مطالب مرتبط:
چالش های عمده اخبار علمی و ترویج علم در ایران
اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 14 اسفند
گردشگران خارجی را با قیمت های مناسب به ایران برمی گردانیم
اعلام چین به عنوان چالش شماره یک آمریکا از سوی پنتاگون
جزییات فروش فوق العاده ایران خودرو + فروش فوری دنا پلاس و پیش فروش تارا ایران خودرو
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 15 اسفند 1399 ساعت 13:502021-03-05دانش

چالش های عمده اخبار علمی و ترویج علم در ایران


رواج اطلاعات شبه علم، غلط و اخبار جعلی، وجود نوعی بدبینی در توانمندی های علمی و شک و تردید در کارهای علمی، زبان متکلف نهادهای علمی و ناتوانی حرفه ای و مهارتی؛ - مهم ترین چالش های ترویج علم در شرایط کرونا هستند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، کارگاه آموزشی روزنامه نگاری علم توسط دکتر هادی خانیکی از اساتید برجسته علوم ارتباطات و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی به میزبانی دانشگاه قزوین و به صورت مجازی برگزار شد.

در این کارگاه که با شرکت مدیران و کارشناسان روابط عمومی دانشگاه ها و مراکز آموزشی، پژوهشی و پارک های علم و فناوری کشور حضور داشتند، دکتر خانیکی در خصوص ضرورت پاسخگویی روابط عمومی ها به ترویج علم، چالش های پیش روی روابط عمومی ها، وظایف و مسئولیت روابط عمومی ها در عرصه ترویج علم مباحث تخصصی این موضوع را مطرح کرد.

وی گفت: دانشگاه ها و نهادهای پژوهشی و علمی به دنبال انعکاس اخبار مثبت و موثر هستند و روزنامه نگاری علم می تواند زمینه این پیوند را بین آنچه که در افکار عمومی می گذرد و آنچه که هست را ایجاد کند.

وی افزود: ادراک از مسائل روابط عمومی در شرایط کنونی از الزامات روزنامه نگاری علم است و ما در این زمینه از یک سو با چالش هایی روبرو هستیم که در همه روابط عمومی ها مشترک است و از سویی چالش هایی وجود دارد که روابط عمومی نهادهای علمی و پژوهشی در آن مشترک هستند که برخی از این مهمترین مسائل و چالش ها در این دو زمینه شامل چهار چالش عمده است.

وی ادامه داد: اولین چالش در این رابطه نبود یک راهبرد ارتباطی یکپارچه است که می تواند تصویر و انگاره مناسبی از مسئولیت های روابط عمومی به جامعه منتقل کند که نبود این تصویر یا انگاره قالب جالب و شوق برانگیزی نیست.

بلکه یک نوع ناامیدی در فضای افکار عمومی ایجاد کرده است.

وی افزود: دومین چالش، وجود تزلزل در جایگاه روابط عمومی است که روابط عمومی ها به جای اینکه نهاد گفتگویی و دوسویه در انتقال انتظارات و انتقادات باشند، نهادی برای اشاعه تبلیغات و تشریفات سازمان ها تبدیل شده اند.

سومین چالش هم ضعف در مهارت آموزی حرفه ای است که کمتر به آموزش حرفه ای این حوزه توجه شده است و چالش چهارم بی بهره یا کم بهره بودن از نظریات و دیدگاه های نوین در این عرصه است.

این چهار چالش در نهادهای علمی سایه انداخته است.

دکتر خانیکی در ادامه به چالش هایی که در حوزه اخبار علمی و ترویج علم وجود دارد نیز اشاره کرده و بیان داشت: هم اکنون در اواخر سال 1399 و آغاز سال 1400 در شرایط کرونا در سطح ترویج علم با چالش هایی روبرو هستیم که در چالش اول شاهد رواج اطلاعات شبه علم و غلط و اخبار جعلی بسیار رواج پیدا کرده است که این پدیده را می توان به عنوان یک مشکل اساسی در این دوران مطرح است.

در چالش دوم در ترویج علم وجود نوعی بدبینی در توانمندی های علمی و شک و تردید در کارهای علمی ایجاد شده است و به توهم دامن زده است که علل مختلف سیاست گذاری، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی زمینه های این تردید را ایجاد کرده است.

چالش سوم در این عرصه زبان متکلف نهادهای علمی است، زبانی که به فهم مردم ترجمه نمی شود و در ترویج علم ساده سازی یکی از این مشکلات است و چالش چهارم ناتوانی حرفه ای و مهارتی است.

دغدغه های روابط عمومی ها از منظر روزنامه نگاری علم دکتر خانیکی همچنین پنج دغدغه از منظر روزنامه نگاری علم را مطرح کرد و گفت: اولین دغدغه سوادآموزی علم است.

مسئله ای که باعث شکاف بین پیشتازان علم و بدنه جامعه شده است، به گونه ای که نمی توانند با هم تعامل داشته، صحبت کنند و از هم بهره مند شوند.

مسئله و نگرانی دوم ارتباط بین نخبگان و جامعه است که چگونگی انتقال معرفت علمی مبتنی بر ارتباط نخبگان با جامعه است.

یک دغدغه و نگرانی که وجود دارد، این است که نخبگان از ارتباط با جامعه گریزان هستند.

مسئله سوم نگرانی نسبت به بدبینی هاست که در مواجهه با علم رخ می دهد.

توانایی های علمی پدیده اخلاقی هستند که در سبک هایی از زندگی، از علم فاصله گرفته و در مواردی به سمت خرافه و شایعه می رود و مسئله بعدی نگرانی و تعامل با علم و میزان مشارکت و پذیرش اجتماعی جامعه علمی است و در نهایت مسئله چگونگی حضور علم و عالمان در جامعه و میزان قدرت شنوایی و سخن گویی آنها در جامعه است.

دکتر خانیکی در ادامه به انتظاراتی که از مدیران و کارشناسان در این چهار مسئله مورد انتظار است پرداخت و بیان داشت: در شرایط کنونی که مرجعیت رسانه ها در افکار عمومی به واسطه وجود و توسعه شبکه های اجتماعی تغییر کرده و اعتماد به رسانه های جمعی کم شده است و افکار عمومی مبتنی بر گرایش به اخبار منفی با رویکردی انتقادی و اعتراضی است که البته پدیده ای نه تنها در ایران که در جهان است، از روابط عمومی نهادهای علمی انتظار می رود علاوه بر همه مسائلی که در روابط عمومی مدیریت می کنند، شبکه ارتباطی با رسانه ها را تغییر داده و نه آمرانه و نه فرودستانه بلکه ارتباطی موفق، دوسویه و برابر و اثربخش ایجاد کنند.

دکتر خانیکی همچنین افزود: امروزه روابط عمومی های نهادهای علمی هم در درون سازمان و هم در بیرون از سازمان با مشکلاتی روبرو هستند که مدیریت کردن آن دشوار است، مدیریت کردن در مراکز علمی و پژوهشی که دانشمندان از رسانه ها گریزان هستند و وقتی حضور رسانه ای دارند برچسب سطحی نگری می خورند، وظیفه روابط عمومی های این نهادها را سخت تر می کند.

همچنین مسئله ساده کردن علم و کنش علمی کار سنگینی در این عرصه است که هم مخاطبان رسانه ای، دست اندرکاران و نخبگان علمی و هم در سطوحی از مخاطبان مردم هستند و روابط عمومی ها در حوزه های علمی و ترویج علم وظیفه ساده سازی و اعتمادسازی دارند.

خلق روایت در برنامه های کلان از استراتژی های روابط عمومی نهادهای علمی این استاد حوزه ارتباطات اظهار داشت: مسئولیت هایی که روابط عمومی مراکز علمی و پژوهشی دارند در سطح اول و کلی؛ برنامه ریزی به کار جدیدی است که دنبال اجرای آن هستند و کار جدید ضرورت پرداختن به خلق یک روایت و انگاره در برنامه کلان را دارد.

اگر اولویت ما توسعه علمی یا فناوری یا جلب مشارکت عمومی و بومی کردن است، باید این روایت طراحی شود.

سطح دوم، سطح عملکردی است که مهمترین عامل آن اثربخشی است و داشتن ارتباط خوب و موثر می باشد به گونه ای که اگر مخاطبان بتوانند مشارکت داشته باشند ما موفق هستیم.

در سطح سوم که سطح سازمان است روابط عمومی ها باید بتوانند در یک گفت و شنود سازمانی رابطه خود را با سازمان هم از نظر سیاستگذاری و هم اجرایی و مالی دنبال کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی افزود: روابط عمومی زمانی موثر است که مورد اعتماد سازمان باشد و سازمان هم به روابط عمومی اعتماد کند.

در سطح بعدی که سطح اجتماعی است متخصصان و کارشناسان روابط عمومی باید بتوانند به لحاظ اخلاقی، تعهد به جامعه و آشنایی با زبان جامعه به آن نزدیک شوند که فناوری در این امر بسیار کمک کننده است.

ضرورت ارتقای مهارت گفتگو و پیش درآمدهای آن دکتر خانیکی در پایان اظهار داشت: در روزنامه نگاری علم دست اندرکاران نهادهای علمی باید در دو مقوله استراتژیک و راهبردی و هم مقوله کارکردی و تاکتیکی کار خود را به سطح گفتگو ارتقاء دهند و در این گفتگو هفت ضرورت و پیش نیاز تعریف می شود که اولین مورد آن قدرت شناخت تغییر است.

چرا که در جهان متغیری به سر می بریم، قدرت شناخت محیط، قدرت ساده کردن و عمومیت بخشیدن به پیام ها، بالابردن قدرت اعتمادسازی، شبکه سازی، قدرت حرفه ای شدن و در نهایت گفتگو را باید به عنوان یک مهارت و فصل مشترک دنبال کنیم.

توسعه فعالیت ها مبتنی بر نیاز مخاطبان در شبکه های اجتماعی دکتر ندا شفیعی سرپرست اداره کل روابط عمومی وزارت علوم تحقیقات و فناوری نیز در این دوره آموزشی با بیان اهمیت جایگاه روابط عمومی ها و ضرورت پرداختن به موضوعات مطرح شده در زمینه روزنامه نگاری علم، اظهار داشت: مدیران و دست اندرکاران روابط عمومی باید همه تلاش و اهتمام خود را در بهره بردن از موارد مطرح شده به کار گیرند و نتایج آن را نیز در بهره وری سازمانی ملاحظه کنند.

وی همچنین با اشاره به سرعت تحولات عصر امروز، گفت: همگام حرکت کردن در راستای تحولات اتفاق افتاده از موفقیت های روابط عمومی ها است و این مهم در درجه اول باید در روابط عمومی های نهادهای علمی رایج باشد.

چرا که مظهر رشد و پیشرفت یک جامعه از توسعه نهادهای علمی آن بیان می شود.

دکتر شفیعی در اولویت قرار دادن تعامل مشورتی با رسانه ها و حرکت در راستای نیازهای مخاطبان در فضای مجازی را نیز از منظر روزنامه نگاری علم بسیار مهم ارزیابی کرد و به تشریح اهمیت آن پرداخت.

بنابر اعلام اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه امام خمینی قزوین؛ سرپرست اداره کل روابط عمومی وزارت علوم خاطرنشان کرد: روابط عمومی ها باید ضمن حرفه ای گرایی و فعالیت مبتنی بر تخصص در این حوزه، باید رواج دهنده اخلاق، احترام و تعامل در درون و برون سازمان ها و نهادهای متبوع باشند و این ویژگی همواره آنان را شاخص و ممتاز نماید.

انتهای پیام 
کلید واژه ها: روابط عمومی - ترویج علم - دانشگاه - علمی - دانشگاه علامه طباطبایی - روابط - عمومی - پارک های علم و فناوری - دانشگاه ها - اخبار - علامه طباطبایی - دانشگاه علامه - روزنامه نگاری - کارگاه آموزشی - دانشگاه قزوین - علوم ارتباطات - کارگاه - آموزشی - پژوهشی - عضو هیات علمی - چالش - علم و فناوری - هادی خانیکی - اخبار علمی - کارشناسان - هیات علمی - طباطبایی - ارتباطات - پاسخگویی - زبان

آخرین اخبار سرویس:
برگزاری مدرسه بهاره گـرافـیـک

ریسک کارآفرینی یا امنیت شغلی کارمندی؟

استخدام رییس حسابداری در یک شرکت معتبر در آبیک

برنامه های بلندمدت استانداری خراسان جنوبی برای مقابله با خشکسالی / اهالی 400 روستای بی آب امسال را هم صبوری کنند!

دانشجویان مقاطع مختلف دانشگاه آزاد امسال چقدر وام می گیرند؟

تدارک رمضانی دانشگاه ها برای دانشجویان / از برگزاری هیئات مجازی تا پویش «راه بهشت»

تقویت تیراندازی در قم با 3 تفنگ جدید

امروز آخرین مهلت ثبت نام آزمون ارشد علوم پزشکی

تحقیقات جدید دانشگاه نیویورک درباره ارتباط مسواک زدن و زوال عقل

وام های دانشجویی افزایش یافت

دانشجویان مقاطع مختلف دانشگاه آزاد امسال چقدر وام می گیرند؟

دانشجویان مقاطع مختلف دانشگاه آزاد امسال چقدر وام می گیرند؟

استخدام نیروی فنی تاسیسات

جذب کارآموز حسابداری بصورت

استخدام کارآموز و دانشجو در کافی نت دفتر فنی

گریم جدید افسانه چهره آزاد /عکس

گریم جدید افسانه چهره آزاد /عکس

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

چرخه سوخت هسته ای

ناسا پایین ترین دمای جهان را می آفریند

9 نکته درباره بچه ها که ممکن است ندانید

جلوگیری از سرطان با غذاهای سبز

گرمای لپ تاپ بر قدرت باروری اثری ندارد

مجموعه ی 6 جلدی گفت وگو درباره ی انرژی منتشر شد

فهرست

نقش کتابخانه های دیجیتال چندرسانه ای در پیشرفت آموزش

مغفول ماندن ظرفیت دانشگاه در مقابله با کرونا

17 شتاب دهنده در حوزه آب و انرژی راه اندازی شد

فراخوان جذب ایده با هدف یافتن راهکار هایی جهت حل چالش های صنعت فولاد مبارکه اصفهان

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 24 فروردین

پیشگیری از عوارض ایمپلنت با پوشش های آنتی باکتریال

پیشگیری از عوارض ایمپلنت با پوشش های آنتی باکتریال

نمرات ثبت نشده دروس عملی دانشجویان علمی کاربردی تعیین تکلیف شد

روحانی: کنکور با هم اندیشی و برطرف کردن اشکالات و نواقص برگزار شود

به دو نفرآقا جهت کار در سوپری نیازمندیم.

آموزش روان خوانی قرآن همزمان با ماه رمضان در دانشگاه گیلان

نحوه ارائه خدمات بیمه درمان تکمیلی بیمه ملت به کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی

هیأت مذاکره کننده ایران به ریاست عراقچی وارد وین شد

استخدام در کارخانه تولید تجهیزات پزشکی

کتاب دانشجوی دانشگاه آزاد بروجرد در انتشارات آلمان به چاپ رسید

موفقیت باشگاه پژوهشگران دانشگاه آزاد شهرکرد در ارزیابی کشوری

بی اعتباردانستن روایات کافی، استدلال علمی ندارد / رد تعارض روایات کافی با قرآن

سازمان های مختلف برای رفع مشکلات خود باید به سراغ دانشگاه ها بیایند

رشته های دریامحور در دانشگاه آزاد بندرجاسک راه اندازی می شوند

دانشگاه کردستان در بین 20 دانشگاه برتر کشور قرار گرفت

گلشنی: رابطه به مراتب بیشتر از ضابطه در سیستم آموزشی کشور وجود دارد / لزوم نظارت دقیق بر فرآیند جذب دانشجویان دکتری

رتبه بندی جدید دانشگاه های آمریکا در چند رشته

کهکشان راه شیری از منظر ایستگاه فضایی بین المللی

برگزاری احتمالی آزمون استخدام دستگاه های اجرایی در اردیبهشت و خرداد سال 1400

تشخیص سریع تر ویروس کرونا با ابزار نانویی ممکن شد

انتشار فراخوان اولین آزمون استخدامی 1400 تا پایان فروردین ماه

آخرین مهلت انتخاب رشته در آزمون دستیاری فوق تخصصی؛ امروز

درخواست هزاران نفر برای لغو مصوبه هیات علمی الف و ب دانشگاه آزاد

زمان مصاحبه آزمون دکتری دانشگاه صنعتی شریف اعلام شد

برگزاری همایش دانش آموختگان نانوفناوری پزشکی با حضور دانشمندان برجسته مقیم خارج

ایجاد 4 رشته بین رشته ای در دانشگاه آزاد نکا

ساماندهی آرامستان های اردستان با تعیین هیئت امنا آغاز شد

عکس نوشت| پیشی گرفتن نوجوانان در پذیرش هر خوبی

اهدای بسته حمایتی بهداشتی به خانواده های نیازمند بویراحمد

تحصیل 6500 دانشجوی خارجی در دانشگاه های علوم پزشکی/ لزوم تبلیغات دانشگاهی در جذب دانشجو

آخرین مهلت انتخاب رشته در آزمون دستیاری فوق تخصصی؛ امروز

استفاده از نانوذرات طلا برای شکار سلول های بنیادی

نحوه ارائه خدمات بیمه درمان تکمیلی بیمه ملت به کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی

دانشگاه ادیان و مذاهب قم به ازای هر رشته تحصیلی در مقطع دکتری یک سهمیه تحصیل رایگان دارد

دانشگاه عمان مسابقه رمضانی حفظ برای دانشجویان برگزار می کند

دانشگاه تربیت مدرس بیمه حوادث به دانشجویان اختصاص می دهد

راه اندازی پارک علم و فناوری دانشگاه امیرکبیر؛ به زودی

راه اندازی آزمایشگاه ارزیابی تثبیت کننده های خاک در دانشگاه یزد

ارائه فیلم های آموزشی رایگاه برای دانشجویان/باید چالش های کرونا را با خلاقیت رد کنیم

امروز آخرین مهلت ثبت نام پذیرفته شدگان آزمون دستیار فوق تخصصی

استادیار دانشگاه ایلام به عنوان عضو کمیته علمی کنگره بین المللی تغییرات آب و هوایی جهانی انتخاب شد

مرکز نوآوری گیاهان دارویی درجهاد دانشگاهی یاسوج راه اندازی می شود

فراهم شدن تبدیل وضعیت اعضای هیات علمی پیمانی مربی به رسمی آزمایشی

آخرین مهلت ثبت نام تقاضای وام شهریه+ جزییات

کلنگ احیای مسجد هفت درب مشهد در مکان قبلی به زمین خورد

کارگاه های تخصصی مرکز رشد و نوآوری دانشگاه تبریز کلنگ زنی شد

همایش دانش آموختگان نانوفناوری پزشکی ششم خردادماه برگزار می شود

تدوین سیاست مدیریت دانشجویان خارجی در شورای عالی انقلاب فرهنگی

امروز؛ آخرین مهلت انتخاب رشته - محل در آزمون دستیاری فوق تخصصی

قطع دسترسی کاربران در مقاطع حساس در آمریکا

تدوین سیاست های مدیریت دانشجویان بین الملل در شورای عالی انقلاب فرهنگی

قطع دسترسی کاربران در مقاطع حساس در آمریکا/ الزام استفاده از کد ملی دیجیتال در کره جنوبی

برگزاری سیزدهمین کنگره مهندسی مکانیک بیوسیستم و مکانیزاسیون ایران

فراهم شدن تبدیل وضعیت هیئت علمی های پیمانی مربی به رسمی آزمایشی در دانشگاه پیام نور

نشست مجازی «باید ها و نباید های روزه داری» ویژه دانشجویان البرزی برگزار می شود

دانشگاه زنجان در بین دانشگاه های یازدهم تا بیستم کشور قرار گرفت

استخدام منشی حسابداری در گلخانه

بازاریاب بیمه

«بلخاری» و «نواب» مشاوران رییس فرهنگستان هنر شدند

اختصاص سهمیه تحصیل رایگان دکتری در دانشگاه ادیان

نحوه ارائه خدمات بیمه درمان تکمیلی بیمه ملت به کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی

پذیرش دانشجوی مقطع دکتری در دانشگاه معارف اسلامی تمدید شد

برای بهبود صنعت حمل و نقل / مراکز کلان داده حوزه حمل و نقل راه اندازی می شود

ادامه ثبت نام وامهای دانشجویی تا 25 اردیبهشت

نحوه ارائه خدمات بیمه درمان تکمیلی بیمه ملت به کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی

دانشگاه کردستان، در جمع 20 دانشگاه برتر کشور

راه اندازی پارک علم و فناوری دانشگاه امیرکبیر؛ به زودی

دیپلماسی بازی های دیجیتال در 7 فصل

تمام آنچه از رشته مالی و گرایش های آن باید بدانیم

چالش های عمده اخبار علمی و ترویج علم در ایران

چالش های عمده اخبار علمی و ترویج علم در ایران