبگرفتی معابر در گلستان

آغاز ثبت نام سرویس مدارس

تکرار دوباره ماجرای ذرت های آلوده

22 راس کل و بز در طالقان قربانی طاعون نشخوارکنندگان شدند

استخدام بهیار در کلینیک تخصصی پوست و موی آسمان در محدوده تجریش

نتایج نهایی آزمون ارشد اعلام شد

راهکارهای دستیابی به حمل و نقل پاک شهری

مشکل شدید اتوبوس رانی بجنورد با کمبود نیروی راننده و فرسوده بودن ناوگان

استخدام فروشنده و صندوقدار در فروشگاه اخوان در آذربایجان شرقی

4 هزار مرگ زودرس در پایتخت به دلیل آلودگی هوا

مازندران عهده دار تولید محتوای آموزشی درس دین و زندگی شد

افزایش ارتفاع موج در دریای خزر تا 3 متر

تهران بارانی می شود

رهی نو سایت جامع رزرواسیون هتل ها در ایران

تهران بارانی می شود

نخبه های علاقمند وارد نظام تعلیم و تربیت شوند

دمای هوا در غرب استان اصفهان به زیر صفر درجه می رسد

استخدام تکنسین تعمیرات دستگاه با پاداش و بیمه در تهران

کمبود جایگاه سوخت در 7 منطقه تهران

نتایج نهایی کنکور کارشناسی ارشد 1400 اعلام شد

سه شهر از 6 شهر شهرستان ری دارای شهردار هستند.

بازگشایی حضوری و ترکیبی مدارس شهری و پرجمعیت تا آخر آبان

تمامی مهدهای کودک تابع قوانین آموزش و پرورش هستند

تهران بارانی می شود

بهترین هتل آپارتمان های اصفهان

منشأ بوی نامطبوع در فشافویه شناسایی شد/ برخورد با 3 واحد متخلف تولید مواد شیمیایی

بازگشایی مدارس، الزام است نه اختیار/ شاهد آسیب های اجتماعی پیچیده در فضای مجازی هستیم

مهدیه کرمانی گردهمایی انجمن اولیا و مربیان برتر کشور

تصاویر ویلا های پرشمار در منطقه جنگلی لاهیجان

راهیابی سه طرح دانش آموزان هرمزگانی به جشنواره جوان خوارزمی

هفت خان ثبت نام دانش آموزان افغان در مدارس/ نوبت دهی دیرهنگام دفاتر کفالت؛ مهم ترین خان

هفت خان ثبت نام دانش آموزان افغان در مدارس/ نوبت دهی دیرهنگام دفاتر کفالت؛ مهم ترین خان