مطالب مرتبط:
سود 6 میلیارد دلاری از توسعه گازرسانی در دولت تدبیر و امید
سود 6 میلیارد دلاری از توسعه گازرسانی در دولت دوازدهم
افزایش نزدیک به دوبرابری طول بزرگراه‎های کشور در دولت تدبیر و امید
90درصد طرح های نیمه تمام کردستان در دولت تدبیر و امید کامل شد
سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری برای توسعه و تکمیل بندر چابهار
-66 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 15 اسفند 1399 ساعت 15:452021-03-05اقتصادي

سود 6 میلیارد دلاری از توسعه گازرسانی در دولت تدبیر و امید


مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با تأکید بر اینکه در توسعه گازرسانی در دولت تدبیر و امید از هیچ بودجه دولتی استفاده نشده، گفت: کشور تاکنون 12 میلیارد دلار از محل فروش سوخت مایعی که با گاز جایگزین شده درآمد داشته و این در حالی است که مجموع هزینه .

- خبرگزاری آریا - مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با تأکید بر اینکه در توسعه گازرسانی در دولت تدبیر و امید از هیچ بودجه دولتی استفاده نشده، گفت: کشور تاکنون 12 میلیارد دلار از محل فروش سوخت مایعی که با گاز جایگزین شده درآمد داشته و این در حالی است که مجموع هزینه ها در این بخش 6 میلیارد دلار بوده است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازشانا به نقل از ایرنا، حسن منتظرتربتی با بیان اینکه استفاده گاز به معنای امروزی همزمان با توسعه صنعت نفت آغاز شد، گفت: ایران در ابتدا به عنوان یک کشور تولیدکننده نفت مطرح بود و گاز از استحصال نفت به وجود آمد.

در واقع یکی از تصاویر خاورمیانه این بود که گاز در کنار تأسیسات نفت می سوخت.

وی با یادآوری اینکه پیش از انقلاب طرح جمع آوری گازهای همراه نفت تعریف و پالایشگاه بیدبلند به همین منظور ساخته شد و خط لوله سراسری اول به نام آی گت1 از بیدبلند آغاز شد و تا مرز شوروی سابق ادامه داشت، افزود: تا پیش از انقلاب به عنوان یک کشور نفتی تنها می خواستیم گاز همراه نفت جمع آوری شده تا نسوزد و به همین دلیل به شوروی سابق صادر می شد و در ازای آن کارخانه فولاد برای ایران ساخته شد.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه در آن زمان گاز نه یک کالای قیمتی به حساب می آمد و نه ارزش اقتصادی و سیاسی داشت، تصریح کرد: تا پیش از انقلاب تنها یک روستا در کشور گازدار بود.

در شهرها نیز تنها بخش هایی گازدار شده بودند.

به طور مثال در تهران منطقه نازی آباد و بخشی از شیراز گازدار بودند و در خراسان گازرسانی در حال آغاز بود.

در واقع مردم شناختی روی گاز نداشتند و دولت هم برنامه ای نداشت تا اینکه شناخت مخازن گازی مستقل مطرح شد.

تربتی با بیان اینکه مخازنی پیدا شد که منبع گازی بودند و بزرگترین آن ها نیز پارس جنوبی بود، ادامه داد: در این موارد جنس مخزن به جای نفت، گاز بود و همین موضوع سبب شد تا برنامه ای برای توسعه سراسری و فراگیر در گاز تدوین شود.

وی با اشاره به اینکه این اقدام ها با پیروزی انقلاب و جنگ تحمیلی همزمان شد و در زمان جنگ با توجه به توقف صادرات گاز به شوروی همچنین لزوم تولید نفت برای صادرات، فرصت برای توسعه گاز بیشتر شد تا گاز را در داخل مصرف کنیم و نفت برای صادرات آزاد شود، تأکید کرد: این آغاز برنامه ای برای توسعه گازرسانی به روستاها و شهرها شد و این توسعه تا آنجا ادامه داشت که به زودی جشن اتصال 95 درصد از جمعیت کشور به شبکه گاز را خواهیم گرفت.

آیا گازرسانی روستایی با صرفه است؟ مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران همچنین با بیان اینکه در زمینه گازرسانی روستایی، 2 اتفاق خوب در ابتدای این دولت افتاد، گفت: تا پیش از از این برای بسیاری سوال بود که آیا گازرسانی روستایی با صرفه است؟ حتی انتقاد می کردند که دولت روستاهای دور دست را گازرسانی کرده اما اگر به آن روستاها برای همیشه کپسول گاز رایگان می داد هزینه کمتری داشت.

این انتقادها از آن رو مطرح می شد که ما معیاری برای اقتصادی بودن گازرسانی نداشتیم و همیشه هم کشش و فشار نماینده ها سبب می شد برخی مناطق زودتر گازدار شود.

تربتی ادامه داد: در ابتدای دولت تیم کارشناسی تشکیل شد و بررسی کردند تا چه سوختی برای گرمایش خانه ها در نقاط مختلف کشور مقرون به صرفه است.

فهرستی آماده شد که تا چه قیمتی خط لوله بهتر است و بعد سی ان جی اقتصادی است.

در همه این بررسی ها مشخص شد که گاز در مقایسه با سایر تأمین کننده های انرژی کالای مقرون به صرفه تری برای دولت است.

وی تأکید کرد: به موازات آن قانونی در مجلس به عنوان قانون بند ق تبصره بودجه سال 93 و ماده 12 رفع موانع تولید مصوب شد که این اجازه را به شرکت ملی گاز ایران داد تا با سرمایه گذاری و گازرسانی در مناطق مختلف، سوخت مایع را آزاد کرده و از محل فروش آن ابتدا سرمایه خود را بردارد و مابقی را به دولت تحویل دهد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران افزود: این مبنایی شد تا شرکت ملی گاز با توجه به محاسبه های انجام شده، بدون استفاده از منابع دولتی، گازرسانی در کل کشور و به ویژه روستاها را آغاز کند.

تربتی با اشاره به درآمد 12 میلیارد دلاری کشور از محل توسعه گازرسانی و فروش سوخت های مایعی که جایگزین شده اند، گفت: مجموع هزینه ها برای توسعه گازرسانی در دولت تدبیر و امید 6 میلیارد دلار بوده و با پایان گازرسانی از این پس هزینه ای ندارد و این درآمد برای کشور ادامه دار خواهد بود.

بنابراین گازرسانی در این دولت هم کار اقتصادی بود و هم فشار سیاسی نمایندگان را نداشت.

وی با تأکید بر اینکه در ابتدای دولت مشکل گازوییل داشتیم اما اکنون صادرکننده این فرآورده نفتی هستیم، ادامه داد: در سال های اخیر که با محدودیت فروش نفت روبه رو بودیم بخشی از منابع درآمدی دولت از محل صادرات گازوییل بود.

گازرسانی به روستاها بدون استفاده از منابع دولتی معاون وزیر نفت با بیان اینکه همه روستاهای بالای 20 خانوار را بررسی کردیم و در روستاهایی که اقتصاد جواب می داد، گازرسانی انجام شد، تصریح کرد: شرکت ملی گاز ایران حتی در سال پایانی دولت که به طور معمول کار را جمع می کنند، به دلیل عدم وابستگی به بودجه دولتی، گازرسانی به 4 هزار روستا را در دستور کار دارد.

تربتی با بیان اینکه سالانه 3 هزار روستا را گازرسانی کردیم، اظهار کرد: در ابتدای دولت تدبیر و امید تعداد روستاهای گازرسانی شده 14 هزار روستا بود و تنها در این دولت بیش از 20 هزار روستای دیگر به شبکه گاز متصل شدند و امروز 34 هزار روستا در کشور گازدار هستند.

وی با تأکید بر اینکه هم اکنون هزار و 215 شهر و 34 هزار و 149 روستا با جمعیت 23 میلیون خانوار گازدار هستند، افزود: 193 شهر و 20 هزار و 98 روستا در این دولت گازدار شده اند.

افزایش مصرف گاز در نیروگاه های کشور مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تعداد نیروگاه های گازرسانی شده در ابتدای دولت تدبیر و امید را 65 نیروگاه برشمرد و ادامه داد: امروز 83 نیروگاه به شبکه گاز متصل هستند و تنها دو نیروگاه چابهار و کنارک باقی مانده که با تکمیل خط لوله ایرانشهر به چابهار، این دو نیروگاه نیز تا پایان سال آینده گازدار خواهند شد.

تربتی افزود: همچنین در ابتدای دولت، توسعه زیادی در گازرسانی انجام شده بود اما چون تولید گاز به آن سرعت رشد نکرده بود مجبور بودیم در فصول سرد سال گاز را به بخش خانگی اختصاص دهیم و نیروگاه ها از سوخت مایع استفاده کنند.

تا آنجا که در سال 92 به تقریب معادل 62 میلیارد لیتر سوخت در نیروگاه ها مصرف می شد که 28 میلیارد لیتر آن سوخت مایع بود و 34 میلیارد مترمکعب نیز گاز به مصرف می رسید.

وی به توسعه پارس جنوبی و افزایش 2.

5 برابری تولید گاز از این میدان مشترک نیز اشاره کرد و گفت: حتی امسال که هوا سرد بود و مصرف خانگی به دلیل کرونا افزایش داشت، معادل 80 میلیارد لیتر فرآورده در نیروگاه ها مصرف کردیم که 15 میلیارد لیتر آن سوخت مایع است و بقیه به گاز اختصاص دارد.

بنابراین در این سال ها هم رشد در تأمین گاز داشتیم و هم مصرف سوخت مایع کم شده است.

به گفته معاون وزیر نفت، هم اکنون 27 استان ایران سبز هستند یعنی بیش از 95 درصد از جمعیت 27 استان کشور، گازدار هستند.

تداوم گازرسانی به سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان تربتی با اشاره به اینکه گازرسانی بیشتر در سه استان سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان باقی مانده است، تصریح کرد: گاز به این استان ها دیرتر رسید زیرا گرمسیر بودند و موضوع گاز به عنوان مصرف گرمایشی مطرح نبود.

همچنین این سه استان از شبکه گاز دور بودند، اما اکنون گازرسانی در این استان ها شتاب خوبی گرفته و در کرمان گازرسانی با سرعت انجام می شود.

وی با بیان اینکه در استان سیستان و بلوچستان نیز زاهدان به شبکه گاز متصل شده و تا به امروز 95 درصد خانه های زاهدان علمک گاز دارند اما هنوز متصل نشدند، زیرا گازرسانی به داخل خانه زمان می برد، توضیح داد: یک خط لوله که به سمت شرق استان و شهر خاش می رود؛ همچنین خط لوله شمال استان به سمت زابل در حال اجراست.

خط لوله جنوب استان از ایرانشهر به چابهار نیز در حال اجراست که موضوع آن خط لوله صنعتی و اقتصادی است و از آنجا که دولت برنامه های زیادی در سواحل مکران دارد در تلاش است تا گاز به چابهار برسد و توسعه خوبی در پتروشیمی ها، فولادها و صنایع وابسته ایجاد می شود، از همین رو خط لوله با قطر بالا در حال ساخت است که صادرات به پاکستان نیز از همان خط لوله انجام خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران تاکید کرد: همه خطوط لوله اصلی استان سیستان و بلوچستان که باید اجرا شود تا پایان سال آینده تکمیل خواهد شد.


کلید واژه ها: دولت تدبیر و امید - توسعه گازرسانی - شرکت ملی گاز ایران - تدبیر و امید - دولت تدبیر - میلیارد - گازرسانی - شرکت ملی گاز - بودجه دولتی - استفاده - توسعه - دولت - گاز ایران - مدیرعامل - دلار - ایران - شرکت ملی - تدبیر - جایگزین - امید - کشور - هزینه - دولتی - درآمد - تولیدکننده - بودجه - فروش - شرکت - سوخت - خبرگزاری

آخرین اخبار سرویس:
هدفگذاری تامین 2 هزار دستگاه ادوات کشاورزی در استان مرکزی

جزییات رایزنی تولیدکنندگان برای آزادسازی قیمت سیمان/رشد 60 درصدی بهای تمام شده

فارس من|کرونا آجیل را هم گران کرد

موج چهارم کرونا بازار بزرگ تهران را تعطیل کرد

دانش بنیان ها در چاینا پلاس 2021 حاضر می شوند

قیمت بیت کوین امروز 22 فروردین 1400+ جدول قیمت ارزهای دیجیتال

قیمت طلا امروز یکشنبه 22 فروردین 1400+ جدول

معرفی و تشخیص عطر و ادکلن رصاصی اصل

اشتغالزایی در روستاهای کرمان در اولویت باشد

افتتاح تقاطع غیر همسطح ضیاء آباد با آزاد راه قزوین- زنجان

نحوه دریافت کارت اعتباری سهام عدالت در سامانه زمرد سهام عدالت

چهره بهاری شهر سمنان با کاشت 29 هزار گل

مبلغ کارت اعتباری سهام عدالت تعیین شد

یک کارشناس بازار تصریح کرد:

2100نفر با اجرای طرح های بازار کار در هرمزگان شاغل شدند

افزایش 300 درصدی قیمت نهاده در بازار آزاد/نهاده با تاخیر دست تولید کننده می رسد

240 هزار تن کالای اساسی ویژه ماه رمضان توزیع شد

قیمت دلار و ارز امروز یکشنبه 22 فروردین 1400

قیمت روز خرید مسکن در تهران

معدوم کردن 8229 کیلوگرم فرآورده خام دامی غیربهداشتی در زنجان

بلغارستان و ایران تفاهم نامه همکاری امضا کردند!

غیزانیه «آب» ندارد «پساب» دارد!

دریافت اینترنتی قبوض آب و برق در جزیره کیش

10 نکته برای درج اطلاعات در سامانه املاک و اسکان

تحقق کامل اهداف شرکت گاز استان یزد در گازرسانی و تامین سوخت مورد نیاز استان

تمدید مهلت تسویه بدهی بدهکاران بانکی تا پایان شهریور

چه عواملی بر بورس سال جدید موثرند؟

رفع تصرف 3.5 هکتار از اراضی کشاورزی در طالقان

تداوم عملیات کاربست لوله مغزی سیار و اسیدکاری در چاه های نفتی

جهانی شدن، با تحریم و بدون FATF ممکن است؟

هفت اقامتگاه بومگردی 134 تخت به ظرفیت اقامتی استان سمنان افزودند

تسهیل گری بهزیستی در راستای اشتغال جامعه هدف

مرحله دوم طرح کمربندی نسیم شمال به سرعت در حال اجراست

بسته های تشویقی ساخت و ساز به شورای شهر ارائه شود

شیرین ترین موزه ایران در یزد

»هنر خوب زندگی کردن« با صدای عادل فردوسی پور

15 معدن راکد استان بوشهر احیا شد

آغاز برداشت گندم در خوزستان

دورکاری ادارات در کنار خدمت رسانی مناسب

وزیر بهداشت فهرست جدید کالا های آسیب رسان به سلامت را ابلاغ کرد

الگوی مالکیت و بهره برداری از زمین در نظام اقتصادی اسلام

چه عواملی بر بازارسرمایه سال جدید موثرند؟

شکر گران نمی شود 

تازه ترین فهرست کالاهای آسیب رسان به سلامت ابلاغ شد

اکوسیستم گرافنی برای پاسخگویی به تقاضای صنعت ایجاد شد

امضای یادداشت تفاهم همکاری میان ایران و بلغارستان

نرخ بیکاری در استان کرمانشاه به 18درصد است

قیمت خودرو ترمز برید / شیب تند بازار خودرو + فیلم

برخورد بابا اتوبوسی با شانه ای که می خواست فرار کند

سایه سنگین گرانی بر لوازم و تجهیزات توانبخشی

قیمت سکه امروز یکشنبه 22 فروردین 1400 + جدول

تصمیم جدید وزیر اقتصاد، موثرترین اقدام حمایتی از بورس

10 نکته برای درج اطلاعات در سامانه املاک و اسکان

استقبال از بذر برنج روشن

وزیر عراقی: روابط دائمی با ایران نقطه اتکای اقتصاد عراق است

تجمع سهامداران مقابل بورس تهران+فیلم

مسابقه قرآن شرکت های پالایش نفت خضوصی کشور در حرم عبدالعظیم برگزار شد

آشنایی با اتصالات الکتروفیوژن

برداشت بیش از 3000 تن دانه روغنی کلزا در سیستان و بلوچستان

پالس خروج از بازار مسکن

انتظار 6 گروه هدف بهزیستی استان مرکزی برای واکسیناسیون کرونا

پاسخ روابط عمومی سازمان بورس اوراق بهادار به انتشار یک شایعه

اشتغال بیش از 2 هزار نفر در راستای اجرای طرح های ذیل سیاست های فعال بازار کار هرمزگان

نیم سکه 60 هزار تومان ریزش کرد +جدول

افزایش قیمت خودرو یکشنبه 22 فروردین/ دنا پلاس دنده ای 350 میلیون تومان

آغاز ثبت سفارش کتاب های درسی

نفوذ بیشترخصولتی ها دربازار های محصولات معدنی/ تعطیلی معدن ها رو به افزایش است

ضرورت رهایی بورس از مداخلات

نگاهی به نفت و اقتصاد؛ دورنمای 2050| ایبنا

پالس خروج از بازار مسکن

سود بانکی سپرده های یک ساله 16 درصد شد

شدت سرایت کرونای انگلیسی به روایت دکتر طبرسی (فیلم)

از فروردین ماه احکام جدید حقوق بازنشستگان با اعمال مرحله دوم متنساب سازی و همچنین افزایش سنواتی صادر خواهد شد

نهاوندیان: مهلت تسویه بدهی بدهکاران بانکی تمدید شد

اعلام فهرست مشاغل مجاز به فعالیت در وضعیت قرمز شیوع کرونا

روزانه 100 بیمار کرونایی در بیمارستان های بروجرد بستری می شوند

برداشت گندم در خوزستان شروع شد

زیان 250 هزار میلیارد تومانی اصناف بر اثر کرونا/ تاوان مدیریت التماسی کرونا را اصناف می پردازند

شریعتمداری با وزیر دارایی عراق دیدار کرد

قیمت خودرو بر اساس نرخ تورم بخشی قطعات اصلی تعیین می شود

کسر 5 هزار میلیارد تومان از بازنشستگان و واریز به جیب دولت در فروردین

آب، برق، شکوفایی

فوت 8 نفر بیمار کرونایی در لرستان

بلغارستان و ایران تفاهم نامه همکاری امضا کردند

قیمت سکه و طلا در 22 فروردین 1400

قیمت انواع خودرو های سایپا، پراید و تیبا 22 فروردین 1400

ضرورت اهتمام بر سلامت و ایمنی کارکنان

افت 5 هزار واحدی بورس تهران

تسهیلات ویژه حمایت از مشاغل آسیب دیده از کرونا

نگاهی به عرضه های امروز بورس انرژی

توسعه زیر ساخت های صنعت حمل و نقل هوایی با هدف رونق گردشگری کیش

امهال بازپرداخت تسهیلات کرونا در حوزه گردشگری تا پایان شهریور ماه

خبر مهم وزیر برای متقاضیات مسکن ملی /تیرماه، زمان تعیین سقف جدید اجاره ها

مبادلات ایران و کره جنوبی به کمترین میزان در ده سال اخیر رسید/ باید روی انتقال تکنولوژی تاکید داشته باشیم

تمدید مهلت تسویه بدهی بدهکاران بانکی تا پایان شهریور 1400

پلمب 2 واحد نانوایی متخلف در اهر

کاشت 5 میلیون بوته انواع گل در سطح شهر ارومیه

کسر 5 هزار میلیارد تومان از بازنشستگان و واریز به جیب دولت در فروردین

اختلاف 300 هزار تومانی قیمت روغن مورد نیاز قنادان در بازار / دوگانگی در اعلام صنف قنادان در گروه های صنفی کرونا

راه همیشگی جلوگیری از انتقال بیماری با کلید آسانسور

سود 6 میلیارد دلاری از توسعه گازرسانی در دولت تدبیر و امید

سود 6 میلیارد دلاری از توسعه گازرسانی در دولت تدبیر و امید