مطالب مرتبط:
داروی امام کاظم، بخور جوش شیرین و عنبرنسارا در پیشگیری و درمان کرونا موثرند؟!
داروی امام کاظم، بخور جوش شیرین، عنبرنسارا و ... در پیشگیری و درمان کرونا موثرند؟!
رییس سابق سازمان غذا و داروی آمریکا: احتمالاً دلتا آخرین موج کرونا است
پیش بینی رییس سابق سازمان غذا و داروی آمریکا از آخرین موج کرونا در این کشور
رییس سابق سازمان غذا و داروی آمریکا: احتمالاً دلتا آخرین موج کرونا است
-113 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 مهر 1400 ساعت 14:452021-09-25پزشكي

داروی امام کاظم، بخور جوش شیرین، عنبرنسارا و ... در پیشگیری و درمان کرونا موثرند؟!


محققان این مطالعه معتقدند که مطالعات بالینی دارای حجم نمونه اندک و روش تحقیق مشکل دار، قادر به اظهار نظر قاطع نیست.

علاوه بر این برخی از این توصیه ها ممکن است بسیار خطرناک باشند.

- داروی امام کاظم، بخور جوش شیرین، عنبرنسارا و .

در پیشگیری و درمان کرونا موثرند؟! " محققان این مطالعه معتقدند که مطالعات بالینی دارای حجم نمونه اندک و روش تحقیق مشکل دار، قادر به اظهار نظر قاطع نیست.

علاوه بر این برخی از این توصیه ها ممکن است بسیار خطرناک باشند.

پژوهشگران پزشکی قانونی، طب سنتی و داروسازی سنتی در یک مطالعه مروری بررسی کردند که آیا توصیه هایی مانند داروی امام کاظم، برخی گیاهان دارویی، زهر زنبور عسل، بخور جوش شیرین، نمک، زنجبیل و ضدعفونی کننده های طبیعی مانند گلاب، اسپند، عنبرنسارا، کندر و سرکه برای مقابله با کرونا موثر هستند؟ به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، از ابتدای شروع بیماری کووید-19 در ایران، عده ای اقدام به تبلیغ توصیه هایی برای درمان و مصونیت از بیماری در فضای مجازی و گاه در رسانه ملی کردند.

این توصیه ها با نام توصیه های طب سنتی و طب اسلامی ترویج شده و معدودی از آن ها در دسته درمان های طبیعی قرار می گیرند.

بررسی های یک مطالعه در ایران نشان داده که بیش از 90 درصد افراد شرکت کننده در پژوهش، این توصیه ها را باور داشته اند.

با توجه به باور پذیر بودن چنین توصیه هایی از سوی مردم، ضروری است که این توصیه ها از نظر جنبه های اخلاقی و علمی بررسی شوند تا چنانچه واقعاً راهگشا هستند از آن ها به درستی استفاده شود و چنانچه به لحاظ علمی کارآیی ندارند مردم از آن آگاه شوند تا به با کار بستن آن ها به خود و با آن انتشار آن به دیگران آسیب نرسانند.

بر همین اساس پژوهشگران، با انجام یک مطالعه مروری جنبه های علمی و اخلاقی توصیه های درمانی و پیشگیری در بحران کووید-19 را که با نام درمان های طبیعی، طب سنتی و طب اسلامی در فضای مجازی و رسانه ملی مطرح شده اند را مورد بررسی قرار دادند.

برای انجام این مطالعه، ابتدا فهرستی از شایع ترین داروها و توصیه های رایج در فضای مجازی یا رسانه ملی تهیه شد.

در گام دوم برای بررسی علمی اثرات ضد ویروسی و ضد کووید-19 این داروها و توصیه ها کلید واژه های متناسب با آن توصیه، به دو زبان فارسی و انگلیسی در پایگاه های معتبر علمی مانند پاپ مد، گوگل اسکولار، پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی و نیز در کتاب مرجع گیاهان دارویی جستجو شد.

کلید واژه های فارسی به دست آمده شامل داروی امام کاظم، هلیله، مصطکی، رازیانه، زهر زنبور عسل، آپی تراپی، بخور جوش شیرین، نمک، زنجبیل و ضدعفونی کننده های طبیعی مانند گلاب، اسپند، عنبرنسارا، کندر و سرکه بودند.

همچنین ویژگی ها و کاربردهای این گیاهان و مواد، در کتاب مخزن الادویه که یک منبع معتبر داروشناسی در طب سنتی ایرانی محسوب می شود، جستجو شد.

در نهایت نیز برای بررسی جنبه های اخلاقی توصیه ها و تجویزات پزشکی راهنمای عمومی اخلاق پزشکی سازمان نظام پزشکی کشور و آموزه های اخلاقی طب سنتی ایرانی مندرج در منابع اصیل طب سنتی ایرانی استناد شد و داده های به دست آمده مورد تجزیه و تحلیل محتوایی قرار گرفتند.

داروی منسوب به امام کاظم (ع)، درمان کرونا است؟ بررسی های این مطالعه نشان داد؛ داروی منسوب به امام کاظم علیه السلام که از مهم ترین ادعاهای منتشرشده در فضای مجازی برای پیشگیری و درمان عفونت کووید-19 است، در منابع طبی قدیم وجود ندارد.

منبعی که این دارو در آن قید شده، کتاب طب الائمه است که اعتبار لازم را ندارد.

محققان این مطالعه می گویند: بسیاری از احادیث طبی، حتی آن هایی که در کتاب های معتبری مانند الکافی و بحارالانوار آمده اند، از نظر سند بررسی نشده اند و حتی اگر معتبر باشد نیز باید از لحاظ محتوا بررسی شوند.

به علاوه بررسی ها نشان داد که هیچ کارآزمایی بالینی درباره موثر بودن داروی امام کاظم به همین شکلی که اکنون در عطاری ها عرضه می شود، برای کووید -19 و یا بیماری های مشابه با کووید-19 انجام نشده است.

نکته دیگری که وجود دارد، به کارگیری داروی امام کاظم به شکل موجود در بازار است.

این دارو در عطاری ها به صورت داروی ترکیبی ارائه می شود و نمونه های موجود در بازار، محصول هیچ شرکت داروسازی معتبری که استانداردهای لازم را رعایت کرده باشد، نیستند.

همچنین داروی امام کاظم به شکل موجود، از پشتوانه علمی و اخلاقی برای پیشگیری یا درمان عفونت کووید-19 ندارد.

بررسی ها در مورد گیاهان مصطکی، رازیانه و هلیله نشان داد، ترکیب مصطکی و هلیله در طب سنتی ایرانی برای خروج خلط سودا به کار رفته است.

ولی در بیماری کووید-19 مشخص نیست که واقعاً غلبه اخلاط وجود دارد یا خیر.

همچنین طبق تحقیقات جدید رازیانه در کودکان منع مصرف دارد و مصطکی در اطفال باعث اسهال می شود.

لذا قاعدتاً این دارو برای اطفال مناسب نیست.

به علاوه مشخص شد که عصاره آبی گیاه هلیله تنها در دوزهای بالا در آزمایش های جانوری اثرات متعادل کننده سیستم ایمنی داشته است.

تاثیر این گیاه بر ایمنی بدن کاملا وابسته به دوز ماده موثر است و تاثیرات آن در هر میزان مصرفی بروز نمی کند.

همچنین بررسی ها نشان داده این گیاه هر چند فعالیت ضد ویروسی قوی تری نسبت به داروی ضد ویروس آسیکلوویر دارد؛ اما در مهار تکثیر ویروس و پس از عفونت، بسیار ضعیف تر از آسیکلوویر عمل می کند.

بخور جوش شیرین التهاب را از بین می برد؟ بررسی مستندات در مورد بخور سنتی جوش شیرین که یکی دیگر از موارد منتشرشده در فضای مجازی برای مبارزه با کووید-19 است، نشان داد در مطالعاتی که اثربخش بودن جوش شیرین در التهابات سیستم تنفسی را نشان داده اند، از فرم ریزذره این ماده استفاده شده است.

برای تولید ریزذره به دستگاه نبولایزر نیاز است و در بخورهای سنتی، ریزذره تولید نمی شود و تنها آب بخار می شود.

به همین خاطر نمی تواند بر روی دستگاه تنفسی اثر بگذارد و چه بسا ممکن است بخار حاصله به دلیل داشتن دی اکسید کربن مضر هم باشد.

همچنین نکته قابل ملاحظه این است که مشخص نیست جوش شیرین در منابع طب سنتی دقیقاً معادل چه دارویی است.

تاثیر ضد ویروسی شست وشوی بینی و حلق با نمک با بررسی تاثیر غرغره حلق و شست وشوی بینی با نمک بر بیماری کووید- 19 مشخص شد که برای تاثیر این اعمال، معمولاً به مطالعات سایر عفونت های ویروسی دستگاه تنفسی استناد می شود.

درباره موثر بودن شست وشو با محلول سالین، هر چند که اطلاعات متناقض دیده می شود، اما ظاهراً تعداد موارد موافق بیشتر است.

محققان معتقدند که غلظت بالای نمک، اثرات ضد ویروس دارد؛ ولی می تواند عوارضی مانند سوزش شدید، احساس گرفتگی در بینی و آبریزش بینی داشته باشد.

همچنین برخی مطالعات نیز احتمال پرتاب شدن ویروس به قسمت های پایین تر دستگاه تنفسی و خوردن ماده غرغره را به عنوان عوارض احتمالی مطرح کردند.

به هرحال نمک هم اثرات پیشگیری کننده و هم اثرات درمانی در حد کاستن از التهاب و کم شدن دوره علامت دار در عفونت های ویروسی دستگاه تنفسی را داشته است و در کووید-19 نیز ممکن است در کاستن از شدت علائم و در کاهش انتشار ویروس، موثر باشد و شاید غرغره با آب نمک در افرادی که منع مصرف ندارند، پیشنهاد خوبی باشد.

پیشگیری و درمان کووید-19 با زهر زنبور عسل بررسی های این مطالعه نشان داد، در مورد اثر بخشی از زهر زنبور عسل در عفونت کووید-19 مطالعه اختصاصی وجود ندارد و به طور کلی اکثر مطالعات برای زهر زنبور عسل در محیط آزمایشگاه و معدودی بر روی جانوران آزمایشگاهی بوده و مطالعات انسانی در این رابطه بسیار اندک هستند.

باید توجه داشت به دلیل مخاطراتی که زهر زنبور عسل می تواند داشته باشد، بایستی برای تخمین میزان ایمنی و میزان کارایی زهر زنبور در بیماری کووید-19 مطالعات حساب شده ای با رعایت نکات اخلاق در پژوهش، به منظور بررسی اثرات پیشگیرانه آن در افراد سالم و اثرات درمان کننده آن در مبتلایان به کووید- 19 طراحی شود.

ضد عفونی با گلاب، سرکه و دود کردن اسفند و عنبرنسارا استفاده از مواد طبیعی مانند گلاب و سرکه و دود کردن اسفند و عنبر نسارا، برای ضدعفونی و گندزدایی از دیگر موارد مطرح شده در فضای مجازی است.

در بررسی های این مطالعه مشخص شد برخی از این مواد طبیعی که برای ضدعفونی توصیه شده اند، اثرات ضد باکتری دارند، ولی مطالعه بر روی اثرات ضد ویروسی آن ها انجام نشده است.

همچنین مشخص شد بر اساس منابع طب سنتی، دود دادن کندر در بیماری های منتقله از راه هوا، باعث اصلاح وضعیت می شود؛ اما در مورد اسفند و عنبر نسارا در منابع طب سنتی ایرانی چنین اثری بیان نشده است.

اثرات ضد باکتریایی گلاب در مطالعات متعددی نشان داده شده و به عنوان ماده افزودنی به غذا برای عفونت های پوستی و غرغره در گلو درد، پیشنهاد شده است؛ ولی در رابطه با اثرات ضد عفونی کننده و یا گندزدایی آن مطالعه ای یافت نشد.

در منابع طب سنتی پاشیدن گلاب و پاشیدن سرکه در منزل برای جلوگیری از بیماری های منتقله از راه هوا توصیه شده است؛ اما سرکه در سرفه های تازه و خشک ممنوع است.

مصرف زنجبیل برای پیشگیری و درمان کووید-19 یکی دیگر از شایع ترین موارد عنوان شده در فضای مجازی تعیین طبع سرد برای ویروس و توصیه به مصرف گرمیجات مانند زنجبیل است.

هنوز مشخص نیست چگونه سرد بودن طبع ویروس کووید 19 تایید شده است؟ همچنین در طب سنتی بیماری چهار مرحله دارد هر مرحله درمان خاص خود را می طلبد.

مدعیان مشخص نکرده اند که استفاده از زنجبیل برای کدام مرحله از بیماری توصیه شده است.

همچنین باید توجه داشت، موثر بودن زنجبیل برای درمان یا پیشگیری از عفونت کووید-19 باید توسط مطالعات علمی مشخص شود.

این توصیه ها پشتوانه علمی ندارند یافته های این مطالعه نشان می دهد که بیشتر توصیه های ترویج شده در فضای مجازی، از پشتوانه علمی قوی برخوردار نیستند و در منابع طب سنتی و منابع طب نوین، سند معتبری برای کارآ بودن آن ها علیه بیماری ها یا وضعیت مشابه کووید-19 وجود ندارد.

محققان این مطالعه معتقدند که مطالعات بالینی دارای حجم نمونه اندک و روش تحقیق مشکل دار، قادر به اظهار نظر قاطع نیست.

علاوه بر این برخی از این توصیه ها ممکن است بسیار خطرناک باشند.

به گفته این پژوهشگران؛ این توصیه ها در دو گروه توصیه های پیشگیری و توصیه های درمانی، قابل طبقه بندی اند.

گاهی حتی در منابع طب سنتی ایرانی نیز یافت نمی شوند و صرفاً دربردارنده نظرات شخصی افرادی است که اغلب غیر پزشک هستند.

همچنین طبق مطالعات جدید، بسیاری از این توصیه ها فاقد پشتوانه علمی محکم هستند و اکثراً تاکنون بر کووید 19 آزمایش نشده اند.

این محققان می گویند: طبیبان به نام طب سنتی، بارها از تجویز داروهای ناشناخته و تجویز، بدون یافتن علت و بدون دانستن مکانیسم اثر دارو نهی کرده اند.

همچنین طبق آیین نامه اخلاق پزشکی سازمان نظام پزشکی، تجویز دارو توسط غیر پزشک و تجویز دارو خارج از پروتکل های مصوب، ناقض اخلاق پزشکی است.

همچنین اخلاق حرفه ای داروسازی نیز باید در تهیه داروهای ترکیبی رعایت شود.

در انجام این تحقیق امیر محمد کاظمی فر؛ استاد پزشکی قانونی و مسمومیت دانشگاه علوم پزشکی قزوین، مرضیه بیگم سیاهپوش؛ دکترای تخصصی طب سنتی ایرانی از انجمن علمی طب سنتی ایرانی قزوین و محمد مهدی زرشناس؛ دانشیار گروه داروسازی سنتی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی با عنوان بررسی جنبه های علمی و اخلاقی توصیه های درمانی و پیشگیری از کووید-19 با نام درمان های طبیعی، طب سنتی و طب اسلامی در فضای مجازی و رسانه ملی ، در فصل نامه تاریخ پزشکی منتشر شده است.


کلید واژه ها: پیشگیری و درمان - درمان کرونا - داروی - مطالعه - اظهار نظر - روش تحقیق - توصیه - کرونا - مقابله با کرونا - مطالعات - پیشگیری - ضدعفونی کننده - بالینی - خطرناک - محققان - امام - تحقیق - نمونه - درمان - پژوهشگران - داروسازی - سنتی - قاطع - مشکل - ضدعفونی - طب سنتی - زنجبیل - مقابله - گیاهان - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
تنها 5 شهرستان استان گلستان زرد و مابقی آبی هستند

این غذاها را نخورید تا ریزش مو نگیرید

اتفاقی عجیب در دنیا/ تولد 9 نوزاد زنده +عکس

آمادگی بیمارستان امام برای مقابله با سه بحران پیش روی اهواز

نتیجه عمل جراحی مرشد میرزاعلی پس از ابتلا به کرونا

شیب ملایم افزایشی کرونا در مازندران

مهم ترین عوامل خطر پوکی استخوان / افرادی باید برای استخوان هایشان به پزشک مراجعه کنند

آخرین اخبار کرونا در سیستان و بلوچستان

چرخش مداوم کرونا در گیلان

پیشنهاد لغو منع تردد شبانه و سفر بین استانی برای واکسن زده ها

41 مرکز جامع سلامت منتخب کرونا در خراسان رضوی فعال است

پنج جایگزین گیاهی سالم برای گوشت قرمز را بشناسید

شامپو چیست؟ | چگونگی انتخاب بهترین شامپو مناسب موی سر

رییس دانشگاه پزشکی اصفهان: حداقل 85درصد مردم باید واکسینه شوند

تشخیص خودکار و سریع کرونا در چند دقیقه

رییسی: صیانت از سلامت مردم از هر اقدامی ضروری تر است / وزارت بهداشت از واکسن های تولید داخل حمایت کند

احتمال ورود به موج ششم کرونا/ رعایت پروتکل های بهداشتی در چهارمحال و بختیاری به زیر 50 درصد رسید

آمار فوتی های روزانه کرونا در روسیه رکورد زد

وقوع سالانه بیش از 4 هزار مرگ بر اثر پوکی استخوان در کشور/ هزینه های اقتصادی شکستگی استخوان برای نظام سلامت بالاست

لبنیات، رمز جلوگیری از ضعف استخوان در سالمندان

عجیب ترین چیز هایی که باعث سرطان می شوند

آمادگی بیمارستان امام برای مقابله با سه بحران پیش روی اهواز

فوت 4 نفر دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در سیستان و بلوچستان

130 بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان شناسایی شدند /فوت 16 نفر

راه نرفته ایران در حوزه لیزر/ فناوری،دست راست جراحان چشم پزشک می شود

مواردی که به ظاهر خوب هستند؛ اما سلامتی تان را به خطر می اندازند

احتمال ورود به پیک ششم تا سه هفته آینده در اصفهان/33 درصد جمعیت استان برای دریافت واکسن کرونا مراجعه نمی کنند

چه بیماری هایی موجب کاهش وزن می شوند؟

کارمندانی که واکسن نزده اند، اجازه ورود به ادارات را ندارند

منع تردد شبانه و سفر بین استانی برای واکسن زده ها لغو شد؟

پوکی استخوان سالانه سبب مرگ 204 هزار نفر می شود / ضربه بیش از 3 هزار میلیارد تومان هزینه به نظام سلامت

رنگ بندی جدید کرونا در خوزستان / بازگشت وضعیت نارنجی به خرمشهر و رامهرمز

خواص معجزه آسای زردچوبه برای سلامتی!

کاهش 95 درصد فوتی های کرونا در میان کادر درمان

مشهد قطب پیوند اعضا در شرق کشور می شود

این چهار ماده غذایی به سلامت و زیبایی مو کمک می کنند

چگونه بوی بد یخچال را از بین ببریم؟

واکسن اسپایکوژن در انتظار مجوز آزمایش روی کودکان

وزیر بهداشت: تسریع در جذب نیروهای جدید ضروری است

پوکی استخوان سالانه سبب مرگ 204 هزار نفر می شود/ضربه بیش از 3 هزار میلیارد تومان هزینه پوکی استخوان به نظام سلامت

ماسک نزدن سخنران ها باعث می شود مردم نکات بهداشتی را رعایت نکنند

پوکی استخوان سالانه سبب مرگ 204 هزار نفر می شود

ادعای ایجاد ایمنی91 درصدی فایزر در کودکان بررسی می شود

ارتباط آلودگی هوا و پوکی استخوان

پنج دلیل احتمالی کبودی در بدن

پوکی استخوان سالانه سبب مرگ 204 هزار نفر می شود

اهمیت سلامت جنسی در مبتلایان به بیماری قلبی عروقی

از هر 4 مرد بالای 50 سال 1 نفر شکستگی پوکی استخوان را تجربه می کند

علت عدم صدور مجوز مصرف اضطراری واکسن اسپوتنیکِ تولید ایران

پیشنهاد لغو منع تردد شبانه و سفر بین استانی برای واکسن زده ها

ضبط و معدوم سازی چهار هزار کیلوگرم چربی غیر قابل مصرف در ملایر

افزایش 40 درصدی درخواست خون در بیمارستان های تهران

کاهش 95 درصد فوتی های کرونا در میان کادر درمان

ارتباط آلودگی هوا و پوکی استخوان

تاثیر 90 درصدی واکسن کرونا بر گونه دلتا

باتلاق ها نگهبان خطوط ساحلی در برابر آب و هوای نامساعد

چند درصد افراد علائم کرونای طولانی مدت را تجربه می کنند؟

آمار کرونا اصفهان یکم آبان؛ 10 فوتی و 130 ابتلای جدید

82.7 درصد سمنانی ها واکسن زدند/ مشکلی در تأمین واکسن نیست

احتمال سرایت پذیری بیشتر سویه دلتا پلاس

باورهای اشتباه و غیرعلمی برای واکسن نزدن

آخرین وضعیت کرونا در البرز/561 بیمار تحت مراقبت هستند

آمار کرونا کاشان اول آبان؛ 1 فوتی و 20 بستری جدید

تردد شبانه برای واکسن زده ها لغو می شود؟

خبر تازه برای واکسن زده ها

افزایش جانباختگان کرونا در کهگیلویه و بویراحمد

نقش تغذیه در پیشگیری از عفونت های سیستم تناسلی زنان

7 پیشنهاد برای پوست و مو با استفاده از لیمو ترش

واکسیناسیون 83درصدی در شاهرود/واکسیناسیون 77درصدی دانش آموزان

بستری 27 بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان اردبیل

واکسیناسیون 82 درصدی در سمنان

میانگین فوتی های روزانه کرونایی در کرمانشاه به هفت نفر رسید

ظرفیت های درمانی اصفهان کافی نیست/لزوم توسعه مراکز جراحی محدود

بهترین زمان خیساندن انواع حبوبات چه زمانی است؟

طلوع خورشید ماهی 2 تنی از اعماق دریا

اوج گیری دوباره ویروس کرونا در لهستان

واکسن فایزر-بیون تک بیش از 90 درصد ایمنی در کودکان ایجاد می کند

افزایش موارد ابتلا به بیماری کبدی مرتبط با چاقی

دلتا پلاس به جمع سویه‎های خطرناک کرونا می‎پیوندد؟

خبر خوب به واکسن زده ها/ احتمال لغو منع تردد شبانه و سفر بین استانی

ارتباط آلودگی هوا با پوکی استخوان

کرونا جان پنج البرزی دیگر را گرفت

چکاپ هایی که باید بعد از 60 سالگی انجام داد

یک ساعت خواب اضافی نوزادان معادل کاهش 26 درصدی خطر اضافه وزن آنان

13 درصد گیلانی ها در انتظار واکسن کرونا/ فاصله 6 ماهه دوز دوم و سوم

77 درصد از جمعیت دانش آموزی شاهرود و میامی واکسن زدند

چرا باید واکسن کرونا بزنیم با وجود اینکه واکسن مانع ابتلا نیست؟

گذاشتن عکس یک سلبریتی در پروفایل نوجوانان ممکن است از افسردگی باشد

82 درصد مردم سمنان واکسن کرونا دریافت کردند

باورهای غیرعلمی برای واکسن نزدن

بستری 27 بیمار جدید کرونایی در اردبیل

طول عمر بیشتر و لاغر ماندن چه روشی دارند؟

پنج دلیل احتمالی کبودی در بدن

واکسناسیون 82 درصدی در سمنان

این میوه روی سلامت روان تاثیر می گذارد

فواید ورزش صبحگاهی

کاهش سیر نزولی کرونا در کشور و پایتخت

پیشنهاد لغو منع تردد شبانه و سفر بین استانی برای واکسن زده ها

برترین های آزمون های دانشنامه تخصصی و فوق تخصصی پزشکی معرفی شدند

روزانه 40 هزار دز واکسن در البرز تزریق می شود

داروی امام کاظم، بخور جوش شیرین، عنبرنسارا و ... در پیشگیری و درمان کرونا موثرند؟!

داروی امام کاظم، بخور جوش شیرین، عنبرنسارا و ... در پیشگیری و درمان کرونا موثرند؟!