مطالب مرتبط:
روایتی از جزییات محاکمه شیخ فضل الله نوری
برپایی نمایشگاه «شیخ فضل الله نوری» در حرم حضرت معصومه(س)
روایتی از جزییات محاکمه شیخ فضل الله نوری
آخرین روزهای شیخ فضل الله
نجات قاتل لحظاتی قبل از اجرای حکم اعدام در عنبرآباد
-113 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 مرداد 1400 ساعت 01:302021-08-01سياسي

شیخ فضل الله نوری؛ اعدام با حکم شیخ ابراهیم زنجانی


روحانیون عضو هیات 10 نفری دادگاه انقلاب و خصوصا شیخ ابراهیم زنجانی چگونه جرأت کردند او را به خاطر عقیده سیاسی محکوم به اعدام کنند و مستند فقهی شان چه بود؟ - عصر ایران؛ مهرداد خدیر- حضرات جالسین بدانید، مملکت اسلامیه، مشروطه نخواهد شد.

زیرا که محال است با اسلام، حکم مساوات.

تقسیم قوای مملکت به سه شعبه که قوه اول، قوه مقننه است، بدعت و ضلالت [گمراهی] محض است.

زیرا که در اسلام برای احدی جایز نیست تقنین [قانون گذاری] و جعل حکم.

هر که باشد.

اسلام، ناتمامی ندارد که کسی او را تمام کند.

قانون مشروطه با دین اسلام، منافی است و ممکن نیست مملکت اسلامی تحت قانون مشروطگی درآید مگر به رفع ید از اسلام.

پس اگر کسی سعی در این باب نماید که ما مسلمان مشروطه شویم این سعی و اقدام در اضمحلال دین است و چنین آدمی مرتد است و احکام اربعه مرتد بر او جاری است.

هر که باشد.

از عارف و عامی .

اینها سخنان شیخ فضل الله نوری از مخالفان جدی جنبش مشروطه است که در کتاب های درسی به عنوان یکی از رهبران اولیه انقلاب مشروطه و در کنار روحانیونی چون سید عبدالله بهبهانی و سید محمد طباطبایی معرفی می شود.

هم او که در آستانه سومین سالگرد پیروزی انقلاب مشروطه در 11 مرداد 1288 خورشیدی (در برخی روایت ها 9 مرداد هم آمده) به اتهام همکاری با پادشاه مخلوع - محمد علی شاه قاجار و صدور حکم ارتداد مشروطه خواهان - به دار آویخته شد.

رییس دادگاهی که حکم اعدام او را صادر کرد اما خود یک روحانی بود: شیخ ابراهیم زنجانی.

مهم ترین اتهام شیخ چنان که گفته شد این بود که درباره مشروطه خواهان فتوای ارتداد صادر کرده و مسؤولیت خون برخی را متوجه او دانستند هر چند که در هیچ فقره به فتوای او استناد نشده بود.

اتهام دیگر اما همکاری و حمایت از محمد علی شاه در دوران استبداد صغیر بود و مسؤولیت قتل های این دوره را هم به او نسبت دادند.

هر چند در گفتارهای رسمی از شیخ فضل الله نوری به عنوان حامی مشروطه مشروعه یاد می شود اما او برای مشروطه از صفت مشئومه استفاده می کرد و دو دلیل اصلی مخالفت او با مشروطه هم یکی این بود که از اصل تساوی دفاع می کند حال آن که می گفت در اسلام، تساوی و برابری نداریم و توضیح تساوی به لحاظ حقوق را نمی پذیرفت و با تقنین و قانون گذاری هم مشکل داشت.

[طالبان نیز به همین دو دلیل با دموکراسی و آرای مردم مخالف اند.

سال 88 و در سفر به افغانستان از یکی از طالب ها که دیگر در قدرت نبود و گوشه ای به عبادت اشتغال داشت پرسیدم: چرا با حق رأی مخالف اید؟ پاسخ داد: هل یستوی الذین یعلمون و لا یعلمون؟ آیه قرآن را خواند که آیا آن که می داند با آن که نمی داند برابر است؟ پاسخ دادم: این آیه مگر در تکریم دانستن و علم و نکوهش ندانستن نیست؟ پاسخ داد: عالم با غیر عالم برابر نیست.

در رأی اما هر دو مساوی اند!] با این توضیحات روشن می شود که چرا کمتر شخصیت سیاسی در تاریخ معاصر ایران تا این اندازه مورد قضاوت های بسیار متضاد قرار گرفته است: از یک سو تا مرتبه شهید و قدّیس بالا می رود و از جانب دیگر آماج اتهامات فراوان قرار می گیرد و به مواضع ضد مشروطه او استناد و در حد متحد محمد علی شاه فروکاسته می شود.

محمد علی شاه می خواست مشروطه را براندازد و خود برافتاد و مشروطه خواهان که پیروز شدند سراغ شیخ رفتند.

نکته مهم که در روایت های حامیان شیخ به عمد به ان پرداخته نمی شود این است که چنان که در بالا اشاره شد رییس خود معمم بود و به تنهایی نیز حکم نداد بلکه تمام 10 عضو هیأت قضات دادگاه عالی انقلابی بر حکم اعدام شیخ مُهر تایید زدند؛ در فضایی کاملا انقلابی و پس از فتح تهران و خلع محمد علی شاه.

جدای اتهام ارتداد به مشروطه خواهان مهم ترین اتهام سیاسی شیخ این بود که با محمد علی شاه قاجار همکاری کرده است.

جانشین مظفرالدین شاه که به جای وفاداری به اصول انقلاب مشروطه استبداد به راه انداخت و می خواست بساط مشروطه را برچیند و مجلس را در سال 1326 قمری به توپ بست.

همان مجلسی که شیخ ابراهیم زنجانی نیز نماینده آن بود.

علت ناخرسندی روحانیون مشروطه گرا از شیخ هم این بود که به احکام مراجع ثلاث در نجف در حمایت از مشروطه بی توجه بوده و در تقویت استبداد محمد علی شاه می کوشیده است.

آن سه مرجع شاخص عبارت بودند از: آخوند ملا محمد کاظم خراسانی، حاج میرزا حسین حاج میرزا خلیل و آخوند ملا عبدالله مازندرانی .

در تبیلغات رسمی و کتاب های درسی البته به این موضوع اشاره نمی شود و با ساده سازی موضوع این گونه القا شده که در پی پیروزی انقلاب مشروطه روشنفکران به نقش روحانیون توجه نکردند و نه تنها سهمی ندادند که شیخ فضل الله را دار زدند .

بخشی از این گزاره البته درست است و واقعیت دارد اما مشکل این است که تمام واقعیت را باز نمی تاباند.

تمام واقعیت این است که پس از فتح تهران و خلع محمد علی شاه از سلطنت اقدام کنندگان علیه مشروطه دستگیر و در دادگاه عالی انقلابی محاکمه شدند و پس از اعدام علی نقی خان مفاخر الملک و سید محمد خان صنیع حضرت نوبت به شیخ فضل الله رسید.

مفاخر الملک، حاکم تهران بود و صنیع حضرت هم سردسته اوباش تهران.

این گفتار اما اگر همین جا پایان یابد تصویر کاملی از شیخ ترسیم نشده است.

او را از 10 منظر دیگر هم باید دید و بررسید: 1.

می توانست برای حفظ جان خود به یکی از سفارتخانه ها پناهنده شود اما این کار را نکرد.

تردیدی نیست که سفارت روسیه او را با آغوش باز می پذیرفت اما نرفت و در خانه خود در محله سنگلج تهران (پارک شهر کنونی) ماند و از همان جا او را به میدان توپخانه (سپه بعدی و امام خمینی کنونی) بردند و زندانی و محاکمه و اعدام کردند.

2.

در غیاب شاه خلع شده و مجلس شورای ملی به توپ بسته شده، کشور را هیأت مدیره انقلابیون اداره می کرد.

این هیات مدیره 12 عضو داشت از این قرار: محمد ولی خان سپهدار اعظم، حاج علی قلی خان سردار اسعد، مرتضی قلی خان صنیع الدوله، سید حسن تقی زاده، میرزا حسن خان وثوق الدوله، ابراهیم حکیم الملک، صادق مستشارالدوله، عبدالحسین سردار محیی، میرزا سلیمان خان میکده ، سید نصرالله تقوی ، حسن قلی خان نواب و میرزا محمد علی خان تربیت .

روایت رسمی البته اصرار دارد از بین همه این 12 نفر تنها و تنها بر روی نام سید حسن تقی زاده انگشت بگذارد و او را طرف حساب اصلی شیخ بداند.

با توجه به این جمله مشهور منتسب به تقی زاده که از فرق سر تا ناخن پا باید غربی شویم نیز موضوع به موافقان و مخالفان غرب زدگی تبدیل شد و نه اتهاماتی که فاتحان تهران به شیخ وارد می کردند.

این ذهنیت را البته بیش از همه و سال ها بعد جلال آل احمد با کتاب غرب زدگی دامن زد؛ آنجا که به رغم اشتهار به شمایل روشن فکری ایران با تمثیل تعبیر نعش شیخ بر بالای دار آن را پرچم مقابله با غرب زدگی توصیف کرد.

3.

حکم اعدام را اعضای هیات مدیره مستقیما صادر نکردند.

بلکه 10 قاضی منصوب هیأت مدیره در دادگاه عالی انقلابی بالاتفاق شیخ فضل الله را محکوم کردند: شیخ ابراهیم زنجانی، میرزا محمد(مدیر رونامه حیات)، جعفر قلی خان بختیاری (سردار بهادر)، حاجی سید محمد امام جمعه (معروف به امام زاده)، نصر الله خان خلعت بری ( اعتلاء الملک)، جعفر قلی خان (از ساکنان استانبول)، عبد الحسین خان شیبانی (وحید الملک)، عبدالحمید خان ( یمین نظام) ، میرزا علی محمد خان مجاهد و احمد علی خان مجاهد.

4.

همواره این پرسش مطرح بوده که حکم اعدام او چرا و بر چه اساس صادر شد؟ مگر نه این که خود شیخ، مجتهدی بزرگ و به خاطر سکونت و اقامت در سنگلج تهران مشهورتر و ابتدا محبوب تر از دیگران بود؟ پس روحانیون عضو هیات 10 نفری دادگاه انقلاب و خصوصا شیخ ابراهیم زنجانی چگونه جرأت کردند او را به خاطر عقیده سیاسی محکوم به اعدام کنند و مستند فقهی شان چه بود؟ ادوارد براون در کتاب تاریخ انقلاب ایران درصدد پاسخ به این پرسش یا توجیه اعدام شیخ بر می آید: او از نظر سیاسی محکوم به مرگ نشد.

بلکه چون فتوای قتل های شاه عبدالعظیم را صادر کرده و حکم کشتار به مُهر او رسیده و به دست دادگاه و شیخ ابراهیم زنجانی افتاد در میدان توپخانه و در حضور جمعیتی انبوه به دار آویخته شد .

5.

کسانی که شیخ را به خیانت متهم می کنند و شایسته مجازات اگر هم نه اعدام می دانند به این موضوع اشاره می کنند که افکار عمومی با اعدام او موافق بوده و مردم از شیخ رو برگردانده بودند و اعدام او را حکم شرع و متناسب با فقه می دانستند و به همین خاطر کسی اعتراض نکرد و حتی گفته می شود فرزند او (میرزا مهدی) پای چوبه دار به پدر دشنام می داده است.

مستند دیگر این که رییس دادگاه بعدتر نیز دو دوره نماینده مردم زنجان در مجلس شد.

حال آن که با روایت های ستایش گرانه قاعدتا شیخ ابراهیم زنجانی نباید دوباره در انتخابات شرکت می کرد.

هواخواهان شیخ فضل الله اما می گویند شیخ ابراهیم زنجانی عضو لژ بیداری (فراماسونری) بوده و این تناقض را حل می کنند.

این نکته هم قابل تأمل است که هیچ یک از مراجع بزرگ وقت پیام تسلیت نفرستاد.

البته در نجف مجلس ترحیم، برگزار شد و آخوند خراسانی هم به رغم اختلاف کامل سیاسی با او بر سر مشروطه در آن مجلس شرکت کرد اما به عنوان شهید تجلیل نکردند.

6.

ادوارد براون می نویسد: این مجتهد سرشناس عالمی متبحر بود و در اجتهاد، رقیب سید محمد و سید عبدالله (رهبران روحانی مشروطه) اما هنگامه ای برپا ساخت چون خود را درقلب ارتجاع جای داده بود .

در این که شیخ، مجتهد سرشناسی بوده کمترین تردیدی وجود ندارد تا جایی که احمد کسروی در تاریخ مشروطه ایران از او به عنوان یکی از مجتهدان بنام و باشکوه تهران یاد می کند.

تعبیری که موجب شده مخالفان و منتقدان کسروی درباره چهره تاریخ پژوه او نظر معتدل تری داشته باشند تا درباره وجه مشهور دیگر او.

7.

شیخ در دادگاه به دفاعیه کوتاهی بسنده می کند و تنها می گوید: آقایان قضات! آیا در روز قیامت می توانید جواب مرا بدهید؟ نه من مرتجع بودم و هستم و نه سید عبدالله (بهبهانی) و سید محمد (طباطبایی) مشروطه خواه.

فقط محض این بود که مرا خوار کنند و کنار بزنند.

نزد من و آن دو (رهبران روحانی جنبش مشروطه) موضوع ارتجاع و اصول مشروطه در میان نبود.

اگر بار گران بودیم رفتیم اگر نامهربان بودیم رفتیم .

هر چند این جملات در کتاب ادوارد براون آمده اما به قلم خود او نیست بلکه از یادداشت هایی است که میرزا محمد خان قزوینی به آن افزوده اگرچه به خاطر تاکید بر این که با عبا و عمامه به دار آویخته شده در دقت و صحت عبارات دیگر هم تردید وجود دارد زیرا مورخان دیگر تصریح می کنند بدون عمامه بوده و با توجه به معمم بودن خود رییس دادگاه و طبعا اصرار بر انطباق با احکام شرعی بعید است آن گونه به دار آویخته شده باشد وعکس هایی نیز موجود است.

8.

مهدی بامداد نیز در دایره المعارف شرح حال رجال ایران اعدام شیخ را از منظری دیگر تقبیح می کند و می نویسد: قضات دادگاه وهیأت مدیره کار خوبی نکردند که مجتهد جامع الشرایطی مانند حاج شیخ فضل الله نوری را به دار آویختند چون راه را برای کشتن دیگران باز کردند و سه سال بعد در روز عاشورا حاج میرزا علی آقای ثقه الاسلام را بی هیچ گناهی دار زدند و او را شهید کردند.

به عبارت دیگر اگر اعدام شیخ به دست قضات ایرانی وبا حکم رییس روحانی دادگاه و به اتهام هم دستی با محمد علی شاه و همکاری با مخالفان مشروطه بود در پی آن روس ها چنان گستاخ شدند که حتی بدون این تشریفات، یک مجتهد دیگر را این بار در تبریز دار بزنند.

همان ها که در تهران می خواستند به یک مجتهد پناهندگی بدهند خود در تبریز علی آقا ثقه الاسلام را به شهادت رساندند.

9.

مخالفان شیخ فضل الله درباره او شایعات زیادی ساخته بودند که در دادگاه به آنها پرداخته نشد یا مجال آن نبود.

از جمله این که سالیانی قبل تر دیگران حاضر نشدند در اراضی موقوفه سید ولی در آخر بازار کفاش ها بانک استقراضی روسی احداث شود اما او اجازه داد.

البته این اتفاق مربوط به 20 سال قبل از دادگاه بوده است و در زمره اتهامات برشمرده نشد.

10.

هر چند خیلی ها می دانند که دکتر نورالدین کیانوری آخرین دبیر کل حزب توده ایران نواده شیخ فضل الله نوری بوده اما شاید کسانی ندانند که دکتر سید حسین نصر- فیلسوف سنت گرای ایرانی و رییس انجمن فلسفه شاهنشاهی در دهه 50 خورشیدی - نیز از اعقاب اوست: نیای مادری ام شیخ فضل الله نوری از بزرگ ترین روحانیون حاضر در صحنه انقلاب مشروطه سال 1906 بود که در همان روزگار اعدام شد.

این واقعه خانواده مادرم را عمیقا متاثر ساخت؛ تأثیری روانی که بسیاری از اعضای خانواده از آن رنج می بردند.

البته بسیاری از آنها همچنان دین دار ماندند و چندی دیگر از جمله رییس حزب توده ایران نورالدین کیانوری- پسر عموی مادرم و نوه شیخ فضل الله نوری به اسلام پشت کردند.

نکته پایانی و خارج از این 10 نکته این است که فارغ از هر باوری که می داشته از روشنفکران ایرانی انتظار می رفته اصل اعدام او را تقبیح کنند چرا که اگر خود محمد علی شاه را هم می توانستند یا می خواستند محاکمه کنند بعید بود حکم به اعدام او دهند چه رسد به کسی به اتهام همکاری با او بالای دار رفت.


کلید واژه ها: اسلام - مشروطه - قانون - ابراهیم - محکوم به اعدام - دادگاه انقلاب - اسلامی - زنجانی - اعدام - قوه مقننه - روحانیون - عضو هیات - مسلمان - دادگاه - انقلاب - احکام - مستند - محکوم - سیاسی - اقدام - منافی - سخنان - مقننه - حضرات - هیات - شعبه - فقهی - بدعت - عارف - الله

آخرین اخبار سرویس:
تحقق برنامه های عفاف و حجاب نیازمند اراده جمعی نهادهای فرهنگی است

طرح کریدور خلاق محور تبریز- سهند تصویب شد

رییسی : عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای یک موفقیت بود

وزیر بهداشت: بخش زیادی از فرایند تامین اعتبار برای واکسن در دولت سیزدهم انجام شده است | در حال عبور از پیک پنجم هستیم

پیشنهاد محسن رضایی بعد از پیوستن ایران به سازمان شانگهای 

ورود 12 میلیون دُز واکسن 3 تا 17 سال تا دو هفته آینده

تشریح برنامه های هفته دفاع مقدس در لرستان

معاون دفتر تبلیغات اسلامی عنوان کرد: ضرورت استفاده از ظرفیت هنری اصفهان برای ورود به عرصه های مجازی، هنر و رسانه

علت سرعت گرفتن واردات واکسن کرونا در دولت سیزدهم

رییسی:عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای یک موفقیت دیپلماتیک بود

عضویت ایران در پیمان شانگهای؛ موفقیت دیپلماتیک

رییس جمهور وارد تهران شد

افسری که استقبال دخترش از او پربازدید شد

حزب الله لبنان: بعد از سوخت تحریم غذا و دارو دارو را هم خواهیم شکست

مسئولانی که در قضیه بورس کوتاهی کردند ضامن اموال مردم هستند

نشست معاون زنان ریاست جمهوری با اصولگریان فعال در حوزه زنان و خانواده

عضویت دائم ایران در سازمان شانگهای یک موفقیت دیپلماتیک بود

نوای عاشقی برای التیام درد ها +فیلم

مجید فرجی بعنوان شهردار ملایر انتخاب و معرفی شد

از آثار عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای تا حواشی مطرح شده برای انتخاب استاندار کرمان

تمدید ضوابط و تسهیلات تردد مشمولان وظیفه مقیم خارج از کشور

اندیشکده فضای مجازی در دفتر تبلیغات اسلامی آغاز به کار کرد

رییسی: ایران به زیرساخت های اقتصادی آسیا متصل می شود

فرصتی برای نمایش هنرمندان در دومین کنگره شعر و داستان

پیوند مبارکی که بر حوادث تلخ کرونایی سایه انداخت/ سفری به بلندای عشق

زائران اربعین پس از انجام تست کرونا به کشور وارد می شوند

هشتاد و پنجمین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا برگزار شد

رییسی : عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای یک موفقیت بود

در کلاب هاوس خبرآنلاین بررسی می شود؛ عضویت در پیمان شانگهای چه منافعی برای ایران دارد؟

ضیافت ناهار رییس جمهور تاجیکستان به افتخار رییسی

آشفتگی موجود در بازار بلیت پروازهای اربعین هیچ توجیهی ندارد

سومین رساله دکتری اعضای هسته پژوهشی عدالت دفاع شد

«شانگهای» فرصت ارزشمند برای ایران است

جلیل محبی سرپرست معاون برنامه ریزی و حقوقی دستگاه های اجرایی شد

عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای مقابله با تحریم های غرب است

عضویت دائم ایران در شانگهای یک موفقیت دیپلماتیک بود

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 27 شهریور

روستاآزاد: گروه های تبلیغی برای عملیاتی کردن مفاهیم معرفتی اسلام تلاش کنند

بازگشایی مدارس در استان قزوین منوط به تکمیل واکسیناسیون شد

جلیل محبی سرپرست معاون برنامه ریزی و حقوقی دستگاه های اجرایی شد

رییس جمهوری اسلامی ایران وارد تهران شد

رونمایی مطهری از موفقیت دولت رییسی

اخبار کوتاه؛ شنبه 27شهریور

تاکید معاون رییس جمهوری بر رفع مشکلات بودجه ای و فنی ناوگان هواپیمایی

بازگشت رییس جمهور از سفر تاجیکستان/عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای یک موفقیت دیپلماتیک بود

کمبود مسکن در کشور چه تعداد است؟

دستور رییسی به دو وزارت خانه برای حل مشکل جاماندگان سهام عدالت

تعدد هیات های بین المللی ناظر بر انتخابات عراق چه تاثیری دارد؟

نماینده ولی فقیه در سپاه: طرح شهید سلیمانی نقش تعیین کننده ای برای مقابله با کرونا ایفا می کند و از معجزات انقلاب اسلامی است

احتمال برگزاری نشست 1+4 در نیویورک

جایگاه ناوگان ملی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران باید تقویت شود

آیت الله رییسی: ایران به زیرساخت های اقتصادی آسیا متصل می شود

پیام تشکر سید علی خمینی پس از گذراندن دوران بیماری کرونا

آیت الله رییسی وارد تهران شد

آیت الله رییسی: عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای یک موفقیت دیپلماتیک بود

مدیریت جدید تامین اجتماعی باید از روستاییان و بازنشستگان به طور ویژه حمایت کند

رییس جمهور: عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای یک موفقیت دیپلماتیک بود 

احتمال برگزاری نشست 1+4 برجامی در نیویورک

عضویت دائم ایران در سازمان همکاری شانگهای یک موفقیت دیپلماتیک بود

عکس نوشت | دیدار مدال آوران ایران در رقابت های المپیک و پارالمپیک توکیو با رهبر معظم انقلاب

توضیحات رییس جمهور درباره عضویت ایران در پیمان شانگهای

اتصال به منابع اقتصادی کشورهای شانگهای فرصت ارزشمندی است

جلیل محبی سرپرست معاون برنامه ریزی و حقوقی دستگاه های اجرایی شد

توضیحات رییس جمهور درباره عضویت ایران در پیمان شانگهای

عضویت ایران در پیمان شانگهای؛ موفقیت دیپلماتیک

هدر رفت بیت المال با آسفالت های نامناسب در دیشموک/زیرساخت های آموزش مجازی فراهم نیست

آخرین دفاع «حمید صفت» در دادگاه: بی گناهم

وزیر دفاع: صلح تنها در سایه ایستادگی مقابل سلطه جویان محقق می شود

حسینی: جایگاه ناوگان ملی هواپیمایی باید تقویت شود

خدمات دهی مرکز خدمات حوزه های علمیه به 2700طلبه سمنانی

نجف لک زایی: اندیشکده فضای مجازی ظرفیتی برای راه اندازی موج فکری، علمی و مذهبی است

برنامه ریزی برای رفع مشکلات جامعه در حوزه فرهنگی اجتماعی

بازارگردی صبح جمعه ای معاون اول رییس جمهور

اتصال به منابع اقتصادی کشورهای شانگهای فرصت ارزشمندی است

رییسی: ایران به زیرساخت های اقتصادی آسیا متصل می شود/ درباره افغانستان اجماع ایجاد کردیم

بخش عمده فرآیند تأمین واکسن در دولت سیزدهم انجام شده است/ فقط 57 شهر قرمز داریم

کارگاه گرافیک مطالبه گر با محوریت پوستر اربعین برگزار شد

بازدید میدانی نماینده ولی فقیه در خوزستان از مرز شلمچه + عکس

بهترین طراحی کابینت آشپزخانه 2021

نشست معاون زنان ریاست جمهوری با اصولگران فعال در حوزه زنان و خانواده

وزیر بهداشت: بخش زیادی از روند تامین واکسن در دولت سیزدهم انجام شده است | در حال عبور از پیک پنجم هستیم

نقش مهم شرکت ارتباطات زیرساخت در تامین زیرساخت شبکه ملی اطلاعات

پیشنهاد جالب علیرضا داوودنژاد به ضرغامی

رییس جمهور وارد تهران شد

عکس / اقامه نماز جمعه در پمپ بنزین های لبنان

حضور دائم در شانگهای آغاز تحولات اقتصادی ایران است/ایجاد بندر خشک در کرمان از دو ماه آینده

سرنوشت واردات خودرو بعد از مخالفت مجمع تشخیص چه می شود؟

توسعه روابط تجاری تهران-بغداد در گرو تحقق بخشیدن به دیپلماسی اقتصادی است

بازدید میدانی نماینده ولی فقیه در خوزستان مرز شلمچه + عکس

با حضور معاون نزاجا: تودیع و معارفه فرمانده قرارگاه عملیاتی لشکر 77 پیروز ثامن الائمه (ع)

خدمات دهی مرکز خدمات حوزه های علمیه به 2700طلبه سمنانی

کاخ ها و موزه های تهران باز شدند

احکام شرعی | حکم گوش کردن به موسیقی در ایام عزا

عضویت ایران در پیمان شانگهای؛ تحرکی راهبردی

وزیر دفاع: سردار سلیمانی منادی عدالت و صلح بود

فوری| جلوی آزادسازی واردات خودرو را گرفتند

پایان سفر به تاجیکستان؛ آیت الله رییسی وارد تهران شد

بازگشت رییسی به تهران

قدردانی مخبر از تأمین کنندگان و تولیدکنندگان واکسن کرونا

رییس جمهور وارد تهران شد

شیخ فضل الله نوری؛ اعدام با حکم شیخ ابراهیم زنجانی

شیخ فضل الله نوری؛ اعدام با حکم شیخ ابراهیم زنجانی