موضوعات داغ: - ماه مبارك رمضان - دعاي روز پنجم ماه مبارك رمضان - مسكن محرومان - فناوري اطلاعات - سيروان خسروي - خراسان جنوبي - كاميابي نيا - رييس سازمان بورس - اتلتيك بيلبائو - ليگ قهرمانان - عربستان و تركيه - نظريه مشورتي اداره كل حقوقي - فيلم ترسناك - شعري - سبزترين شهر جهان - شاهرخ غياثي - بانوان جيرفت - بيمارستان تامين اجتماعي - سمند شاسي بلند - ميزان ارجاعات - سيدعباس عراقچي - خيابان بهار - فولاد خراسان

مطالب مرتبط:
9 گزینه گیاهی را به نفع کبد، روزانه مصرف کنید
9 گزینه گیاهی را به نفع کبد، روزانه مصرف کنید
روحانی در جلسه هیات دولت: تصویب FATF هر روز و هفته ای که به تاخیر بیفتد به نفع ما نیست
صدور 25 مجوز کمیسیون ارزش افزوده در منطقه آزاد اروند
معاون روابط کار وزارت کار خبر داد: صدور 100 مجوز آموزش ایمنی به بخش خصوصی
-200 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 13 اسفند 1399 ساعت 15:302021-03-03اقتصادي

مجوز های پسینی، موجب ایجاد رقابت و به نفع مصرف کننده است


در اسفندماه سال گذشته یعنی زمان اوج کرونا با کمبود ماسک مواجه شدیم در همین زمان به وزارت صمت ابلاغیه داد که تولید ماسک و الکل نیاز به اخذ مجوز ندارد و هر شخصی در هر مکانی که می تواند تولید کند این خود عاملی برای از بین رفتن کمبود ماسک .

- " کارشناس کسب وکار گفت: در اسفندماه سال گذشته یعنی زمان اوج کرونا با کمبود ماسک مواجه شدیم در همین زمان به وزارت صمت ابلاغیه داد که تولید ماسک و الکل نیاز به اخذ مجوز ندارد و هر شخصی در هر مکانی که می تواند تولید کند این خود عاملی برای از بین رفتن کمبود ماسک و الکل و تعدیل قیمت آن شد، به گونه ای که در حال حاضر ماسک نیز صادر می کنیم.

خبرگزاری میزان - برنامه سه شنبه شب پایش، به موضوع مجوز های کسب وکار پرداخت.

علی ترکمنی، کارشناس حوزه مجوز های کسب وکار در رابطه با اهمیت مسئله مجوز ها، پرداختن به مشکلات مجوز ها در حوزه کشاورزی، ساز و کار اصلاح مجوز ها در قانون و اقدامات موفق در راستای تسهیل مجوز ها به گفتگو پرداخت.

این کارشناس اقتصادی در رابطه با دلایل سختی شروع کسب و کار در کشور گفت: افزایش بی رویه مجوز ها در کشور را می توان یکی از مهمترین دلایل بروز مشکل در راه اندازی کسب و کار ها عنوان کرد.

وی افزود: پنجاه و پنج درصد مشکلات مردم در حوزه کسب و کار مربوط به مجوز است.

البته از همین بین، نیمی از آن نیز مربوط به کشاورزی است.

بیشتر بخوانید: تشکیل مجتمع قضایی تخصصی رسیدگی به دعاوی تجاری؛ نتیجه نگاه دلسوزانه و تخصصی قوه قضاییه به نظام اقتصادی" ترکمنی در ادامه افزود: طی یکسال در تهران 1750 درخواست برای راه اندازی کسب و کار ثبت شده است از این بین با 124 درخواست ما فقط شده و با 83 درخواست مخالفت شده و به مابقی درخواست ها جواب نیزنداده شده است.

همچنین در استان سیستان و بلوچستان از 5700 در هاست برای راه اندازی کسب و کار 3200 درخواست بدون نتیجه باقی مانده است.

این کارشناس اقتصادی در رابطه با مشکلات اخذ مجوز در حوزه کشاورزی گفت: اولین مشکل پیش روی این حوزه زمین است، چراکه در بیشتر موارد سند زمین کشاورزی به صورت قولنامه است.

از این رو به متقاضی اعلام می شود که برای زمین کشاورزی باید سند تک برگی گرفته شود.

وی یکی دیگر از مشکلات پیش روی اخذ مجوز در حوزه کشاورزی را کاربری زمین عنوان کرد و ادامه داد: بر اساس قانون این موارد جزو تغییر کاربری محسوب نمی شود، اما سازمان امور اراضی به تمام این موارد ورود پیدا می کند.

به گونه ای که در گذشته هر سه ماه یکبار جلسات خود را برگزار می کردند، اما در حال حاضر هر ماه جلسات خود را برگزار می کند.

ترکمنی گفت: برای آغاز به کار در حوزه دامداری حداقل نیاز به 16 اعلام مجوز است که البته هر یک از این مجوز ها برای استعلام از سازمان ها و یا نهاد های دیگر استعلام می گیرند و هیچ کدام از آن ها الزامی به پاسخگویی که یک زمان مشخص را ندارند البته یک سری از استعلام ها مدت دار هستند که این نبود هماهنگی باعث ایجاد دور باطل می شود.

این کارشناس اقتصادی، تضاد دستگاه ها را از دیگر موانع پیش رو راه اندازی کسب و کار دانست و اظهار داشت: در حوزه شیلات برای آغاز به کار مکان مورد نظر نباید هشتصد کیلومتر بیشتر فاصله با دریا داشته باشد، چرا که در تامین آب با مشکل مواجه خواهد شد، اما این در حالی است که دستگاه دیگر می گوید فاصله مکانی نسبت به دریا باید بیشتر از 800 متر باشد چرا که امکان آلوده شدن آب دریا وجود دارد.

وی درباره اقدامات موفق در حوزه راه اندازی کسب و کار گفت: در اسفندماه سال گذشته یعنی زمان اوج کرونا با کمبود ماسک مواجه شدیم در همین زمان به وزارت صمت ابلاغیه داد که تولید ماسک و الکل نیاز به اخذ مجوز ندارد و هر شخصی در هر مکانی که می تواند تولید کند این خود عاملی برای از بین رفتن کمبود ماسک و الکل و تعدیل قیمت آن شد.

به گونه ای که به مرحله صادرات ماسک نزدیک شده ایم.

وی افزود: در حوزه دامداری نیز وضعیت به همین منوال است در این حوزه ابلاغ شده است که کشتارگاه ها باید سلامت دام را برعهده بگیرند.

بدین گونه که هر کس که دام را تولید کند و فارغ از اینکه در چه مکان و با چه شرایطی بوده به هنگام زد باید سلامت آن تایید شود.

ترکمنی در رابطه با دستاورد های جدید تسهیل مجوز گفت: متاسفانه در گذشته با مشکلی مواجه بودیم که هیئت مقررات زدایی کسب و کار ها را به صورت مداوم ارزیابی می کرد انحصار آن را از بین می برد و اعطای مجوز را آسان می کرد، اما هیچ گاه به مرحله اجرا در نیامد که شاید بتوان علت اصلی آن را در تعارض منافع جستجو کرد.

ترکمنی در پایان خاطرنشان کرد: رییس جمهور دستور دادند که هیچ کسب و کاری نیاز به اخذ مجوز قبل از شروع به کار ندارد که امید می رود با پیگیری اصحاب رسانه این ابلاغیه به مرحله اجرا برسد.

همچنین در حال حاضر طرح در مجلس شورای اسلامی وجود دارد که بر اساس آن هیچ مجوزی چه به صورت الکترونیکی و چه کاغذی اجازه ندارد خارج از G4B به متقاضی ارائه شود.

در بخش دوم برنامه کاوه منگلی کارشناس ارتباطات و رسانه در رابطه با رمز ارز ها به گفتگو پرداخت.

منگلی کارشناس ارتباطات و رسانه در رابطه با ارز رمز ها گفت: آن چیزی که ما امروز در واقع سال 2008 الی 2009 میلادی شروع شد، تا قبل از آن سیستم های مختلفی در این حوزه فعالیت داشتند بیت کوین با توجه به تراکنش هایی که داشت با استقبال بسیاری از مردم مواجه شد.

کارشناس ارتباطات و رسانه بیان کرد: در ابتدا تراکنش ها امنیت بالا و بدون نیاز به درگاه انجام می شد، اما به یک باره ارز رمز به یک رقیب برای سامانه های پولی تبدیل شد.

اما بحث اصلی بلاک چین بود و رمز ارز های بسیاری به وجود آمد، اما تعدادی از این رمز ارز ها که در راس بازار قرار گرفتند اختصاص دادند کاربرد های خاصی را به خود اختصاص داده و امروز در سر تا سر جهان جایگاهی در تبادلات پولی پیدا کرده اند که البته با توجه به نوع قوانین کشور استفاده و ماهیت این ارز رمز ها متفاوت است.

وی ادامه داد: باید دید که ارز رمز را قرار است از بعد فردی و یا بعد بین المللی مورد بررسی قرار دهیم زمانی که از بعد فردی به ارز رمز نگاه شود هیچ مرزی نمی تواند متوجه شود که شما چه میزان پول دارید وقرار است آن را در کجا سرمایه گذاری کنید؛ بنابراین یک حریم شخصی بسیار بسته برای فرد به وجود می آید، اما در بعد بین المللی تراکنش های بسیار سخت و سنگین است در سایه حضور ارز رمز ساختار های مالی یک رنسانس را تجربه می کنند که در عین حال خطرات خود را نیز به همراه خواهد داشت.

منگلی در رابطه با برق مصرفی برای استخراج ارز رمز گفت: برق را نمی توان ذخیره کرد و به طور کلی نیازی به برق در همه زمان به یک اندازه نیست از این رو در زمان هایی که مصرف پیک مصرف نیست استفاده از برق برای استخراج ارز رمز می تواند بدون مانع باشد همچنین پیشنهاد می شود مناطقی را برای این کار استفاده کرد که باد در آنجا جریان داشته باشد.

تا از این طریق مازوت عاملی برای ایجاد آلودگی هوا نشود.

همچنین بهتر از مزیت های نسبی این کار را نیز در نظر بگیریم.

منگلی گفت: متاسفانه در حال حاضر به اسم ارز های دیجیتال کلاهبرداری های بسیاری انجام شده است و ارز های تقلبی بسیاری وجود دارد.

بعضی از ارز ها نیاز به خرید و زیرساخت ندارد، اما این در حالی است که این نوع عکس ها تنها تبلیغ است و فرد در سایه آن پول خود را دریافت می کند و یکسری تبلیغات را ارسال خواهد کرد.

منگلی در خاتمه یادآور شد: بدون دانش نباید وارد این حوزه شد خطر سرمایه گذاری در حوزه رمز ارز بسیار بالا است.


کلید واژه ها: ماسک - مجوز - کسب وکار - تولید - کمبود - تولید ماسک - وزارت صمت - زمان - کارشناس - ابلاغیه - الکل - مکانی - عاملی - گذشته - وزارت - کرونا - مصرف کننده - نیاز - شخصی - ساز و کار - حوزه - خبرگزاری - سه شنبه - برنامه - مشکلات - اهمیت - موضوع - تعدیل - رقابت - میزان

آخرین اخبار سرویس:
5 پرسش و ابهامی که آموزش و پرورش باید درباره پویش آجر به آجر پاسخ دهد!

پیش بینی بورس 29 فرودین 1400 / علت ریزش بازار سرمایه چیست؟

بهره برداری از هزار و 62 واحد مسکن محرومان در خراسان جنوبی

قیمت بیت کوین، امروز 1400/01/29

بازار مصالح ساختمانی شفاف می شود

چالش جدید کارگران؛ حذف دفترچه بیمه و افزایش هزینه های درمان در سال 1400

چرا پیازکاران جنوب محصول خود را زیرخاک کردند؟

پیام های ایران با غنی سازی 60 درصدی

آلمان و اتریش مشتاق پذیرش پرستاران ایرانی هستند / واکنش نظام پرستاری به لباس های جدید کرونا

غیبی: رمز ارز ملی، راهکار دور زدن تحریم ها / بازی برد-برد دولت و تجار از معامله با ارز های دیجیتال

خطر جنگ تجاری در کمین صنعت تراشه

تورم درعربستان به زیر پنج درصد آمد

آیا ریسک های محیط زیستی بیت کوین بیش از حد اغراق شده اند؟

افزایش مبتلایان کرونا در سایه تقدیرگرایی

ارزهای رسمی در بازار متشکل چه قیمت معامله شد؟

تورم آلمان در حال اوج گیری

قیمت گوشی هواوی 29 فروردین 1400 | قیمت گوشی های هواوی امروز 1400/1/29

قیمت گوشی سامسونگ 29 فروردین 1400 | قیمت گوشی های سامسونگ امروز 1400/1/29

قیمت خودرو سایپا 29 فروردین 1400 | قیمت پراید امروز یکشنبه 1400/1/29

قیمت محصولات ایران خودرو 29 فروردین 1400 | لیست قیمت ایران خودرو امروز 1400/1/29

آیا آب معدنی هم تاریخ انقضا دارد؟

قیمت دلار 29 فروردین 1400 | قیمت روز دلار و نرخ ارز امروز یکشنبه 1400/1/29

پیش بینی قیمت دلار امروز 29 فروردین ماه 1400+ جزییات

بورس انرژی میزبان عرضه نفتای سنگین پالایشگاه تهران می شود

قیمت سکه 29 فروردین 1400 | قیمت سکه امروز یکشنبه 1400/1/29

عطش سنگ آهن چین چگونه خاموش می شود؟

28 نماد بورسی امروز مشمول گِره معاملاتی شدند

قیمت طلا 29 فروردین 1400 | قیمت طلا امروز یکشنبه 1400/1/29

پیش بینی قیمت طلا امروز 29 فروردین ماه 1400+ جزییات

جزییات و ضوابط اعمال امتیاز ایثارگری و یک گروه بالاترِ پیش از سال 1396

فاز سوم تست انسانی واکسن کرونای سوبرانا در ایران کلید خورد

یک میلیون بشکه نفت ایران آماده بازگشت فوری به بازار جهانی

نامه رییس سازمان بورس به بانک مرکزی در مورد نرخ تسعیر ارز

ارزش خانه های خالی 1,957,000,000,000,000 تومان است!

شناسایی عامل اقدام خرابکارانه در سایت نطنز /هشدار بایدن به اقدامات شرم آور اسراییل علیه ایران /پیشخوان

شکسته شدن انحصار دلار در روابط تجاری با امضا توافق چین

شناسایی عامل اقدام خرابکارانه در سایت نطنز /هشدار بایدن به اقدامات شرم آور اسراییل علیه ایران

محدودیت های جدید برای معاملات اوراق تسهیلات مسکن

صندوق 1.7 میلیارد دلاری آمریکا برای ردیابی گونه های خطرناک کرونا

بومی سازی اسلاید گیت پاتیل  از نوع CS80 در فولاد خوزستان

ازسرگیری واردات لوازم خانگی هزاران کارگر ایرانی را بیکار می کند

کارگاه پخت زولبیا و بامیه در اصفهان +عکس

خاطرات من، باجناق و پول دیجیتال (قسمت چهارم): ورود به بازار

آیا دور جدید صعود قیمت طلا در پیش است؟

کرونا «شکاف جنسیتی»را با افزایش به 32 درصد رساند

اتفاقاتی که بعد از 40 سالگی رخ می دهد

سرنوشت انتقال دارایی دیجیتال به وارثان پس از فوت

قیمت نفت خام با افزایش تعداد مبتلایان به کرونا افت کرد

گزارشی تکان دهنده از کارتن خواب های سالمند در میدان شوش؛ کسی منتظر آنها نیست

مرز بین معارضان و مردم را بشناسیم

کرونا «شکاف جنسیتی»را با افزایش به 32 درصد رساند

رییس سازمان بورس: بازار سرمایه از لحاظ شفافیت و نقدشوندگی وضعیت مطلوبی ندارد

پایان دادن به نگرانی ها و به دست آوردن کنترل زندگی

بهره مندی 96 درصدی ایران از گاز طبیعی آمار بی نظیری در دنیاست

افزایش پهنای باند ارتباطات مخابراتی مجتمع پارس جنوبی و شهرک توحید

تحقق 190 درصدی شبکه گذاری گاز در استان همدان

احتمال سقوط قیمت نفت به 10 دلار در سال 2050

نقدشوندگی بورس فدای دامنه نوسان؟!

اوپک کارگاه انرژی و فناوری اطلاعات برگزار می کند

ارزش خانه های خالی 1,957,000,000,000,000 تومان است!

ذخایر غول های نفتی یک چهارم آب رفت

موانع پیش روی واحدهای صنعتی و معدنی یزد به شکل ویژه بررسی می شود

نقدشوندگی بورس فدای دامنه نوسان؟!

ذخایر غول های نفتی یک چهارم آب رفت

آخرین وضعیت فاز دوم آزادراه تهران شمال+جزییات

دلایل افزایش اختلافات بین زوج ها در قرنطینه خانگی

آیا دور جدید صعود قیمت طلا در پیش است؟

ارزش خانه های خالی 4,160,000,000,000,000 تومان است!

یک میلیون بشکه نفت ایران آماده بازگشت فوری به بازار جهانی

جزییات تعرفه های پزشکی سال 1400

آخرین وضعیت فاز دوم آزادراه تهران شمال+جزییات

تورم آلمان در حال اوج گیری

آیا ریسک های محیط زیستی بیت کوین بیش از حد اغراق شده اند؟

بازار هفتگی و طرح ساحلی پره سر تا اطلاع ثانوی تعطیل است

خطر جنگ تجاری در کمین صنعت تراشه

پروازهای مسافری چند نفر را کرونایی کرد؟

جال بیتکوین برای حفظ سطح 61 هزار دلاری

اقتصاد چین بیش از 18 درصد رشد کرد!

هنر برنامه ریزی در خدمت تحول سایپا

محصولات پر ستاره ایران خودرو در راه بازار

تورم عربستان به زیر پنج درصد آمد

آزادسازی فروش سهام عدالت، منوط به شرایط بازار

افت خفیف دلار در معاملات جهانی

رونق معادن ایران با سرمایه و فناوری چین

کارگاه پخت زولبیا بامیه در اصفهان

بزرگ ترین سریال تلویزیونی تاریخ در راه است

واردات مرغ نتیجه سیاست های غلط دولت است

تداوم صادرات از مرز چذابه / صدور مجوز صادرات گوجه به عراق

پلمب کلینیک های درمانی متخلف غرب اهواز

قدردانی مسوولان شهرستان بستک استان هرمزگان از مدیرعامل بانک ملت

کرونا علیه اجتماع تئاتری

جنجال واکسن پاکبانان

مشکلات صنایع را عمیق تر نکنیم

چالش جدید کارگران؛ حذف دفترچه بیمه و افزایش هزینه های درمان در سال 1400

قیمت پرفروش ترین گوشی های شیائومی در بازار

چالش های اصلی برای واردات واکسن به ایران

اقتصاد در تنگنای کرونا و تحریم

همه چیز درباره سهام عدالت

صرف 13 میلیون یورو برای خرید داروهای بیماران سرطانی

همتی: بانک ها به نرخ های سود مصوب شورای پول و اعتبار پایبند باشند

مجوز های پسینی، موجب ایجاد رقابت و به نفع مصرف کننده است

مجوز های پسینی، موجب ایجاد رقابت و به نفع مصرف کننده است