مطالب مرتبط:
خدمات پرستاری سالار فرشتگان پارس
خدمات پرستاری در منزل هیواد
اختصاص 140 میلیارد تومان برای کمک به سرمایه گذاری های خطرپذیر و ایجاد اپراتورهای ارائه کننده خدمات الکترونیکی
روسیه تعرفه صادرات گندم را 2 برابر کرد
تعامل اقتصادی با جهان مصلحت است یا نیست؟ /آقای رییس جمهور چه چیزی در شأن ملت ایران است؟ /قانون اساسی اجازه اعتراض مدنی را داده است
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 14 اسفند 1399 ساعت 08:102021-03-04پزشكي

صفر تا صد قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری


صفر تا صد قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، تعرفه گذاری خدمات پرستاران، - "، تعرفه گذاری خدمات پرستاران، قانونی است که سالها از مطرح شدن آن می گذرد اما هیچ اتفاق عملیاتی در این راستا نیفتاده و در یک سال اخیر و با توجه به خدمات ارزنده و جان فشانی های کادر درمان، به ویژه پرستاران صبور و زحمتکش در بحران کرونا بیش از پیش به عملیاتی شدنش احتیاج است.

می توان گفت تنها درخواست پرستاران از مسئولان در حال حاضر، عملیاتی شدن طرح تعرفه گذاری خدمات پرستاری است.

  لازم است با وجود تکرارهای فراوان، یک بار دیگر مقدمات و جزییات این طرح عنوان شود تا شاید مسئولان در سال جدید اقدام موثر و مفیدی برای قدردانی از زحمات پرستاران و همچنین، احقاق حق مسلم آن ها پس از سالها، انجام دهند.

قبل از سال 74 همه سیستم نظام سلامت یک حقوق مشخص و ثابت دریافت می کردند.

یعنی حقوق پزشک، پرستار، کارمند رادیولوژی و .

در یک سطح بود.

در سال 74 و 75 قرار شد برای جذب و ماندگاری پزشکان، یک سیستم پرداخت ایجاد شود به نام تعرفه گذاری خدمات پزشکان که اصطلاحا به آن کارانه می گویند و به واسطه این طرح، با این وجود که در فرآیند عمل جراحی از نگهبان درب بیمارستان تا پرستار اورژانس و تیم 6 نفره اتاق عمل همه درگیر می شوند و حداقل 4 نفر از تیم حاضر در اتاق عمل، گروه پرستاری هستند؛ پزشکی که عمل جراحی را انجام می دهد 65 درصد حق العمل را دریافت می کند.

پرستاران از سال 84 به این موضوع اعتراض داشتند و اعضای سازمان نظام پرستاری معتقد بودند که باید سهم غیرپزشکان افزایش پیدا کند.

در نتیجه در 6 تیرماه 86، مجلس، قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری را تصویب کرد که بر اساس این قانون، پرستاران باید مثل بقیه گروه هایی که در بیمارستان خدماتشان تعرفه دارد، تعرفه دریافت کنند.

از همان ابتدای تصویب این قانون، وزارت بهداشت سر مخالفت برداشت و بهانه های مختلفی برای عملیاتی نشدن این طرح مطرح کرد در حالیکه در همان سال ها در نظام پرستاری حدود 7 هزار نفر، در حوزه های مختلف نظارت و بررسی کارشناسی انجام دادند تا تمام بهانه های وزارت بهداشت را رفع کنند.

محمد شریفی مقدم دبیرکل خانه پرستار ایران در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: از ابتدای مصوب شدن طرح تعرفه گذاری خدمات پرستاری، در قانون آمده که وزارت های رفاه و بهداشت، با همکاری سازمان نظام پرستاری باید آیین نامه را ثبت کنند، اما این اتفاق هیچ گاه عملی نشد و توجیه این عدم همکاری این بود که تعرفه گذاری پرستاران، طرح است و طرح به طور قانونی نباید بار مالی داشته باشد.

شریفی مقدم افزود: در سال 95 در تبصره ذیل بند ث ماده 74 قانون 5 ساله ششم توسعه، دولت، صراحتا مکلف شده که قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری را اجرا کند و محل اعتبار آن هم از بودجه عمومی، تعدیل کارانه ها و فعالان سلامت پرداخت شود.

باید صاحبان علم مدیریت عهده دار ریاست بیمارستان ها شوند او ادامه داد: هر سال در نظام پرستاری بودجه به وزرات بهداشت پیشنهاد می شد که معمولا بودجه را برای ارگان های مربوطه نمی فرستادند، یک سال هم که دکتر نمکی بودجه را فرستاد، سازمان مدیریت بودجه مخالفت کرد.

دبیرکل خانه پرستار ایران بیان کرد: همه این اتفاقات و وقفه هایی که هربار به شکلی باعث ایجاد خلل در روند عملیاتی شدن طرح تعرفه گذاری خدمات پرستاری می شود، به دلیل تعارض منافع است.

یعنی کسی که تصمیمی را می گیرد در نتیجه به شکل مستقیم یا غیرمستقیم از آن تصمیم منتفع می شود.

در حال حاضر در تمام کشورهای موفق در بحث توسعه، تعارض منافع حل شده است.

او تصریح کرد: در کشورهای دیگر مثل آمریکا، 95 درصد روسای بیمارستان ها غیرپزشک هستند؛ زیرا معتقدند امر سلامت خیلی مهم است و باید صاحبان علم مدیریت، ریاست بیمارستان ها را به عهده بگیرند.

آن 5 درصدی که پزشک هستند نیز پزشکی را رها کرده اند و بعد از گذراندن دوره های مدیریتی، رییس بیمارستان شده اند.

دلیل این اقدام هم این است که در تصمیم گیری هایی که برای مردمشان در امر سلامت می خواهند انجام دهند، ذی نفع نباشند.

شریفی مقدم افزود: در کشور ما شرایط به گونه ای است که هیچکس جز متخصصان نمی توانند رییس بیمارستان شوند و همه روسای بیمارستان ها و معاونت ها، پزشک متخصص هستند.

به طور حتم آن متخصص در حوزه تخصصی اش حتما موفق و متبحر است اما لزوما در ریاست بیمارستان هم نمی تواند موفق و کاربلد باشد.

هیچ گام عملی برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری برداشته نشده است شریفی مقدم گفت: 13 سال از تصویب قانون تعرفه گذاری پرستاری می گذرد و هنوز اتفاق جدیدی در این راستا نیفتاده است و دلیلش هم تعارض منافع و مخالفت صد درصدی وزارت بهداشت و همراهی نظام پرستاری با وزارت بهداشت در طی سالهاست.

تا اینکه مقام معظم رهبری شخصا به این مساله ورود کردند و در روز پرستار امسال که حدود هفتاد روز از آن می گذرد، صراحتا فرمودند قانون تعرفه گذاری قانونی است که در مجلس تصویب شده و باید اجرا شود.

دبیرکل خانه پرستار ایران ادامه داد: وقتی رهبر انقلاب شخصا و راسا به موضوعی ورود پیدا می کنند، به این معنی است که قانون تعرفه گذاری پرستاری، پشتوانه قوی کارشناسی، دو مصوبه مجلس، برنامه ششم توسعه، زیرساخت ارتقا و بهره وری و بالاتر از همه حکم حکومتی است و همه اینها یعنی شایستگی و ضرورت عملیاتی شدن را دارد.

شریفی مقدم بیان کرد: تا کنون هیچ گام عملی برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در کشور برداشته نشده است و این قانون در سال 1400 هم اجرا نخواهد شد، زیرا نیاز به بودجه دارد و بودجه هم باید از طرف نظام پرستاری به وزرات بهداشت پیشنهاد می شد و از طریق وزارت بهداشت، به سازمان برنامه و بودجه و سپس مجلس که این اتفاق نیفتاد.

زمانی که بودجه در مجلس بود و رهبری هم تاکید بر عملیاتی کردنش داشتند، باز هم مجلس کاری نکرد و عملا شاهدیم که به دلیل اینکه هیچ بودجه ای برای سال 1400 در این مورد تخصیص داده نشده است هیچ اتفاق مثبتی در این راستا رخ نخواهد داد.

او مطرح کرد: متاسفانه زمزمه هایی به گوش می رسد که این قانون نیاز به بودجه ندارد و ما می توانیم بدون بودجه این طرح را اجرایی کنیم و این نشان می دهد که بانیان و متولیان این قانون را به بدترین وجه اجرایی خواهند کرد؛ یعنی از محل کارانه ای که پرستاران دریافت می کنند، بودجه تامین شود که این اتفاق، علاوه بر اینکه هیچ سودی برای پرستاران ندارد، منجر به ایجاد محدودیت هایی برای آن ها خواهد شد.

بیشتر بخوانید  اجرای طرح تعرفه گذاری خدمات پرستاری در پیچ و خم تصویب بودجه" در یک سال اخیر که کرونا بی رحمانه بر جهان مسلط شده است، این پزشکان و پرستاران بودند که بیشترین آسیب های جسمی، روحی و روانی را متحمل شدند و در شرایطی که بعضی از پرستاران حتی معوقات خود را دریافت نکرده اند، بی عدالتی است که آن ها را از طبیعی ترین حقشان محروم کنیم و مزد زحمات و ایثارگری هایشان را ندهیم، هرچند که روح بزرگ آن ها نیازمند مزد دنیوی نیست، اما سختی ها و فشار کار،گاه منجر می شود تا یک پرستار با تمام خستگی هایش، به دلیل کمبود نیرو یا نیاز مالی، چند شیفت کار کند.

 خواسته پرستاران استفاده از مزایای مشاغل سخت و زیان آور است پس از آخرین جلسه  شورای عالی نظام پرستاری که چند روز پیش تشکیل شد، محمد میرزابیگی رییس کل سازمان نظام پرستاری در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: یکی از مهمترین نکاتی که طبق توصیه های اخیر مقام معظم رهبری، در این جلسه مطرح شد، بحث تعرفه های خدمات پرستاری است که امیدوارم هرچه سریع تر توسط مسئولان اجرایی شود.

میرزابیگی افزود: در دوران کرونا شاهد بودیم که علی رغم اشغال صد درصد تخت های بیمارستانی و حضور و خدمات رسانی کامل پرستاران، درآمدهای بیمارستان به شدت کاهش پیدا کرد و این یعنی نظام پرداخت نظام سلامت دچار اشکالات جدی است.

او گفت: در مرحله اول، باید طرح تعرفه های خدمات پرستاری اجرایی شود که خوشبختانه این طرح در دستور کار شورای عالی بیمه است و ما هم در حال پیگیری هستیم.

رییس کل سازمان نظام پرستاری ادامه داد: برخورداری از قانون ارتقای بهره وری که در بعضی از بیمارستان ها به دلیل ساعت کار زیاد، به آن اشاره می شود و طبق آن، پرستاران از قانون مشاغل سخت و زیان آور باید برخوردار شوند نیز باید عملیاتی شود که با کمک سازمان برنامه و بودجه و سازمان تامین اجتماعی، دیوان عدالت اداری و با کمک سازمان بازرسی کل کشور در دست بررسی است تا پرستاران بتوانند از مفاد قانون مشاغل سخت و زیان آور بدون تناقض استفاده کنند.

او گفت: در مورد افزایش حقوق و بحث فوق العاده ویژه، که در فصل دهم قانون خدمات کشوری برای کل کارکنان نظام سلامت بود، آنچه در مورد پرستاری هست قاعدتا تعرفه گذاری است و استفاده از مزایای مشاغل سخت و زیان آور این روزها خواسته اساسی جامعه پرستاری است که امید داریم عملی شود.

رییس کل سازمان نظام پرستاری افزود: یکی از اشکالات فصل دهم، قوانینی است که برای پرستاران به درستی انجام نشد به ویژه پرستارانی که در بخش های خصوصی، نیروهای مسلح، بخش خیریه، نفت، دادگستری، بانک و هرجایی غیر از وزارت بهداشت مشغول به فعالیت هستند و از مزایایی که حقشان است برخوردار نمی شوند.

میرزابیگی مطرح کرد: پرستاران تمایلی ندارند که بحث کرونا را مادی کنند و کرونا را کار خدایی می دانند که برای خدا انجام دادند و دنبال مباحث مادی نیستند ما هم بیشتر به دنبال فوق العاده ویژه ، فصل دهم و سختی کار هستیم و اگر پرستاران اجازه دادند کاری ویژه برای کرونا انجام دهیم، اقدام می کنیم.

او در پایان یادآوری کرد: این کار پرستاران با این حجم از عظمت و بزرگی و جانبازی و شهادت، نیازی به حق کرونا ندارد، پرستاران به این حق ویژه نیازی ندارند و می خواهند فوق العاده ویژه ای که به بقیه پرداخت شده به آن ها هم پرداخت شده و عدالت و مساوات برقرار شود.

بیشتر بخوانید  قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری با وجود هزینه کم، اجرایی نشده است
کلید واژه ها: تعرفه گذاری خدمات پرستاری - قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری - پرستاران - خدمات - تعرفه - عملیاتی - پرستاری - باشگاه خبرنگاران - قانون - خبرنگار - مسئولان - بحران کرونا - نظام سلامت - خبرنگاران - قدردانی - درخواست - باشگاه - قانونی - بهداشت - زحمتکش - گزارش - اتفاق - اقدام - بحران - سلامت - پزشکی - سیستم - کرونا - ویژه - نظام

آخرین اخبار سرویس:
روش هایی برای رفع سردرد روزه داران

بهترین تغذیه برای ورزشکاران روزه دار

یک تخت برای دو کرونایی! +عکس

خوردن کدام نوع غذاها در ماه رمضان لازم است؟

تاثیر مصرف سیب بر رفع تشنگی روزه داران

سینوزیتی ها مراقب باشند تا دچار این اختلال در مغز نشوند!

استخدام بازاریاب و ویزیتور تجهیزات پزشکی زیبایی در شرکت مدیسار در تهران

رییس جامعه پزشکان: افراد با علائم سرماخوردگی قرنطینه شوند

کرونای انگلیسی در کودکان و افزایش درگیری ریوی/لزوم استفاده از ماسک در کودکان بالای 5 سال

شمار کشته های کرونای فرانسه به بیش از 100 هزار نفر رسید

راهکار هایی برای جلوگیری از گرسنگی زیاد در ماه مبارک رمضان

نحوه صرف غذا هم بر چاقی اثرگذار است

رخت عزا بر قامت کردستان/ظرفیت بیمارستان ها تکمیل است

کرونای انگلیسی در کودکان و افزایش درگیری ریوی/لزوم استفاده از ماسک در کودکان بالای 5 سال

همه چیز راجع به سمعک

کرونا می تواند تا یک ماه در گرد و غبار منزل باقی بماند

بیماران بدخیم و سرطانی در اولویت تزریق واکسیناسیون کرونا قرار گیرند

چگونه می توان از بروز احساس تشنگی در ماه رمضان جلوگیری کرد؟

درمان آلزایمر با نور و اکسیژن

مردان این نوشیدنی خطرناک را نخورند

رخت عزا بر قامت کردستان/ظرفیت بیمارستان ها تکمیل است

نشانه های افسردگی در دوران بارداری و پس از زایمان چیست؟

ضرورت مراقبت از چشم ها در مواقع دورکاری

آمار کرونا استان مرکزی 26 فروردین؛ 14 فوتی و 687 ابتلای جدید

زمان فروکش کردن هر پیک کرونا چقدر است؟

سینوزیتی ها مراقب باشند تا دچار این اختلال در مغز نشوند!

دیابت بیشترین تغییرات را در شبکیه چشم ایجاد می کند

رخت عزا بر قامت کردستان/ظرفیت بیمارستان ها تکمیل است

تاثیر روزه داری بر سلامت و عملکرد سیستم ایمنی بدن

خانم ها از چه مدل ریشی خوششان می آید؟

رخت عزا بر قامت کردستان/ظرفیت بیمارستان ها تکمیل است

همراهان بیمار در بخش کرونایی بیمارستان ایذه مشکلات رابیشتر می کند

رخت عزا بر قامت کردستان/ظرفیت بیمارستان ها تکمیل است

تعداد بیماران کرونایی مازندران به هزار و 625 نفر رسید

همراهان بیمار در بخش کرونایی بیمارستان ایذه مشکلات رابیشتر می کند

جان باختن 380 مبتلا به کرونا در ایتالیا

وزیر بهداشت: هفته آینده وضع خیلی بدتر می شود

داروی دیابت در درمان سرطان موثر است

چالش و راهکار حسادت کودکان به فرزند تازه متولد شده

پست دردناک دکتر جلالی فخر از حال و روز بیمارستان های تهران

احتمال سیاه شدن وضعیت کرونایی شهرستان بویراحمد

چرا زنان دچار اختلال پرخوری می شوند؟

پست اینستاگرامی دکتر جلالی فخر از حال و روز بیمارستان های تهران/ همکارم از شدت سنگینی فضا به کنجی پناه برد و هق هق...

روزهای سیاه کرونایی در سمنان+ اینفوگرافیک

نورخورشید و کاهش مرگ های کرونایی/ مضرات مواد قندی برای مغز کودک

تعداد بیماران کرونایی مازندران به هزار و 625 نفر رسید

احتمال سیاه شدن وضعیت کرونایی شهرستان بویراحمد

نورخورشید و کاهش مرگ های کرونایی/ مضرات مواد قندی برای مغز کودک

ویژگی های یک وعده افطاری مناسب

پست اینستاگرامی دکتر جلالی فخر از حال و روز بیمارستان های تهران/ همکارم از شدت سنگینی فضا به کنجی پناه برد و هق هق...

روزهای سیاه کرونایی در سمنان+ اینفوگرافیک

یک کودک 7ساله قربانی کرونا در کهگیلویه وبویراحمد شد

اهواز و آبادان «سیاه» شدند

ارائه خدمات به بیش از 800 بیمار سرپایی کرونا در گیلان

استخدام راننده دارای نیسان وانت با مزایا در شرکت آریان کیمیا تک در رشت

10 اپلیکیشن خدمات درمانی برتر مبتنی بر هوش مصنوعی را بشناسید

وزیر بهداشت دستور بازسازی بیمارستان سینا در کرمانشاه را صادر کرد

 وزیر بهداشت دستور بازسازی بیمارستان سینا کرمانشاه را صادر کرد

هر عطسه و سرفه ای لزوما نشانه «ابتلا به کرونا» نیست

اهواز و آبادان سیاه شدند

کروناویروس بالغ بر یک ماه در گرد و غبار منزل باقی می ماند

هشدار محققان درباره زنده ماندن ویروس کرونا در خانه بهبودیافتگان

فعالیت هفت مرکز 16 ساعته کرونا در اردبیل/ نقاهتگاه ها آماده پذیرش بیماران کرونایی هستند

اختلاف تازه بین وزارت بهداشت و ستاد کرونا

استخدام اپراتور لیزر دایود خانم در کلینیک پوست و مو سبز زیبایی در اصفهان

فعالیت هفت مرکز 16 ساعته کرونا در اردبیل/ نقاهتگاه ها آماده پذیرش بیماران کرونایی هستند

بیماران خاص فیروزکوه برای دریافت واکسن کرونا مراجعه کنند

طلا بیاورید، واکسن کرونا بگیرید!

نوشیدنی و خوراکی سرد برای افطار ممنوع/ غذاهای سرخ کردنی از تغذیه باید حذف شود

تزیین فرنی برای سفره افطار

تعداد فوتی های ناشی از کرونا در کرمانشاه به 9 نفر رسید

در مورد ترخینه و خواص آن چه می دانید؟

اعلام وضعیت قرمز در تربت جام با موج چهارم شیوع کرونا

رنگ بندی شهرها/ اختلاف تازه وزارت بهداشت و ستاد کرونا

انجام 8 هزار تست pcr از مسافران در مبادی مرزی کشور

هشدار دانشگاه علوم پزشکی درباره وخامت شدید کرونا در استان کردستان/ ظرفیت بیمارستان ها تکمیل شد

رنگ بندی شهرها؛ اختلاف تازه وزارت بهداشت و ستاد کرونا

استخدام نماینده علمی در شرکت توزیع اوکسین داروی وشت در تهران، مشهد و شیراز

تقدیم یک شهید مدافع سلامت در رباط کریم

وزیر بهداشت دستور فوری بازسازی بیمارستان سینا در کرمانشاه صادر کرد

51 بیمار جدید کرونایی در زنجان شناسایی شدند

51 بیمار جدید کرونایی در زنجان شناسایی شدند

تقدیم یک شهید مدافع سلامت در رباط کریم

روزانه 800 مورد جدید کرونا در کهگیلویه و بویراحمد شناسایی می شود

راهکارهای طب سنتی درباره تشنگی در رمضان

دکتر نمکی: فکر می کنند با ورد و جادو کرونا را پشت سر می گذاریم!

کرونا به کودک هفت ساله کهگیلویه و بویراحمدی هم رحم نکرد

جان باختن 4 کرونایی در 48 ساعت گذشته در لنده

گچساران سیاه کرونایی شد

نمکی: فکر می کنند با ورد و جادو کرونا را پشت سر می گذاریم!

هفته ای سرنوشت ساز در انتظار استان یزد + فیلم

وزیر بهداشت: باید فضا را برای برگزاری نماز جمعه در مناطق قرمز فراهم کنیم

امروز انجام شد: غربالگری کرونا در مجتمع نفلین سینیت کلیبر با حضور کارکنان

روش شستن و تمیز کردن یخچال

با داغدار شدن 5 خانواده دیگر فوتی های کرونایی کهگیلویه و بویراحمد به 515 نفر رسید

استخدام حسابدار آقا در فروشگاه لوازم یدکی شهریاری در تهران

کهگیلویه و بویراحمد در شرایط سیاه کرونا/ 515 نفر جان باختند

روزانه 800 مورد جدید کرونا در کهگیلویه و بویراحمد شناسایی می شود

با داغدار شدن 5 خانواده دیگر فوتی های کرونایی کهگیلویه و بویراحمد به 515 نفر رسید

رییس ستاد مقابله با کرونا : استان تهران قرمز شد

صفر تا صد قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری

صفر تا صد قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری