موضوعات داغ: - ليگ قهرمانان - بازنشستگان تامين اجتماعي - تامين اجتماعي - ليگ قهرمانان آسيا - متناسب سازي - قهرمانان آسيا - حقوق بازنشستگان - نويد محمدزاده - فرهاد مجيدي - واكسن كرونا - نان بربري - داريوش قنبري - راديكاليسم - ايران روسيه - تمرين تراكتورسازي - ديويد كالي - مجله نيچر - دعاي روز دوازدهم ماه مبارك رمضان - گيرنده ديجيتال - فرو ريختن ساختمان پلاسكو - زيستگاه جانوري - جايزه ادبي «الوند» - هزارتو

مطالب مرتبط:
استفاده شهروندان از خدمات الکترونیک وضعیت خوبی ندارد
جزییات جدید از وضعیت خدمات رسانی به مردم سی سخت
استفاده شهروندان یزدی از ماسک به 61 درصد کاهش یافت
مشکل نرم افزار صبا برطرف شد/ دریافت «صبااپ» از درگاه خدمات الکترونیک صندوق بازنشستگی کشوری
تامین زیرساخت های اجرای نسخه الکترونیک در مطلب پزشکان مازندران
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 11 اسفند 1399 ساعت 20:002021-03-01فناوري

استفاده شهروندان از خدمات الکترونیک وضعیت خوبی ندارد


به گفته رییس سازمان فناوری اطلاعات، اگرچه فاز نخست الکترونیکی شدن خدمات دولت به نحو مطلوب انجام شده است، اما استفاده شهروندان از خدمات دولت الکترونیک وضعیت خوبی ندارد و چون دستگاه ها به سمت ارائه خدمات به کاربران نمی روند، - دولت کاربرمحور ضعیف است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، امیر ناظمی -معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- امروز در نشست ارائه نتایج ارزیابی خدمات دولت الکترونیکی دستگاه های اجرایی که در دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات برگزار شد، به تشریح شاخص های این دوره ارزیابی پرداخت و گفت: این شاخص ها نسبت به دوره های قبل با توجه به مدل بلوغ سازمان ها تغییر کرده است.

در ششمین دوره ارزیابی خدمات الکترونیکی دستگاه های اجرایی اولویت را بر مبنای شاخص های دولت کاربرمحور ، دولت شفاف ، دولت یکپارچه و دولت مشارکتی در نظر گرفته ایم.

وی ادامه داد: مطابق با شاخص دولت کاربرمحور قابلیت استفاده مردم از خدمات و میزان ارائه آنلاین خدمات مورد ارزیابی قرار گرفته است، در شاخص دولت یکپارچه دسترسی به زیرساخت های توانمندساز و ارائه خدمات الکترونیکی یکپارچه دستگاه های دولتی مدنظر بود در همین حال در شاخص دولت شفاف، شفافیت فرآیند ارائه خدمات و میزان شفافیت دستگاه های اجرایی و در شاخص دولت مشارکتی میزان الکترونیکی بودن مشارکت دستگاه ها و تصمیم گیری آنها مورد پایش قرار گرفته است.

رییس سازمان فناوری اطلاعات با بیان اینکه مطابق برآوردها، فاز نخست الکترونیکی شدن خدمات دولت به نحو مطلوب انجام شده است، گفت: با وجود این، استفاده شهروندان از خدمات دولت الکترونیک وضعیت خوبی ندارد و به بیان دیگر  دستگاه ها به سمت ارائه خدمات به کاربران نمی روند و دولت کاربرمحور ضعیف است.

رشد 50 درصدی تعداد دستگاه هایی که خدماتشان را الکترونیکی ارائه می دهند ناظمی با اشاره به رتبه بندی خدماتی که از سوی دستگاه های دولتی به صورت الکترونیکی انجام می شود، بیان کرد: هم اکنون 154 دستگاه، 1439 خدمت و 5467 زیرخدمت را به صورت الکترونیکی ارائه می دهند که در مقایسه با دور قبل رشد 50 درصدی را در تعداد دستگاه ها و رشد سه برابری را در تعداد زیرخدمات داشتیم.

همچنین میزان تراکنش روی مرکز ملی تبادل خدمات (NIX) به 150 میلیون تراکنش در ماه رسیده است، حدود 2.

5 سال پیش که تبادلات اولیه در این مرکز آغاز شده بود تعداد تراکنش هفت میلیون بود که هم اکنون این رقم نشان از الکترونیکی شدن فرآیندها و برقراری ارتباط میان دستگاه دارد.

وی با بیان اینکه هم اکنون 180 دستگاه اجرایی و دولتی به این مرکز تبادل اطلاعات متصل و نیمی از این دستگاه ها ارائه دهنده سرویس هستند، اظهار کرد: طی دو سال گذشته هر روز یک خدمت دولتی تبدیل به خدمت الکترونیکی شده است و خدمات بین دستگاه های حاکمیتی هم اکنون به صورت الکترونیکی تبادل می شود اما وضعیت سرویس دریافت شده برای شهروندان خوب نیست و وقتی فرد می خواهد خدمات الکترونیکی را دریافت کند این سرویس به شهروند ارائه نمی شود.

  رییس سازمان فناوری اطلاعات بیان کرد: هم اکنون حدود 1400 سرویس رسمی و شناسنامه دار در حوزه دولت الکترونیک وجود دارد که حدود 980 خدمت به صورت الکترونیک و با اتصال به مرکز NIX ارائه می شود و تا رسیدن به عدد 100 درصد فاصله ای نداریم.

همچنین طبق آخرین جلسه ای که حدود یک ماه پیش با قوه قضاییه داشتیم، به زودی گواهی سوءپیشینه به صورت الکترونیکی ارائه خواهد شد، در همین حال تدوین آیین نامه برای برگزاری جلسات آنلاین دادگاه ها در حال انجام است.

34 دستگاه در جلسات کارگروه تعامل پذیری شرکت نداشته اند  در این نشست همچنین رضا باقری اصل -دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات- با اشاره به کارنامه دولت الکترونیک دستگاه های اجرایی گفت: گزارش ما از همکاری سازمان ها و دستگاه ها و حضور آنها در جلسات کارگروه تعامل پذیری نشان می دهد که حدود 34 دستگاه در این جلسات یا شرکت نکرده و یا عدم همکاری داشته اند، از جمله دستگاه هایی که عدم همکاری داشته اند می توان به وزارت نیرو، بانک های عامل و استانداردها و پالایشگاه گاز اشاره کرد.

وی گفت: مطابق با نتایج ارزیابی خدمات الکترونیکی دستگاه های اجرایی وزارتخانه های کار، ورزش، ارتباطات، اقتصاد و سازمان برنامه و بودجه رتبه های نخست را در الکترونیکی کردن خدمات به خود اختصاص داده است.

در این جدول بانک مرکزی هیچ گونه همکاری نداشته است.

مطابق این بررسی ها، 10 دستگاه برتر شامل بیمه مرکزی، سازمان نقشه برداری، سازمان فناوری اطلاعات، سازمان بیمه سلامت، وزارت تعاون، شرکت زیرساخت، شرکت مادرتخصصی حمل و نقل، بنیاد شهید، وزارت اقتصاد و شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک می شوند.

  دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات خاطرنشان کرد: البته در عین حال خدمات مهمی نیز بوده اند که تاکنون الکترونیکی نشده اند، این خدمات شامل خدمات سازمان هدفمندی یارانه ها، سازمان نظام دامپزشکی، سازمان غذا و دارو، سازمان بهزیستی، سازمان پزشکی قانونی، وزارت بهداشت در حوزه آموزش الکترونیک و سازمان راهداری و حمل و نقل می شود.

ارتقای رتبه شاخص توسعه دولت الکترونیک، نیازمند الکترونیکی شدن خدمات است باقری اصل با اشاره به رتبه بندی سال 2020 سازمان ملل در شاخص توسعه دولت الکترونیک (EGDI) گفت: مطابق با این شاخص که مربوط به خدمات پایه دولتی می شود، برخی خدمات دستگاه ها تاکنون الکترونیکی نشده و پیشرفتی نداشته و این در حالی است که این خدمات در اغلب کشورها به صورت الکترونیکی ارائه می شود، برای مثال درخواست مجوز ساخت به عنوان سرویسی از سوی شهرداری و درخواست گواهینامه رانندگی به عنوان سرویسی از سوی نیروی انتظامی تاکنون الکترونیکی نشده است.

  وی ادامه داد: مطابق این آمار، 20 سرویس باید به صورت الکترونیکی ارائه شوند تا رتبه ما در این شاخص بین المللی افزایش یابد که هم اکنون 4 سرویس الکترونیکی نشده و سایر سرویس ها نیز 100 درصد نیست.

برخی دستگاه ها تمایل به همکاری در حوزه یکپارچگی و مشارکت پذیری ندارند و عامل عدم توفیق آنها در دولت الکترونیک، عدم تمایل مدیران و ساختار ناکارآمد آنهاست.

ما معتقدیم که هیچ مشکلی در زمینه منابع مالی، مشکلات فنی و حتی موانع قانونی وجود ندارد.

دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات با اشاره به برگزاری هفت جلسه این شورا طی یک سال اخیر و با حضور رییس جمهوری گفت: پیگیری شخص رییس جمهوری برای اجرای دولت الکترونیک نشان از اهمیت این بخش دارد و ما ادله خود را در مورد عدم همکاری برخی دستگاه ها به صورت شفاف به رییس جمهور ارائه خواهیم کرد.

در خصوص 23 پروژه اولویت دار مورد تاکید رییس جمهور نیز جلسه ای با سازمان فناوری اطلاعات، سازمان اداری استخدامی و برنامه و بودجه انجام شد و وضعیت سامانه های مدنظر و پیشرفت آنها مورد بررسی قرار گرفت و گزارش آن به رییس جمهوری ارائه می شود.

باقری اصل ادامه داد: برای مثال در حوزه سلامت الکترونیک، نسخه الکترونیک به صورت پایلوت اجرا شده است و 20 هزار مرکز سلامت به این سامانه متصل شده اند.

پیش بینی می شود تا آخر اردیبهشت هیچ پرداختی بدون نسخه الکترونیک انجام نشود.

  وی درباره نحوه اجرای مصوبه 7.

7.

99 شورای اجرایی فناوری اطلاعات برای ارتقا شفافیت و دسترسی داده ها گفت: مطابق با این مصوبه 12 دسته داده ای که دستگاه ها ملزم به انتشار آن هستند را ارزیابی کردیم از جمله این دسته ها می توان به عملکرد مالی سالانه دستگاه های اجرایی و هزینه کرد آنها، برنامه توسعه و راهبری، معاملات دولتی، تفاهم نامه ها و قراردادها و صورت جلسات شوراها اشاره کرد.

درصد تحقق از میان 20 دستگاه ارزیابی شده حدود 25 درصد است و ارزیابی ها نشان می دهد وزارت تعاون با 47 درصد، وزارت فرهنگ با 41 درصد، وزارت راه با 35 درصد و وزارت صنعت با 29 درصد دارای شفافیت هستند.

همچنین بهنام ولی زاده -معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات- گفت: 5467 سرویس به صورت شناسنامه دار از سوی اداری استخدامی تایید شده اند و طی چهار سال گذشته توانستیم حدود 50 درصد خدمات را الکترونیکی کنیم.

میانگین وضعیت بلوغ الکترونیکی دستگاه های اجرایی برای 60 دستگاه در سال 95 حدود 45 درصد بود که امسال با ارزیابی 154 دستگاه به متوسط 50 درصد الکترونیکی شدن خدمات دولت رسیده ایم.

برای مثال حضور دستگاه ها در وب به دو برابر افزایش پیدا کرده است.

در محور یکپارچگی و مشارکت دستگاه ها نیز شاهد افزایش از 8 درصد به 45 درصد هستیم.

انتهای پیام
کلید واژه ها: الکترونیک - فناوری اطلاعات - دولت - دستگاه های اجرایی - الکترونیکی - خدمات - خدمات الکترونیک - دولت الکترونیک - شورای اجرایی فناوری اطلاعات - دستگاه ها - ارزیابی خدمات - اطلاعات - ارزیابی - شاخص ها - دستگاه - فناوری - شاخص - شهروندان - خدمات الکترونیکی - دولت الکترونیکی - استفاده - وزیر ارتباطات - دوره - سازمان - ارائه خدمات - رییس سازمان - وضعیت - امیر ناظمی - سازمان ها - ارتباطات

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس نصب مودم های سازمانی در نویان ارتباطات زیرساخت در تهران

تصاویر اولیه از شاهکار جدید هواوی، mate 50 pro

دختران قاجاری در کافه طهران قدیم +عکس

تداوم نگاه توامان «همراه اول» به مقوله سرویس و محتوا در ماه مبارک رمضان

مجموعه نرم افزارهای کاربردی ماه مبارک رمضان

استخدام طراح و الگو ساز آقا مسلط به نرم افزار جمینی در تهران

اولین جلسه شرکت های کنیایی حوزه ICT با فعالان ایرانی برگزار شد

ظرفیت های کشور در صنعت ICT به بازار آفریقا معرفی می شود

زشت ترین پرنده دنیا که غذایش بچه تمساح است! + فیلم

چطور در اینستاگرام موزیک با کلام استوری کنیم + آموزش تصویری مرحله به مرحله

احتمال وجود فناوری Face ID زیر نمایشگر در آیفون 2023 اپل

استخدام پشتیبان تلفنی سایت در شرکت آرمان کاوش اطلاعات مدرن در اصفهان

استخدام کارشناس فروش نرم افزار و سخت افزار در تهران

استخدام پشتیبان نرم افزار در داده پردازی پارسیان سهای خاص در تهران

استخدام کارگر انبار آقا با حقوق و بیمه در داده پرداز رایانه متین در تهران

علوی، وزیر اطلاعات به کرونا مبتلا شد

استخدام کارشناس فروش نرم افزار و سخت افزار و پشتیبان نرم افزار در تهران

استخدام طراحی صنعتی در سوین آسانبر سهند در تهران

جزییات ششمین کنگره متخصصان علوم اطلاعات تشریح شد

استخدام کارشناس برق در شرکت سیم و کابل قزوین در شهرک کاسپین

آمار کرونا در ایران و جهان (1400/01/30)

اتصال اینترنت استارلینک به وسایل نقلیه تا پایان سال 2021

استخدام مهندس برق و الکترونیک با حقوق و بیمه در سپهر آنالیز در تهران

استخدام تکنسین الکترونیک آقا با مزایا در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس حقوق در فنی و مهندسی کارت اعتبار فارس در تهران

خودکفایی چین در تولید پردازنده های مرکزی کامپیوتری

استخدام سرپرست شعبه در خدمات بار هوایی سریع ترابر ماهان در بوشهر

استخدام حسابدار مسلط به نرم افزار مالی سپیدار در خراسان رضوی

استخدام پشتیبان دستگاه کارتخوان در سامانه الکترونیک انصار در تهران

استخدام اپراتور بسته بندی در زیست ابزار پژوهان در تهران

راه اندازی مرکز کنترل خودروهای حفاظتی یگان سازمان جنگل ها

کسب و کار اینترنتی راه بیاندازیم

تهدیدهای سایبری نیازمند استفاده از ابزارهای اثبات شده امنیت است

از شگرد جدید کلاهبرداری در فضای مجازی خبر دارید؟

استخدام مدیریت پیج و پشتیبانی وب سایت در شرکت پوشاک ماه جین در اصفهان

خرید موبایل هوشمند از شرکت معتبر

وزیر اطلاعات به کرونا مبتلا شد

4 قابلیت مهم که باعث می شود موبایل شما بهترین دوربین را داشته باشد

سارقان اختلال اینترنتی در هرمزگان ایجاد کردند

استخدام اپراتور و کمک اپراتور در پدیده شیمی غرب در زنجان

همکاری گوگل و زیمنس برای تولید ابزار هوش مصنوعی صنعتی

استخدام پشتیبان نرم افزار در شرکت علم و فن شهریار در تهران

استخدام کارشناس اداری در شرکت توسعه کشت دانه های روغنی در مازندران

استخدام لیبل زن و بسته بند در شرکت داده پرداز رایانه متین در تهران

استخدام کارشناس کامپیوتر (Help Desk) و گرافیست در شرکت تجاری ققنوس در تهران

استخدام کارشناس استقرار نرم افزار و کارشناس کنترل پروژه در تهران

قالب سازی و روش های آموزش آن

استخدام کارشناس پشتیبانی نرم افزار در تهران

استخدام رییس و یا مدیر اداری در تجارت الکترونیک آیریک پارسیان در تهران

10 روش افزایش فالوور در اینستاگرام

نحوه جریمه ایجاد محدودیت در دسترسی مردم به فضای مجازی؛ روزانه 50 میلیارد تومان

ویپاد؛ بانکی تمام دیجیتال

نحوه جریمه ایجاد محدودیت در دسترسی مردم به فضای مجازی؛ روزانه 50 میلیارد تومان

بایدهای حفاظت ازحریم خصوصی در کافی نت ها

افزایش فالوور اینستاگرام بهترین راه دیده شدن

نقص فنی عجیب تلویزیون های تی سی ال در ایران

اپلیکیشن بیوتایل، رزرو آنلاین آرایشگاه زنانه

استخدام تصویربردار در موسسه رهپویان دانش و اندیشه خلاق در تهران

استخدام کارشناس پشتیبانی نرم افزار با در شرکت مبنا داده آرین سیستم در تهران

مبدع پی دی اف درگذشت

استعلام خدمات خودرویی با نرم افزار فام موسسه ملل امکان پذیر شد

شماره 54

نقص فنی عجیب تلویزیون های تی سی ال در ایران

استخدام کارمند فروش تلفنی سایت و نرم افزار خانم با پورسانت و بیمه در تهران

اپلیکیشن My Huawei رسماً منتشر شد؛ راهکار جامع هواوی برای نیازهای شما

استخدام کارشناس پشتیبانی نرم افزار در شرکت مبنا داده آرین سیستم در تهران

استخدام مهندس برق و الکترونیک آقا در اندیشه نگار پارس در تهران

استخدام مدیر دیجیتال مارکتینگ در آکادمی لرنوس در تهران

بایدهای حفاظت ازحریم خصوصی در کافی نت ها/ رمز عبور را ذخیره نکنید!

اختلال 72 ساعته برای مشترکان تلفن ثابت مناطقی از اهواز

مصوبه دولت: اپراتورهای مختل کننده ارتباطات اینترنتی کاربران، روزانه 50 میلیارد تومان جریمه شوند

نرم افزار پیش بینی وضعیت ترافیک طراحی می شود

30 روستای لرستان امسال به شبکه ملی اطلاعات متصل می شود

توسعه آموزش های تخصصی فناوری های نوظهور/ کمک به شرکت های نوپا و دانش بنیان

تولید ابزار جدید هوش مصنوعی با همکاری گوگل و زیمنس

مبدع پی دی اف درگذشت

گریه عجیب یک پزشک برای بیمارش +فیلم

تور مجازی چیست؟ و راهکارهای رونق کسب و کار شما در دنیای دیجیتال کدام است؟

شماره 178

چرای گوسفندان در یکی از بوستان های تهران/ شهرداری: چرای دام مانع حریق در پارک می شود

کپی کلاب هاوس در فیس بوک آماده رونمایی شد

استخدام مهندس مکانیک، تراشکار و اپراتور تراش cnc آقا در اصفهان

معرفی 2 نرم افزار کاربردی برای بررسی مشخصات داخلی لپ تاپ

مسدود شدن بیش از 347 هزار سیم کارت به دلیل مزاحمت پیامکی

دانلود افزونه رنک مث

شماره 106

استخدام اپراتور فرز سی ان سی و وردست قالبساز در قالبسازی نوین صنعت در تهران

از مشکل نصب دکل مخابراتی تا اب شرب

کپی کلاب هاوس در فیس بوک آماده رونمایی شد

همکاری گوگل و زیمنس برای تولید ابزار هوش مصنوعی صنعتی

افزونه بوکلی، دیجیتس و حمل و نقل ووکامرس وب سایت فروشگاهی شما را محتول می کند.

استخدام مهندس برق و الکترونیک در پترو استیت ایرانیان کیش در تهران

استخدام مهندس برق و الکترونیک در پترو استیت ایرانیان کیش در بوشهر

استخدام مهندس برق و الکترونیک در پترو استیت ایرانیان کیش در هرمزگان

استخدام مهندس برق و الکترونیک در پترو استیت ایرانیان کیش در فارس

همکاری گوگل و زیمنس برای تولید ابزار هوش مصنوعی صنعتی

استخدام کارآموز سخت افزار و شبکه های کامپیوتری در اصفهان

استخدام کارمند اداری در شرکت شایگان سیستم در تهران

چرای گوسفندان در یکی از بوستان های تهران/ شهرداری: چرای دام مانع حریق در پارک می شود

فیس بوک مسنجر و واتس اپ ادغام می شوند

استفاده شهروندان از خدمات الکترونیک وضعیت خوبی ندارد

استفاده شهروندان از خدمات الکترونیک وضعیت خوبی ندارد