مطالب مرتبط:
ممنوعیت فعالیت رمزارزها؛ آیا اقتصاد ایران در آستانه یک تکان غیرمنتظره تازه است؟
ممنوعیت فعالیت رمزارزها؛ آیا اقتصاد ایران در آستانه یک تکان غیرمنتظره تازه است؟
ممنوعیت فعالیت رمزارزها؛ آیا اقتصاد ایران در آستانه یک تکان غیرمنتظره تازه است؟
آیا دیدار پاپ با آیت الله سیستانی به نفع ایران است؟
میلیچ در آستانه حضور در ایران/ بازیکن محبوب مجیدی بالاخره می آید
-113 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 18 اسفند 1399 ساعت 17:202021-03-08اقتصادي

ممنوعیت فعالیت رمزارزها؛ آیا اقتصاد ایران در آستانه یک تکان غیرمنتظره تازه است؟


- " در روز هایی که شیوع ویروس کرونا در کنار فلج کردن زندگی عادی ساکنین کره زمین، اقتصاد جوامع بشری را بحرانی کم نظیر مواجه ساخته است و نهاد دولت در کشور های مختلف در فکر راه حلی برای کاهش صدمات مالی و جانی و مسیری برای برون رفت از این بلای عالم گیر هستند، برخی سیاست های شتابزده و محدود کننده در اقتصاد ایران، می تواند ضربات مضاعفی به بدنه معیشت و دادوستد گروه عمده ای از ایرانیان وارد کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازتابناک ؛ اقتصاد کشورمان که به جز رکود ناشی از آسیب های کرونا، طی چندسال اخیر متاثر از تحریم های سنگین آمریکا و همراهی کشور های غربی است، روز های پر تلاطمی را تجربه می کند و در این میان هنوز آثار مخرب برخی تصمیمات و طرح های اشتباه مدیران اقتصادی در بازار سرمایه و بورس فروکش نکرده که شنیده می شود، طرح های ضربتی و ناگهانی، بخش دیگری از فضای جدید کسب و کار در حوزه رمزارز و ارز دیجیتال را نشانه رفته است.

رمز ارز ها به دلایل متعدد، یکی از محبوب ترین حوزه های سرمایه گذاری مدرن در سراسر جهان به شمار می روند.

علاوه بر جذابیت های مربوط در سرفصل سرمایه گذاری و برخی برتری های ذاتی این نوع از تجارت ـ که با دنیای آینده بشر گره خورده است ـ فناوری که این نوع ارز با استفاده از آن ساخته شده، روزافزون در حال توسعه است و جالب اینکه اقتصاد ایران با تمام محدودیت هایی که قدرت های بزرگ با تحمیل تحریم های ظالمانه برایش ایجاد کرده اند، سهم مناسبی از بازار جهانی آن کسب کرده است؛ هرچند این سهم با توجه به مزیت های داخلی تا جلب رضایت صاحب نظران و رسیدن به جایگاه شایسته ایران فاصله زیادی دارد و جا برای کار بسیار است.

در حالی که برخی شرکت ها و صنایع چندملیتی و بین المللی، با ظرافت خاصی در حال انتقال دارایی ها به حوزه رمزارز و تصاحب سهم عمده در تجارت دیجیتال هستند، در کشور ما نیز به اهمیت فوق العاده و کاربرد جادویی آن پی برده شده و البته در این زمینه نیز مردم، پیشاپیش دولت و تصمیم گیران اقتصاد به آن روی آروده اند، به نحوی که هم اکنون ارزش بازار ارز های دیجیتال در ایران طبق آخرین برآورد ها به بیش از 25هزار میلیارد تومان رسیده و غیر از جمعیت زیاد درگیر این بازار، 2هزارنفر به صورت مستقیم در آن اشتغال دارند.

در چنین شرایطی، ناگهان خبر ممنوعیت دادوستد در این حوزه نه تنها غافلگیرکننده به نظر می رسد، بلکه به زیرزمینی شدن این نوع از فعالیت نوین اقتصادی و خروج این تجارت از شفافیت کنونی می انجامد؛ هرچند اقدام مدیران برای قرار دادن این کسب وکار تازه در چارچوب قانونی و هدفمند قابل درک است، اقدام فعلی اثری معکوس خواهد داشت و قطعا خسارت چند هزار میلیارد تومانی دیگری، متوجه بخش دیگری از دارایی قشرهای مردم خواهد کرد، درحالی که می توان به راحتی در فرصت مغتنم و کافی و با تشکیل کارگروه های تخصصی و بررسی همه جوانب این موضوع حساس در کشور، به وضع قوانینی شفاف و کاربردی مبادرت ورزید و در فضایی آرام و به دور از تنش تازه و با عدم دخالت افراد و دستگاه های غیرمسئول، می توان تحرک اقتصادی تازه ای در بازار ایجاد کرد.

بحران های مالی متعدد ناشی از تصمیمات غیرکارشناسی و اتخاذ آن ها در اتاق های دربسته، می تواند نگرانی ها از تکرار برخی آسیب های اجتماعی خطرناک را تقویت کند و کشور را در بحرانی تازه و خودساخته گرفتار سازد و به دنبال آن، هزینه هایی به مراتب بیشتر برای سایر حوزه ها به خصوص آرامش نسبی فعلی در پی داشته باشد.

ابزار برتر برای محو تاثیر تحریم ها علیه ایران و اجرای اقتصاد مقاومتی یکی از مشکلات بزرگ در اقتصاد ایران، هزینه های مادی و معنوی حاصل از تحریم برای تامین نیاز های اولیه کشور در زمینه های استراتژیک مانند غذا و داروست.

این هزینه ها با کمک ارز های دیجیتال از بین خواهند رفت و مراکز فسادزایی که در سایه ورود و خروج ارز با واسطه های زیاد ایجاد شده اند، تعطیل خواهند شد.

ممنوع کردن فعالیت ارز های دیجیتال این شانس بزرگ و در دسترس را از کشور می گیرد؛ باید گفت تعطیل کردن بازار ارز های دیجیتال در کشور کمک به تحریم اقتصاد ایران است.

از طرفی باید توجه داشت که ارز های دیجیتال توسط هیچ دولت یا نهادی قابل پیگیری و بلوکه شدن نیستند و به همین دلیل ابزار های بسیار مناسبی برای خنثی کردن تحریم ها علیه ایران به شمار می روند.

با استفاده از ارز های دیجیتال، می توان با کم ترین هزینه و بدون معضلات قانونی، هرگونه نیاز کشور در حوزه های مختلف را تامین کرد.

به این ترتیب، هیچ ابزار مالی بهتر از ارز های دیجیتال برای محو تاثیرات آزاردهنده تحریم و برتری نظریه اقتصاد مقاومتی در اوضاع فعلی تجارت بین الملل نیست.

اکوسیستمی برای حفظ نیرو های مولد و نخبه کشور تجارت بر مبنای رمز ارز حوزه اقتصادی مبتنی بر فعالیت نیرو های نخبه برنامه نویس، بازاریاب های حرفه ای و متخصصان فناوری های پیشرفته است؛ همین شرایط و ظرفیت ایجاد شده در کشور باعث شده اکوسیستم ارز های دیجیتال در اندک زمانی به یکی از غنی ترین اکوسیستم های کسب و کار در ایران بدل شود و غیرقانونی کردن این فعالیت، باعث افزایش احتمال مهاجرت قشر مولد از ایران خواهد شد.

بسیاری از اعضای تیم های مختلف صرافی های رمز ارز در ایران را نخبگان علمی و صنعتی تشکیل می دهند و بیشتر اعضای تیم های مختلف صرافی ها ارز های دیجیتال در این گروه قرار می گیرند.

ممنوعیت فعالیت رمزارزها؛ آیا اقتصاد ایران در آستانه یک تکان غیرمنتظره تازه است؟ رمزارز مانعی سخت مقابل فرار سرمایه به صنعت ساختمانی ترکیه و امارات ارز های دیجیتال روند ورود و خروج ارز به کشور را نیز تسهیل کرده اند.

بازار ارز های دیجیتال این قابلیت را دارد که از خروج همیشگی ارز به سمت بازار مسکن کشور های همسایه مانند ترکیه و امارات جلوگیری کند؛ خروجی که قدرت مدیریت بازار در داخل را به شکل چشم گیری کاهش داده و اکنون ایرانیان را به نخستین خریداران ملک در کشور های مذکور تبدیل کرده است که در صورت تداوم می تواند ریشه های اقتصاد کشور را بخشکاند.

نوشتن از میزان سرمایه کلان خارج شده برای خرید ملک های بی کیفیت خارج از مرز های ایران، دردی را دوا نمی کند، بلکه این مسئولان اقتصادی کشور هستند که باید با خودداری از تصمیمات احساسی و خلق الساعه که بدون بهره گیری از نظریه کارشناسان و اقتصاددانان به ابلاغیه و بخشنامه و قانون بدل می شوند، از آزمودن تجربه های تلخ گذشته دست بکشند و بگذارند در شرایط بغرنج فعلی، شوکی جدید به بازار مستعد ایران برای تلاطم وارد نشود.

متاسفانه نهاد قانون گذاری در ایران با تعلل و سکوت خود، باعث ایجاد فضای نامشخص قانونی برای فعالان اکوسیستم ارز های دیجیتال شده است و اکنون با تصمیمات عجولانه و غیرکارشناسی، موج دومی از تخریب اعتماد و فرار سرمایه از بازار اقتصاد ایران را رقم خواهد زد که ضرورت دارد در این روز های پایانی سال از آن به شدت پرهیز شود تا شاهد یک تکانه شدید دیگر در اقتصاد کشور نباشیم.


کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصاد ایران - شیوع ویروس کرونا - ایران - مدیران اقتصادی - کشور - بازار سرمایه - ویروس کرونا - کرونا - ایرانیان - کشورمان - تصمیمات - اقتصادی - همراهی - اشتباه - سرمایه - فعالیت - آمریکا - مدیران - آستانه - بحرانی - تابناک - گزارش - ویروس - سنگین - دیگری - مختلف - فروکش - بازار - زندگی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مسئول امور سهام و مجامع در شرکت برفاب در تهران

استخدام کارشناس تضمین کیفیت در شرکت گلنور در اصفهان

استخدام کارشناس حسابداری در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام انباردار در شرکت ابنیه پی داتیس در شهر جدید پرند

استخدام کارشناس فروش در شرکت گراندیل در تهران

کارگاه مزدی دوز پوشاک زنانه

استخدام تعدادی نیروی اداری

استخدام سالن کار و کارگر خانم و آقا

استخدام نیرو فنی آقا برای کارگاه لوستر بلور

تمدید مهلت ثبت نام بیمه عمر و حادثه بازنشستگان

4328 برگ گواهی بهداشت قرنطینه گیاهی در آذربایجان غربی صادر شد

کارگر ساده تراشکار سری تراشی

هیچ راه فرار از مالیات بر خانه های خالی وجود ندارد/ املاک اموات تعیین تکلیف می شوند

شاخص بورس باز هم منفی ماند

بورس بر مدار نزول باقی ماند

افزایش 85 درصدی مصرف بنزین در البرز

سودجویی از کالاهای اساسی؛ آن هم در ماه رمضان!

مبادلات ایران و کره جنوبی به کمترین میزان در ده سال اخیر رسید

کارکنان آغار و دالان خون اهدا کردند

تحولات برجامی و پیش بینی 3 وضعیت برای بازار سرمایه

آخرین اظهارات درباره تعیین قیمت جدید خودرو

حمایت از بازار سرمایه به معنی هدایت دستوری نیست

تاثیر ضعیف واکسن های چینی کرونا تایید شد

تامین 12400 مگاوات برق شبکه سراسری توسط ذوب آهن اصفهان

عبور ارزش بازار ارزهای دیجیتالی از دو تریلیون دلار

دهکده ای با اقتصاد رویین

اظهارات و توصیه های روحانی درباره بورس

43تن تخم مرغ قاچاق در بندرعباس معدوم شد

علت تصمیمات پرتناقض و پرتلاطم ستاد کرونا در آستانه انتخابات چیست؟

60هزار راس دام سبک در بوکان علیه تب برفکی مایه کوبی شدند

دبیرکانون بانکهای خصوصی: هنوز تصمیمی برای افزایش هزینه پیامک بانک ها در 1400 نگرفتیم/ بانک شهر راساً هزینه سرویس پیامکی را 30 هزار تومان کرد

راستی آزمایی واقعی رفع تحریم ها حداقل 3 تا 6 ماه زمان نیاز دارد

قیمت خودرو بر اساس نرخ تورم قطعات اصلی تعیین می شود

سازمان برنامه دوباره اجرای قانون پتروپالایشگاه ها را به «آینده» حواله داد

هزینه سرویس پیامکی برخی بانک ها 30 هزار تومان شد

کمک به حفظ ذخایر آبزیان در صیدگاه های استان

حذف 4صفر از پول ملی در ایستگاه آخر

نرخ فروش آش و حلیم رمضان 1400 اعلام شد/ هر کیلو آش رشته 40 هزار تومان

بازار مرغ در خطر التهاب مجدد!

بورس بر مدار نزول باقی ماند

نیکزاد: طرح جهش تولید و تامین مسکن کاری جهادی برای ساماندهی این بازار است

خدمت صادقانه و متعهدانه، رضایت مردم را افزایش می دهد

تخفیف 15 درصدی کالاهای اساسی در آذربایجان غربی

تجمع کارکنان جهاد کشاورزی خوزستان مقابل استانداری

تقویت ارزش پول؛ ماموریت مهم بانک مرکزی

ظرفیت های بلاکچین برای اقتصاد ایران

کرونا در کمین مسافران مترو/ بیش از 15 دقیقه در شهر زیرزمینی نباشید

کرونا در کشور ما دائمی است؟

تصاویر| تعطیلی بازار شیراز

سود بالای فروشگاه ها زنجیره ای از فروش خرما | آرامش در بازار خرما برای ماه رمضان + جدول قیمت

دومین مرحله سود سهام عدالت چه زمانی پرداخت می شود؟

استخدام کارشناس تحقیقات بازار در شرکت اکسیر صنعت باختری در تهران

استخدام کارشناس فروش خانم با حقوق ثابت، بیمه و پاداش در محدوده ستارخان

استخدام راننده شرکت بوتان گاز

برق چهره دورترین روستاهای خراسان شمالی را هم روشن کرد

الحاق مجتمع آبرسانی الیاسوند به پاسار هرسین انجام خواهد شد

ثبت نام نامزدهای شرکت سرمایه گذاری استانی سهام عدالت تمدید شد

استخدام نقاش صنعتی و جوشکار ماهرco2

استخدام مکانیک و برقکار در شرکت امداد خودرو

تخصیص بیش از 89 درصد اعتبارات سال 99 دانشگاه ها/اعلام زمان افتتاح پروژه های عمرانی

قیمت آش و حلیم در ماه رمضان 1400 اعلام شد

سالانه 200 تا 300 هکتار باغ زیتون در اراضی شیب دار قزوین ایجاد می شود

افت شدید فشار آب در برخی محلات هرسین در تابستان اتفاق خواهد افتاد

توسعه نامتوازن در استان کرمان

 تردد جاده ای در محورهای مواصلاتی ایلام 11 درصد کاهش یافت 

تحول و نوگرایی در بانک کارآفرین

146واحد صنفی عرضه فرآورده های خام دامی در آذربایجان غربی پلمب شد

قیمت سهام عدالت 490 هزار تومانی و 532 هزار تومانی امروز 22 فروردین 1400

شورای رقابت فعلا از افزایش قیمت خودرو منصرف شد

بانک کشاورزی برای طرح توسعه مکانیزاسیون کشاورزی 30 هزار میلیارد ریال اختصاص داد

افزایش 25 درصدی کرایه تاکسی های اصفهان

31 صنف متخلف در گناوه پلمب شد/ صدور 316 اخطاریه

لیست شهرها و گروه های شغلی ممنوعه کرونایی

نبود بارندگی خوب در فروردین ماه نگران کننده است

خبر مهم درباره بیمه تکمیلی عمر و حوادث بازنشستگان کشوری

کرونا دفاتر املاک تهران را هم دو هفته تعطیل کرد

30 هزار تومان؛ هزینه سرویس پیامک برخی از بانک ها!

قیمت تمام شده بلیت مترو برای سال 1400 ؛ حدود 19 هزار تومان

بهمن موتور از آغاز فروش خودروی جدید دیگنیتی خبر داد (+قیمت، شرایط فروش و معرفی خودرو)

مهم ترین عوامل کاهش سطح باروری

تاکید دولت بر اتمام پروژه ها در زمان مقرر / تلاش دولت برای رفع موانع رشد بازار سرمایه

توانمندسازی بیش از 22 هزار البرزی از طریق آموزش های مهارتی در سال گذشته

1027 تخلف در بازار مرغ ایام عید/ بیش از یک و نیم میلیارد تومان تخلف در میان مرغ فروشان

چهره بهاری شهر سمنان با کاشت 29 هزار گل

سوءمدیریت، رودخانه زاینده رود را خشک کرد/ نباید آب را خرید و فروش کرد

9700 فرصت شغلی پایدار توسط کمیته امداد استان مرکزی ایجاد شد/ رشد 199 درصدی کمک های مردمی

125 هزار تن محصولات کشاورزی از مرز مهران به عراق صادر شد

واریانت چشمه شیرین نقاط حادثه خیر جاده ایلام - دره شهر را حذف می کند

4328 برگ گواهی بهداشت قرنطینه گیاهی در آذربایجان غربی صادر شد

شاخص کل بورس امروز یکشنبه 22 فروردین 1400

ارسال 71 هزار قطعه مرغ زنده بهشهر به کشتارگاه

ریزش 9 هزار واحدی و ادامه روند نزولی بورس

همکاری ایران و بلغارستان در حوزه روابط کار و مبارزه با فقر

سهم بزرگ ذوب آهن اصفهان در بومی سازی ساخت تجهیزات صنعتی

پلمب 146 واحد صنفی عرضه فرآورده های خام دامی در آذربایجان غربی

برنج، شکر و گوشت دولتی را برای ماه رمضان از کجا بخریم؟

قیمت روز خودرو در 22 فروردین

آغاز کشت گل محمدی در میاندوآب

قیمت روز خودرو در 22 فروردین

روحانی: دولت می کوشد تا مردم را برای ورود به بازار سرمایه تشویق کند

ممنوعیت فعالیت رمزارزها؛ آیا اقتصاد ایران در آستانه یک تکان غیرمنتظره تازه است؟

ممنوعیت فعالیت رمزارزها؛ آیا اقتصاد ایران در آستانه یک تکان غیرمنتظره تازه است؟