مطالب مرتبط:
همه چیز درباره واکسن کرونا در ایران؛ از قیمت تا زمان آغاز واکسیناسیون
همه چیز درباره واکسن کرونا در ایران؛ از قیمت تا زمان آغاز واکسیناسیون
همه چیز درباره واکسن کرونا در ایران؛ از قیمت تا زمان آغاز واکسیناسیون
همه چیز درباره واکسن کرونا در ایران؛ از قیمت تا زمان آغاز واکسیناسیون
همه چیز درباره واکسن کرونا در ایران؛ از قیمت تا زمان آغاز واکسیناسیون
-200 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 12 اسفند 1399 ساعت 16:152021-03-02اقتصادي

همه چیز درباره واکسن کرونا در ایران؛ از زمان واکسیناسیون تا قیمت واکسن


دو گروه واکسن برای ایرانیان در حال تهیه است که شامل واکسن های وارداتی و واکسن های تولید شرکت های داخلی است، اما این واکسن ها چه خصوصیاتی دارند؟ - همه چیز درباره واکسن کرونا در ایران؛ از زمان واکسیناسیون تا قیمت واکسن " دو گروه واکسن برای ایرانیان در حال تهیه است که شامل واکسن های وارداتی و واکسن های تولید شرکت های داخلی است، اما این واکسن ها چه خصوصیاتی دارند؟ خبرگزاری میزان - خبرآنلاین نوشت: به طور کلی می توان گفت دو گروه واکسن برای ایرانیان در حال تهیه است.

گروه اول، واکسن های خارجی و وارداتی است که از طریق کشور های دیگر تولید شده و از سوی وزارت بهداشت خریداری و بخشی از آن تاکنون به مصرف ایمن سازی گروه های در معرض خطر از جمله عده ای از کارکنان بهداشتی و درمانی که در خط اول مبارزه با کرونا قرار دارد، رسیده است.

گروه دوم هم واکسن های تولید شرکت های داخلی است که به صورت پروژه های مشترک یا کاملا ایرانی در حال انجام است.

واکسن های وارداتی چه خصوصیاتی دارند؟ اولین بخش از واکسن های وارداتی که وزارت بهداشت قرارداد خرید آن ها را بسته است، از کشور چین می آید.

به طور کلی چین دارای دو نوع تولید واکسن است.

یکی تولید شرکت سینوفارم ووهان چین است که در کشور های امارات و بحرین و آمریکای جنوبی تست شده و قابلیت خود را نشان داده است.

بخش دیگر از واکسن های وارداتی هم از کشور چین می آید، واکسن شرکتی به نام سینوویک که این محصول هم در ترکیه و برزیل در حال تست است.

واقعیت این است که اثرگذاری واکسن سینوفارم پایین تر از واکسن سینوویک است و به همین دلیل وزارت بهداشت اجازه استفاده از آن را در ایران صادر نکرده است.

همچنین وزارت بهداشت از موسسه وارت بیوتک هندوستان هم واکسن دریافت می کند.

این واکسن دارای فناوری ویروس غیرفعال یا کشته شده است که از سوی سازمان غذا و داروی ایران تایید شده است.

سازمان غذا و دارو اسناد کارآزمایی واکسن ها را دریافت کرده و پس از بررسی های لازم، استفاده از این واکسن را تایید و سفارش های اولیه خرید هم داده شده است.

استفاده از ویروس کشته شده در ساخت واکسن، در اروپا و آمریکا چندان مورد استقبال قرار نگرفته است.

برای ساخت واکسن از این طریق تنها یک شرکت فرانسوی وارد شده است که فناوری این واکسن را ساخته و گسترش داده است؛ لذا به نظر می رسد از نظر استفاده از ویروس کشته شده در ساخت واکسن، ایران در جهان عقب نمانده است.

با این حال اگر فناوری واکسن سینوفارم ووهان در ایران قابل تولید باشد برای شهروندان کشور ما سودمند است، چون تست این واکسن در کشور های مختلف انجام شده است.

همه چیز درباره واکسن هایی که ایرانیان دریافت خواهند کرد؛ از قیمت تا زمان آغاز واکسیناسیون عمومی می توان گفت به طور کلی در استفاده از این نوع واکسن، باید ابتدا دوز اول به دریافت کنندگان تزریق شود و پس از سنجش اثربخشی، واکسیناسیون ادامه خواهد یافت.

در این روش در صورتی که واکسن در دوز اول اثربخشی لازم را نشان ندهد، تزریق دوز یادآوری متوقف می شود.

در فناوری نوع دوم ساخت واکسن، از ویروس ضعیف شده کرونا استفاده می شود.

آمریکا و روسیه از این فناوری در ساخت واکسن خود استفاده می کنند.

در ایران نیز موسسه رازی روی این فناوری در حال کار کردن است و مجوز کارآزمایی واکسن ایرانی بر اساس ویروس ضعیف شده را از وزارت بهداشت گرفته است.

در واکسن سازی رازی، فاز اول و دوم آزمایش واکسن به صورت تزریقی و فاز سوم به صورت استنشاقی است که در حال انجام است.

واکسن مشترک کوبایی ایرانی روی 50 هزار نفر آزمایش می شود یکی دیگر از مسایل مطرح شده درباره واکسیناسیون کرونا در ایران، واکسن کرونای ایرانی-کوبایی است.

در مورد کشور های کوبا که در حال همکاری با ایران در ساخت واکسن است، باید گفت این همکاری موضوع تازه ای نیست، چون قبلا هم در بحث ذات الریه کودکان با این موسسه کوبایی همکاری داشته و واکسن تولید کرده ایم و در حال حاضر هم این همکاری ادامه دارد.

واکسن سازی در کوبا، فناوری پیشرفته ای دارد.

در روش واکسن سازی کوبایی برای کرونا، آنتی ژن نوترکیب کرونا با آنتی ژنی که روی مولکول واکسن کزاز وجود دارد ترکیب می کنند که روش اختصاصی کوبا برای ساخت واکسن است.

واقعیت این است که شرکت دولتی سازنده واکسن کرونای کوبایی هم تاکنون 35 نوع واکسن را در دنیا توسعه داده است.

بنابر این نباید تصور کرد کوبا یک کشور آمریکای لاتین است و واکسن سازی بلد نیست.

کوبا بالاترین استاندارد سرانه پزشک در دنیا را دارد.

به ازای هر 1000 نفر در کوبا، 7 نفر پزشک وجود دارد که بالاترین سرانه در دنیا محسوب می شود.

این کشور توجه ویژه ای به بحث بهداشت و درمان داشته و 32 موسسه پژوهش پزشکی با 20 هزار پژوهشگر در کوبا فعالیت دارند.

از سوی دیگر باید در نظر داشت کوبا علاوه بر آنکه دانش فنی دارد، امکان تولید وسیع واکسن را در اختیار دارد.

به طور مثال اگر کشوری به یکی از سازندگان واکسن در دنیا سفارش دریافت 20 میلیون دوز واکسن بدهد، ممکن است مجبور شود 8 ماه در نوبت انتظار بماند، ولی کوبا امکان تولید سریع واکسن در مقیاس وسیع را دارد و در نوبت ماندن برای دریافت واکسن از این کشور وجود ندارد.

واکسن کوبایی کرونا آزمایشات بالینی روی افراد 18 تا 80 سال را پشت سر گذاشته و در حال حاضر فاز رسمی آزمایش روی اطفال را که برای کشور ما بسیار مهم است، آغاز کرده است.

باید به این نکته اشاره کرد در اغلب کشور هایی که واکسن کرونا می سازند هنوز فرصت نیافته اند تست اطفال این واکسن را انجام دهند.

تقریبا همگی واکسن های موجود در دنیا برای استفاده اضطراری تاییدیه گرفته اند و استفاده اضطراری هم برای تزریق به سنین بزرگسال است، ولی کوبا در حال حاضر وارد فاز آزمایش واکسن روی اطفال شده است.

نکته اینجاست که وزارت بهداشت موافقت کرده است واکسن کوبایی در کارآزمایی بالینی روی 20 تا 50 هزار نفر در ایران تست شود.

از آنجایی که اثربخشی این واکسن 94 تا 96 درصد برآورد شده و می توان گفت حتی اثربخشی این واکسن از واکسن تولید ایران هم برابر بالاتر است.

این نکته را هم باید در نظر گرفت به دلیل فناوری خاص واکسن ایرانی-کوبایی، محصول مزبور قابلیت آن را دارد که همزمان بیماری کووید 19 و کزاز را فرد دریافت کننده مقاوم سازی می کند.

همچنین در یک سال اول با وضعیت موجود امکان تولید 24 میلیون دوز واکسن ایرانی-کوبایی وجود دارد.

دریافت واکسن آسترازنکا نوع دیگر واکسن وارداتی، واکسن آسترازنکاست که گفته شد از انگلیس می آید، مشکل این بود که نباید این واکسن مستقیما از انگلیس وارد می شد که در نهایت این مشکل هم با اقدامات وزارت بهداشت حل شد.

ایران از طریق اتحادیه کوواکس هم واردات واکسن خواهد داشت.

در حال حاضر ایران از کره جنوبی پول زیادی بابت بلوکه شدن دلار های نفتی طلبکار است و از طریق این ارز، توانست پیش خرید 16 میلیون و 800 هزار دوز واکسن را انجام داده که احتمالا از مبدا کشور های آمریکا، انگلیس و فرانسه واکسن های مزبور دریافت خواهد شد.

چون اتحادیه کوواکس واکسن ها را تامین می کند، مشکلی وجود ندارد.

نکته دیگری که درباره واکسن اسپاتنیک وی وجود دارد این است که خود روس ها اعلام کردند اگر حساسیت در فرد دریافت کننده پس از تزریق دوز اول ایجاد نشود، باید دوز دوم تزریق شود.

در حالی که در واکسن استرازنکا تزریق دوز اول و دوم تفاوت ندارد و مانند همدیگر است.

یعنی تفاوتی در ایجاد حساسیت بین دوز اول و دوم واکسن وجود ندارد و از این لحاظ می توان گفت آسترازنکا از واکسن روسی پیشرفته تر است.

چه زمانی واکسیناسیون عمومی آغاز می شود؟ با وجود اقدامات انجام گرفته و واردات واکسن، باید گفت واکسیناسیون عمومی در ایران زودتر از پایان بهار مقدور نیست.

از آنجایی که اقدامات لازم برای واردات و تولید واکسن کرونا در داخل کشور انجام شده، با این حال تا پیش از پایان بهار 10 تا 15 میلیون دوز واکسن در کشور موجود خواهد بود که طبیعی است با این میزان واکسن، واکسیناسیون عمومی صورت بگیرد.

همچنین وزارت بهداشت یک شهرک واکسن سازی برای دو موسسه رازی و پاستور راه اندازی کرده که در این شهرک، موسسه رازی اعلام کرده است در صورت راه اندازی خط تولید واکسن، به تنهایی ظرفیت تولید ماهانه 2 میلیون دوز واکسن را دارد.

همزمان با تولید داخل واکسن، سایر اقدامات لازم برای واردات واکسن از 4 کشور روسیه، هند و چین و سازنده واکسن استرازنکا هم دنبال می شود.

این نکته هم باید اشاره شود که موسسه رازی به وزارت بهداشت اعلام کرده است تا پایان شهریورماه 120 میلیون دوز واکسن تولید خواهد کرد.

باید در نظر داشت تعداد بالای دوز واکسن برای هر کشوری نیاز است.

مثلا کانادا سه برابر جمعیت کشور خود واکسن پیشخرید کرده است.

این تعداد بالا برای آن است که بتواند در صورت جهش های بعدی کرونا واکسن به تعداد کافی در اختیار داشته باشد و هم اینکه، چون این قبیل کشور ها توان اقتصادی بالایی دارند نمی خواهند نگرانی از بابت کمبود واکسن برای جمعیت خود داشته باشند.

قیمت واکسن کرونا چقدر است؟ یکی از سئوالاتی که ذهن مردم را به خود مشغول کرده قیمت واکسن کروناست.

طبق برنامه ریزی های وزارت بهداشت، واکسن کرونا در داخل کشور برای گروه های پرخطر و در معرض خطر به صورت رایگان توزیع می شود، برای سایر گروه ها استفاده از این واکسن اختیاری است و اگر کسی نیاز داشت واکسن کرونا استفاده کند مانند واکسن آنفلوآنزا باید هزینه آن را بپردازد و البته طبق قولی که مسئولان بهداشتی داده اند این هزینه بسیار اندک خواهد بود.

واقعیت این است که پیشخرید وزارت بهداشت برای واردات 15 میلیون دوز از شرکت های تایید شده هزینه زیادی بردده است و واکسن تولید ایران هم قطعا هزینه بر خواهد بود.

نکته دیگر این که تاکنون در سطح کشور حساسیتی از سوی گروه های دریافت کننده واکسن اسپوتنیک وی روسیه مشاهده نشده در حالی که در کشور روسیه 2 یا 3 مورد حساسیت به این واکسن در حد افت فشار و سایر مشکلات در دریافت کنندگان گزارش شده است.

همچنین شایسته یادآوری است در ایران، هیچ گزارشی از فروش واکسن تقلبی روسی در بازار از سوی مراجع قانونی دریافت نشده است.


کلید واژه ها: واکسن - گروه - ایرانیان - واکسیناسیون - وارداتی - واکسن کرونا - تولید - کرونا - مبارزه با کرونا - شرکت - بهداشت - وزارت بهداشت - در معرض خطر - داخلی - خبرآنلاین - ایمن سازی - قیمت - زمان - خبرگزاری - معرض خطر - خریداری - بهداشتی - کارکنان - مبارزه - درمانی - خارجی - میزان - وزارت - قرار - کشور

آخرین اخبار سرویس:
آشتیانی: دولت رایزنان بازرگانی را مورد بی مهری قرار داد / پارامتر های انتخاب رایزن بازرگانی و کشور هدف چیست؟

خویش انداز بابک جهانبخش در بالکن /عکس

معاون هماهنگی توانیر: با خاطیان استخراج ارز دیجیتال برخورد محکمی صورت خواهد گرفت

آخرین قیمت طلا، سکه و دلار تا پیش از امروز 1 اردیبهشت

مسکن لوکوموتیو اقتصاد کشور است که باید به حرکت در بیاید/ در هر سال باید 1 میلیون و 60 هزار واحد مسکونی ساخته شود

استخدام مهندس معمار حرفه ای با آشنایی کامل به فاز 1 و فاز 2 در تهران

پیش بینی نفت 75 دلاری در بزرگترین بازرگان نفت جهان

سایه سنگین خام فروشی بر سر سنگ گچ

قرارداد واردات 6 میلیون دوز واکسن کرونا برای کارگران خطوط تولید

راهکارهایی برای رفع سردرد روزه داران / اینفوگرافیک

رد پای دلالان دارو/ فروش واکسن کرونا در ناصرخسرو به بهای گزاف

کریدور مهم ترانزیتی خلیج فارس-دریای سیاه در یک قدمی بهره برداری

استخدام حسابدار با حقوق و بیمه در ایده پردازان ایلیا پارس در شیراز

استخدام مدیر بازاریابی و فروش آقا با حقوق ثابت و بیمه در اصفهان

استخدام کارشناس فروش لوازم خانگی آقا با حقوق و پورسانت توافقی در تهران

استخدام کارشناس هوش تجاری (BI) در شرکت تولید و بازرگانی سیلانه سبز در تهران

استخدام حسابدار با بیمه و مزایا در یک شرکت معتبر در اصفهان

در دیسفان گناباد هیچ نوزادی متولد نمی شود + فیلم

ماجرای تغییر در جداول بودجه

خوشحالی بهاره کیان افشار از ظهور اردیبهشت /عکس

خبر نگران کننده وزیر بهداشت: بیش از 20 درصد بیماران کرونایی یک هفته بعد از مرخص شدن، با ریه گرفتار باز می گردند/ این چهره جدید ویروس است/ هنوز در ابتدای پیک چهارم هستیم

جزییات ساخت و ساز مدارس و واحدهای تخریب شده سی سخت

بازگشایی دریچه سدهای مازندران برای آبیاری زمین های کشاورزی

بیت کوین چیست؟

قیمت بیت کوین، امروز 1400/02/01

استخدام کارشناس حسابداری در صنایع نشاسته الوند در همدان

استخدام کارشناس فروش و منشی اداری در گروه مهندسی و بازرگانی اورینت در تهران

هشدار دانشمندان درباره افزایش زباله های فضایی

دو اتفاق مهم در بازار دلار

استخدام کارشناس بازرگانی در یک شرکت تولیدی در تهران

کاهش تدریجی قیمت فولاد

استخدام سرپرست راهبری سیستم تصفیه فاضلاب در شهباز راشیه در گیلان

حکایت تکراری بهار و وضعیت بلاتکلیف مستأجران

قیمت گوشی هواوی 1 اردیبهشت 1400 | قیمت گوشی های هواوی امروز 1400/2/1

قیمت گوشی سامسونگ 1 اردیبهشت 1400 | قیمت گوشی های سامسونگ امروز 1400/2/1

نحوه تغذیه مرجان های دریایی  

200 میلیون واکسن کرونای فیک در جهان/از مسیری که وزارت بهداشت می گوید، واکسن بزنید

قیمت خودرو سایپا 1 اردیبهشت 1400 | قیمت پراید امروز چهارشنبه 1400/2/1

استخدام 4 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در شرق تهران

قیمت محصولات ایران خودرو 1 اردیبهشت 1400 | لیست قیمت ایران خودرو امروز 1400/2/1

استخدام کارشناس IT و سرپرست فروش مواد سلولزی و شوینده در فارس

200 میلیون واکسن کرونای فیک در جهان/از مسیری که وزارت بهداشت می گوید، واکسن بزنید

قیمت دلار 1 اردیبهشت 1400 | قیمت روز دلار و نرخ ارز امروز چهارشنبه 1400/2/1

خیز دوباره دلار در معاملات جهانی

هیات مقررات زدایی به دنبال تسهیل صدور پروانه وکالت/ آیا کانون وکلا مجددا به اجرای قانون تن نمی دهد؟

قیمت سکه 1 اردیبهشت 1400 | قیمت سکه امروز چهارشنبه 1400/2/1

قیمت طلا 1 اردیبهشت 1400 | قیمت طلا امروز چهارشنبه 1400/2/1

استخدام کارگر ساده خط تولید آقا با حقوق و مزایا در رومانزو در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی در شرکت پارت تدبیر شکیبا در تهران

ست زیبا و شیک آرام جعفری /عکس

کمبود مرغ فعلی، ناشی از کاهش جوجه ریزی اسفند / دلسردی مرغداران با اعمال قیمت دستوری

استخدام منشی و خدمات در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس کنترل کیفی (رشته مکانیک) در گروه صنعتی آدا کارنو در شهر قدس

استخدام کارشناس حسابداری، کارگر ساده خط تولید، منشی و کارمند واحد فروش

احتمال برگشت تقاضای خفته به بازار

لبخند فریبنده فریبا نادری /عکس

ارزهای دیجیتالی صعودی شدند

استخدام تراشکار آقا در مهندسی دنا فراز صنعت در شهرک صنعتی پرند

استخدام برق کار صنعتی آقا در گروه صنعتی آدا کارنو در شهر قدس

استخدام مدیر مالی در گروه تولیدی ژیوان زیست فناوری روژه در تهران

استخدام کمک حسابدار خانم در شرکت پیشتازان بنا گستر کوشا در تهران

سگ های ولگرد در بازار چالوس

اعلام شروط و روند پرداخت «وام ازدواج» 70 و 100 میلیونی با اتمام پرونده های پارسال

ارزان فروشی بلیت هواپیما ممنوع

استخدام کارشناس کنترل پروژه در مهندسین عمران مارون در خوزستان

اولین قیمت رسمی واکسن کرونا +فیلم

استخدام طراح و پشتیبان سایت در شرکت رسا ارتباطات صفه در قائمشهر

رفاه و آرامش قربانی زندگی لاکچری

اعلام شروط و روند پرداخت «وام ازدواج» 70 و 100 میلیونی با اتمام پرونده های پارسال

غم بارترین روز های کرونایی هند

افزایش تولید و تنوع در محصولات سایپا عملیاتی شد

افزایش 2.5 تا 5 برابری تعرفه درمان در سال 1400

مانی رهنما کرونا را شکست داد /عکس

با این کارها جوان تر به نظر برسید

دلیل جوش آوردن خودرو در تابستان چیست؟

خبر خوش برای بدهکاران بانکی

استخدام کارمند خدمات پس از فروش، کارشناس فروش و کارمند انبار در تهران

استخدام کارشناس خرید و تدارکات آقا در مجموعه اسپار ایران در تهران

گل گهر، پیشرو در خدمت به جامعه بومی

حضور 5 میلیون مجرد در کشور/ علت اصلی «تجردگرایی» چیست؟

افزایش 42.5 درصدی تعرفه های خدمات درمان اعتیاد دربخش خصوصی/رضایت دولتی ها به افزایش 28.5 درصدی

ریزش عجیب قیمت طلا | رویداد24

استخدام کارمند صدور در کارگزاری رسمی بیمه آراد همیار صنعت در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی در همراه گستر نقره فام در تهران

افزایش 42.5 درصدی تعرفه های خدمات درمان اعتیاد دربخش خصوصی/رضایت دولتی ها به افزایش 28.5 درصدی

رونمایی جدیدترین محصولات تبلت و رایانه اپل+تصاویر

کمبود مرغ فعلی، ناشی از کاهش جوجه ریزی اسفند / دلسردی مرغداران با اعمال قیمت دستوری

آخرین دستورالعمل برای ورود مسافران به ایران ابلاغ شد+فهرست کشورها

قیمت مصوب انواع مرغ قطعه بندی شده اعلام شد + جدول

استخدام بازاریاب و ویزیتور دستگاه های کارتخوان بانکی در البرز

عینک خاص خانم بازیگر /عکس

استخدام کارشناس تولید در تولید رنگ و مواد شیمیایی الوان ثابت در تهران

پیش بینی نفت 75 دلاری در بزرگترین بازرگان نفت جهان

روند صعودی نرخ بیکاری انگلیس متوقف شد

ایلان ماسک در یک هفته 13 میلیارد دلار به جیب زد!

ایلان ماسک در یک هفته 13 میلیارد دلار به جیب زد!

گرانی رفتنی نیست!

کاهش 22 درصدی بارش ها در آذربایجان شرقی

استخدام ادمین اینستاگرام در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام پیک موتوری آقا با حقوق و بیمه در تیپاکس اکسپرس پارس در تهران

همه چیز درباره واکسن کرونا در ایران؛ از زمان واکسیناسیون تا قیمت واکسن

همه چیز درباره واکسن کرونا در ایران؛ از زمان واکسیناسیون تا قیمت واکسن