مطالب مرتبط:
راه ناهموار پارک و دورنمای علم و فناوری فارس
ارائه دستاورد های شرکت های دانش بنیان در پارک علم و فناوری فارس
شرکت های بزرگ حوزه دیجیتال از پارک های علم و فناوری رشد نکردند
دومین پارک حوزه فناوری و اطلاعات کشور متعلق به پارک خراسان است
در فارس سپری برای مواجهه با فناوری های نو وجود ندارد
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 اسفند 1399 ساعت 21:102021-03-03اجتماعي

راه ناهموار پارک و دورنمای علم و فناوری فارس


ایسنا/فارس پارک علم و فناوری فارس، جایی ست به تقریب نادقیق در میانه ارتفاعات شمالغرب شیراز، جایی که آسفالت به در ورودی پارک که می رسد، ته می کشد! مقصد برای پیاده ها، - ایسنا/فارس پارک علم و فناوری فارس، جایی ست به تقریب نادقیق در میانه ارتفاعات شمالغرب شیراز، جایی که آسفالت به در ورودی پارک که می رسد، ته می کشد! مقصد برای پیاده ها، بس دور و ناهموار و سربالایی است به قدری که طی این طریق برای کوهنوردان حرفه ای هم بسی دشوارست چه رسد خبرنگاران همواره پیاده.

پارک علم و فناوری فارس، علاوه بر دوری و صعب و العبوری، مشکل دیگری هم دارد و آن اینکه مسئولانش، جز مواردی، اعتقادی به رسانه ندارند و از همین باب با وجود چپ راهی و دشواری راه، حاضر به تامین وسیله نقلیه برای جماعت پیاده، خصوصا خبرنگاران و عکاسان خبری نیستند، موضوعی که بین رسانه و این مرکز علمی پژوهشی، فاصله انداخته و رسانه را در پوشش اخبار، حتی اگر با حضور مسئولان ملی هم باشد، دچار تردید کرده است.

چهارشنبه 13 اسفند و در ابتدای روزی از روزهای پر افت و خیز شیوع کرونا، میزبانی پارک علم و فناوری فارس از یک نمایشگاه و بازدید معاون وزیر ارتباطات، منجر به آفیشی شد که به روال معمول، جز خبرنگاران 2 رسانه و عکاس یک رسانه، نتوانستند خود را برای رفتن و پوشش آن متقاعد کنند.

رسیدن به پارک با پای پیاده، در حالیکه ماسک سه لایه تردد اکسیژن را سخت تر کرده و سربالایی تند نفس را به شماره انداخته یک طرف و رنجی که از در ورودی تا محل نمایشگاه باید تحمل و ده ها پله را طی کرد، طرفی دیگر، برای رسیدن به نمایشگاه، پس از عبور از درب ورودی پارک، باید به سبک قصر گوگوریو یک چندهرارتایی پله را بالا می رفتی تا به ساختمانی دوار در قله برسی.

  تولیدات شرکت داده شده در نمایشگاه، در دو سالن کوچک چیدمان شده و شمار نرم افزارها به مراتب بیش از سخت افزارها بود و اغلب شرکت کنندگان، شرکت های خارج از پارک علم و فناوری بودند!! اگرچه حضور همان تعداد شرکت فناور، با محققان و فناورانی عمدتا جوان که شمارشان بیش از میانسالان بود، در روزهایی که کرونا، نفس همه را به شماره انداخته، در آن محفل رندان، در نوع خود، خبری بود موجب نشاط.

اگرچه مراد از مجلس رندان در آنجا، پارک علم و فناوری که نه، بلکه پردیس شرکت های دانش بنیان مستقر در صنایع الکترونیک شیراز است، که الحق و الانصاف، حضور شایانی در این نمایشگاه داشت؛ به طوری که حضور میزبان را زیر سئوال برده بود.

  نکته مثبت دیگر، حضور تعداد قابل توجهی از بانوان جوان در بین محققین بود.

حضوری که خاطرات خواندن گزارشی از کالیفرنیا پیرامون تبعیض جنسیتی و بروز قضایای می توو در دره سیلیکون، را در خاطر زنده کرد؛ گرچه در این نمایشگاه زوج های جوانی حضور داشتند که همراه هم نرم افزاری را توسعه داده بودند، با این تاکید که حضور خانم ها خیلی به چشم می آمد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، در این نمایشگاه کار یک زوج جوان که نرم افزاری برای ویراستاری متن ساخته بودند که به گفته خودشان اردیبهشت سال گذشته رونمایی شده، ولی هنوز خریداری نداشت، به چشم آمد؛ شاید این به واسطه شغل خبرنگاری و سرکار داشتن با متن و ویرایش بود؛ آنها معتقد بودند که این مدت زمان طولانی، از توسعه نرم افزار تا تجاری سازی و به سود رسیدن، یکی از بزرگترین ضعف های اقتصاد فناوری های نوین در ایران است.

  در گوشه ای زوج دیگری مستقر بودند که نرم افزارشان به سود رسیده بود و به شرکت های خصوصی و دولتی از خدماتشان بهره می بردند؛ اگرچه تنها یکی از سه نرم افزار توسعه یافته توسط آنان، به این سرنوشت نیکو، رسیده بود.

از شرکت های مستقر در مراکز رشد پارک علم و فناوری فارس نیز نرم افزارهایی بود که چشم را می گرفت اما نکته ای که توی ذوق می زد، این بود که فعالیت بیشتر از نصف آنان در حوزه بازاریابی و فروش و تخفیفات کارت های اعتباری بود.

البته نه اینکه این ها ایراد داشته باشند، منتها انتظار بازدیدکننده آنست که نرم افزارهای پیچیده تر و با کاربردهای متنوع تر و غافلگیرکننده از پارک با آن عظمت و آن راه پرفراز و نشیب ببینند.

  در بخش سخت افزار وضعیت چندان چنگی به دل نمی زد، عمده سخت افزارهای به نمایش در آمده، در پردیس شرکت های دانش بنیان صنایع الکترونیک شیراز و با کاربردهای متنوع ساخته شده بود، از دستگاهی برای ثبت نوار قلب، تا تجهیزات الکترونیک نظامی و بوردهای مدیریت شبکه.

  در این نمایشگاه یک شرکت مستقر در پارک علم و فناوری نیز پدهای لمسی و تجهیزات در حوزه اینترنت اشیا ارائه کرده بود که البته به گفته سازندگان این تجهیزات، شرکتشان فقط در پارک مستقر است و اینجا جلسه می گذارند.

وگرنه عملیات ساخت را خارج از پارک به سرانجام رسانده اند.

نتیجه گفت و گو با شرکت های حاضر در این نمایشگاه اینکه حتی شرکت های حاضر در پارک هم ترجیح می دهند خود را مستقل بنامند و بگویند که فقط محل شرکتشان در پارک است.

در این میان البته چند شرکت کاملا مستقل نیز دستاوردهای خود را در این نمایشگاه ارائه کرده بودند.

تکرار گلایه های شرکت های دانش بنیان پایان بازدید از نمایشگاه، جلسه شرکت های دانش بنیان با رییس سازمان فناوری اطلاعات و معاون وزارت ارتباطات بود، نشستی که با گلایه های نمایندگان این شرکت ها شروع شد.

مدیر یکی از این شرکت ها مدعی بود که توسعه تاکنون کمی بود و وقت آنست که بر کیفیت تمرکز شود؛ اینکه هر استان چه قابلیت هایی دارد و براساس آن زون تخصصی ایجاد شود.

این مدیر همچنین از این که مهندسین جوان مجبورند از شهرهای کوچک به مراکز استان ها رفته و سپس سر از تهران درآوردند و نهایتاً هم از کشور مهاجرت کنند، گلایه کرد؛ موضوعی که موجب دشوار شدن نیروی ماهر و متخصص در این روزگار شده است.

مدیر شرکت دیگری گفت که مجوز گرفتن برای یک شرکت دانش بنیان، بیش از یکسال طول می کشد و از توصیه معاون وزیر برای ادغام شرکت ها و ایجاد شرکتهای بزرگتر انتقاد کرد.

این فعال عرصه فعالیت های دانش بنیان تاکید داشت که افراد زیادی چند سال پای توسعه یک شرکت نشسته اند و درست نیست اکنون فقط مالک شرکت از سود منتفع شود.

  وی از کمبود حمایت های وزارتخانه نیز انتقاد و تمرکز همه جریان ها در تهران را نیز مشکل ساز عنوان کرد.

این مدیر به کمبود سرمایه گذار نیز انتقاد داشت.

سومین و آخرین مدیر هم سرعت به روز شدن قوانین را بسیار کند دانست و انتقاد کرد که ممیزهای مالیاتی با حوزه فناوری اطلاعات آشنا نیستند و درآمد شرکت ها را اشتباه محاسبه می کنند.

او انتقاد دیگری هم به تب کارآفرینی در کشور وارد کرد و گفت که یکی از دلایل کمبود نیروی انسانی در کشور همین تب کارآفرینی است که همه را تشویق به راه اندازی شرکت می کند.

در ادامه جلسه، شهره ناصری، مدیر کل دفتر توسعه راهبردها و سیاست های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به این مدیران از در نه آقا! ما از شما حمایت می کنیم وارد شد و تعدادی از موارد حمایتی وزارتخانه را نام برد.

ناصری در بیان حمایت ها، کمک به جذب سرمایه گذار، اعطای تسهیلات کم بهره با بازپرداخت طولانی مدت و توسعه کسب و کارها در خارج کشور را مثال زد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، به حتم نقاط قوت پارک های علم و فناوری که امروز در سراسر کشور، بخشی فعال را شامل می شوند، آنقدر هست که تداوم فعالیتشان را بسترسازی کرده است؛ اما امروز و بعد از گذشته بیش از 2 دهه، انتظار به حداقل رسیدن مشکلات و رفع عوامل گلایه مندی های تکراری و البته، فراهم شدن بسترهای انعکاس دست آوردها به واسطه ارتباط بهتر رسانه ای است، آنهم در استانی که زمینه رشد در آن به واسطه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی بزرگ و شناخته شده، وجود دارد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: پارک علم و فناوری - علم و فناوری - پارک - فارس - فناوری - پیاده - خبرنگاران - ارتفاعات - رسانه - آسفالت - وسیله نقلیه - میانه - تقریب - ورودی - کوهنوردان - مقصد - اعتقادی - عکاسان - تامین - دیگری - خبری - حرفه - دوری - علمی - مشکل

آخرین اخبار سرویس:
بررسی ارتقای سطح حفاظتی 3 منطقه حفاظت شده آذربایجان غربی به اثر طبیعی-ملی

رسیدن پوشش تحصیلی دانش آموزان قمی به 98 درصد/بسته تحولی آبا در مدارس قم اجرا می شود

امتحانات پایان سال دانش آموزان پایه نهم و دوازدهم حضوری است

همسان سازی،حقوق بازنشستگان خراسان شمالی را 2.5 برابر افزایش داد

رییس شورای شهر: کمربندی سعیدآباد پردیس تکمیل می شود

به یک کارگر ساده نیازمندیم

اعلام نحوه ارزشیابی پایانی دوره ابتدایی

کمربندی نیمه تمام سعیدآباد با مساعدت اداره محیط زیست تکمیل می شود

برگزاری دوره آموزشی «شکوه تلاوت رضوی»

زمان پایان کلاس های دوره ابتدایی اعلام شد

توزیع 20 هزار تقدیرنامه در آموزش و پرورش سیستان و بلوچستان کذب است

از خانه تکانی تا چای «چورگی»/ بیدار کردن مردم با آیین سحر خوانی

استخدام فروشنده حضوری در گروه سولیکو (کاله) در اصفهان

25هزارمترمربع به فضاهای فرهنگی و ورزشی قزوین افزوده می شود

اعلام نحوه برگزاری امتحانات و زمان ثبت نتایج در کارنامه ها

تاکید استاندار تهران بر تعامل شهرداری تهران برای حل مشکلات باقرشهر و کهریزک

فعالیت 13 کانون رضوان در مدارس خواهران لرستان

تشریح فعالیت های قرآنی آموزش و پرورش مازندران

برقراری هوای قابل قبول طی امروز در پایتخت

عملیات اجرایی چهار پروژه عمرانی شهر کاکی بوشهر آغاز شد

13 مرکز متخلف معاینه فنی خودرو در خراسان رضوی شناسایی شد

امکان بهره برداری از خط مترو تهران – پرند در سال 1400

113 واحد مسکن مددجویی در زنحان احداث شد

ورود پیش از موعد دام به مراتع آذربایجان شرقی ممنوع است

نفس بهاری دریاچه ارومیه

دمای هوای شبانه در همدان کاهش می یابد

ارزشیابی دوره ابتدایی به صورت کیفی توصیفی انجام می شود

استخدام نیروی خدماتی آقا در شرکت مهندسی تاراطرح در حوالی یوسف آباد تهران

استخدام کارشناس حسابداری با حقوق و بیمه در خراسان رضوی

استخدام مدیر کنترل کیفی و تکنسین ماشین ابزار در دیاکو پروفیل در قزوین

استخدام کارگر ساده در شرکت نوین استیل در اصفهان

رویداد مه پایدار با رویکرد صنایع دستی

سنگ مزار وزیر شاه تهماسب در همدان کشف شد

کیفیت هوای شیراز، قابل قبول

وضعیت آب و هوا امروز 25 فروردین 1400

دمای هوا کاهش می یابد/تداوم بارش های بهاری در شرق اصفهان

حذف جریمه های محدودیت تردد شبانه برای اهداکنندگان خون

اجرای طرح «سی روز سی نوجوان» در مدارس تفت + عکس

تشدید برخورد با تورهای غیرمجاز گردشگری در کهگیلویه و بویراحمد

ورود پیش از موعد دام به مراتع ممنوع است

همه واجدان شرایط استان بوشهر برای دریافت کارت هوشمند ملی ثبت نام کردند

استخدام منشی آشنا به حسابداری در شنواپرداز ایرانیان در تهران

خلیج فارس مواج و متلاطم است/ اختلال در فعالیت های دریایی

شهردار همدان: طرح های شهری برپایه ارتقای کیفیت زندگی شهروندان است

استخدام بازاریاب و ویزیتور (ملزومات حیوانات خانگی) در شرکت DANNIEL در البرز

استخدام بازاریاب و ویزیتور (ملزومات حیوانات خانگی) در آذربایجان شرقی

کاهش قابل توجه جرائم خشن در استان زنجان

استخدام بازاریاب و ویزیتور (ملزومات حیوانات خانگی)در آذربایجان شرقی و البرز

وضعیت آب و هوا امروز 25 فروردین 1400

نحوه برگزاری امتحانات نهایی و کنکور بر اساس تصمیم ستاد ملی کرونا است

استخدام حسابدار خانم با حقوق و بیمه در البرز

امکان بهره برداری از خط مترو تهران – پرند در سال 1400 وجود دارد

استخدام منشی خانم با حقوق عالی و بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

آماده باش 112 تیم امدادی و عملیاتی در خراسان جنوبی / بارش های رگباری در راه است

استخدام تکنسین الکترونیک آقا با حقوق و مزایای کامل در اصفهان

استخدام فیلمبردار و عکاس خانم در یک شرکت معتبر در لاهیجان

استخدام مونتاژ کار و نظافتچی در البرز

استخدام بازاریاب و ویزیتور با پورسانت و حقوق در خراسان شمالی

استخدام نیروی خدماتی خانم در شرکت سورنا انتخاب برتر در تهران

استخدام بازاریاب و ویزیتور با حقوق ثابت، پورسانت و بیمه در لرستان

استخدام فروشنده با مزایا در مجموعه شیرینی خشکبار نیما در مهرویلا کرج

استخدام کارمند دفتری انبار در یک شرکت معتبر در محدوده کهریزک تهران

معلمان در اولویت سوم واکسیناسیون

ثبت نام آزمون استخدامی فرزندان شهدا و جانبازان آغاز شد

استخدام کارشناس فروش بیمه در بیمه سامان نمایندگی 1166 در آذربایجان شرقی

شکوفه های بهاری آذربایجان شرقی

بسیج سازندگی سمنان 12 خانه در مناطق زلزله زده سی سخت احداث کرد

بارش 1.8 دهم میلیمتری باران در کوهرنگ

هوای پایتخت در محدوده قابل قبول

امتحانات پایان سال دانش آموزان حضوری یا مجازی؟ / خانواده ها منتظر هستند

امتحانات کدام دانش آموزان حضوری برگزار می شود؟

هوشمندسازی فعالیت های گردشگری آذربایجان شرقی در نوروز 1400

نحوه برگزاری امتحانات نهایی و کنکور بر اساس تصمیم ستاد ملی کرونا است

استخدام مهندس مکانیک خودرو و مهندس برق قدرت در پارت نیروی شیروان در البرز

استخدام نقشه کش صنعتی با مزایا در یک شرکت معتبر در قزوین

استخدام مهندس دفتر فنی (شرکت عمرانی) در انبوه گستر نصر در یزد

برنامه های فرهنگسرای خانواده در ماه رمضان

استخدام منشی خانم در شرکت کولاک گستر یزد در تهران

کاهش دانش آموزان کلاس های تعلیمات مسیحی در آلمان

استخدام بازاریاب و ویزیتور با پورسانت و بیمه در استان فارس

استخدام منشی خانم با حقوق ثابت و مزایا در گروه صنعتی متین گذر در تهران

استخدام بازاریاب و ویزیتور با حقوق ثابت، پورسانت و بیمه در آذربایجان شرقی

پیشرفت فیزیکی 70 درصدی دهکده طبیعت و خانواده در مشهد

تداوم ناپایداری جوی تا فردا در خوزستان

تمهیدات ویژه ترافیکی پلیس برای ماه مبارک رمضان

استخدام حسابدار خانم مسلط به سپیدار در شرکت تامین پیشرو شار در تهران

سفیر لیبی: جاذبه های تاریخی و مذهبی «کربلا» را توریستی کرده است

استخدام مهندس مکانیک در تهران

31 اردیبهشت؛ پایان کلاس های ابتدایی ها/نحوه برگزاری امتحانات و زمان ثبت نتایج در کارنامه ها

استخدام پرس کار، کارگر ساده و تراشکار در صنایع فلزی آذرین البرز در قزوین

31 اردیبهشت؛ پایان کلاس های ابتدای

سَردر مدرسه چهارباغ اصفهان در معرض خطر ارتعاشات عبور مترو

سَردر مدرسه چهارباغ اصفهان در معرض خطر تدریجی ارتعاشات عبور مترو

شرکت 10 هزار البرزی در پویش «من مادرم بچه های ایران فرزند من»

افزایش حقوق مستمری بگیران سایر سطوح از اردیبهشت

مرحله دوم واکسیناسیون سالمندان لرستان علیه کرونا آغاز شد

استخدام منشی در شرکت فرازگستر فرهام در تهران

آغاز ثبت سفارش الکترونیکی کتاب های درسی در استان قزوین

استخدام کارگر ماهر آقا در شرکت سازه گستر وزین در البرز

افزایش حقوق مستمری بگیران سایر سطوح از اردیبهشت

راه ناهموار پارک و دورنمای علم و فناوری فارس

راه ناهموار پارک و دورنمای علم و فناوری فارس