موضوعات داغ: - تامين اجتماعي - حقوق بازنشستگان - بازنشستگان تامين اجتماعي - متناسب سازي - متناسب سازي حقوق بازنشستگان - ليگ قهرمانان - همسان سازي حقوق بازنشستگان - ليگ قهرمانان آسيا - فلسطين اشغالي - قهرمانان آسيا - خانواده هاي نيازمند - اوقات شرعي - خداشناسي - كودكان و ماسك - بن زايد - شهردار خوانسار - هزار نسخه - زنداني فرانسوي - فتح قله دماوند - فيلم ورزشي - شهر كوهين - كشفيات انواع مواد مخدر - باغ بادام

مطالب مرتبط:
شروع کاوش های باستان شناختی شنب غازانی تبریز در سال جاری/ربع رشیدی، خاستگاه کاشی کاری معرق
کاشی کاری و سنگ کاری
ربع رشیدی یادگاری از اعصار علم و دانایی است
بازپرداخت تسهیلات کرونایی از خردادماه سال آینده شروع می شود
ربع رشیدی؛ تنها موقوفه ثبت جهانی شده در دنیا
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 12 اسفند 1399 ساعت 20:502021-03-02سياسي

شروع کاوش های باستان شناختی شنب غازانی تبریز در سال جاری/ربع رشیدی، خاستگاه کاشی کاری معرق


ایسنا/آذربایجان شرقی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی با بیان اینکه مجوزهای کاوش های باستان شناختی شنب غازانی را امسال اخذ کرده ایم، - گفت: این نوید را می دهیم در قالب تفاهم نامه ای با دانشگاه هنر، کاوش های باستان شناختی شنب غازانی تبریز را امسال شروع کنیم.

احمد حمزه زاده امروز سه شنبه 12 اسفند ماه، در نخستین همایش بین المللی بزرگداشت خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی، با تشریح اقدامات اداره کل میراث فرهنگی استان در مورد ربع رشیدی و آثار باقی مانده از عصر ربع رشیدی، اظهار کرد: عقد تفاهم نامه سه جانبه مشترک با دانشگاه هنر تبریز و مرکز باستان شناسی آلمان یکی از این اقدامات بود که در قالب آن، سه فصل کاوش های باستان شناسی محوطه ربع رشیدی انجام شد.

وی با بیان اینکه طی این سه فصل کاوش های باستان شناختی، یافته های بسیار خوبی حاصل شد که در پنل تخصصی میراث فرهنگی این همایش ارائه می شود، ادامه داد: کاوش های باستان شناختی و نجات بخشی اضطراری ارگ علیشاه و همچنین برنامه ریزی برای آغاز تمهیدات عملیاتی در راستای کاوش های باستان شناختی و مطالعات حفاظتی و مرمتی شنب غازانی تبریز از جمله برنامه های دیگر ما بوده است.

وی با اشاره به کاوش های باستان شناختی و مطالعات حفاظتی و مرمتی در اوجان قدیم از توابع شهرستان بستان آباد نیز گفت: این کاوش های باستان شناختی را در قالب عقد تفاهم نامه با دانشگاه تهران شروع کرده ایم و سه فصل این کاوش ها انجام و ارک حکومتی، برج و بارو و دیوارهای این اثر تاریخی نمایان شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان تاکید کرد: بر اساس برنامه هایی که داشتیم، توانستیم مجوز پایگاه ملی شهر اوجان را نیز از وزارت میراث فرهنگی دریافت کنیم و این مجموعه را به پایگاه ملی تبدیل کنیم.

وی با اشاره به مطالعات حفاظتی و مرمتی کاروانسرای آلاکی مرند نیز افزود: این اثر نیز مربوط به عصر خواجه رشیدالدین و یکی از کاروانسراهای مسیر رفت و آمد به سمت نخجوان و ترابزون بوده و آثار بسیار خوبی از کاوش های باستان شناختی آن به دست آمده است.

وی ادامه داد: در این مورد نیز با همکاری دانشگاه هنر، به ویژه کاشی های معرقی که از این اثر تاریخی به دست آمده در حال مرمت بوده و کارهای مطالعاتی فاز دوم این اثر تاریخی نیز بعد از نوروز آغاز خواهد شد.

آغاز کاوش های باستان شناختی محوطه رصدخانه مراغه بعد از نوروز حمزه زاده با تاکید بر اینکه برنامه ساماندهی رصدخانه مراغه را نیز در دستور کار خود داریم و با همکاری سازمان ثبت اسناد و با دستور استاندار، توانستیم بعد از سالیان سال، اسناد مالکیت چهار هکتار از اراضی رصدخانه مراغه را اخذ کنیم، گفت: در برنامه داریم که بعد از نوروز، کاوش های باستان شناختی این محوطه تاریخی را هم شروع کنیم.

وی، حفاظت و مرمت مقبره چهار منار بازار تاریخی تبریز را از دیگر اقدامات این اداره کل برشمرد و افزود: عملیات مرمت این بنا تمام شده و آماده افتتاح است که پیش از عید نوروز و با حضور وزیر میراث فرهنگی به همراه 15 پروژه دیگر افتتاح شده و جهت بازدید عمومی آماده می شود.

وی با بیان اینکه ساماندهی و حفاظت مجموعه مسجد حسن پادشاه نیز از دیگر پروژه های در دست اجرا است، ادامه داد: این اثر تاریخی نیز بخشی از موقوفات نصیریه بوده و هرچند قدمت آن به سده نهم هجری قمری موسوم به تیموری می رسد، اما الگوی طراحی و مبانی نظری موقوفات آن در واقع ادامه سنت حسنه وقف خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی تلقی می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان با تاکید بر اینکه در کاوش های باستان شناختی اوجان نیز شواهد ارزشمندی از بقایای معماری دوران ایلخانان و عصر خواجه رشیدالدین پس از قرن ها از دل خاک بیرون آورده شد و مقدمات تشکیل پایگاه پژوهشی نیز فراهم شد، افزود: آثار باستانی اوجان به وسعت بیش از 90 هکتار یکی از چندین منزلگاه اصلی محور ایلخانی به سلطانیه بوده است که در آینده نزدیک زمینه سازی احیای فرهنگی شهرستان بستان آباد و استان خواهد بود.

وی بیان کرد: اثر شنب غازانی یا ابواب البر غازانیه نیز که در میان مردم محلی تبریز به شام غازان اشتهار دارد، امروزه به عنوان یکی از محلات محروم در غرب تبریز محسوب می شود، اما شایسته یادآوری است که محل تعریف یکی از مهم ترین آثار قلمی خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی به نام تاریخ مبارک غازانی بوده و در همان جا نیز به سلطان محمود غازان تقدیم شده است.

وی با بیان اینکه مجموعه ربع رشیدی نیز مهم ترین، به نام ترین و شاخص ترین اثر فرهنگی به یادگار مانده از خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی است، ادامه داد: امسال با پیگیری های استاندار در سفر ریاست جمهوری، این اثر به عنوان یکی از پروژه های سفر ریاست جمهوری مصوب شده و اعتباری بالغ بر 30 میلیارد تومان برای تملک و آزادسازی عرصه ربع رشیدی تعلق گرفت.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، حمزه زاده ادامه داد: بر این اساس، انسال زمینی به وسعت تقریباً سه هکتار از داخل عرصه ربع رشیدی آزاد کرده ایم و توانستیم در ادامه مسیر، کاوش های باستان شناختی خود را در این محوطه تاریخی انجام دهیم.

ثبت کالبد معماری ربع رشیدی از اهداف راهبردی ما است وی با اشاره به اینکه کاوشگاه ربع رشیدی در سال 98 به جایگاه پایگاه پژوهشی ارتقا یافته است، گفت: با توجه به اینکه دو اثر بسیار نفیس و ارزشمند کتاب وقفنامه ربع رشیدی نسخه کتابخانه ملی تبریز و نسخه جامع التواریخ رشیدی کاخ موزه گلستان در فهرست میراث معنوی و حافظه بشری یونسکو ثبت شده است، اکنون، ثبت کالبد معماری ربع رشیدی به عنوان یکی از اهداف راهبردی اداره کل میراث فرهنگی تعریف شده است.

وی اضافه کرد: همزمان با کاوش های باستان شناختی در محوطه ی ربع رشیدی، طرح احیای کوره آهک پزی ربع رشیدی و تبدیل آن به پایگاه و مرکز مطالعات فن آهک پزی سنتی و تاریخی ایرانی مراحل تکمیل خود را سپری می کند و امید است که با کشف قطعات کاشی کاری معرق مقدم بر مسجد کبود تبریز در آینده نزدیک، فهم پژوهشگران تاریخ هنر اسلامی از صنعت و هنر کاشی کاری به کلی دگرگون شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان متذکر شد: تا قبل از یافته های همکاران ما در مورد کاشی کاری های معرق محوطه ربع رشیدی، نظر بر این بود که کاشی کاری معرق متعلق به آناتولی و ترکیه است، اما با یافته هایی که دوستان و همکاران باستان شناس در سال های اخیر انجام داده اند، این موضوع اثبات می شود که تبریز و ربع رشیدی، خاستگاه کاشی کاری معرق است.

وی، مطالعات ژئوفیزیکی مقدم بر کاوش های باستان شناختی را از جمله دیکر اقدامات این اداره کل عنوان کرد و افزود: این مطالعات در کل محوطه ربع رشیدی انجام شده و بناهایی بزرگ و فاخر و با ابعاد بیش از 60 در 60 متر بالای تپه های رشیدی منتظر گسترش کاوش های باستان شناختی هستند که این بناها که با کاشی کاری های نفیس معرق و مرمرکاری های زیبا آراسته بودند، متاسفانه در لشکر کشی عثمانی و با آتش توپخانه عثمانی به ویرانه تبدیل شدند، البته شواهدی از گلوله باران عثمانی از کاوش های باستان شناختی نیز به دست آمده است.

کشف سه دوره معماری متوالی در پشت باروی کنونی ربع رشیدی وی با تاکید بر اینکه کشف سه دوره معماری متوالی در پشت باروی کنونی ربع رشیدی نشان می دهد که در طی قرون، این اثر فاخر معماری و شاهکار سنت حسنه وقف، بارها و بارها مورد تعرض و تاخت و تاز قرار داشته استگ ادامه داد: حفاظت و مرمت آثار معماری ربع رشیدی، ایجاد تسهیلات و زیرساخت های گردشگری، احداث موزه و کتابخانه ربع رشیدی ذیل مجموعه پایگاه پژوهشی ملی ربع رشیدی از دیگر اهدافی است که برای طرح جامع پنج ساله و 10 ساله ربع رشیدی طراحی و تعریف شده است.

حمزه زاده خاطرنشان کرد: البته تحقق این اهداف، نیازمند تکمیل کاوش های باستان شناختی بوده و مستلزم تامین اعتبار برای پروژه بزرگ ربع رشیدی است.

رییس دانشکده الهیات و علوم اسلامی دانشگاه تبریز نیز در این همایش، ضمن قدردانی از حاضران و پژوهشگران، گفت: این همایش محصول کار مشترک اداره کل اوقاف و امور خیریه استان و دانشکده الهیات و علوم اسلامی دانشگاه تبریز بوده و از حدود یک و نیم سال قبل، برای برگزاری آن تلاش شده است.

صمد بهروز خاطرنشان کرد: امید است این کار مشترک مقدمه ای برای سایر اقدامات مشترک باشد و در این رابطه اعلام آمادگی می کنیم.

دبیر علمی همایش نیز در ادامه با بیان اینکه محور اصلی مباحث خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی، آیات قرآنی است، اضافه کرد: در قالب این همایش سعی می کنیم بر اندیشه های علمی و دینی و همچنین موقوفات خواجه رشیدالدین تمرکز کنیم.

احمد مرتاضی با اشاره به اینکه، برنامه های پژوهشی و علمی در مورد خواجه رشیدالدین و ربع رشیدی باید تداوم داشته باشد تا به هدف اصلی برسیم، افزود: 80 مقاله توسط دبیرخانه همایش دریافت شده بود که 70 عنوان مقاله پذیرفته شد و در نهایت نیز 14 مقاله به عنوان مقاله برگزیده انتخاب و در قالب مجموعه مقالات چاپ شد.

گفتنی است، نخستین همایش بین المللی بزرگداشت خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی با محوریت وقف و علم الادیان، در سه پنل تخصصی با حضور اساتید و پژوهشگران داخلی و خارجی در تالار علامه طباطبایی دانشکده الهیات و علوم اسلامی دانشگاه تبریز برگزار شده و از مجموعه مقالات همایش نیز رونمایی شد.

این همایش با همکاری اداره کل اوقاف و امور خیریه استان و دانشکده الهیات دانشگاه تبریز برگزار شد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: باستان - استان - ربع رشیدی - آذربایجان شرقی - شناختی - باستان شناسی - میراث فرهنگی - دانشگاه هنر - رشیدی - کاوش - اداره کل میراث فرهنگی - تفاهم نامه - گردشگری و صنایع دستی - غازانی - آذربایجان - دانشگاه هنر تبریز - تبریز - همایش بین المللی - دانشگاه - اقدامات - احمد حمزه زاده - فرهنگی - تفاهم - میراث - امسال - بین المللی - صنایع دستی - کاشی کاری - احمد حمزه - بیان

آخرین اخبار سرویس:
شهرداری هایی موفقند که بتوانند مردمشان را با نشاط نگه دارند

نشست برنامه ریزی و توسعه شهرستان یزد برگزار شد

علامت سوال مجازی مقابل بی طرفی انتخاباتی صداوسیما

حجم بالای تردد، مهمترین چالش پیشروی دستگاه قضای استان یزد در حوزه مقابله با کرونا

دهمین رویداد ملی فرهنگی و آموزشی «طریق جاوید»/ امام خمینی (ره)، انقلاب اسلامی و انتخابات

تربیت زنان نخبه و تحصیلکرده باعث ارتقای دینداری در جامعه می شود

جنگ لفظی بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان شدت گرفت

حسابرسی از 20 سرفصل برنامه ششم توسعه در دستور کار دیوان محاسبات قرار گرفته است

پیام تبریک رییس مرکز خدمات حوزه های علمیه به سردار فلاح زاده

الاغ سواران گراش بازداشت شدند

دادستان اهواز: برای سوءاستفاده از واکسن رفتگرها در آبادان پرونده تشکیل شد

تیزر پذیرش حوزه علمیه استان البرز در سال تحصیلی جدید

حسابرسی برنامه ششم توسعه در دیوان محاسبات

جزییات دیدار فرمانده کل ارتش با ابراهیم رییسی

پیام تسلیت فرمانده نیروی قدس سپاه در پی عروج ملکوتی سردار جانباز محمدعلی حق بین

روایت جلایی پور از حضورش در جلسه فعالان سیاسی با روحانی به مناسبت ماه رمضان

اولین دوز واکسن خصوصی به چه کسانی می رسد؟

رهاسازی آب سدهای سبلان و احمدبیگلو/ اراضی مشگین سیراب می شوند

انتصابات جدید در معاونت برنامه ریزی، توسعه سرمایه انسانی و امور شورا شهرداری تهران

القای ناکارآمدی نظام؛ حربه دشمن برای کاهش مشارکت مردم در انتخابات

واکنش جهانگیری به حمله ها علیه تیم مذاکره کننده ایرانی

«مصیب امیری» به عنوان رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی معرفی شد

وزیر دولت بهار، نام کابینه خود را اعلام کرد

شمار مبتلایان سالک از هزار نفر گذشت/ از معاون رییس جمهور درخواست اعتبار کردیم

فرمانده سپاه استان بوشهر:سپاه پاسداران نماد خودباوری و اقتدار است

تعطیلی تهران منوط به تصمیم ستاد ملی کرونا

نامزدها بدانند ..

قائم مقام شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی: راهپیمایی خودرویی در روز قدس نداریم

طلاب خواهر آذربایجان غربی با مبانی انقلاب آشنا شدند

مانع تراشی برای پالایشگاه سازی توسط دولت

سعدی سخنگوی اخلاق ایرانیان است

وداع با سردار محمدعلی حق بین در رشت

فعالیت مبلغین در 1000 پایگاه مجازی مربوط به امامزادگان و بقاع متبرکه

نامشخص بودن موضع دکتر نصر در «تفسیر معاصرانه قرآن» غیرقابل اغماض است

حلقه مفقوده نامه یک همیشه طلبکار!

94 درصدداوطلبان انتخابات شوراهای شهر در استان اردبیل تاییدصلاحیت شدند

تاکید رییس مجلس بر گشایش بازارچه های مرزی ایران و پاکستان

اولویت کیش ایر، اتصال مراکز استان ها به کیش است

ادعای تجاوز علیه شادمهر عقیلی / ماجرای محسن نامجو تکرار می شود؟

استایل نفیسه روشن در خارج از کشور +عکس

وضعیت پرونده سواستفاده از واکسن در آبادان

درس ها و پند های سعدی به زمامداران

تحول شناختی اولین گامِ تحول اخلاقی است

سعدی شاعری حکیم و متدین بود

مکتبی بودن؛ وجه تمایز اصلی ارتش ایران با سایر ارتش های جهان است

94 درصدنامزدهای شوراهای اسلامی شهر در استان اردبیل تاییدشدند

خانه خلاق و مرکز نوآوری جهانی هنر گشایش یافت

اختصاص 95 میلیارد تومان بودجه محرومیت زدایی به ساوه و زرندیه

سردار قاآنی عروج سردار جانباز محمدعلی حق بین را تسلیت گفت

استاندار تهران: احتمال تعطیلی هفته آینده وجود دارد / زالی: نیازمند تخت های بستری بیشتری هستیم

انقلابی زیستن و انقلابی ماندن مهم ترین بخشِ کارنامه سپاه است

اسامی کاندیداهای پیشنهادی ریاست جمهوری به شورای ائتلاف ارائه شد

رییس قوه قضاییه: ارتش ایران ولایی است

واگذاری پروژه تقاطع غیر همسطح میدان نیروی دریایی و میدان حسین (ع) به قرارگاه سازندگی خاتم

80 درصد اختیارات کشور دست قوه مجریه است

صلح عمری چیست؟

پیام حداد عادل به مناسب روز بزرگداشت سعدی

برگزاری کمیسیون های پزشکی مشترک بنیاد شهید و نیروهای مسلح

نامه 250 استاد دانشگاه / تأخیر در مانع زدایی رسیدن به دانشگاه اجتماعی و مرجع، خسارت بار است

احمدی: ادارات تعطیل شود/مردم در خانه بمانند

وعده های هشت ساله و ظرف های خالی

مهاجری: نظام اگر آسیب ببیند از جانب اصول گرایان خواهد بود نه اصلاح طلبان/جریان اصولگرا شدیداً و با سرعت دچار انحراف می شود

اسامی کاندیداهای پیشنهادی ریاست جمهوری به شورای ائتلاف ارائه شد

حجم بالای تردد، مهمترین چالش پیشروی دستگاه قضا استان یزد

«دوشنبه های شعر» برگزار می شود

صلح عمری چیست؟

از سایت های مذهبی ــ حوزوی؛ مرجعی که در حال قرائت زیارت جامعه رحلت کرد/ بیانیه مشترک حوزویان فارس برای برخورد جدی با حرمت شکنان در ماه رمضان/ آمادگی اعزام 250 طلبه سرباز معلم در سال جدید به مدارس/ محبوبترین اسامی کودکان ایرانی در سال 99

غفلت از یاد خداوند انسان را دچار نسیان و فراموشی می کند

نامشخص بودن روش و مبانی دکتر نصر در «تفسیر معاصرانه قرآن» غیرقابل اغماض است

استایل نفیسه روشن در خارج از کشور +عکس

پیام فرمانده نیروی قدس سپاه در پی عروج ملکوتی سردار حق بین

تاکید استاندار تهران بر صیانت از اراضی ملی

امروز نبرد خیر و شر، جنگ روایت ها است

محدودیت های کرونایی در آبادان از سر گرفته شد

به عنوان کاندیدای احتمالی مؤتلفه در شورای وحدت مطرح هستم

بررسی و ارزیابی امور دانشجویی واحد کرج با حضور معاون دانشگاه آزاد اسلامی

احمد نجفی و همسر خارجی اش + عکس

روایتی از شادیِ یک نماینده درباره آمار حوادث آبان

غربالگری شنوایی 2000 نوزاد در پاکدشت

حسابرسی از 20 سرفصل برنامه ششم توسعه در دستور کار دیوان محاسبات

رییس قوه قضاییه: ارتش ولایی است

1 اردیبهشت، روز بزرگداشت سعدی

حکم تزریق سرم و آمپول تقویتی در حال روزه

بررسی تناقضات در ایده سیاسی تاج زاده و رفقا

برق، جان مرزبان آستارایی را گرفت

پیام سردار قاآنی برای سردار حق بین: شما در خیبر را شکستید

داوری از پدر داماد احمدی نژاد شکایت می کند

نامه 250 اساتد دانشگاه / تأخیر در مانع زدایی رسیدن به دانشگاه اجتماعی و مرجع، خسارت بار است

احمدی: ادارات تعطیل شود/مردم در خانه بمانند

اولین دوز واکسن خصوصی کرونا به چه کسانی می رسد؟

لزوم پیگیری حضوری مسئولان برای حل مشکلات خوزستان

بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات در کهگیلویه و بویراحمد

بلوار جانبازان از بن بست خارج می شود | افتتاح تقاطع بزرگراه بروجردی با میدان جانبازان تا پایان بهار

برگزاری همایش غیرحضوری فرمانداران و بخشداران کشور

عبدالله: حمایت جامعه جهانی و کشورهای منطقه از صلح افغانستان ضروری است

راه های مقابله با ناامیدی در شرایط کرونایی

احمد نجفی و همسر خارجی اش + عکس

حسابرسی از 20 سرفصل برنامه ششم در دستور کار دیوان محاسبات

دیدار فرمانده کل ارتش با ابراهیم رییسی +جزییات

کلید پژوهشگاه میراث به مدیر فارس رسید

شروع کاوش های باستان شناختی شنب غازانی تبریز در سال جاری/ربع رشیدی، خاستگاه کاشی کاری معرق

شروع کاوش های باستان شناختی شنب غازانی تبریز در سال جاری/ربع رشیدی، خاستگاه کاشی کاری معرق