موضوعات داغ: - باشگاه استقلال - رتبه بندي معلمان - فوتسال ايران - هيات مديره باشگاه استقلال - هيات مديره استقلال - طرح رتبه بندي - مديرعامل استقلال - فرهاد مجيدي - مصطفي آجورلو - واكسن كرونا - سابقه مديريت - مقصود درودي - كارت پايان خدمت جعلي - عرب - الدار شاه مرادف - قيمت رسمي مرغ - باورهاي ديني - طرح صاعقه - دو شيفت - كارگاه آموزشي بين المللي - رييس هيأت فوتبال استان كرمانشاه - شهرستان سرخه - خنثي سازي تحريم ها

مطالب مرتبط:
کاهش سطح آب سد عامل تغییر رنگ و بوی آب شرب اردبیل/ مشکل به زودی رفع می شود
تاثیر کرونا بر کاهش اهدای خون
آخرین نوسانات ارزی/ قیمت لیر در یک سال اخیر چقدر تغییر کرد؟
کافیین در کاهش ابتلا به این بیماری ها موثر است
ثبت جهانی آثار همدان باید فارغ از برخوردهای سیاسی و جناحی رخ دهد
-127 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 10 مرداد 1400 ساعت 07:202021-08-01سياسي

هنگام تغییر نظر در یک دعوای حقوقی مراقب آثار حاکم بر «کاهش خواسته» باشید!


واضح و مبرهن است که حذف یکی از خواسته ها از ردیف خواسته های تقدیمی به معنای این است که رسیدگی به آن کان لم یکن تلقی شده و اساسا درخواست نشده است بنابراین دادگاه هیچگونه تکلیفی ندارد که نسبت به آن خواسته اظهارنظر نماید.

- یکی از حقوقی که قانونگذار برای خواهان دعوا مقرر نموده است بحث کاهش خواسته است.

خواهان می تواند در تمامی مراحل دادرسی اقدام به کاهش خواسته نماید.

ماده 98 قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی در این ارتباط مقرر کرده است:“خواهان می تواند خواسته خود را که در دادخواست تصریح کرده در تمام مراحل دادرسی کم کند ولی افزودن آن یا تغییر نحوه دعوا یا خواسته یا درخواست در صورتی ممکن است که با دعوای طرح شده مربوط بوده و منشا واحدی داشته باشد و تا پایان اولین جلسه آن را به دادگاه اعلام کرده باشد.

” به گزارش سایت قطره و به نقل ازتابناک واضح و مبرهن است که حذف یکی از خواسته ها از ردیف خواسته های تقدیمی به معنای این است که رسیدگی به آن کان لم یکن تلقی شده و اساسا درخواست نشده است بنابراین دادگاه هیچگونه تکلیفی ندارد که نسبت به آن خواسته اظهارنظر نماید.

نکته مهم این است که کاهش خواسته را نمی بایست با استرداد دادخواست و یا استرداد دعوا، یکسان دانست چرا که آثار هر یک از آنان متفاوت می باشد.

فی الواقع قانونگذار با تجویز ماده 98 قانون آیین دادرسی مدنی در ارتباط با کاهش خواسته در تمام مراحل دادرسی، قابلیت آثار استرداد دادخواست و دعوا را ضمن تفکیک امر با کم نمودن خواسته نسبت به یکدیگر، محدود و محصور نموده است.

ماده 107 قانون آیین دادرسی مدنی بیان کرده است:“استرداد دعوا و دادخواست به ترتیب زیر صورت می گیرد:الف- خواهان می تواند تا اولین جلسه دادرسی، دادخواست خود را مسترد کند.

در این صورت دادگاه قرار ابطال دادخواست صادر می نماید.

ب- خواهان می تواند مادامی که دادرسی تمام نشده دعوای خود را استرداد کند.

در این صورت دادگاه قرار رد دعوا صادر می نماید.

ج- استرداد دعوا پس از ختم مذاکرات اصحاب دعوا در موردی ممکن است که یا خوانده راضی باشد و یا خواهان از دعوای خود به کلی صرف نظر کند.

در این صورت دادگاه قرار سقوط دعوا صادر خواهد کرد.

” نکته مهم دیگری که می بایست مورد توجه قرار گیرد، این امر می باشد که کاهش خواسته را نمی بایست با کاهش بهای خواسته یکی دانست چرا که آنچه در تمام مراحل دادرسی می تواند کم شود، خواسته است و نه ارزش خواسته.

ارزش خواسته قابل کم شدن نیست و دادگاه در صورتی که با چنین امری مواجه شود، به آن ترتیب اثر نمی دهد.

گاهی اوقات ممکن است که خواهان با هر علت و انگیزه ای من جمله با تصور اینکه اگر چه در دادگاه بدوی حاکم میشود، اما حکم صادره ممکن است در مرحله تجدیدنظر نقض و یا اصلاح شود، برای مصونیت دعوای خود از قابلیت تجدیدنظر خواهی، بهای خواسته را کمتر از حد نصاب قلمداد نماید و در مقابل ممکن است که خوانده یا خواندگان دعوا بدلیل برخورداری از امتیاز قانونی تجدیدنظر خواهی، نسبت به بهای خواسته اعتراض نمایند و در اینصورت ارزیابی بهای خواسته به کارشناسی ارجاع داده میشود.

لذا نتیجه گرفته میشود که نظر مقنن در وضع مقررات ماده 98 قانون آیین دادرسی مدنی، ناظر بر موضوع خواسته بوده است نه ارزش آن.

شایان ذکر است که بهای خواسته از نظر هزینه دادرسی و امکان تجدیدنظر خواهی همان مبلغی است که در دادخواست قید شده است مگر اینکه قانون ترتیب دیگری مقرر نموده باشد.

بطور مثال در دعاوی مالی غیرمنقول و خلع ید از اعیان غیرمنقول از نظر صلاحیت ارزش خواسته همان است که خواهان در دادخواست خود تعیین میکند اما هزینه دادرسی باید مطابق ارزش معاملاتی املاک در هر منطقه تقویم و پرداخت شود.

چنانچه نسبت به بهای خواسته بین طرفین دعوا اختلاف وجود داشته باشد، دادگاه قبل از شروع به رسیدگی با جلب نظر کارشناس، بهای خواسته را تعیین می نماید.

بر اساس ماده 98 خواهان میتواند بطور مثال خواسته خود را از خلع ید کل ملک به خلع ید قسمتی از اعیان ملک تقلیل دهد.

علی رغم اینکه ماده 98 قانون فوق الذکر عنوان نموده که امکان کاهش خواسته در تمامی مراحل دادرسی وجود دارد اما بعضی از علمای حقوق معتقدند که کاهش خواسته در مرحله فرجام مقدور نمی باشد اما بعضی از نویسندگان حقوقی اعلام نموده اند که اگر خواهان بدوی در جریان دادرسی قبل از صدور رای قابل فرجام خواهی و یا در دادخواست فرجام خواهی یا پاسخ به دادخواست فرجام خواهی طرف مقابل، قسمتی از خواسته دعوای خود را کم کند و شعبه دیوانعالی کشور نظر به تایید دادنامه فرجام خواسته داشته باشد، به دلالت ذیل ماده 403 قانون آیین دادرسی مدنی که مقرر نموده: … آن قسمت از رای دادگاه که خارج از خواسته خواهان صادر شده باشد، نقض بلاارجاع خواهد شد.

میتواند دادنامه را نسبت به خواسته کاهش یافته در تمام مراحل ذکر شده، نقض بلاارجاع نماید و دادنامه را نسبت به مازاد آن ابرام نموده و اگر دادنامه فرجام خواسته به هر یک از جهات مقرر در ماده 401 قانون آیین دادرسی مدنی نقض شود، اعمال ماده 98 قانون مذکور بر عهده دادگاه مرجوع الیه پرونده و بعد از نقض خواهد بود.

فلذا بنظر میرسد که محدودیت دیوانعالی کشور در مقام رسیدگی فرجامی ناظر به افزایش خواسته با تغییر دعوا یا خواسته باشد و کم کردن خواسته به نظم دادرسی در مرحله فرجامی و به شأن آن دیوان اخلالی ندارد.

مستندات قانونی مرتبط با کاهش خواسته نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه شماره نظریه: 7/98/1794 شماره پرونده: ح 4971-721-89 تاریخ نظریه: 1398/12/24 چنانچه در طول جریان دادرسی در دادگاه عمومی حقوقی، خواهان خواسته اولیه خود که مطالبه مبلغ سیصد میلیون ریال وجه نقد می باشد به مبلغ دویست میلیون ریال که در صلاحیت شورای حل اختلاف است کاهش دهد، آیا دادگاه عمومی حقوقی رسیدگی کننده به پرونده به لحاظ کاهش خواسته امکان صدور قرار عدم صلاحیت به شایستگی آن شورا به استناد ماده 9 قانون شوراهای حل اختلاف را دارد یا آن که به اعتبار صلاحیت ذاتی اولیه و به استناد ماده 26 قانون آیین دادرسی مدنی و زمان تقدیم دادخواست باید نسبت به ادامه رسیدگی به موضوع ادامه دهد؟ در فرض استعلام که خواهان در جریان دادرسی در دادگاه عمومی مبلغ خواسته را از سیصد میلیون ریال به دویست میلیون ریال کاهش داده است، دادگاه نباید به اعتبار شورای حل اختلاف قرار عدم صلاحیت صادر نماید؛ زیرا با توجه به ماده 26 قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی مصوب 1379 مناط صلاحیت دادگاه تاریخ تقدیم دادخواست است و از بدو ارجاع به دادگاه موضوع خواسته در حیطه صلاحیت دادگاه بوده و وارد رسیدگی شده است و کاهش بعدی خواسته نافی صلاحیت دادگاه نیست؛ مع الوصف چنان چه به هر جهت قرار موصوف صادر شود، به حکم ماده 15 قانون شوراهای حل اختلاف مصوب 1394 قاضی شورای مذکور حق مخالفت با آن را ندارد و ناگزیر باید به آن رسیدگی کند.

نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضاییه شماره نظریه: 7/97/1878 شماره پرونده: 1842-1/127-96 تاریخ نظریه: 1397/06/20 به موجب بند ب و ج ماده 107 قانون آیین دادرسی مدنی خواهان به منظور استرداد دعوی مادامی که به سقوط دعوی منجر نشود صرفاً تا ختم مذاکرات طرفین فرصت دارد لیکن به موجب ماده 98 قانون آیین دادرسی مدنی کاهش خواسته در طول تمام فرایند دادرسی مدنی ممکن است با این وصف مقرره ای اخیر عملاً موجب نادیده انگاشتن مقررات ماده 107 خواهد شد زیرا پس از ختم مذاکرات طرفین و عدم رضایت خوانده به استرداد دعوی خواهان عملاً از طریق کاهش خواسته خویش به هدف خود یعنی استرداد دعوی به نحوی که موجب سقوط دعوی نشود خواهد رسید.

با توجه به مراتب فوق سوالات ذیل را پاسخ بفرمایید: 1- میان کاهش خواسته و استرداد دعوی چه تفاوتی وجود دارد؟ 2- نظر آن اداره محترم پیرامون جمع نصوص قانونی مزبور چیست؟ بین کاهش خواسته مذکور در ماده 98 قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی 79 و استرداد دعوا موضوع ماده 107 این قانون تعارضی وجود ندارد زیرا کاهش خواسته نیز مشتمل بر استرداد جزیی دعوا است و از نظر مقطع و نوع تصمیم دادگاه تفاوتی بین استرداد کلی و جزیی دعوا نیست؛ جز اینکه در موارد استرداد کلی دعوا، دادرسی خاتمه یافته و دادگاه به استناد ماده 107 قانون یاد شده قرار مقتضی صادر می کند اما در موارد استرداد جزیی دعوا نسبت به آن بخش از خواسته که مسترد نشده است، دادگاه رسیدگی را ادامه داده و حکم مقتضی صادر می کند و النهایه ضمن صدور حکم، راجع به آن بخش از خواسته که مسترد شده است در اجرای ماده 107 یاد شده نیز قرار مقتضی صادر می نماید.


کلید واژه ها: دادرسی - دادگاه - دعوا - دادگاههای عمومی - درخواست - عمومی و انقلاب - کاهش - یکی از - آیین دادرسی - حقوقی - تغییر - قانون - قانونگذار - دادخواست - رسیدگی - انقلاب - ارتباط - تابناک - گزارش - عمومی - اعلام - اقدام - پایان - صورتی - واحدی - اولین - مربوط - منشا - آیین - ماده

آخرین اخبار سرویس:
مصوبه قانونگذاران آمریکایی برای گزارش دهی درباره روابط ایران ـ چین

درگذشت محمود کریمی علویجه گوینده خبر آزادی خرمشهر صحت دارد؟

کوچه به کوچه عشق تو را جار می زنیم/ روضه های خانگی حاج مهدی رسولی + تصاویر

سهم ایران از تجارت منطقه از نگاه رییسی

تبادل نظر ایران و پرتغال درباره تقویت روابط دوجانبه

وزیر خارجه پرتغال: مخالف یکجانبه گرایی در نظام بین المللی هستیم

دلیل بی نظمی در سفر زائران اربعین از زبان معاون وزیر راه

رییس جمهور: «عدالت» با سخنرانی عملیاتی نمی شود

ایلام یکی از قله های دفاع مقدس است

رایزنی امیرعبداللهیان و گیر پدرسون درباره آخرین وضعیت سوریه

امیرعبداللهیان: سازمان ملل در جهت رفع تحریم های ظالمانه سوریه نقشی فعال تر ایفا کند

برگزاری اردوی جهادی سردار دل ها در یکی از روستا های ماسال

تعیین تکلیف موافقت با اقدامات شهرداری در حوزه کرونا در یکشنبه آتی

ظرفیت مرزی ایلام یک فرصت است

جدایی نصفه نیمه ایلان ماسک و همسرش

اولویت سیاست خارجی ایران ایجاد توازن در روابط است

دستور ویژه برای پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان صادر شد

خطیب زاده: فقط ایران به نمایندگی از ایران سخن می گوید

«محمود کریمی» گوینده خبر آزادسازی خرمشهر درگذشت

ابراز امیدواری وزیر امور خارجه نروژ در مورد احیای برجام

دیدار امیرعبداللهیان با همتای اندونزیایی خود

درخواست وزیر خارجه ارمنستان برای آغاز همکاری در حوزه نفت و انرژی با ایران

پیام تسلیت رییس جمهور درپی درگذشت «علی لندی»

چه کسی برای علی کوچولو قصه گفت؟

ابراز امیدواری وزیر امور خارجه نروژ در مورد احیای برجام

(عکس) کوچ اجباری شیعیان هزاره توسط طالبان!

علّت برکناری دکتر محمود نیلی از ریاست دانشگاه تهران

آن طرفی که یکجانبه «برجام» را ترک کرده از خواب برخیزد

امیرعبداللهیان: روابط با آسیا یکی از اولویت های اصلی ایران است

زبان تحریم و تهدید کارآیی ندارد/ براساس رفتار عملی «بایدن» تصمیم می گیریم

یادداشت| مقاومت؛ الگوی قطعی غلبه از قلدر بعثی تا شیطان بزرگ

دولتِ جوان ِ فسادستیزِ کارآمد می خواهیم

مقام نروژی: ایران در سیاست خارجی نروژ جایگاه خاص دارد

اخبار شبانگاهی (22) شبکه سه سیما؛ 2 مهر

عدالت را باید در میدان عمل اجرا کرد

برگزاری انتخابات رییس اتحادیه جهانی دوچرخه سواری در غیاب ایران

اینفوگرافیک | شهدای جنگ تحمیلی چه سن وسالی داشتند؟

کلوپ تفریحات دریایی

امیرعبداللهیان: بر اساس رفتار عملی بایدن تصمیم می گیریم/ بزودی مذاکرات وین از سر گرفته می شود

تصور نتیجه بخش بودن تروریسم اقتصادی

رییس جمهور درگذشت علی لندی نوجوان غیور ایذه ای را تسلیت گفت

برگزاری همایش اربعین حسینی در نجف اشرف

ابراز امیدواری وزیر امور خارجه نروژ در مورد احیای برجام

اعلام آمادگی تهران برای نهایی کردن موافقتنامه تجارت ترجیحی بین ایران و اندونزی

پیمان جبلی، رییس جدید صدا و سیما به دیدار رهبر انقلاب رفت

ایران مذاکره برای مذاکره را نمی پذیرد

ویدئو | صاحب صدای ماندگار جنگ درگذشت

گذر از جنگ اقتصادی نیاز به همدلی مردم و مسئولان دارد

قالیباف درگذشت نوجوان ایذه ای را تسلیت گفت

نام «علی لندی» در شمار قهرمانان ملی این مرز و بوم ثبت می شود

رفع مشکلات مناطق محروم و حاشیه شهر ضرورت است

تاکید وزیران امور خارجه ایران و ارمنستان برای همکاری های دو کشور در نفت و انرژی

آیت الله رییسی: نام نوجوان غیور ایذه ای در شمار قهرمانان ملی این مرز وبوم ثبت خواهد شد

لزوم تقویت زیرساخت های گردشگری استان ایلام/ مشکلات کشاورزی باید حل شود

جراحی نظام آموزشی باید از رتبه بندی فرهنگیان شروع شود

ایران برای توسعه روابط با کوبا هیچ سقفی قائل نیست

گزارش تصویری استقبال مردم ایذه از پیکر زنده یاد علی لندی نوجوان فداکار خوزستانی

پیام تسلیت رییس قوه قضاییه برای درگذشت نوجوان فداکار ایذه ای

پیشرفت صنایع هوایی ما قابل مقایسه با قبل از انقلاب نیست/ شب و روز صهیونیست ها در وحشت است

آیت الله رییسی درگذشت علی لندی نوجوان غیور ایذه ای را تسلیت گفت

سخنگوی وزارت خارجه: چشم هایتان را به روی حقیقت باز کنید

پیام تسلیت رییس قوه قضاییه در پی درگذشت نوجوان فداکار ایذه ای

خطیب زاده: فقط ایران به نمایندگی از ایران سخن می گوید

عکس/ تیپ به شدت متفاوت مهرآوه شریفی نیا بعد از کاهش وزن!

امیرعبداللهیان: برای توسعه روابط با کوبا هیچ سقفی قائل نیستیم

هدف دشمن تحریف حماسه بزرگ دفاع مقدس است

برگزاری همایش بزرگ پیاده روی خانوادگی«فتح خون تا روایت فتح » در شهرک رزمندگان یزد

نام «علی لندی» در شمار قهرمانان ملی این مرز و بوم ثبت می شود

گرامیداشت هفته دفاع مقدس در فاریاب

قالیباف: نوجوان فداکار ایذه ای جلو ه های ایثار و از جان گذشتگی ملت سلحشور ایران را در یادها زنده کرد

فرماندار یزد در محل نماز جمعه این هفته میزبان میز خدمت و پاسخگوی مردم بود

مرز، نه یک تهدید بلکه یک فرصت است/ تاکید بر اهتمام جدی دولت برای پیشرفت استان ایلام

رییس جمهور درگذشت علی لندی را تسلیت گفت

تأکید وزیر امور خارجه ایران بر توسعه روابط با کوبا و ساحل عاج

تاکید آیت الله رییسی بر لزوم افزایش صادرات به کشور های همسایه و توسعه تجارت منطقه ای ایران

اولین نشست از سلسله نشست های هم اندیشی اندیشه های آبی برگزار شد

استخدام ویراستار انگلیسی با حقوق و مزایای عالی در دفتر ترجمه رسمی پارس

نگار دادجو و زهرا مظفری تصاویری از دیدار رییس جمهور میان نخبگان استان ایلام

آب مهمترین اولویت استان اصفهان است

پیام تسلیت رییس مجلس در پی درگذشت علی لندی

پیام تسلیت رییس قوه قضاییه برای درگذشت نوجوان فداکار ایذه ای

پیام تسلیت حجت الاسلام اژه ای در پی درگذشت نوجوان فداکار ایذه ای

اعلام نتیجه نهایی انتخابات پارلمانی روسیه

رییس جمهور درگذشت نوجوان غیور ایذه ای را تسلیت گفت

نام «علی لندی» در شمار قهرمانان ملی این مرز وبوم ثبت می شود

مبادلات نفتی ایران و ارمنستان تقویت می شود

حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی فرد: عزت، اقتدار و امنیت کشور در سایه وجود نیروهای مسلح قوی و مقتدر شکل می گیرد

تقویت روابط گردشگری ایران و اندونزی

محمود کریمی، گوینده حماسی رادیو درگذشت

آیت الله رییسی درگذشت علی لندی نوجوان غیور ایذه ای را تسلیت گفت

قالیباف درگذشت نوجوان ایذه ای را تسلیت گفت

ایران برای ارتقاء روابط با ساحل عاج اعلام آمادگی کرد

خطیب زاده: آن طرفی که یکجانبه برجام را ترک کرده از خواب برخیزد/مذاکره برای مذاکره به هیچ وجه قابل پذیرش نیست

تجلیل از خانواده شهدا توسط دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی اسلامشهر

ابراز همدردی رییس جمهور در پی درگذشت نوجوان فداکار ایذه ای

رایزنی ایران و ساحل عاج برای تقویت روابط دوجانبه

چهره متفاوت «یکتا ناصر» بدون آرایش و فیلتر/ عکس

بازدید میدانی نماینده ولی فقیه در کردستان از روستای سراب قامیش/ مشکلات مردم را منعکس و پیگیری می کنم + تصاویر

آیت الله رییسی: رفع مشکلات مناطق محروم و حاشیه شهر ضرورت است

مسافران فاقد بلیت و روادید، عامل شلوغی فرودگاه امام بودند

هنگام تغییر نظر در یک دعوای حقوقی مراقب آثار حاکم بر «کاهش خواسته» باشید!

هنگام تغییر نظر در یک دعوای حقوقی مراقب آثار حاکم بر «کاهش خواسته» باشید!