مطالب مرتبط:
انجمن صنفی فیلم نامه نویسان سینما طرح صیانت از حقوق کاربران در فضای مجازی را محکوم کرد/ به اسم «صیانت» معاش و سلامت روانی مردم ایران را نابود نکنید
شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی پیام ملت ایران را به جهانیان اعلام می کند
سیر مطالعاتی پیشنهادی برای آشنایی با جریان های صهیونیستی مستتر در تاریخ ایران و جهان
آمریکا تمایلی به تنش با ایران ندارد
واکسیناسیون خبرنگاران مشهدی از امروز آغاز شد
-200 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 10 مرداد 1400 ساعت 08:052021-08-01فرهنگي

حاجی مشهدی: با کپی و تکرار در فیلمنامه های سینما مواجه هستیم/منابع غنی ادبیات ایران در سینما نادیده گرفته شده


متاسفانه درعرصه اقتباس های درست و سنجیده از منابع غنی ادبیات دیرساله این سرزمین نیز کم کوشی‎های آشکاری دیده می شود و بیش تر فیلمنامه های تبدیل شده به فیلم های سینمایی یا مجموعه های تلویزیونی، - " یک منتقد فیلم و مدرّس سینما گفت: متاسفانه درعرصه اقتباس های درست و سنجیده از منابع غنی ادبیات دیرساله این سرزمین نیز کم کوشی‎های آشکاری دیده می شود و بیش تر فیلمنامه های تبدیل شده به فیلم های سینمایی یا مجموعه های تلویزیونی، دارای درونمایه و مضمون تکراری هستند.

عزیزالله حاجی مشهدی پیرامون آسیب و ورشکستی صنعت سینما پس از شیوع اپیدمی کرونا گفت: با نگاهی به وضعیت عمومی جهان در جریان همه گیری ویروس کرونا، می بینیم که متاسفانه در همه جای جهان، سینما و شرایط فروش فیلم ها در مقایسه با شرایط پیش از شیوع کرونا به نحو آشکاری دچار اختلال و مشکلات اقتصادی شده است.

البته شاید هنوز به راستی زمان اعلام ورشکستگی کامل سینما فرا نرسیده باشد.

به ویژه که می دانیم، حتی در این شرایط دشوار و غیرعادی نیز، فیلم هایی با استفاده از روش نمایش آنلاین و برخی فیلم ها با استفاده از امکانات توزیع فیلم در شبکه نمایش خانگی و یا پخش تلویزیونی، توانسته اند بخشی از هزینه های تولید را جبران نمایند.

بیشتر بخوانید: برای مشاهده آخرین اخبار از سینمای ایران اینجا" کلیک کنید وی در همین راستا ابراز کرد: با این همه، باید پذیرفت که همزمان با آشکار شدن دیرهنگام شیوع ویروس کرونا در ایران، درپی تعطیلی تالار های نمایش فیلم و تئاتر، با هدف پیشگیری از ابتلای شهروندان به این بیماری و آلوده شدن آن ها به این ویروس نوظهور و ناشناخته و خطرگسترش آن از طریق تماشاگران فیلم ها، در عمل با رکود کامل کار سینما ها رو به رو شدیم و به این ترتیب، در جریان همه گیری ویروس کرونا، سینما دچار آسیب جدی شد و کسانی که تنها از طریق این هنر صنعت امرار معاش می کردند به راستی گرفتار تنگنا های شدید مالی و درآمدی شدند.

این منتقد سینما با اشاره به امیدواری باقی مانده در سینما ابراز کرد: آمار فروش فیلم های تازه به نمایش در آمده، در دوره جدید نمایش همگانی فیلم‎ها بعد از پایان تب و تاب های خاص جشنواره فیلم فجر، به خوبی نشان می داد که در صورت مساعد بودن شرایط، می توان هنوز هم به رونق نسبی بازار نمایش فیلم های سینمایی دلخوش شویم و شاهد آن باشیم که تماشاگرانی به سینما ها کشانده شوند تا در کنار این همه گرانی و تورم و بالا رفتن بی حساب و کتاب قیمت ها در بازار، سینما دوستان بازهم بتوانند از سینما به عنوان مناسب ترین و ارزان ترین سرگرمی سالم خانوادگی استفاده کنند.

این مدرس و منتقد سینما و تلویزیون تصریح کرد: با توجه به اوج و فرود های شرایط انتشار و همه گیری ویروس کرونا در جهان، در عمل نیز شاهد بوده ایم که تعطیلی سینما ها یکی از راه های مناسب مقابله با گسترش ویروس کرونا بوده است.

اگر این ویروس از ابتدای ورود به بدن افراد با نشانه ها و تظاهرات آشکاری همراه می بود، شاید با گذاشتن ماموری که بتواند با تب سنج های دستی دمای بدن تماشاگران را در بدو ورودشان به سینما اندازه گیری کند و با جلوگیری از ورود افرادی که تب دارند، ایمنی سایر تماشاگران را تامین کرد، اما متاسفانه با توجه به دو هفته دوران نهفتگی این ویروس مهلک، با چنین تمهیداتی نمی‎توانستند از انتقال این ویروس پیشگیری کنند.

با این حساب، تعطیلی سینماها، مناسب ترین و عاقلانه ترین کار برای پیشگیری از انتقال این ویروس خطرناک بود.

در چنین شرایطی، برای حمایت از سینماداران و فیلمسازان و تهیه کنندگان از یک سو و برای مخاطبان آثار سینمایی و سینما دوستان از سویی دیگر، می بایست چاره اندیشی کرد.

نویسنده کتاب دور دنیا با هشتاد فیلم پیرامون راهکار برون رفت از مشکلات سینما توضیح داد: در نخستین گام، شاید حذف مالیات و عوارض متعارف و معمول حاصل از فروش بلیت و تخصیص آن به عنوان کمک بلا عوض به سینما داران با توجه به جدول زمان بندی نمایش در گروه بندی های نمایش فیلم ها و نیز در نظر گرفتن هفته های نمایش جبرانی، در ماه‎های بعد از گشایش دوباره سینما های کشور و در مراحل بعدی بررسی چگونگی امکان توزیع و تکثیر فیلم ها با استفاده از شبکه نمایش خانگی برای رسیدن فیلم ها به دست مخاطبان و علاقه مندان فیلم های جدید، همچنین عرضه اینترنتی و یا نمایش آنلاین برخی از تولیدات سینمایی آماده نمایش همگانی، می تواند کارساز باشد و مناسب ترین راه برای برون رفت از دشواری های مرتبط با شرایط بحرانی امروز برای دست اندرکاران تولید فیلم باشد.

حاجی مشهدی در همین راستا تاکید کرد: به نظر می رسد که لازم است مدیران سینمایی در وزارت ارشاد نیز با استفاده از برخی تجارب بین المللی برای کاهش آسیب های ناشی از تعطیل شدن ناگهانی و غیر منتظره سینماها، چاره جویی کنند.

برای مثال ببینند که در سایر کشور ها با تعطیل شدن ناگهانی تالار های نمایش فیلم، در جهت حمایت از فیلمسازان و تهیه کنندگان و سینماداران چه تمهیداتی اندیشیده اند؟ صد البته نباید فراموش کرد که تنها با تامین بخشی از حقوق و منافع مادی این دسته از دست اندرکاران تولید و پخش فیلم نمی توان از دامنه وسیع این آسیب‎ها به تولیدکنندگان و دفاتر پخش و سینماداران کم کرد، بلکه باید به فکر سایر نیرو های شاغل در سینما - از بازیگران و هنروران عادی سینما گرفته تا نویسندگان فیلمنامه و بسیاری از عوامل فنی تولید فیلم، نیز بود تا در چنین شرایط دشواری، آسیب کم تری ببینند.

وی پیرامون تفاوت مخاطبان سینما در پساکرونا ابراز کرد: واقعیت این است تماشای فیلم در سالن نمایش و دیدن فیلم های سینمایی بر پرده سینما، همواره برای سینمادوستان و کسانی که از سینما به عنوان یکی از سالم‎ترین و درعین حال ارزان ترین وسیله سرگرمی ها استفاده می کنند، دارای جذابیت فراوانی است.

به همین سبب با وجود امکانات به ظاهر موازی و تا حدودی مشابه برای تماشای آثار سینمایی، به گمان بسیاری از سینما دوستان، هنوز نمی توان برای تماشای فیلم در سالن سینما و نشستن در کنار تماشاگران دیگر و انجام برخی تشریفات و آداب مفرّحِ رفتن به سینما، جایگزین بهتری پیدا کرد، به همین سبب، دور از انتظار نیست که همزمان با عادی شدن شرایط بهداشتی و برطرف شدن مشکلات مربوط به ضرورت فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک و بار دیگر سینما جانی تازه بگیرد و با گرمی بازار و رونق دوباره صنعت سینما رو‎ به‎ رو شویم.

این نویسنده و مترجم پیرامون وضعیت سینمای ایران با شیوع کرونا تا به امرزو بیان کرد: به گواهی خبر ها و آمار های رسمی، در سال گذشته نمایش فیلم ها به دلیل شرایط کرونایی وضعیت اسفباری داشته اند.

اگر برای مثال در شرایط عادی تنها 70 درصد از فیلم های تولیدی هرسال فرصت و امکان نمایش در تالار های نمایش فیلم را پیدا می کردند، در شرایط همه گیری ویروس کرونا، با استفاده از برخی تمهیدات، تنها یک سوم و حتی به عبارتی درست تر، تنها یک چهارم از همان 70 درصد از فیلم هایی که فرصت دیده شدن پیدا می کردند، امکان نمایش پیدا کردند! پدیده نادری که در صورت تداوم شاید بتواند به ورشکستی سینما منجر شود.

وضعیت دشواری که صد البته تنها گریبان گیر سینمای ایران نبود و صنعت سینمای جهان را نیز با مشکلات جدی رو به رو کرد.

به گونه ای که به گفته جیم اور (Jim Orr) رییس بخش توزیع داخلی استودیو فیلمسازی یونیورسال پیکچرز: امسال مثل هیچ سالی نیست.

هیچ وقت کسب وکار این صنعت تا این اندازه کساد نبوده است مترجم کتاب جاناتان، مرغ دریایی پیرامون سطح کیفی فیلمنامه ها و میزان پیشرفت کارگردانی عنوان کرد: بی تعارف باید گفت هنوز هم جدا از برخی نارسایی ها و کمداشت های فنی و مبانی زیبایی شناسی تصویر و زبان سینما، عمده ترین مشکل موجود در سینمای ما، به سطح کیفی فیلمنامه ها بر می گردد.

عزیزالله حاجی مشهدی در همین راستا خاطرنشان کرد: گذشته از نگارش فیلمنامه های تالیفی، متاسفانه درعرصه اقتباس های درست و سنجیده از منابع غنی ادبیات دیرساله این سرزمین نیز کم کوشی‎های آشکاری دیده می شود و بیش تر فیلمنامه های تبدیل شده به فیلم های سینمایی یا مجموعه های تلویزیونی، دارای درونمایه و مضمون تکراری بوده و گاه حتی گرته برداری ناقص از برخی داستان ها و فیلمنامه های خارجی است که متاسفانه در مواردی، با نادیده گرفتن موضوع مهم حق مولّف سازندگان این آثار، تنها با اشاره ای گذرا، در عنوان بندی این گونه فیلم ها به شکل برداشت آزاد از داستان.

یا با نگاهی به کتاب.

آشکارا سعی می کنند که نتیجه کار را به حساب خلاقیت های فردی خودشان بگذارند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: سینما - فیلم های سینمایی - فیلم - فیلمنامه - ادبیات - منابع - کرونا - سینمایی - سرزمین - اقتباس - اپیدمی کرونا - ادبیات ایران - فروش فیلم ها - مشهدی - شرایط - تکرار - منتقد فیلم - شیوع کرونا - صنعت سینما - فروش فیلم - شیوع - درست - حاجی - جهان - همه گیری - اپیدمی - مقایسه - تکراری - منتقد - ویروس

آخرین اخبار سرویس:
تصویری از فریبا کوثری در میان آرامستان /عکس

رقابت 970 پادکست در مرحله دوم جشنواره قصه گویی کانون

پیام تبریک مجید مظفری برای تولد «نیکی» دخترش /عکس

پرداختن صرف به بعد حماسه غلط است/آسیب زا بودن مداحی خشن و استودیویی در عین تناقض + فیلم

ویژه برنامه «عصر سینما، تئاتر ابرکوه» برگزار شد

صدای من در این شعرها شنیده می شود

پیام تبریک مجید مظفری برای تولد «نیکی» دخترش /عکس

ستاره پسیانی و باران کوثری در فیلمی کوتاه

انتقاد محمود پاک نیت از بازیگران بی استعداد که برای خودنمایی وارد عرصه شده اند

سبزوار میزبان نمایش آیینی عاشورایی قتیل العبرات

«مشق امشب» آماده نمایش و پخش جهانی شد

اختتامیه طرح نشان ایرانی2

ناگفته های دختر علی سلیمانی درباره پدرش

انتشار چشمه جادو از شش گانه جهنم سیاه

ماجرای دستمزد های بیت کوینی برخی از سلبریتی ها و بازیگران مشهور

ماهور الوند با تیپ وچهره ای متفاوت /عکس

معرفی برگزیدگان سومین «مهرواره شعر» آفرینش کانون

غزل سیب با چند داستان از بیروتی

سرزمین هنر (آرتلند) میزبان آثار 60 هنرمند از سراسر کشور

فراخوان ادبی و هنری ایثار و اقتدار منتشر شد

پخش تلویزیونی مستندی از ترور شهید سردار سلیمانی

معرفی برگزیدگان «مهرواره شعر» آفرینش

تقدیر از نویسندگان و مولفین کارمند در شهرداری منطقه8

تأکید بر نهادینه شدن فرهنگ اطلاع رسانی در مورد گرانفروشی در مهاباد

تصاویر| رونمایی از مستند سینمایی دستمال سرخ ها

«امتحان» شوکت امین در جشنواره فیلم «بوسان» کره جنوبی

دنیای زیبا کجایی؟! در گفت وگو با سالی رونی

جایزه ادبی «ما» آغاز به کار کرد

ماهور الوند با تیپ وچهره ای متفاوت /عکس

روایتی مستند از ترور سردار شهید سلیمانی

فیلم| جت اختصاصی و لاکچری ویژه میلیاردر ها

ویدئو/ دنیا مدنی از سنگ اندازی های مادرش در مسیر بازیگری می گوید

معاون فرهنگی وزیر ارشاد مشخص شد

پخش تلویزیونی «فالکن»/مستندی از ترور شهید سردار سلیمانی

سرزمین هنر (آرتلند) میزبان آثار 60 هنرمند از سراسر کشور

کشف قطعه ای گمشده از شاهکار مشهور ونگوگ+عکس

اهدای جایزه اصلی جشنواره تورنتو به کنت برانا

پخش تلویزیونی «فالکن»/مستندی از ترور شهید سردار سلیمانی

استخدام کارآموز حسابداری در موسسه حسابداران مجرب اطلس در تهران

استخدام کارآموز معماری در یک شرکت معتبر در تهران

ویدئو| ماجرای زنده ماندن معجزه آسای بهاره افشاری: دکتر گفت 4 ساعت بیشتر زنده نمی مانم!

فیلم| طراحی جاروبرقی دریایی

روایت تلخ همسر و دختر «علی سلیمانی» از درگذشت او + فیلم

انتقاد محمود پاک نیت از بازیگران بی استعداد که برای خودنمایی وارد عرصه شده اند

پیام عاشقانه مصطفی کیایی برای همسرش /عکس

جایزه ادبی «ما» آغاز به کار کرد

ماجرای دستمزدهای بیت کوینی برخی بازیگران مشهور

انتقاد محمود پاک نیت از بازیگران بی استعداد که برای خودنمایی وارد عرصه شده اند

آغاز به کار جایزه ادبی «ما»

نماز آخر پیش از تیرباران توسط طالبان +فیلم

فیلم| سنجاب کوچک و حرف گوش کن

تتوی عجیب روی پای «سحر قریشی»/ عکس

970 پادکست در جشنواره قصه گویی کانون رقابت می کنند

«پلاک هشت» رادیو ایران از آبادان شنیدنی می شود/ تولید و پخش 21 عنوان برنامه در هفته دفاع مقدس 1400

آغاز به کار جایزه ادبی «ما»

امیرعلی دانایی مجری شد

حذف20 دقیقه از انیمیشن «مبارک» به دلیل پوشش الناز شاکردوست

کشف حجاب مبتذل خانم بازیگر بعد از مهاجرت/عکس

حراج یادگاری های سیلوستر استالونه

آموش هنری چند هزار ساله در گلپایگان

باغ موزه فلزی ایران

استخدام بازاریاب B2B با بیمه تکمیلی در شرکت افرند الوان امین در تهران

بررسی واکنش مخاطبان و منتقدان پس از اکران دینامیت

قدردانی وزیر فرهنگ از فعالان حامی نشان ایرانی

حذف20 دقیقه از انیمیشن «مبارک» به دلیل پوشش الناز شاکردوست

«اقتباس» در سینما امر بخشنامه ای نیست/ صنعت سینما نداریم

سینما به منزله درمان، سوگ و سینمای تحول گرا در 360 صفحه

پیام عاشقانه مصطفی کیایی برای همسرش /عکس

زیبایی زبانزد افسانه بایگان در جوانی /عکس

الناز حبیبی از نمایی بسیار نزدیک؛ بدون فیلتر و حتی آرایش!+عکس

استخدام منشی در مجموعه زیبایی لیو در قیطریه - تهران

معرفی چهارصد جنبش در دایرهالمعارف جنبش های دینی نوظهور

محمود پاک نیت: عده ای به نام بازیگر آمده اند که فقط به شهرت برسند/در 3 سریال بلند تاریخی تلویزیون حضور دارم

عکس های جدید و بیوگرافی مینا وحید بازیگر سریال افرا

اولین پخش «فالکن» به سیما رسید/ مستندی درباره ترور شهید سلیمانی

شاه آبادی: مجموعه افرا اثری چند وجهی

کتاب «دائره المعارف جنبشهای دینی نوظهور» نقد و بررسی می شود

علت عجیب سانسور رئال انیمیشن «مبارک»

«مریم مومن» و دلخوشی هایش در روزهای کرونایی /عکس

عدم صدور مجوز پخش قسمت پنجم «قبله عالم»+ علت

کلاهبرداری از مردم با تقلید صدای بهرام رادان +فیلم

رونمایی کتیبه یادبود جلوخان آرامگاه فردوسی

دختر علی سلیمانی جای پدر را گرفت

مهدی پاکدل در پی بهرام رادان در میان بیابان /عکس

مجموعه افرا اثری چند وجهی

حکایتی موسیقایی از سرگشتگی مولانا تا وصل و بی فاصلگی

محمود پاکنیت: عده ای به نام بازیگر آمده اند که فقط به شهرت برسند/در 3 سریال بلند تاریخی تلویزیون حضور دارم

مهدی پاکدل در پی بهرام رادان در میان بیابان /عکس

ماجرای یک پیشگویی و زنده ماندن معجزه آسای بهاره افشاری+ فیلم

«پیاده روی اربعین، رسانه شیعه» در فرهنگسرای رسانه نقد و بررسی می شود

«مریم مومن» و دلخوشی هایش در روزهای کرونایی /عکس

تماشاگران جشنواره تورنتو، «بلفاست» را به عنوان بهترین فیلم انتخاب کردند

فیلم/ کشف انبار بزرگ مهمات در پنجشیر

ست جذاب «سحر دولتشاهی» با دو سوپراستار ایران + عکس

«مشق امشب» آماده نمایش و پخش جهانی شد

روایت اصغر توسلی از فصل تازه و قدیم «روزگار جوانی»، «مزد ترس» و وضعیت سریال سازی / چرا فرهادی بعد از قریب، روزگار جوانی را نساخت؟

گلایه روستاییان دهستان دیناران اردل از اینترنت ضعیف + فیلم

هوشنگ گلمکانی و تمجید از تازه ترین کتاب منصور ضابطیان

سحر دولتشاهی با لباس خیلی مردانه در خارج/عکس

دختر علی سلیمانی جای پدر را گرفت

حاجی مشهدی: با کپی و تکرار در فیلمنامه های سینما مواجه هستیم/منابع غنی ادبیات ایران در سینما نادیده گرفته شده

حاجی مشهدی: با کپی و تکرار در فیلمنامه های سینما مواجه هستیم/منابع غنی ادبیات ایران در سینما نادیده گرفته شده