مطالب مرتبط:
لب خشک کارون | هشدار درباره خطرات اجتماعی و محیط زیستی خشکی این رودخانه
بحران کم آبی مهم ترین چالش محیط زیستی کشور/ آیا ایران به فقر آب رسیده است؟
مشوق های تأمین اجتماعی در اجرای نسخه الکترونیک
اجرای طرح ارتقای امنیت اجتماعی در نقاط جرم خیز اهواز
سرپرست تعاون، کار و رفاه اجتماعی یزد: توسعه ورزش کارگری نیازمند توجه هرچه بیشتر کارفرمایان است
-200 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 21 اردیبهشت 1400 ساعت 09:252021-05-11اقتصادي

تبعات محیط زیستی و اجتماعی خشکیدگی کارون


کارشناسان معتقدند خشکی رودخانه کارون، مخاطرات محیط زیستی و اجتماعی به همراه دارد و دبی آب کارون 260 درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است.

- خبرگزاری میزان - روزنامه همشهری نوشت: بستر خشک کارون این روز ها تشنه تر از همیشه است و سخت ترین تنش آبی قرن را خوزستان تجربه می کند.

رودخانه کارون که حالا به خشکیدگی رسیده است، 950 کیلومتر طول دارد.

کارون پرآب ترین، بزرگ ترین و طولانی ترین رودخانه ایران است که در شرایط عادی 560 مترمکعب بر ثانیه دبی آب آن است.

امسال، اما دبی آب این رودخانه طبق اعلام وزارت نیرو 260 درصد کاهش یافته و سبب خشکیدگی بخش هایی از این رودخانه پرآب شده است.

براساس آمار های منتشر شده از سوی دستگاه های مرتبط با آب و خشکسالی، استان خوزستان به رغم داشتن 5 رود بزرگ حالا با مشکل کم آبی در همه شهر های خود مواجه شده است و 702 روستا در این استان از بی آبی رنج می برند.

همچنین 20شهر خوزستان با تنش آبی و بی آبی دست و پنجه نرم می کنند.

در چنین شرایطی علاوه بر مشکل اصلی در تامین آب، بر اثر کم آبی و خشک شدن بستر رودخانه های استان، شرایط برای افزایش منابع تولید ریزگرد فراهم شده است.

وضیعتی که می تواند باعث به اوج رسیدن تنش های محیط زیستی خوزستان در ماه های گرم پیش رو شود.

شرایط کارون در ماه های پیش رو قرار است دبی رودخانه کارون در مقطع اهواز حدود 200مترمکعب بر ثانیه تنظیم شود و این یعنی در کل تابستان، این رود بزرگ با کم آبی مطلق روبه رو خواهد بود.

بدین ترتیب باید منتظر ریزگرد هایی با منشأ کارون در اهواز و شهر های اطراف بود.

براساس برنامه اعلامی وزارت نیرو، قرار است دبی آب طوری تنظیم شود که شوری آب رودخانه کارون در اهواز به بیش از 3 هزار میکروموس و در آبادان به 5 هزار میکروموس نرسد، تا زراعت و کشاورزی در پایین دست رودخانه کارون آسیب نبیند.

البته هنوز مشخص نیست در سال تشدید خشکسالی در ایران و خوزستان، این تصمیم پایدار خواهد ماند یا خشکسالی کارون را نمکزار خواهد کرد؟ رودخانه کارون با چالش های متعدد همچون خشکیدگی، ورود فاضلاب و انواع مشکلات و نارسایی های محیط زیستی در دوره های متعدد روبه رو بود؛ هرچند در سال های اخیر اقدامات مناسب برای مهار چالش های کارون انجام شد، ولی هنوز دستیابی به هدفگذاری ها در مراقبت از رودخانه کارون مبهم است.

صغری رستمی، رییس اداره امور آزمایشگاه های اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان در این باره اعلام کرده است، هم اکنون مشکل اساسی برای رودخانه کارون مقوله فاضلاب های شهری است.

به گفته او، در یک سال اخیر بارندگی کمتر از میانگین بود و هم اکنون هم تأثیرات کاهش ذخایر آب در رودخانه کارون مشاهده می شود که به جز تأثیر بر کاهش ذخایر آبی، بر کیفیت آب رودخانه نیز تأثیر منفی زیادی دارد.

در شرایط حاضر، آلاینده های معدنی با ورود فاضلاب میکروبی به رودخانه افزایش یافته و هرسال در فصل تابستان کیفیت آب در رودخانه کارون کاهش می یابد.

خوزستان تشنه است براساس گزارش مرکز ملی خشکسالی و اقلیم شناسی هواشناسی، ایران با خشکسالی بی سابقه دست به گریبان است.

در خوزستان البته بارندگی بسیار کمتر از سال گذشته بود و استان های همجوار که تامین کننده آب این استان هستند، همچون لرستان، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد نیز در ردیف کم بارش ترین استان های کشور قرار گرفته اند.

مطالعات جامع منابع آب سازمان آب و برق خوزستان نیز مشخص کرده است که زمستان سال گذشته بارندگی ها در خوزستان مؤثر نبود و آورده آبی قابل توجهی نیز در این استان ثبت نشده است.

امیدها، اما به بارش های بهاری در فروردین ماه بود که فروردین 1400 نیز کم بارش ترین ماه در مقایسه با بارش ها در فروردین سال های گذشته بود.

براساس مطالعات صورت گرفته ارزیابی شده است که خشکسالی تابستان امسال در خوزستان مشابه سال 97 است.

با این تفاوت که شرایط در حوضه های آبریز رودخانه های دز و کرخه نیز از سال 97 بدتر است.

کم بارشی و به تبع آن کاهش آورده آبی باعث شد امکان آبگیری کامل مخازن سد ها نیز فراهم نشود و تامین کامل آب برای کشت زمستانی در خوزستان و همچنین اقدامات صورت گرفته برای جلوگیری از وارد آمدن خسارات ناشی از خشکسالی به کشاورزان، موجب تنش در مخازن سد ها شد.

تبعات خشکیدگی کارون محمد درویش، رییس کمیته محیط زیست در کرسی سلامت اجتماعی یونسکو با اشاره به تبعات محیط زیستی و اجتماعی خشکیدگی کارون می گوید، دبی حال حاضر رودخانه کارون در محدوده پل سفید اهواز به کمتر از 210 مترمکعب در ثانیه کاهش پیدا کرده است.

این عدد برای اواسط اردیبهشت بسیار نگران کننده است؛ چون اگر دبی کارون به کمتر از 150 مترمکعب در ثانیه برسد، احتمال اینکه در مواقع مد، آب شور خلیج فارس به نخلستا ن ها وارد شود، زیاد است و فاجعه بزرگ اقتصادی محیط زیستی برای جنوب خوزستان، اروندکنار و شادگان به همراه خواهد آورد.

در کنار این نکته بخش قابل توجهی از دبی کارون، پساب و فاضلاب است و به هیچ وجه کیفیت ندارد و این سبب می شود حاصلخیزی دشت خوزستان هم به شدت به مخاطره بیفتد و در طولانی مدت موجب تشکیل کانون های تولید گردوغبار، کاهش تنوع زیستی و تشدید مهاجرت از استان خوزستان شود.

هم اکنون هم نشانه های افزایش مهاجرت در این بخش از کشور مشخص است و برخی هموطنان خوزستانی به دلیل همین تنش های آبی و خشکسالی به استان های شمالی کشور مهاجرت می کنند.

براساس آمار جدیدی که مرکز آمار ایران منتشر کرده است، استان خوزستان در ردیف مهاجرفرست ترین استان های کشور قرار گرفته است؛ بنابراین تشدید پدیده گردوغبار و افت کیفیت منابع آبی این منطقه، کاملا بر زندگی اجتماعی مردم تأثیرگذار خواهد بود.

وقتی آب برای نوشیدن و هوا برای تنفس وجود نداشته باشد، بی شک تنها راه باقیمانده برای تداوم حیات، مهاجرت از مناطق خشک و غبارآلود است.

تنش های اجتماعی، حاشیه نشینی اطراف کلانشهرها، افسردگی، خودکشی و در نهایت افزایش جرم و جنایت مولفه های ناشی از مهاجرت یکباره جمعیت است.

کارشناسان معتقدند، اگر امروز نهاد های دولتی و محیط زیستی برای رفع شرایط موجود اقدام می کنند، در آینده با افزایش مهاجرت از نقاط بد آب و هوا و بی آب، معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه و در نهایت سازمان زندان ها باید برای کنترل اوضاع اقدام کنند.

آنگونه که محمد درویش، فعال محیط زیست گفته است، بهترین راهکار برای کاهش تنش آبی در خوزستان، کاستن از حجم وابستگی معیشتی به منابع آب و خاک رودخانه های کارون، دز، کرخه، جراحی، مارون و زهره است.

او می گوید: ایران یک کشور خشک بوده و ممکن است میانگین نزولات آسمانی اش طی یک سال 50 درصد نسبت به سال قبل کاهش پیدا کند؛ بنابراین نباید همه تخم مرغ ها را در یک سبد قرار داد و در انتظار بارش باران بیشتر بود، بلکه باید برای مدیریت این وضعیت در دوره خشکسالی به سمت معیشت های جایگزین و مکمل رفت.

انرژی خورشیدی و بادی را استحصال کرد و تقویت زیرساخت های رونق گردشگری را در دستور کار قرار داد.

به گفته رییس کمیته سلامت اجتماعی کرسی محیط زیست یونسکو در تهران، استان خوزستان بیش از 400 سایت تاریخی بسیار ارزشمند و هزاران سایت اکتشاف نشده دارد؛ بنابراین باید از این بخش ها درآمدزایی شده و خام فروشی کنار گذاشته شود و سراغ برداشت از منابع ثانویه رفت.

محمد درویش درباره وضعیت منابع آبی خوزستان و تأثیر خشکیدگی کارون بر زیست مردمان خوزستان می گوید: کاهش وابستگی معیشتی به منابع آبی یعنی کاهش زراعت آبی و کاهش دام و پرورش طیور؛ بنابراین باید سراغ صنایعی رفت که کمترین میزان مصرف آب را دارند؛ چون برای تولید هر کیلوگرم گوشت، حجمی معادل 15 هزار و 500 لیترآب مصرف می شود.

پس نباید اشتباهات را ادامه داد، بلکه باید از انرژی های نوین خورشیدی و بادی برق تولید کرد و با صادرات انرژی استحصال شده گوشت خرید تا در شرایط خشکسالی با خطر جدی بی آبی مواجه نشد.

بیشتر بخوانید: : انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.


کلید واژه ها: رودخانه - کارون - رودخانه کارون - خوزستان - محیط زیستی - دبی آب - خشکی - اجتماعی - روزنامه همشهری - استان خوزستان - طولانی ترین - استان - وزارت نیرو - کارشناسان - بزرگ ترین - طبق اعلام - کاهش - درصد - خبرگزاری - محیط - بزرگ - مخاطرات - کیلومتر - روزنامه - مترمکعب - تنش آبی - سال قبل - دستگاه - همشهری - طولانی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام نیرو شرکت بیمه پاسارگاد نمایندگی 8569

استخدام در شرکت الوپیک

استخدام خانم جهت جوابدهی به تلفن

استخدام فروشنده مبتدی و حرفه ای درهایپر مارکت

جذب نیروی انسانی در بیمه سامان

کار کنتراتی پیمانکاری انجام عملیات کیسه گیری و سردوز ی و

بررسی فاندامنتال دوج کوین

پیک موتوری نیمه وقت

خیاط

فروشنده در شیرینی فروشی

فروشنده با فن بیان بالا

استخدام منشی وکیل در دفتر خدمات الکترونیکی

خیاط تکمیل دوز زنانه

استخدام صندوقدار و اپراتور فروش تلفنی شیفت شب برای رستوران

به تعدادی نیرو خانم برای کار در فروشگاه نیازمندیم

کارگر ساده در اهن فروشی

دو همکار خانوم برای امور حساب داری

سرمایه گذاری و شراکت

پرستار خانم

شریک فنی

استخدام نیروی فنی جهت کارگاه تولید بتن در مشهد

معماران ، مهندسان ، سنگ کاران ، بازاریابان

نیرو جهت کاغذ دیواری

به یک ادمین و منشی خانوم نیازمندیم

مشارکت در کار میوه فروشی و سبزیجات اماده و خرد شده

جذب تعدادی محدود بازاریاب در شرکت اسنپ

استخدام ناخنکار نیمه مبتدی

استخدام مدیر بازاریابی و فروش

راننده پایه 2 برای کار در آهن فروشی

برنامه معاونت علمی برای حمایت از طرح های پرورش ماهی در قفس

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز 23 خرداد

استخدام کارمند حقوقی آقا

کارگر ساده جهت کار در تولید زیر انداز

کسب درآمد ارزی از طریق بورس خارجی

نیرو جهت طر احی جعبه و کاتالوگ

اظهارات زاکانی در سومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری 1400

ترفند هایی برای تمیز کردن طلا

کارگاه فرش دستباف

نیازمند منشی و کارپرداز خانم

استخدام کارواش کار

صنایع بسته بندی پلاستیک

استخدام کارگر انبار

مهندس عمران،معماری و یا تاسیسات

افت قیمت ارز قیمت سکه و طلا را پایین آورد/ قیمت دلار در بازار آزاد 23 هزار و 670 تومان +فهرست انواع سکه و طلا+فیلم

جنگل الیمستان ، بهشتی در قلب بهشت

نگهبان و دونفر آقا جهت تولید

استخدام حراست

بافنده فرش ابریشم در منزل

استخدام بازاریاب خانم پخش مواد غذایی انحصاری

کاگر بسته بند وسط کار

آب مردم بوشهر از طریق فناوری های نو تأمین می شود

6 راه ترمیم رابطه شکست خورده

تمدید زمان خود اظهاری در سامانه ملی املاک

آیا قیمت بلیت هواپیما افزایش می یابد؟

گام جدید ترکیه در مسیر تبدیل شدن به قطب انرژی

اکیپ آرماتور بند و قالب بند ماهر

استخدام ناخنکار و طراح ناخن حرفه ای بادرامد

آغاز استخدام رسمی هلدینگ تجاری الماس

مدیر فروش

آب مردم بوشهر از طریق فناوری های نو تأمین می شود

زمان قرعه کشی محصولات سایپا

روزهای بد ارزهای دیجیتالی ادامه دارد

توضیحات دادگستری فارس پیرامون تزریق واکسن

علت گرانی خودرو در یک ماه اخیر مشخص شد/ آیا گرانی ادامه دارد؟

راننده با ماشین نیسان و خاور جهت کار در باربری

کار در کارگاه سبزیجات آماده

چند نفر خانم واقا جهت پاک کردن مرغ در مرغ فروشی

نیازمند نیروی خانم جهت کار در شهرک صنعتی بزرگ

فروشنده با حقوق ثابت و پورسانت

کدام شهرهای خوزستان شامل مرحله پنجم طرح اقدام ملی مسکن اند؟

تاخیر در اجرای قانون مالیات بر خانه های خالی قابل پذیرش نیست

کدام شهرهای خوزستان شامل مرحله پنجم طرح اقدام ملی مسکن اند؟

بازار یاب فروش مبلمان

گونیا بند

شریک در دیزی سرا

دعوت به سرمایه گذاری سودآور

آموزش و استخدام بازار یاب بانو

اصلاح سیستم بانکی به نفع تولید مطالبه مهم کارآفرینان از رییس جمهور آینده/ سیستم بانکی عامل اصلی تعطیلی واحدها

وام ودیعه مسکن افزایش یافت + جزییات و شرایط دریافت وام

9 سد نیمه کاره در شهرستان های خلخال و کوثر

هزینه رهن و اجاره آپارتمان در محدوده اسکندری

فرصت نجات بورس را از ما گرفتند

همکار جهت کار در مغازه چاپ و تکثیر

استخدام خیاط

مادریار و پرستار کودک ( خانم)

استخدام مشاور املاک(مبتدی،حرفه ای)

به یک کارگر ماهر برای میوه فروشی نیازمندیم فوری

جذب نیروی مونتاژ کار کرکره برقی

کارگاه تولیدی کیک و شیرینی

گسترش مقابله با ماینرهای بیت کوین در چین

9 سد در شهرستان های خلخال و کوثر بلاتکلیف است

437 شهر و روستای اصفهان تشنه مانده اند

ضربه تحریم برتوسعه کشور

زیگزال دوز،چرخ کار،میاندوز کار،اتو کار

استخدام راننده با ماشین وانت یا پیکان وانت

استخدام وردست نصاب کابینت

فروشگاه افق کوروش فضیلت

ویزیتور حضوری و تلفنی با اهدا موتور

تعدادی مزدی دوز وچرخکار روکش صندلی نیازمندیم

نیروی کمکی شنیون

تبعات محیط زیستی و اجتماعی خشکیدگی کارون

تبعات محیط زیستی و اجتماعی خشکیدگی کارون