مطالب مرتبط:
مهم ترین چالش جلب مشارکت مردمی هنگام بحران
استاندار کردستان: جلب مشارکت مردم برای کاهش جرایم ضروری است
ذوب آهن اصفهان موفق به کسب جایزه مسئولیت اجتماعی و مستندسازی صنعت روابط عمومی شد
نسخه الکترونیک تامین اجتماعی از منظر قانونی
کافه رستوران فضای باز مشارکت
-66 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 اسفند 1399 ساعت 16:052021-03-03اقتصادي

اعتماد اجتماعی مهم ترین چالش جلب مشارکت مردمی هنگام بحران


رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در وبینار تخصصی مشارکت مردمی و بحران های شهری با انتقاد نسبت به نگاه سنتی اجتماع در مواجه با بحران، - گفت: کمبود اعتماد اجتماعی به ارگان های رسمی از چالش های مهم ما در جلب مشارکت مردمی هنگام بحران است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازشهر به نقل از روابط عمومی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، رضا کرمی محمدی در وبینار تخصصی مشارکت مردمی و بحران های شهری با اشاره به لزوم ایفای نقش پر رنگ از سوی مردم در مدیریت بحران اضافه کرد: در دنیای امروز شاهد تهدید وقوع مخاطرات طبیعی و انسان ساز و افزایش شدت وقوع ها نسبت به گذشته هستیم.

او افزود: این در حالی است که کاهش منابع با توجه به افزایش جمعیت، بهره برداری، مصرف گرایی شدید و شهرنشینی کنترل نشده و باعث شده است انسان در دنیایی سرشار از عدم قطعیت و ریسک زندگی کند.

کرمی محمدی افزود: علاوه بر موارد مطرح شده می توان مشکل جدی تغییرات آب و هوایی که جدیدا مطرح شده و مناقشات و مسائلی که خود انسان ها برای خودشان ایجاد می کنند را نیز افزود.

رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران با اشاره به اینکه در خصوص تاب آوری یک سند بین المللی قابل قبول به نام سندای وجود دارد،اضافه کرد: تمام کشورها در قالب این سند باید در یک بازه زمانی مشخص اقداماتی را در راستای تاب آوری خود انجام دهند.

چارچوب این سند امروزه در دنیا به عنوان مهم ترین چارچوب جهانی کاهش خطرپذیری شناخته می شود و زیرمجموعه آن یک کمپین تاب آوری شهرها در نظر گرفته شده است که دارای 10 اصل اساسی برای رسیدن به تاب آوری است.

او با تاکید بر این که موضوعات انسانی و اجتماعی پس از وقوع بحران موضوع اصلی برای مدیریت بحران است، گفت: تلفات، خسارات و سرویس دهی هایی که از دست می رود منجر به مشکلات روحی روانی درازمدت شهروندان می شود و باید برای آن ها به صورت علمی فکری اندیشیده شود.

کرمی محمدی با اشاره به کمبود توسعه فرهنگ ایمنی و خود امدادی در میان شهروندان عنوان کرد: دیدگاه بسیار سنتی نسبت به این موضوع وجود دارد و شهروندان نسبت به آن بی توجه هستند به گونه ای که با وقوع یک زلزله کوچک مردم کاملاً سردرگم می شوند و تنها راه چاره را فرار از تهران می دانند که این خود مشکلات بعدی را ایجاد می کند.

رییس سازمان مدیریت بحران تهران با انتقاد از عملکرد صداوسیما در اطلاع رسانی و آموزش به مردم درباره ایجاد فرهنگ مواجهه با بحران اضافه کرد: از سوی دیگر باوجود گذشت بیش از یک سال از تصویب قانون جدید مدیریت بحران و تهیه حدود 25 آیین نامه اجرایی آن، این آیین نامه ها هنوز به تصویب نرسیده است و حتی هنوز یک جلسه ستاد ملی مدیریت بحران تشکیل نشده است.

درنتیجه این قانون باوجود تصویب و ابلاغ شدن همچنان اجرا نمی شود و از سوی دیگر با توجه به اینکه آیین نامه ها حاوی رویکردهای جدید و تجربه نشده هستند اکنون در صورت وقوع بحران، سازمان ها نمی دانند بر اساس قانون جدید به چه صضورت باید با یکدیگر هماهنگ شوند.

او افزود: درنتیجه یک چالش جدی در خصوص قانون وجود دارد.

از سوی دیگر کمبود اعتماد اجتماعی به ارگان های رسمی از چالش های مهم ما در جلب مشارکت مردمی هنگام بحران است.

از دید بنده باید برای مواجهه با این موضوع به سرعت فکری اندیشیده شود زیرا در صورت وقوع بحران مشکلات جدی ایجاد می شود.

در ادامه پرویز پیران استاد دیداری دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی و عضو هیئت مدیره آکادمی سوییس برای توسعه به عنوان دبیر وبینار با تاکید بر مشارکت مردم در بحران های شهری مطرح کرد: اگر Disaster را مصیبت ترجمه کنیم باید بگویم جامعه ایرانی ازنظر تاریخی با مصیبت آشنایی دارد.

این موضوع نه تنها از جنبه مذهبی بلکه در زندگی روزمره نیز وجود داشته است.

پیران افزود: زمینه مدیریت بحران بسیار گسترده است به گونه ای که امروزه با 7 مصیبت جمعی مواجه هستیم که بسیاری از آن ها براثر دست کاری های بشر ایجادشده است.

این استاد جامعه شناسی گفت: شاید به همین دلیل است که از میان اصول 10 گانه کمپین تاب آوری درج شده در سند سندای شش مورد مستقیم و 4 مورد آن به صورت غیرمستقیم به موضوعات اجتماعی و فرهنگی مرتبط است.

این بیانگر این است که موضوعات اجتماعی و فرهنگی تا چه حد مورد بی توجهی قرارگرفته و رشته علوم انسانی در کشور ما توان بحث در این زمینه را ندارد زیرا می خواهیم رشته های علوم انسانی حرف ما را بزنند و تحقیقات دیالکتیک انتقادآمیز انجام ندهند لذا توانایی ورود به این بحث ها در کشور ما وجود ندارد.

پیران با تاکید بر اینکه حافظه و سندی در خصوص ثبت تجربیات زلزله ها و مسائلی که در کشور رخ می دهد، وجود ندارد عنوان کرد: گویا در هر زلزله که در کشور رخ داده است همه بی هوش می شود و در زلزله بعدی به هوش می آیند و شاهد تکرار یک الگوی واحد در تمامی این مسائل هستیم.

دبیر وبینار مشارکت مردمی و بحران های شهری افزود: اگر تمامی این موارد را به موضوع سقوط سرمایه اجتماعی و مستعد بودن جامعه ایران به لحاظ تاریخی برای مصیبت اضافه کنیم، می بینیم مردم ما هنگام وقوع بلایا درست برعکس آنچه دستورالعمل ها حکم می کند، عمل می کنند و برداشت آن ها از ایمنی باعث می شود که تعداد کشته ها و زخمی ها افزایش یابد.

از سوی دیگر با فقدان همکاری موثر سازمان ها و نهادها مواجه هستیم.

اینجاست که باید به این نکته دقت کرد که مشارکت باید از لایه های پایین اجتماعی آغاز شود در غیر این صورت مردم مشارکت نمی کنند.

این استاد دانشگاه با تاکید بر اینکه در همه زمینه های زندگی اجتماعی در ایران نیازمند تغییر نگاه و بازاندیشی برای جلب مشارکت فعال و واقعی مردم هستیم، گفت: بدون شک موضوعات و مسائل اجتماعی ایران را از طریق الگوهای سنتی نمی توان برطرف کرد.

امروز در چهارمین مرحله توسعه شهری ایران و شکل گیری کلان شهرها که حدود یک چهارم جمعیت ایران تنها از هشتگرد تا دماوند متمرکزشده است مشاهده می کنیم که تبعات این تراکم جمعیت با اقتضائات دنیای مدرن و سابقه جامعه ایران درگذشته تطابقی ندارد، به همین دلیل است که نیاز به بازنگری داریم.

او تاکید کرد: جامعه ایران راجب بحران های شهری دغدغه جدی دارد این در حالی است که جامعه هنوز به صورت بصری به بحران نگاه می کند؛ مثلاً آلودگی هوا را به صورت کوتاه مدت می نگرد که با یک وزش باد به فراموشی سپرده می شود، در تابستان همه بر موضوع کمبود منابع آبی متمرکز می شویم اما باگذشت فصل تابستان آن را به فراموشی می سپاریم.

عضو هیئت مدیره علمی آکادمی سوییس برای توسعه خاطرنشان کرد: نگاه به بحران در کشور ما به صورت موردی است و خبری از مشارکت فعال و واقعی مردم نیست همچنین فاصله زیادی بین عمل و باور مردم وجود دارد زیرا مردم برای قرن ها مسئول نبودند.

به همین دلیل است که مردم منتظر راه حل های موردی و لحظه ای از جانب ساختار کلان کشور و دولت می مانند.

پیران تاکید کرد: برای حل این موضوع باید جریان های پایدار اجتماعی ایجاد کرد تا نحوه برخورد با بحران ساختار و سازمان یابد.

او گفت: بحث اصلی بر سر این است که چگونه می توان از تهدیدها، فرصت بسازیم تا درنهایت منجر به دعوت مردم به مشارکت و الگوهای جدید مشارکت بر پایه انتقال قدرت باشد.

او در بخش پایانی از صحبت های خود با تاکید بر اینکه سازمان های مردم نهاد سازمان های غیرسیاسی هستند، تاکید کرد: اگر در سازمان هایی همانند شورایاری ها شاهد نظرات متفاوت نباشیم به این معنی است که این سازمان ها مسئله محور نیستند.

در ادامه مظفر صرافی استاد و مدیر گروه شهرسازی دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به افزایش تعداد بحران ها و طبیعی بودن روند تکرار آن ها در سطح جهان عنوان کرد: برای حل بحران ها باید به آن ها به صورت ریشه ای نگریست.

راه حل اصلی و کلید مدیریت بحران ها، مشارکت مردمی با حس تعلق محلی است.

او تاکید کرد: مشارکت مردمی تنها با زورِ بازو و هزینه کرد ایجاد نمی شود بلکه از طریق تفکر و تصمیم گیری ایجاد می شود درنتیجه باید به موضوعی تحت عنوان حکمروایی اشاره کرد؛ یعنی تصمیم گیری در حوزه همگانی با حضور تمام افراد تحت تاثیر و دخیل.

صرافی اضافه کرد: اگر قرار است بسیج منابع مهم اتفاق بیفتد باید رو به سوی مردم آورد و اگر قرار است رو به سوی مردم آوریم باید با سیستم حکمروایی تصمیم گیری ها انجام شود.

در ادامه زهیر متکی عضو هیئت علمی و مسئول گروه بازسازی پس از سانحه دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه شهید بهشتی به ارائه تجربیات و مطالعات خود در خصوص تحقق مشارکت و برنامه ریزی و اسکان پس از سانحه در ماچیزوکوری ژاپن ارائه داد.

همچنین مهندس ساسان مومنی مشاور مهاجرت های بین المللی سوانح به ارائه مطالبی در خصوص عدالت محیطی و اجتماعی در شرایط بحران با تاکید بر نقش زنان پرداخت و عنوان کرد: بحران های شهری همواره با نابرابری های محیطی همراه بوده است و اثرات این نابرابری ها را افزایش می دهد به گونه ای که اقشار آسیب پذیر متحمل مضرات بیشتری می شوند.

او با تأکید بر اینکه پس از وقوع بحران بلافاصله به ارزیابی نیازها می پردازیم عنوان کرد: این در حالی است که باید به ارزیابی منابع پرداخت و منابع پیش از آغاز بحران باید شناسایی شود.

مومنی با اشاره به اینکه جلب مشارکت مردمی از لایه های پایین و پروژه های کوچک مقیاس ممکن است، تاکید کرد: یکی از این منابع زنان هستند.

زنان و کودکان 14 برابر بیشتر از مردان جان خود را در بلایا و مصیبت ها از دست می دهند این در حالی است که تلاش و همکاری آن ها برای تامین غذا و بهداشت بیشتر است.

مشاور مهاجرت های بین المللی سوانح خاطرنشان کرد: درصورتی که بر شرایط دوگانه زنان در بحران تمرکز کنیم می توانیم ضمن کاهش آسیب پذیری آن ها از ظرفیتشان نیز برای باز توانی استفاده کنیم.

درنتیجه در شرایط اضطرار به جای درمانده دیدن زنان باید به آن ها با نگاهی کمک کننده و به عنوان یک ظرفیت نگریست.

در پایان شاهین شاپوری متخصص پژوهش های میدانی سوانح و بازسازی به ارائه صحبت هایی در خصوص مطالعات اخلاقی و اهمیت آن در بحران های شهری پرداخت و تاکید کرد: بحران به مثابه یک ضربه، نقاب ظاهری جامعه را برمی دارد.

شاید به این دلیل که آمار قانون شکنی در چنین شرایطی افزایش می یابد.

این متخصص پژوهش های میدانی سوانح و بازسازی تاکید کرد: به دلیل شرایطی که ایجاد می شود، حضور نیروهای غیر بومی، وجود عنصر گمنامی و کاهش مکانیسم های قانونی، شرایط قانونی شکنی ایجاد شود اما قانون شکنان، آسیب دیدگان نیستند.

او با تاکید بر اینکه جامعه ایران سرعت بالایی برای انطباق با بحران دارد افزود: جامعه ایرانی با سیر تاریخی بحران بیگانه نیست.

متخصص پژوهش های میدانی سوانح و بازسازی گفت: با در نظر گرفتن اخلاق به عنوان بستری برای تفکیک خوب از بد و تبدیل گزاره هایی از اصول و ارزش ها می توان به مجموعه ای از هنجارها و درنهایت بایدها و نبایدها دست پیدا کرد.

شاپوری اضافه کرد: سوانح در کنار ایجاد شرایط بحرانی فرصت هایی نیز به وجود می آورند.

هنگام آشوب به دلیل نمایان شدن بطن واقعی جامعه، زمان مناسبی برای مطالعه هنجارهای حاکم بر روابط میان فردی ایجاد می شود.

لذا از مطالعه گفتمان های مختلف اخلاقی می توان شاخص های کارآمد را استخراج کرد او افزود: ماهیت مصائب جمعی متفاوت است اما معمولا واکنش اجتماعی نسبت به آن ها یکسان است.

بررسی نظریه دوراهی های اخلاقی پیش از وقوع سانحه می توان تا حدودی منجر به تدوین مدل های کلی برای نحوه مدیریت بحران در سوانح احتمالی آینده شود.


کلید واژه ها: مشارکت مردمی - بحران - مدیریت بحران - اعتماد اجتماعی - مشارکت - وبینار تخصصی - مردمی - مردم - مدیریت - شهر تهران - اجتماعی - پیشگیری - رضا کرمی محمدی - مخاطرات طبیعی - اعتماد - افزایش - سازمان - وبینار - رییس سازمان - تهران - تخصصی - محمدی - انسان - هنگام - مصرف گرایی - ایفای نقش - شهری - کرمی - شهرنشینی - چالش

آخرین اخبار سرویس:
بررسی و آزمون 5723 مخزن سی.ان.جی خودرو در لرستان

کاهش سرمایه گذاری مردم در بازار طلا و سکه

کوکی با تزیین رویال آیسینگ

کوکی با تزیین رویال آیسینگ

صدور سند کاداستر برای جزیره کیش

کرونا در سایه عادی انگاری ها

بدهی های عمومی دولت ایتالیا افزایش یافت

استفاده از شیره تریاک برای درمان کرونا مفید است؟

گسترش پوشش بیمه ای برای اقشار فاقد پوشش بیمه متناسب با بازار کار

یک هزار و 592 میلیارد ریال حقوق دولتی معادن در استان مرکزی وصول شد

اجرای کاداستر در مناطق آزاد

بلاتکلیفی در بازار خودرو + قیمت های روز

آزادی 19 نفر از زندانیان جرایم غیرعمد در ماکو

قیمت طلا قیمت سکه قیمت ارز قیمت دلار امروز شنبه 28 فروردین 1400 + جدول

نگرانی ها نسبت به ترکیدن حباب ارزهای دیجیتال افزایش یافت

کشف دستگاه استخراج ارز دیجیتال غیر مجاز در مشهد

نگاهی به جدیدترین قیمت میوه و صیفی در بازار

آخرین مهلت نامزدی اشخاص حقوقی برای حضور در شرکت های سرمایه گذاری استانی

افزایش قیمت در بازار طلا و سکه

نحوه بهره مندی معتادان متجاهر از بیمه اعتیاد/ افزایش قیمت مواد مخدر و هجوم به سمت مراکز درمانی

جدول تغییرات قیمت خودرو سایپا و قیمت خودرو ایران خودرو شنبه 28 فروردین

واحدهای متخلف حوزه محدودیت کرونا در استان سمنان پلمب می شوند

آغاز تولید واکسن «اسپوتنیک وی» به زودی در ایران

اجرای طرح سفره کرامت برای کمک به نیازمندان آسیب دیده از کرونا

احیای 2 رشته فراموش شده صنایع دستی کهگیلویه و بویراحمد

صرفه جویی 60 درصدی آب با آبیاری نوین و کشت گلخانه ای در خراسان رضوی

شاخص آلودگی به کرونا کاهش یافت

توزیع 300بسته کمک معیشتی در قیروکارزین

خبر هایی از طرح های بهینه سازی مصرف آب و نذری های رمضانی

مرز بین المللی مهران برای انجام مبادلات تجاری فعال است

بهره برداری تصفیه خانه مدرن فاضلاب آزادشهر ظرف 3ماه آینده

اعلام زمان قرعه کشی محصولات ایران خودرو

روند رشد مصرف نفت خام پس از 2025 کُند می شود

نامه مهم رییس سازمان بورس به بانک مرکزی

در بازار رمزارزها چه خبر است؟

انجام آزمایش PCR در خودرو مراجعین از فردا

جرائم کارفرمایان چگونه بخشوده می شوند؟

توزیع کالا های اساسی ماه رمضان در شهرستان رودان

بیت کوین در شکستن سد مقاومتی ناکام ماند

محصولات پر ستاره ایران خودرو در راه بازار

نقش صنعت بیمه در پاندومی کرونا و بازدهی بازار بورس

قیمت دلار در بازار امروز شنبه 28 فروردین 1400/ نرخ رسمی انواع ارز در بانک مرکزی

هشدار وزیر ارتباطات در مورد بازار رمز ارزها

افزایش رسیدگی به پرونده های قاچاق کالا در گناباد

معاون استاندار: رفع موانع تولید، دغدغه مدیریت ارشد استان یزد است

عواقب عدم ثبت اطلاعات در سامانه املاک

چه زمانی می شود سهام عدالت را فروخت؟

از «نیویورک» تا «توکیو» فقط در 37دقیقه!

نگرانی ها نسبت به ترکیدن حباب ارزهای دیجیتال افزایش یافت

کالاهای قاچاق به مقصد نرسیدند

فروشگاه های زنجیره ای باید رصد ویژه شوند

قلی خسروی: کاهش 7 تا 8 درصدی قیمت مسکن

کارآفرین با چرخ خیاطی

اطلاعیه مهم_ اعلام اسامی چند برابر ظرفیت پذیرفته شدگان هشتمین آزمون فراگیر دستگاه های اجرایی برای مصاحبه

2 واحد صنفی در شهرستان ری به دلیل گران فروشی جریمه شد

پیش بینی برداشت یک میلیون و 500هزار تُن محصول کشت پاییزه

کاهش 30 درصدی آورد رودخانه ها و سدهای خوزستان

خرید تجهیزات آشپزخانه های صنعتی

موفقیت جوان قزوینی با کارآفرینی در صنعت ورزش + فیلم

رشد بزرگ ارزهای دیجیتال به دنبال توییت جدید ایلان ماسک

همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی کی انجام می شود؟/ تامین اجتماعی چند مدل بازنشستگی دارد؟

پیش بینی بورس فردا 29 فروردین

محدودیت های جدید برای معاملات اوراق تسهیلات مسکن

12 واحد صنفی متخلف در پاکدشت پلمب شد

مسئولان مشکلات کشاورزان اصفهان را جدی بگیرند

مکان فروش گیاهان کوهی در یاسوج جمع آوری شد 

اعلام زمان قرعه کشی محصولات ایران خودرو

نرخ مصوب کالاهای اساسی ویژه ماه رمضان در بوشهر اعلام شد

الزام فعالان تجاری برای اعلام قیمت کالا های خود در سامانه 124

بررسی و آزمون بیش از 5700 مخزن CNG خودرو در لرستان

کمک 500 میلیون تومانی رهبر انقلاب برای آزادی زندانیان نیازمند

قیمت سکه در کانال 10 میلیونی با نوسان همراه شد

60 میلیارد ریال برای بازسازی ناوگان درون شهری سبزوار اختصاص یافت

طرح ملی گوره-جاسک بدون توانمندی داخلی به سرانجام نمی رسید

کرونا همچنان پرخطر!

مناسب ترین روش کاشت مو برای شما چیست؟

بازچرخانی پساب ها در مشهد

افزایش بیماران مبتلا به کرونا در خراسان رضوی

2 مرغداری در کهگیلویه و بویراحمد هشت میلیارد ریال جریمه شدند 

مباره با آفت ملخ صحرایی در 6300 هکتار از اراضی کشور

بهره مندی 96 درصدی مردم ایران از گاز طبیعی

سپرده گذاری مردم خراسان شمالی در بانک ها 57 درصد بیشتر شد

80 میلیون دلار از سهمیه ارز کاغذ تأمین شد

نامه نگاری رییس سازمان بورس با همتی برای جلوگیری از تضییع حقوق سهامداران

احتمال سقوط قیمت نفت به 10 دلار در سال 2050

قیمت جدید کامیون های ایرن خودرو دیزل + جدول

توزیع 100 بسته معیشتی رمضانی در دیباج دامغان

روند کند واکسیناسیون کرونا در استرالیا

جزییات نامه نگاری رییس سازمان بورس با همتی

حضور بانوان در بخش مدیریت 26 درصد افزایش یافت

راهکار اصلی کنترل بازار میوه تقویت تشکل های کشاورزی است

موانع اصلی تولید در کشور باید بلافاصله از سر راه برداشته شود

معرفی محصولات ساروج پارس

رشد 19.1 درصدی تولید خودروی سواری در سال 99

کدام مالکان مشمول پرداخت مالیات دو برابری می شوند؟

سرنوشت 500 میلیون دلار از صندوق ذخیره ارزی چه شد؟!

کشت گلخانه ای در استان های کم آب تسهیل شد

نحوه بهره مندی معتادان متجاهر از«بیمه اعتیاد»

اضطراب بازار از سر و صدای نفت ایران/ تلاش سعودی ها برای حاشیه سازی

واکسن ناپاک

اعتماد اجتماعی مهم ترین چالش جلب مشارکت مردمی هنگام بحران

اعتماد اجتماعی مهم ترین چالش جلب مشارکت مردمی هنگام بحران