مطالب مرتبط:
تلاش دولت برای مصادره سهام عدالت مردم
دولت؛ مقصر عملکرد شرکت های سهام عدالت/ مطالب معاون وزیر اقتصاد درباره عملکرد شرکت ها کذب است
برگزاری اینترنتی انتخابات سهام عدالت عادلانه نیست/ دولت مقصر عملکرد شرکت های سهام عدالت است
جلسه فوق العاده کمیسیون اقتصادی مجلس با حضور وزیر اقتصاد/ مخالف برگزاری انتخابات هیات مدیره شرکت های استانی سهام عدالت در 20 اسفند هستیم/ دولت به چه حقی نمایندگان اقتصادی خود را متولی هیات مدیره های استانی کرده است؟
سهام عدالت متعلق به مردم است؛ اداره دولتی آن با قانون مغایرت دارد
-127 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 اسفند 1399 ساعت 21:352021-03-01اقتصادي

تلاش دولت برای مصادره سهام عدالت مردم


سخنگوی کانون شرکت های سرمایه گذاری استانی گفت: دولت می خواهد مدیران دولتی را در شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت منصوب کند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازبورس تابناک"، اکبر حیدری سخنگوی کانون شرکت های سرمایه گذاری استانی امروز در جمع خبرنگاران حاضر شده و با بیان این که آیین نامه اجرایی سهام عدالت که در تیرماه امسال توسط شورای عالی بورس تدوین شده برخلاف قانون تجارت است، گفت: بعد از واگذاری سهام عدالت به شرکت های سرمایه گذاری استانی باید این شرکت ها افزایش سرمایه بدهند و مجامع آنها برگزار شده و هیأت مدیره انتخاب می شد، اما متأسفانه شرکت های سرمایه گذاری استانی در یک روند غیرقانونی بعد از افزایش سرمایه بلافاصله در بورس پذیرش شده و سهام آنها توسط مردم قابل خرید و فروش شد، در حالی که مجامع این شرکت ها برگزار نشده بود.

وی همچنین گفت: مجامع دستوری شرکت های سرمایه گذاری استانی و تاریخ 20 اسفند 99 که از سوی وزارت اقتصاد برای برگزاری مجامع سراسری شرکت های سرمایه گذاری استانی تعیین شده است بر خلاف قانون تجارت بوده، حتی طبق آیین نامه اجرایی سهام عدالت که در شورای عالی بورس تدوین شده هم نیست.

حیدری افزود: با وجود فشارها برای جلوگیری از مطالبه گری در مورد حقوق تضییع شده سهامداران در طول سال های اجرای طرح، به حکم وظیفه نسبت به روشنگری در مورد اقدامات خلاف قانون از جمله نحوه وصول سود و کسر اقساط از محل سود شرکت های سرمایه پذیر و تغییرات متعدد در پرتفوی سهام عدالت و همچنین حذف غیرقانونی تخفیف میلیون ها نفر از روستاییان و مددجویان نهادهای حمایتی کمیته امداد و سازمان بهزیستی و جاماندگان از سهام عدالت اقدام شده است.

به گفته وی طبق مصوبه 14 بهمن 99 که برخلاف آیین نامه آزادسازی سهام عدالت و برخلاف قانون تجارت بوده است، در بدعتی خلاق قانون تجارت موارد متعدد قانون نقض شده، زیرا یکسری هیأت رییسه انتصابی برای شرکت های سرمایه گذاری استانی در نظر گرفتند که این امر برخلاف ماده 101 قانون تجارت بوده است و همچنین بدون رعایت تشریفات قانونی ماده 98 و تبصره 2 ماده 22 اساسنامه نسبت به تعیین دستورالعمل غیرقانونی و انحصاری شرکت سپرده گذاری مرکزی به عنوان مجری آزادسازی سهام عدالت عده ای در صددند اقدامات خلاف قانونی خود را قانونی جلوه دهند.

حیدری همچنین در مورد شرکت سرمایه گذاری استان تهران و البرز گفت: اولا باید بحث جداسازی سهامداران سهام عدالت تهران و البرز در مصوبه شورای عالی بورس اشاره می شد در حالی که این انجام نشد و اکنون این دو شرکت از یکدیگر جدا شده و برای شرکت سرمایه گذاری استان تهران یک نوبت مجمع عمومی برگزار شد که سازمان بورس آن را ابطال کرد و هفته گذشته هم مجمع عمومی استان تهران به صورت فوق العاده برگزار شد و برای تأیید به سازمان بورس ارسال شده است و تا پایان سال جاری تکلیف دو شرکت سرمایه گذاری استان تهران و البرز مشخص می شود.

سخنگوی کانون شرکت های سرمایه گذاری استانی با بیان این که باید همه به قانون پایبند باشیم، گفت: مدیران و سهامداران شرکت های سرمایه گذاری باید استقلال رأی داشته باشند و طبق مفاد 92، 95 و 101 برای برگزاری مجامع شرکت ها باید اعضای این شرکت ها حضور داشته باشند و اگر شرکتی ترتیبات قانونی را رعایت نکرده بازرس و حسابرس رسمی و یا با یک پنجم تعداد سهامداران و یا با حکم دستگاه قضایی می توانند در مورد مجمع تصمیم گیری کنند و بنابراین دولت جایگاهی برای تعیین تکلیف شرکت های سرمایه گذاری تابع قانون تجارت ندارد.

به گفته حیدری بر اساس فرمان آزادسازی سهام عدالت در بند 4 شرکت های سرمایه گذاری استانی باید طبق قانون تجارت فعالیت کنند.

وی همچنین گفت: متأسفانه برای برگزاری مجامع عمومی شرکت های سرمایه گذاری بر اساس آگهی هایی که در روزنامه ها منتشر شده در استان ایلام و استان قم مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان به عنوان رییس مجمع و نماینده استانداری و همچنین نماینده ای از اتاق تعاون و مدیران دولتی به عنوان اعضای هیأت رییسه مجامع سرمایه گذاری استانی انتخاب شده اند که این برخلاف قانون است و باید اعضای این مجامع از میان سهامداران عدالت استانی و غیردولتی باشند.

سخنگوی کانون شرکت های سرمایه گذاری استانی همچنین تأکید کرد: این که دولت اصرار دارد با وجود این که هنوز سهامداران استانی عدالت نسبت به حقوق خود آشنا نشده اند اما مجامع این شرکت ها به صورت الکترونیکی در 20 اسفند برگزار شود، این امر غیرقانونی است، زیرا شرکت های تعاونی سهام عدالت یک نظرسنجی اینترنتی برگزار کردند که در این نظرسنجی حداقل هزار نفر در هر استان شرکت کردند در حالی که الان مجامع 15 شرکت سرمایه گذاری استانی در دور اول برگزار شده که در این مجامع با وجود جمعیت وسیع استانی کمتر از هزار نفر در این مجامع شرکت کرده اند و طبق قانون تجارت در مجمع دور دوم با هر تعدادی از شرکت کنندگان مجمع رسمیت پیدا می کند.

حیدری گفت: عده ای می خواهند سهام عدالت که باید در اختیار مردم و با محوریت شرکت های تعاونی سهام عدالت و با رأی و انتخاب مردم باشد را به نفع دولت و یا به نفع خود مصادره کنند.

وی این را هم گفت: در حال حاضر طبق اعلام مقامات دولتی 4 میلیون نفر از دانش آموزان در مناطق محروم که عمدتاً جزو خانوارهای دارای سهام عدالت هستند از دسترسی به اینترنت محروم هستند، بنابراین این خانوارها چگونه می توانند در مجامع الکترونیک شرکت های سرمایه گذاری استانی مشارکت کنند.

سخنگوی کانون شرکت های سرمایه گذاری استانی تأکید کرد: همه باید بر مدار قانون حرکت کنیم و اگر قرار است قانون تغییر کند باید از مسیر مجلس اصلاح شود.

حیدری همچنین در پاسخ به این پرسش که شرکت های سرمایه گذاری استانی در طول این سال ها با منابع سهام عدالت چه کرده اند، گفت: منابع سهام عدالت در طی این سال ها در اختیار نماینده دولت بوده و از مدیران سرمایه گذاری استانی سلب اختیار شده بود در حالی که باید بعد از آزادسازی سهام عدالت مالکیت و مدیریت سهام عدالت به نمایندگان سهام عدالت در شرکت های تعاونی و شرکت های سرمایه گذاری استانی واگذار شود.

طبق اعلام وزارت اقتصاد قرار است در 20 اسفند سال جاری مجامع شرکت های سرمایه گذاری استانی به صورت سراسری و الکترونیکی برگزار شود و تاکنون مجامع نوبت اول 15 شرکت سرمایه گذاری استانی برگزار شده است.

برای شرکت در این مجامع ابتدا لازم است سهامداران عدالت در سامانه سجام ثبت نام کنند و در روز رأی گیری به کاندیداهای موردنظر خود رأی بدهند.

افرادی که خود را دارای صلاحیت برای مدیریت شرکت های سرمایه گذاری استانی می دانند، اولا باید سهامدار شرکت سرمایه گذاری استانی بوده و ثانیا در سامانه تدان معرفی شده توسط سازمان بورس ثبت نام کنند و بعد از احراز صلاحیت می توانند به عنوان کاندیدای مدیریت شرکت های سرمایه گذاری استانی معرفی شوند.


کلید واژه ها: سرمایه گذاری - شرکت ها - سرمایه - سهام عدالت - استانی - شرکت - افزایش سرمایه - عدالت - سهام - شورای عالی بورس - بورس - برگزار - سخنگوی - افزایش - دولت - واگذاری سهام - مدیران دولتی - قانون تجارت - خرید و فروش - قانون - کانون - شورای عالی - اکبر حیدری - هیأت مدیره - غیرقانونی - خبرنگاران - آیین نامه - توسط - مردم - واگذاری

آخرین اخبار سرویس:
تغییر کاربری دفاتر تجاری در استرالیا درپی رکود اقتصادی

فروردین سرد بورس تهران

کشت برنج هسته ای روشن و شهریار در 5 شهرستان مازندران

موافقت وزارت نیرو با ساخت «معشوره» با ظرفیت 500 میلیون متر مکعب!

استخدام 4 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در اصفهان

اینفوگرافیک| آخرین وضعیت واکسن های کرونا در جهان| 12 واکسن پیشگام هستند

انتقال آب زمینه ساز توسعه صنایع

مبارزه گسترده با قاچاق کالا و ارز در خوزستان

خشکسالی بی سابقه در مناطقی از کشور/هشدار مرکز ملی خشکسالی به مسئولان آب

»امتیاز دو طرفه« راز موفقیت جذب سرمایه

ارزهای دیجیتالی دوباره بلند شدند

خیز دوباره دلار در معاملات جهانی

موافقت وزارت نیرو با ساخت «معشوره» با ظرفیت 500 میلیون متر مکعب!

خیز دوباره دلار در معاملات جهانی

بانک مرکزی برای خرید واکسن کرونا آستین بالا زد

استخدام کارگر ساده تولید و مونتاژ، کارگر تزریقکار و پرداختکار در تهران

پایانه مرزی پیشین کمتر از 44 روز احداث شد

جزییات و ویژگی های سومین مرز ایران و پاکستان

یک ارز دیجیتال جدید در راه است!

آغاز طرح ساماندهی کارگران ساختمانی در قم

حقوق سربازان با مصوبه مجلس از 1.5 تا 4 میلیون تومان خواهد بود

مظنه قیمتی مناطق لوکس نشین پایتخت چند؟

اینفوگرافیک| آخرین وضعیت واکسن های کرونا در جهان

جزییات و ویژگی های سومین مرز ایران و پاکستان

100 میلیون دلار برای خرید واکسن کرونا به وزارت بهداشت اختصاص یافت/ هرگونه درخواست وزارت بهداشت برای پرداخت ارز واردات واکسن تأمین می شود

دو اتفاق مهم در بازار دلار

آذری جهرمی هم وعده یارانه میلیونی داد

استخدام کارشناس برنامه ریزی و تولید، مهندس مکانیک و تکنسین برنامه نویس CNC

استخدام پزشک در کلینیک درد و توانبخشی نگین آزادی در تهران

شبنم قلی خانی در حال طبیعت گردی /عکس

احتمال زیاد وقوع زلزله در پایتخت / سردخانه های جدید در بهشت زهرا(س) ساخته می شوند

کدام دستگاه ها در تحقق شعار سال کوتاهی می کنند؟/لزوم نظارت بر عملکرد بخش های مرتبط با تولید

آی مک اپل با طراحی جدید رونمایی شد

دوج کوین، بیت کوین بعدی نیست

شیوه نامه صدور کارت برداشت ریالی اشخاص حقوقی ابلاغ شد

جزییات قرارداد خرید هواپیما های برجامی

آیا پس از صف مرغ چشممان به صف کیلومتری نان روشن خواهد شد؟

5 میلیارد تومان برای تکمیل ورزشگاه کارگران کرمانشاه اختصاص یافت

آخرین اخبار از وضعیت میرحسین موسوی و رهنورد

بحران آب به تهران نزدیک شد/ کاهش 41 درصدی بارش ها

بررسی تصویب لوایح FATF بعد از رفع تحریم ها

5میلیارد تومان برای تکمیل ورزشگاه کارگران کرمانشاه اختصاص یافت

استخدام بازاریاب حرفه ای با حقوق ثابت، پورسانت و بیمه در تهران

نحوه افزایش حقوق سربازان متاهل/ فیلم

بحران آب به تهران نزدیک شد/ کاهش 41 درصدی بارش ها

دبیر قرارگاه عملیاتی مقابله با کرونا:میزان رعایت پروتکلهای بهداشتی در کشور به 58 درصد رسیده است

احتمال زیاد وقوع زلزله بزرگ در تهران/ساخت سردخانه های جدید در بهشت زهرا (س)

کشف 123 میلیون ریال داروی قاچاق و اقلام مسروقه توسط مرزبانان خراسان رضوی

ریزش قیمت ها در بازار موبایل شدت گرفت

Xingyue L؛ کراس اوور جدید جیلی با نگاهی به آئودی و سطح 2 رانندگی خودران (+عکس)

بهترین زمان خرید و فروش ارزهای دیجیتال

استخدام کارشناس حسابداری در یک شرکت معتبر در تهران

چابهار یکی از قطب های بزرگ اقتصادی کشور خواهد شد

کرایه ناوگان حمل ونقل عمومی پایتخت از امروز چهارشنبه افزایش یافت

استخدام کارشناس بازرگانی داخلی (خرید) در یک شرکت معتبر بازرگانی در اصفهان

بیت کوین، پیش به سوی فراتر از 100 هزار دلار؟

استخدام حسابرس داخلی، کارشناس طراح وناظر چاپ و مدیریت منابع انسانی

تذکرات فنی به تیم مذاکره کننده در خصوص رفع تحریمهای نفتی و بانکی

هزینه های درمان سوار بر دوش تورم

سالانه 6 میلیون قطعه جوجه در لرستان تولید می شود

توزیع 24 تن کالای اساسی ویژه ماه مبارک رمضان در شهرستان بهمیی

چابهار یکی از قطب های بزرگ اقتصادی کشور خواهد شد

جزییات هولناک از مرگ و میرهای کرونایی/ تهران روی لبه تیغ مرگ ایستاده است

مشارکت کسبه الیگودرزی در تعطیلی بازار ستودنی است

استخدام کارشناس دفتر فنی در مهندسی مبتکران شهر صنعت از اصفهان، تهران و یزد

استاندارد مدافع حقوق مصرف کننده است

سرزندگی در نگین فیروزه ای آذربایجان

شرط کاهش قیمت خودرو | رویداد24

افزایش چشمگیر تولید گاز اتان پالایشگاه ایلام در سال جهش تولید

7 حقیقت عجیب در مورد بیت کوین که نمی دانستید

احتمال کاهش 15 درصدی سطح زیر کشت گندم در گلستان

ریزش قیمت ها در بازار موبایل شدت گرفت

بهبود فضای کسب و کار و چالش های صدور مجوز

تایید «فروش آزاد» واکسن کرونا بعد از تکذیب ماجرا؛ چه کسی راست می گوید؟!

استخدام مهندس مکانیک در پارسیان تابلو آریا در تهران

استخدام طراح صنعتی در یک شرکت معتبر در تهران

ریزش قیمت ها در بازار موبایل شدت گرفت

آمادگی ایران برای تولید رسمی 3.8 میلیون بشکه در روز

7 حقیقت عجیب در مورد بیت کوین که نمی دانستید

امحای کالاهای آرایشی ، بهداشتی و دارویی قاچاق در گیلان

خبر بد برای بازنشستگان تامین اجتماعی / همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی اردیبهشت 1400

افتتاح مرکز شتاب دهی ساخت داخل در تبریز

عوارض پسماند برای کمک به پایتخت به شهرداری تهران پرداخت شود

تبدیل زباله به طلای سیاه، نیازنمد نگاه پیشگیرانه و آموزش است

استخدام کارمندفروش و بازاریابی(مواد غذایی) و کارشناس حسابداری در مازندران

استخدام کارشناس خدمات فنی در ماشین سازی آمل برش در مازندران

پرهزینه ترین سریال تاریخ جهان!

خیز شدید چهارم کرونا در گیلان؛ شمار قربانیان در حال افزایش است

عکس عجیبی که الناز شاکردوست منتشر کرد

افت جهانی قیمت طلا | رویداد24

شیوه نامه صدور کارت برداشت ریالی اشخاص حقوقی ابلاغ شد

دستمزد 18 میلیارد تومانی گلزار / مگر سوپر لیگ اروپاست؟!

تعادل قیمت مرغ در بازار

شرط کاهش قیمت ها در بازار خودرو چیست؟

صعود کم رمق بورس در آخرین روز معاملاتی فروردین ماه

روزانه چقدر رمز ارز معامله می شود؟

فال روز چهارشنبه 1 اردیبهشت 1400

اپل از ردیاب ایرتگ رونمایی کرد

تبدیل زباله به طلای سیاه، نیازنمد نگاه پیشگیرانه و آموزش است

اصلاح بازار رمز ارز کی تمام می شود؟

تلاش دولت برای مصادره سهام عدالت مردم

تلاش دولت برای مصادره سهام عدالت مردم