موضوعات داغ: - بازار خودرو - پارلمان رژيم صهيونيستي - يك چهارم نهايي جام حذفي - يك چهارم نهايي - انتخابات رياست جمهوري - مرحله يك چهارم نهايي جام حذفي - رژيم صهيونيستي - انتخابات رياست - هيئت مديره استقلال - هيئت مديره باشگاه استقلال - خورونده - خيابان سي تير - همكلاسي - مومع تشخيص مصلحت نظام - كاداستر - كشتي صافر - خوسه لوييس چيلاورت - تصادف منجر به فوت - فتح الله ندرلو - ساير - سن پترزبورگ - پاس صحيح - طرح اصلاح

مطالب مرتبط:
نامه جمع کثیری از اعضای هیات علمی دانشگاه شریف به مسئولان عالی رتبه نظام
نامه اعضای هیات علمی دانشگاه شریف به مسئولان عالی رتبه نظام: مرادی و یونسی را آزاد کنید
پولشویی و اخلال در نظام تولید دلیل دستگیری خلیل زاده از سوی سپاه قدس
دوره جدید آموزش و جذب مشاور با پورسانت
آموزش و اشتغال دوره ی icdl
-28 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 اردیبهشت 1400 ساعت 10:052021-05-14دانش

جولان رشته های غیرکاربردی دانشگاهی و افول نظام آموزش عالی


برخی از رشته های دانشگاهی غیرکاربردی با افزایش بی رویه فارغ التحصیلان دانشگاهی باعث بیکاری دانشجویان و افول کیفیت آموزش عالی شده است.

- " درباره رشته های منسوخ شده اظهار کرد: بازنگری رشته های دانشگاهی یکی از مسائل مهم آموزشی عالی کشور است که بروز شدن برنامه های درسی و متناسب شدن آن با تحولات علمی روز را باید به عنوان محور حرکت آموزش دانشگاه ها عنوان کرد.

او افزود: در دهه گذشته اختیاری که به دانشگاه های دارای هیئت ممیزه در خصوص بازنگری رشته ها داده شده بود لغو و این امکان در وزارت علوم متمرکز شد به همین دلیل روند این بازنگری در آموزش عالی بسیار کند پیش رفت.

حسینی تصریح کرد: اخیرا تفویض اختیار بازنگری رشته های آموزش عالی و راه اندازی رشته های متناسب با نیاز جامعه مجددا از سوی وزارت علوم به دانشگاه های سطح 1 و 2 کشور که جمعا تعداد 30 دانشگاه است، داده شد.

بر اساس آن این دانشگاه ها می توانند محتوای رشته های موجود را مورد بازبینی و بازنگری قرار بدهند و رشته هایی که غیرکاربردی و غیرضروری هستند را حذف و رشته های جدید را راه اندازی کنند.

معاون آموزشی دانشگاه تهران ادامه داد: بر اساس تصمیم فوق وزارت علوم دیگر نیاز نیست رشته هایی که در دانشگاه ها مورد بازنگری قرار گرفته به تایید این وزارت خانه برسد بلکه فقط باید این بازنگری را به منظور اطلاع به وزارت علوم ارسال کنیم و دانشگاه های دیگر نیز می توانند از برنامه های بازنگری شده دانشگاه های سطح 1 و 2 استفاده کنند.

حسینی همچنین توجه به نیاز بازار را یکی از مهم ترین شاخص ها در تدوین رشته های تحصیلی عنوان کرد و افزود: بحث جدیدی که در بازنگری رشته های دانشگاهی در حال پیگیری هستیم، داشتن توجیه اقتصادی برای تدوین رشته تحصیلی است، به صورتی که باید مشخص شود فارغ التحصیلان آن رشته تحصیلی می توانند چه پتانسیلی داشته باشند و قرار است چه مشکلی از مشکلات کشور را رفع کنند.

تربیت دانشجویان ایرانی به روز نیست احمدرضا حقیقی، رییس دانشکده شمسی پور دانشگاه فنی و حرفه ای کشور در گفت وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی" درباره معضلات افزایش بی رویه تعداد دانشجویان در کشور اظهار کرد: طی چند سال اخیر بین پذیرش دانشجویان و بازار کار جامعه تناسب خوبی دیده نشده است.

او افزود: دانشگاه ها طی چند سال اخیر به رشته های تحصیلی که مورد نیاز جامعه هستند توجهی نمی کنند تا متناسب با آن ها به جذب دانشجویان بپردازند.

حقیقی تصریح کرد: باید رشته های منسوخ شده که برای رفع مشکلات جامعه تاثیری ندارند کنار گذاشته شود چرا که این عامل باعث افزایش بیکاری و کاهش اشتغال در جامعه خواهد شد.

او با بیان اینکه دانشگاه های کشور نتوانسته اند دانشجویان به روز تربیت کنند، تاکید کرد: مهارت دانشجویان برای رفع نیازمندی های جامعه امری لازم است که بیشتر دانشگاه های ما فاقد این امر هستند، یعنی با سطحی از فارغ التحصیلانی مواجه شده ایم که آن ها تنها صاحب مدرک شده اند و نتوانسته اند که نیاز های بازار کار بیرون جامعه را از بین ببرند.

رییس دانشکده شمسی پور دانشگاه فنی و حرفه ای کشور ادامه داد: بخشی از مراکز صنعتی که به جذب دانشجویان می پردازند برای آن ها دوره های تخصصی برگزار می کنند تا بتواند از مهارت و کارکردشان استفاده کنند.

او درباره وضعیت آموزش های ارائه شده به دانشجویان تحصیلات تکمیلی در آموزش عالی ایران گفت: تنها آموزش هایی که باعث تربیت دانشجویان برای ورود تاثیر بخش به بازار کار می شوند مفید خواهد بود چرا که با عملکرد خود باعث بهبود وضعیت کشور و رفع نیاز های جامعه خواهیم شد.

حقیقی اضافه کرد: اگر دانشجویان پزشکی و تحصیلات تکمیلی مرتبط با رشته خود می توانستند در بخش هایی از مراکز کشور فعالیت کنند آموزش های ایران تاثیر کاربردی تری داشت، برای مثال دانشجویان تحصیلات تکمیلی رشته برق اگر بتوانند نیاز های جامعه در صنعت برق را تامین کنند آن وقت است که آموزش ها به بهترین نحو انجام خواهد شد و مشکلات صنعت بر طرف می شوند و دانشجویان می توانند با فناوری های نوین جامعه آشنا شوند.

ورود برخی دانشجویان به دانشگاه تنها با هدف دریافت مدرک سعید شهلاپور پیشکسوت مجسمه سازی درباره نسل جوان و شیوه آموزش هنر در دانشگاه ها اظهار کرد: جوان های ما بسیار استعداد دارند، اما کنکور در دانشگاه های هنری ما بسیار بد است.

به دلیل نحوه برگزاری کنکور کسانی وارد دانشگاه می شوند که نه می خواهند نقاش و مجسمه ساز شوند و نه هنرمند بلکه فقط می خواهند مدرکی بگیرند و با خواندن دروس نظری توانسته اند در آزمون هنر قبول شوند.

کورش گلناری مدیر گروه مجسمه سازی دانشگاه هنر هم در زمینه مبحث مطرح شده درباره آموزش هنر در دانشگاه ها گفت: بروز نبودن برنامه های درسی در رشته هنر آسیب بسیار جدی تری است و این آسیب را امروزه استادان با راه حل های شخصی حل می کنند.

در حالیکه در دنیا سیستم های آموزشی هر سال باید به روز شوند و حتما باید هر سال برنامه درسی تازه طراحی شود، ولی در کشور ما این اتفاق نمی افتد.

او درباره میزان پذیرش دانشجو در مقایسه با بازار کار در رشته های هنری نیز گفت: اصولا مسیر حرفه ای شدن در عرصه هنر بسیار پیچیده است و در دنیا هم هنرمند شدن کار سختی است برای همین بسیاری از افراد بعد از فارغ التحصیلی اصلا در رشته خود به فعالیت ادامه نمی دهند.

نقش وزارت علوم در حذف رشته های منسوخ شده بازنگری رشته های دانشگاهی در وزارت علوم با عنوان آمایش سرزمینی از اردیبهشت 94 کلید خورده و بر این اساس آموزش عالی کشور به 10 منطقه تقسیم بندی شده است، اما باید به این نکته توجه شود که رشته های دانشگاهی مهم ترین عامل محرک و توسعه اقتصادی و پیشرفت یک جامعه به شمار می آیند و دانشگاه ها باید در این زمینه تمام تلاش خود را بکنند تا دانشجویان بعد از فارغ التحصیلی حتما وارد بازار کار شوند در غیر اینصورت چیزی جز زخم بر بدنه آموزش عالی ایران باقی نخواهد ماند.

به علت تعداد بی رویه دانشگاه های ایرانی در جامعه که امروزه شاهد هستیم باعث می شود تا دانشجویان ایرانی نه صرفا برای کسب تجربه و مهارت آموزی وارد دانشگاه ها شوند، بلکه به علت دریافت مدرک و افزایش پایه حقوق کنکور داده و ادامه تحصیل دهند و بعد از فارغ التحصیلی در انتظار کار باشند.

وزارت علوم و تمام دانشگاه های سراسر کشور باید در پذیرش دانشجویان حد نصاب را رعایت کنند و متناسب با نیاز های موجود در جامعه که باعث ارتقای پیشرفت اقتصادی و علمی کشور می شوند آموزش های خود را ارائه دهند تا دانشجویان بتوانند استعداد های درخشان خود را در جای مناسب جامعه بکار بگیرند؛ بنابراین از تمامی متولیان آموزش عالی ایران انتظار می رود تا به حذف رشته های منسوخ شده و غیرکاربردی اقدام کنند و به راه اندازی رشته های بین رشته ای توجه ویژه ای داشته باشند تا بتوان رشد اقتصادی و علمی کشور را در تمامی حوزه ها شاهد بود و از تعداد فارغ التحصیلان دانشگاهی کم کرد.


کلید واژه ها: دانشگاه - آموزش عالی - رشته های دانشگاهی - آموزش - دانشگاه ها - رشته - بازنگری - بازنگری رشته های دانشگاهی - فارغ التحصیلان دانشگاهی - عالی - وزارت علوم - کیفیت آموزش عالی - برنامه های درسی - نظام آموزش عالی - فارغ التحصیلان - متناسب - تفویض اختیار - کیفیت آموزش - وزارت - راه اندازی - دانشجویان - کشور - افول - داده - علوم - اختیاری - آموزشی - برنامه - افزایش - بیکاری

آخرین اخبار سرویس:
ویژگی خاص افراد ثروتمند را بشناسیم

به یک فروشنده جهت کار در ابزار فروشی

مهندس صنایع و لیسانس صنایع جهت کار در کارگاه شیرالات

حفره ایجاد شده توسط مریخ نورد چین مشکل ساز شد!

کار اینترنتی با گوشی

بازدید معاون علمی و فناوری رییس جمهور از مرکز ملی نوآوری فناوری های ورزشی

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 23 خرداد

ثبت نام آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته 1400 آغاز شد

طارمی ها از حضوری دیگر می گویند

ثبت نام آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته 1400 آغاز شد

ورزش سمنان به جز درخشش چند چهره ورزشی حال و روز خوبی ندارد

بیش از 20 هزار تجهیز آزمایشگاهی به اشتراک گذاشته شد

تولد بازی «خانم مجری» در خانه/ عکس

خوش گذرونی علی دایی و همسرش در آمریکا + عکس لاکچری

استخدام فوق لیسانس و دکتری رشته فیزیک و ریاضی و مهندسی ها

نمایشگاه دومین جشنواره مدیریت پسماند در دانشگاه الزهرا (س) افتتاح شد

ظهور «گلزار» با ظاهری متفاوت تر از همیشه/ عکس

دعوت دانشگاه آزاد برای حضور حداکثری در انتخابات 1400

چرا لباس های فضایی ناسا بسیار گران هستند؟

صندوقدار حسابدار خانم

ثبت نام کاردانی به کارشناسی 1400 آغاز شد+جزییات و آموزش

دانشجویان از چه زمانی واکسن می زنند؟

گشایش مرکز مدیریت مهارت آموزی و مشاوره شغلی در اردبیل

ثبت نام ترم تابستانی دانشگاه صنعتی اصفهان تا 12 تیر صورت می گیرد

رایزنی مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی یزد با نماینده دانشگاه اورادئا رومانی

31 خرداد؛ آخرین مهلت شرکت در رویداد ملی صنایع خلاق و فناوری های فرهنگی هنری

کانون های تفکر دانشگاه های علوم پزشکی بستر مناسبی برای حل مسائل است

استقرار19 هسته و واحد فناور در سرای نوآوری انرژی اهواز

جزییات مرحله دوم مصاحبه آزمون نیمه متمرکز دکتری دانشگاه تبریز اعلام شد

نمی توانیم قاطعانه بگوییم معلمانی باکیفیت را تربیت کرده ایم

حمایت از پژوهش های حوزه سلامت یکپارچه سازی شود

حوزه دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی جهرم زیر ذره بین بازرسان

برگزاری کنکور کاردانی به کارشناسی ناپیوسته 22 مردادماه / ثبت نام و انتخاب رشته آغاز شد

آغاز کار مرکز رشد واحدهای فناور در دانشکده مهارت و کارآفرینی واحد اردبیل

لزوم استفاده از ظرفیت های اتاق های فکر در دانشگاه های علوم پزشکی

امسال 77 هزار فارغ التحصیل دانشگاه فرهنگیان سر کلاس می روند

حاجی میرزایی: باید مطمئن شویم دانشگاه فرهنگیان توانایی تربیت معلم را دارد 

اطمینان حاصل کردن از توانایی دانشگاه فرهنگیان برای تربیت معلمان

بررسی چیستی و چرایی اهمیت «پی سی آر» در نشستی دانشجویی

خانه خلاق و نوآوری تخصصی علوم انسانی و مطالعات فرهنگی راه اندازی می شود

دومین همایش علوم کواترنر در دانشگاه علوم کشاورزی گرگان برگزار می شود

واکسن دانشجویان از چه نوعی است؟

اطمینان حاصل کردن از توانایی دانشگاه فرهنگیان برای تربیت معلمان توانمند

صاعقه ای وارونه بر روی اقیانوس آرام

بازدید علمی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی زاهدشهر از کشتارگاه دام فسا

دوره کارگاهی «راه آسمان» برگزار می شود

جزییاتی از 3 اختراع دانش آموزان سما

گروه آموزشی نانوبیوتکنولوژی به دانشکده فناوری های نوین دانشگاه رازی انتقال می یابد

دفترچه سوالات آزمون های پیش کارورزی و علوم پایه منتشر شد

آغاز مهلت انتخاب رشته دوره های بدون آزمون کاردانی به کارشناسی دانشگاه آزاد

رتبه نخست المپیاد ریاضی: مشکلاتی هست اما نباید فرصت تحصیل مهاجرین در ایران را نادیده بگیریم

رضایت 85 درصدی شرکت کنندگان در جلسات پیش دفاع متمرکز دکتری

صاعقه ای وارونه بر روی اقیانوس آرام

تلاش برای زدودن ایران هراسی و اسلام هراسی در یونسکو مضاعف شود

ورود 77 هزار معلم جدید به مدارس در مهر 1400

معلمان رکن اصلی آموزش و پرورش هستند

دعوت دانشگاه آزادی ها از مردم برای حضور حداکثری در انتخابات 1400

خانه خلاق علوم انسانی راه اندازی می شود

لزوم استفاده از ظرفیت­ های اتاق­ های فکر در دانشگاه­ های علوم پزشکی

دریافت مجوز ISC از سوی همایش «معنویت و علوم اسلامی»

ورود 77 هزار معلم جدید به مدارس در مهر 1400

این ربات از احساس انسان ها باخبر است

تکلیف افرادی که یک دوز واکسن دریافت کرده اند چیست؟ (فیلم)

همه گزینه ها روی میز است، اما بهترین گزینه کدام است؟

لزوم استفاده از ظرفیت­ های اتاق ­های فکر در دانشگاه­ های علوم پزشکی

مدرسه عالی مهارتی در دانشگاه آزاد اسلامی رودان راه اندازی می شود

دفترچه کاردانی به کارشناسی منتشر شد/ اعلام جزییات انتخاب رشته

ثبت نام آزمون پذیرش دستیار دندانپزشکی آغاز شد

مهلت درخواست وام های دانشجویی دانشگاه تهران امروز به پایان می رسد

هیچ بهانه ای برای حضور نیافتن دانشجویان دانشگاه آزاد کرمانشاه در امتحانات پایان ترم قابل قبول نیست

این ربات از احساس انسان ها باخبر است

من را به ماه ببر!

19 هسته و واحد فناور در سرای نوآوری انرژی اهواز مستقر هستند / عقد قرارداد تحقیقاتی با شرکت های صنعتی

تجلیل از برترین های جشنواره دانش آموزان تلاشگر

جزییات ترم تابستان دانشگاه پیام نور اعلام شد

نگاهی به زندگی فضانوردان در فضا

انتخاب واحد ترم تابستان دانشگاه پیام نور از 16 تیرماه آغاز می شود

روابط عمومی شستا نشان عالی برنامه ریزی گرفت

گشایش بازارچه مشاغل خانگی بانوی کرامت

اطلاعیه درخصوص اعلام شرایط و ضوابط، تاریخ، نحوه ثبت نام و انتخاب رشته آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال 1400

اختراع استاد دانشگاه آزاد اسلامی واحد مبارکه ثبت شد

چرا برای تحصیل به ترکیه مهاجرت کنیم؟

نگاهی به زندگی فضانوردان در فضا

نیاز به80 پایگاه اورژانس جدید در سیستان و بلوچستان

پرداخت معوقات کارکنان وزارت علوم فردا در دولت بررسی می شود

فارغ التحصیلی زنی که از 6 سالگی معتاد بود!

وبینار «چشم اندازهای حفاظت و احیاء زیست بوم های تالابی و دریایی» برگزار می شود

انتشار نقشه ای جدید از قاره جنوبگان

فارغ التحصیلی زنی که از 6 سالگی معتاد بود!

پارک های علم و فناوری و مراکز رشد، مهم ترین بستر اشتغال دانش آموختگان هستند

انتظارات دانشگاه های خراسان شمالی از رییس جمهور آینده

شهرهایی با سریع ترین اینترنت 5G+ اینفوگرافی

برنامه زمانی ارزیابی تخصصی آزمون نیمه متمرکز دکتری دانشگاه مازندران اعلام شد

گسترش زبان فارسی در هند و اتریش توسط دانشگاه چمران اهواز

برگزاری وبینار آموزشی مقاله نویسی

زمان واکسیناسیون دانشجویان مشخص شد

برگزاری وبینار آموزشی مقاله نویسی

نهنگ ولگرد نیمی از کره زمین را شنا کرد!

حقوقی که برای زنان نیست / نشریه «کلام دانشجو» بسیج دانشجویی الغدیر دانشگاه آزاد بادرود منتشر شد

دو استاد ایرانی در هیات تحریریه یک مجله علمی بین المللی

جولان رشته های غیرکاربردی دانشگاهی و افول نظام آموزش عالی

جولان رشته های غیرکاربردی دانشگاهی و افول نظام آموزش عالی