مطالب مرتبط:
انتخاب مطلوب و انتخاب دولتی لایق حکمرانی در مرحله دوّم
واگذاری شرکت های دولتی به بخش خصوصی بدون توجه به تخصص بی فایده است
کاسه صبر مجیدی در آستانه دربی لبریز شد
دولتی عملگرا باید روی کار بیاید
کارمندان دولتی آمریکا از دانلود تیک تاک منع شدند
-200 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 24 اردیبهشت 1400 ساعت 08:252021-05-14سياسي

انتخاب مطلوب و انتخاب دولتی لایق حکمرانی/ دولتی با ایمان و لبریز از امید


در درجه اوّل، مشارکتِ بالا است، بعد انتخاب مطلوب و انتخاب خوب است تا دولتی تشکیل بشود که دارای کفایت باشد، مدیریّت لازم را داشته باشد، باایمان باشد، - منطق ایجاد تحوّل: تقویت خطوط اصلی انقلاب و حرکت به سمت آرمان هامنطق تحوّل چیست؟ یعنی ما میخواهیم تحوّل ایجاد بشود تا بعد به چه وضعیّتی برسیم؟ اگر چنانچه این منطقْ مشخّص و روشن و محاسبه شده نباشد، کار به بلبشو و هرج و مرج کشیده خواهد شد؛ لذا در اوّل سال شما میگویید: حَوِّل حالَنا اِلیٰ اَحسَنِ الحال؛ تحوّل بایستی ما را به وضع اَحسن برساند، به وضع بهتر برساند.

بعضی در زمینه ی مسائل تحوّلی میگویند تغییر ، امّا تغییر به کجا مشخّص نیست.

صِرف تغییر یک ارزش محسوب نمیشود؛ تغییر به سمت بهتر شدن ارزش است، تحوّل به سمت سطحِ بالا رفتن ارزش است وَالّا مطلق تحوّل نه.

پس بنابراین بایستی احسن الحال را پیدا کرد.

احسن الحال به نظر ما همان تقویت خطوط اصلی انقلاب و روان شدن حرکت به سمت آرمان ها است؛ یعنی آرمان های انقلاب مثل عدالت، مثل استقلال، مثل اسلامی شدن جامعه، این ها آرمان های بزرگ و اساسی است؛ باید حرکت به سمت این آرمان ها آسان بشود و روان بشود.

الان ما دشواری های زیادی در این زمینه داریم، احتیاج به یک حرکت تحوّلی وجود دارد.

حالا این آرمان ها که البتّه باید متوجّه به این آرمان ها باشیم و حرکت به سمت این ها بکنیم، سطوح مختلفی دارند و ان شاءالله شما ها بایستی در جلسات دانشجویی، در جلسات بحث و بررسی دانشجویی روی این ها کار کنید و به جزییّات آن ها برسید و این را برای مردم تبیین کنید.

لزوم حفظ آرمان های کلان نظام و روان سازی حرکت به سمت آن هاحالا من به طور کلّی عرض میکنم: بعضی از آرمانها، آرمان های کلان نظام جمهوری اسلامی اند، آرمان های بلندمدّت و میان مدّت هستند و البتّه آرمان های اساسی هستند که باید به آن ها توجّه کرد؛ مثل تشکیل جامعه ی اسلامی یا استقرار عدالت اجتماعی یا مسئله ی استقلال، مسئله ی آزادی و مانند اینها؛ این ها آن آرمان های اساسی است.

بعضی از این آرمان ها در سطوح خُردتری هستند و در واقع اجزای تشکیل آن آرمان های سطح بالا محسوب میشوند؛ مثل مثلاً فرض کنید پیشرفت علمی؛ یک آرمان است -یکی از آرمان های ما قطعاً پیشرفت علمی است- منتها جزیی از مجموعه ای است که جامعه ی اسلامی را تشکیل خواهد داد یا استقلال ما را مثلاً تشکیل خواهد داد.

یا فرض کنید که اقتدار در سیاست خارجی که به معنای بیرون نگه داشتن کشور و نظام سیاسی از شبکه ی اقماری قدرت های مستکبر و نظام سلطه است -اقتدار در سیاست خارجی به این معنا است که در اوّل انقلاب در شعار نه شرقی، نه غربی متبلور بود که آن روز یک ابرقدرت شرقی داشتیم که نظام کمونیست و جامعه ی کمونیستی دنیا بود، و یک نظام سرمایه داری؛ شعار این بود که جمهوری اسلامی بایستی خودش را از ورود در شبکه ی اقماری این قدرت های بزرگ حفظ کند و حفظ هم کرد بحمدالله- خب این هم یک آرمانی است؛ بایستی این آرمان حفظ بشود و دنبال بشود و تعقیب بشود و روزبه روز برتر بشود.

یا خودکفاییِ اقتصادی که در واقع یکی از آرمان های خُرد نسبت به آن آرمان های عمده است.

بعضی دیگر از این آرمان هایی که دنبالش هستیم و باید دنبالش باشیم و در این تحوّل به آن ها توجّه بکنیم، درواقع سیاست هایی هستند در جهت اداره ی کشور و امنیّت بخشیدن به انقلاب، و انقلاب را حفظ کردن؛ مثل نهادسازی هایی که شد: تشکیل سپاه، تشکیل جهاد سازندگی، تشکیل بسیج که این ها هم جزو سیاست هایی است که در بدنه ی آن آرمان های اساسی قرار دارند؛ یا اسلامی شدن دانشگاه ها مثلاً فرض کنید؛ یا تبدیل صدا و سیما به یک دانشگاه عمومیِ آن روز چهل میلیونی، و امروز هشتاد میلیونی؛ این جزو آرمان ها بوده، جزو مسائلی است که در پی آن بوده ایم و باید باشیم و بایستی این آرمان را دنبال بکنیم و امثال اینها؛ بنابراین همین طور که ملاحظه میکنید، خطوط اصلی نظام جمهوری اسلامی که باید حفظ بشود و حرکت به سمت آن ها آسان سازی و روان سازی بشود، در سطوح مختلفی قرار دارند: از تشکیل جامعه ی اسلامی و آن آرمان های برتر بگیرید تا آرمان های میانی مثل پیشرفت علمی و امثال اینها، تا این حرکت ها و سیاست های اجرایی از این قبیل که گفته شد.

عدم توجّه به پیچیدگی های مسائل در سال های آغازین انقلابخب، نسل اوّل انقلاب که عمدتاً فعّالان دهه ی 60 و یکی دو سال از دهه ی 50 هستند، در همه ی این بخش ها -چه بخش های بالادستی، چه بخش های خُرد و پایین دستی- کار هایی را انجام دادند؛ کار های خوبی با هدایت امام بزرگوار انجام گرفت.

حادثه ی دشوارِ جنگ تحمیلی به این تجربه آموزی کمک کرد، و کمک کرد تا بتوانند در این زمینه ها تجربه هایی به دست بیاورند؛ یا تحریم هایی که از همان روز اوّل گذاشته شد، یا حوادث خونینی که در اوایل انقلاب پیش آمد، این ها همه مجموعه ی نسل اوّل انقلاب را آماده میکرد و هدایت به سمت محقّق کردن این مقاصد اصلی انقلاب و مقاصد اصلی جمهوری اسلامی؛ ولیکن یک حقیقتی وجود دارد که آن را نبایستی نادیده گرفت و آن، این است که رسیدن به این آرمان ها با این عظمتی که این آرمان ها دارد، پیچیدگی های زیادی دارد؛ آن روز ما به این پیچیدگی ها توجّه نداشتیم؛ آن روز ما مسائل را خیلی با نگاهِ اوّلی نگاه میکردیم؛ در واقع بسیاری از مسائل آسان گیری میشد.

شور انقلابی موجب بود که کار انجام بگیرد منتها با یک نگاه ابتدایی، با یک نگاه ساده و بدون در نظر گرفتن پیچیدگی ها و دشواری ها و گردنه های سرِ راه.

اسلامی کردن دانشگاه؛ نمونه ای از پیچیدگی های مسائل نظامحالا مثلاً من به عنوان مثال یک مورد را مثال میزنم؛ مسئله ی اسلامی شدن دانشگاه ها.

خب امام (رضوان الله علیه) روی مسئله ی اسلامی شدن دانشگاه ها اصرار داشتند.

ایشان برای دانشگاه خیلی اهمّیّت قائل بودند و معتقد بودند بایستی دانشگاه ها را اسلامی کرد و حرکت هایی هم انجام گرفت، کار های زیادی انجام گرفت؛ خود من هشت سال در دوره ی ریاست جمهوری، رییس شورای انقلاب فرهنگی بودم که مخصوص کار های دانشگاهی بود که کار های فراوانی انجام گرفت، لکن در همه ی این دوره هایی که ما کار میکردیم و خود من جزو فعّالان این مجموعه بودم، آن ظرافت های لازم، آن دشواری های موجود، آن پیچیدگی هایی که این کار دارد مورد توجّه ما ها نبود و کار را با نگاه ساده نگاه میکردیم.

تربیت نخبه ی مطیع و مصرف کننده، هدف تأسیس دانشگاه در دوران سیاست های استعمارخب دانشگاه در کشور ما، در واقع در دوران تسلّط سیاست های غربی به وجود آمد؛ یعنی برای اینکه دشواری های کار معلوم بشود و روشن بشود، من این را عرض میکنم.

دانشگاه در دوران حاکمیّت برگزیدگان و در واقع دست نشاندگان غربی ها اتّفاق افتاد.

دانشگاه در زمان رضاشاه که به وسیله ی انگلیس ها سر کار آمده بود، پایه گذاری شد؛ به دست عوامل غربی ها هم پایه گذاری شد، یعنی آن کسانی که اوّل بار دانشگاه کشور را ایجاد کردند، کسانی بودند که دلباخته ی غرب بودند.

من نمیگویم عامل نفوذی غرب بودند، یعنی این را آدم نمیتواند قاطعاً ادّعا کند، امّا بلاشک دلباخته و فریفته ی فرهنگ غربی بودند و مطیع غرب بودند و در واقع هیچ رأیی در مقابل آراء غربی ها نداشتند و ارائه نمیکردند؛ بنابراین دانشگاه را برابرِ برنامه های غربِ استعمارگر به وجود آوردند؛ اصلاً برنامه ی دانشگاه در کشور ما، برنامه های [آن]غربی بود که آن روز در اوج استعمارگری بود -بعد ها خب کشور های استعماری یکی یکی خارج شدند، امّا آن روز اوج استعمارگری غربی ها بود- این ها در مورد تشکیل دانشگاه در کشور های اقماری خودشان یک برنامه ی مشخّصی داشتند.

برنامه ی آن ها این بود که در این کشور ها نخبه هایی تربیت کنند که این نخبه ها مطیع غرب باشند و مصرف کننده ی غرب باشند؛ نخبه ی مطیع و مصرف کننده.

هدف دانشگاه ها این بود که نخبه ی مطیع و مصرف کننده تربیت کنند.

مصرف کننده یعنی چه؟ یعنی سرریز دانشِ تولیدشده و البتّه کهنه شده ی در غرب را فرا بگیرد و بتواند جامعه ی خودش را به بازار مصرف محصولات غربی تشویق کند و جامعه را تبدیل کند به بازار مصرف محصولات غربی؛ یعنی یک نخبه ی مصرف کننده ای را تولید میکردند که آن نخبه ی مصرف کننده، یک جامعه ی مصرف کننده را به وجود بیاورد؛ اصلاً هدف این بود؛ که حالا این برنامه -برنامه ی ایجاد دانشگاه- هم در کشور های استعماری ای که آن روز رسماً در استعمار انگلیس -عمدتاً - و بعضی کشور های دیگرِ غربی بودند اجرا میشد و هم در کشور هایی که رسماً مستعمره نبودند؛ مثل کشور خود ما که مستعمره ی رسمی نبود، امّا کاملاً تحت نفوذ و تحت سلطه ی سیاسی غرب قرار داشت؛ دانشگاه این جوری به وجود آمد.

البتّه تفکّر اسلامی در همین دانشگاه هم توانست نفوذ کند، که این به خاطر قدرت نفوذ تفکّر اسلامی بود لکن شیب عمده ی این دانشگاه به سمت همان تفکّر غربی و غربی سازی فکر و عمل نخبگان کشور بود؛ که نخبه ای تربیت کنند که غربی فکر کند، غربی عمل بکند، برای غربی ها کار بکند و جامعه ی مصرف کننده بسازد؛ که همان نخبه ها طبعاً به مقامات حکومتی هم میرسیدند.

خب این دانشگاه را نظام اسلامی بخواهد تبدیل کند به دانشگاه اسلامی، کار ساده ای است؟ کار آسانی است؟ دانشگاهی که مثلاً پنجاه سال با آن شکل حرکت کرده و با آن ترکیب و برنامه ریزی اداره شده، تبدیل آن به یک دانشگاه اسلامی کار ساده ای نیست.

آن روز ما به پیچیدگی این کار بدرستی توجّه نمیکردیم؛ [لکن]خب بعد ها بتدریج خود عناصر دانشگاهی به نکات مهمّی در این زمینه برخورد کردند، تذکّر دادند، عمل کردند، یک مقداری بهتر شد، امّا همچنان این قضیّه، یک قضیّه ی مهمّ روی دست نظام اسلامی است و بایستی تحقّق پیدا کند و جز با یک تحوّل امکان پذیر نیست.

حالا این یک مثال بود که من زدم و خب در بقیّه ی بخش ها هم همین جور است؛ در بخش مسائل اقتصادی و جریان اقتصادی کشور، جریان علمی کشور و امثال این ها همین وجود دارد؛ لذا شما می بینید که ما در خلال این سال ها گاهی کار های خوبی را شروع کرده ایم که نیمه کاره مانده و به نتیجه نرسیده؛ این به خاطر همین است که یک ساده نگری هایی در مشاهده ی مسائل وجود دارد که بایستی این ها را با نگاه دقیق تصحیح کرد و به جهت درست رساند.

تولید دانشِ حرکت در مسیر آرمان ها توسّط نخبگان انقلابی با پشتوانه ی تجربیّات گذشتهالبتّه امروز جامعه ی نخبگانی کشور، تجربه های زیادی دارد.

من به طور قاطع عرض میکنم که امروز جامعه ی نخبه ی متدیّن و معتقد به دین و انقلاب، فهمشان، درکشان از مسائل بمراتب از نخبگان صدر انقلاب -و حالا به طریق اولیٰ قبل از انقلاب- بالاتر است.

یعنی همین مطالبی که شما دانشجویان امروز بیان کردید، که در ذهن شما ها هست و در محافل شما ها مطرح میشود، آن روز در سطوح بالای دانشگاهی هم مورد توجّه نبود و به آن ها پرداخته نمیشد، و به آن ها دسترسی پیدا نمیشد؛ یعنی ذهن ها جور دیگری بود.

پس امروز جامعه ی نخبگانی و انقلابی کشور، هم تجربه ی زیادی دارد، هم ناکامی ها را دیده، تلخی ها را دیده، دشواری ها را دیده، مانع تراشی ها را دیده، معارضه ها را دیده -یعنی این ها را در طول زمان، این جامعه ی نخبگانی ما مشاهده کرده اند- و نگاهش به مسائل اساسی کشور نگاهی است همراه با توجّه به این مشکلات.

پس بنابر این، برنامه ریزی هم میتواند برنامه ریزی پیچیده تر و قوی تری باشد از آنچه در گذشته انجام میگرفته، و باید همین جور باشد؛ یعنی واقعاً راهبری های عملیّاتی بایستی با در نظر گرفتنِ این مشکلات و موانع انجام بگیرد.

علاوه بر این، مسائل جدیدی هم هست که در گذشته نبود؛ حالا از جمله مثلاً فرض کنید فضای مجازی، که یک مسئله ی جدیدی است، پدیده ی تازه ای است و قبلاً این [پدیده]وجود نداشته.

بنابر این، برای پیشگیری از مشکلات ناشی از این پدیده -بالاخره هر پدیده ای یک مشکلاتی دارد، یک منافعی دارد- و برای اینکه کشور و جامعه از مشکلاتش و ضررهایش و آسیب هایش مصون بماند، امروز به فکر های جدید و راه های ابتکاری و در واقع دانش و فکر نو نیاز هست.

یا مثلاً در بالا رفتن سنّ ازدواج و امثال اینها، احتیاج داریم به روش های نو، روش های بدیع و روش های تازه؛ و به نظر من کشور میتواند در این زمینه ها حرکت کند و این نخبگان انقلابی و مؤمن هستند که بایستی دست کشور را پُر کنند و فکر تولید کنند و دانشِ حرکت در این راه را بایستی تولید کنند.

این تحوّلی است که باید اتّفاق بیفتد.

این تحوّلی که میگوییم، باید ما را به این سمت حرکت بدهد و پیش ببرد.

جوانها، راه منحصر به فردِ ایجاد تحوّلخب حالا چه جوری این تحوّل انجام بگیرد؟ به نظر من راه منحصربه فرد آن جوانهایند.

جوان های زبده و خوبی داریم؛ چون در جوان، هم فکر نو هست، هم [تواناییِ]یافتنِ شیوه های نو هست، هم نیرو و توانِ لازم هست، هم جرئت اقدام هست؛ این ها همه در جوان ها جمع است و خیلی مغتنم است؛ یعنی ابزار لازم برای یک حرکت تحوّلی همین ها است: فکر نو، ابتکار، جرئت حرکت، میل کامل به این حرکت.

این ها از لوازم حتمی یک حرکت تحوّلی است و این هم در جوان ها وجود دارد، [لذا]بایستی برای یک چنین کاری دنبال جوان های نخبه رفت.

لزوم وجود افراد کارآزموده و مجرّب در کنار جوان هاالبتّه من این را هم به شما بگویم: خود شما جوان های عزیزی هستید که من به شما ها خیلی هم علاقه دارم -یعنی بنده عمر طولانی ای را در کنار جوان ها و با جوان ها گذرانده ام و کاملاً می شناسم جوان ها را و دوست میدارم جوان ها را- [امّا]در کنار این تمجید و تعریفی که من از جوان ها میکنم کارِ جوان ها نواقصی هم دارد، کمبود هایی هم در کار جوان ها هست که ما مشاهده میکنیم این کمبود ها را، در طول زمان هم دیده ایم، الان هم می بینیم.

حتّی همین اظهار نظر هایی که آقایان میکنید که خیلی هم مغتنم و برای بنده شیرین است، امّا خب در کنار آن شیرینی ضعف هایی در همین اظهارنظر ها و همین ارائه ی فکر ها وجود دارد.

پس بنابر این، بایستی کارآزمودگان و دنیادیدگان و مجرّبین هم در کنار جوان ها قرار داشته باشند.

این، آن حرفی است که من بار ها گفته ام.

ما که گفتیم دولت جوان انقلابی ، (5) بعضی تصوّر کردند یک دولتی که مثلاً فرض کنید عمرشان یکدست باید بین 30 و 35 و مانند این ها باشد! قضیّه این نیست؛ حضور جوان ها چیز لازمی است و حتماً بدون حضور جوان ها کاری صورت نمیگیرد، امّا معنایش این نیست که مجرّبین و کارآزمودگان و دنیادیدگان در کنار جوان ها نباشند.

شرط اساسی و اصلی در همه ی این ها -چه آن جوان، چه آن که از جوانی عبور کرده و به میانسالی یا کهنسالی رسیده- این است که ایمان و انگیزه ی صادقانه و انقلابی در آن ها وجود داشته باشد که به نظر من یک دولت جوان انقلابی -همان طور که گفتیم- میتواند جامع همه ی این ها باشد.

امکان حلّ مشکلات کشور با دولتی معتقد به جوان ها و حضور در جوان ها در سطوح مختلف تصمیم گیری و اجراالبتّه دولت فقط مثلاً بیست وزارتخانه و بیست وزیر نیست - [البتّه]مجموعه ی هیئت دولت حدود بیست و چند نفرند- دولت فقط این ها نیست؛ دولت یک مجموعه ی وسیعی است که صد ها مدیریّت مؤثّر و تعیین کننده در آن وجود دارد و همه ی این ها میتواند به اصطلاح میزبان جوان های مؤمن و نخبه و انقلابی ما باشد که باید بتوانند در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها و اجرا حضور داشته باشند؛ یعنی بایستی بعضی جوان ها در بخش های تصمیم گیری، بعضی در بخش های تصمیم سازی، بعضی هم در بخش اجرا حضور داشته باشند و بتوانند عمل بکنند و به نظر من این کاری است کاملاً شدنی؛ یعنی اگر واقعاً یک دولتی سر کار بیاید که مسئولین بالای دولت اعتقاد به جوان ها داشته باشند، اطمینان به جوان ها داشته باشند، همچنان که امام بزرگوار داشت و کار را با جوان ها پیش برد، اگر یک چنین دولتی سر کار بیاید، به نظر من مشکلات خیلی زود حل خواهد شد؛ همه ی این مشکلاتی که امروز جلوی چشم ما است و با همه ی دشواری ها و پیچیدگی ها و مانع ها و مانع تراشی ها و دشمنی هایی که از خارج و بعضاً از داخل صورت میگیرد، به نظر من همه ی این کارها، همه ی این آرمان ها و خواسته ها و مطالیب، (6) قابل تحقّق است.

در گذشته هم جوان ها کار های کارستان کردند؛ هم در انقلاب، هم در دفاع مقدّس و در جهاد سازندگی مثلاً جوان ها بودند دیگر؛ آن ها هم جوان های دانشجو بودند که بعضی رفتند در سپاه، بعضی در جهاد، بعضی در کمیته های انقلاب، و مشغول کار شدند و کار های بزرگی را انجام دادند.

امروز خوشبختانه کشور از لحاظ پرورش نیروی انسانی مؤمن و انقلابی و دارای اعتماد به نفْس و متخصّص بحمدالله وضع خوبی دارد؛ یعنی ما از لحاظ نیرو کمبود نداریم؛ نیرو هایی هستند که باید شناسایی بشوند.

اگر میل به حضور جوان ها نبود، شناسایی جوان ها هم انجام نمیگیرد و دولت و مجموعه ی نظام، مجموعه ی حکمرانی کشور هم از منافع وجود آن ها محروم میماند.

از من سؤال شد که آیا در این شورا ها -شورا هایی که مربوط به رهبری است، مثل شورای انقلاب فرهنگی- نمیخواهید جوان ها را بگذارید.

چرا، از مدّتی پیش من این معنا به ذهنم رسیده بود؛ موانعی در کار بود و ان شاءالله انجام خواهد گرفت و عدّه ای جوان را ما ان شاءالله در این شورا ها منصوب خواهیم کرد که باشند و تصمیم گیری کنند و حرکت کنند و ان شاءالله عمل بکنند.

جمع بندی بحث تحوّلخب، پس بنابراین خلاصه ی بحث ما در باب تحوّل این شد: اوّلاً تحوّل لازم است و نیاز امروز ما است؛ ثانیاً تحوّل ممکن است؛ ثالثاً راه ایجاد تحوّل عبارت است از تشکیل یک دولت معتقد به تحوّل و معتقد به عنصر تحوّل آفرین، یعنی عنصر جوان نخبه ی مؤمن انقلابی؛ یعنی شرطش این است که مؤمن باشد و انقلابی باشد؛ وَالّا اگر جوان بود با همان خصوصیّات جرئت و توانایی و ابتکار، لکن ایمان در او وجود نداشت، خب فایده ای ندارد؛ آن جوان با همان نیرو، راه غلط را خیلی سریع تر و تندتر از پیر ها و سالخورده ها خواهد رفت؛ اگر با ایمان نباشد فایده ای ندارد؛ اگر انقلابی نباشد، کشور را به سمت یک حرکت تحوّلیِ درست هدایت نخواهد کرد؛ پس بایستی، هم جوان باشد، هم مؤمن باشد، هم انقلابی باشد؛ یعنی این عناصر بایستی در مجموعه ی دولت جمع باشد.

پس بنابراین، هم تحوّل لازم است، هم تحوّل ممکن است، هم شرطش حضور یک دولتی است که معتقد به جوان ها باشد و جوان ها را به کار بگیرد و این کار انجام خواهد گرفت.

این عرض ما در مورد مسئله ی تحوّل خواهی.

لزوم توجّه مسئولین به موضوع اُفت یادگیری دانشجویان با توجّه به شرایط کروناچند تذکّر در مورد دانشگاه ها بدهم که این تذکّرات، تذکّرات جزیی است لکن مهم است در مورد وضع کنونی دانشگاه ها، و بعد آن وقت چند کلمه با تشکّلها عرض دارم.

یک تذکّر در مورد یادگیری ها در دوران کرونایی است.

من نگرانم، وضعی که از دانشگاه ها نقل میشود برای ما از استاد و دانشجو، موجب نگرانی است.

این وضعی که وجود دارد، ممکن است واقعاً یادگیری ها را ناقص و معطّل بکند.

خواهش من این است که مسئولان آموزش عالی در بخش های مختلف -چه آن وزارت، چه وزارت بهداشت، چه دانشگاه آزاد- به این مسئله توجّه کنند.

خب حالا یک سال و چند ماه از شروع کرونا گذشته، نمیدانیم هم کِی تمام خواهد شد.

ان شاءالله امیدواریم خیلی طول نکشد، امّا بالاخره نمیدانیم کِی تمام خواهد شد؛ مسئله ی یادگیری ها خیلی مهم است، من نگرانم، نگذارید یادگیری ها اُفت پیدا کند.

لزوم رفع نواقص دستگاه های آموزش مجازی و برخورد با کانال های متقلّب از سوی مسئولانیک مسئله، مسئله ی این دستگاه های یادگیری مجازی است که هم در آموزش و پرورش، هم در دانشگاه ها رایج شده و شنیدم عیوب و نواقصی دارد که کار را مشکل میکند.

این عیوب را حتماً بایستی برطرف کنند که مخاطب این هم مسئولین دولتی هستند.

شنیدم سوءاستفاده کننده هایی هستند که کانال های تقلّب درست میکنند و گروه های متقلّب راه انداخته اند.

این امتحانات را بی اعتبار میکند، حتماً با این پدیده ی زشت برخورد بشود.

اگر واقعیّت دارد و چنین چیزی وجود دارد، حتماً با آن برخورد بشود.

به من گزارش شده که چنین چیزی هست.

توجّه ویژه به امیدآفرینی در میان دانشجویان از سوی مسئولان و خود دانشجویانیک نکته ی مهم در باب دانشجو ها [این است که]تبلیغات انبوه و حساب شده ای میشود برای اینکه دانشجویان ما را ناامید کنند؛ یا به طور کلّی ناامید کنند از آینده که به افسردگی و سرنوشت های بدتر از افسردگی منتهی میشود، یا ناامید کنند از ادامه ی کارشان در کشور که به پشت کردن به کشور و رفتن از کشور و مانند این ها می انجامد.

این خیلی چیز بدی است.

البتّه همیشه بوده، امروز هم این حرکت را تند کرده اند؛ و من حالا از شما دوستان عزیز خواهش میکنم که به مسئله ی امیدآفرینی توجّه بکنید.

[از سوی]خود دانشجو های مؤمن و فعّال در همین اظهاراتی که انجام گرفت و گفته شد، بعضی از نکاتی وجود داشت که ممکن است منتهی به آن معنا بشود، بعضی از اظهارات دوستان هم کاملاً امیدآفرین و امیدبرانگیز بود، به نظر من این جنبه را تقویت بکنید.

مسئولین هم همین جور؛ نگذارید دانشجو -چون دانشجو عنصر ارزشمندی است برای کشور- افسرده بشود و از کارافتاده بشود و ناامید بشود.

لزوم زمینه سازی دولت برای اشتغال دانشجویان از دوران دانشجویییکی از کار های لازم دولت، زمینه سازی برای اشتغال دانشجویان است از دوران دانشجویی.

البتّه در زمینه ی دانشجویان فنّی، سال ها پیش (7) بنده ارتباط صنعت و دانشگاه را مطرح کردم.

خوشبختانه اگر چه دیر، امّا سرانجام یک تشکیلاتی برای ارتباط دانشجویان با مسائل فنّی و مانند این ها راه افتاد در معاونت ریاست جمهوری و کار هایی انجام گرفته که خوب است و بیشتر هم باید بشود و این کار ها هم باید تقویت بشود لکن در بخش های دیگر، مسئله ی اشتغال مسئله ی بسیار مهمّی است.

یکی از کار های اساسی برای مسئولین دولتی این است که فکر کنند ببینند این دانشجو بعد از اتمام تحصیلات در چه بخشی -چه بخش دولتی، چه بخش خصوصی، چه بخشی که ایجاد خواهد شد به خاطر یک چنین مجموعه ی دانشجویی ای- باید مشغول به کار بشود.

لزوم بررسی همه ی جوانب پیرامون پیشنهادات در زمینه ی سربازیمسئله ی سربازی هم که دوستان چند نفر اشاره کردند، یک مسئله ی مطرحی است؛ این قضیّه جزو همان قضایای پیچیده است، این جور ساده و آسان نیست.

البتّه طرح هایی داده اند، به ما هم داده اند و مجموعه هایی مشغول بررسی این قضیّه هم هستند، امّا قضیّه را با شعار نمیشود تمام کرد.

قضیّه، قضیّه ی پیچیده ای است، باید فکر کرد، جوانبش را دید و ان شاءالله به تصمیم درستی برسیم.

فرصت بزرگ وجود تشکّلها در زمینه های مختلفامّا مسئله ی تشکّلها؛ چند جمله ای در باب تشکّلها عرض بکنم.

اوّلاً وجود تشکّلهای دانشجویی یکی از فرصت های بزرگ کشور است.

البتّه حالا بعضی ها میگویند که تشکّلها خیلی متعدّدند؛ به نظر من هیچ ایرادی ندارد.

یک مجموعه هایی با یک مذاق سیاسی، با یک سلیقه ی خاص در امر دانشگاه، در امر سیاست، در امر کشور مشغول کار میشوند، یک مجموعه ای [هم]با یک اندک تفاوتی [مشغول کار میشود]؛ هیچ اشکالی ندارد که مجموعه های متعدّدی باشند؛ خود این تشکّلها یک فرصت بزرگی است برای کشورها.

این تشکّلها میتوانند مرکزی باشند برای تولید فکر؛ ما به این احتیاج داریم؛ تولید فکر در این مجموعه ها؛ یا خود این تشکّلها میتوانند پیشران حرکت های دانشجویی باشند و حرکت جهادی و تحوّلی را که گفتیم، میتوانند ایجاد کنند؛ یعنی خود این تشکّلها میتوانند عامل مهمّی باشند برای ایجاد همان حرکت جهادی و تحوّلی که قبلاً بحثش را کردیم.

میتوانند هدایت کننده ی فعّالیّتهای گوناگونِ حرکت های اجتماعی و حتّی حرکت های علمی باشند؛ کما اینکه در همین اواخر دیدیم که در زمینه ی حرکت های اجتماعی، تشکّلها انصافاً نقش آفریدند.

نمونه هایی از اقدامات و فعّالیّتهای تشکّلهای دانشجویی در زمینه ی مسائل داخلی و خارجیدر سال گذشته آن طور که به من گزارش شد و من مستقیم هم بعضی از این ها را در رسانه ها و .

دیدم و مشاهده کردم، اقدامات خوبی به وسیله ی تشکّلها انجام گرفت؛ از جمله جزو آخرین ها و مهم ترین هایش حضور در میدان کرونا [بود].

حقاً و انصافاً این بچّه های جهادی، جوان های جهادی کار کردند؛ که این ورود در میدان کرونا فقط یک کار و یک تحرّک جهادی نیست بلکه نشان دهنده ی آمادگی برای ورود در کار های پُرخطر است؛ این مهم است؛ مثل میدان های مثلاً فرض کنید که جهادی و دفاع مقدّس و مانند این ها که کار های پُرخطری بود، جوان ها وارد میشدند.

اینکه در میدان کرونا وارد بشوند، این پیدا است که آماده هستند برای اینکه به مسائل پُرخطر و میدان های پُرخطر هم وارد بشوند.

همچنین در مورد مشکلات خصوصی سازی ها فعّالیّتهای خوبی از طرف تشکّلهای دانشجویی انجام گرفت که بعضاً به نتیجه هایی هم رسید و ان شاء الله بیشتر هم به نتیجه خواهد رسید؛ و این حرکتی که جوان ها و تشکّلها در مورد مشکلات خصوصی سازی انجام دادند خیلی خوب بود.

البتّه در باب خصوصی سازی در این اظهارات آقایان نظراتی بود که ممکن است ما با بعضی از آن ها موافق باشیم، با بعضی از آن ها هم موافق نیستیم! خصوصی سازی کار بسیار خوبی است به شرطی که خوب عمل بشود؛ مشکلات، ناشی از خوب عمل نشدن است، نه اینکه خود سیاست خصوصی سازی سیاست غلطی بوده.

پس بنابراین حرکت دانشجویی و حرکت تشکّلها به نظر من یک حرکت بسیار خوبی است.

در زمینه ی مسائل خارجی هم [دانشجوها]حضور نسبتاً خوبی داشتند؛ در موضوعات بین المللی، در قضیّه ی برخورد با ماجرای روزنامه ی توهین کننده ی فرانسوی، (8) دانشجو ها خوب وارد شدند؛ در مورد انفجار دانشگاه کابل که چندی پیش اتّفاق افتاد دانشجو ها انصافاً حرکت خوبی انجام دادند، و در زمینه ی مسائل یمن و فلسطین و مانند این ها هم بایستی حتماً فعّالیّتهای دانشجویی ادامه پیدا کند.

در زمینه ی اف اِی تی اف (9) مثلاً اظهارنظر کردند، موضع گیری کردند؛ من حالا کار ندارم به اینکه موضع گیری ها چه [بود]، به هر حال نفْس موضوع گیری خیلی به نظر من خوب بود، نشان دهنده ی سعه و گستره ی نگاه دانشجویی به مسائل گوناگون بود؛ یا به این قانون راهبردی مجلس (10) توجّه کردند، تأیید کردند، تقویت کردند که خب همه ی این ها خیلی خوب است و موجب میشود که هویّت تشکّلی این تشکّلها هم تقویت بشود؛ یعنی وقتی که شما وارد میدان های اظهار نظر و موضع گیری و اقدام و مانند این ها میشوید و در واقع جریان سازی میکنید، خود این کمک میکند به اینکه هویّت تشکلی شما هم تقویت بشود.

انتظارات از تشکّلهای دانشجویی: 1) تقویت بنیه ی دینی و انقلابی و تهذیب نفْسخب حالا انتظاراتی وجود دارد؛ من اوّلین انتظاری که از تشکّلها دارم، این است که بنیه ی دینی و انقلابی تان را تقویت کنید؛ از این مسئله آسان عبور نکنید؛ این خیلی مهم است؛ تقویت فکری، تقویت دینی.

حالا گفتند که من کتاب یا آدم معرّفی کنم برای مراجعه؛ به نظر من میتوانید خودتان با افراد زیادی در حوزه ی قم آشنا بشوید.

حالا در حوزه ها، از جمله عمدتاً حوزه ی [علمیّه ی]قم خوشبختانه در این چند سال اخیر کار های بسیار خوبی و حرکت های خوبی انجام داده اند؛ شخصیّت هایی هستند که میتوانند مرجع و مشاور امینی در مسائل فکری و اسلامی و دینی برای شما باشند؛ و از جمله تهذیب نفْس؛ من خواهش میکنم به مسئله ی خودسازی و تهذیب نفْس توجّه کنید.

از قول امام نقل کردند که ایشان فرموده بودند آن هایی که از آمریکا میترسند، به خاطر این است که تهذیب نفْس نکرده اند؛ و به نظر من واقعش هم همین است.

آن روز امام در یک قضیّه ای پرسیدند که از آمریکا میترسید؟ جواب داده شد که نه؛ گفتند خیلی خب، پس فلان کار را انجام بدهید؛ یک کار مهمّی را گفتند که حالا تفاصیلش زیاد است.

غرض این است که تهذیب نفْس تأثیر زیادی حتّی در مبارزات اجتماعی دارد؛ یعنی صرفاً این نیست که انسان آدم خوبی میشود؛ نه، این آدمِ خوب شدن در عرصه های گوناگون مبارزاتیِ اجتماعی، بین المللی، و انقلابی تأثیر خودش را میگذارد.

یک عبرتی ما از گذشته داریم؛ بعضی از تشکّلها در دهه ی 60، نوک پیکان انقلاب محسوب بودند؛ به قول شما جوان ها آخرِ انقلابی گری بودند؛ یعنی واقعاً مثلاً با ما ها که سابقه ی انقلابی بیشتری از آن ها داشتیم وقتی برخورد میکردند، طلبکارانه برخورد میکردند.

البتّه بعضی از آنها؛ بعضی رفتند جهاد کردند، شهید شدند، کار های بزرگی انجام دادند، در همان خطّ صحیح و انقلابی واقعاً پافشاری کردند و ماندند؛ بعضی هم 180 درجه تغییر مسیر دادند؛ این به خاطر این بود که آن فکر در ذهنشان عمیق نبود، آن ایمان از مرحله ی شعار خیلی بالاتر نرفته بود.

وقتی ایمان فقط شعاری شد و عمق فکری نداشت، خب این خطر ها وجود دارد؛ بایستی به این ها توجّه کرد.

میدانید از همان اوّل انقلاب -یعنی قبل از اینکه رییس جمهور [بشوم]، سال 58- دانشجو ها به سفارش امام آمدند سراغ بنده و با دانشجو ها مرتبط شدم و کار کردم؛ من کاملاً به عمق کار های دانشجویی و فعّالیّتهای دانشجویی آشنا هستم و میدانم که وضع چه جوری است و چه جوری بود، و چه جور شد که بعضی از آن ها زاویه پیدا کردند؛ اوّل زاویه پیدا میکنند، بعد یواش یواش منحرف میشوند، که گاهی اوقات بعضاً به مقابله -180 درجه- می انجامد.

اگر ایمان باشد، تقوا باشد، دیگر واقعاً مشکلی وجود نخواهد داشت، یعنی دانشجو به سراغ مخالفین انقلاب و دشمنان انقلاب نخواهد رفت؛ لذا خداوند متعال در قرآن به پیغمبرش امر میکند: فَاستَقِم کما اُمِرتَ وَ مَن تابَ مَعَک؛ (11) هم تو ایستادگی کن و استقامت کن، هم آن کسانی که با تو هستند ایستادگی کنند؛ این خیلی مهم است؛ و اگر این ایستادگی بود، تشکّل و افراد آن تشکّل عاقبت به خیر میشوند؛ اگر چنانچه این ایستادگی نبود، این تقوا و ایمان عمیق و فکر منطقی و عمیق وجود نداشت، آن وقت دیگر در مورد عاقبت، مشکل است [ختم به خیر شود]؛ به قول حافظ، حکم مستوری و مستی همه بر عاقبت است .

(12)2) تلاش و برنامه ریزی برای اثرگذاری فکری بر دانشجویان و باز کردن گره های فکری آنانخب، یک نکته ی دیگری که تذکّر به دانشجویان و تشکّلها است، این است که یک فرصت مهمّی شما دارید که این فرصت، تکلیف آفرین است؛ آن فرصت هم عبارت از این است که شما در میان خیل عظیم دانشجویان هستید؛ این تشکّلهای دانشجویی با مجموعه های میلیونی دانشجویان مواجهند؛ و این یک فرصت خیلی بزرگی است، یعنی بایستی تلاش شما برای همفکر کردن و همراه کردن مجموعه ی دانشجویان، یک تلاش جدّی، برنامه ریزی شده و اساسی باشد.

هیچ لزومی ندارد که آن ها بیایند جزو تشکّل شما بشوند، امّا لزوم دارد که تحت تأثیر تفکّر شما قرار بگیرند و تلاش حدّاکثری برای اثرگذاری فکری و دینی و باز کردن گره های فکری آن ها [انجام شود]؛ که حالا اشاره شد در بیانات بعضی ها به گره های فکری، بله یک گره های فکری ای وجود دارد که این ها بایستی برداشته بشود؛ و حالا مجموعه های نمایندگی (13) هم، در این زمینه تکلیف مهمّی دارند و کار های بزرگی بر عهده ی آن ها است که بایستی در این زمینه تلاش بیشتری بکنند.

در همین انتخابات هم، کار اساسی و دم دستی که شما دارید، این است که همه را از جمله دانشجویان را و دیگران را به مشارکت تشویق کنید.

بعضی از این اظهاراتی که امروز شد که به عنوان دلسوزی گفته شد، واقعاً هم درست است، امّا این جور نباشد که همین اظهارنظر دلسوزانه موجب بشود که کسانی از مشارکت دلسرد بشوند؛ به این باید توجّه کرد.

اهمّیّت انتخابات پُرشور برای نظام در زمینه های تمدّنی و قدرت بازدارندگیحالا که بحث مشارکت شد، یک کلمه هم در مورد انتخابات عرض بکنم.

انتخابات پُرشور برای کشور از همه جهت مهم است.

هم از جهت حضور مردم و تحقّق مردم سالاری به معنای واقعی کلمه مهم است؛ این را دستِ کم نگیریم، نگوییم، چون در فلان حرکت دولتی، مردم حضور نداشتند پس مردم سالاری نیست؛ نه، نفْس حضور مردم برای انتخاب مسئولان کشور، از صدر تا ذیل، یک مسئله ی مهمّی است؛ مسئله ی انسانی مهمّی است، مسئله ی تمدّنی بسیار مهمّی است؛ مردم سالاری است.

بعد هم همین طور که میدانید، حضور مردم در انتخابات، بر توانایی ها و قوّت آن دولت منتخب تأثیر زیادی دارد؛ بالاخره یک دولتی انتخاب خواهد شد، یک رییس جمهوری انتخاب میشود و دولتی تشکیل میدهد؛ هر چه پشتوانه ی او بیشتر باشد، قوی تر باشد، قطعاً بهتر است و قدرت بازدارندگی کشور را بالا میبَرد، امنیّت میدهد به کشور، برای کشور آبرو ایجاد میکند؛ بنابراین مشارکت، خیلی مهم است.

انتخاب مطلوب و انتخاب دولتی لایق حکمرانی در مرحله ی دوّمپس بنابراین در درجه ی اوّل، مشارکتِ بالا است، بعد انتخاب مطلوب و انتخاب خوب است تا دولتی تشکیل بشود که دارای کفایت باشد، مدیریّت لازم را داشته باشد، باایمان باشد، مردمی باشد، لبریز از امید باشد.

مسئولین دولتی باید خودشان ناامید نباشند.

اگر یک آدم ناامید و افسرده ای را ما در رأس یک کاری گذاشتیم، خب پیدا است که این کار پیش نخواهد رفت؛ باید لبریز از امید باشند.

معتقد به توانمندی های داخلی باشند.

آن که معتقد است که چه از لحاظ دفاعی، چه از لحاظ سیاسی، چه از لحاظ اقتصادی، چه از لحاظ تولید و امثال این ها کاری در کشور نمیشود انجام داد، واقعاً لایق فرمانروایی و حکمرانی بر این مردم نیست؛ بایستی کسانی بر سر کار بیایند که معتقد به مردم باشند، معتقد به جوان ها باشند، عقیده ی به جوان ها داشته باشند، واقعاً عنصر جوان را قدر بدانند، [دارای]عملکرد انقلابی باشند و حقیقتاً عدالت خواه باشند؛ نه اینکه به لقلقه ی زبان اسم عدالت آورده بشود؛ به معنای واقعی کلمه عدالت خواه باشند و ضدّفساد باشند.

عدالت هم البتّه فقط عدالت اقتصادی نیست؛ اگر چه رقم مهمّش عدالت اقتصادی است، امّا در بخش های گوناگون، عدالتْ ساری و جاری است؛ و یک چنین دولتی ان شاءالله اگر به وجود بیاید، آن وقت میتواند صد ها مدیر جوان و مؤمن را در بخش های گوناگون از صدر تا ذیل بگمارد و ان شاءالله کار کشور سامان خوبی پیدا کند؛ دنبال این باید باشید.

عدم دخالت رهبری در زمینه ی ورود اشخاص و انتخاب آن هابنده البتّه در مورد انتخاب اشخاص هیچ دخالتی نمیکنم.

در دوره های گذشته کسانی که میخواستند نامزد بشوند می آمدند مثلاً از من میپرسیدند که شما موافقید؟ ، من میگفتم من نه موافقم، نه مخالفم.

در دوره های گذشته این جور بود؛ هر کس از من سؤال میکرد که آیا من وارد میدان انتخابات بشوم یا نه؟ ، من در جواب میگفتم که من نه موافقم، نه مخالفم؛ یعنی نظر ندارم.

امسال گفتم من همین را هم نمیگویم؛ اگر کسی پرسید که شما موافقید؟ ، همین را هم که من نه موافقم، نه مخالفم نخواهم گفت.

بالاخره بررسی کنند، خودشان ملاحظه کنند، بین خودشان و خدا اگر احساس کردند شایستگی دارند و ورودشان منطبق با قانون است وارد میدان بشوند، وَالّا نه؛ مردم هم برنامه ها را ببینند و انتخاب کنند.

الحمدلله حرف های خوبی زدید در مورد انتخاب شعاری و مانند اینها؛ این ها هم باید ان شاءالله اصلاح بشود.

امیدواریم که خداوند متعال شما ها را موفّق بدارد.

شما ها جوان های عزیز، ذخیره ی انقلاب هستید و مایه ی روشنی چشم مسئولین هستید، بنده هم که سال ها است با شما ها رفیقم و شما ها را دوست میدارم، برایتان دعا میکنم.

هیچ شبانه روزی نیست که من مرتّب بالخصوص برای جوان های کشور دعا نکنم و بخصوص جوان های فعّال؛ ان شاءالله باز هم دعا خواهم کرد؛ و خداوند به شما کمک کند، ان شاءالله مشمول ادعیه ی زاکیه ی حضرت بقیّهالله (ارواحنا فداه) باشید و روح مطهّر امام بزرگوار و ارواح طیّبه ی شهدای عزیزمان از شما راضی باشند.

والسّلام علیکم و رحمهالله و برکاته1) در ابتدای این دیدار، تعدادی از نمایندگان تشکّلهای دانشجویی مطالبی بیان کردند.

2) صحیفه ی سجّادیّه، دعای 44،3) برانگیختن تمایل یا انگیزه، تحریک کردن4) حریص و مشتاق کردن5) از جمله، بیانات در ارتباط تصویری با نمایندگان تشکّلهای دانشجویی (28/2/1399)6) مطلوب ها7) از جمله، بیانات در دیدار اساتید دانشگاه صنعتی امیرکبیر (9/12/1379)8) نشریه ی فرانسوی شارلی ابدو در حرکتی موهن اقدام به انتشار کاریکاتور هایی از پیامبر اکرم (ص) نموده بود.

9) FATF10) قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها و صیانت از منافع ملّت ایران که در جهت تأمین شروط نه گانه ی مقام معظم رهبری در خصوص توافق هسته ای از سوی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و الزاماتی را برای سازمان انرژی اتمی ایران در خصوص افزایش میزان و سطح غنی سازی در نظر گرفت.

11) سوره ی هود، بخشی از آیه ی 112،12) حافظ.

غزلیّات؛ حکم مستوری و مستی همه بر عاقبت است / کس ندانست که آخر به چه حالت برود
کلید واژه ها: انتخاب - تغییر - دولتی - منطق - ارزش - ایمان - مطلوب - انتخاب خوب - محاسبه - انقلاب - آرمان - تقویت - تشکیل - مسائل - امید - روشن - لازم - خطوط

آخرین اخبار سرویس:
پیش بینی 542 شعبه اخذ رأی در رشت/ 12 هزار نفر مشارکت می کنند

اعلام نظر سایت رهبر انقلاب پیرامون تصمیم نهایی شورای نگهبان درباره ردصلاحیت کاندیداها

پیش بینی شناور و بالگرد جهت حمل صندوق های رای گیری به جزایر و مناطق صعب العبور هرمزگان

آغاز فعالیت های تابستانه اوقات فراغت از 5 تیر 1400

از طرح بیمه کارگران ساختمانی چه خبر؟

اعمال پرفضیلت روز دوشنبه

تعهد از آرایشگاه ها

سرخط مهمترین خبر های لرستان در 23 خرداد ماه

دلسردی مردم برای شرکت در انتخابات از اخلاق اسلامی بدور است

واکنش عباس عبدی به افشاگری مصلحی در ماجرای رد صلاحیت هاشمی

توضیح حاج احمدآقا درباره چگونگی ارسال نامه های امام به ایران

رفتار مردم برای کاندیداهای پوششی تعیین تکلیف می کند که بمانند یا انصراف دهند/ جریان اصولگرایی از شکسته شدن سبد آرای خود می ترسد/ مناظره ها در سطح یک انتخابات پرشور نبود

دستور کارِ ریاست جمهوری 1400 با استناد به بیانیه گام دوم انقلاب

انتخاب اصلح یعنی عدم تکرار موضع موجود / کاندیداها نباید به دین و دنیای مردم آسیب بزنند

یادداشت رسیده | مشارکت حداکثری؛ دشمن حداقلی

مذاکرات طولانی و بدون نتیجه یک روش آمریکایی است

پیش بینی 542 شعبه اخذ رأی در رشت/ 12 هزار نفر مشارکت می کنند

کامبک بیت کوین با توییت حمایتی ایلان ماسک

درخواست جامعه بزرگ اتیسم ایران از رییس جمهور آینده

جشن خیابانی دهه کرامت در تهران

پاسخ حضرت آیت الله علوی گرگانی به سؤالات انتخاباتی خبرنگار حوزه نیوز

رییسی: 25 نفر از مجموعه بانک مرکزی دستگیر کردیم

عقب گرد دوباره آمریکا در وین

عزت و سربلندی کشور در گرو هر رای ما

اختصاص هزینه تبلیغات انتخابات به مرمت آثار تاریخی تربت حیدریه

رویداد های خبری دوشنبه 24 خرداد ماه 1400؛ مرکز لرستان

آغاز فعالیت های تابستانه اوقات فراغت از 5 تیر 1400

مقایسه خبرساز لباس همسر بایدن و ملانیا ترامپ

در نظر گرفتن دو شعبه اخذ رای در اسفراین برای بیماران مبتلا کرونا

جدول پرواز های فرودگاه بین المللی کیش، دوشنبه 24 خرداد

لیست بدهکاران به ملت / ورود به فاز «صدا و سیمای تعاملی» / کانال جهانی شدن انیمیشن ایرانی

وزیر اطلاعات احمدی نژاد از نقش خود در ردصلاحیت هاشمی رفسنجانی پرده برداشت + فیلم

رضایی: منافع مردم پای جنگ های زرگری جناح ها قربانی می شود/ بیانیه ستاد رییسی در مورد افزایش نرخ بنزین/ جلیلی: نیازمند مردانی از جنس میدان هستیم/ مهرعلیزاده: باید مذاکرات برجام را ادامه دهیم/ همتی: بازنگری در اقتصاد کشور ضروری است/ قاضی زاده: مردم را از میدان بیرون کرده اند/ زاکانی: تور

مردم باید با بصیرت برای حضور حداکثری در انتخابات تلاش کنند

پایان چشم انتظاری 33 ساله خانواده شهید گیلانی

این ویژگی های شخصیتی افراد را در 10 ثانیه کشف کنید

قرارگاه های شهید «سلیم قنبری» در کرمانشاه افتتاح شد

برگزاری 150 ویژه برنامه به مناسبت دهه کرامت در هرمزگان

فیلم/صفارهرندی: مردم به دنبال تغییر وضع موجود هستند/نگذاریم دیگران به جای ما انتخاب کنند

کلیپ| تشکیل دو شعبه ویژه رسیدگی به جرائم انتخاباتی در سلسله

3008/شهید علی احمد قیطاسی: خدایا! رزمندگان این مرز و بوم را یاری کن

خدمتکاران در جهان صاحب روز شدند

مشارکت در انتخابات یک تکلیف الهی است

مجلس اساتید دانشگاه و قضات را لایق معافیت مالیاتی می داند اما کارگران را نه/ دبیرکل خانه کارگر همواره در برابر مافیا ایستاده است

فارس من| رییس دادستانی شهرستان سیروان: حذف دادسرا خللی به حقوق عامه وارد نمی کند

سعید محمد: قصد شهردار شدن ندارم/ از هیچ لیستی هم حمایت نمی کنم

تأکید گروسی بر لزوم احیای برجام

پایان نتانیاهو پس از 12 سال

در نظر گرفتن دو شعبه اخذ رای در اسفراین برای بیماران مبتلا کرونا

جلیلی سه شنبه به اصفهان سفر می کند

حضور بانوان اردبیلی در انتخابات

توافق جدید درباره صدور مجوز مراکز مشاوره

بلوغ سیاسی مردم؛ مهم ترین زیرساخت انتخابات / پرسش های انتخاباتی؛ پاسخ های قرآنی

نظارت شورای نگهبان در مرحله تبلیغات نامزدها/ وعده و وعید نابجا تخلف است

نیازبه نگهبان پارک پیربکران

منشی دفتر وکالت

سخنی با تایید صلاحیت شده های ریاست جمهوری/ چرا هر سال بر وخامت اوضاع آب افزوده شده است؟

کارناوال انتخاباتیِ برخی مداحان در تهران

رصد فعالیت های تبلیغاتی نامزدها/در برخورد با متخلفان تعارف نداریم

فهرست پرواز های فرودگاه اصفهان در دوشنبه 24 خرداد 1400

همراهی و وحدت بین اجزای حاکمیت رمز موفقیت در خراسان شمالی است

انتخابات الکترونیکی در بجنورد و شیروان

اتمام طرح های عمرانی نیمه تمام قم در دولت آینده

اعلام آمادگی ایران برای بازسازی و مین زدایی مناطق آزادشده قره باغ

به اندازه کافی وقت داریم/ از الان قضاوت نکنیم

فیم| عصای سرنوشت ساز!

شریعتی: وعده دروغ ندهید؛ مردم کلاهبرداران سیاسی را به دیوار می کوبند

کنایه تند کیهان به ادعای دو نامزد انتخابات

حمایت روزنامه اصلاح طلب از رییسی/ آقای رییسی مشورت پذیر است

چرا باید در انتخابات شرکت کنیم؟ / جبران ناکارآمدی با انتخاب درست، نه عدم انتخاب

مردم علاقه ای به الگوهای غربی رقابت انتخاباتی ندارند / 4 شاخصه رییس جمهور و دولت حزب اللهی + فیلم

همراهی و وحدت بین اجزای حاکمیت رمز موفقیت در خراسان شمالی است

یک دیپلمات پیشین: دولت آتی تعامل با همسایگان را دریابد

زمین 200 متری رایگان به کدام خانوارها تعلق می گیرد ؟ + جزییات

مهر علیزاده در ارومیه: متاسفانه فضای انتخابات همچنان سرد است

حمایت از زنان ؛ شعار پوچ و تکراری نامزدهای انتخاباتی

عراقچی: باید یک «توافقنامه خوب» داشته باشیم

در انتخابات 92، به شورای نگهبان گفتم هاشمی رفسنجانی رأی می آورد و به مصلحت نظام است که او رد صلاحیت شود

برگزاری 150 ویژه برنامه به مناسبت دهه کرامت در هرمزگان

برگزاری انتخابات باشکوه هدف اصلی ستادهای انتخاباتی و مسئولان باشد

حضور مردم پای صندوق های رای آینده کشور را بیمه می کند

صفحه اول روزنامه های دوشنبه 24 خرداد 1400

آغاز واکسیناسیون جامعه دانشگاهی ژاپن، از روزهای آینده

دردسر تازه اصولگرایان؛ مناقشه بر سر ماندن یا رفتن

درخواست جامعه بزرگ اتیسم ایران از رییس جمهور آینده

شیوه رفتاری و مشی سیاسی رهبر انقلاب درباره افراد فعال در عرصه انتخابات چگونه است؟

آغاز واکسیناسیون جامعه دانشگاهی ژاپن، از روزهای آینده

قاضی زاده هاشمی: سیستان و بلوچستان از مهد های تمدن ایران زمین

چگونگی فعالیت حضوری دانش آموزان در پایگاه های تابستان

گروسی: آژانس بدون توافق هسته ای ایران یک کور سرگردان خواهد بود

لزوم شکل گیری روحیه امید بخشی و امید آفرینی در تمامی لایه های اجتماعی و انتخاباتی

ما بودیم و سلبریتی ها نبودند

ممکن است مردم برای رأی نیاوردن رییسی به همتی رأی دهند/ در صورت مشارکت حداکثری، مردم به جریان اصولگرایی رأی نمی دهند

دانشگاهیان با حضور در انتخابات برگ زرین دیگری در تاریخ رقم می زنند

دست مهرعلیزاده لای مدارک زاکانی چکار می کند؟

تدوین اطلس امنیت و سلامت در تمامی شعب اخذ رای استان مازندران

تمام مجوزهای شرکت هواپیمایی تابان به عمان تعلیق شد

دشمن با تمام توان مردم را از حضور در انتخابات نهی می کند

هزینه های زیاد و نگران کننده «کاندیداهای پوششی » برای نظام

پیام بنیاد فارابی برای جان باختن دو عضو «افغان فیلم» در یک حادثه تروریستی

انتخاب مطلوب و انتخاب دولتی لایق حکمرانی/ دولتی با ایمان و لبریز از امید

انتخاب مطلوب و انتخاب دولتی لایق حکمرانی/ دولتی با ایمان و لبریز از امید