مطالب مرتبط:
اولویت اول دولت سیزدهم باید اصلاح سیاست های ارزی باشد
اولویت اول دولت سیزدهم باید اصلاح سیاست های ارزی باشد
دولت سیزدهم و بزرگترین آواربرداری اقتصادی سیاسی ایران
آخرین دیدار رهبری با دولت دوازدهم؛ داستان شکستِ یک رویکرد
فهرست اعضای دولت سیزدهم پیش از پایان موعد مقرر قانونی، نهایی می شود
-93 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 7 مرداد 1400 ساعت 06:552021-07-29سياسي

تمام شاخص های مهم اقتصادی در دولت تدبیر رویکرد منفی گرفت / اصلاح تخصیص ارز ترجیحی از اولویت های دولت سیزدهم باشد


اگر برنامه دولت سیزدهم جامع باشد و افرادی هم که به عنوان اعضای کابینه معرفی می شوند افرادی توانمند و کارآمد، مسلط و سالم و بدون حاشیه  و به فکر کارو تلاش مضاعف  و با هماهنگی تیمی شکل گرفته باشند به تدریج از آغاز نیمه دوم سال 1400 می توان شرایط را رو به بهبودی دید.

- محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با "راه آرمان"" در رابطه با وضعیت اقتصادی کنونی کشور گفت: در حال حاضر اقتصاد وضعیت مناسبی ندارد به طوریکه در دولت یازدهم و دوازدهم تقریبا تمام شاخص های اقتصادی مهم در کشور به شکلی رویکرد منفی گرفتند و دیگر یک شاخص سالم در نظام اقتصادی کشور وجود ندارد.

وی افزود: این وضعیت میدانی کنونی است از طرفی دیگر مطالبات مردم م ویژه است و دولت هم در این زمینه آنچه مورد انتظار مردم بوده را اجرایی و عملیاتی نکرده است لذا انتظارات بسیار گسترده ای شکل گرفته که این انتظارات از دولت سیزدهم، کار دولت جدید را بسیار سخت کرده است.

به کارگیری ظرفیت های اقتصادی کشور راهکار گذر از شرایط سخت رییس کمیسیون اقتصاد مجلس شورای اسلامی توضیح داد: البته ما اعتقاد داریم علی رغم همه سختی ها و مشکلاتی که بوجود آمده امکان اینکه دولت سیزدهم موفق شود حتما وجود دارد یعنی در شرایط فعلی هم سختی کار را باید در نظر داشت و گرفتاری هایی که در پایان دولت دوازدهم بوجود آمده و هم توان و ظرفیتهایی که در اقتصاد کشور است می تواند به حل مشکلات کمک کند و باید به آینده بهتری امیدوارباشیم و نسبت به شرایط سختی که در کشور وجود دارد نگران نباشیم.

پورابراهیمی بیان کرد: ظرفیتهای کشور کمک می کند که تلاش مضاعفی داشته باشیم از نظر بنده انتظار مردم از دولت سیزدهم باید با رویکرد منطقی و معقولی پیگیری شود بنابراین رویکرد معقول این است که ما بتوانیم به صورت تدریجی شاهد بهبود شرایط باشیم.

اثر تحریم ها در نظام اقتصادی در بلندمدت قابل حذف است وی خاطرنشان کرد: اعتقاد ما براین است که بخش قابل توجهی از مشکلات جاری کشور با نگاه به درون و اصلاح تصمیمات و ساختارها و تحولات ساختاری در نظام اجرایی کشور قابل حل است و بخشی از آن هم در میان مدت قابل حل نیست و در بلندمدت قابل حل است و آن رویکرد تحریمی است که از ناحیه دشمن به ما وارد شده طبیعتا نیازمند این هستیم که به صورت ویژه با آن برخورد کنیم.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: در کوتاه مدت تحریمها در اقتصاد کشور اثرگذار است در میان مدت قابل مدیریت شدن و در بلندمدت اثر تحریم در نظام اقتصادی قابل حذف است، بنابراین اگر دولت سیزدهم بخواهد اقداماتی انجام دهد طبیعتا در حوزه تحریمها باید خنثی سازی همان چیزی که مورد نظر مقام مظم رهبری است را عملیاتی کند.

پور ابراهیمی عنوان کرد: منظور از خنثی سازی این است که اینقدر ظرفیت درونی کشور فعال شود که تحریمها به تدریج به صفر میل کند و عملا به جایی برسیم که اثر تحریم از بین رفته باشد.

برای حل مشکلات نیاز به گذر زمان است و یک شبه قابل حل نیست وی گفت: این اقدامات نیازمند به گذر زمان است و یک شبه قابل حل نیست بنابراین وقتی که از بودجه صحبت می کنیم بودجه 1401 باید بعد از تصویب مجلس اجرا شود تا ما بتوانیم اثرات آن را ببینیم.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اذعان کرد: لذا بخشی از اقدامات از جمله در حوزه معیشتی می تواند طی بازه زمانی 3 الی 6 ماه عملیاتی شود بخشی از اقدامات دولت سیزدهم میان مدت است و در یک بازه زمانی دو ساله و بخشی از آن بلند مدت است که فعلا مدت زمانی که در اختیار دولت سیزدهم است یک دوره چهار ساله است که بحث اصلاح ساختار و موضوعات مربوط به بحثهای بنیادی در حوزه اقتصادی است.

پور ابراهیمی افزود: نگاه مردم این است که با توجه به شرایطی که در کشور وجود دارد قطعا می تواند توسط دولتی کارآمد با برنامه ای بسیارجامع و کامل که مورد قبول نخبگان و متخصصین حوزه مرتبط قرار گرفته مبنای تصمیم قرار گیرد.

کابینه توانمند سالم و بدون حاشیه شرایط را بهبود می بخشد/ اصلاح تخصیص ارز ترجیحی از اولویت های دولت سیزدهم باشد وی بیان کرد: اگر برنامه جامع باشد و افرادی هم که به عنوان اعضای کابینه معرفی می شوند افرادی توانمند و کارآمد، مسلط و سالم و بدون حاشیه و به فکر کارو تلاش مضاعف و با هماهنگی تیمی شکل گرفته باشند به تدریج از آغاز نیمه دوم سال 1400 می توان شرایط را رو به بهبودی دید.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: البته این امر نیاز به گذر زمان دارد ولی با برنامه ریزی و مجاهدت و کار علمی و حرفه ای و کاملا عملیاتی و میدانی مطمئن هستیم آثار و پیامدهای مثبت ناشی از کار دولت سیزدهم را می توان به تدریج در زندگی مردم دید.

پور ابراهیمی به فوریتهای دولت سیزدهم در بحث تامین کالاهای اساسی اشاره کرد و گفت: حل مشکل مربوط به نابسامانی در تامین ارز ترجیحی یا تصمیم برای تغییر در تخصیص ارز و نگاهی متفاوت درباره مدیریت کالاهای اساسی در کشور باید به فوریت اقدام شود.

عرضه کالاهای مشمول ارز ترجیحی به مردم با رویکرد نظارت جدی وی همچنین به بحث زیرساختهایی که هم اکنون شرایط را در کشور به جایی رسانده که مورد اعتراض مقام معظم رهبری هم واقع شده اشاره و تاکید کرد: مسائل مربوط به آب، برق که در این ایام کاملا خود را نشان داده در بحث معیشت مردم بسیار حائز اهمیت است و یا بحثهای مرتبط با کالاهای اساسی موضوعات مربوط به ایجاد یک وضعیت ثبات و آرامش در فضای عمومی کشور مورد نیاز است که این اقدامات اولیه دولت است اما طبیعتا با بهبود شرایط این مسیر روند بهتری به خود می گیرد که در میان مدت و بلندمدت خود را نشان می دهد.

پورابراهیمی تصریح کرد: در بحث کالاهای اساسی دولت سیزدهم باید تصمیم بگیرد که آیا می خواهد مسیر حرکت دولت دوازدهم را در تخصیص ارز با رویکرد عدم نظارت یا نظارت بسیار ضعیف دنبال کند یا مشکلات مربوط به قیمت گذاری و به شکلی در اختیار داشتن و یا عرضه کالا های مشمول ارز به دست مردم را با رویکرد نظارت جدی دنبال کند.

وی عنوان کرد: یا به شکلی دیگر اینکه ارز ترجیحی را حذف و به روش باز توزیع منابع از طریق روش های مختلف که امکان این است که بداند که منابع این بخش را به مردمی بدهد که مستحق آن هستند و مابه التفاوت آن را از طریق کارت اعتباری و یا امثال آن عملیاتی و نسبت به این موضوع اتخاذ تصمیم کند.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه دولت سیزدهم باید تصمیمات پایه ای و اساسی بگیرد، اذعان کرد: در خصوص کالاهای اساسی یک تصمیم مهم این است که آیا این روند ادامه پیدا کند یا اینکه تغییرات ماهیتی به خود بگیرد.

پور ابراهیمی عنوان کرد: بسته به نظر دولت در رابطه با این موضوع می توانیم بگوییم آثار آن چه چیزی خواهد شد اما پیش بینی ما این است که در حوزه کالای اساسی و یا در مجموعه تصمیمات دیگر که در این بخش ها مطرح می شود قطعا وضعیت رو به بهبود خواهد گذاشت و فکر می کنیم مسیر متفاوتی از دولت دوازدهم خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: طبیعتا نیازمند این است که ساختارهای محکم افراد توانمند، مدیران اجرایی قابل و نظارت های دقیق دولت در دستور کار قرار گیرد تا دغدغه ها در بحث کالاهای اساسی است مرتفع شود.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: اما اینکه چقدر دوام داشته باشد بسته به برنامه های دولت و عملیاتی شدن آن دارد که ما مطمئن هستیم که از وضعیت کنونی بهتر خواهد شد.

در بازار سرمایه ابتدا باید اعتماد عمومی در حوزه سرمایه گذاری شکل گیرد پور ابراهیمی به بازار سرمایه و بورس نیز اشاره کرد و گفت: در بحث بازار سرمایه طبیعتا ابتدا باید یک اعتماد عمومی در حوزه سرمایه گذاری شکل گیرد.

وی ادامه داد: بازار سرمایه خیلی متاثر از فضای حاشیه است یعنی به محض اینکه بازار سرمایه متوجه می شود که فلان بحث امنیتی یا سیاسی در کشور رقم می خورد نسبت به آن حساسیت نشان می دهد اولین چیزی که می تواند ایجاد نتیجه مطلوب در شرایط تصمیم گیری دولت سیزدهم داشته باشد این است که اساسا دولت یک آرامش درفضای بازار سرمایه به جهت فضای سرمایه گذاری فراهم کند که این بسیار حائز اهمیت است.

در صورت عدم نگاه علمی و حرفه ای به بازار سرمایه نمی توان آن را مدیریت کرد رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: نکته دوم اینکه باید نگاه علمی و تخصصی به بازار سرمایه داشت یعنی اگر نگاه علمی وجود نداشته باشد نمی توانیم بازار سرمایه را مدیریت کرد، به طور مثال تعیین تکلیف قیمت های دستکاری در بازار سرمایه که یکی از موضوعات بسیار مهم است که باید انجام شود.

پورابراهیمی ابراز کرد: اعتقاد به اینکه انواع بورس از بورس انرژی گرفته تا بورس کالا تا سایر بورس هایی که در بازار سرمایه کار خود را شروع کرده اند آیا اینها مکانیزم عملکردشان از نگاه و رویکرد دولت سیزدهم مورد تایید هست یا نه، که طبیعتا در فرمایشات رییس جمهور منتخب این بحث بوده که مورد تایید است.

وی با اشاره به اینکه پیش بینی ما این است که با ایجاد ثبات حداقلی ما می توانیم وضعیت بازار سرمایه را نسبت به گذشته به ثبات بهتری برسانیم، افزود: بنابراین نگاه جدید کمک می کند بازگشت اعتماد به فضای بازار سرمایه، رویکردی علمی و تخصصی در اداره بازار سرمایه با تبعیت از نگاه علمی و حرفه ای و در کنار آن حمایت که در دستور کار دولت سیزدهم است طبیعتا آثار و پیامدهای آن می تواند باعث بهبود شرایط بازار سرمایه کشور شود.


کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - دولت سیزدهم - دولت - دولت یازدهم و دوازدهم - رییس کمیسیون اقتصادی - کمیسیون اقتصادی مجلس - محمدرضا پورابراهیمی - مجلس شورای اسلامی - شاخص های اقتصادی - وضعیت - کمیسیون اقتصادی - وضعیت اقتصادی - شاخص - کشور - سیزدهم - مطالبات مردم - شورای اسلامی - نظام اقتصادی - رییس کمیسیون - اعضای کابینه - پورابراهیمی - انتظار مردم - برنامه دولت - دولت یازدهم - دولت تدبیر - ارز ترجیحی - تخصیص ارز - سالم - دیگر

آخرین اخبار سرویس:
استراتژی های نوین آموزشی در دانشگاه علوم پزشکی تهران توسعه می یابد

تاثیر منفی تحریم و FATF بر تولید و تجارت

افتخار آفرینی سه عضو کانون در سومین مهرواره شعر آفرینش

شرق: کلیات برنامه سیاست خارجی رییسی، همان سیاستهای روحانی است

واکسن سینوفارم برای کودکان چه عوارضی دارد؟

آغاز طرح واکسیناسیون عمومی در مرکز تجمیعی واحد ساوه

سردار سلامی: منتظر دشمن نمی مانیم

تربیت دینی دانش آموزان رسالت اصلی طلاب شاغل در آموزش و پرورش است

پرلایک ترین توییت های یکشنبه 28 شهریور: «اینارو از وسط اتاق جمع کن»

تشریح برنامه های شبکه قزوین در هفته دفاع مقدس

پانزدهمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم ویژه جامعه کار و تولید استان کردستان برگزار شد

راه اندازی پرابهام دستگاه شتاب دهنده خطی بیمارستان خوانساری اراک

آخرین وضعیت آمادگی تأمین ناوگان سرویس مدارس

تاثیر منفی تحریم و FATF بر تولید و تجارت

پایان شایعات درباره آملی لاریجانی؟

مدیر مدرسه علمیه جده بزرگ اصفهان درگذشت + زندگی نامه

85 برنامــه در قالب 20 عنوان تدارک رادیو فرهنگ در هفته دفاع مقدس

نماینده لبنانی: دوست در سختی ها شناخته می شود؛ ایران دوست لبنان است / ملت ما در حال احتضار است

دست جلیلی خالی از پست ماند/ سرنوشت سیاسی سعید جلیلی چه خواهد شد؟

واکسیناسیون کرونا بابی جدید برای فعالیت گروه های جهادی

رییس سازمان سنجش: خبر خروجم از کشور کذب است

وزیر دفاع: پاسخ دندان شکنی به هرگونه اقدام نابخردانه و جهالت آمیز صهیونیست ها خواهیم داد

استخدام کارشناس منابع انسانی در شرکت امواج دریا در تهران

دارا بودن کارت واکسیناسیون برای فعالیت کسبه الزامی است

امروز «توانستن» برای ملت ایران نه یک آرزو بلکه واقعیتی انکارناپذیر است/ دشمن فرمول حل مسائل را به ما نمی آموزد

شروط برداشتن تحریم ها

پاسخ دندان شکنی به هرگونه اقدام نابخردانه و جهالت آمیز خواهیم داد

لزوم تقویت جایگاه «ناجا» در افکار عمومی

رتبه یازدهم استان سمنان در رعایت شاخص های مناسب سازی فضاها و اماکن عمومی در کشور

واکنش رییس پلیس پایتخت به تحویل قمه معتادان شرق تهران/ طرح دغدغه های حقوق عامه با دادستان

شروط برداشتن تحریم ها

نیویورک تایمز عملیات ترور شهید فخری زاده را چگونه تشریح کرد؟

زمینی به انارکاران محمودآباد واگذار نشده است

دانشگاه ها امکانات خود را برای حضور بیشتر دانشجویان آماده کنند

بازنشستگان «مناطق جنگی» درگیرِ تعللِ قانونگذار

خدایی: این خبر کذب محض است!

ارائه خدمات واکسیناسیون در مصلی تهران

چگونگی رسیدن به آسایش در نگاه امام صادق(ع)

برقراری پرواز اربعین در مسیر کرمانشاه به نجف و برعکس

لشکر های اصفهان خط شکن عملیات های دفاع مقدس بودند

قدردانی از اقدام کارشناس پلیس 110 قم

پیمان جبلی در چه شرایطی رییس صداوسیمای جمهوری اسلامی خواهد شد؟

تدارک رادیو فرهنگ در هفته دفاع مقدس

نماینده لبنانی: دوست در هنگام سختی ها شناخته می شود/ ملت لبنان در حال احتضار است

افزایش همکاری نیروی انتظامی با شهرداری تهران

حمایت بهزیستی از خانواده های دارای چندقلو

احزابی که از دولت قبل حمایت می کردند به اپوزیسون تبدیل شدند

لزوم ارائه تسهیلات برای ازدواج جوانان

مالیات اینفلوئنسرها چگونه محاسبه می شود؟  

فهرست فعالیت مراکز واکسیناسیون در بندرعباس - 29 شهریور

رژه هفته دفاع مقدس برگزار نمی شود

اربعین نماد اقتدار شیعیان است/ لزوم رعایت دستور العمل ها در اربعین

کمال هم نشینی ریحانه پارسا با تتلو فاجعه شد؛ تصاویری باورنکردنی

پیام دکتر علی جباری مدیر عامل بیمه رازی به مناسبت هفته دفاع مقدس ؛ آنها برای همیشه ایران را بیمه کردند

پیشرفت ملت ایران هرگز متوقف نمی شود/ تداوم این روند عزت آفرین است

دافوس ارتش مکانی برای تولید دانش جدید است

توصیه های یک نماینده مجلس به دولت در حوزه مسائل اقتصادی

مصباحی مقدم: مصوبه مجلس در مورد واردات خودرو های خارجی رد نشده است

آغاز واکسیناسیون افراد 18 سال به بالا به زودی

ضرورت در تسریع اجرای طرح ملی فرودگاه بین الملی ساری

کلیات برنامه سیاست خارجی رییسی، همان سیاستهای روحانی است/ به زودی FATF هم تصویب می شود

تخریب 34 ویلای غیرمجاز با ورود دادستانی در پردیس

رهبری شش دانگ حواسشان به هنر انقلاب است

راه 4 ساله شهردار بندرعباس از کدام مسیر می گذرد؟

دست جلیلی خالی از پست ماند

احتمال تغییر در یارانه نقدی بنزین

طرح 20 ساله ای که با ورود دستگاه قضایی مازندران تکمیل شد

هنرمندانی که جبر، قتل و کرونا از ما گرفت

حضور رییس جمهور در جمع مردم اعتماد عمومی را افزایش می دهد/ بی اعتقادی غربگرایان به ارتباط با مردم

سردار سلامی: صنایع دفاعی نیروی پیشران صنعت و فناوری کشورها است

یارانه بنزین تغییر می کند؟

صوت| علت درگذشت حاج حجت کسری از پیر غلامان نامدار تهران

چرا واکسن سینوفارم به دانش آموزان تزریق می شود؟

معاون ایران مجمع تقریب درگذشت ماموستا سهرابی را تسلیت گفت

رشد وکادر سازی از ماموریت های بسیج دانشجویی فارس است

انتقاد عباس عبدی از دولت سیزدهم

قانون تغییر ساعت در ایران لغو می شود؟

محور دیدار وزرای خارجه ایران و انگلیس در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل

منع صدور روادید برداشته خواهد شد

زیباترین پیام های صبح بخیر به همسر

اعلام برنامه های هفته دفاع مقدس در سیریک

نخستین شهید امر به معروف و نهی از منکر که جوانانی را متحول کرد

حاج حجت کسری درگذشت + سوابق

خدایی: قصد خروج از کشور ندارم/ از هیج نهادی درخواست فرصت مطالعاتی نداشته ام

رییس سازمان سنجش ممنوع الخروج شود

استخدام گرافیست، تدوینگر و خبرنگار در یک شرکت معتبر در البرز

علی آقایاری اختتامیه سوگواره عاشورایی موکب واژه ها

طرح 20ساله ای که با ورود دستگاه قضایی مازندران تکمیل شد

استخدام مونتاژکار در شرکت مهندسین اطلس پیمایش نقش جهان در اصفهان

دست جلیلی خالی از پست ماند/ سرنوشت سیاسی سعید جلیلی چه خواهد شد؟

آغاز واکسیناسیون افراد 18 سال به بالا به زودی

«دافوس ارتش» مرجع تاکتیک و تولید علم است

«نشان سرخ ذوالفقار»، کتابی داستانی از زندگی حاج قاسم منتشر شد

احزابی که از دولت قبل حمایت می‎کردند به اپوزیسون تبدیل شدند

پیشرفت کشور در عرصه های گوناگون از دستاورد های دفاع مقدس است

27 پروژه عمرانی طی هفته دفاع مقدس در آذربایجان غربی افتتاح می شود

رفع محدودیت سنی واکسیناسیون از هفته آینه در کرمان / افت تحصیلی دانش آموزان

انتصاب سرپرست سازمان اقتصادی کوثر

مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش

وزیر بهداشت: طرح خانه به خانه واکسیناسیون کرونا اجرا می شود

تمام شاخص های مهم اقتصادی در دولت تدبیر رویکرد منفی گرفت / اصلاح تخصیص ارز ترجیحی از اولویت های دولت سیزدهم باشد

تمام شاخص های مهم اقتصادی در دولت تدبیر رویکرد منفی گرفت / اصلاح تخصیص ارز ترجیحی از اولویت های دولت سیزدهم باشد