مطالب مرتبط:
شهرهای ایران تحت پوشش اینترنت ماهواره استارلینک
ایران می تواند از اینترنت ماهواره ای استفاده کند؟
ماجرای اینترنت ماهواره ای استارلینک در ایران
اینترنت استارلینک چیست و کی به ایران میرسد؟ + تجهیزات دریافت و سرعت
نحوه خرید اینترنت ماهواره ای ایلان ماسک در ایران
-207 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 مرداد 1400 ساعت 07:152021-08-02فناوري

نگاهی به صفر تا صد اینترنت ماهواره ای/ تدبیر منطقی برای حفظ جایگاه نظارتی ایران در این پدیده نوین ارتباطی چیست؟


- حکمرانی مجازی و اعمال قوانین در شبکه های ارتباطی، یک حق طبیعی برای همه کشورها و از جمله ایران است.

اینترنت ماهواره ای به عنوان شکلی نوین از شبکه های ارتباطی چه مختصاتی دارد و آیا این حق را به رسمیت می شناسد؟ گروه ارتباطات و فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، مدتی است اخبار پرتاب ماهواره های شخصی شرکت آمریکایی اسپیس ایکس و پروژه اینترنت ماهواره ای خبرساز شده است.

سرویسی که وعده اینترنت سراسری در جهان و حتی اینترنت رایگان برای مردم برخی از کشورها را مطرح کرده و خود را در معرض توجه بیشتر قرار داده است.

موضوع اینترنت ماهواره ای اساساً در جهان و به تبع در ایران موضوع تازه ای است.

اگرچه اخبار مربوط به پرتاب موشک های ماهواره بر اینترنت، پای ثابت اخبار فناورانه شده و خبر از نزدیک شدن پروژه اینترنت ماهواره ای به مرحله عملیاتی می دهد، اما به طور کلی در سطح بسیاری از مسئولین و مدیران کشور موضوع اینترنت ماهواره ای حتی در حد دغدغه هم مطرح نیست.

همین وضعیت است که نشان می دهد نخستین اقدامی که در برابر اینترنت ماهواره ای باید انجام شود، آگاه سازی و اقناع مسئول درباره ضرورت ماجرا است.

اخبار پرتاب ماهواره های شخصی شرکت آمریکایی اسپیس ایکس و پروژه اینترنت ماهواره ای با وعده اینترنت سراسری در جهان و حتی اینترنت رایگان برای مردم برخی از کشورها در معرض توجه قرار گرفته است پروژه اینترنت ماهواره ای چه تاثیری روی ایرانی ها دارد؟ آیا حاکمیت استفاده غیرمجاز از آن را" متوجه می شود؟ منظومه های ماهواره ای اینترنت چگونه امنیت کشورها را به چالش می کشند و چطور باید برای ورود این میهمان ناخواسته آماده شویم؟ این ها سوالات مهمی است که در این گزارش مورد بررسی قرار داده ایم.

در ابتدای بحث، وقتی از این پروژه آمریکایی صحبت می کنیم شاید برخی ها سوال کنند که اینترنت ماهواره ای چه ربطی به ایرانی ها دارد؟ یا حداقل در آینده نزدیک ارتباط مستقیمی با کاربران ایرانی خواهد داشت که در نتیجه دارای اهمیت باشد؟ عنوان اینترنت ماهواره ای در یکی از مفاد قرارداد 25 ساله ایران و چین" آمده است پروژه آمریکایی ماهواره های اینترنتی چه ربطی به ایرانی ها دارد؟ برای پاسخ دادن به این ابهام اولیه به این گفته استناد می کنیم که شخص رییس جمهور آمریکا همزمان با راه اندازی اسپیس ایکس وعده داد که به ایران اینترنت ماهواره ای مجانی ارائه دهد.

در تازه ترین اظهار نظر ایلان ماسک ، مدیر عامل شرکت اسپیس ایکس که بزرگ ترین منظومه ماهواره های اینترنتی را به فضا ارسال کرده، درباره پوشش این ماهواره در ایران گفته که تا جایی که بتوانیم حمایت می کنیم.

همچنین صاحبان شرکت اسپیس ایکس گفتند اگر یک تا سه درصد جمعیت جهان تحت پوشش اینترنت ماهواره ای قرار گیرد سود سه برابری یا 300 درصدی در سال خواهند داشت.

در حال حاضر 50 درصد جهان فاقد اینترنت است، یعنی در مناطق بیابانی یا مناطق روستایی واقع شدند و بازار بکر شرکت های اینترنت ماهواره هستند.

بنابراین اگر این شرکت، 3 درصد است از بازار 50 درصد دنیا را هم در اختیار بگیرند اقتصادی می شود و سپس اگر منافع حاکمیت آمریکا حکم کند به راحتی می تواند به برخی کشورها اینترنت با قیمت بسیار پایین تر یا حتی رایگان بدهد.

بر اساس گزارش سی ان بی سی"، برای اینکه یک منظومه اینترنت ماهواره ای با قابلیت پوشش در سراسر دنیا شکل داده شود به هزینه ای تقریباً معادل 10 میلیارد دلار نیاز است.

همچنین بر اساس برآوردها پس از تکمیلی منظومه 30 میلیارد دلار بازگشت سرمایه در کار خواهد بود.

البته بازگشت سرمایه بیش از این هم و تا 10 برابر هم تخمین زده شده است.

سرمایه گذاری در اینترنت ماهواره ای 3 تا 10 برابر بازگشت سرمایه دارد از سوی دیگر، همچنان که این تجارت در چند سال آینده به جلو می رود، احتمالا رقبایی به این بازار اضافه خواهند شد.

در نتیجه احتمالا پروژه اینترنت ماهواره ای از اینکه هست رقابتی تر، ارزان تر و اقتصادی تر شود؛ همچنان که هم اکنون هم در آمریکا و در اروپا با بسته های تشویقی از شرکت اسپیس ایکس برای اینترنت ماهواره ای، اینترنت ماهواره ای از اینترنت همراه آنها به صرفه تر شده است.

شخص رییس جمهور آمریکا همزمان با راه اندازی اسپیس ایکس وعده داد که به ایران اینترنت ماهواره ای مجانی ارائه دهند.

اگر یک تا 3 درصد جمعیت جهان تحت پوشش قرار گیرد سود سالانه آنها 3 برابر یا 300 درصد خواهد بود اینترنت ماهواره ای واقعا چقدر عملیاتی شده است؟ یکی دیگر از سوالات اولیه که باید برای روشن شدن موضوع به آن پاسخ دهیم این است که اساساً اینترنت ماهواره ای در حال حاضر تا چه حد عملیاتی شده است که در نتیجه تا چه حد موضوع جدی است؟ در حال حاضر چندین شرکت در بحث اینترنت ماهواره ای و ارائه خدمات مرتبط با آن فعالیت می کنند که 80 درصد این شرکت ها آمریکایی هستند، البته اندک شرکت های انگلیس"ی، چینی و روسی هم به این بازار وارد شده اند که البته در مقایسه با شرکت های آمریکایی بسیار عقب تر هستند.

بنابراین تقریبا می توان گفت که همه شرکت هایی که در بازار خدمات اینترنت ماهواره ای وجود دارند آمریکایی هستند.

پیشتاز همه این شرکت ها شرکت اسپیس ایکس است که منظومه ای به نام استارلینک را به فضا فرستاده است.

درباره میزان عملیاتی شدن پروژه اینترنت ماهواره ای می توان این طور گفت که هم اکنون ماهواره های شرکت اسپیس ایکس در آمریکا و کانادا پوشش ایجاد کرده اند و تلاش هایی برای ایجاد پوشش در انگلیس هم در حال انجام است.

تصویر دیش مورد استفاده توسط شرکت اسپیس ایکس را نشان می دهد همه شرکت هایی که در بازار خدمات اینترنت ماهواره ای وجود دارند آمریکایی هستند و پیشتاز آنها شرکت اسپیس ایکس با منظومه ماهواره ای استارلینک است که در آمریکا و کانادا پوشش ایجاد کرده است قیمت اینترنت فضایی چقدر است؟ از سوالات اساسی دیگری که در مورد اینترنت ماهواره مطرح می شود، قیمت این خدمات است.

زیرا اینکه این سرویس چه قیمتی دارد و گران یا ارزان است، در اینکه امکان استفاده توسط عموم مردم را داشته باشد و در دسترس همگان قرار گیرد که در نهایت کاربردی شود، تاثیر به سزایی خواهد داشت.

برای روشن شدن این موضوع، می توان به ایمیلی که شرکت اسپیس ایکس به کاربران خود ارسال کرده استناد کرد.

این شرکت قیمت خدمات خود را برای کاربران آمریکایی متشکل از 500 دلار هزینه ثابت و اولیه خرید تجهیزات ارسال و دریافت اینترنت و 99 دلار هزینه ماهانه سرویس اعلام کرده است.

تصویر بسته تجهیزات ارسال و دریافت اینترنت ماهواره ای سمت کاربر را نشان می دهد در حال حاضر گوشی هایی که در جامعه و در بازار وجود دارند قابلیت دریافت خدمات اینترنت ماهواره ای را ندارند.

بنابراین کاربر برای استفاده از خدمات اینترنت ماهواره ای چند راه پیش رو دارد که یکی از مرسوم ترین روش ها، خریداری گیرنده های این سرویس است.

گیرنده یک ابزار بشقاب مانند به قطر 30 سانتیمتر است که روی پایه هایی وصل و به سمت ماهواره های ارسال تنظیم می شود.

البته باید این موضوع را هم در نظر داشت که پروژه اینترنت ماهواره ای فعلا در مراحل ابتدایی راه اندازی است و همچنان که این تجارت در چند سال آینده به جلو می رود، احتمالا رقبایی به این بازار اضافه خواهند شد.

در نتیجه احتمالا پروژه اینترنت ماهواره ای از اینکه هست رقابتی تر، ارزان تر و اقتصادی تر شود.

هم اکنون هم در آمریکا و کانادا با بسته های تشویقی شرکت اسپیس ایکس برای اینترنت ماهواره ای، قیمت این سرویس از اینترنت همراه آنها به صرفه تر شده است.

برای مثال ممکن است هزینه اولیه راه اندازی از 500 دلار به 50 یا 100 دلار کاهش یابد و هزینه ماهانه از 99 دلار به نزدیک 9 دلار تقلیل پیدا کند.

قیمت فعلی اینترنت ماهواره ای در آمریکا و کانادا شامل 500 دلار هزینه ثابت اولیه خرید تجهیزات ارسال و دریافت اینترنت و 99 دلار هزینه ماهانه سرویس است.

با بسته های تشویقی، قیمت اینترنت ماهواره ای از اینترنت همراه به صرفه تر شده است برای فهم بهتر مطلب باید این مقایسه را هم مد نظر داشته باشیم که در حال حاضر میانگین قیمت گوشی تلفن همراه در بازار ایران حدود 200 دلار است و بنابراین قیمت 500 دلار برای خریداری تجهیزات اینترنت ماهواره ای نرخ عجیب و غریبی نیست.

سرعت اینترنت ماهواره ای چقدر است؟ در سرویسی که در حال حاضر شرکت اسپیس ایکس به کاربران خود ارائه می دهد سرعتی معادل 50 مگابیت بر ثانیه تا 150 مگابیت بر ثانیه دریافت شده است.

البته با وجود ارائه سرعت حدود 100 مگابیت بر ثانیه ای باید این نکته را یادآور شویم که اسپیس ایکس در نامگذاری این پروژه از عنوان better than nothing یا بهتر از هیچی استفاده کرده است؛ به این معنی که اعلام کرده سرویس آزمایشی و هدف آن تحت پوشش قرار دادن مناطق دور دست و صنایع دور افتاده مانند صنایع مرتبط با کشتی و هواپیما است.

شرکت با این کار، درباره قطعی و اختلال های احتمالی سرویس با کاربران اتمام حجت کرده است.

با این حال، حدود 700 هزار نفر ظرف دو ماه در این طرح ثبت نام کردند و تجربه کاربری نشان می دهد که آنها تجربه های خوبی" از این سرویس را ثبت کرده اند.

در اینترنت ماهواره ای، سرعتی معادل 50 تا 150 مگابیت بر ثانیه دریافت می شود معایب نسل قبلی اینترنت ماهواره ای چطور حل شد که توسعه فناوری جدید سرعت گرفت؟ اینترنت ماهواره ای عنوان نام آشنایی برای علاقمندان به فناوری و بسیاری از مردم بوده است.

این پروژه از چندین سال پیش مطرح شده بود اما باوجود گذشت سال ها نتوانست چندان گسترش پیدا کند و عملیاتی شود.

مدتی است که این پروژه نام آشنا یکباره به موفقیت های چشمگیری دست پیدا کرده است.

اما واقعا چه اتفاقی رخ داد که اینترنت ماهواره به طور جدی پیگیری شد و چه تغییراتی این طرح را به مسیر مستقیم موفقیت هل داد؟ برای رشد یکباره اینترنت ماهواره ای می توان چند دلیل را متصور شد.

نخستین دلیل این است که هزینه ارسال ماهواره از سال 2013 به بعد با سرعت زیادی کاهش یافت.

در سال 2013 ارسال هر ماهواره به فضا حدود 32 میلیون دلار هزینه داشت اما اکنون این رقم به حدود 200 هزار دلار کاهش پیدا کرده است و حدود 160 برابر کمتر شده است.

دومین دلیل را می توان در کاهش قیمت ساخت هر کیلوگرم ماهواره پیدا کرد.

در سال 2002 قیمت ساخت هر کیلوگرم ماهواره حدود 14 هزار دلار بود که در سال 2017 به حدود 5 هزار دلار کاهش یافته است و 64 درصد کاهش یافته است.

کاهش هزینه ساخت هر کیلوگرم ماهواره و ارسال آن، سبک تر شدن ماهواره ها، تغییر مدار مورد استفاده اینترنت ماهواره ای از مدار زمین آهنگ دورتر به مدار نزدیک تر و بازیافت موشک پرتاب، از جمله دلایلی است که رشد یکباره اینترنت ماهواره ای را رقم زد سومین دلیل را می توان سبک تر شدن ماهواره ها دانست.

اولین ماهواره اینترنتی که به فضا پرتاب شد حدود 860 کیلوگرم وزن داشت و ماهواره اخیری که اسپیس ایکس پرتاب کرده حدود 150 کیلوگرم وزن دارد.

علاوه بر موضوعات مربوط به کاهش هزینه، موضوع چالشی دیگری هم در توسعه یکباره اینترنت ماهواره ای تاثیر به سزایی داشته است که تغییر مدار مورد استفاده اینترنت ماهواره ای از مدار زمین آهنگ دورتر GEO یا geosynchronous equatorial orbit به مدار زمین آهنگ نزدیک تر LEO یا low Earth orbit از جمله این دلایل بوده است.

مدار GEO، مداری با ارتفاع بسیار زیاد و در حدود 36 هزار کیلومتر است.

ویژگی خاص این مدار این است که وقتی ماهواره در این مدار قرار می گیرد، با همان سرعتی که زمین به دور خود می چرخد ماهواره هم با همان سرعت به دور زمین می چرخد.

بنابراین ماهواره همواره بالای سر نقطه خاصی از زمین قرار دارد و برای برقراری ارتباط بین گیرنده ماهواره نیاز به جابجایی مداوم گیرنده نیست شود.

یعنی گیرنده همیشه در یک جهت ثابتی تنظیم می شود، مانند ماهواره های معمولی و دیش های دریافتی فعلی که هم اکنون هم مورد استفاده قرار می گیرند.

این ماهواره ها از نوع ماهواره های زمین ثابت هستند.

قبلا اینترنت ماهواره ای هم روی همین ماهواره های زمین ثابت بود.

اما مشکل این سرویس قدیمی این بود که فاصله 36 هزار کیلومتری ماهواره با زمین، تاخیر را زیاد می کرد و برای کاربردهای اینترنتی چندان فایده نداشت و قابل رقابت با اینترنت زمینی نبود.

مدار LEO قابلیت ویژه مدار GEO ندارد اما به زمین نزدیک تر است.

یعنی اگر ماهواره را در مدار لئو قرار گیرد، سرعت چرخش ماهواره به دور زمین با سرعت چرخش زمین به دور خود برابر نیست و در نتیجه ماهواره در طول روز بالای سر یک نقطه خاص از زمین قرار نمی گیرد.

یعنی در طول 24 ساعت شبانه روز ممکن است ماهواره 3 تا 5 دقیقه بالای ایستگاه زمینی خود باشد یا در اصطلاح ایستگاه زمینی 3 تا 5 دقیقه در 24 ساعت ماهواره را ببیند و در باقی زمان روز ماهواره را نمی بیند.

در همان 3 تا 5 دقیقه هم گیرنده باید به طور مدام به سمت ماهواره بچرخد تا کاملا در زاویه دید هم قرار گیرند.

بنابراین ایستگاه زمینی یا گیرنده این ماهواره ها نیاز به آنتن اتوماتیک دارند تا در طول برقراری ارتباط گیرنده ماهواره را گم نکند.

تاکنون همه مراحل این پروسه هزینه بالایی برای اجرا داشته است.

اما اکنون پیشرفت فناوری، شرایط را تغییر داده است.

اکنون با توسعه فناوری، آنتن هایی تولید شده است که به صورت" الکترونیکی می چرخند.

یعنی آنتن از نظر فیزیکی ثابت است اما از نظر الکترونیکی کاملاً ماهواره را می بیند.

به این فناوری آنتن آرایه فازی گفته می شود.

در فناوری آنتن آرایه فازی، به جای این که یک آنتن ماهواره را بگیرد 10 هزار آنتن کوچک در کنار همدیگر چیده می شود و همه آن ها با هم عمل می کنند.

یعنی مجموعه آنتن ها با هم به طوری کار می کنند که ماهواره را پیدا می کنند.

این آنتن ها قبلاً هم وجود داشتند اما به دلیل هزینه بر بودن فقط در کاربردهای خاص مورد استفاده قرار می گرفتند اما اکنون اقتصادی شده است.

در گذشته از لحاظ فنی این امکان وجود داشت اما از نظر اقتصادی قابل اجرا نبود که مشکل غیر اقتصادی بودن این پروژه حل شده و برای مثال در پروژه اسپیس ایکس کاربر می تواند با 500 دلار کل تجهیزات دریافت و ارسال را تهیه کند.

حال اگر تعداد ماهواره های حاضر در فضا زیاد باشد، قبل از اینکه ماهواره شماره یک از نقطه پوشش گیرنده خارج شود، ماهواره شماره دو به گیرنده می رسد و گیرنده به صورت الکترونیکی از ماهواره شماره یک قطع و به ماهواره بعدی وصل می شود و ارتباط همواره برقرار می شود.

آخرین دلیل که به اقتصادی شدن پروژه اینترنت ماهواره ای و توسعه سریع این پروژه کمک بسیاری کرده، کاهش هزینه مربوط به موشک های پرتاب ماهواره است.

موشک های پرتاب جدیدی که شرکت اسپیس ایکس ساخته، قابلیت بازیافت دارند، یعنی در گذشته موشک به فضا فرستاده و تمام می شد اما اکنون موشک به صورت یک مداد عمودی دنده عقب به زمین بر می گردد و روی زمین می نشیند و پس از پر شدن دوباره به فضا پرتاب می شود.

پس در این فرآیند موشک از بین نمی رود.

فن آوری بازیافت موشک هم هزینه پرتاب ماهواره را یک چهارم کرده است.

علاوه بر همه این موارد، ماهواره های اسپیس ایکس به دلیل اینکه بسیار کوچک هستند، 60 عدد ماهواره در یک موشک چیده و به فضا پرتاب می شوند.

این روش هم هزینه ها را به طور قابل ملاحظه ای کاهش داده است.

چند ده هزار فرکانسی که به نام آمریکایی ها ثبت می شود وقتی به بررسی ابعاد فناوری می پردازیم، ابعاد حقوقی هم جز لاینفک ماجرا است.

اتحادیه بین المللی مخابرات (International Telecommunication Union) مسئول موضوعات مربوط به مخابرات جهانی است و مقرراتی حقوقی درباره فرکانس ها و نقاط مداری دارد که به حاکمیت ها مربوط می شود.

طبق مقررات اتحادیه جهانی مخابرات، کشوری که زودتر فرکانس یا نقطه مداری را بگیرد، صاحب آن می شود.

انحصار فرکانس های موجود تحت سیطره شرکت های آمریکایی درمی آید طبق مقررات این اتحادیه، هر کشور یا شخصی که زودتر فرکانس یا نقطه ای را بگیرد و به آن دست پیدا کند، صاحب آن می شود.

هم اکنون شرکت های آمریکایی انبوهی از درخواست های دریافت مجوز برای در اختیار گرفتن فرکانس ها را ارائه داده اند که براساس این درخواست، فرکانس ها اول برای آنها می شود.

این درخواست ها در حد چند ده هزار فرکانس است.

اگر اوضاع به همین منوال پیش رود انحصار فرکانس های موجود در فضا و مکان ها به سرعت تحت سیطره شرکت های آمریکایی قرار می گیرد.

حاکمیت استفاده غیرمجاز از این مدل اینترنت را متوجه می شود؟ وقتی مباحث مربوط به جزییات فناوری و قیمت اینترنت ماهواره ای را پشت سر می گذاریم و به امکان استفاده از آن می رسیم، به جا است که برای مخاطب این سوال مطرح شود که با توجه به مجزا بودن مسیر آن، اگر کاربری از این فناوری در کشوری استفاده کند، آیا حاکمیت متوجه استفاده از آن می شود؟ هم اکنون هم فناوری ای به نام موبایل ماهواره ای در کشورها برای کاربردهای خاص مورد استفاده قرار می گیرد و اپراتور های موبایل ماهواره به صورت رسمی فعالیت می کنند که در اغلب کشورها نمایندگی دارند.

پس آیا اینترنت ماهواره ای هم مانند موبایل ماهواره ای خواهد بود؟ در پاسخ به این ابهام باید گفت که کاربرد موبایل ماهواره ای کاملاً خاص است و از همین رو توسط حاکمیت ها به شدت کنترل می شود.

اما بررسی ها برای یافتن پاسخ این سوال نشان داده که با امکانات و شرایط فعلی، در حال حاضر سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات" که مسئول تخصیص و نظارت بر پهنای باند فرکانس ها در کشور است، به طور قطعی امکان رصد گیرنده و فرستنده های کاربران در پروژه استارلینک را ندارد.

کاربرد موبایل ماهواره ای کاملاً خاص است و از همین رو توسط حاکمیت ها به شدت کنترل می شود.

اما برای مثال در ایران به طور قطعی امکان رصد گیرنده و فرستنده های کاربران در پروژه استارلینک وجود ندارد همچنین بررسی مدل قدیمی فناوری اینترنت ماهواره ای هم نشان می دهد که حاکمیت ها توانایی شناسایی گیرنده های فناوری قبلی را هم نداشتند.

زیرا همان طور که پیش تر گفته شد اینترنت ماهواره قبلی همان اینترنت از طریق مدار دورتر ژئو بود که به دلیل ایرادات آن کاربردی و عملیاتی نشد.

یکی از ایرادات این فناوری به آپلود و دانلود مربوط می شود.

در اینترنت 2 حالت دانلود و آپلود وجود دارد.

در اینترنت قبلی فقط حالت دانلود وجود داشت، به این صورت که مطالبی به صورت پخش سراسری (Broadcast ) به مناطقی ارسال می شد.

یعنی اطلاعات به صورت آفلاین در اختیار کاربر قرار می گیرد.

هر کدام از این ماهواره ها 40 درصد از کره زمین را پوشش می دهند، یعنی یک شرکت می توانست برای کل ایران اینترنت آفلاین بخرد و کاربران می توانستند با دیش های گیرنده، محتوایی که در اینترنت وجود دارد را دانلود و دریافت کنند.

در نتیجه این خرید اشتراک می تواند حتی خارج از بستر حاکمیت انجام شود.

اما علاوه بر اینکه این ارتباط یک طرفه بود و حالت آپلود را نداشت، سرعت بالایی هم نداشت.

برای درک بهتر سرعت فناوری قدیمی اینترنت ماهواره ای می توان این طور گفت که زمانی که در ایران اینترنت دایل آپ وجود داشت سرعت این سرویس قدیمی در حد چند مگ بر ثانیه بود که هم اکنون که سرعت اینترنت زمینی بیشتر شده، سرعت آن سرویس همان سرعت قبلی است و در نتیجه برای مثال در حال حاضر اینترنت همراه ما از فناوری قدیمی اینترنت ماهواره ای پرسرعت تر است.

برخورد دولت ها با منظومه های ماهواره ای اینترنت اگرچه اینترنت نقش مهمی در تأمین حق " را هم بخوانید.

راه مقابله با چالش های میهمان ناخواسته چیست؟ پس می بینیم که اینترنت ماهواره ای با شرایطی که خارج از نظارت حاکمیت ها باشد می تواند برای کشورها آسیب زا شود، پس هوشیاری و اقدام به موقع در برابر این فناوری جدید موردنیاز است.

همچنانکه این فناوری مزایایی را ایجاد می کند اما هنوز اصل فناوری دارای محدودیت هایی است که حاکمیت ها می توانند از این محدودیت ها به عنوان ابزار برای مقابله با چالش های فناوری نوظهور استفاده کنند.

نخستین راه کار پیشنهادی برای مقابله با چالش های اینترنت ماهواره ای از محدودیت ابزارهای سمت گیرنده استفاده می کند.

بررسی چالش های پیش روی توسعه فناوری اینترنت ماهواره ای نشان می دهد که در حال حاضر گوشی هایی که در جامعه و در بازار جهانی و به تبع کشور ما وجود دارند فاقد قابلیت دریافت خدمات اینترنت ماهواره ای هستند.

بنابراین کاربر برای استفاده از خدمات اینترنت ماهواره ای چند راه پیش رو دارد.

نخستین روش این است که کاربر گیرنده های این سرویس را خریداری کند.

گیرنده یک ابزار بشقاب مانند با قطر 30 سانتیمتر است که روی پایه هایی وصل می شود و به سمت فضا تنظیم می شود.

این کالا باید در کشورها وارد شود و بنابراین گمرکات هر کشور می تواند در صورت تمایل از ورود این کالا جلوگیری کند.

البته درباره کشور ما، تجربه های قبلی در مقابله با کالای قاچاق به ما نشان داده که نمی توانیم به طور صد در صد جلوی ورود کالایی را به کشور بگیریم.

می توان از محدودی های اینترنت ماهواره ای برای مقابله با چالش های آن برای حاکمیت ها استفاده کرد از سوی دیگر، دنیا به سمتی پیش می رود که گوشی های نسل آینده فناوری 5G (فناوری نسل پنجم تلفن همراه) را پشتیبانی می کنند و علاوه بر این، تراشه هایی روی این گوشی ها قرار گیرد که اینترنت ماهواره ای را هم تحت پوشش قرار دهد.

اگر چنین گوشی های دو کاربری به صورت گسترده وارد بازار کشورها و از جمله بازار ایران شود، دیگر نمی توان به راحتی جلوی واردات آنها را گرفت.

روش مقابله دوم، حذف سخت یا نرم ماهواره ها است که یک کشور در این باره تجربه دارد.

حذف نرم ماهواره ها همان حالتی شبیه به ایجاد نویز (سیگنال مزاحم) زیاد روی سیگنال های ارسالی به سمت یک کشور یا روی فرستنده سیگنال است.

در روش اول نویز روی سیگنال های ارسالی به سمت گیرنده سوار می شود که با این اقدام، به طور موقت دریافتی شبکه ها مختل خواهد شد.

اما اگرچه این روش می تواند برای مختل کردن شبکه های صوتی و تصویری ماهواره ای مفید باشد اما برای ایجاد اختلال روی سرویس اینترنت ماهواره ای چندان عملیاتی نیست؛ زیرا وقتی پروژه اینترنت ماهواره ای به صورت گسترده تکمیل شود، تعداد ماهواره ها در آن منظومه بسیار زیاد است و اعمال نویز روی گیرنده ها به دلیل گستردگی ماهواره ها ممکن نیست و در عمل هم کشوری نمی تواند روی همه ماهواره های منظومه اینترنتی نویز ایجاد کند.

روش دوم برای ایجاد نویز، فرستادن نویز به سمت فرستنده است که در واقع از طریق ارسال سیگنال های مختل کننده به ماهواره حمله می شود.

اما این روش طبق قوانین اتحادیه بین المللی مخابرات کشور ممنوع است و در صورت اثبات و تکرار این اقدام، جریمه قطع دسترسی کشور به اینترنت خواهد بود.

جلوگیری از واردات گیرنده های اینترنت ماهواره ای، حذف سخت و نرم ماهواره ها با ارسال نویز، ساخت منظومه بومی اینترنت ماهواره ای، ساخت منظومه های مشترک با کشورهای دوست و دارای دغدغه مشترک از جمله روش های پیش روی کشورها برای مقابله با چالش منظومه های اینترنتی ناخواسته است روش حذف سخت ماهواره های اینترنتی، مورد اصابت قراردادن ماهواره ها با موشک در آسمان یک کشور است که بسیار چالش بر انگیز خواهد بود.

کشور چین این اقدام را انجام داده است، به این صورت که چین خودش یک ماهواره به فضا فرستاد و خودش هم ماهواره را با موشک مورد هدف قرار داد تا نشان دهد که توانایی انجام این کار را دارد.

اما این اقدام از ابعاد مختلف حقوقی، اقتصادی و فنی با چالش های متعددی همراه است.

چالش اول، چالش حقوقی است که به تعریف جهانی فضای آزاد مربوط می شود؛ به این معنی که فاصله معینی از مرز هر کشور در قلمرو آب های آزاد محسوب می شود و تمام کشورها می توانند از آنها استفاده کنند، چنین موضوعی درباره فضای آزاد هم وجود دارد، یعنی از حدی معینی بالاتر، جزء فضای آزاد محسوب می شود و تحت حاکمیت هیچ کشوری قرار نمی گیرد، بنابراین ممکن است ماهواره ای از نظر ظاهری دقیقا در بالای آسمان یک کشور باشد و حتی با چشم دیده شود، اما در حقیقت در فضای آزاد و فضای بین المللی قرار گرفته است.

چالش دوم، موضوع هزینه است؛ یک ماهواره متعلق به منظومه اینترنتی با 10 هزار دلار در فضا قرار می گیرد و برای زدن آن یک موشک 100 هزار دلاری نیاز است.

علاوه بر اینکه، این ماهواره ها طوری برنامه ریزی شده اند که اگر یکی از آنها مورد اصابت قرار گیرد، به سرعت و با هزینه کم جایگزین شوند.

همچنان که هم اکنون اسپیس ایکس حدود 900 ماهواره به فضا فرستاده و حدود 20 درصد هم برای حالت جایگزین ارسال کرده است که به محض خرابی یکی از ماهواره ها، ماهواره دیگری جایگزین می شود.

بنابراین مورد اصابت قرار دادن ماهواره ها با موشک فایده ندارد و این چرخه غیر اقتصادی نمی تواند ادامه پیدا کند.

موضوع دیگری که در این رابطه باید در نظر داشت این است که ماهواره ها در آسمان کشورهای همسایه، قابلیت سرویس دهی به کاربران کشورهای مجاور را دارند.

یعنی حتی اگر کشوری بگوید که آسمان بالای کشورش متعلق به خودش است، باز هم از طریق آسمان کشورهای همسایه همچنان امکان سرویس دهی به کاربران داخل آن کشور فراهم می شود.

پس از طرح راه های مختلف، به عملیاتی ترین پیشنهاد برای کشور خودمان می پردازیم.

راه کار چهارم برای مقابله با چالش منظومه های اینترنتی ناخواسته که با در نظر گرفتن جمیع شرایط به نظر می رسد جز راه حل های عملیاتی برای ما باشد، این است که با کشورهای دوست و دارای دغدغه مشترک مانند چین و روسیه که از ما جلوتر هستند اپراتور مشترک شکل دهیم؛ برای مثال آنها منظومه را به فضا بفرستند و ما هم از منظومه آنها استفاده کنیم و بابت سرویس دهی در ایران، برای کاربران خودمان حاکمیت را در اختیار داشته باشیم.

از نظر حقوقی هم می توانیم در منظومه ای که شکل داده می شود، به اندازه درصد جمعیت کشور خودمان سهامدار باشیم تا هم بتوانیم از منفعت اقتصادی آن استفاده کنیم هم حاکمیت کشور لطمه نبیند.

این همکاری را می توان با ورود به کشورهای همسایه به پروژه اقتصادی تر کرد.

در نتیجه این روش احتمالاً عملیاتی تر است.

مشکلی که در این پیشنهاد هم وجود دارد این است که چین و روسیه در توسعه این فناوری بسیار کند هستند و ماهواره هایی که چین به فضا می فرستد بسیار کمتر از ماهواره های آمریکایی است و علاوه بر این، سرعتی که ماهواره های چینی ارائه می کنند قابل استفاده نیست و مانند اینترنت دایل آپ 15 سال پیش ایران است.

سومین راه مقابله با چالش منظومه های اینترنتی ناخواسته، ساخت منظومه در کشور مستقل از سایر کشورها است.

البته اجرای این پیشنهاد هم هرگز آسان نیست؛ نخستین چالش این پیشنهاد، این است که حتی در صورت ساخت منظومه های بومی اینترنت ماهواره ای، رقبای خارجی به طور کامل حذف نخواهند شد؛ یعنی حتی اگر اغلب جمعیت یک کشور هم از منظومه داخلی استفاده کنند باز هم دسترسی افرادی که مایل به استفاده از منظومه های خارجی هستند برقرار است.

این موضوع به خودی خود و برای کاربران عادی مشکلی ندارد و تنها توسط عده ای که به دنبال خرابکاری در کشورها و برهم زدن امنیت داخلی کشورها هستند مشکل ساز می شود.

سختی اساسی دیگر در تحقق این هدف، مشکلات فنی و اقتصادی کشورها برای دستیابی به این فناوری است.

برای مثال در کشور ما به جز موضوعات فنی و شکاف های فناوری که برای ساخت چنین منظومه هایی داریم، اساسا از نظر اقتصادی سرمایه گذاری در این حد در توان کشور ما نیست؛ زیرا برای مثال شرکت اسپیس ایکس که بسیار جلوتر از دیگران و ما قرار دارد برای ساخت منظومه خود 10 میلیارد دلار برآورد هزینه کرده است که معادل کل بودجه ایران است.

پس فعلا چه می توان چه کرد؟ با آنچه که گفته شد و در نظر گرفتن شرایط فعلی کشور باید بهترین راه کار را برای آماده شدن کشور برای ورود این فناوری جدید انتخاب کنیم.

با در نظر گرفتن این موضوع که حکمرانی مجازی مانند دیگر کشورها حق ما است و طبیعی است که برای ما دارای اهمیت است، فعلا که در ایران فناوری اینترنت ماهواره ای را نداریم و شرکت های آمریکایی منظومه های اینترنتی به جز متحدان خود، به حقوق دیگر کشورها از جمله ایران احترام نمی گذارد ما هم باید با کشورهای هم منافع که حق طبیعی و منطقی ما را به رسمیت می شناسند وارد همکاری شویم.

منطقی است که آمریکا هرگز منافع کشور دوستی مانند انگلستان را به نظر نخواهد انداخت اما منافع کشورهای دیگری از جمله ایران برایش مهم نخواهد بود.

پس در این زمینه گزینه های مطلوب برای همکاری ما با کشورهای هم منافع روسیه و چین است.

همچنین روسیه به مراتب از چین در بحث ماهواره های اینترنتی جلوتر است و همکاری مشترک با این کشور، منافع بیشتری خواهد داشت.

در این رابطه یک راه دیگر هم برای کشور ما وجود دارد که البته شاید نتوان آن را راه حل مقابله با منظومه های اینترنت ماهواره ای دانست؛ اما برای آماده شدن در برابر این منظومه ها بسیار کمک کننده خواهد بود.

راه پیشنهادی این است که اپراتورهای فعلی ثابت و سیار اینترنت کشور، به سرعت وضعیت اینترنت کشور را نسبت به نرم های جهانی بهبود بخشند.

به ویژه در حوزه اینترنت ثابت" کشور مدت هاست که هیچ رشدی نداشته است.

این هدف گذاری ارتباط مستقیمی با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات هم دارد.

شبکه ملی اطلاعات امکان ارایه سرویس ارزان و پرسرعت را دارد راه دیگری ویژه ایران وجود دارد که راه مقابله با منظومه های اینترنت ماهواره ای نیست به آماده شدن در برابر آنها بسیار کمک می کند، اینکه اپراتورهای ثابت و سیار اینترنت کشور، به سرعت وضعیت اینترنت را نسبت به نرم جهانی بهبود بخشند.

این هدف ارتباط مستقیمی با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات دارد اینترنت ثابت و سیار در کشور باید به حدی سریع و ارزان باشد که مردم در عمل نتواند به سمت اینترنت ماهواره ای بروند یا به عبارت دیگر مانند قبل کسی به اینترنت ماهواره ای نیاز پیدا نکند و از آن استقبال نکند.

یعنی اگر اینترنت ماهواره ای هم نباشد مردم با اینترنت عادی خدمات لازم را حتی بهتر از اینترنت ماهواره ای دریافت کنند و مشکلی در این زمینه نداشته باشند.

در این میان منطقی است که باز هم درصدی از مردم و کاربران اینترنت باقی می مانند که حتما به دنبال استفاده از اینترنت ماهواره ای هستند و البته ممکن است برخی هم با مقاصد مخرب به دنبال استفاده از این فناوری باشند که این درصد کم از طریق نظارت بر واردات قابل کنترل و مدیریت و در صورت اثبات استفاده مخرب قابل توقف هستند؛ اما این مدیریت و در صورت نیاز جلوگیری از فناوری، باعث ایجاد اختلال در زندگی عادی مردم معمولی نمی شود.


کلید واژه ها: اینترنت ماهواره ای - اینترنت - ماهواره - ارتباطات و فناوری اطلاعات - ارتباطات و فناوری - ایران - اخبار - فناوری اطلاعات - اینترنت رایگان - پرتاب ماهواره - کشورها - پرتاب - پروژه - موضوع - اسپیس ایکس - ارتباطات - شبکه - نوین - فناورانه - جهان - خبرگزاری - آمریکایی - در ایران - اطلاعات - حکمرانی - قوانین - سراسری - فناوری - رایگان - نظارتی

آخرین اخبار سرویس:
شبکه ارتباطات سیار در مناطق روستایی خوزستان توسعه یافت

مشخصات غیررسمی گوشی Xiaomi Civi فاش شد

مراقب کلاهبرداری در اینستاگرام باشید

(ویدئو) ناراحتی دنیا جهانبخت از تتلو؛ امیر نباید رابطمون لو میداد

تصمیم اتحادیه اروپا برای الزام به استفاده از درگاه USB-C در همه دستگاه ها

کد غیرفعالسازی اینترنت شاد چیست؟

رونمایی مایکروسافت از تلفن همراه Surface Duo 2

گسترش سایه همراه اول بر سر اهالی روستای تپه لهبید بهبهان

آیا دز یادآور واکسن کرونا باید با 2 دز تزریق شده یکسان باشد؟

کد دستوری رایگان کردن اینترنت شاد برای همراه اول و ایرانسل

با اندروید 1.0 آشنا شوید؛ سیستم عامل گوگل 13 ساله شد

فناوری برای بهبود کار/ کار کردن مثل تفریح!

طرح صیانت از فضای مجازی آغاز شده است؟

طرح صیانت فضای مجازی آغاز شده است؟

راه اندازی اینترنت پر سرعت در 3 روستای باشت

ترفند هایی برای خشک کردن گوشی همراه

نکات مهم که قبل از خرید گوشی آیفون باید به آن توجه کنید

این نسخه از واتساپ را حذف کنید

دام جدید کلاهبرداران؛ اعطای تسهیلات کم بهره

مشاوره سلامت اپلیکیشن مسجدی ها به صورت رایگان فعال شد

توییتر بیت کوین را فعال کرد

آموزش انتقال پیام های واتساپ از اندروید به آیفون

تصویری از گوگل مپ که جنجال برانگیز شد!

نشانه های خرابی حافظه داخلی رایانه چیست؟

بابلسر و رامسر همچنان در وضعیت پُرخطر کرونایی

استخدام آبدارچی با بیمه در شرکت مصباح رایانه در تهران

استخدام پشتیبان فنی در شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش در تهران

بابلسر و رامسر همچنان در وضعیت پرخطر کرونایی

استخدام برنامه نویس Back End در شرکت انفورماتیک و نرم افزار پردازش پارسیان

استخدام 6 عنوان شغلی با بیمه، بیمه تکمیلی و سرویس در شرکت گلدیس کاشی یزد

استخدام 6 عنوان شغلی با بیمه در شرکت پارس امید بهاران در اصفهان

استخدام 4 عنوان شغلی با پاداش و بیمه در فناوری اطلاعات تراشه پارس در شیراز

استخدام کارگر ساده با بیمه تکمیلی و سرویس در البرز

استخدام اپراتور فرز CNC با بیمه در شرکت آرمان فردا در اصفهان

استخدام 3 عنوان شغلی در فناوری اطلاعات تراشه پارس در شیراز

استخدام اپراتور فروش تلفنی با حقوق ثابت در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ در چرم کروکو در البرز

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ در شرکت مهندسی ایمن افزار داریک در تهران

استخدام کارشناس سئو با بیمه در مشاور نرم افزار محک در تهران

استخدام گرافیست در شرکت تشک پارسینا در اصفهان

استخدام کارشناس تحقیق و توسعه بازار در مشاور نرم افزار محک در تهران

استخدام مهندس برق و الکترونیک با بیمه و بیمه تکمیلی در شهریار

استخدام کارشناس حسابداری و کارشناس دیجیتال مارکتینگ با بیمه در اصفهان

استخدام کارشناس رسانه های اجتماعی در شرکت مشاور نرم افزار محک در تهران

استخدام طراح تیزر با بیمه در شرکت چرم کروکو در البرز

استخدام کارشناس محتوا در یک شرکت معتبر در فارس

استخدام برنامه نویس ASP.NET (تحت #C) در مهندسین نیکا رایان پویا در تهران

استخدام کارمند اداری (دستیار مدیر) در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام تکنسین آزمایشگاه با بیمه، بیمه تکمیلی و سرویس از سمنان

صفحهٔ درخواستی شما یافت نشد.

استخدام کارمند بازرگانی، طراح و بازرس کنترل کیفی با بیمه و سرویس در اصفهان

استخدام کارشناس الکترونیک-کنترل در یزد

استخدام اپراتور کامپیوتر در یک کافی نت معتبر در ساری

استخدام حسابدار، گرافیست و اپراتور تماس و پشتیانی در فرارفاه در یزد

استخدام کارشناس فروش و کارشناس آی تی (فناوری اطلاعات و ارتباطات) در اصفهان

اجرای پویش «زیارت نیابتی» به همت رسانه ملی

استخدام 7 عنوان شغلی با بیمه، بیمه تکمیلی و سرویس در شرکت گلدیس کاشی یزد

دعوت به همکاری مدرس نرم افزار های مهندسی مکانیک در مهام رایا رسا مانا

استخدام انباردار، حسابدار و کارگر ساده با سرویس در پردیس جامه بصیری -گلستان

استخدام منشی با پاداش و بیمه در شرکت فناوری اطلاعات تراشه پارس در شیراز

استخدام برنامه نویس Front-End و برنامه نویس Back-End وب در آذربایجان شرقی

استخدام تکنسین آزمایشگاه با بیمه، بیمه تکمیلی و سرویس از تهران

استخدام طراح مسلط به نرم افزار اتوکد و نرم افزارهای 3 بعدی/قائمشهر

استخدام کارشناس حسابداری با بیمه، بیمه تکمیلی، سرویس در شرکت گلدیس کاشی یزد

استخدام اپراتور دستگاه و اپراتور دستگاه فرز CNC با سرویس و بیمه در قم

استخدام نیروی خدمات و خانه داری با بیمه در عمارت ایرانمهر در فارس

اپراتور تولید شرکت آبمعدنی رضوانشهر

استخدام اپراتور تماس و پشتیانی در فرارفاه در یزد

استخدام طراح قالب، تراشکار ماهر و فرزکار ماهر با بیمه فیروزه در صفادشت

دلایل اختلال تلفن همراه در کهگیلویه و بویراحمد

رونمایی مایکروسافت از سری جدید سرفیس 2021

باگ جدید iOS 15 این بار حافظه آیفون را هدف قرار داد

دلایل اختلال در شبکه همراه اول استان کهگیلویه و بویراحمد چیست؟

استخدام تراشکار ماهر، تراشکار CNC و فرزکار ماهر با سرویس و بیمه در تهران

استخدام حسابدار با سرویس در یک شرکت معتبر در خوزستان

استخدام 9 عنوان شغلی در یک شرکت تولید نرم افزار در قزوین

استخدام حسابدار و کارشناس فروش در شرکت دنیای سیم و کابل ایرانیان در اصفهان

استخدام فرزکار CNC با بیمه و سرویس در شرکت کانفیدنت در البرز

استخدام کارشناس تعمیرات الکترونیک در شرکت فن آوران در خراسان رضوی

استخدام انباردار و کارگر ساده با سرویس در شرکت پردیس جامه بصیری در گلستان

مدیریت ترافیک فضایی یکی از عوامل عملیات در فضا است

دعوت به همکاری مدرس نرم افزار های مهندسی مکانیک در آذربایجان شرقی

استخدام برنامه نویس اندروید در سام پردازش راشا در رشت

استخدام کارشناس تولید محتوا با بیمه در شرکت مشاور نرم افزار محک در تهران

دعوت به همکاری مدرس نرم افزار های مهندسی مکانیک در مهام رایا رسا مانا

کارگر ساده انبار

توییتر در حال کار بر روی قابلیت پنهان نشدن توییت ها بعد از بروزرسانی

استخدام مدرس زبان انگلیسی در آموزشگاه زبان ایرانیان در فلکه اول دولت آباد

راه اندازی اینترنت پر سرعت در 3 روستای باشت

استخدام مهندس برق و الکترونیک در یک شرکت معتبر در فارس

استخدام تکنسین آزمایشگاه با بیمه، بیمه تکمیلی و سرویس از تهران و سمنان

استخدام 13 عنوان شغلی در یک شرکت تولید نرم افزار در قزوین

استخدام برنامه نویس #C با بیمه، بیمه تکمیلی، سرویس در شرکت نقشینه چاپ تبریز

استخدام کارمند اداری با بیمه، سرویس، عیدی، پاداش و سنوات در تفت

دعوت به همکاری مدرس نرم افزار های مهندسی مکانیک در خراسان رضوی

استخدام کمک حسابدار با بیمه و سرویس در یک شرکت معتبر در اصفهان

استخدام کارآموز پشتیبانی تلفن و کارمند خدمات در شرکت تولید نرم افزار/ قزوین

استخدام نیروی خدماتی و آبدارچی در شرکت آگرین ارتباطات ایرانیان در تهران

استخدام کارشناس مکانیک و مهندس متالوژی با بیمه تکمیلی و سرویس در هشتگرد

دانلود قسمت دوم سریال میدان سرخ با حجم نیمه رایگان

نگاهی به صفر تا صد اینترنت ماهواره ای/ تدبیر منطقی برای حفظ جایگاه نظارتی ایران در این پدیده نوین ارتباطی چیست؟

نگاهی به صفر تا صد اینترنت ماهواره ای/ تدبیر منطقی برای حفظ جایگاه نظارتی ایران در این پدیده نوین ارتباطی چیست؟